Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Den nomizo pos kanei ashima to e-shop kai to ehoume sizitisei oso den paei allo sto thread ''η ιερα εξεταση του e-shop'' opoy oi perissoteroi symfonisan me tin politiki tou e-shop.

 

Episis otan tous les to onoma sou kai ti diefthinsi sou den einai prosopika dedomena?

 

Oso gia to topsystems den nomizo oti ehei kai toso kalers times....

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xenos ( 4 Μάι. 2004 , 22:46)

 

άκουσον, άκουσον, αντίγραφο λογαριασμού που δείχνει τις αγορές μου με την πιστωτική κάρτα!!!

 

 

ορίστε??!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει άσχημα κατ εμέ...τόσες απάτες γίνονται καθημερινά με πιστωτικές...σε προστατεύει φίλε μου!
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και τι παραπανω θα μαθει το eshop με το αντιγραφο του λογαριασμου;Ολα τα εχει και αριθμο και τον 3ψηφιο κωδικο και προσωπικα στοιχεια και αντιγραφο της καρτας,τον λογαριασμο που στο καλο θα τον χρησιμοποιησει δεν το καταλαβαινω ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Βασίλης ( 6 Μάι. 2004 , 00:09)

 

Και τι παραπανω θα μαθει το eshop με το αντιγραφο του λογαριασμου;Ολα τα εχει και αριθμο και τον 3ψηφιο κωδικο και προσωπικα στοιχεια και αντιγραφο της καρτας,τον λογαριασμο που στο καλο θα τον χρησιμοποιησει δεν το καταλαβαινω ...

 

 

το να αποκτησω προσβαση στα στοιχεια σου και στον αριθμο της πιστωτικης σου καρτας ειναι πανευκολο (αρκει ας πουμε μια ματια στο πορτοφολι σου, η να το "δανειστω" για λιγο). Το να καταφερω να αποκτησω και το λογαριασμο ειναι κομματι πιο δυσκολο δε βρισκεις?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, αλλά όλα αυτά δεν τα λέει πουθενά. Κάνεις την παραγγελία και μετά σου τα λένε. Σου λέει, μετά την παραγγελία τι θα κάνει, θα τα στείλει όλα αυτά. Τους δίνεις αριθμό και τριψήφιοα ασφαλείας, τι άλλο θέλουν. Δηλαδή, θα είμαι τόσο βλάκας να κλέψω μια κάρτα και να παραγγέλνω προϊόντα στη διεύθυνση του κατόχου; Και όπως και να έχει, ας τα γράψουν κάπου. Όχι να βιάζεσαι για κάτι και να σε βάζουν να στέλνεις όλα αυτά.

 

Όσο για την Top Systems, σε αυτό που ακύρωσα από το e-shop, ήταν φτηνότερη. (NEC-2500)

:)
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια στο ε-σηοπ καλα κανουνε. Εγω δεν εκανα online παραγκελια αλλα πηγα απο τα γραφεια τους και εδωσα την καρτα μου. Στο μαρουσι ειναι. αν εισαι κοντα καντο ετσι.

 

Εξαλου ολα αυτα μου ειπανε οτι χρειαζονται μονο την πρωτη φορα που κανεις παραγκελια. Μετα δεν χρειαζεται τιποτα.

Παντως ειναι αψογοι. Αλλη μια ψηφος απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

mallon stis expansys, sti scan, sti dabs kai ena karo alla site pou exo sinergastei etsi kai de zitane oles autes tis aidies, einai erasitexnes.. nai nai, auto tha einai, pos den to eixa skeftei, tin epomeni fora tha tous koroidepso! bravo stous eppagelmaties tou eshop :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alxnks ( 6 Μάι. 2004 , 17:00)

 

mallon stis expansys, sti scan, sti dabs kai ena karo alla site pou exo sinergastei etsi kai de zitane oles autes tis aidies, einai erasitexnes.. nai nai, auto tha einai, pos den to eixa skeftei, tin epomeni fora tha tous koroidepso! bravo stous eppagelmaties tou eshop :rolleyes:

 

 

Aν όμως την πατήσεις θα έρθεις στο φόρουμ και θα γκρινιάζεις και θα κατηγορείς...

 

Με τόσα που γίνονται καλά κάνει..

 

Τα παιδιά είναι επαγγελματίες!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo ( 6 Μάι. 2004 , 17:13)

 

Aν όμως την πατήσεις θα έρθεις στο φόρουμ και θα γκρινιάζεις και θα κατηγορείς...

 

Με τόσα που γίνονται καλά κάνει..

 

Τα παιδιά είναι επαγγελματίες!

 

 

na tin patiso apo ti? ksereis ti asfalistikes diklides exoun edo agglia? kai genika an paraggeileis kati se aggliki etairia.. o nomos einai me to meros sou gia to paramikro pou tha ginei. ase pou tetoies etairies den ripsokindineuoun ti fimi tous ;)

kai epimeneis.. les epaggelmaties.. ara oi alloi einai erasitexnes.. a re expansys erasitexnes pou eiste.. gia kleisimo pate! :lol:

Link to comment
Share on other sites

παντως και απο γερμανια που εχω ψωνισει ζητησαν φωτοτυπια καρτας (παγια τακτικη της Nuclear blast εδω και χρονια). Και μαλλον τεινει να γινει γενικο το φαινομενο... ισως γιατι οι δικλειδες προστατευουν το χρηστη και οχι την εταιρεια (δεν πιστευω οτι το κανουν για να προστατευσουν τον καταναλωτη μαλλον τον εαυτο τους και να ειναι σιγουροι οτι θα πληρωθουν)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 7 Μάι. 2004 , 01:24)

 

παντως και απο γερμανια που εχω ψωνισει ζητησαν φωτοτυπια καρτας (παγια τακτικη της Nuclear blast εδω και χρονια). Και μαλλον τεινει να γινει γενικο το φαινομενο... ισως γιατι οι δικλειδες προστατευουν το χρηστη και οχι την εταιρεια (δεν πιστευω οτι το κανουν για να προστατευσουν τον καταναλωτη μαλλον τον εαυτο τους και να ειναι σιγουροι οτι θα πληρωθουν)

 

 

na einai sigouroi oti tha plirothoun? giati, sou exoun steilei polles fores kati to opoio pliroses afou elaves? oi etairies meso net, afou kaneis tin paraggelia, pernaei apo elegxo oti i karta isxiei, oti iparxoun lefta sto logariasmo, kai mono tote egkrinetai kai proothite i paraggelia na siskeuastei kai na stalei. o monos periorismos pou kanoun tora pia edo agglia (perisi den ekanan oute auto) einai na stelnoun mono sti dieuthinsi pou exei dilothei i karta, kai auto einai logiko de leo oxi. loipon, auto einai epaggelmatismos, na exeis ola auta ta sistimata pou pernane tin karta apo elegxo kai meta proothite i paraggelia.. oxi na arxisei i apostoli xartouras me fototipies kai istories gi agrious.. an einai gia na paraggeilo kati, na gino pen pal me tous ipeuthinous mias etairias.. e as vgoume kai gia kafedaki kai mou to fernoun ekei oti exo paraggeilei. :lol:

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις αλλα αν εγω αμφισβητησω τη χρεωση ο νομος με καλυπτει... κι αυτοι απλα δεν πληρωνονται ποτε..... η μπλεκουν σε διαδικασιες για να ειμαι πιο σωστη.... μαλλον δεν ξερεις τα πραγματα απο την πλευρα των εταιριων...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 7 Μάι. 2004 , 01:36)

 

με συγχωρεις αλλα αν εγω αμφισβητησω τη χρεωση ο νομος με καλυπτει... κι αυτοι απλα δεν πληρωνονται ποτε..... η μπλεκουν σε διαδικασιες για να ειμαι πιο σωστη.... μαλλον δεν ξερεις τα πραγματα απο την πλευρα των εταιριων...

 

 

kai epanalamvano, megales kai pagkosmies etairies, opos i expansys, i dabs, i scan.. kai ena karo alles.. pou den energoun etsi.. mallon den ta kseroun kala, mallon peftoun thimata.. kai arga i grigora tha kleisoun afou tous falirisoun epitideioi.. apopseis einai auta :o

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι δεν μπορείτε να καταλάβετε ένα πράγμα. Στην Ελλάδα οι αγορές με πιστωτική κάρτα είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον έξω κόσμο. Ακόμα και τα μηχανήματα είναι του κ...υ! Τα παιδιά στο e-shop δεν ζητάνε όλα αυτά γιατί έτσι τους κατέβηκε. Τους τα έχει απαιτήσει η τράπεζα. Ξέρω τα παιδιά προσωπικά και με έχουν εξυπηρετήσει άπειρες φορές. Στο κάτω κάτω τις γραφής εάν δεν σου αρέσει και το βρήσκεις αλλού φθηνότερα, πήγαινε και αγόρασε το από εκεί. Το να παραπονιέσται ότι κάποιος δεν παίρνει απλώς τα στοιχεία χωρίς να ελέγξει είναι παράλογο. Και όπως είπε ο φίλος παραπάνω το κάνουν μόνο στην πρώτη παραγγελία. Συγνώμη για το μάκρος αλλά νομίζω ότι τσακώνεστε άδικα για κάτι το οποίο δεν επηρεάζει και κανέναν και δεν έχει να κάνει με το service και το delivery και το support του e-shop το οποίο είναι καταπληκτικό.
Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pontios ( 7 Μάι. 2004 , 09:06)

 

Νομίζω ότι όλοι δεν μπορείτε να καταλάβετε ένα πράγμα. Στην Ελλάδα οι αγορές με πιστωτική κάρτα είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον έξω κόσμο. Ακόμα και τα μηχανήματα είναι του κ...υ! Τα παιδιά στο e-shop δεν ζητάνε όλα αυτά γιατί έτσι τους κατέβηκε. Τους τα έχει απαιτήσει η τράπεζα. Ξέρω τα παιδιά προσωπικά και με έχουν εξυπηρετήσει άπειρες φορές. Στο κάτω κάτω τις γραφής εάν δεν σου αρέσει και το βρήσκεις αλλού φθηνότερα, πήγαινε και αγόρασε το από εκεί. Το να παραπονιέσται ότι κάποιος δεν παίρνει απλώς τα στοιχεία χωρίς να ελέγξει είναι παράλογο. Και όπως είπε ο φίλος παραπάνω το κάνουν μόνο στην πρώτη παραγγελία. Συγνώμη για το μάκρος αλλά νομίζω ότι τσακώνεστε άδικα για κάτι το οποίο δεν επηρεάζει και κανέναν και δεν έχει να κάνει με το service και το delivery και το support του e-shop το οποίο είναι καταπληκτικό.

 

 

kaneis lathos file mou, to na zitoun fototipia tou logariasmou mou einai aparadekto, einai evaisthito prosopiko dedomeno :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alxnks ( 7 Μάι. 2004 , 09:24)

 

kaneis lathos file mou, to na zitoun fototipia tou logariasmou mou einai aparadekto, einai evaisthito prosopiko dedomeno :!:

 

 

Γιατί τα υπόλοιπα προσωπικά σου στοιχεία (όνομα,διεύθυνση,τηλ..κτλ) που δίνεις δεν είναι ευαίσθητα..? :confused:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, γρήγορο και αξιόπιστο eshop έχει και το Πλαίσιο...

 

Συν ότι στέλνει δωρεάν για παραγγελίες άνω των €88 εντός Αττικής.. :p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για όνομα του Θεού. Τι σχέση έχουν διεύθυνση και όνομα με το αντίγραφο λογαριασμού αγορών. Τα πρώτα τα δίνω συνειδητά για να έρθουν τα προϊόντα σπίτι μου. Το άλλο τι λόγος υπάρχει να το δώσω;;

 

Και γενικά, δεν έχω αντίρρηση να γνωρίζω τους όρους, να τους αποδεχτώ και να ζήσω με αυτούς. Την κοροϊδία όμως του τύπου 'παραγγέλνω, δίνω στοιχεία κάρτας κλπ και μετά μου ζητάνε 5 πράγματα΄ εγώ δεν τη δέχομαι. Να τα ξέρω από πριν και να αποφασίσω.

 

Ψωνίζω πολλά χρόνια απο ηλεκτρονικά καταστήματα και αυτές οι πρακτικές δε συναντώνται σε καταξιωμένα καταστήματα. Όπως αναφέρθηκε, υπάρχουν αρκετές ηλεκτρονικές δικλείδες ασφαλείας.

 

Αλλά θέλω να αναφερθώ και στην άλλη μπούρδα του e-shop. Ότι δηλαδή μόνο την πρώτη φορά γίνεται ο έλεγχος. Και ρωτώ: Τη δεύτερη φορά τι έχει αλλάξει ως προς την ασφάλεια της συναλλαγής; Δεν μπορεί κάποιος να έχει κλέψει την κάρτα μετά την πρώτη αγορά; Τι βλακείες είναι αυτές; Μάλιστα, το e-shop μου έγραψε ότι αυτά είναι για το δικό μου καλό. Ψέματα. Είναι για το δικό του καλό. Εγώ απλώς ακύρωσα την παραγγελία.

:)
Link to comment
Share on other sites

Orea...

To e-shop einai megalo **lomagazo.

Kalo tha itan na min ksanapsonisei kaneis apo ekei.

Ante me tous kleftes!

Ta dinoun pio fthina kai theloun kai ta resta.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aggelopa προς τι η ειρωνία; Αν έχεις να πεις κάτι επί της ουσίας να το κάνεις. Οι χαμηλές τιμές που όντως έχει δεν είναι άλλοθι για τέτοιες πρακτικές. Αυτό σηκώνει μέχρι και Δαφέρμο. (το αντίγραφο λογαριασμού αγορών). Όταν ψωνίζεις από κανονικά μαγαζιά, σου έχουν ζητήσει ποτέ αντίγραφο λογαριασμού κάρτας;;; Εδώ δεν ελέγχουν καν την ταυτοπροσωπεία...
:)
Link to comment
Share on other sites

Den katalaveno pou einai to provlima sou?!

Den sou aresoun oi praktikes tou e-shop? Den psonizeis apo ekei!

Ti dafermos kai istories.Min asholeisai mazi tou.Aplo den einai.

Kai ego eho dei dekades katastimata na poulane pragmata poli akriva!

Ti na kano? Na kano minisi gia aishrokerdeia??

Sou ehoun gialisei oi times tou omos gi' afto kai asholeisai.

Se ola ta foroum lene ta kalitera logia gia to e-shop.

Esena den sou aresei.Kalos!

Min pas na to vgaleis skarto omos!

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Και στο κατω κατω θα μπορουσες να αλλαξεις τροπο πληρωμης και να τελειωνεις με αυτο!!! Δοκιμασε και την αντικαταβολη δεν ειναι κακη... Αν παλι και αυτο δεν σε ικανοποιει τοτε μπορεις να αλλαξεις ηλεκτρονικο καταστημα! Κανεις δεν σε υποχρεωνει να ψωνησεις απο το eshop!

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι εχω ακουσει τα καλυτερα απο το eshop και φυσικα το προτιμω για της ηλεκτρονικες μου αγορες... Εγω ειμαι φυσικα συμφωνος με αυτο που κανει το eshop... Με τα τοσα που ακουγονται για υποκλοπες πιστωτικων καρτων δεν ειναι παιξε γελασε...! ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καμία όρεξη να ασχοληθώ με το eshop. Δεν το άνοιξα εγώ το θέμα, απλώς έθεσα μια διάστασή του αφού είδα να συζητιέται το e-shop. Κι αυτά που έγραψα περί Δαφέρμου δε σημαίνουν ότι θα κάνω μήνυση, αλλά όσο φτηνό κι αν είναι ένα μαγαζί, δεν έχει δικαίωμα να δει το λογαριασμό μου με το πρόσχημα της ασφάλειας. Επανήλθα γιατί απορώ πώς μπορεί κάποιος να συμφωνεί με τέτοιες πρακτικές.

 

Ούτε μου γυαλίζουν οι τιμές ούτε τίποτα. Προτιμώ σεβασμό και αξιοπρέπεια και ας πληρώνω και λίγο παραπάνω. Τουλάχιστον το τι αγοράζω θα το ξέρω μόνο εγώ κι όχι και το e-shop.

 

edit: όσο για την αντικαταβολή, είναι η ύψιστη απόδειξη ότι το μαγαζί κάνει ανασφαλείς πωλήσεις. Μήπως ζητά αντίγραφο λογαριασμού της ΔΕΗ στις αντικαταβολές, για να βεβαιώσει ότι είναι ο νόμιμος αγοραστής; Όχι βέβαια, γιατί παλιότερα είχα πάρει. Άρα...αυτά!

:)
Link to comment
Share on other sites

Για συγνωμη...αυτη την στιγμη συζηταμε για την πρακτικη που ακολουθει το eshop στις πωλησεις με πιστωτικη καρτα,και οχι για το αν ειναι καλο μαγαζι ή φθηνο ή πρωτοποριακο και δεν ξερω και γω τι αλλο.Ο xenos ειπε καποια πραγματα πολυ σωστα και συμφωνω μαζι του.Δεν εχει τυχει ακομα να αγορασω απο το eshop και επειδη παντα στις αγορες χρησιμοποιω visa μετα απο αυτο το thread δεν προκειται να κανω καμμια αγορα μεσω αυτου του μαγαζιου και ας βγω και χαμενος.Κανω αγορες αρκετες απο το open24 και απο eshops του εξωτερικου και ενα απο τα πλεονεκτηματα ειναι και η ευκολια στη συναλλαγη,αν ειναι να κατσω να στελνω ολοκληρη χαρτουρα στο eshop για να γινει μια συναλλαγη ε τοτε ας λειπει.

Τα περι ασφαλειας δεν τα παιρνω σοβαρα..εκτος του οτι τοσα online shops ακολουθουν αντιθετη τακτικη απο το eshop,το επιχειρημα του xenos ηταν αποστομωτικο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...