Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν πολλές πιθανότητες: Το πιο πιθανό είναι να αγόρασε προϊόν που να μην ήταν στο Super Saver Delivery (αν και είναι λίγα).

 

SuPeRsAyIaN, μήπως στην παραγγελία σου είχες κάποιο προϊόν που ναι μεν το αγόρασες από το amazon.co.uk αλλά στην ουσία ήταν από κάποιον άλλο seller; όπως π.χ. αυτό Γιατί αυτά δεν έχουν δωρεάν αποστολή.

 

Όχι μόνο ενα πράγμα αγόρασα και συγκεκριμένα αυτό http://www.amazon.co.uk/gp/product/B002KPW5KQ/ref=s9_simh_gw_p147_d5_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-1&pf_rd_r=0404TGHM963EAYJQ4AR6&pf_rd_t=101&pf_rd_p=219600407&pf_rd_i=468294

Υπάρχει κάτι που δεν βλέπω μιας και είμαι αρχάριος με το amazon!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τιμή προ ΦΠΑ: 77,64 στερλίνες

Τιμή με 17,5% ΦΠΑ για τους Αγγλους: 91,23 στερλίνες η τιμή που δείχνει και το site δηλαδή

Τιμή με 23% ΦΠΑ για τους Έλληνες: 95,50 στερλίνες, το ποσό που χρεώθηκες δηλαδή...

 

Δεν βλέπω που είναι το λάθος...

Στο help ρίχνουμε καμιά ματιά?

Amazon.co.uk is required by law to collect VAT on orders for goods (including e-Books) dispatched to most countries within the European Union. For EU customers outside of the UK, amounts of VAT charged are in accordance with the local legislation in each country. For customers with a delivery address within the EU, VAT charges for your order will be itemised on the last page of your order, in the e-mail confirmation of your order and on the invoice dispatched with your order.

 

[offtopic]

Το Free Delivery ισχύει και για Ελλάδα; Δεν είμαι σίγουρος...

 

Τότε στην περίπτωση του φίλου γιατί χρεώθηκε περισσότερα;

 

Και συ βρε VeCo, που χεις...

ψωνίσει από εκεί καμιά 300αριά DVD, βιβλία, παιχνίδια κλπ

 

Πιο πολύ απ όλους εσύ με απογοήτευσες! Δεν το περίμενα αυτό από εσένα! ;)

[/offtopic]

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Και συ βρε VeCo, που χεις...

 

Πιο πολύ απ όλους εσύ με απογοήτευσες! Δεν το περίμενα αυτό από εσένα! ;)

 

Ορθό, αλλά δικαιολογημένο, εάν σκεφθεί κανείς ότι όλες μου οι παραγγελίες τα τελευταία δύο χρόνια πάνε Κύπρο, όπου βρίσκομαι. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@l3ft3r1s Φίλε μου εγω απ την αρχή είπα πως είμαι αρχαριος με το amazon και δεν μπήκα στην διαδικασία του help μόλις είδα την τιμή γιατί δεν φαντάστηκα οτι τιμολογείτε με διαφορετικό ΦΠΑ καθώς πρώτη φορά αυτό μου συνέβη!Είδα την αρχική τιμή και απλά νόμιζα πως αυτή είναι η τιμή του!Anyway ευχαριστώ θα το χω στα υπόψην μου τώρα για μελλοντικές αγορές!

ΥΓ. Εγω ποτέ δεν είπα τοι έγινε λάθος απλά ρώτησα για αν ξέρω τι παίζει!Το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο λογικό είναι να μην υπάρχει λάθος!

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα χθες από το e-Shop.gr και από το πρωί έχει κολλήσει στο Τιμολόγηση Παραγγελίας. Πότε περίπου πιστεύετε ότι θα'χω το προϊόν που παρήγγειλα ;;

 

Επέλεξα να'ρθει στο κατάστημα Κέρκυρας

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα χθες από το e-Shop.gr και από το πρωί έχει κολλήσει στο Τιμολόγηση Παραγγελίας. Πότε περίπου πιστεύετε ότι θα'χω το προϊόν που παρήγγειλα ;;

 

Επέλεξα να'ρθει στο κατάστημα Κέρκυρας

 

λογικά δευτέρα θα προχωρήσει, άρα υπολόγιζε κατά την Τρίτη ή Τετάρτη. Ανάλογα βέβαια και την διαθεσιμότητα του προϊόντος.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να αγορασω ενα καινουργιο νετμπουκ και το εχω βρει σε 2 καταστηματα.

η καλυτερη προσφορα παιζει στο ηλεκτρονικο καταστημα antoniou24.gr και η αλλη στο avoutlet.gr

 

απο κανενα δεν εχω αγορασει και θελω μια επιπλεον γνωμη?? :confused:

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H εγγύηση όπως και να 'χει είναι από τον αντιπρόσωπο και όχι από το κατάστημα αγοράς. Αν είναι της επίσημης αντιπροσωπείας, απλά παίρνεις το φθηνότερο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

H εγγύηση όπως και να 'χει είναι από τον αντιπρόσωπο και όχι από το κατάστημα αγοράς. Αν είναι της επίσημης αντιπροσωπείας, απλά παίρνεις το φθηνότερο.

ok τωρα καταλαβα!

 

...επισης ψαχνωντας βρηκα τον ιδιο υπολογιστη και στο e-shop αλλα εχω την εντυπωση οτι οι υπολογιστες ειναι παρα-εισαγωγης.παλιοτερα φιλος ειχε αγορασει λαπτοπ τοσιμπα και ενω ειχε ελληνικα windows το recovery dvd ειχε μονο Αγγλικη εκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok τωρα καταλαβα!

 

...επισης ψαχνωντας βρηκα τον ιδιο υπολογιστη και στο e-shop αλλα εχω την εντυπωση οτι οι υπολογιστες ειναι παρα-εισαγωγης.παλιοτερα φιλος ειχε αγορασει λαπτοπ τοσιμπα και ενω ειχε ελληνικα windows το recovery dvd ειχε μονο Αγγλικη εκδοση.

Δεν υπάρχει παραεισαγωγής στα laptop.

Το ότι έχουν περάσει τα windows στη γλώσσα της χώρας που πωλούνται δεν σημαίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως επειδή ψάχνεις για netbook, θα πρότεινα να κοιτάς και για tablet.Κάνεις την δουλειά σου και καλύτερα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παραεισαγωγής στα laptop.

Το ότι έχουν περάσει τα windows στη γλώσσα της χώρας που πωλούνται δεν σημαίνει κάτι τέτοιο.

Πάντως επειδή ψάχνεις για netbook, θα πρότεινα να κοιτάς και για tablet.Κάνεις την δουλειά σου και καλύτερα.

μπα δεν ενδαφερομαι για ταμπλετ.ειχα νετμπουκ και απλα θελω κατι καινουργιο.με εχει βολεψει για αυτο που το θελω.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καποιο online shop για laptop που να στελνει Ελλαδα?

Θελω να αγορασω το asus UL30A στην δυνατη του εκδοση και δεν υπαρχει πουθενα εδω,μονο η ''netbook'' εκδοση του.

Link to comment
Share on other sites

αν παραγγειλω κατι απο eshop.gr και δεν παω να το παραλαβω θα υποστω καποιες "κυρωσεις"?

επισης ποσες μερες κραταν τα προ'ι'οντα που ειναι απο παραγγελιες?

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καποιο online shop για laptop που να στελνει Ελλαδα?

Θελω να αγορασω το asus UL30A στην δυνατη του εκδοση και δεν υπαρχει πουθενα εδω,μονο η ''netbook'' εκδοση του.

Αν αναφέρεσαι σε αυτή ή αυτή την έκδοση, μπορείς να το αγοράσεις από εκεί και ναχρησιμοποιήσεις κάποια ενδοιάμεση υπηρεσία που τα κάνει forward, όπως αυτή.

Link to comment
Share on other sites

από το play.com έχετε εντυπώσεις?

θέλω κάτι να αγοράσω, εχει επιπλέον χρεώσεις και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

από το play.com έχετε εντυπώσεις?

θέλω κάτι να αγοράσω, εχει επιπλέον χρεώσεις και τέτοια?

 

όχι, ότι τιμή βλέπεις αυτό πληρώνεις.

Χωρίς μεταφορικά άλλα αν ψάξεις παρόμοια μαγαζιά θα δεις ότι ουσιαστικά τα μεταφορικά είναι μέσα στην λίγο πιο υψηλή τιμή του play.com

 

πάντως έχω αγοράσει απο εκεί και όλα ήταν ok

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς μεταφορικά άλλα αν ψάξεις παρόμοια μαγαζιά θα δεις ότι ουσιαστικά τα μεταφορικά είναι μέσα στην λίγο πιο υψηλή τιμή του play.com

 

Αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Έχει τύχει πολλάκις να βρω το ίδιο item στο Play φθηνότερα από το Amazon UK λ.χ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

το play.com αναφέρει οτι δεν μπορεί να στείλει ηλεκτρονικά είδη σε χώρες εκτός UK,

αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

Το pixmania.gr μπορώ να το εμπιστευτώ; Ή, μήπως τα προιόντα του είναι μούφα;

 

Ευχαριστώ

 

ερχονται απο γαλλια, 2 φορες εχω παρει ενα bluetooth και μια digital foto frame και ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το pixmania.gr μπορώ να το εμπιστευτώ; Ή, μήπως τα προιόντα του είναι μούφα;

 

Ευχαριστώ

 

Το pixmania είναι από τα πιο αξιόπιστα e-shops.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το pixmania είναι από τα πιο αξιόπιστα e-shops.

 

Να κάνω και μια ερώτηση μιας και δεν ξέρω πολλά σχετικά με τις e-αγορές. Εάν παραγγείλω ένα προιον και αυτό επιτυχώς φτάσει στα χέρια μου. Πώς θα καταλάβω εαν είναι αυθεντικό; Επιπλέον πώς μπορώ να δω πόσο ακριβώς θα μου κοστίσουν τα μεταφορικά;

 

Ευχαριστώ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

το play.com αναφέρει οτι δεν μπορεί να στείλει ηλεκτρονικά είδη σε χώρες εκτός UK,

αληθεύει?

 

 

ναι , δεν φερνει ηλεκτρονικα , αλλα δεν ξερω γιατι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...