Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις τι ακριβως συμβαινει με την διαθεσιμοτητα των βιβλιων στο E-shop; Δεν αναφερει σε κανενα διαθεσιμοτητα, σε αντιθεση με τα dvd, κτλ. :wacko: Υποθετουμε οτι υπαρχει αμεση διαθεσιμοτητα σε οποιοδηποτε προϊον εκτος και αν το αναφερει...ή οτι θα στο στειλουν καποια στιγμη; :confused:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μήπως έχει αγοράσει ποτέ κανείς από το maplin?

εαν ναι, ας μας πει τα γνωστά... ταχύτητα αποστολής σε Ελλάδα, πόσο καλά πακεταρισμένα ήταν, ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος συνολικά,κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος ο πωλητής μου είπε ότι όλα τα Z520 είναι ανοιγμένα. Ενώ αρχικά έλεγε αποκλείεται. Τώρα στο τέλος πως βρέθηκε το σφραγισμένο ουδείς γνωρίζει. Πάντως το κινητό μέσα στη συκευασία ήταν με τα αυτοκόλλητά του.

 

Μέγα ψέμα...Να επιμένετε οι συσκευές που αγοράζετε να είναι σφραγισμένες

Ενα πακέτο ανοιγμένο, ποτέ δεν ξέρεις τι έχει περάσει. Φυσικά εγώ θα αγόραζα μια συσκευή ανοιγμένη και ιδιαίτερα "της βιτρίνας" με μια όμως "γενναία έκπτωση"

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει αγοράσει ποτέ κανείς από το maplin?

εαν ναι, ας μας πει τα γνωστά... ταχύτητα αποστολής σε Ελλάδα, πόσο καλά πακεταρισμένα ήταν, ευχαριστημένος/δυσαρεστημένος συνολικά,κτλ...

enoeis tin

 

http://www.maplin.co.uk/?C=1218 ????

 

an nai echo agorasei den eicha kanena provlima...vasika tin iksera apo agglia kai pou kai pou mou stelnoun kana email me tous katalogous tous (pou simioteon einai online) sta kano copy paste tous katalogous pou elava tin archi tis evdomadas - mporeis na klikareis pano sta proionta kai se paei kateuthian stin selida paraggelias.

 

http://www.activepoint.com/maplincompletecatalogue15092005/enter.html?appendkey=C=1218

 

-o pliris katalogos tous-

 

http://www.activepoint.com/maplincatalogp10/enter.html?appendkey=C=1218

-o diafimistikos tous katalogos -

 

tora oso afora tin tachitita apostolis ego echo ena idietero provlima me ta tachidromia pou echo lavei apostoli se 5 meres alla kai se diomisi mines.

 

provlima me to paketarisma den eicha itan mia chara paketarismena apla an einai ligotero apo 1 kilo tha staloun meso royal mail -elta- allos me DHL kai ta metaforika einai ftina.

 

btw krata to link tou katalogou -i an endiaferete kanenas as mou stilei pm me to email tou na tou stelno/forwardton katalogo meso email otan mou stelnete- giati stelnoun se siggekrimenous pelates (B2B)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ KGP! ναι αυτή εννοώ, την έχω βρει απ τον παλιό κατάλογο του skroutz.

έχει κάμποσα ωραία μικρά πραγματάκια, όμως για τα μικρά δεν συμφαίρουν τα μεταφορικά. τώρα που βρήκα κάτι "ακριβό" σκέφτομαι να αγοράσω...

 

δεν το ξερα ότι στέλνει και με DHL αν είναι > 1 kgr. καλό αυτό :)

απλά είχα τους ενδοιασμούς μου, γτ έψαχνα σε ελληνικά φορουμ και δεν έβλεπα κανέναν να λέει ότι έχει ψωνίσει από εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

einai kati se plaisio, kotsovolos, mediamarkt etc se ena meros

 

ego mechri stigmis den eicha kanena provlima

 

apopsi mou einai vres to proion pou theleis ston katalogo pou sou edosa (ta link einai apo pano sou :-) ) kai psakse na vreis kai otidipote peretero gia na "gemiseis" tin sakoula...prin agoraseis auto pou skeftese.

 

an theleis kamia voithia let me know eite meso PM eite meso email (meta apo PM fisika)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι ακριβως συμβαινει με την διαθεσιμοτητα των βιβλιων στο E-shop; Δεν αναφερει σε κανενα διαθεσιμοτητα, σε αντιθεση με τα dvd, κτλ. :wacko: Υποθετουμε οτι υπαρχει αμεση διαθεσιμοτητα σε οποιοδηποτε προϊον εκτος και αν το αναφερει...ή οτι θα στο στειλουν καποια στιγμη; :confused:

 

Και απανταω λοιπον στον εαυτο μου, σε περπτωση που και καποιος αλλος στο μελλον εχει την ιδια απορια:

 

Προφανως οσα βιβλια αναφερονται στο site εχουν αμεση (ή μια δυο ημερων τελος παντων ) διαθεσιμοτητα, καθως στη δικη μου περιπτωση, εντος 2 εργασιμων ημερων ειχε φθασει το βιβλιο. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αδερφε,αφου προκειται για βιβλια,γιατι δεν ψωνιζεις απο greekbooks.gr (Αψογοι σε ολα τους) ή το bazaarbooks.gr;
Link to comment
Share on other sites

re paidia vrika poli orea gadgets gia lord of the rings klp apo http://www.play.com

alla den stelnoun internationaly...3erete kanena katastima pou na stelnei?

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Τελος το E-SHOP.GR για μενα :mad: :mad: :mad:

 

Παρηγγειλα 2 υπολογιστες και μερικα περιφερειακα για εταιρεια με παραγγελιες 10,000+Ε/χρονο απο αυτους. Περα απο την μεγαλη καθυστερηση, ο ενας υπολογιστης ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΜΝΗΜΗ ΜΕΣΑ :wacko: :blink: . ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ. Τιποτα απο E-shop ξανα. Εχασε εμενα και την εταιρεια μου απο πελατες, και οπως βλεπω δεν ειμαι ο μονος. Περαστικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια εγω πριν 2 εβδομαδες παρηγγειλα απο το amazon.co.uk ενα συλλεκτικο dvd,και περιμενα να ερθει μετα απο 3-4 μερες,οπως επρεπε..Ειχα ξαναψωνισει απο το amazon.co.uk αλλη μια φορα,παλι ενα dvd,και κανονικα ηρθε μετα απο 3 μερες στο σπιτι μου..

 

Αυτη τη φορα ομως μετα απο 4 μερες(που το παρηγγειλα) με ειδοποιουν απο το ταχυδρομειο οτι εχω ενα κουτι που ηρθε την προηγουμενη και οτι επρεπε να παω να το παρω.Πηγα και ηταν αυτο.Κανονικα ομως δεν θα επρεπε να μου σταλλει στο σπιτι..Και νομιζα οτι το amazon και γενικα τα περισσοτερα ξενα e-shops στελνανε με courier..Πως πηγε στο ταχυδρομειο;;,και αν γενικα στελνουν με ταχυδρομειο και οχι με courier,πως και το στειλανε κανονικα στο σπιτι την προηγουμενη φορα,και αυτη τη φορα επρεπε να παω να το παρω εγω;

Even though sometimes we have to give up the things we want the most..
Link to comment
Share on other sites

Βρε βρε...περιμενα αυτη την ημερα που θα αναφερω τα χειροτερα γι αυτους....:mad:

Μακρια απο το E-shop!!!!!

Τι να πρωτο πω?Το οτι με ταλαιπωρουσαν με μια καρτα tv 1 εβδομαδα?Το οτι μιλουσα με εναν τεχνικο για την παραλαβη ενος pc που ειχα αποστειλει για αντικατασταση μητρικης οτι θα το παραλαμβανα εγω ο ιδιος απο εκει και με ανεβασν απο Κορινθο - Αθηνα και οταν εφτασα εκει την επομενη ημερα μου ειπαν πως το ειχαν στειλει με πρακτορειο στην Κορινθο?????????????

Και να εφτανε μονο αυτο?Οταν το παρελαβα, το κουτι απο το μηχανημα μου ηταν χτυπημενο και το τροφοδοτικο σπασμενο.....

Και οχι μονο!!!!!!Καρτες ξεκουμπωτες μεσα.......Τρισαθλιο καταστημα....Ασυνενοησια πληρες εκει!!!!!

Και πολλα αλλα.....(που αν συνεχισω θελω μια εβδομαδα να σας λεω :) )

Απο το Πλαισιο εχει παρει η εταιρια που εργαζομαι πολλα μηχανηματα και εξακολουθει να περνει....

Εχω και προσωπικη εμπειρια οτι ειναι "κυριοι" στην συνεργασια τους...

(Ενα τελευταιο περιστατικο γιατι σας ζαλισα)Ειχα στειλει ενα dvd-rw για ελεγχο...Βρεθηκε ok και μου το εστειλαν με courier το οποιο για κακη μου τυχη το πηρα χτυπημενο με σπασμενη μασκα......Παιδια την επομενη ημερα μου εστειλαν καινουργιο!!!:p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πριν 2 εβδομαδες παρηγγειλα απο το amazon.co.uk ενα συλλεκτικο dvd,και περιμενα να ερθει μετα απο 3-4 μερες,οπως επρεπε..Ειχα ξαναψωνισει απο το amazon.co.uk αλλη μια φορα,παλι ενα dvd,και κανονικα ηρθε μετα απο 3 μερες στο σπιτι μου..

 

Αυτη τη φορα ομως μετα απο 4 μερες(που το παρηγγειλα) με ειδοποιουν απο το ταχυδρομειο οτι εχω ενα κουτι που ηρθε την προηγουμενη και οτι επρεπε να παω να το παρω.Πηγα και ηταν αυτο.Κανονικα ομως δεν θα επρεπε να μου σταλλει στο σπιτι..Και νομιζα οτι το amazon και γενικα τα περισσοτερα ξενα e-shops στελνανε με courier..Πως πηγε στο ταχυδρομειο;;,και αν γενικα στελνουν με ταχυδρομειο και οχι με courier,πως και το στειλανε κανονικα στο σπιτι την προηγουμενη φορα,και αυτη τη φορα επρεπε να παω να το παρω εγω;

 

Το amazon με το ταχυδρομειο στελνει και οχι με κουριερ. Τωρα γιατι τη μια στο εφεραν σπιτι και την αλλη πηγες να το παρεις απο το ταχυδρομειο 2 περιπτωσεις παιζουν, α) Το 1ο αντικειμενο εσταλει σαν απλο και το 2ο συστημενο οποτε επρεπε να πας στο ταχυδρομειο β) και τα 2 εσταλεισαν συστημενα απλα στο 2ο αντικειμενο δεν σου χτυπησε το κουδουνι ο ταχυδρομος για να κατεβεις να το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το play.com πώς στέλνει; Απλό ή συστημένο; Έχει παραγγείλει κανείς από κει; Πέρασαν 10 μέρες και ακόμα να έρθει ένα παιχνίδι που παρήγγειλα... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Απλο...

Ή αν είναι κάτι ακριβό και ογκώδες όπως π.χ. 5 season box set κάποιας σειράς (νομίζω το Futurama παράγγειλε ένας φίλος μου) θα έρθει συστημένο.

 

Αν περάσουν 14 μέρες και ακόμη δεν το παραλάβεις μπορείς, όπως λέει εδώ, να τους ειδοποιήσεις και να σου το ξαναστείλουν. Δυο φορές έτυχε να αργήσουν πάνω από 14 μέρες και τους ειδοποίησα μού ήρθαν διπλά στο τέλος αφού η καθυστέρηση οφειλόταν (standard) στα ταχυδρομεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Ή αν είναι κάτι ακριβό και ογκώδες όπως π.χ. 5 season box set κάποιας σειράς (νομίζω το Futurama παράγγειλε ένας φίλος μου) θα έρθει συστημένο.

 

Αν περάσουν 14 μέρες και ακόμη δεν το παραλάβεις μπορείς, όπως λέει εδώ, να τους ειδοποιήσεις και να σου το ξαναστείλουν. Δυο φορές έτυχε να αργήσουν πάνω από 14 μέρες και τους ειδοποίησα μού ήρθαν διπλά στο τέλος αφού η καθυστέρηση οφειλόταν (standard) στα ταχυδρομεία μας.

Ωραία. Οι 14 μέρες εκπνέουν στις 16 Φλεβάρη. Μπράβο πάντως που το ξαναστέλνουν αν δε το παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Οι 14 μέρες εκπνέουν στις 16 Φλεβάρη. Μπράβο πάντως που το ξαναστέλνουν αν δε το παραλάβεις.

Όλες οι σοβαρές εταιρείες έτσι κάνουν :) Εξάλλου δεν χάνουν κάτι αυτές αφού όλα ασφαλισμένα στα στέλνουν.

 

Ένα αξιοθαύμαστο συμβάν που μου συνέβηκε πέρισυ: Παρέλαβα ένα DVD pack από το Amazon.com και το κουτί των DVDs ήταν λίγο ελαττωματικό (δηλαδή δεν χρησιμοποιήσαν αρκετή hot glue κάπου, όχι τίποτα σοβαρό), και τους το ανέφερα. Μου έστειλαν ξανά το DVD pack και μου είπαν να κρατήσω και το άλλο επειδή θα τους κόστιζε περίπου το ίδιο τα μεταφορικά από Κύπρο που θα μου επέστρεφαν :) Αυτό θα πει εξυπηρέτηση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Οι 14 μέρες εκπνέουν στις 16 Φλεβάρη. Μπράβο πάντως που το ξαναστέλνουν αν δε το παραλάβεις.

Για την ιστορία απλά να αναφέρω ότι σήμερα ήρθε το παιχνίδι από play.com. :D

 

Καλά που έχω κάνει φιλαράκι τον ταχυδρόμο της γειτονιάς μου - έχω και το κινητό του :p - και του λέω πως όταν έρχεται κάτι «πολύτιμο» (από παραγγελία εξωτερικού δηλαδή) να μου χτυπάει το κουδούνι για να το παίρνω αμέσως. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το amazon.com στέλνει κανονικά και Ελλάδα, έτσι;:O

Δέχεται electron visa Πειραιώς; Αν ναι την πρώτη φορά που θα παραγείλω θα μου ζητήσουν τίποτα αντίγραφα ταυτότητας και της visa ή δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από τα στοιχεία που θα δώσω στο site; Παίρνουν τηλ να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρώτη φορά θα παραγγείλω από e-shop με κάρτα!:O

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Το amazon.com στέλνει κανονικά και Ελλάδα, έτσι;:O

Δέχεται electron visa Πειραιώς; Αν ναι την πρώτη φορά που θα παραγείλω θα μου ζητήσουν τίποτα αντίγραφα ταυτότητας και της visa ή δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από τα στοιχεία που θα δώσω στο site; Παίρνουν τηλ να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρώτη φορά θα παραγγείλω από e-shop με κάρτα!:O

 

 

Αναλογως, πχ ηλεκτρονικα δεν στελνει. Οσο για τις αλλες ερωτησεις δεν ξερω. Αν υπαρχει το ιδιο στο .co.uk παρτο απο εκει γιατι απο το .com μπορει να υπαρξει τελωνειο.

Link to comment
Share on other sites

Το amazon.com στέλνει κανονικά και Ελλάδα, έτσι;:O
στέλνει... μόνο DVD και βιβλία :(

Δέχεται electron visa Πειραιώς;
Ναι και εγώ αυτή χρησιμοποιώ ;)

Αν ναι την πρώτη φορά που θα παραγείλω θα μου ζητήσουν τίποτα αντίγραφα ταυτότητας και της visa ή δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από τα στοιχεία που θα δώσω στο site; Παίρνουν τηλ να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία;

όχι, ούτε το ένα ούτε το άλλο! αυτά τα κόλπα μόνο το eshop.gr τα κάνει :P

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πρώτη φορά θα παραγγείλω από e-shop με κάρτα!:O

μην μου αγχώνεσαι, όλα θα πάνε καλά! ;)
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις. Μιας και το amazon.com στέλνει μόνο Dvd και βιβλία και το amazon.co.uk δεν έχει και μεγάλη ποικιλία, έχει κανείς να προτείνει κανένα καλό e-shop με ηλεκτρονικά;

Βασικά ενδιαφέρομαι να παραγγείλω ένα mp3 player για αρχή.

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σε κανενα απόδειξη για αγορά από Pixmania.com; Αγόρασα κάτι και δεν έστειλαν απόδειξη. Πως θα το πάω για service εδώ αν δεν έχω απόδειξη;;;
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σε κανενα απόδειξη για αγορά από Pixmania.com; Αγόρασα κάτι και δεν έστειλαν απόδειξη. Πως θα το πάω για service εδώ αν δεν έχω απόδειξη;;;

Εν έτοι 2006 για ηλεκτρονικές αγορές, μιλάς για χαρτιά και αποδείξεις; :confused: :p

 

Μην ανησυχείς δεν έρχεται απόδειξη, αλλά αυτή βρίσκεται ηλεκτρονικά αν πας στο ιστορικό αγορών σου. Οποιαδήποτε στιγμή την εκτυπώνεις εσύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...