Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To TorrentSpy έβγαλε ανακοίνωση ότι οι μεγάλες πολυεθνικές μίσθωσαν hackers για να εισέλθουν στο database του και να ανακτήσουν τις διευθύνσεις e-mail των εγγεγραμμένων. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω για αυτό το θέμα να μας ενημερώσει;

Το γνωστό site Torrentspy (http://www.torrentspy.com), που "ειδικεύεται" στην ανταλλαγή αρχείων βάσει του πρωτόκολλου bittorrent, ήταν ένας από τους "παράνομους" κατά των οποίων στράφηκε η Moving Picture Association of America πριν από κάποιους μήνες, σε μία από τις... συνηθισμένες, πια, προσπάθειες καταπολέμησης της πειρατείας. Τώρα, το Torrentspy... εκδικείται!

 

Τον Φεβρουάριο, η MPAA (Moving Picture Association of America), εκπρόσωπος των μεγαλύτερων εταιρειών παραγωγής ταινιών, προέβη σε μία αμφιλεγόμενη και, κατά πολλούς... ανόητη κίνηση: στράφηκε εναντίων κάποιων sites που διευκόλυναν το... "χόμπι" της ανταλλαγής ταινιών, τόσο μέσω του δικτύου Bittorrent όσο και του Usenet/των Newsgroups. Ο λόγος για τον οποίο η κίνηση χαρακτηρίστηκε και ως "ανόητη" ήταν, απλά, διότι η MPAA δεν έδειχνε να έχει συνειδητοποιήσει τη φύση αυτών των sites: δεν πρόκειτο για σημεία στα οποία ολοκληρωνόταν ανταλλαγή αρχείων, ούτε για λίστες παράνομου υλικού (μόνο..!). Αντίθετα, πολλά από τα sites εναντίων των οποίων κινήθηκε ήταν, στην ουσία, εξειδικευμένες μηχανές αναζήτησης - δηλαδή, κάτι σαν ένα πολύ περιορισμένο, σε συγκεκριμένη θεματολογία... Google! Οι υπεύθυνοι των ίδιων των sites απλώς καταλογογραφούσαν οτιδήποτε κυκλοφορούσε στα δίκτυα με τα οποία ασχολούνταν, είτε αυτό ήταν νόμιμο, είτε παράνομο.

 

Όπως λοιπόν, ακριβώς, δεν μπορεί κανείς να κατηγορήσει το Google αν ανάμεσα στα αποτελέσματά του περιλαμβάνονται και σελίδες αμφιλεγόμενου ενδιαφέροντος, έτσι δεν θα έπρεπε κανείς να κατηγορήσει και σημεία του δικτύου όπως το Torrentspy αν ανάμεσα στα περιεχόμενά τους εντοπιζόταν παράνομο περιεχόμενο.

 

Τώρα, ένα από αυτά αντεπιτίθεται! Το Torrentspy κατηγορεί την MPAA πως προσέλαβε έναν hacker για να αποκτήσει στοιχεία για αυτό με αμφιλεγόμενες τεχνικές. Ο "hacker", που στο παρελθόν είχε συνεργαστεί με το Torrentspy, προσεγγίστηκε από έναν υπεύθυνο της MPAA ο οποίος και του ζήτησε να βρει ιδιωτικές πληροφορίες σχετικά με το site. Το Torrentspy ισχυρίζεται πως η MPAA του έδωσε περί τα $15.000 για να κλέψει μηνύματα e-mail και εμπορικά μυστικά σχετικά με τη λειτουργία του site. Ο "hacker" κατάφερε να αποκτήσει ένα λογιστικό φύλλο με οικονομικά στοιχεία για τα έσοδα και έξοδα του Torrentspy την περίοδο Ιαν.-Ιουν. 2005, αντίγραφα προσωπικών e-mail ανάμεσα σε εργαζόμενους, πληροφορίες για servers και χρεώσεις... Αργότερα, όμως αποφάσισε να ομολογήσει τις κινήσεις του στο Torrentspy, λόγω των... τύψεων που ένιωθε! Έτσι, αυτή τη φορά, ο "κυνηγός" βρέθηκε στη θέση του "κυνηγημένου", ενώ ο δικηγόρος του Torrentspy άφησε να εννοηθεί πως αυτό δεν ήταν το μόνο site για το οποίο η MPAA απέκτησε πληροφορίες με παράνομο τρόπο - αν και αρνήθηκε να σχολιάσει σε ποιά άλλα sites αναφερόταν.

 

 

Πηγή: tech.pathfinder.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τώρα για τα μέλη δεν ξέρω,αλλά είναι ένα μάθημα για τα μέλη να μην αφήνουν e-mail και προσωπικά στοιχεία πραγματικά... ;) (χάθηκε να βάλουν κανα yahoo,gmail?)...

@olympiakos μήπως βγαίνουν οι seeders??Αυτο το κάνει σε ένα torrent??Και σε μένα πέφτει στα 12kb αλλα μετα αυξάνει την ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Kai twra kai prin den eixa seeders mono peers alla panw apo 30.. twra enw otan to anoigw vriskei pali peers kai kanei pws xakinaei to downloading amesws peftei sto 0..:(
Link to comment
Share on other sites

περιμένεις καμια 2-3 λεπτα?δοκίμασες άλλο torrent?

 

Wres perimenw.. Oxi den dokimasa

 

Den paizei na stamatisw auto pou katevaza einai gurw sta 8gb kai exw hdh katevasei 1+gb

 

edit : Dokimasa ena allo me pollous seeders alla pali tpt!

Link to comment
Share on other sites

Wres perimenw.. Oxi den dokimasa

 

Den paizei na stamatisw auto pou katevaza einai gurw sta 8gb kai exw hdh katevasei 1+gb

 

edit : Dokimasa ena allo me pollous seeders alla pali tpt!

απο ποιον tracker κατεβαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Apo kapoious pou mou dinei to torrentspy.com

αυτοι ειναι public, που σημαινει οτι δε χρειαζεται ουτε εγγραφη αλλα ουτε να ανεβαζεις, δε θα σου πει κανεις τιποτα. γι'αυτο οι περισσοτεροι βαζουν ενα οριο στο upload 1Kb που λεει ο λογος και δε μπορεις να κατεβασεις. αν γραφτεις σε καποιον private θα δεις μεγαλη διαφορα. εχουν αναφερθει πολλες φορες ποιοι ειναι οι καλοι private εδω.

 

εχει τυχει σε public να υπαρχουν 200 seeders π.χ. και να κατεβαζω με 10kb, ενω αντιθετα εχει τυχει σε private να κατεβαζω απο εναν μονο με 20kb...καταλαβαινεις δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

αυτοι ειναι public, που σημαινει οτι δε χρειαζεται ουτε εγγραφη αλλα ουτε να ανεβαζεις, δε θα σου πει κανεις τιποτα. γι'αυτο οι περισσοτεροι βαζουν ενα οριο στο upload 1Kb που λεει ο λογος και δε μπορεις να κατεβασεις. αν γραφτεις σε καποιον private θα δεις μεγαλη διαφορα. εχουν αναφερθει πολλες φορες ποιοι ειναι οι καλοι private εδω.

 

εχει τυχει σε public να υπαρχουν 200 seeders π.χ. και να κατεβαζω με 10kb, ενω αντιθετα εχει τυχει σε private να κατεβαζω απο εναν μονο με 20kb...καταλαβαινεις δηλαδη.

 

Pws ginetai omws na katevazw me 38kb/s kai twra na mhn xekinaei kan?

 

Den xerw guyz ti na kanw!!

Link to comment
Share on other sites

Μερακλή ευχαριστώ! Το άφησα τελικά. Αλλά δεν ξέρω γμτ τι έχω κάνει στα πορτς, tcp/ip δεν θέλει το utorrent ανοιχτά? Άσε που και worm κόλλησα και το ratio δεν ανεβαίνει...
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες εκανα format και εγκατεστησα ξανα το KazaaLite K++,το οποιο ομως δεν συνδεεται.Μου γραφει συνεχως connecting...Πριν το format λειτουργουσε κανονικα.Τι να κανω για να συνδεθω???

REST IN PEACE

SOME SOULS NEVER REST

THE DEADMAN

THE PHENOM

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες εκανα format και εγκατεστησα ξανα το KazaaLite K++,το οποιο ομως δεν συνδεεται.Μου γραφει συνεχως connecting...Πριν το format λειτουργουσε κανονικα.Τι να κανω για να συνδεθω???

 

Να μη κάνεις τίποτα.

Ξέχνα το Kazaa.....πάει....έφυγε! :cry:

 

 

Δοκίμασε κάτι παρόμοιο όπως το LimeWire :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σφραγίστηκε στη Σουηδία ένα από τα μεγαλύτερα πειρατικά site

 

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/711228_b.jpg

 

Η σουηδική αστυνομία ανακοίνωσε ότι έκλεισε το Pirate Bay, ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα διαδικτυακής πειρατείας στον κόσμο, και συνέλαβε τρία άτομα που κατηγορούνται για παράνομη διακίνηση τραγουδιών, ταινιών και άλλου υλικού. Συνολικά 50 αστυνομικοί επέδραμαν σε δέκα τοποθεσίες και κατέσχεσαν υπολογιστές και σκληρούς δίσκους.

 

Το Pirate Bay διέθετε τον μεγαλύτερο κατάλογο αρχείων τα μπορούσε κανείς να κατεβάσει μέσω του συστήματος BitTorrent. Οι υπεύθυνοι του δικτυακού τόπου εξακολουθούν να υποστηρίζουν ότι ο δικτυακός τόπος λειτουργούσε νόμιμα, δεδομένου ότι τα «πειρατικά» αρχεία δεν βρίσκονταν αποθηκευμένα στο ίδιο το site, αλλά στους υπολογιστές των χρηστών.

 

Το Χόλιγουντ και η δισκογραφική βιομηχανία κατηγορούσαν εδώ και καιρό τη Σουηδία ότι είχε εξελιχθεί σε παγκόσμιο κέντρο διαδικτυακής πειρατείας. Μόλις πέρυσι η χώρα υιοθέτησε νόμο που καθιστά παράνομη την ανταλλαγή αρχείων που καλύπτονται από copyright, αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων.

 

Οι υποστηρικτές του δικτυακού τόπου είχαν δημιουργήσει ακόμα και πολιτικό κόμμα, το οποίο θα κατλεβει στις φετινές εκλογές με ριζοσπαστικές θέσεις όσον αφορά την πνευματική ιδιοκτησία.

 

Η νομιμότητα του Pirate Bay δεν έχει εξεταστεί μέχρι στιγμής στα σουηδικά δικαστήρια. Οι τρεις συλληφθέντες, ηλικίας 22, 24 και 28 ετών, αφέθηκαν ελεύθεροι λίγες ώρες μετά τη σύλληψή τους, και οι Αρχές συνεχίζουν την ανάλυση του υλικού που κατασχέθηκε για να εντοπίσουν τυχόν ενοχοποιητικά στοιχεία.

 

news.in.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα τωρα στο site, και εκτος απο διαφορα λεει: SITE DOWN - WILL BE UP AND FULLY FUNCTIONAL WITHIN A DAY OR TWO

 

:wacko:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

μα πως γίνεται να γράφει

"SITE DOWN - WILL BE UP AND FULLY FUNCTIONAL WITHIN A DAY OR TWO"?

πως θα προλάβουν να δημιουργήσουν καινούργιο site μέσα σε 4-5 μέρες.

Μαλλον η Σουηδική Αστυνομία κατι δεν κάνει καλά ή κατι άλλο συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Aπλά, ο νομικός λόγος της έρευνας και - ιδίως - της κατάσχεσης των υπολογιστών του ΤΡΒ είναι τουλάχιστον αβάσιμος για να μην πω εντελώς φανταστικός... άκου καταπάτηση copyrighted δικαιωμάτων.....

 

Μου κάνει εντύπωση που για καθαρά λόγους υποψίας και μόνο βούτηξαν όλους τους servers των παιδιών, λες και θα βρουν κάτι....

 

Το δίκτυο τορρεντ σημαίνει δεν σου δίνω εγώ τίποτα άλλο εκτός από έναν "τηλεφωνικό κατάλογο", εσύ άμα θες "παίρνεις τηλέφωνο" και "μιλάς - απευθείας - με τον άλλον". Μέχρι "να πάρεις τηλέφωνο" δεν έχεις παραβιαστεί κάποιος νόμος. Και πάλι, τίθεται το ζήτημα της "ιδωτικής συνομιλίας" και όχι "της εμπορικής εκμετάλευσης της τηλεφωνίας".

 

Εξάλλου, το ζήτημα του copyright πολύ άνετα μπορεί να εξεταστεί από την άποψη της "μεγάλης βιβλιοθήκης" (όπως πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου αποφάνθηκαν τα γαλλικά δικαστήρια). Το να βγάλω εγώ φωτοτυπίες από ένα βιβλίο δεν με καθιστά αυτομάτως παράνομο, αφού αυτό που κάνω δεν πρόκειται για εμπορική χρήση αλλά για καθαρά ατομική.

 

Κάτι τέτοιο νομίζω υπάρχει ήδη στον ορίζοντα, γι' αυτό και οι Σουηδοί δηλώνουν ότι το site θα επανέλθει σε κανα διήμερο.... ;)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Guyz pws ruthmizw sto azureus tis epiloges gia na katevazw me panw apo 6-kb/s pou katevazw twra?

Episis pws ginetai na valw trackers?(proteinete kanan grigoro)

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το dc++.δεν μου κατεβαζει τα hubs.νομιζω οτι φταει το kaspersky internet security που εχω.μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση???επισης εχω και spy sweeper...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το μTorrent και πολλές φορές σταματάει το Downloading στο 99%...

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; :worry:

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με το dc++.δεν μου κατεβαζει τα hubs.νομιζω οτι φταει το kaspersky internet security που εχω.μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση???επισης εχω και spy sweeper...

 

Δεν είναι δικό σου πρόβλημα,είναι γενικό εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα???μου εχει σπασει τα νευρα.ακομα και οταν το κλεινω δεν με αφηνει να κατεβασω.τωρα εμφανιστηκε το ιδιο και με το soulseek.εχει βρεθει καμια λυση???
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το μTorrent και πολλές φορές σταματάει το Downloading στο 99%...

 

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω; :worry:

αν κατεβαζεις απο public trackers ειναι σχετικα συνηθισμενο, αν και δε μου'χει τυχει ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...