Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ,εχω το Note και θελω να παρω το καλωδιο για να περνει στικακια usb. Μια ερωτηση ομως , διαβαζει μονο fat32 ή και ntfs συστημα αρχειων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε custom roms διαβάζει και ntfs.Στην επίσημη με επιφύλαξη πάλι ναι αλλά με την χρήση της εφαρμογής nexus media importer
Link to comment
Share on other sites

Με speedmod. Βαλε tegrak overclock και επελεξε load overclock modules. Μετα κανει overclock cpu και gpu

 

Αυτα αν καταλαβενω καλα ειναι για να το κανεις ποιο γρήγορο πχι για καλητερη μπαταρια ετδι δεν ειναι?

Με φιζ κερνελ να δοκιμασω τιποτα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Όπου κολλήσεις εδώ θα είμαστε. στα kernels έχω βάλει ήδη και την speedmod την τελευταία για να μην την ψάχνεις. Όποιος θέλει να προσθέσω και κάποια άλλη rom ή οτιδήποτε άλλο πείτε να το κάνω.

Χρειαζεται να φλασαρω και τον jb bootloader που λεει πιο πισω ο ch makis;Παω απο sweet jb σε jonrom

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να φλασαρω και τον jb bootloader που λεει πιο πισω ο ch makis;Παω απο sweet jb σε jonrom

 

ναι μπορείς να τον φλασάρεις αλλά σου συστήνω να το κάνεις αφου περάσεις την ρομ καθώς με το που το περάσεις κάνει αυτόματα reboot και μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως αν κάνεις full wipe νωρίτερα.. ( βέβαια αν κάνεις κάποιο λάθος μπές πάλι recovery vol up+home button+power και πέρνα την ρομ)

Μάκης ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα αν καταλαβενω καλα ειναι για να το κανεις ποιο γρήγορο πχι για καλητερη μπαταρια ετδι δεν ειναι?

Με φιζ κερνελ να δοκιμασω τιποτα η οχι?

 

Μποεεις να παιξεις και με τα volt για καλυτερη μπαταρια αλλα δεν το κανει η free εκδοση. Το ανεβασα στα 1.5 και παίζει σταθερα η cpu ενω στα 1.6 κανει reboot. Βεβαια δεν ειδα καμμια διαφορα στην ταχυτητα. Λογικα πρεπει να δουλευει και με τον philz. Aσχετα παντως με οτι γραφεται στο xda για τον speedmod , ότι εχει την ταχύτητα του linaro καμμια σχεση. Εγω τον βρισκω χειροτερο απο τον στοκ. Οποτε λεω να γυρισω σε tegraowers 4.2.2 με τον thor να δω αν κολλαει στο deep sleep ( και καποιος αλλος το ανεφερε αυτο το προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Μη με πάρετε με τις πέτρες :p αλλά με έχει φάει η περιέργεια να δω πως πήγαινε το note τις εποχές που είχε 2.3.Yπάρχει κάποια 2.3 custom rom που μπορώ να δοκιμάσω,χωρίς όμως preload φάκελο γιατί αν έχει τέτοιο φάκελο,φοβάμαι ότι θα μου κάνει μαντάρα την burt που έχω στην internal sd;
Link to comment
Share on other sites

Μη με πάρετε με τις πέτρες :p αλλά με έχει φάει η περιέργεια να δω πως πήγαινε το note τις εποχές που είχε 2.3.Yπάρχει κάποια 2.3 custom rom που μπορώ να δοκιμάσω,χωρίς όμως preload φάκελο γιατί αν έχει τέτοιο φάκελο,φοβάμαι ότι θα μου κάνει μαντάρα την burt που έχω στην internal sd;

 

Την ίδια περιέργεια έχω και γω :-)

Link to comment
Share on other sites

Μη με πάρετε με τις πέτρες :p αλλά με έχει φάει η περιέργεια να δω πως πήγαινε το note τις εποχές που είχε 2.3.Yπάρχει κάποια 2.3 custom rom που μπορώ να δοκιμάσω,χωρίς όμως preload φάκελο γιατί αν έχει τέτοιο φάκελο,φοβάμαι ότι θα μου κάνει μαντάρα την burt που έχω στην internal sd;

 

Εγώ το έκανα πάντως.. εντάξει δεν είναι στα επίπεδα ταχύτητας που έχουμε συνηθίσει από τις custom αλλά εμένα μου αρέσει..έβαλα 2.3.6 xxlb1...αν ψάξεις στο google galaxy note gingerbread θα σου τις βγάλει.. είναι και prerooted αλλά όχι deodexed..εγώ την κατέβασα όχι από το xda αν και υπάρχουν και εκεί απλά γιατί το google μου έβγαλε πρώτα την άλλη σελίδα..

Link to comment
Share on other sites

Μη με πάρετε με τις πέτρες :p αλλά με έχει φάει η περιέργεια να δω πως πήγαινε το note τις εποχές που είχε 2.3.Yπάρχει κάποια 2.3 custom rom που μπορώ να δοκιμάσω,χωρίς όμως preload φάκελο γιατί αν έχει τέτοιο φάκελο,φοβάμαι ότι θα μου κάνει μαντάρα την burt που έχω στην internal sd;

 

Την ίδια περιέργεια έχω και γω :-)

 

Να σας πω και εγώ.Έχεις άλλο κινητό.Τέλεια μπαταρία,μηδενικό lag σαν να έχεις Galaxy Nexus.Δυστυχώς πολλά προγράμματα όπως Nova Launcher δεν υποστηρίζουν GingerBread.Εάν συνεχιστεί η βλακεία αυτή με τα Jb,έφυγα δαγκωτό για GingerBread μέχρι να βγει το Galaxy S4...

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω και θα επανέλθω με εντυπώσεις.Προσωπικά από την στιγμή που μου πέτυχε το dual boot έστω και με αλλαγή κέρνελ δεν έχω δίλημμα gingerbread vs jelly bean.Θα τα έχω και τα 2.Αν και με στεναχωρεί κάπως το γεγονός ότι δεν υπάρχει ένας 100% σωστός κέρνελ που να δουλεύουν όλα και να μπουτάρει από ginger tw μέχρι cm10.1.

Εdit

Τελικά δε το κόβω να ειναι τόσο εύκολο το switching μεταξύ jb και gingerbread.Από το recovery της jb philz kernel,αρνείται πεισματικά να φλασαριστεί ο οποιοσδήποτε gb kernel είτε ειναι μέσα σε ρομ,είτε σκέτος κερνελ όπως abyssnote.Ξεκινά την εγκατάσταση και μετά από λίγο κάνει reboot.Δε θέλω να βάλω ως βασική και μοναδική ρομ μια ginger οπότε θα μείνω στην burt και τέλος.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια αληθεια που μπορουμε να βρουμε την 2.3.7 για το note μας μεσω Pc odin φυσικα:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Θα το ψάξω και θα επανέλθω με εντυπώσεις.Προσωπικά από την στιγμή που μου πέτυχε το dual boot έστω και με αλλαγή κέρνελ δεν έχω δίλημμα gingerbread vs jelly bean.Θα τα έχω και τα 2.Αν και με στεναχωρεί κάπως το γεγονός ότι δεν υπάρχει ένας 100% σωστός κέρνελ που να δουλεύουν όλα και να μπουτάρει από ginger tw μέχρι cm10.1.

Εdit

Τελικά δε το κόβω να ειναι τόσο εύκολο το switching μεταξύ jb και gingerbread.Από το recovery της jb philz kernel,αρνείται πεισματικά να φλασαριστεί ο οποιοσδήποτε gb kernel είτε ειναι μέσα σε ρομ,είτε σκέτος κερνελ όπως abyssnote.Ξεκινά την εγκατάσταση και μετά από λίγο κάνει reboot.Δε θέλω να βάλω ως βασική και μοναδική ρομ μια ginger οπότε θα μείνω στην burt και τέλος.

 

Νομιζω οτι χρειάζεται gingerbread bootloader οποτε νομιζω δε θα μπορεις μετα να ξεκινησεις jb χωρις να φλασαρεις jb bootloader. Aν και νομιζω οι leaks ξεκινουσαν με gb bootloader αλλα ετρωγαν κπλληματα με την αλλαγη της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να βάλω τον abyssnote kernel v3.9 και μέσω αυτού εγκατέστησα την rocket v22.Το κινητό δε πήγε ποτέ πέρα απο το boot animation.Εννοείται πως έκανα κανονικά όλα τα wipe.Δοκίμασα και την διαδικασία από http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22758543&postcount=6 Και με παίδεψε για να μπορέσω να ξαναβάλω τον philz dual boot kernel.Aν ειναι να χρησιμοποιώ odin κτλ για αλλαγή ρομ κάθε φορά,δεν ασχολούμαι.Δεν είμαι τόσο απελπισμένος με την jb αλλά θα το σκεφτώ άλλη μια φορά παραπάνω για να ξαναπάρω samsung συσκευή

Υ.Γ. Aρε hd2 αθάνατο θα μείνεις για τις ευκολίες που μας προσφέρεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η JonROM V3 όποιος την θέλει από τον σέρβερ μου:

 

http://178.32.220.119/Roms/JonROM%20V3%20UBLSF.zip

 

Ή jonrom τι είναι φίλε μου;

Τι το ιδιαίτερο έχει ; μπορείς να μου θύμισεις λίγο αν σου είναι εύκολο;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ή jonrom τι είναι φίλε μου;

Τι το ιδιαίτερο έχει ; μπορείς να μου θύμισεις λίγο αν σου είναι εύκολο;

Sent from my note

 

Είναι η official JB και την έχουν αδειάσει εντελώς. Δηλαδή μέσα θα βάλεις μόνο δικά σου apps, αν και διαβάζω πως στην V3 έχουν προσθέσει gmail, radio που δεν τα είχαν στις πρώτες 2 εκδόσεις συν μερικά fix.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η official JB και την έχουν αδειάσει εντελώς. Δηλαδή μέσα θα βάλεις μόνο δικά σου apps, αν και διαβάζω πως στην V3 έχουν προσθέσει gmail, radio που δεν τα είχαν στις πρώτες 2 εκδόσεις συν μερικά fix.

 

Ok αυτό βλέπω.

Φαίνεται ενδιαφέρον.

Το s note φαντάζομαι είναι μέσα έτσι;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της avatar http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130287 ουσιαστικά ειναι cm10.1 ρομ που δέχεται θέματα της miui.Ισως ειναι λιιιιγο πιο γρήγορη απο την asylum αλλά όλα τα λεφτά ειναι τα θέματα που δίνουν άλλη όψη σε εικονίδια,μπάρα κατάστασης και οθόνη κλειδώματος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τελείωσα την εγκατάσταση της avatar http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130287 ουσιαστικά ειναι cm10.1 ρομ που δέχεται θέματα της miui.Ισως ειναι λιιιιγο πιο γρήγορη απο την asylum αλλά όλα τα λεφτά ειναι τα θέματα που δίνουν άλλη όψη σε εικονίδια,μπάρα κατάστασης και οθόνη κλειδώματος

 

Οκ αλλά τέτοια θέματα υπάρχουν και για cm.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η official JB και την έχουν αδειάσει εντελώς. Δηλαδή μέσα θα βάλεις μόνο δικά σου apps, αν και διαβάζω πως στην V3 έχουν προσθέσει gmail, radio που δεν τα είχαν στις πρώτες 2 εκδόσεις συν μερικά fix.

Λοιπόν την έχω από χθες με speedmode.

Παρα πολύ καλή φίλε.

Θα έχω καλύτερη άποψη για την μπαταρία στη διάρκεια της ημέρας αλλά για κάποιον που θέλει μια jelly χωρίς την σαβούρα της σαμυ είναι λουκούμι.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απο χθες με helly beam η οποια ειναι πολυ καλη και μαζι με thor kernel παει παρα πολυ καλα σε ταχυτητα. Απο μπαταρια μετρια. Ειναι κατι αναμεσα σε stunner και asylum
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την έχω από χθες με speedmode.

Παρα πολύ καλή φίλε.

Θα έχω καλύτερη άποψη για την μπαταρία στη διάρκεια της ημέρας αλλά για κάποιον που θέλει μια jelly χωρίς την σαβούρα της σαμυ είναι λουκούμι.

Sent from my note

 

ΈΒαλες την V3 ? Να δεις από μπαταρία ευχαρίστηση που θα έχεις. Εγώ του αλλάζω τα φώτα με τα ΠΑΝΤΑ ανοικτά και με βγάζει χαλαρά το 24+

Link to comment
Share on other sites

Η team union 2η φορά που ενώ είμαι στο Internet, ξαφνικά σβήνει και όταν την ξεκινώ, κολλαει στο αρχικό logo.

 

Την προηγούμενη φορά έμπαινα cwm έκανα nandroid backup μετα στα καπάκια restore και μου ξεκίνησε..

 

Τώρα, αρνείται να ξεκολλήσει..έκανα και όλα τα wipes, fix permissions, κάποια στιγμή bootάρε και με το που ανοίγει μου γραφεί ημερομηνία 1/1/2000 και ξανακλείνει…(και το backup Με τέτοια ημερομηνία το έφτιαξε)

 

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...