Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί τι μπορεί να σου κάνει; Μη φοβάσαι τίποτα. Αυτοί μόνο να χάσουν έχουν, εσύ τίποτα.

 

Και καλά έκανες που το ανέφερες εδώ, ώστε να το μάθουν όσο περισσότεροι γίνεται.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριέσαι και να ανησυχείς φίλε μου. Σήκωσε το τηλέφωνο και μίλα στα ίσα μαζί τους, μην το αποφεύγεις ώστε να ακούσεις τι δικαιολογία έχουν να σου πουν και στο τέλος θα τους πεις εγώ την απόφασή μου την έχω πάρει και εάν θέλετε θα κινηθώ διαφορετικά, πρέπει να ξέρουμε ποια καταστήματα είναι άξια εμπιστοσύνης για αγορές και ποια όχι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebw.gr είναι. Η αλήθεια είναι πως έχω ψιλοαγχωθεί που με παίρνουν τηλέφωνα αλλά δεν θα την ακυρώσω.. Έχω το νόμο με το μέρος μου και το ξέρω πολύ καλά. Αν συνεχιστεί το θέμα θα το προχωρήσω αλλιώς. Η αποζημίωση δεν είναι λύση, πήρα πίσω τα λεφτά μου προϊόντος αλλά ο κόσμος πρέπει να ξέρει τι παίχτηκε, σωστά; 2 εβδομάδες έμειναν να δημοσιευτεί η ανάρτηση. (Θέλει 20 μέρες).

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι έχει στοιχεία μου διεύθυνση και τηλέφωνο. :(

 

και επειδη εχουν διευθυνση και τηλεφωνο τι σημαινει? οτι θα σου κανουν κακο? απαντησε τους και πες τους οτι δεν προκειται να αλλαξεις την αποψη σου και να μην σε ξανανενοχλησουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς από το κατάστημα simply electronics. Εντυπώσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές ;)

btw, είχα πάρει το καλοκαίρι του 2008 το asus eeepc901 και ήταν εξυπηρετικότατοι...άμεση αποστολή (διαθέσιμο προϊόν), με τα email και όλα τα σχετικά, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος...σίγουρα θα ξαναγόραζα από το συγκεκριμένο κατάστημα..;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω τη γνώμη σας για το παρακάτω αντικείμενο που αγόρασα μέσω amazon.

Πρόκειται για αυτό:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001IZGI3O/ref=oh_o01_s00_i00_details

 

Και αυτό το καλώδιο που είναι για όλες τις κονσόλες με σύνδεση component.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0056AABYY/ref=oh_o01_s00_i01_details

 

Τα δύο αυτά πραγματάκια συνοδεύονταν και από απόδειξη αγοράς με ημερομηνία 23/3/12 αλλά βέβαια τα πράγματα μου ήρθανε πριν 4-5 μέρες.

Ο σκοπός που αγόρασα αυτόν τον αποκωδικοποιητή σήματος είναι για να μπορώ να παίζω playstation 2 μέσω του monitor Dell U2312HM που έχω για το pc, το σκέφτηκα και σαν λύση εξοικονόμησης χώρου. Είπα να μην αγοράσω και δεύτερη οθόνη για τις κονσόλες (πχ playstation 2, wii) γιατί είχα λίγο πρόβλημα χώρου.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα και τα χρώματα, είναι λίγο χάλια η ποιότητα εικόνας που βγάζει.

Μπορώ να το επιστρέψω λέτε ή έχει λήξει η προθεσμία επιστροφής? Στο κατάστημα gametrain από εκεί που το αγόρασα δηλαδή στο amazon, λέει ότι δέχοντε επιστροφή εντός 14 ημερών.

Το πολύ πολύ να το βάλω καμία αγγελία και να τω δώσω, εσείς τι λέτε?

Να πω ότι έδωσα γύρω στα 110 ευρώ για τον αποκωδικοποιητή και γύρω στα 45 ευρώ για το καλώδιο, δηλαδή για την τιμή που έχουνε έπρεπε να ήτανε καλύτερη ποιότητα, δεν περίμενα κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια.

Είδα αυτό το βιντεάκι

γιαυτό και επηρεάστηκα και αγόρασα τα δύο παραπάνω.

Έδωσα σύνολο 127 λίρες δηλαδή 154 ευρώ, τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να είχα αγοράσει μία δεύτερη οθόνη και να ήτανε πάρα πολύ καλύτερα.

Μπορώ να τα επιστρέψω ή είναι πολύ αργά?

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αγοράσει κανείς από το κατάστημα simply electronics. Εντυπώσεις?

 

δυστηχως με το μαγαζι μαλλον ειναι οπως σου κατσει....ειχα κανει παραγγελια και εκλεισα σχεδον μηνα χωρις τιποτα στα χερια μου,τελικα εκανα dispute στο paypal και πηρα την αλλη μερα τα λεφτα μου.στα mail απαντουσαν παντα την επομενη μερα και μου γραφαν οτι λογω πολλων παραγγελιων δεν το εχουν στειλει ακομα....τελικα κοντα στο μηνα μου γραφουν οτι τους ηρθε σπασμενο και η επομενη παραγγελια τους θα αργησει και αν θελω κατι αλλο(υποτιθεται οτι ειχαν στοκ!)

Παντως αν κανεις αναζητηση σχετικα με το μαγαζι αυτο που γραφω θα το δεις πολλες φορες-λογικα ψαρευουν πελατες.Αν θα δοκιμαζα να ξαναπαραγειλω?οι τιμες τους ειναι πολυ καλες.

θα δοκιμαζα αλλα αν σε 10 μερες δεν το ειχαν στειλε θα εκανα με την μια ακυρωση.ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ παντα με paypal ωστε αν ειναι να εχεις μια ασφαλεια με τα λεφτα σου

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με το eshop.gr ρε παιδιά; 'εκανα παραγγελία στις 1 απριλιου κι ακόμη είναι σε εξέλιξη

δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω το προ'ι'ον πάντως, μετά από τόσες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω τη γνώμη σας για το παρακάτω αντικείμενο που αγόρασα μέσω amazon.

Πρόκειται για αυτό:

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001IZGI3O/ref=oh_o01_s00_i00_details

 

Και αυτό το καλώδιο που είναι για όλες τις κονσόλες με σύνδεση component.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0056AABYY/ref=oh_o01_s00_i01_details

 

Τα δύο αυτά πραγματάκια συνοδεύονταν και από απόδειξη αγοράς με ημερομηνία 23/3/12 αλλά βέβαια τα πράγματα μου ήρθανε πριν 4-5 μέρες.

Ο σκοπός που αγόρασα αυτόν τον αποκωδικοποιητή σήματος είναι για να μπορώ να παίζω playstation 2 μέσω του monitor Dell U2312HM που έχω για το pc, το σκέφτηκα και σαν λύση εξοικονόμησης χώρου. Είπα να μην αγοράσω και δεύτερη οθόνη για τις κονσόλες (πχ playstation 2, wii) γιατί είχα λίγο πρόβλημα χώρου.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την εικόνα και τα χρώματα, είναι λίγο χάλια η ποιότητα εικόνας που βγάζει.

Μπορώ να το επιστρέψω λέτε ή έχει λήξει η προθεσμία επιστροφής? Στο κατάστημα gametrain από εκεί που το αγόρασα δηλαδή στο amazon, λέει ότι δέχοντε επιστροφή εντός 14 ημερών.

Το πολύ πολύ να το βάλω καμία αγγελία και να τω δώσω, εσείς τι λέτε?

Να πω ότι έδωσα γύρω στα 110 ευρώ για τον αποκωδικοποιητή και γύρω στα 45 ευρώ για το καλώδιο, δηλαδή για την τιμή που έχουνε έπρεπε να ήτανε καλύτερη ποιότητα, δεν περίμενα κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια.

Είδα αυτό το βιντεάκι

γιαυτό και επηρεάστηκα και αγόρασα τα δύο παραπάνω.

Έδωσα σύνολο 127 λίρες δηλαδή 154 ευρώ, τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα να είχα αγοράσει μία δεύτερη οθόνη και να ήτανε πάρα πολύ καλύτερα.

Μπορώ να τα επιστρέψω ή είναι πολύ αργά?

Αν θυμάμαι καλά έχεις περιθώριο 30 ημέρες να το επιστρέψεις.

Αν όντως δεν το θες, στείλτο πίσω στο κουτί του με βάση την διαδικασία refunds και returns, ώστε να εκτυπώσεις τα σχετικά labels κλπ.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@junglist δεν μου είχε δίπλα από την παραγγελία μου το κουμπί start creating the label, αλλά είχε ένα κουμπί που λέει return item (we'll show you how) και το πάτησα, μου έβγαλε μία φόρμα επικοινωνίας, έγραψα για ποιό λόγο θέλω να το επιστρέψω και μου ήρθε μία αυτόματη απάντηση ότι θα επικοινωνήσουνε μαζί μου.

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

@junglist δεν μου είχε δίπλα από την παραγγελία μου το κουμπί start creating the label, αλλά είχε ένα κουμπί που λέει return item (we'll show you how) και το πάτησα, μου έβγαλε μία φόρμα επικοινωνίας, έγραψα για ποιό λόγο θέλω να το επιστρέψω και μου ήρθε μία αυτόματη απάντηση ότι θα επικοινωνήσουνε μαζί μου.

Άρα μήπως πέρασες το χρονικό όριο?

Περίεργο, γιατί 2 φορές που χρειάστηκε να επιστρέψω κάτι, μόλις επέλεξα το Return με πήγε στην σελίδα που σε βάζει να εκτυπώσεις κάτι ταμπελάκια για να τα κόψεις και να τα βάλεις μόνος σου πάνω στο πακέτο που επιστρέφεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με το eshop.gr ρε παιδιά; 'εκανα παραγγελία στις 1 απριλιου κι ακόμη είναι σε εξέλιξη

δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω το προ'ι'ον πάντως, μετά από τόσες μέρες

 

μαγαζι υπο διαλυση. Δεν θα αγοραζα ποτε απο αυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είναι ομως το μόνο κατάστημα που βόλευε για την συγκεκριμένη αγορά

παλιότερα έκανα παραγγελια και την επόμενη μέρα είχα το προ'ι'όν. είμαι 1+ βδομάδα και τίποτα. τωρα είναι αργά όμως

Link to comment
Share on other sites

είναι ομως το μόνο κατάστημα που βόλευε για την συγκεκριμένη αγορά

παλιότερα έκανα παραγγελια και την επόμενη μέρα είχα το προ'ι'όν. είμαι 1+ βδομάδα και τίποτα. τωρα είναι αργά όμως

 

καποτε ηταν πολυ αξιοπιστο. Τωρα αλλαξε προς το χειροτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@junglist δεν αποκλείεται να πέρασε το χρονικό όριο. Θυμάμαι ότι έγραφε στο μαγαζί πως δέχοντε επιστροφές εντός 14 ημερών. Βέβαια εμένα το πακέτο μου ήρθε μετά από 10 μέρες περίπου. Είχα μόνο 4 μέρες να το δοκιμάσω για να το επιστρέψω. Λες να το φάω στην μάπα τώρα? Ακόμα περιμένω να μου απαντήσουνε.

 

Εχθές έλαβα αυτό το μήνυμα που όπως καταλαβαίνετε είναι αυτόματο:

 

For Your Information: To help arbitrate disputes and preserve trust and safety, we retain all messages buyers and sellers send through Amazon.co.uk. This includes your response to the message below. For your protection we recommend that you only communicate with buyers and sellers using this method.

 

------------- Begin message -------------

 

---- reply above this line ----

 

A request for support has been created and assigned ticket #203752. A representative will follow-up with you as soon as possible.

 

If you wish to send additional comments or information regarding this issue, please reply to this email.

 

TheGameTrain.com Support

 

 

------------- End message -------------

 

Λογικά κάποιος εκπρόσωπος θα επικοινωνήσει κάποια στιγμή, μάλλον θα έχω πάρει σειρά προτεραιότητας.

Γενικά χρειάζεται πολύ προσοχή στις αγορές σας από εξωτερικό, να κοιτάτε πάντα πόσο περιθώριο έχετε για να επιστρέψετε τα πράγματα. Γιαυτό με το που παραλαμβάνετε το πακέτο, καλό έλεγχο αν αυτό που ψωνίσατε δουλεύει σωστά και γενικά είστε ευχαριστημένοι από το αντικείμενο, γιατί αν το αφήσετε έτσι και περνάνε οι μέρες μετά και να θέλετε να το επιστρέψετε δεν θα μπορείτε να το κάνετε.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Dante μου φάνηκε κουλό το 14 μέρες που λες, για αυτό κάθισα και το έψαξα τι ισχύει για το Amazon.co.uk, καθώς εγώ θυμόμουν 30 ημέρες για αυτά που έχω πάρει.

Οπότε τσεκάρα και ισχύουν τα παρακάτω:

-Για όλα τα προϊόντα της Amazon, εκτός Large items and appliances, ισχύουν οι 30 ημέρες.

-Για όλα τα προϊόντα από πωλητές εκτός Amazon (3α πρόσωπα) ισχύουν οι 14 ημέρες, από τότε που παρέλαβες το προϊόν και όχι από τότε που το παρήγγειλες.

 

Άρα σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να είσαι έξω από το χρονικό περιθώριο.

Τέλος, θέλω να σου πω να κάνεις υπομονή και να δεις ότι το θέμα σου θα λυθεί.Όσες φορές χρειάστηκε κάτι, πάντα με κάλυψαν, είτε με επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή προϊόντων. :)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι από το κατάστημα Gametrain. Την παραγγελία την έκανα από Amazon Uk. Οι 30 μέρες ισχύουνε για προιόντα που είναι sold by Amazon?. Στην δικιά μου περίπτωση μάλλον ισχύει η περίπτωση για τρίτους πωλητές. Ευτυχώς όμως που είναι 14 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής γιατί αν μετράγανε οι μέρες από την αρχή, δηλαδή από τότε που έγινε dispatch τότε μάλιστα :cry:

Thanks για τις info, θα κάνω λίγο υπομονή τότε να κανονίσω για επιστροφή, γιατί δεν παλεύεται.

Περιμένω να μου στείλουν απάντηση.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

είμαι 1+ βδομάδα και τίποτα. τωρα είναι αργά όμως

Τι διαθεσιμότητα είχε το προϊόν;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

άμεσα διαθέσιμο σε Θεσσαλονίκη και Αθηνα.

σε κάποια καταστήματα έδινε 2-3 μέρες

 

τελικά την ακύρωσα

Link to comment
Share on other sites

άμεσα διαθέσιμο σε Θεσσαλονίκη και Αθηνα.

σε κάποια καταστήματα έδινε 2-3 μέρες

 

τελικά την ακύρωσα

 

το αμεσα διαθεσιμο ειναι το κολπο για να το παραγγειλεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

άμεσα διαθέσιμο σε Θεσσαλονίκη και Αθηνα.

σε κάποια καταστήματα έδινε 2-3 μέρες

 

τελικά την ακύρωσα

Από τη στιγμή που έγραφε άμεσα διαθέσιμο και δεν το είχες μέσα σε 48 ώρες, έπραξες πολύ σωστά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Για την πολη των σερρων ηταν η παραγγελια. Για ενα φιλο.

Αλλα και παλι, μια βδομαδα παει πολυ. Τηλεφωνικα εκανα την ακυρωση, πολυ εξυπηρετικο το παλικαρι.

 

Sent from my HTC Vision using Tapatalk 2 Beta-6

Link to comment
Share on other sites

προσφορα στο Electroworld (~30% εκπτωση σε ορισμενα απο τα προιοντα που εχουν το πασχαλινο αυγουλακι πανω δεξια)

για να εχετε την εκπτωση βαλτε στο καλαθι σας το προιον με το αυγο που θελετε και καντε copy paste τον κωδικο: RFV18307

 

παραδειγματα προσφορων σε gaming consoles στο image που επισυναπτω!

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Είναι από το κατάστημα Gametrain. Την παραγγελία την έκανα από Amazon Uk. Οι 30 μέρες ισχύουνε για προιόντα που είναι sold by Amazon?. Στην δικιά μου περίπτωση μάλλον ισχύει η περίπτωση για τρίτους πωλητές. Ευτυχώς όμως που είναι 14 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής γιατί αν μετράγανε οι μέρες από την αρχή, δηλαδή από τότε που έγινε dispatch τότε μάλιστα :cry:

Thanks για τις info, θα κάνω λίγο υπομονή τότε να κανονίσω για επιστροφή, γιατί δεν παλεύεται.

Περιμένω να μου στείλουν απάντηση.

 

@junglist Εντάξει μου δώσανε κωδικό επιστροφής και τα έδωσα πίσω. Άρα είχες δίκιο! :)

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία απορία για το amazon uk.

Στην αγορά που κάνουμε σε κάποιο στάδιο στο τέλος μας ρωτάει αν θέλουμε να πληρώσουμε με λίρες ή με ευρώ.

 

Τι είναι προτιμότερο, να πληρώνουμε πάντα με λίρες και να γίνεται αυτόματα η μετατροπή από την τράπεζά μας σε ευρώ?

 

Τι παίζει σε αυτήν την περίπτωση?

 

Εσείς σε λίρες το έχετε?

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...