Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Siemens SL45i


zerow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πραγματικά Συγκινήθηκα ρε παιδιά.... Ήμουν ο Απόλυτος Siemenakias είχα αγοράσει όλη τη σειρά S ήταν ο λόγος που έγινα μέλος του θρυλικού Unwired και χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω αυτή τη στιγμή διάφορα ποστ από φίλους από τα παλιά, σας Χαιρετώ όλους και χαίρομαι που κάποιοι ακόμα είστε εδώ. Το συγκεκριμένο τηλέφωνο δυστυχώς δεν το είχα ποτέ αν και διακαείς πόθος λόγω της υψηλής του τιμής εκείνη την εποχή, πραγματικά εξαιρετική συσκευή με ότι καλύτερο από πλευράς τεχνολογίας που η κραταιά τότε Νοκια και τα τηλέφωνα της έμοιαζαν παιχνιδάκια μπροστά του. Πιστεύω ότι αν η siemens δεν εγκατέλειπε την κινητή τηλεφωνία η τροπή της τεχνολογίας της κινητής θα είχε άλλη εξέλιξη και δρόμο (προς το καλύτερο φυσικά) διότι το όνομα της στα κινητά τηλέφωνα ήταν συνυφασμένο με την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, με ότι καλύτερο τεχνολογικά, με την ανεπανάληπτη υποστήριξη των προϊόντων της, την διαχρονικότητα και αντοχή τους. Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τις ανεπανάληπτες στιγμές που έζησα με αυτά τα τηλέφωνα άλλα πλέον αποτελούν ιστορία και μάλιστα γραμμένη με χρυσά γράμματα.

Εξαιρετικό ποστ, συγχαρητήρια για τις αναμνήσεις που μας θυμίσατε..!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

με αυτα τα κινητα ακομα και κοσμοτε να ειχες,ειχες παντα σημα!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η σειρα 35-45-55 δεν μου αρεσε, φυσικα μου αρεσε το SX1 αλλα το κινητο φετιχ που ηθελα να παρω αλλα τελικα ποτε δεν πηρα ηταν το S25. στυλ SL45 ηταν και το Ν91 αλλο κινητο φετιχ πολλων, αλλα και πανακριβο.
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το δω με τα μάτια του σήμερα, προτιμώ να το φέρνω στη μνήμη μου με ασπρόμαυρες (ή... πορτοκαλί - μαύρες αν προτιμάτε) εικόνες και... ημέρες σαφώς πιο αθώες. Και εκεί είναι η θέση που του αξίζει, σε μια πιο ευτυχισμένη εποχή, την εποχή των παιδικών μας χρόνων, τότε που το κινητό ήταν... γλυκιά πολυτέλεια, κάτι άγνωστο, αλλά απίστευτα γοητευτικό...

Αν σου πω ότι συγκινήθηκα, θα με πιστέψεις; Η περιγραφή σου με...λύγισε! Και το θυμάμαι πολύ καλά το κινητάκι, αλλά όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ με την πρώτη ματιά δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία... κρίμα γιατί ήταν όντως μπροστά για την εποχή του!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εγκατέλειψε, εξαγοράστηκε από την Benq ή κάτι τέτοιο.

 

φιλαράκι αυτό εννοώ, αν ήθελε όμως η siemens να κρατήσει το συγκεκριμένο τμήμα της κινητής δεν θα εξαγοραζόταν ποτέ. Δεν το ήθελε ή έτσι αποφάσισε τότε και το πούλησε, έτσι απλά....

frastgr
Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι αυτό εννοώ, αν ήθελε όμως η siemens να κρατήσει το συγκεκριμένο τμήμα της κινητής δεν θα εξαγοραζόταν ποτέ. Δεν το ήθελε ή έτσι αποφάσισε τότε και το πούλησε, έτσι απλά....

Μπορεί να είδε μακρυά...δες τι γίνεται τώρα στον ανταγωνισμό...και να κατάλαβε ότι μπορεί τη μία μέρα να είσαι 1ος και την επόμενη να έχεις χρεωκοπήσει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κινητο δεν το ξερω καν. Δεν ηξερα οτι υπηρχε μεχρι σημερα η αληθεια ειναι. Ποσο μαλλον η αναπαραγωγη mp3 απο το κινητο εν ετη 2001!! Και καρτα μνημης! Απιστευτο μου φαινεται. Ισως επειδη δεν ειχα δωσει σημασια στη siemens εκεινη την εποχη.. ισως επειδη δεν ειχε διαφημιστει πολυ..ισως γιατι ολη η ταξη μου ειχε νοκια..δε ξερω. Εμφανισιακα παντως δε μου αρεσει πολυ αλλα με αυτες τις λειτουργιες εκεινη την εποχη θα ηταν απο τα καλυτερα!

Α! Λετε ηταν και ακριβο. Ποσο δηλαδη να εκανε οποιος θυμαται? Και σε συγκριση στη τιμη με ενα αλλο νοκια εκεινης της εποχης?

Edited by REDHOTSTEF
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κινητο δεν το ξερω καν. Δεν ηξερα οτι υπηρχε μεχρι σημερα η αληθεια ειναι. Ποσο μαλλον η αναπαραγωγη mp3 απο το κινητο εν ετη 2001!! Και καρτα μνημης! Απιστευτο μου φαινεται. Ισως επειδη δεν ειχα δωσει σημασια στη siemens εκεινη την εποχη.. ισως επειδη δεν ειχε διαφημιστει πολυ..ισως γιατι ολη η ταξη μου ειχε νοκια..δε ξερω. Εμφανισιακα παντως δε μου αρεσει πολυ αλλα με αυτες τις λειτουργιες εκεινη την εποχη θα ηταν απο τα καλυτερα!

Α! Λετε ηταν και ακριβο. Ποσο δηλαδη να εκανε οποιος θυμαται? Και σε συγκριση στη τιμη με ενα αλλο νοκια εκεινης της εποχης?

 

και το νοκια5510 (2001) έπαιζε Mp3 ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά για το Panasonic G500 (το πρώτο μου κινητό το '96) και το Πρώτο κινητό με δόνηση στον πλανήτη δεν θα κάνετε αφιέρωμα??

Πολύ όμορφη συσκευή για την αποχή της και η πιο "μαζεμένη" και συμπαγή κατασκευή!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικο κινητο,με ποιοτητα κατασκευης αξεπεραστη,πραγματικο εργαλειο.Δυστυχως μου το κλεψανε

Ευχαριστουμε για τις αναμνησεις,αν βρω καποιο σε καλη κατασταση θα το παρω

Link to comment
Share on other sites

E με τέτοιο avatar ακόμη δε μπορώ να μη κάνω ένα πόστ!Πάντως παίζουν ακόμη τα άτιμα!Όσοι αγοράζανε τα Νόκια και απορούσαν για τα siemens μας, μιλούσαμε σα κινέζοι στα αυτιά τους όταν τους λέγαμε τι μπορούσαν να κάνουν!Χρόνια μπροστά η siemens τότε, ας όψεται το marketing που δεν είχε ποτε!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το έχω και λειτουργεί άψογα. Μαζί με το Me45 ήταν από τα καλύτερα κινητά της εποχής!. 32ΜΒ κάρτα ,java παιχνίδια,όμορφη γραμμή και μπαταρία που κρατούσε το μινιμουμ 3 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Nokia 8110 ( banana ) το πουλησα και αγορασα το Sony Ericsson t28s και το πούλησα για να αγοράσω τότε 2001 το sl45i . To κράτησα μέχρι που αγόρασα μετά το nokia 6600 . To Siemens είχε απίστευτη ποιότητα κατασκευής, ποιότητα που και σήμερα κινητά θα ζήλευαν !!! Μετα αγόρασα το Sony Ericsson P800 και μετα το άλλαξα για το p900. Αααααα κάπου εκεί μέσα είχα και το Siemens sl55 . Edited by huskyaris
Link to comment
Share on other sites

Το θυμαμαι που το εχια οπως οι καλες παλιες εποχες, τοτε τουλαχιστον ειχαμε χρηματα για να ξοδεψουμε και τα κινητα ηταν η νεα μεγαλη τεχνολογικη παρουσια, θυμαμαι ακομα και το πρωτο εγχρωμο κινητο που ηταν σονυερικσον...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και τα προσωπικά σας μηνύματα. Το εκτιμώ βαθύτατα, με όλη τη σημασία της φράσης.

Χαίρομαι που υπάρχετε αρκετοί εκεί έξω που έχετε ακόμη στο συρτάρι σας ένα SL45i και που υπάρχετε ακόμη περισσότεροι που θυμάστε, νοσταλγείτε, νιώθετε. Αυτό αποδεικνύει ότι η τεχνολογία δεν είναι τόσο ψυχρή όσο θέλουν να την παρουσιάζουν.

 

Να είστε καλά όλοι σας :).

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, νοσταλγία , νοσταλγία, αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, το κινητό είχε μπόλικα προβλήματα με το λογισμικό του, κολλούσε, έκανε restart και διάφορα άλλα... Είχε βγάλει το λάδι σε μπόλικο κόσμο...:p Όχι βέβαια πως τα νόκια εκείνης της εποχής λειτουργούσαν πιο σταθερα....

 

Όσο για την ποιότητα , τα siemens ήταν πολύ ανθεκτικά μεν, αλλά.....κάτι καπάκια μπαταρίας παίζανε, κάτι πλήκτρα ξεβάφανε (πολύ συχνό στα siemens αυτό, τα θυμάσαι ZEROW?)

Το sl45 δεν το είχα και δεν μπορώ να θυμηθώ αν η ποιότητά του ήταν καλή ή όχι (τα προβλήματα λογισμικού μια φορά, τα θυμάμαι) , αλλά αν κρίνω από το s45 πού είχα (και έχω ακόμη ) η ποιότητα ήταν βασικά μέτρια. Μέτρια και στο s55 με τα πλήκτρα να σπάνε εσωτερικά κάθε 2-3 μήνες....

Καλή η νοσταλγία, αλλά να τα θυμόμαστε όλα, όχι μόνο τα καλά.

 

Η siemens έκλεισε γιατί ήδη από τότε (πρώτα έγχρωμα κινητά) είχε δείξει ότι δεν μπορούσε να προσαρμοστεί. Κακές οθόνες, κακές κάμερες, κακή υλοποίηση στο λογισμικό....είχαν πολλά προβλήματα.

 

Κλείνοντας να πώ ότι παρόλα αυτά, γι εμένα το sl45 είναι ένα πολύ ξεχωριστό τηλέφωνο, λόγω σχεδιασμού και δυνατοτήτων (ίσως και επειδή δεν το απέκτησα ποτέ μου, νομίζω έκανε τότε πάνω από 130.000 δρχ , πολύ ακριβό όταν με 90-100.000 έπαιρνες το κορυφαίο νόκια 6210).

 

Όμως κορυφαία ασπρόμαυρα κινητά όλων των εποχών ήταν siemens s45i και Nokia 6310i !!!!!

Αυτές ήταν μάχες!!:D:D

(Θεωρώ το s45 ανώτερο του sl45 λόγω gprs στο πρώτο)

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακόμη το συγκεκριμένο, αλλά για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι, κλείδωσε κ δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει. Υπάρχει καμία λύση με την ευκαιρία ρε παιδιά?
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, νοσταλγία , νοσταλγία, αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, το κινητό είχε μπόλικα προβλήματα με το λογισμικό του, κολλούσε, έκανε restart και διάφορα άλλα... Είχε βγάλει το λάδι σε μπόλικο κόσμο...:p Όχι βέβαια πως τα νόκια εκείνης της εποχής λειτουργούσαν πιο σταθερα....

 

Όσο για την ποιότητα , τα siemens ήταν πολύ ανθεκτικά μεν, αλλά.....κάτι καπάκια μπαταρίας παίζανε, κάτι πλήκτρα ξεβάφανε (πολύ συχνό στα siemens αυτό, τα θυμάσαι ZEROW?)

Το sl45 δεν το είχα και δεν μπορώ να θυμηθώ αν η ποιότητά του ήταν καλή ή όχι (τα προβλήματα λογισμικού μια φορά, τα θυμάμαι) , αλλά αν κρίνω από το s45 πού είχα (και έχω ακόμη ) η ποιότητα ήταν βασικά μέτρια. Μέτρια και στο s55 με τα πλήκτρα να σπάνε εσωτερικά κάθε 2-3 μήνες....

Καλή η νοσταλγία, αλλά να τα θυμόμαστε όλα, όχι μόνο τα καλά.

 

Η siemens έκλεισε γιατί ήδη από τότε (πρώτα έγχρωμα κινητά) είχε δείξει ότι δεν μπορούσε να προσαρμοστεί. Κακές οθόνες, κακές κάμερες, κακή υλοποίηση στο λογισμικό....είχαν πολλά προβλήματα.

 

Κλείνοντας να πώ ότι παρόλα αυτά, γι εμένα το sl45 είναι ένα πολύ ξεχωριστό τηλέφωνο, λόγω σχεδιασμού και δυνατοτήτων (ίσως και επειδή δεν το απέκτησα ποτέ μου, νομίζω έκανε τότε πάνω από 130.000 δρχ , πολύ ακριβό όταν με 90-100.000 έπαιρνες το κορυφαίο νόκια 6210).

 

Όμως κορυφαία ασπρόμαυρα κινητά όλων των εποχών ήταν siemens s45i και Nokia 6310i !!!!!

Αυτές ήταν μάχες!!:D:D

(Θεωρώ το s45 ανώτερο του sl45 λόγω gprs στο πρώτο)

 

Φίλε DDR2, όταν νοσταλγείς κάτι δε μένεις στα άσχημα. Θα τα θυμηθείς και αυτά αλλά όχι τη στιγμή που νοσταλγείς. Π.χ οι νοσταλγοί των Νόκια δε θυμούνται ότι χάλαγε η οθόνη στο κόψιμο του λαστιχακίου ( :P ) αλλά ότι το έριχνες απο τον 3ο και επιζούσε. Και γιατί να σταθείς σε κάτι τέτοια όταν υπάρχουν όμορφες στιγμές ;

 

Πιο αντικειμενικά, τα Siemens στη σειρά 55 (πρώτη έγχρωμη) τα πήγε μέτρια όχι άσχημα. ΕΚεί που πάτωσε ήταν στην 65 που ενώ όλοι περίμεναν το comeback έβγαλε ξαναζεσταμένα 55άρια με πολλαπλά software bugs και άλλα όμορφα, κατάσταση που δε μπορούσε να αντιστρέψει στην επίσης μέτρια σειρά 75. Για μένα λόγοι για τους οποίους βγήκε απο το χώρο ήταν τα software bugs και ο άσχημος σχεδιασμός μετά απο ένα σημείο και έπειτα. Είχε χάσει την εμπιστοσύνη του κόσμου, είχε χάσει το σχέδιο, είχε χάσει τα ιδιαίτερα προιόντα. Ε δε ήθελε και πολύ. Διαμαντάκια πάντως έβγαζε συνεχώς, αρκεί να μπορούσες να δεις πέρα απο τα μοντέλα της Nokia που είχαν αδιαμφισβήτιτη πρωτοκαθεδρία σε πωλήσεις και εικόνα.

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα ειναι το SL45i και μόνο αυτο. Είπαμε κάθε Σάββατο θα έχουμε και ένα ακόμα νοσταλγικο κινητό. Μείνετε στο συγκεκριμένο σήμερα.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το κινητο δεν το ξερω καν. Δεν ηξερα οτι υπηρχε μεχρι σημερα η αληθεια ειναι. Ποσο μαλλον η αναπαραγωγη mp3 απο το κινητο εν ετη 2001!! Και καρτα μνημης! Απιστευτο μου φαινεται. Ισως επειδη δεν ειχα δωσει σημασια στη siemens εκεινη την εποχη.. ισως επειδη δεν ειχε διαφημιστει πολυ..ισως γιατι ολη η ταξη μου ειχε νοκια..δε ξερω. Εμφανισιακα παντως δε μου αρεσει πολυ αλλα με αυτες τις λειτουργιες εκεινη την εποχη θα ηταν απο τα καλυτερα!

Α! Λετε ηταν και ακριβο. Ποσο δηλαδη να εκανε οποιος θυμαται? Και σε συγκριση στη τιμη με ενα αλλο νοκια εκεινης της εποχης?

 

Το sl45 το αγόρασα τον Μάρτιο του 2001, 108.000 δρχ. Για να το κάνω, έκοψα το τσιγάρο και δεν έχω τραβήξει ρουφηξιά από τότε. Ήταν καταπληκτικό. Η υφή του άψογη. Η πρόσοψή του από γαλβανισμένο αλουμίνιο. Η κάρτα MMC ήταν πρωτοποριακή. Βγήκε σε συνεργασία siemens και sandisk. Φαντάσου ότι η 32mb που φορούσε από την μαμά του κόστιζε 50.000 δρχ. και ένα usb card reader που διάβαζε μόνο την συγκεκριμένη κάρτα 20.000 δρχ. Το τηλέφωνο αυτό έπερνε ένα σωρό πειράγματα. Θυμάμαι μπλε φωτισμούς στο display και ταν πλήκτρα, κόψιμο της εξωτερικής κεραίας κλπ.

Μια τέλεια ανάμνηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μπλε φωτισμούς στο display και ταν πλήκτρα, κόψιμο της εξωτερικής κεραίας κλπ.

Μια τέλεια ανάμνηση. :)

 

Τι μου θύμησες! Μπλε φωτισμός!!! Έψαχνα τον τρόπο να αλλάξω τα LED για να τα κάνω μπλε, αλλά δίσταζα!

 

Κράτησα τη συσκευή για έναν χρόνο και την ευχαριστήθηκα όσο καμία. Τρομερή ποιότητα ήχου, εντυπωσιακή αναπαραγωγή MP3, φωνητικές εντολές που έπιαναν σε κάθε περιβάλλον... Με κοίταζαν σαν εξωγήινο όταν έβαζα τα ακουστικά και άκουγα MP3 κομμάτια...

 

P.S. Σκέφτομαι το κινητό τώρα που γράφω... και μαζί έρχονται και άλλες μνήμες, από ιστορίες με φίλους, παλιές σχέσεις, καταστάσεις, στις οποίες είχε λάβει μέρος και το SL45i... τρομερό ταξίδι down the memory lane... :O

 

μπράβο zerow :up:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

μόλις το έβγαλα από το συρτάρι μου και το κρατώ στα χέρια του. ταλαιπωρημένο με το σταυροκουμπο να έχει χάσει το χρώμα του και μερικά σημαδάκια.... ήταν το κινητό που έκανε την διαφορά και με έβαλε στο τριπακι τον "smartphones"

 

θυμάμαι στην σχολή 1 - 2 παιδιά να με πειράζουν και να μου λένε οτι δεν είναι κινητό αλλά παγωτό ξυλάκι και κρατούσαν το κινητό ανάποδα από την κεραία...

 

και εγώ για να μάθω πράγματα για το sl45 γράφτηκα στο unwired και μετά στο myphone.

θυμάμαι και αυτό που είπε φίλος πιο πάνω.... κόσμος και κοσμάκης να ψάχνετε τι ledakia παίρνει και άνθρωπο να μπορεί να κάνει την λεπτοδουλεια.... πολύ modifa είχε πέσει....

 

αυτό που βλέπω οτι δεν θυμάται κανείς σας είναι οτι για το sl45 το mp3 ήταν ήδη από τότε λίγο....last year. υπήρχε πρόγραμμα που έπαιζε ogg file. ναι! ναι ogg files....

 

από nokia 5110 σε nokia 7110 (matrix :P ) σε sl45i σε SE p900i σε P910i σε htc touch hd και τώρα nexus s, αλλά το sl45i έμεινε μέσα στην καρδιά μου όσο κανένα....

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...