Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παντα με αυτον παιζω γιατι δουλευει υποδειγματικα στη συσκευη μου.

 

Από μπαταρία τι λέει ο 4.2oc;;

Link to comment
Share on other sites

παντα με αυτον παιζω γιατι δουλευει υποδειγματικα στη συσκευη μου.

 

Νομίζω είναι και safe για wipes ,έτσι δεν είναι ;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει ο 4.2oc;;

 

εχει κανα 3ωρο που βγηκε, ο,τι και να γραψω θα ειναι το λιγοτερο επισφαλες.

Επισης το εχω ξαναπει. Ολοι οι OC kernels εχουν λιγο πολυ την ιδια συμπεριφορα, οπως αντιστοιχα και οι STD εκδοσεις (hydra, CF κλπ) παιζουν πανω κατω στα ιδια.

Μην περιμενετε θαυματα παιδια, δοκιμαστε ενα kernel που σας φαινεται γρηγορος και μεινετε σε αυτον.

@ nnik_1969

Οχι, μονο οι hydracore εκδοσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους κερνελ και λέω με τους oc έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση (λογικοτατο ) αλλά και υψηλότερες θερμοκρασίες. Ναι είναι και πιο γρήγορος αλλά μπορείς να μου πεις εσυ που είναι πιο γρήγορος σε τι ακριβός γιατί εκ τον πραγμάτων η διαφορά είναι σχεδόν απειροελάχιστη σε όσες εφαρμογές τον εχω δοκιμάσει τι λες εσυ που τον χρειάζεσαι ;; που κάνει την διαφορά;;
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους κερνελ και λέω με τους oc έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση (λογικοτατο ) αλλά και υψηλότερες θερμοκρασίες. Ναι είναι και πιο γρήγορος αλλά μπορείς να μου πεις εσυ που είναι πιο γρήγορος σε τι ακριβός γιατί εκ τον πραγμάτων η διαφορά είναι σχεδόν απειροελάχιστη σε όσες εφαρμογές τον εχω δοκιμάσει τι λες εσυ που τον χρειάζεσαι ;; που κάνει την διαφορά;;

 

Δηλαδη εσυ περιμενες οτι θα κερδισεις ενα +50% σε ταχυτητα - smoothness?

Προφανως κι ειναι μικρες οι διαφορες και ο καθενας κρινει αν αξιζει τον κοπο η οχι.

Προσωπικα κρινω πως ναι, αν ανοιξω ενα μεγαλο pdf ενα δευτερο πιο γρηγορα η πλοηγηθω για να δω μια πληροφορια on the go...

Δεν ειναι γραφειο το κινητο μου. Με διευκολυνει σε πολλα πραγματα στην καθημερινοτητα μου, αλλα πραγματικη δουλεια θα κανω με τον υπολογιστη του γραφειου μου (δουλεια + σπιτι), οποτε τις στιγμες που θα το χρειαστω θελω να ειναι οσο το δυνατο πιο αποτελεσματικο (αλλιως δε θα ειχαμε κανενα λογο να παμε και στο note 2 και παει λεγοντας).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, η εφαρμογή ROM Manager είναι συμβατή με τους kernels που αναφέρουμε εδώ (CF, Abyss, Hydracore)?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, η εφαρμογή ROM Manager είναι συμβατή με τους kernels που αναφέρουμε εδώ (CF, Abyss, Hydracore)?

 

Αν και εχω αρκετο καιρο να τον χρησιμοποιησω απο οτι θυμαμαι ο rom manager δεν ειναι συμβατος με το note.Την εφαρμογη του Koush λες.Σωστα?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια επιδει εχω χαθει υπαρχει περιπτωση να μου δωσετε κανενα link με καμια σωστη rom να υποστιρηζει και ελληνικα? ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση στα γρηγορα. Περασα τη νέα chrack και μάλλον ξέχασα να πέρασω κάποια πράγματα (γιατί δε μου εμφανίζει το μενού για αλλαγη των 15 toggles καθως και το power menu).

Ερώτηση: Πως βγαίνει πάλι το aroma για να δω τι λείπει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση στα γρηγορα. Περασα τη νέα chrack και μάλλον ξέχασα να πέρασω κάποια πράγματα (γιατί δε μου εμφανίζει το μενού για αλλαγη των 15 toggles καθως και το power menu).

Ερώτηση: Πως βγαίνει πάλι το aroma για να δω τι λείπει?

 

Ξαναφλασαρεις τη ρομ απλά.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια επιδει εχω χαθει υπαρχει περιπτωση να μου δωσετε κανενα link με καμια σωστη rom να υποστιρηζει και ελληνικα? ευχαριστω πολυ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1665208

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλασαρεις τη ρομ απλά.

 

Ευχαριστώ. Το δοκιμασα (λειτούργησε), αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το mod που πρεπει μα εγκαταστήσω για να εχω τις επιλογες αλλαγης σειράς των toggles και το extended power menu.

Ideas please?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το δοκιμασα (λειτούργησε), αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το mod που πρεπει μα εγκαταστήσω για να εχω τις επιλογες αλλαγης σειράς των toggles και το extended power menu.

Ideas please?

 

Για το πρώτο που λες υπάρχει ήδη η εφαρμογή quick panel settings.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο που λες υπάρχει ήδη η εφαρμογή quick panel settings.

 

 

Σωστος ουτε καν προσεξα πως την εβγαλε απο τα settings. Επειδη φανταζομαι πως εχεις κι εσυ τη ρομ, μπορεις να μου πεις αν έχεις το extended power menu? Γιατι παταω το reboot και δεν εχει τις γνωστες επιλογες για hot reboot, recovery κλπ.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ουτε καν προσεξα πως την εβγαλε απο τα settings. Επειδη φανταζομαι πως εχεις κι εσυ τη ρομ, μπορεις να μου πεις αν έχεις το extended power menu? Γιατι παταω το reboot και δεν εχει τις γνωστες επιλογες για hot reboot, recovery κλπ.

 

Το μενου αυτό δεν το εχει πια στη ρομ.Θα το βάλει με update.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31370895&postcount=1275

Και να συμπληρώσω η αλλαγή του MTP γίνεται τώρα με την εφαρμογή USB switcher.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλους τους κερνελ και λέω με τους oc έχεις και μεγαλύτερη κατανάλωση (λογικοτατο ) αλλά και υψηλότερες θερμοκρασίες. Ναι είναι και πιο γρήγορος αλλά μπορείς να μου πεις εσυ που είναι πιο γρήγορος σε τι ακριβός γιατί εκ τον πραγμάτων η διαφορά είναι σχεδόν απειροελάχιστη σε όσες εφαρμογές τον εχω δοκιμάσει τι λες εσυ που τον χρειάζεσαι ;; που κάνει την διαφορά;;

 

Λοιπόν όλο αυτό τον καιρό που άρχισα να φλασάρω κλπ το έψαξα πολύ το θέμα και έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

Όσο πιο λίγα "μπιχλιμπίδια - apps" βάλουμε στο κινητό, τόσο πιο γρήγορο και πιο λιγότερη μπαταρία καταναλώνει όπως και data

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, έβαλα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την cleanote η οποία όταν την κάνεις εγκατάσταση μετά δείχνει full stock, ε λοιπόν την μπαταρία όπως και όταν ενεργοποιούσα το data στο δρόμο δεν την προλάβαινα, μέσα σε ένα 24ώρο είχα αλλάξει 2 φορές την μπαταρία, κάτι που ποτέ μα ποτέ δεν το είχα κάνει !

 

Όσο αφορά τις διάφορες kernel έχω διαπιστώσει πως σίγουρα η Hydra είναι πιο γρήγορη, απλά επειδή ο dev κάθε μέρα βγάζει από 2-3 εκδόσεις, δεν την βλέπω και τόσο σταθερή μερικές φορές, δηλαδή σπάνια εως ποτέ με την cf να είχα πρόβλημα. Από μπαταρία πάνω κάτω ίδιο είναι και οι δυο τους.

 

Αυτά !

Link to comment
Share on other sites

αυριο περνω το κινητο απο το service μετα απο hardbrick , τι ρομ προτείνεται να μην εχει κολληματα και να εχει καλη μπαταρια ?

 

2 βδομαδες χωρις κινητο διαβασα 3 βιβλια !:D

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος οταν περναμε official rom?κανουμε wipe data η dalvik cache?γιατι εχω βαλει τρεις ρομ απο πανω χωρις τιποτα,και νομιζω οτι κανει λιγα κολληματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Το μενου αυτό δεν το εχει πια στη ρομ.Θα το βάλει με update.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31370895&postcount=1275

Και να συμπληρώσω η αλλαγή του MTP γίνεται τώρα με την εφαρμογή USB switcher.

Δια τον λόγο ότι δεν ξέρω τι είναι αυτα θα ήθελα κάποιος να μου τα εξηγήσει τηνβεφαρμογη την εχω αλά δεν ξέρω πως δουλεύει και τι κάνει

αυριο περνω το κινητο απο το service μετα απο hardbrick , τι ρομ προτείνεται να μην εχει κολληματα και να εχει καλη μπαταρια ?

 

2 βδομαδες χωρις κινητο διαβασα 3 βιβλια !:D

Νομίζω ότι η κρακ 15 είναι φανταστική σίγουρα πρέπει να την δοκιμάσει να ξέρεις ότι δεν έχει οπτικές διάφορες από τις προηγούμενες κρακ αλλά σίγουρα είναι πιο γρήγορη γιατί πατάει σε νέα βάσηXXLRQ ΑΛΛΆ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΌΤΙ ΠΙΟ σταθερώς που εχω δοκιμάσει.Για κερνελ ο μόνος που πεζει δηνατα είναι ο hudracore http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1749863 είναι ο παλιός notecore άλλαξε όνομα. Δεν τον εχω δοκιμάσει το τηλ με τονcf που έχει είναι τέλειο καιαρκετά καλή μπαταρία. Προβλέπω με το μικρόβιο μου του πλασαρίσματα να τον βάζω όμως.

 

Αν κάποιος έχει κρακ 15 με χιντρακορ ας μας πει πως είναι το τηλ και από θέμα μπαταρίας αλλά και γενικά και ποιών από όλες τις αναβαθμίσεις έχει..

Link to comment
Share on other sites

Η κρακ 15 όντως είναι εξαιρετική και πολύ πιο γρήγορη από τη στοκ που είχα. Ενώ στην προηγούμενη βάση η στοκ του Παναμά την είχε φθάσει, πλέον έχει φύγει αρκετά μπροστά. Smooth όσο δε πάει είτε με cf είτε με note core 14.1 oc που την δουλεύω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Η κρακ 15 όντως είναι εξαιρετική και πολύ πιο γρήγορη από τη στοκ που είχα. Ενώ στην προηγούμενη βάση η στοκ του Παναμά την είχε φθάσει, πλέον έχει φύγει αρκετά μπροστά. Smooth όσο δε πάει είτε με cf είτε με note core 14.1 oc που την δουλεύω εγώ.

 

Με τον ίδιο κερνελ την δουλεύω και εγώ από εχθές, όντως εξαιρετική ρομ αλλά...δεν βλέπω να έχει τόσο μεγάλες διαφορές από τη στοκ ...(πάλι με τον ίδιο κερνελ). Πέραν του αισθητικού αποτελέσματος εγώ τις βλέπω στα ίδια ακριβώς επίπεδα...:)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιών λόγο είστε στην notecore 14.1 ενώ έχουμε φτάσει στην HydraCore v4.3b ;;;;

Δεν το κρίνω απλα ρωτάω μήπως δεν ξέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι πιο γρήγορος και σταθερός με καλή μπαταρία και επειδή βαριέμαι όλη την ώρα με τις νέες εκδόσεις να φλασαρω. Οπότε μένω σε κάτι καλό και σταθερό :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...