Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να βάλω κι εγώ κάτι άσχετο; :D

 

Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε μια πολύ άσχημη πόλη. Βία, εγκλήματα,

κυκλοφοριακό, ατυχήματα, ναρκωτικά, βρωμιά και γκρίζοι δυστυχισμένοι

πολίτες. Και δεν ήταν καμιά μικρή πόλη, είχε έξι μύρια κατοίκους που είχαν

παραδοθεί εντελώς στην μαυρίλα.

 

Ένα πρωί, ο διευθυντής του Πανεπιστημίου της πόλης που

ήταν μαθηματικός και φιλόσοφος, εκεί που πήγαινε στη δουλειά του και

βλέποντας την κατάντια της πόλης του, πήρε μια πολύ κουφή απόφαση.

Δήλωσε την παραίτησή του στο Πανεπιστήμιο, λέγοντας πως ήθελε να διευρύνει την διδασκαλία

του και στα έξι εκατομμύρια κατοίκους. Στους μαθητές του στο Πανεπιστήμιο, ο

καθηγητής αυτός ήταν γνωστός για τους περίεργους τρόπους διδασκαλίας του. Για

παράδειγμα, μια φορά που επικρατούσε χάβρα στο μάθημα, κατάφερε να επαναφέρει την

τάξη κατεβάζοντας τα βρακιά του. Γενικά δηλαδή, εφεύρισκε αστείους και

εντελώς ανορθόδοξους τρόπους για να πετυχαίνει το σκοπό του και περιέργως,

πάντα τα κατάφερνε.

 

Για την προεκλογική καμπάνια του λοιπόν, φόρεσε μια στολή σούπερμαν,

αυτοχρίστηκε 'υπερπολίτης' και αμολύθηκε στους δρόμους βάζοντας ταυτόχρονα

υποψηφιότητα για δήμαρχος. Έφερε πολύ γέλιο στον κόσμο αλλά επειδή όπως έλεγαν,

είχε αρκετά ειλικρινή φάτσα, τον ψήφισαν. Ο καινούργιος δήμαρχος όμως δεν είχε

καμία σχέση με τους προηγούμενους. Η πρώτη του κίνηση ήταν να προσλάβει 20

μίμους και να τους σκορπίσει στους δρόμους της πόλης. Η δουλειά τους ήταν να

χλευάζουν όσους παραβίαζαν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας. Σιγά, θα μου πείτε.

Οι πολίτες όμως (που εννοείται στα τέτοια τους οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς),

άρχισαν να συμμορφώνονται γιατί αποδείχτηκε πως τους πείραζε πολύ περισσότερο η

δημόσια κοροϊδία, παρά τα πρόστιμα. Αμέσως μετά, βγήκε σε διάφορες τηλεοπτικές

εκπομπές και έκανε ντους κατατσίτσιδος live, κλείνοντας την παροχή νερού ενώ

σαπουνιζόταν, για να δείξει στους πολίτες πώς μπορούν να εξοικονομούν νερό. Και

βουαλά! Η κατανάλωση νερού αμέσως έπεσε.Όρισε Ημέρα Γυναίκας όπου οι άντρες θα

φρόντιζαν τα παιδιά και οι γυναίκες θα έβγαιναν βόλτα στην πόλη. Αυτό, ήταν

ανήκουστο γιατί η συγκεκριμένη πόλη ήταν πολύ επικίνδυνο μέρος τα βράδια, ενώ

οι γυναίκες δεν έβγαιναν βόλτες σχεδόν ποτέ ως τότε.. 700.000 γυναίκες γέμισαν

τους δρόμους πανηγυρίζοντας ενώ ακόμη και o αρχηγός της αστυνομίας ήταν γυναίκα

εκείνο το βράδι. Το καλύτερο; Μοίρασε στους πολίτες ταμπέλες με thumbs up και

thumbs down για να επιδοκιμάζουν ή να αποδοκιμάζουν δημόσια τις πράξεις

των συμπολιτών τους. Πράγμα φυσικά που δεν έχασαν την ευκαιρία να το ξεφτιλίσουν

δεόντως αλλά όλως περιέργως, ειρηνικά. Το ομαδικό κράξιμο ήταν ό,τι έπρεπε

τελικά.Γενικώς σκαρφιζόταν αστείες ή περίεργες καμπάνιες για κάθε τί που ήθελε

να πετύχει, όπως όταν ζήτησε να του τηλεφωνήσει (στο προσωπικό του γραφείο

μάλιστα) όποιος πολίτης συναντούσε έστω κι έναν υποδειγματικό ταξιτζή.

Σύντομα, 150 τηλεφωνήματα συντέλεσαν στο να δημιουργηθεί ομάδα ταξιτζίδων που ο

δήμαρχος ονόμασε Ιππότες της Ζέβρας (αχαχχχ) και είχαν την προσωπική του υποστήριξη.

Ίδρυσε επίσης ταμείο εθελοντικών φόρων για όσους ήθελαν να δώσουν παραπάνω

χρήματα (!) στο δημοτικό ταμείο. Φυσικά και μάζεψε χρήματα. Τέλος, προσπαθώντας

να δείξει πόσο σημαντική είναι η ανθρώπινη ζωή, ζωγράφισε αστέρια σε κάθε

σημείο θανάτου από τροχαίο στην πόλη, πράγμα εξαιρετικά έξυπνο γιατί το

αποτέλεσμα ήταν πανέμορφο αλλά και ιδιαίτερα σοκαριστικό.

 

Όχι, δεν είναι παραμύθι. Πρόκειται για τον Κολομβιανό Antanas Mockus, τον δήμαρχο της

Μποκοτά το 1993. Μετά το πέρας της θητείας του, ο παράξενος αυτός δήμαρχος,

ξεκίνησε διαλέξεις αναλύοντας τα συμπεράσματά του από το κοινωνικό του πείραμα.

Ένα από τα συμπεράσματά του είναι πως η γνώση δίνει δύναμη αρκεί να καταφέρεις

να τη μεταδώσεις μέσω της τέχνης, του χιούμορ και της δημιουργικότητας. Μόνο

έτσι οι άνθρωποι αποδέχονται τις αλλαγές.Όλο το άρθρο και τα αποτελέσματα των

πρακτικών του σε νούμερα, εδώ: http://www.hno.harvard.edu/gazette/2004/03.11/01-mockus.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατέλαβαν επ'αόριστον το αεροδρόμιο του Ηρακλείου...συνέχεια

 

Ένα μπ@υρδέλο γίναμε στη Ελλάδα - ότι θέλει μπορεί να κάνει κάποιος! Μην σας φανεί περίεργο αν κάποια μέρα κάνουν κατάληψη και τα σπίτια μας!

Και γω από Κρήτη είμαι , έχουμε και μεις μερική σχέση με τα γεωργικά , καταλαβαίνω την αγανάκτηση μιας και ο κλάδος πάει από το κακό στο χειρότερο .. αλλά εντάξει , δεν σημαίνει ότι μπορεί ο καθένας να κάνει κάτι τέτοιο ή ανάλογο!

Τι φταίνε αυτοί που θα ταλαιπωρηθούν άδικα , τι φταίνε αυτοί που λόγο δουλειάς μπορούν μόνο με το αεροπλάνο να μετακινούνται , τι φταίει ο τουρισμός στην Κρήτη, τι φταίνε οι εταιρείες μεταφορών , και κτλ κτλ κτλ ...

άντε , κλείστε και τα λιμάνια τώρα , κλείστε και το ρεύμα , κλείστε και το νερό , κλείστε τα όλα ... ααα, ο τελευταίος να κλείσει και το φως!

Link to comment
Share on other sites

Προς τους φίλους αγρότες: τόσα χρόνια προσπαθείτε άδικα. Βλέπετε ότι τα μέσα με τα οποία αγωνίζεστε να διεκδικήσετε τα δικαιώματά σας δεν αποδίδουν. Επιπλέον στρέφετε και την κοινωνία εναντίον σας, καθότι με το κλείσιμο δρόμων, αεροδρομίων κλπ δεν ζημιώνεται η όποια κυβέρνηση, αλλά εσείς. Να προτείνω μια διαφορετική μορφή αντίδρασης: κάντε κατάληψη όλους τους σταθμούς των διοδίων και αφήστε τον κόσμο να περνάει δωρεάν, ενώ θα μοιράζετε φυλλάδια με τις διεκδικήσεις σας. Ξέρετε τι πραγματικό οικονομικό κόστος είναι αυτό για κάθε κυβέρνηση; Ξέρετε για πότε θα σας ακούσουν; Και επιπλέον θα έχετε και όλους μας με το μέρος σας, μιας και θα μας απάλλαξετε για λίγες μέρες από το απαράδεκτο χαράτσι των υπερβολικών τιμών στα διόδια.

Σκεφτείτε το.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι πραγματικό οικονομικό κόστος είναι αυτό για κάθε κυβέρνηση;

 

και το ότι κλείνει το αεροδρόμιο κατά πάσα πιθανότητα έχει μεγάλο κόστος, και όχι μόνο οικονομικό αλλά και πολιτικό μιας και πλησιάζουν εκλογές. Πέρα από αυτό όμως, άμα θιχτεί οικονομικά το κράτος (που τα διόδια νομίζω πλέον τα έχουν εταιρείες, μπορεί να κάνω λάθος αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο είναι) το πολύ πολύ να αυξήσει τα διόδια μετέπειτα ή κάποιον άλλο φόρο. Εξ'ορισμού δεν γίνεται να κάνεις απεργία/κατάληψη/αποχή και να μην επηρεαστεί το υπόλοιπο άμεσο κοινωνικό σύνολο. Αυτός είναι ο σκοπός του, να ενημερωθεί και ο άσχετος κόσμος για την κατάσταση των αγροτών και -ενδεχομένως- να τους συμπαρασταθεί. Ναι, κάποιος που θα μείνει στο δρόμο κολλημένος θα ρίξει 5-6 χριστοπαναγίες αλλά μόλις μιλήσει με τους αγρότες θα τους καταλάβει γιατί -ενδεχομένως- και αυτός θίγεται στο δικό του επάγγελμα με κάποιον άλλο τρόπο. Τεσπα, πολύ φλυάρησα..η ουσία είναι απεργία/κατάληψη/αποχή χωρίς να ενοχληθεί κάποιος είναι εξορισμού αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το θέσω πολύ απλά το θέμα! Σήμερα πήγα με καθυστέρηση στην δουλεία μου λόγω του ότι ήταν κλειστός ο δρόμος στην Χρυσούπολη Καβάλας από αγρότες και επειδή είμαι ωρομίσθιος έχασα μισθό 2 ωρών και κάτι λεπτών. Δεν με πείραξε όμως καθόλου γιατί και εγώ όταν βγαίνω να διεκδικήσω, θέλω να δείχνουν κατανόηση οι συμπολίτες μου. Μονάχα οι βολεμένοι δεν δείχνουν κατανόηση σε τέτοια θέματα!
.
Link to comment
Share on other sites

αγροτες=το μεγ.ποσοστο παιρνει οτι επιδομα δικαιουντε,κ αν καλλιεργησουν περιμενουν μια φυσικη καταστροφη να παρουν κ κεινα τα επιδοματα...

αυτοι που κλαιγοντε για τα λιγα χρηματα που αγοραζουν την σοδεια,ζωα τους κτλ ας καναν συνεταιρισμο κ να βρισκαν την ακρη αλλα εχουν καλυτερες δουλειες να κανουν...

φτιαχνουν αποθηκες,αγοραζουν φορτηγα κ κανουν κ την δουλεια του μεσαζοντα...

αν κ το 1ο κομματι φτανει για να εχουν πωλησεις,ο μεσαζοντας δεν θα κατσει να ψαξει που μενει ο αγροτης για να τα συζητησουν...

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα, το μεγάλο αγκάθι στην όλη υπόθεση είναι οι μεσάζοντες, οι οποίοι κυριολεκτικά ασκούν κανονικό ντ@β@τζιλίκι κατά τη διακίνηση των γεωργικών προϊόντων. Αν θα έπρεπε να γίνει ένα ξεκαθάρισμα στην όλη κατάσταση, κατ' εμέ θα έπρεπε να αρχίσει από αυτούς.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το θέσω πολύ απλά το θέμα! Σήμερα πήγα με καθυστέρηση στην δουλεία μου λόγω του ότι ήταν κλειστός ο δρόμος στην Χρυσούπολη Καβάλας από αγρότες και επειδή είμαι ωρομίσθιος έχασα μισθό 2 ωρών και κάτι λεπτών. Δεν με πείραξε όμως καθόλου γιατί και εγώ όταν βγαίνω να διεκδικήσω, θέλω να δείχνουν κατανόηση οι συμπολίτες μου. Μονάχα οι βολεμένοι δεν δείχνουν κατανόηση σε τέτοια θέματα!

 

Ε τοτε να φανταστω οτι συμφωνεις και με το Ισραηλ που σκοτωνει παιδακια για να πιεσει τη Χαμας?? Ιδια λογικη ακριβως φιλε μου. Ασκεις πιεση σε καποιον που στο στο κατω κατω μπορει να συμφωνει με την ορθοτητα των διεκδηκησεων σου, για να πιεσεις την πολιτικη εξουσια...:X

 

Το θεμα με τους γεωργους ειναι οτι ενω αποροφουν περιπου 18% ολων των επιδοτησεων, η συνεισφορα τους στην οικονομια ειναι περιπου 2-3%. Ακομα και αυτο ομως θα μπορουσα να το ανεχτω αν δεν προσπαθουσαν να με ενοχλησουν με αυτον τον νταβατζιλιδικο τροπο. (εχω και ρο να το κοιταξω αλλα τα νουμερα ειναι καπου εκει)

 

Θα προτεινα στους γεωργους αντι να κλεινουν τους δρομους, και να στηνουν σουβλες στις εθνικες οδους να ψαξουν να βρουν αποδοτικες καλλιεργειες, και οχι να επιμενουν σε πχ σταρι, που μπορει καποιος να το εισαγει με 1cent το κιλο.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τους γεωργους ειναι οτι ενω αποροφουν περιπου 18% ολων των επιδοτησεων, η συνεισφορα τους στην οικονομια ειναι περιπου 2-3%. Ακομα και αυτο ομως θα μπορουσα να το ανεχτω αν δεν προσπαθουσαν να με ενοχλησουν με αυτον τον νταβατζιλιδικο τροπο.

 

Εγώ ούτε αυτό μπορώ να ανεχτώ. Ή έχουμε ελεύθερη οικονομία ή όχι (στην Ελλάδα ισχύει το δεύτερο προφανώς). Βέβαια δεν είναι δυνατόν να πας από το ένα άκρο (επιδοτήσεις σε μερικές ομάδες επαγγελματιών) στο άλλο (efficient ελεύθερη οικονομία) γιατί θα καταστρέψεις πολλές οικογένειες που δεν θα μπορούν να απορροφηθούν σε άλλους τομείς άμεσα. Μακροπρόθεσμα θα βοηθήσει όλους όμως. Ποιά είναι η ενδιάμεση λύση; Ζε νε σε πα...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα στους γεωργους αντι να κλεινουν τους δρομους, και να στηνουν σουβλες στις εθνικες οδους να ψαξουν να βρουν αποδοτικες καλλιεργειες, και οχι να επιμενουν σε πχ σταρι, που μπορει καποιος να το εισαγει με 1cent το κιλο.

 

Κι αν όλα τα γεωργικά-κτηνοτροφικά προϊόντα μπορείς να τα εισάγεις με 1 cent το κιλό, τι γίνεται τότε;:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε αυτό μπορώ να ανεχτώ. Ή έχουμε ελεύθερη οικονομία ή όχι (στην Ελλάδα ισχύει το δεύτερο προφανώς). Βέβαια δεν είναι δυνατόν να πας από το ένα άκρο (επιδοτήσεις σε μερικές ομάδες επαγγελματιών) στο άλλο (efficient ελεύθερη οικονομία) γιατί θα καταστρέψεις πολλές οικογένειες που δεν θα μπορούν να απορροφηθούν σε άλλους τομείς άμεσα. Μακροπρόθεσμα θα βοηθήσει όλους όμως. Ποιά είναι η ενδιάμεση λύση; Ζε νε σε πα...

 

Το ξαναγραφω... να ψαξουν να βρουν αποδοτικες καλλιεργειες.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα τα γεωργικά-κτηνοτροφικά προϊόντα μπορείς να τα εισάγεις με 1 cent το κιλό, τι γίνεται τότε;:rolleyes:

 

Τοτε μαλλον διαλεξες τη λαθος μερα να γινεις γεωργος.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες (edit: Diplomat, Snowball).

 

Και καλό είναι οι αγρότες να κινητοποιούνται ανάλογα (διανοητικώς) και όταν ψηφίζουν κάθε τέσσερα χρόνια, όχι μόνο όταν το θυμούνται.

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα τα γεωργικά-κτηνοτροφικά προϊόντα μπορείς να τα εισάγεις με 1 cent το κιλό, τι γίνεται τότε;:rolleyes:

 

Κάνεις αυτό που δεν μπορεί να κάνει ο άλλος (με 1 cent το κιλό).

 

Μια απλή ερώτηση: Από που έρχονται οι επιδοτήσεις νομίζεις;

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις αυτό που δεν μπορεί να κάνει ο άλλος (με 1 cent το κιλό).
Στην περίπτωση των γεωργών τι μπορεί να γίνει, πως να ανταγωνιστεί κανείς Βραζιλίες, Ινδίες, Βουλγαρίες?

Από την άλλη το χωράφι δεν είναι εργοστάσιο, δεν μπορείς να φυτέψεις οτι θέλεις, εξαρτιέσαι από το κλίμα της περιοχής.

 

Μια απλή ερώτηση: Από που έρχονται οι επιδοτήσεις νομίζεις;
Ιδέα δεν έχω:O

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση των γεωργών τι μπορεί να γίνει, πως να ανταγωνιστεί κανείς Βραζιλίες, Ινδίες, Βουλγαρίες?

Από την άλλη το χωράφι δεν είναι εργοστάσιο, δεν μπορείς να φυτέψεις οτι θέλεις, εξαρτιέσαι από το κλίμα της περιοχής.

 

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. Η κάθε χώρα πρέπει να παράγει αυτό που μπορεί (με sufficient ποιότητα και χαμηλή τιμή). Π.χ. αν δεν μπορείς να συναγωνιστείς τους Βραζιλιάνους στην παραγωγή μπανάνας (λέμε τώρα), τότε ΜΗΝ παράγεις μπανάνες.

 

Αν γενικά δεν μπορείς να συναγωνιστείς στην γεωργία, επιβάλλεται να παράγεις κάτι άλλο. Έτσι κερδίζουν όλοι. Εννοείτε πως αν θεωρείς τα πιο φθηνά κινέζικα προιόντα χαμηλότερης ποιότητας η επικίνδυνα, τότε δεν πρόκειται να σε ανταγωνιστούν και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ένα ωραίο παράδειγμα είναι η αυτοκινητοβιομηχανία στην Αμερική. Δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τους Ιάπωνες; Αντί να πας στην κυβέρνηση για επιδοτήσεις και ευνοικές ρυθμίσεις (π.χ. φορολογία στην εισαγωγή ξένων αυτοκινήτων), κλείσε τις βιομηχανίες και ασχολείσου με κάτι άλλο (π.χ. κάνε εξαγωγή κάτι που χρειάζονται οι Ιάπωνες και κάνε εισαγωγή τα αυτοκίνητά τους). Όλα αυτά γίνονται οργανικά σε μια ελεύθερη οικονομία, αλλά χρειάζεται χρόνος...

 

Ιδέα δεν έχω:O

 

Ξέρεις. Από την τσέπη σου (εγώ δεν πληρώνω φόρους σε κανέναν) :D

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

πχ αυτο νομιζω το ειχε δειξει και στις ειδησεις:

http://www.e-simerini.com/e/modules.php?name=News&file=article&sid=1733

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το πρόβλημα. Η κάθε χώρα πρέπει να παράγει αυτό που μπορεί (με sufficient ποιότητα και χαμηλή τιμή). Π.χ. αν δεν μπορείς να συναγωνιστείς τους Βραζιλιάνους στην παραγωγή μπανάνας (λέμε τώρα), τότε ΜΗΝ παράγεις μπανάνες.

 

Αν γενικά δεν μπορείς να συναγωνιστείς στην γεωργία, επιβάλλεται να παράγεις κάτι άλλο. Έτσι κερδίζουν όλοι. Εννοείτε πως αν θεωρείς τα πιο φθηνά κινέζικα προιόντα χαμηλότερης ποιότητας η επικίνδυνα, τότε δεν πρόκειται να σε ανταγωνιστούν και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ένα ωραίο παράδειγμα είναι η αυτοκινητοβιομηχανία στην Αμερική. Δεν μπορείς να ανταγωνιστείς τους Ιάπωνες; Αντί να πας στην κυβέρνηση για επιδοτήσεις και ευνοικές ρυθμίσεις (π.χ. φορολογία στην εισαγωγή ξένων αυτοκινήτων), κλείσε τις βιομηχανίες και ασχολείσου με κάτι άλλο (π.χ. κάνε εξαγωγή κάτι που χρειάζονται οι Ιάπωνες και κάνε εισαγωγή τα αυτοκίνητά τους). Όλα αυτά γίνονται οργανικά σε μια ελεύθερη οικονομία, αλλά χρειάζεται χρόνος...

Ναι όμως εδώ μιλάμε για γεωργικά προϊόντα όχι για ανταλλακτικά. Χωρίς φαί δεν ζει άνθρωπος. Αν εξαρτιόμαστε εξολοκλήρου από τους άλλους και στο θέμα της σίτισης, ας τα να παν. Δεν βλέπεις τους Ουκρανούς, πάγωσαν φέτος.;)

Πώς όμως να ανταγωνιστείς με τους άλλους όταν εκεί δουλεύουν παιδιά, ανασφάλιστοι, λιπάσματα φυτοφάρμακα πιο φτηνά και κάποια από αυτά να απαγορεύονται στην Ε.Ε. για παράδειγμα. Δεν είναι μόνο το κλίμα. :(

Κι αν τελικά η Ιαπωνία είναι καλλίτερη στα αυτοκίνητα (κανένας δεν μπορεί να την ανταγωνιστεί, ασύμφορο ), η Βραζιλία στις μπανάνες, η Κίνα στο ρύζι κτλ. τότε δεν δημιουργούνται μονοπώλια? Κι άντε χωρίς μπανάνες μπορείς να ζήσεις, χωρίς σιτάρι όμως?:worry:

 

Πάντως διαφωνώ με το κλείσιμο των δρόμων, λιμανιών, αεροδρομίων, πανεπιστημίων κτλ. Έχεις πρόβλημα με το υπ. Γεωργίας? Κάνε κατάληψη εκεί, κάνε στην βουλή για να ακουστείς, αν βέβαια έχεις προτάσεις και λύσεις στο πρόβλημα, όχι σκέτες απαιτήσεις. :mad:

Από την στιγμή που βλέπεις ότι δεν αποδίδει η μορφή του "αγώνα" σου γιατί την επαναλαμβάνεις συνέχεια, βρες άλλο τρόπο να ενημερώσεις τον κόσμο.

Ξέρεις. Από την τσέπη σου (εγώ δεν πληρώνω φόρους σε κανέναν) :D

Αυτός ο φόρος πια είναι μαγικός, όλους πληρώνει την στιγμή που όλοι φοροδιαφεύγουν.:D

πχ αυτο νομιζω το ειχε δειξει και στις ειδησεις:

http://www.e-simerini.com/e/modules.php?name=News&file=article&sid=1733

Βέβαια πάντα είναι επισφαλής η εισαγωγή ξένων προς το οικοσύστημα, ακόμα κι αν ταιριάζει στο κλίμα και δεν προσβάλλεται από ασθένειες, μπορεί να προκαλέσει ασθένειες στα τοπικά είδη.

Κι εδώ όμως μας πρόλαβαν οι Κινέζοι

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως εδώ μιλάμε για γεωργικά προϊόντα όχι για ανταλλακτικά. Χωρίς φαί δεν ζει άνθρωπος. Αν εξαρτιόμαστε εξολοκλήρου από τους άλλους και στο θέμα της σίτισης, ας τα να παν. Δεν βλέπεις τους Ουκρανούς, πάγωσαν φέτος.;)

 

Ναι αλλά αυτό είναι αμφίδρομο. Δες τις χώρες του OPEC. Μας έχουν εντελώς από τα @@; Όχι, γιατί και αυτοί έχουν εξάρτηση από εμάς (όλο τον υπόλοιπο κόσμο δηλαδή) για άλλα πράγματα. Επίσης, αν ενεργούσαν εντελώς αυθαίρετα, θα συναντούσαν σοβαρά προβλήματα απομόνωσης.

 

Να το θέσω και διαφορετικά: Αν εξαρτιόμαστε εξολοκλήρου από τους άλλους και στο θέμα του πετρελαίου, ας τα να παν. Τί να κάνουμε; Να εξάγουμε το πετρέλαιο που δεν παράγουμε; :p

 

Πάντως θα συμφωνήσω κατά κάποιο τρόπο στο ότι όταν οι οικονομίες είναι τόσο εξαρτημένες η μία από την άλλη, χωρίς την κατάλληλη νομοθεσία, τα οικονομικά downturns επηρρεάζουν όλο τον πλανήτη (όπως βλέπουμε τώρα με τον τραπεζικό κλάδο που ενεργούσαν με ελάχιστη παρέμβαση από τις κυβερνήσεις). Είναι ένα argument κατά της παγκοσμιοποίησης που το λαμβάνω υπόψη.

 

Πώς όμως να ανταγωνιστείς με τους άλλους όταν εκεί δουλεύουν παιδιά, ανασφάλιστοι, λιπάσματα φυτοφάρμακα πιο φτηνά και κάποια από αυτά να απαγορεύονται στην Ε.Ε. για παράδειγμα.

 

Μα εννοείται ότι θα έπρεπε η Ε.Ε. να απαγορεύει αυτά τα προιόντα (για ηθικούς, κυρίως, λόγους). Αυτό είναι άλλο θέμα στο οποίο συμφωνούμε (οι περισσότεροι), αλλά μην το μπλέκεις με το θέμα τον επιδοτήσεων που διαστρευλώνουν την αγορά και καταλήγουν σε inefficiencies. Άλλωστε και αυτό που περιγράφεις είναι διαστρεύλωση της αγοράς κατά κάποιον τρόπο (εκμετάλευση και καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων για να γίνεις πιο ανταγωνιστικός).

 

Εγώ δεν είμαι κατά της κρατικής παρεμβολής - αλλά κατά της διαστρεύλωσης της αγοράς.

 

Κι αν τελικά η Ιαπωνία είναι καλλίτερη στα αυτοκίνητα (κανένας δεν μπορεί να την ανταγωνιστεί, ασύμφορο ), η Βραζιλία στις μπανάνες, η Κίνα στο ρύζι κτλ. τότε δεν δημιουργούνται μονοπώλια? Κι άντε χωρίς μπανάνες μπορείς να ζήσεις, χωρίς σιτάρι όμως?:worry:

 

Μονοπώλιο είναι όταν επιδοτείς μόνο τα εγχώρια προιόντα. Άλλωστε γι'αυτό είναι πιο ακριβά.

 

Αν η Βραζιλία βγάζει τις καλύτερες και πιο φθηνές μπανάνες, αυτό είναι αποτέλεσμα του ανταγωνισμού. Αν καταλήξει αυτό σε μονοπώλιο και το εκμεταλευτεί η Βραζιλία για να αυξήσει τα κέρδη της (αυξάνοντας τις τιμές), τότε θα πεταχτεί η Βενεζουέλα με πιο φθηνές (και ανταγωνιστικές) μπανάνες για να φάει το μερίδιο της Βραζιλίας. Οι ελευθερες αγορές δεν είναι στατικές (και δεν καταλήγουν άμεσα στο steady-state).

 

Που είναι ο gmac να μας αρχίσει στα κυρήγματα ελεύθερης αγοράς; :p

 

Να πω πάντως πως δεν συμμερίζομαι απόλυτα τις ιδέες των Φριντμαν και λοιπών φιλελεύθερων. Βέβαια δηλώνω ημιμάθεια σε αυτό το θέμα και είμαι ανοιχτός σε όλα τα arguments.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι όταν την 10ετια του '80 η τότε Ε.Ο.Κ. έδινε αφειδώς επιδοτήσεις οι δικοί μας αγρότες τις επένδυαν στα κατά τόπους μπουζουξίδικα και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και φίλος μου αγρότης που μου έχει πει ότι τότε τα μπουζουξίδικα ευημερούσαν, οι λίγοι αγρότες που είχαν μυαλό τότε σήμερα έχουν εξελιχθεί σε μεσάζοντες και έχουν κατασκευάσει μεγάλες μονάδες τυποποιήσεις, αγοράζουν σε εξευτελιστικές τιμές από τους αγρότες και τα μοσχοπουλούν στο εξωτερικό.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά , ξέρει κανείς τι έγινε στην Κατεχάκη πριν κάνα 2ωρο? (εκεί στην γέφυρα)

ΤΡΕΛΗ κίνηση , κλειστή όλη η Κατεχάκη από αστυνομία , πολλά ασθενοφόρα και πυροσβεστικά πάνω κάτω! Έκανα από Γέρακα ως εκεί 2 ώρες ...

τουλάχιστον να μην έχει πάθει κάποιος κάτι σοβαρό και δεν γαμ ... και η κίνηση που έφαγα!

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks man ;) ... ελπίζω τουλάχιστον να μην τραυματίστηκε κάποιος σοβαρά!

Πως τα κατάφεραν όμως να τρακάρουν στην ευθεία εκεί - που έχει πάντα κίνηση και δεν προλαβαίνεις ν' αναπτύξεις ταχύτητα, ένας Θεός ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...