Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περασα cm9 nightly , υπαρχουν κερνελ για αυτην την ρομ ?

 

Αν δε κάνω λάθος υπάρχουν εναλλακτικές σε kernel για CM9 αλλά δε πιστεύω να χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα με αυτόν τον τομέα. Η CM9 φοράει τον δικό της kernel ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι ταχύτατος και χωρίς bugs. Δε νομίζω πως θα δεις κάποια διαφορά αν τον αλλάξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δε κάνω λάθος υπάρχουν εναλλακτικές σε kernel για CM9 αλλά δε πιστεύω να χρειάζεται να ασχοληθείς ιδιαίτερα με αυτόν τον τομέα. Η CM9 φοράει τον δικό της kernel ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι ταχύτατος και χωρίς bugs. Δε νομίζω πως θα δεις κάποια διαφορά αν τον αλλάξεις.

 

AniDroid Kernel ειναι ο καλυτερος κατ' εμε. Βελτιωμενος στα σημεια με περισσοτερους governors για να παιξει καποιος ωστε να βελτιωσει την - αβυσσαλέα αυτονομια. Αλλα και ο stock CM9 ειναι μια χαρα.

 

Περιμενουμε CM10 λεμε, αλλα μαλλον αργει :(

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

απο τις παρακατω αν τις δοκιμασατε ποια προτεινετε??

CleaNote3.10

CRASH V7 XXLRG AROMA INSTALLER

CriskeloRomNOTE.vICS-V9.1

FusionRomV2.5

KingDroid_ICS_NoteMania_v5.1.1_FINAL

 

περασα την KindDroid και την fusion αλλα ΔΕΝ ξερω γμτ τρωει κατι κοληματα που και που με notecore v5.1 αλλα και με speedmod

τωρα λεω να δοκιμασω την Criskelo

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα

απο τις παρακατω αν τις δοκιμασατε ποια προτεινετε??

CleaNote3.10

CRASH V7 XXLRG AROMA INSTALLER

CriskeloRomNOTE.vICS-V9.1

FusionRomV2.5

KingDroid_ICS_NoteMania_v5.1.1_FINAL

 

περασα την KindDroid και την fusion αλλα ΔΕΝ ξερω γμτ τρωει κατι κοληματα που και που με notecore v5.1 αλλα και με speedmod

τωρα λεω να δοκιμασω την Criskelo

ευχαριστω

 

εχει βγει notecore v6 και ειναι καλητερος δοκημασετον σε εμενα εκανε την διαφορα σε κατι κοληματακια που ειχα. Τωρα ολλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει notecore v6 και ειναι καλητερος δοκημασετον σε εμενα εκανε την διαφορα σε κατι κοληματακια που ειχα. Τωρα ολλα οκ.

 

ποια φορας εσυ?? εισαι ευχαριστημενος??

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα ειμαι με cm9..

στα γρηγορα τα θετικα

νομιζω οτι η οθονη εχει καλυτερη φωτεινότητα τα χρώματα ειναι πιο ζωντανα γενικα φαινεται οτι η οθονη λειτουργει καλυτερα

ο ηχος απο τα ηχεια ειναι πιο καθαρος πιο μπασος πολυ πιο δυνατος και εδω επαθα πλακα..

παρα πολλες επιλογες στις ρυθμισεις που δεν υπαρχουν σε μια στοκ(εχει επιλογη ακομη και για το αν θες το ringtone να ξεκιναει οπως στην στοκ χαμηλα η οχι!!!)

γρηγορη σταθερη χωρις την σαβουρα της samsung..και ο nova καθεται πολυ καλα!

μου φαινεται ομως οπως ειπαν και μερικα παιδια πιο πανω οτι ο browser ζορίζεται σε καποια sites..

δειχνει να δυσκολεύεται κολλάει κτλ! οχι σε όλα αλλα σε μερικα υπαρχει θεμα!

ειναι το μοναδικο πραγμα που με εχει λιγο ξενερώσει!

 

δειτε λιγο εδω βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

εχει βγει notecore v6 και ειναι καλητερος δοκημασετον σε εμενα εκανε την διαφορα σε κατι κοληματακια που ειχα. Τωρα ολλα οκ.

 

Πες μου κάτι, επειδή διαβάζω στο xda κάποια άτομα όταν έβαλαν την 6 τους έτρωγε πολύ μπαταρία, εσένα πως πάει ? Έχεις πάθει το ίδιο ?

Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα ειμαι με cm9..

στα γρηγορα τα θετικα

νομιζω οτι η οθονη εχει καλυτερη φωτεινότητα τα χρώματα ειναι πιο ζωντανα γενικα φαινεται οτι η οθονη λειτουργει καλυτερα

ο ηχος απο τα ηχεια ειναι πιο καθαρος πιο μπασος πολυ πιο δυνατος και εδω επαθα πλακα..

παρα πολλες επιλογες στις ρυθμισεις που δεν υπαρχουν σε μια στοκ(εχει επιλογη ακομη και για το αν θες το ringtone να ξεκιναει οπως στην στοκ χαμηλα η οχι!!!)

γρηγορη σταθερη χωρις την σαβουρα της samsung..και ο nova καθεται πολυ καλα!

μου φαινεται ομως οπως ειπαν και μερικα παιδια πιο πανω οτι ο browser ζορίζεται σε καποια sites..

δειχνει να δυσκολεύεται κολλάει κτλ! οχι σε όλα αλλα σε μερικα υπαρχει θεμα!

ειναι το μοναδικοο πραγμα που με εχει λιγο ξενερώσει!

 

δειτε λιγο εδω βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω!

 

Έτσι ήταν και η cm 9 στο s ii.Καλή αλλά o browser κολλούσε.Για εμένα o browser είναι πολύ σημαντικός οπότε στοκ και πάλι στοκ.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

ποια φορας εσυ?? εισαι ευχαριστημενος??

 

chrack v8 notecore v6 stantar δεν εχω δει κατι ποιο γρηγορο. Μου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Πες μου κάτι, επειδή διαβάζω στο xda κάποια άτομα όταν έβαλαν την 6 τους έτρωγε πολύ μπαταρία, εσένα πως πάει ? Έχεις πάθει το ίδιο ?

 

τι να σου πω δεν εχω προλαβει να το δω αλλα πριν 5 ωρες την περασα και τωρα βγηκε.και η 6.1 και βαζω αυτην μα ειναι δυνατον δεν τους προλαβενουμε χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα ειμαι με cm9..

στα γρηγορα τα θετικα

νομιζω οτι η οθονη εχει καλυτερη φωτεινότητα τα χρώματα ειναι πιο ζωντανα γενικα φαινεται οτι η οθονη λειτουργει καλυτερα

ο ηχος απο τα ηχεια ειναι πιο καθαρος πιο μπασος πολυ πιο δυνατος και εδω επαθα πλακα..

παρα πολλες επιλογες στις ρυθμισεις που δεν υπαρχουν σε μια στοκ(εχει επιλογη ακομη και για το αν θες το ringtone να ξεκιναει οπως στην στοκ χαμηλα η οχι!!!)

γρηγορη σταθερη χωρις την σαβουρα της samsung..και ο nova καθεται πολυ καλα!

μου φαινεται ομως οπως ειπαν και μερικα παιδια πιο πανω οτι ο browser ζορίζεται σε καποια sites..

δειχνει να δυσκολεύεται κολλάει κτλ! οχι σε όλα αλλα σε μερικα υπαρχει θεμα!

ειναι το μοναδικο πραγμα που με εχει λιγο ξενερώσει!

 

 

δειτε λιγο εδω βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω!

 

 

δεν εχεις και αδικο ...

και εγω την εβγαλα τωρα

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν έχει κατεβάσει την notecore 6.1 τα έχω ανεβάσει από εδώ να τα πάρει απευθείας

 

Είναι και τα δυο CWM standard και το δεύτερο Extreme version

http://www.imazehost.com/android/kernels/GL_NOTECORE_V6-1.zip

http://www.imazehost.com/android/kernels/GL_NOTECORE_V6-1_EX.zip

Link to comment
Share on other sites

Μπας και εχει δοκιμασει κανεις αυτην την εφαρμογη ξερετε αν πεζει κανονικα στο note μας ;

JKay*Deluxe

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια kingdroid και τον απεχτω v6.1 κερνελ πραγματικα το τηλ ερχεται πολυ κοντα στο galaxy s3...

Απλα εξερετικος συνδυασμος...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μπας και εχει δοκιμασει κανεις αυτην την εφαρμογη ξερετε αν πεζει κανονικα στο note μας ;

JKay*Deluxe

 

Δεν είναι ακριβώς εφαρμογή. Είναι ένα σύνολο από mods συγκεντρωμένα σε ένα "πακέτο". Σε όλες τις τελευταίες GB Roms ήταν ενσωματωμένο. Στις ICS δεν υπάρχει αυτούσιο, αλλά έτσι κι αλλιώς όλα τα σημαντικά mods είναι περασμένα μέσα στη Rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν έχει κατεβάσει την notecore 6.1 τα έχω ανεβάσει από εδώ να τα πάρει απευθείας

 

Είναι και τα δυο CWM standard και το δεύτερο Extreme version

http://www.imazehost.com/android/kernels/GL_NOTECORE_V6-1.zip

http://www.imazehost.com/android/kernels/GL_NOTECORE_V6-1_EX.zip

 

παιδια εχω δοκιμάσει ολους τους notecore απο την εκδοση 4 και μετα, αλλα με τις εκδοσεις EX το nova3 κολλάει στο μενου, και αναγκαζομαι να κανω restart to τηλ. Ενω με τον κανονικο notecore δουλευει κανονικα. Φαντάζομαι συμβαινει αυτο λογω overclock, αλλα αν κανω χειροκίνητα overclock με προγραμμα, gpu στα 400mhz και cpu στα 1.6ghz , τοτε παιζει κανονικα το nova και κερδίζω αρκετα FPS. γιατι αλλιως σαν stock ψιλοσερνεται, ειναι κατω απο 25fps :mad:

Αν και ετσι ζεστένεται αρκετα το κιν, μαλλον θελει υδρόψυξη και κανα καλο cooler LOL

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δοκιμάσει ολους τους notecore απο την εκδοση 4 και μετα, αλλα με τις εκδοσεις EX το nova3 κολλάει στο μενου, και αναγκαζομαι να κανω restart to τηλ. Ενω με τον κανονικο notecore δουλευει κανονικα. Φαντάζομαι συμβαινει αυτο λογω overclock, αλλα αν κανω χειροκίνητα overclock με προγραμμα, gpu στα 400mhz και cpu στα 1.6ghz , τοτε παιζει κανονικα το nova και κερδίζω αρκετα FPS. γιατι αλλιως σαν stock ψιλοσερνεται, ειναι κατω απο 25fps :mad:

Αν και ετσι ζεστένεται αρκετα το κιν, μαλλον θελει υδρόψυξη και κανα καλο cooler LOL

 

Και εγώ την standard βάζω πάντα, έβαλα 1 φορά την ext δεν ξέρω κάτι δεν μου καθόταν καλά και δεν την ξαναέβαλα !

Επίσης κάτι που πρέπει να προσέξετε το οποίο εγώ αν και το είχα διαβάσει στο xda και ξέχασα να το κάνω, πριν την κάνετε

flash την kernel βγάλτε το WiFi μια φορά μόνο, βγάλτε το wifi, κάντην flash και μετά το ανοίγεις ξανά.

 

Το γράφει καθαρά στο κείμενό τους

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν και η cm 9 στο s ii.Καλή αλλά o browser κολλούσε.Για εμένα o browser είναι πολύ σημαντικός οπότε στοκ και πάλι στοκ.

 

α ναι? επαιζε παλι τετοιο θεμα και και στο sgii?

δεν το ηξερα αυτο.

γιατι ρε παιδια γνωριζει κανεις?:confused:

Link to comment
Share on other sites

και εγω τωρα ειμαι με cm9..

......................................

μου φαινεται ομως οπως ειπαν και μερικα παιδια πιο πανω οτι ο browser ζορίζεται σε καποια sites..

δειχνει να δυσκολεύεται κολλάει κτλ! οχι σε όλα αλλα σε μερικα υπαρχει θεμα!

ειναι το μοναδικο πραγμα που με εχει λιγο ξενερώσει!

 

δειτε λιγο εδω βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω!

 

Μπορεις να μου πεις καποια sites για να το δοκιμασω να δω τι εννοεις;

Επισης, το κανει μονο με τον cm9 browser ή και με αλλους browsers?

 

πως λεμε το προγραμα που μας λεει σε ποιες εφαρμογες καταναλονετε η μπαταρια;;

betterbatterystats http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

Edited by depmode
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις καποια sites για να το δοκιμασω να δω τι εννοεις;

Επισης, το κανει μονο με τον cm9 browser ή και με αλλους browsers?

 

 

betterbatterystats http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1627854

 

Λοιπον ...έβαλα την Paranoid by imilca. Παιδιά είναι σαν να πήρα άλλο τηλέφωνο. Καμία σχέση με την πρώτη που είχε βγάλει τον Μάιο. Δουλεύουν όλα τόσο smooth και τόσο ανετα ...

Μπορεί ο browser να καθηστερει λίγο (όχι πάντα) αλλά:

1. Είναι τέτοια η παραμετροποίησή που χάνεσαι.

2. Η ενταση...Κουφαινει! Εκπληκτική!!!

3. Ο dialer και οι επαφές ανοίγουν χωρίς καθηστερηση από stand bay. Έκτος του ότι έχει και full screen caller.

4. Δεν έχει τις εφαρμογές της Samsung για το Spen άλλα υπάρχουν αντίστοιχες στο market...

5. Η μεγαλύτερή έλλειψη για έμενα είναι το FM radio άλλα θα την δουλέψω κάνα δυο μέρες και μπορεί να αγοράσω το Spirit FM.

Επίσης έχω την εντυπωση πως η κάμερα τραβάει ποιο ευκρινείς φωτογραφίες...(μπορεί να είναι και ο ενθουσιασμός μου).

Όποιος έχει χρόνο και θέλει να πειραματιστεί με κάτι διαφορετικό ας δοκιμάσει...:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1662802

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σε gb και πέρασα την ICS του charck, δοκίμασα να ανοίξω την εφαρμογή S note αλλά κρασαρει, καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...