Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια να κανω μια ερωτηση..εχω το μtorrent και στο setup καπου στο μενου εκανε ελεγχο για free ports,βρηκε μια ,αναψε πρασινο και κατεβαζω-αν εχει ζητηση το αρχειο- με ταχυτητες αναλογικως καλες για την γραμμη adsl που εχω.η ερωτηση....πρεπει να κανω αυτο το Port forwarding η αφου βρηκε το μtorrent ελευθερη θυρα και εχω καλες ταχυτητες ειμαι οκ?ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τι όριο να βάλω στο upload στο utorrent για γραμμή 18/1 ;

 

Και επίσης ποια είναι η γνώμη σας για το παρακάτω άρθρο;

 

Το uTorrent και ο επίσημος Client του BitTorrent είναι τρωτοί σε Remote DOS Attack.

 

Και οι δυό clients (Bit Torent & utorrent) είναι τρωτοί σε Remote DOS Attack, λόγω του τρόπου που χειρίζονται τα παρεχόμενα στοιχεία του χρήστη.

 

Οι εκδόσεις που βρέθηκαν να είναι τρωτές μέχρι τώρα είναι το BitTorrent 6.0 client, uTorrent 1.7.x, uTorrent 1.6.x και uTorrent 1.8 άλφα-7834.

 

Οι ευπάθειες ασφάλειας στους clients του BitTorrent είναι σχετικά σπάνιες, αν και μη ανήκουστες.

 

Ο Luigi Auriemma, ένας εμπειρογνώμονας ασφάλειας στο Μιλανο, υποστηρίζει ότι έχει βρει μία ευπάθεια στους διάφορους clients του BitTorrent βασισμένη στον τρόπο που χειρίζονται τα παρεχόμενα στοιχεία του χρήστη.

 

Το bug επιτρέπει σε έναν επιτιθέμενο να σπάσει την εφαρμογή αποτελεσματικά κλειδώνοντας τον νόμιμο χρήστη εκτός. Η λειτουργία του client από τον χρηστή είναι πλέον αδύνατη που σημαίνει ότι ο χρηστής βρίσκεται σε κάποια δύσκολη θέση πανικού.

 

Μέχρι τώρα, το πρόβλημα εμφανίζεται να έχει επιπτώσεις σε αυτούς τους clients:

 

- BitTorrent 6.0 (build 5535)

 

- uTorrent 1.7.5 (build 4602)

 

- uTorrent 1.8 (alpha 7834)

 

Ο Luigi αναφέρει ότι οι προηγούμενες εκδόσεις αυτών των clients μπορούν επίσης να είναι τρωτές και αυτό εμφανίζεται να επιβεβαιώνεται από την ομάδα του uTorrent .

Τα προβλήματα επιβεβαιώνονται για όλες τις εκδόσεις των windows. Μέχρι τώρα, η MAC και οι εκδόσεις Linux του client BitTorrent δεν έχουν εξεταστεί.

Περισοτερες λεπτομέρειες για το bug (Luigi site)

 

Η ομάδα του uTorrent δηλώνει ότι το bug έχει επιπτώσεις σε όλες τις παλαιότερες uTorrent εκδόσεις 1.6 και 1.7.x. επίσης αλλά ανταποκρίθηκε αμέσως εκδίδοντας την νέα έκδοση, - uTorrent 1.7.6 (build 7859) που μπορείτε να το κατεβάσετε, και σας το συνιστούμε ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούτε φήμες για dos/hackers/exploits. Το μtorrent σε έκδοση 1.6 και 1.6.1 είναι οι καλύτερες που έχουν βγει. Οι επόμενες εκδόσεις δίνουν στατιστικά πίσω στην εταιρία...
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω bitcomet τα τελευταια 3 χρονια και δεν το αλλαζω με τιποτα.:)

τις καλυτερες ταχυτητες εχω σε συγκριση με αλλους clients

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω ένα μεγάλο αρχείο με το μTorrent και θέλω όταν τελειώσει να το μεταφέρω στον εξωτερικό σκληρό και να συνεχιστεί το seeding από εκεί. Πως γίνεται;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω ένα μεγάλο αρχείο με το μTorrent και θέλω όταν τελειώσει να το μεταφέρω στον εξωτερικό σκληρό και να συνεχιστεί το seeding από εκεί. Πως γίνεται;

Options -> Preferences -> Downloads -> Move completed downloads to

 

Και το κάνει αυτόματα

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Options -> Preferences -> Downloads -> Move completed downloads to

 

Και το κάνει αυτόματα

 

Οκ σε ευχαριστώ! Για τα ήδη κατεβασμένα αρχεία μπορούμε να κάνουμε κάτι;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ! Για τα ήδη κατεβασμένα αρχεία μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Μεταφέρεις το αρχείο που κατέβηκε εκεί που θες. Ανοίγεις ξανά το torrent του, και διαλέγεις να αποθηκευτεί εκεί που μετέφερες το ολοκληρωμένο αρχείο. Αφού το κάνει check, το κάνει seed.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το hub του Angelos στο DC++?Αν δεν κάνω λάθος απο τον Σεπτέμβριο ειναι off.:worry:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το hub του Angelos στο DC++?Αν δεν κάνω λάθος απο τον Σεπτέμβριο ειναι off.:worry:

 

Και εγω προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να μπω, αλλά ματαια. Παντως στο σαιτ(http://www.angelos0.com/) τους το αναφέρει, αλλα έχει να ανανεωθει απο τότε

Link to comment
Share on other sites

Και εγω προσπαθώ εδώ και ένα μήνα να μπω, αλλά ματαια. Παντως στο σαιτ(http://www.angelos0.com/) τους το αναφέρει, αλλα έχει να ανανεωθει απο τότε

 

Nαι,το έχω δει απλα έχει περάσει καιρός για αυτο ρωτησα.Επίσης άμα έχετε όρεξη προτείνετε 3-4 καλά hub κυρίως για mp3 το χρησιμοποιώ.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα προβλημα και αν μπορειτε πειτε μου να κανω κατι ωστε να το λυσω.

Εχω τα vista premium home. Ανοιγοντας ομως να κατεβασω με καποια torrents, ειτε με το μtorrent ειτε με το bitlord, ο explorer ψοφαει. Τι εννοω? Δεν ανοιγει καμμια σελιδα και μενει κολλημενος στο να προσπαθει να συνδεθει. Κλεινοντας το μtorrent η το bitlord, αναλογα ποιο εχω εκεινη την ωρα ανοιχτο και κατεβαζω, ο explorer επανερχεται μεν αλλα μετα απο περιπου 15-20 λεπτα με αφηνει να ανοιξω σελιδες. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα προβλημα και αν μπορειτε πειτε μου να κανω κατι ωστε να το λυσω.

Εχω τα vista premium home. Ανοιγοντας ομως να κατεβασω με καποια torrents, ειτε με το μtorrent ειτε με το bitlord, ο explorer ψοφαει. Τι εννοω? Δεν ανοιγει καμμια σελιδα και μενει κολλημενος στο να προσπαθει να συνδεθει. Κλεινοντας το μtorrent η το bitlord, αναλογα ποιο εχω εκεινη την ωρα ανοιχτο και κατεβαζω, ο explorer επανερχεται μεν αλλα μετα απο περιπου 15-20 λεπτα με αφηνει να ανοιξω σελιδες. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

σωστο ειναι αυτο!! τα torrent "απορροφουν" ολη την ταχυτητα της συνδεσης.γι'αυτο κατεβαζεις γρηγορα.κι εμενα μου το κανει.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα προβλημα και αν μπορειτε πειτε μου να κανω κατι ωστε να το λυσω.

Εχω τα vista premium home. Ανοιγοντας ομως να κατεβασω με καποια torrents, ειτε με το μtorrent ειτε με το bitlord, ο explorer ψοφαει. Τι εννοω? Δεν ανοιγει καμμια σελιδα και μενει κολλημενος στο να προσπαθει να συνδεθει. Κλεινοντας το μtorrent η το bitlord, αναλογα ποιο εχω εκεινη την ωρα ανοιχτο και κατεβαζω, ο explorer επανερχεται μεν αλλα μετα απο περιπου 15-20 λεπτα με αφηνει να ανοιξω σελιδες. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Ποσες συνδεσεις εχεις βαλει οριο στο μtorrent να μπορει να κανει?

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποσες εχω βαλει και δεν τολμαω να παω να δω γιατι αμα το ανοιξω δεν θα μπορω να μπω σε σελιδες και φυσικα ουτε και εδω. Θα το δω ομως και θα σου πω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σωστο ειναι αυτο!! τα torrent "απορροφουν" ολη την ταχυτητα της συνδεσης.γι'αυτο κατεβαζεις γρηγορα.κι εμενα μου το κανει.:)

 

Δεν ξερω φιλε μου γιατι δεν μπορω να πω οτι εχω και ΤΗΝ ταχυτητα οταν κατεβαζω :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε μου γιατι δεν μπορω να πω οτι εχω και ΤΗΝ ταχυτητα οταν κατεβαζω :(

Αυτο παιζει ρολο και ποιον torrent client χρησιμοποιεις.εγω που χρησιμοποιω τον bitcmomet με 1mbit συνδεση κατεβαζω με 120kb ενω απο rapidshare 100kb.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως οταν ειχα τα xp δεν ειχα τετοιο προβλημα. Εγω αυτο ξερω μονο. Τωρα δεν ξερω γιατι το κανει αυτο στα vista. Δεν ειναι λογικο και εχω νευριασει να σου πω την αληθεια γιατι μονο σχεδον απο εκει κατεβαζα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλησπέρα. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής:

Σήμερα έβαλα να κατεβάσω μια τηλεοπτική σειρά από το μTorrent(1.7.7), και ενώ πριν 3 μέρες μου κατέβαζε με 25 & 35, τώρα μου κατεβάζει με 6 & 7.

Μήπως παίζουν κάποιο ρόλο και κάποιες ρυθμίσεις που έχει το πρόγραμμα....., και αν ναι, θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος??

Η σύνδεσή μου είναι 2048 kbps (2 MBIT)

 

Ευχαριστώ πολύ.......Hackeras !!!!;)

PAF

Pelekas Art Festival 05-06-07

 

---> paf.gr <---

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν έχει πρόβλημα το port forwarding(ρυθμίσεις για να ανοίξεις tcp πόρτες στο router) που έχεις κάνει.Μήπως έκανες κάποιο reset στο router και χάθηκαν οι ρυθμίσεις.

Επίσης αν έχεις και κανα firewall αυτές τις μέρες.

 

Όταν λές 35 & 25 εννοείς kb/sec?Έλεος.

 

Κάνε αυτές τις ρυθμίσεις (http://www.portforward.com) και διάλεξε ένα αρχείο με πολλούς seeders και λίγους leechers να δεις το μέγιστο της ταχύτητας σου στα τόρρεντς.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε εκει που λεει επιλογες ,οδηγος ταχυτητας και επελεξε την ρυθμιση που ειναι καλυτερη.Για την ταχυτητα που εχεις το 30,35 ειναι εξεφτελιστικ μικρη ταχυτητα.Εγω που εχω 1 mb εχω φτασει 110 αρα εσυ θα πρεπει να εχεις πιο πολυ..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Εχω ενα προβλημα και αν μπορειτε πειτε μου να κανω κατι ωστε να το λυσω.

Εχω τα vista premium home. Ανοιγοντας ομως να κατεβασω με καποια torrents, ειτε με το μtorrent ειτε με το bitlord, ο explorer ψοφαει. Τι εννοω? Δεν ανοιγει καμμια σελιδα και μενει κολλημενος στο να προσπαθει να συνδεθει. Κλεινοντας το μtorrent η το bitlord, αναλογα ποιο εχω εκεινη την ωρα ανοιχτο και κατεβαζω, ο explorer επανερχεται μεν αλλα μετα απο περιπου 15-20 λεπτα με αφηνει να ανοιξω σελιδες. Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Παιδιά κάτι παίζει εδώ πέρα;; ακριβώς το ίδιο είχα πάθει κι εγώ και δεν εχει σχεση ουτε με ρυθμίσεις ούτε με τίποτα και από τι έψαξα στο google βρήκα σε πολλά φορουμ να αναφέρετε παρόμοια εμφάνιση προβλήματος όλα με ημερομηνία από αρχές Φλεβάρη και μετά, άρα κάτι συμβαίνει. Εμένα ενώ το browsing (με xp πάντα) πετούσε ακόμα και να κατεβάζω από utorrent με 800 και να ανεβάζω με 60 ξαφνικά πριν δυο βδομάδες σερνόταν στο browsing όταν ανοιγα το τορρεντ (πχ 17 δευτερολεπτα να μπει στο google και 14 να μπει στη σελίδα του speedtouch), αρχικά τα έριξα στο δίκτυο αλλά ακομα και περιοριζα τη ταχυτητα στο 1kb/1kb up/down πάλι δε σερφαρα. Οπότε δοκίμασα να έχω ανοιχτο τορρεντ σε μενα και στον αλλο υπολογιστή που εχω συνδεδεμενο στο ρουτερ να ανοιξω τον explorer και εκεί πεταγε ενώ σε μενα δεν ανοιγε σελίδα, οπότε έκανα εγκατασταση σε αλλο partition τα vista και όλα φυσιολογικά μέχρι προχθές που ξαφνικά εμφανίστηκε το ίδιο προβλημα, εκανα δοκιμη και με bitcomet, deluge το ίδιο προβλημα μονο ο azareus δουλευε χωρίς προβλημα και μαλιστα στα Vista δεν ανοιγε καθολου σελίδα, εβγαζε μηνυμα οτι δεν υπάρχει (σημειωτέον οτι τα pings ήταν φυσιολογικότατα). Τελικά απεγκατεστησα μεσω uninstaller οτιδηποτε torrent προγραμμα ειχε, καθαριζοντας και τη registry μεσω αυτού και εγκατεστησα απο την αρχη το utorrent και όλα φυσιολογικά πλεον κατεβαζω με 800 και πετάει και το browsing, 1 δευτερολεπτο για να μπει σε οποιαδηποτε σελίδα το θέμα ειναι οτι κατι συμβαινει, δε μπορεί τόσοι χρήστες να απεντησαν ξαφνικά το ίδιο προβλημα την ίδια χρονική στιγμή και όλοι εχοντας το utorrent. Κάτι συμβαίνει. Και τωρα που στα xp δουλεύει ρολόι αν πάω στα vista δεν ανοιγει σελίδες.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...