Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αν γνωριζει καποιος γιατι δεν ειναι δυνατο το update μεσω kies???Μου λεει οτι η συσκευη δεν υποστιριζει αναβαθμιση μεσω kies...Εμεις θα μπορεσουμε να παρουμε μεσω OTA?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια αν γνωριζει καποιος γιατι δεν ειναι δυνατο το update μεσω kies???Μου λεει οτι η συσκευη δεν υποστιριζει αναβαθμιση μεσω kies...Εμεις θα μπορεσουμε να παρουμε μεσω OTA?

 

Φίλε μου αυτή τη στιγμή ακούγονται πολλά για τη συγκεκριμένη αναβάθμιση σε ICS και ειδικά μέσω ΟΤΑ. Εγώ θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγο να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Διάβασε λίγο τα τελευταία posts και κρίνε μόνος σου. Αν παρόλα αυτά επιμένεις κατέβασε την αναβάθμιση από XDA και πέρασέ την με ODIN από εδώ (αφού πρώτα διαβάσεις τις οδηγίες).

Αλλιώς άλλαξε CSC στη συσκυή σου και βάλε Γερμανικό. Τότε θα στη βγάλει τη διαθέσιμη αναβάθμιση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με brick του τηλεφώνου που εμφανίζεται σε κάποιους, σωστά;

 

Ναι έχει εμφανιστεί σε μόλις 2 άτομα που μάλιστα ήταν απροσεκτοι στην μετάβαση τους μεταξύ κάποιων roms.. Κατά τα άλλα περιμένουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δεν μιλάμε για μικρή αγορά αλλά τη Γερμανική μπορώ να πω το εξής όσον αφορά την ICS. Έαν δεν ήταν ασφαλής, τότε θα είχαν παρατηρηθεί φαινόμενα πολλά τουβλιάσματος στα οποία η Samsung θα είχε κληθεί να απαντήσει και φυσικά να αντικαταστήσει. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ξέρετε πως είναι οι Γερμανοί. Θα το είχε μάθει όλος ο κόσμος μέσα σε μια ημέρα. Τώρα αν κάποιος το τούβλιασε γιατί πέρασε από μια rom σε μια άλλη και επειδή ίσως ο kernel να έχει προβλήματα όσον αφορά την 'επεξεργασία' του για custom roms/root/custom kernels είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ούτως ή άλλως όταν κάποιος φλασάρει ρομ, πάντα υπάρχει ένας κίνδυνος. Ειλικρινά ποιο είναι το ποσοστό που έχει τουβλιάσει το κινητό του ακολουθώντας ΟΤΑ ενημέρωση ή μέσω του PC-ODIN ενημέρωση, εφόσον το κινητό του ήταν σε stock κατάσταση;. Και όταν μιλάμε για το xda forum μιλάμε για ένα forum στο οποίο κάποιος θα βρει άτομα με γνώσεις πανεπιστημίου και διδακτορικού σε γνώσεις κινητού και development και άλλους νηπιαγωγείου.

Δεν είμαι ειδικός στα περί development απλά τα βλέπω από μια άλλη σκοπιά.

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δεν μιλάμε για μικρή αγορά αλλά τη Γερμανική μπορώ να πω το εξής όσον αφορά την ICS. Έαν δεν ήταν ασφαλής, τότε θα είχαν παρατηρηθεί φαινόμενα πολλά τουβλιάσματος στα οποία η Samsung θα είχε κληθεί να απαντήσει και φυσικά να αντικαταστήσει. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ξέρετε πως είναι οι Γερμανοί. Θα το είχε μάθει όλος ο κόσμος μέσα σε μια ημέρα. Τώρα αν κάποιος το τούβλιασε γιατί πέρασε από μια rom σε μια άλλη και επειδή ίσως ο kernel να έχει προβλήματα όσον αφορά την 'επεξεργασία' του για custom roms/root/custom kernels είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Ούτως ή άλλως όταν κάποιος φλασάρει ρομ, πάντα υπάρχει ένας κίνδυνος. Ειλικρινά ποιο είναι το ποσοστό που έχει τουβλιάσει το κινητό του ακολουθώντας ΟΤΑ ενημέρωση ή μέσω του PC-ODIN ενημέρωση, εφόσον το κινητό του ήταν σε stock κατάσταση;. Και όταν μιλάμε για το xda forum μιλάμε για ένα forum στο οποίο κάποιος θα βρει άτομα με γνώσεις πανεπιστημίου και διδακτορικού σε γνώσεις κινητού και development και άλλους νηπιαγωγείου.

Δεν είμαι ειδικός στα περί development απλά τα βλέπω από μια άλλη σκοπιά.

 

Εννοείτε ότι η OTA ή η stock με τον default kernel, δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Πρόβλημα έχει o root kernel του Chainfire, που χρησιμοποιούν όσοι θέλουν να φλασαρουν διάφορα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι η OTA ή η stock με τον default kernel, δεν έχει κανένα πρόβλημα...

Πρόβλημα έχει o root kernel του Chainfire, που χρησιμοποιούν όσοι θέλουν να φλασαρουν διάφορα...

 

με προλαβες..:)

παιδια για να γινει τετοιος "ντορος" ισως και κατι να συμβαινει..

θα ξεκαθαρισει το τοπιο τις επομενες μερες..

για την ωρα καλυτερα για μενα γυριστε σε στοκ παγωτο(αν το κανετε με τον τροπο που ειπα πιο πανω δεν θα χασετε ουτε τις εφαρμογες σας ουτε τις ρυθμίσεις σας ουτε τιποτα) και καθίστε χωρις ροοτ..!

καλυτερα να μην εχουμε τιτανιουμ πχ για λιγες μερες παρα να μην εχουμε κινητο:)

Link to comment
Share on other sites

Aπλά τα είπα αυτά για να ξεκαθαρίσουμε ότι η επίσημη ICS δεν έχει πρόβλημα, γιατί μέσα στο xda forum ότι θέλει ο καθένας γράφει.
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξω csc σε γερμανικη θα εχω καποιο οποιδηποτε προβλημα με το τηλεφωνο μου?

 

Και την αλλαζω με αυτο τον τροπο πληκτρολογωντας στον dialer *#272*ΙΜΕΙ# ???Ποιος ειναι ο κωδικος για την γερμανικη csc?

Edited by fraris
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κατεβασα την ice camera απο το μαρκετ αλλα δεν εχω ζουμ οπως ειχα στην cyanofree...

και ο στοκ αλλα και ο ic browser απο το μαρκετ δεν εχουν text wrapping ..

αυτο τωρα πως γινεται μου λετε?

ειναι τοσο δυκολο να το κανουν πια?

 

επισης λυστε μου μια απορια ρε παιδια γιατι θα σκασω..

σε GB ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ το SwiftKey Tablet X Keyboard!

με βολευε απιστευτα! ηταν πολυ "μεγαλο¨κτλ κτλ κτλ...

τωρα σε παγωτο δεν με αφηνει να το κατεβασω με τιποτα..

μη συμβατό με την συσκευη σας και ολα τα σχετικα!

αυτο παλι γιατι συμβαινει μπορει να μου πει καποιος?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλαξω csc σε γερμανικη θα εχω καποιο οποιδηποτε προβλημα με το τηλεφωνο μου?

 

Και την αλλαζω με αυτο τον τροπο πληκτρολογωντας στον dialer *#272*ΙΜΕΙ# ???Ποιος ειναι ο κωδικος για την γερμανικη csc?

 

Έχω την ίδια απορία και βρήκα το παρακάτω

" If anyone want official update using dirty way (No rooting required)

 

Change your CSC Code to German and upgrade via KIES; this will also factory reset your phone.

 

*#272*IMEI# then change the CSC to DBT.

Phone will reset.

Change language to English (bottom right icon)

follow prompts to setup

Connect to KIES and the phone will update to ICS.

When your finished, you change the CSC code back to whatever you had before.

 

Original thread: here"

 

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει αν είναι ασφαλές?

Ευχαριστω.

N7000 SlimWizz
Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια απορία και βρήκα το παρακάτω

" If anyone want official update using dirty way (No rooting required)

 

Change your CSC Code to German and upgrade via KIES; this will also factory reset your phone.

 

*#272*IMEI# then change the CSC to DBT.

Phone will reset.

Change language to English (bottom right icon)

follow prompts to setup

Connect to KIES and the phone will update to ICS.

When your finished, you change the CSC code back to whatever you had before.

 

Original thread: here"

 

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει αν είναι ασφαλές?

Ευχαριστω.

 

Ασφαλες ειναι αλλα θα γινει factory reset.Αν δεν σε πειραζει κανε το

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Afilopou πρεπει μετα να το συνδεσω οπωσδηποτε με το pc μεσω kies για την αναβαθμιση η την παιρνει κ μεσω OTA?

 

Προσπαθησα να το κανω αλλα τελικα δεν εχει την επιλογη για DBT δικτυο!!!!

Οποτε θα περιμενω να ερθει στην Ελλαδα η official για τη χωρα μας!!

Edited by fraris
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η criskelo v3 lpy λεει τιποτα; Ειμαι με alba απο προχτες. Γενικα παει καλα αλλα το titanium σημερα παλι δεν ειχε root ενω αλλα προγραμματα ειχαν. Εβγαλα το titanium για να με σιγουρο.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Για καμιά καλή rom έχουμε τίποτα?? Καλημέρα σε όλους!

 

Μεχρι να τελειωσει το θεμα και να εχουμε και καποιους custom kernels να παιξουμε, προσωπικα περασα πριν λιγο τη Asylum ICS 01.

 

Οκ...μια καλη cm9, λιγο διαφορετικη οπτικα και αρκετα ''thin''.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η criskelo v3 lpy λεει τιποτα; Ειμαι με alba απο προχτες. Γενικα παει καλα αλλα το titanium σημερα παλι δεν ειχε root ενω αλλα προγραμματα ειχαν. Εβγαλα το titanium για να με σιγουρο.

 

Μήπως δεν είσαι Full Rooted;

Δοκίμασε να μετακινήσεις ένα αρχείο στο

/system.αν δε μπορείς έχεις χάσει το Root.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που ειπες μπαινει κατευθειαν απο alba;

 

-be on a proper working recovery, (DAFUQ, CM9 or a GB recovery ONLY)

 

Αν εισαι στην ΑlBa, recovery-install abyssnote kernel 4.2-reboot into recovery-full wipe-install Asylum.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα αυτο που λες και οντως πρεπει να εχω χασει το ροοτ. Τωρα τι πρεπει να περασω abyss και μετα μια rooted custom rom π.χ. Την chark και μετα να περασω μια ics ; ή πρπει να περασω μεσω odin μια gb και να ξανακανω root και μετα τα αλλα;
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να τελειωσει το θεμα και να εχουμε και καποιους custom kernels να παιξουμε, προσωπικα περασα πριν λιγο τη Asylum ICS 01.

 

Οκ...μια καλη cm9, λιγο διαφορετικη οπτικα και αρκετα ''thin''.

 

Α ωραία μπορεί να την περάσω αργότερα ευχαριστώ! Τελικά βλέπεις το ποσοστό της μπαταρίας? Voodoo louder? παραείναι light αυτή ε? 103MB μόνο??? την βλέπεις σταθερή? στην alba λιγάκι κολλάει μετά από πολύωρη χρήση και ειδικά στην εναλλαγή εφαρμογών!!! παίζει και η criskelo v3 LPY, την πέρασε κανείς? Γμτ πρέπει να φύγω σε λιγάκι, υποχρεώσεις Κυριακής!!!!

κατεβασα και asylum ics και κατεβάζω και criskelo τωρα... όταν γυρίσω κάποια θα περάσω! Το σωστό είναι και στις 2 περιπτώσεις να περάσω abyss kernel και αοο εκεί να φλασάρω σωστά? τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται full wipe αλλά συνήθως το κάνω για να είμαι "φρέσκος"... δεν πιστεύω να πάιξει κανένα θέμα??

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία μπορεί να την περάσω αργότερα ευχαριστώ! Τελικά βλέπεις το ποσοστό της μπαταρίας? Voodoo louder? παραείναι light αυτή ε? 103MB μόνο??? την βλέπεις σταθερή? στην alba λιγάκι κολλάει μετά από πολύωρη χρήση και ειδικά στην εναλλαγή εφαρμογών!!! παίζει και η criskelo v3 LPY, την πέρασε κανείς? Γμτ πρέπει να φύγω σε λιγάκι, υποχρεώσεις Κυριακής!!!!

 

Μόνο το voodoo louder δε λειτουργεί.

Κατά τα αλλά μια χαρά.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πρώτο μήνυμα με ερώτηση κρίσης.

Για να γυρίσω σε Chrack´s από Official Rooted ICS με CMW με ασφάλεια;

 

Franko's Kernel με Mobile Odin, Reboot Recovery και εγκατάσταση της Chrack´s με Full Wipe;

Ή

Πρώτα Reboot Recovery, Franko's Kernel, Reboot Into Recovery και εγκατάσταση της Chrack´s με Full Wipe;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πρώτο μήνυμα με ερώτηση κρίσης.

Για να γυρίσω σε Chrack´s από Official Rooted ICS με CMW με ασφάλεια;

 

Franko's Kernel με Mobile Odin, Reboot Recovery και εγκατάσταση της Chrack´s με Full Wipe;

Ή

Πρώτα Reboot Recovery, Franko's Kernel, Reboot Into Recovery και εγκατάσταση της Chrack´s με Full Wipe;

 

Recovery---->Full Wipe----->Flash Kernel (Franco αφού αυτόν θές)----->Flash όποια Rom θες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

τελικα γυρισα σε chark στην οποια ειχα full rooted . ειπα να ξανακανω την διαδικασια , δηλαδη abyss kernel - full wipe - περασμα alba , αλλα ξανα τα ιδια ειχα δηλαδη root σε καποιες εφαρμογες αλλα μεσα στο root explorer στο system δεν εκανε τιποτα . δοκιμασα με την ιδια διαδικασια και την criskelo με ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. ξαναγυρισα τωρα σε chark στην οποια και παλι ειμαι full rooted. πιθανον στην ics να φταιει για την ωρα οι kernel και το κανει αυτο γιατι ειδα πολλους να το λενε στους xda αυτο το προβλημα, και εδω φυσικα.
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...