Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΔΕΝ κατεβενει ρε παιδια η κιντροιντ 5.1 υπαρχει κανα λινκ??

 

Πέρασα απο πάνω (είχα την kingdroid 5.0) την 5.1 χθες το απόγευμα.

Μέχρι τώρα δεν είδα κάποια διαφορά σε ταχύτητα. Είναι όπως η 5.0. Σταθερή μπαταριά :)

Μερικές φορές αργεί να πάρει τα πάνω του όταν προσπαθώ να επιλέξω widgets αλλά φορά launcher του S3 οπότε λογικό...

 

ps. παράγγειλα και αυτή την μπαταρία (3250MAH Gold), μιας και θέλω να φορτίζω μια φορά την εβδομάδα :lol:

Έχει πολύ καλές κρητικές στο xda και είναι στο μέγεθος της stock:cool:

 

πως μπορώ να την περάσω απο πάνω και να μην χρειαζετε να ξαναστηνουμε το τη απο την αρχή ειναι σωστό κατι τέτοιο??

δωσε σωστο λινκ για την μπαταρια...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ps. παράγγειλα και αυτή την μπαταρία (3250MAH Gold), μιας και θέλω να φορτίζω μια φορά την εβδομάδα :lol:

Έχει πολύ καλές κρητικές στο xda και είναι στο μέγεθος της stock:cool:

 

Καλά μη βιάζεσαι, κάτσε να περάσουν μερικοί μήνες για να μπορούν να έχουν σωστή άποψη όσοι λένε καλές κριτικές. Η εμπειρία διδάσκει ότι φτηνές μπαταρίες από ebay τείνουν να εξαντλούνται μέσα σε λίγο διάστημα. Σωστή αγορά γίνεται από καθ'ύλην αρμόδιους, βλ. mungen batteries. Αλλά κι έτσι να είναι, τουλάχιστον δεν θα έχεις πληρώσει πολλά ;). Μακάρι να είναι εκτός από φτηνή και αποδοτική.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να την περάσω απο πάνω και να μην χρειαζετε να ξαναστηνουμε το τη απο την αρχή ειναι σωστό κατι τέτοιο??

δωσε σωστο λινκ για την μπαταρια...

 

Στο aroma installer επιλέγεις no wipe, και παραμένουν οι ρυθμίσεις σου και όλα τα σχετικά. Εγώ την έβαλα χθές και δεν έχασα τίποτα και όλα δουλέυουν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Στο aroma installer επιλέγεις no wipe, και παραμένουν οι ρυθμίσεις σου και όλα τα σχετικά. Εγώ την έβαλα χθές και δεν έχασα τίποτα και όλα δουλέυουν μια χαρά!

 

ΤΙ WIPE πρεπει να κανω??

να κανω ολλα τα wipe δεν θα γινει φορματ?

 

ΗΡΘΕ GL_NOTECORE v5.1~~ Standard+Extreme

δωκιμασα και τουσ δυο και ειναι καταπληκτικοι τωρα εχω τον εξτημ και αν και καλοκερι απο εχθες πολυ ευχαριστιμενοσ

Υ.Γ εχω δοκιμασει την beta εκδοση αθτες θα ειναι συγουρα καλητερςσ.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ΤΙ WIPE πρεπει να κανω??

να κανω ολλα τα wipe δεν θα γινει φορματ?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις wipe πουθενά. Καλού κακού βάλε τον abyss kernel και μετά τρέξε το αρχείο της rom, και στο σημείο που θα σου ζητήσει no wipe or full wipe εσύ θα επιλέξεις no wipe και μετά κάνεις τις υπόλοιπες επιλογές κανονικά.

 

 

 

 

 

ΗΡΘΕ GL_NOTECORE v5.1~~ Standard+Extreme

δωκιμασα και τουσ δυο και ειναι καταπληκτικοι τωρα εχω τον εξτημ και αν και καλοκερι απο εχθες πολυ ευχαριστιμενοσ

Υ.Γ εχω δοκιμασει την beta εκδοση αθτες θα ειναι συγουρα καλητερςσ.

 

Και εγώ έβαλα τον 5.1 πριν λίγο και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι ο καλύτερος kernel που έχω βάλει μέχρι σήμερα. Δεν έχω ξαναδεί το κινητό πιο smooth, είμαι με Kingdroid 5.1

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΕ GL_NOTECORE v5.1~~ Standard+Extreme

δωκιμασα και τουσ δυο και ειναι καταπληκτικοι τωρα εχω τον εξτημ και αν και καλοκερι απο εχθες πολυ ευχαριστιμενοσ

Υ.Γ εχω δοκιμασει την beta εκδοση αθτες θα ειναι συγουρα καλητερςσ.

 

Notecore 5.1 ? που ? Για δώσε link να το κατεβάσω και εγώ, γιατί μέχρι και χτες ήξερα την 4 και 5 Beta

 

Ok άκυρο την βρήκα, για όποιον έχει την ίδια ερώτηση είναι εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1749863

Edited by chvet
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε μου, για να τρέξει αυτή η Rom, όπως λέει και στο thread της, πρέπει να κανείς οιοσδήποτε wipe data, cache, davnik. Αν ήσουν σε κάποια GB Rom τότε απλά θα την πέρναγες, αλλά επειδή είσαι σε ICS Rom (με επικίνδυνο kernel) δεν μπορείς να κανείς τα απαραίτητα wipes από εκεί. Οπότε πέρασε πρώτα abyss 4.2, κανε reboot in recovery (από το advanced menu) , κανε take 3 wipes , φλάσαρε τη Rom και τα Gapps και είσαι έτοιμος.

Αυτό που εχω να σου πω εγώ μιας και εχω δοκιμάσει τη paranoid από τις πρώτες εκδόσεις, είναι ότι θα εντυπωσιαστείς με περιβάλλον της. Έχει παρά παρά πολλές παραμετροποιήσεις, οπότε θέλει λογής ώρα να τη μάθεις και να τη φέρεις στα μέτρα σου, αλλά αξίζει τον κόπο να τη δουλέψεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα... :)

...και πάλι καλημέρα!

 

βοήθησες πάρα πολύ απλά πριν κάνω οτιδήποτε μια ερώτηση...

πια είναι τα Gapps ρε παιδιά...???:ninja:google apps???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτός o freedalas που βρίσκεται και δεν μας δίνει πληροφορίες για την καινούρια kingdroid....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα λοιπον εμενα δε μου κατσε καλα τελικα η καινούρια kingdroid 5.1 και την εβγαλα σημερα.:(
History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα λοιπον εμενα δε μου κατσε καλα τελικα η καινούρια kingdroid 5.1 και την εβγαλα σημερα.:(

 

Δεν ξερω γιατι αλλα μιπως να εκανες αλη μια δομιμη με φουλ γαιπ. Σε εμενα πεταει...

 

 

Ασ μου πει καποιως σε τη θερμοκρασιες δουλεβει σωστα ρο τηλ εχω βαλει την νοτεκορε 5.1. Εξτρημ με χριση και μπαταρια να φορτωνει ειναι 43°c μαλων καλα ειναι απλα πριν δεν προσεχα θερμοκρασιες δεν με ενδιεφερε και τωρα. ..... Εχω τον νουμου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτός o freedalas που βρίσκεται και δεν μας δίνει πληροφορίες για την καινούρια kingdroid....

 

Έχει τρεις μέρες που παιδεύεται με Cm9...:)

Link to comment
Share on other sites

πως μπορώ να την περάσω απο πάνω και να μην χρειαζετε να ξαναστηνουμε το τη απο την αρχή ειναι σωστό κατι τέτοιο??

δωσε σωστο λινκ για την μπαταρια...

 

Δες εδώ

 

Καλά μη βιάζεσαι, κάτσε να περάσουν μερικοί μήνες για να μπορούν να έχουν σωστή άποψη όσοι λένε καλές κριτικές. Η εμπειρία διδάσκει ότι φτηνές μπαταρίες από ebay τείνουν να εξαντλούνται μέσα σε λίγο διάστημα. Σωστή αγορά γίνεται από καθ'ύλην αρμόδιους, βλ. mungen batteries. Αλλά κι έτσι να είναι, τουλάχιστον δεν θα έχεις πληρώσει πολλά ;). Μακάρι να είναι εκτός από φτηνή και αποδοτική.

 

Δεν βιάζομαι... υπάρχει κόσμος που την δουλεύει αρκετό καιρό και έχει γράψει. Εαν είναι καλή οκ, αλλιώς πάνε 10 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρεις μέρες που παιδεύεται με Cm9...:)

 

Με προλάβες :-P

Είχα δυο μέρες cm9 και τώρα δοκιμάζω paradroid ..

Τρομερό feeling δυσκολεύομαι όμως λίγο στο keyboard

Μου βγάζει το swiftkey πολύ μικρό .

Τεσπα χαθηκα λίγο στον κόσμο της cm9 είναι αλήθεια .

Θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου και από τις δυο ρομ .

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Λιγα τα λευτα δεν εχεις να χασεις τιποτα θα επερνα και εγω αλλα οταν κιμαμε το εχω διπλα μου το τηλεφονο και συνιθος φορτονει.

Δεν θελω να σκασει και να με παρει οθονη 5.3'στο κεφαλι θα μινω στον τοπο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, εκτός του handcent sms ό,τι δοκίμασα μου μετράει 1 sms σε λιγότερο από 160 χαρακτήρες.Το έχει κοιτάξει κανείς αν ο πάροχος χρεώνει όντως όσα μηνύματα λέει το εκάστοτε sms app ή κανονικά χρεώνει ανά 160; Thanx.
Link to comment
Share on other sites

Με προλάβες :-P

Είχα δυο μέρες cm9 και τώρα δοκιμάζω paradroid ..

Τρομερό feeling δυσκολεύομαι όμως λίγο στο keyboard

Μου βγάζει το swiftkey πολύ μικρό .

Τεσπα χαθηκα λίγο στον κόσμο της cm9 είναι αλήθεια .

Θα επανέλθω με τις εντυπώσεις μου και από τις δυο ρομ .

Sent from my note

 

Αν και χρησιμοποιω το Swype που δουλευει μια χαρα...δοκιμασε αυτο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1102923&d=1338708832

Οτι αλλη βοηθεια χρειαστεις στο στησιμο ρωτα. Μολις τη στησεις τοτε θα καταλαβεις :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και χρησιμοποιω το Swype που δουλευει μια χαρα...δοκιμασε αυτο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1102923&d=1338708832

Οτι αλλη βοηθεια χρειαστεις στο στησιμο ρωτα. Μολις τη στησεις τοτε θα καταλαβεις :)

Άστο ρε φίλε το βρήκα.

Έχει στις ρυθμίσεις επιλογές για να αλλάξεις το "μέγεθος" της κάθε εφαρμογής ξεχωριστά . :eek:

Πχ άλλαξα το μέγεθος για το swiftkey και τα γράμματα βγαίνουν τεράστια τώρα..

Έπαθα σοκ μιλάμε τώρα.

Και μπορείς να το κάνεις για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά αυτό..

Μια ακόμη ερώτηση μόνο. Γνωρίζεις αν υπάρχει επιλογή για να βλέπω πότε η ρομ έχει update?

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Άστο ρε φίλε το βρήκα.

Έχει στις ρυθμίσεις επιλογές για να αλλάξεις το "μέγεθος" της κάθε εφαρμογής ξεχωριστά . :eek:

Πχ άλλαξα το μέγεθος για το swiftkey και τα γράμματα βγαίνουν τεράστια τώρα..

Έπαθα σοκ μιλάμε τώρα.

Και μπορείς να το κάνεις για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά αυτό..

Μια ακόμη ερώτηση μόνο. Γνωρίζεις αν υπάρχει επιλογή για να βλέπω πότε η ρομ έχει update?

Sent from my note

Αυτο το per app dpi ειναι αυτο που κανει τη rom κορυφη για μενα. Οι εφαρμογες των επαφων ή του email για παραδειγμα ειναι για μενα πολυ πιο λειτουργικες σε tablet μορφη. Οι δικες μου ρυθμισεις πχ ειναι:

Statusbar style - tablet

User default Ui - tablet ui

System default Dpi - Stock Tablet

Use default Dpi - Stock Tablet

Framework - default

System Ui - tablet

και εχω στο app list τον trebuchet σε phone ui στο 218 dpi, system ui tablet 213, google play tablet 213, contacts tablet 213, email το ιδιο και ειναι απολαυση.

Επισης πολυ καλο weather app με ομορφο transparent widget ειναι το Beweather.

Οριστε και ενα screenshot

 

Οσο για το ΟΤΑ νομιζω δεν λειτουργει ακομη. Μονο μεσα απο το thread στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το per app dpi ειναι αυτο που κανει τη rom κορυφη για μενα. Οι εφαρμογες των επαφων ή του email για παραδειγμα ειναι για μενα πολυ πιο λειτουργικες σε tablet μορφη. Οι δικες μου ρυθμισεις πχ ειναι:

Statusbar style - tablet

User default Ui - tablet ui

System default Dpi - Stock Tablet

Use default Dpi - Stock Tablet

Framework - default

System Ui - tablet

και εχω στο app list τον trebuchet σε phone ui στο 218 dpi, system ui tablet 213, google play tablet 213, contacts tablet 213, email το ιδιο και ειναι απολαυση.

Επισης πολυ καλο weather app με ομορφο transparent widget ειναι το Beweather.

Οριστε και ενα screenshot

 

Οσο για το ΟΤΑ νομιζω δεν λειτουργει ακομη. Μονο μεσα απο το thread στο xda.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε.

Θα πειραματιστώ και άλλο και θα επανέλθω.

Είχες δίκιο πάντως μετά από μια τέτοια ρομ δύσκολα γυρνάς σε μια "νορμάλ" ρομ.

Τεσπα πειραματίζομαι και άλλο και επανέρχομαι.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το per app dpi ειναι αυτο που κανει τη rom κορυφη για μενα. Οι εφαρμογες των επαφων ή του email για παραδειγμα ειναι για μενα πολυ πιο λειτουργικες σε tablet μορφη. Οι δικες μου ρυθμισεις πχ ειναι:

Statusbar style - tablet

User default Ui - tablet ui

System default Dpi - Stock Tablet

Use default Dpi - Stock Tablet

Framework - default

System Ui - tablet

και εχω στο app list τον trebuchet σε phone ui στο 218 dpi, system ui tablet 213, google play tablet 213, contacts tablet 213, email το ιδιο και ειναι απολαυση.

Επισης πολυ καλο weather app με ομορφο transparent widget ειναι το Beweather.

Οριστε και ενα screenshot

 

Οσο για το ΟΤΑ νομιζω δεν λειτουργει ακομη. Μονο μεσα απο το thread στο xda.

 

Το widget του καιρού ποιο είναι;

Άκυρο.Το γράφεις στραβομάρα .

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Απλα η καλυτερη ρομ που φορεσα ποτε στο note και σε συνδυασμο με τον 5.1 απλα πεταει το κινητο....

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Απλα η καλυτερη ρομ που φορεσα ποτε στο note και σε συνδυασμο με τον 5.1 απλα πεταει το κινητο....

 

Φίλε μου σε ποια Rom αναφέρεσαι, στην τελευταία King;

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Με κινγκ 5.1 πολυ καλο εβαλα κερνελ τον νοτεκορε 5.1 εξτιμ και το τηλ εξερετικα γρυγορο αλλα ειχα ψιλες θερμοκρασιες καμια εναλακτικη εχουμε;; τορα το εχω με τον απλο νοτεκορ αλα εχει διαφορα στην ταχυτητα να φανταστω οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ε;
Link to comment
Share on other sites

Με την Chrack v8, και netcore 5.1 kernel, (standard ver), το κινητό πάει σφαίρα. Χθες το βράδυ που είχα αυπνίες δοκίμασα την Alba ver3, Criskelo, Kingdroid 5.1, stock και φυσικά την Chrack. Έμεινα σε αυτή τελικά (Ναι φλάσαρα 5 φορές μέσα σε 6 ώρες).

 

@araditsas

Δεν πιστεύω ότι έχει τόση μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα ο extreme από την standard version. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να δουλεύουμε με την standard ver.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Ο κιντροιντ με τον chrack εχουν διαφορες αναφερε μου μερικες να δω μπας και εχω δουλεια το βραδι.

Πες μου και αν εχει το μπλε θεμα τησ κιντροιντ η ειναι σαν οφισιαλ;

Πες μου τη γνομη σου νοτεκορε η σπειντμοντ;;;

Δοσε μου ενα λινκ για Chrack v8.;

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...