Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρινε λίγες μέρες έκανα την πρώτη μου αφορά από το amazon.co.uk (κουρευτική μηχανή)

Αφού την έκανα την αγορά λοιπόν, τότε άρχισα να σκεύτομαι τι θα μπορούσε να παει στραβά. :blink:

 

1. Επειδή είναι ηλεκτρονική συσκευή από Αγγλία, λογικά θα έχει την αγγλική πρίζα; Η θα καταλάβουν ότι είμαι από Ελλάδα και θα είναι με την δικιά μας;

 

2. Κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα είμαι σπίτι την ώρα που θα έρθει ο ταχυδρόμος (royal mail, και από κει και πέρα δεν ξέρω) Το πακέτο θα μου το αφήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας, ή θα μου αφήσουν χαρτάκι για να το παραλάβω από ΕΛ.ΤΑ;

 

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, ας βοηθήσει. Για να ξέρουμε τα θετικά/αρνητικά σε τέτοιες περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίρνω πράγματα σχετικά συχνά από εκεί και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

1) Αν το έχει η συσκευασία έχει καλώς αλλιώς adaptor. Το amazon δεν θα κάνει κάτι γι' αυτό.

2) Αν δεν έχεις tracking number σημαίνει (συνήθως) πως είναι κανονικό ταχυδρομείο επομένως χαρτάκι από ΕΛΤΑ.

Επίσης συνήθως, είναι πολύ πιο γρήγοροι από την ημερομηνία παράδοσης που σου γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρινε λίγες μέρες έκανα την πρώτη μου αφορά από το amazon.co.uk (κουρευτική μηχανή)

Αφού την έκανα την αγορά λοιπόν, τότε άρχισα να σκεύτομαι τι θα μπορούσε να παει στραβά. :blink:

 

1. Επειδή είναι ηλεκτρονική συσκευή από Αγγλία, λογικά θα έχει την αγγλική πρίζα; Η θα καταλάβουν ότι είμαι από Ελλάδα και θα είναι με την δικιά μας;

 

2. Κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα είμαι σπίτι την ώρα που θα έρθει ο ταχυδρόμος (royal mail, και από κει και πέρα δεν ξέρω) Το πακέτο θα μου το αφήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας, ή θα μου αφήσουν χαρτάκι για να το παραλάβω από ΕΛ.ΤΑ;

 

Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία, ας βοηθήσει. Για να ξέρουμε τα θετικά/αρνητικά σε τέτοιες περιπτώσεις

 

1. 99% θα εχει αγγλικη πριζα. οτι εχω παρει απο αγγλια ειχε την δικια τους πριζα εκτος απο μια συσκευη αποτριχωσης ΒROWN που πηρα πριν 5 μερες για την γυναικα μου και ειχε κανονικη πριζα και αγγλικη και ειχε και μανουαλ με ολες τις γλωσσες της ΕΕ (και ελληνικα μεσα).

2. επειδη ειναι γνωστος ο ταχυδρομος τα δινει στον πατερα μου εκτος και ειναι συστημενα οποτε αφηνει χαρτακι να το παρω απο το ταχυδρομειο.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω πράγματα σχετικά συχνά από εκεί και γενικά είμαι ευχαριστημένος.

1) Αν το έχει η συσκευασία έχει καλώς αλλιώς adaptor. Το amazon δεν θα κάνει κάτι γι' αυτό.

2) Αν δεν έχεις tracking number σημαίνει (συνήθως) πως είναι κανονικό ταχυδρομείο επομένως χαρτάκι από ΕΛΤΑ.

Επίσης συνήθως, είναι πολύ πιο γρήγοροι από την ημερομηνία παράδοσης που σου γράφουν.

 

ευχαριστώ και τους 2 για τις άμεσες απαντήσεις.

Τουλάχιστον αν αφήσουν χαρτάκι από ΕΛ.ΤΑ το πακέτο δεν χάνεται. Αυτό είναι που με έκαιγε περισσότερο.

Όσο για τις πρίζες, το καλό το μονοπάτι ξέρει κι άλλο παλικάρι :p

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και τους 2 για τις άμεσες απαντήσεις.

Τουλάχιστον αν αφήσουν χαρτάκι από ΕΛ.ΤΑ το πακέτο δεν χάνεται. Αυτό είναι που με έκαιγε περισσότερο.

Όσο για τις πρίζες, το καλό το μονοπάτι ξέρει κι άλλο παλικάρι :p

 

Τουλάχιστον έλεγξες αν το μοτερ ειναι 110 ή 220.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έλεγξες αν το μοτερ ειναι 110 ή 220.

 

Δεν το αναγράφει πουθενά! Λες να την πάτησα τόσο χοντρά;

Τι πιθανότητες έχω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναγράφει πουθενά! Λες να την πάτησα τόσο χοντρά;

Τι πιθανότητες έχω;

 

στην αγγλια εχουν 220 μονο απο αμερικη εχει 110.

παρε και με 2 Ε μια πριζα που κανει την αγγλικη, ελληνικη και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

στην αγγλια εχουν 220 μονο απο αμερικη εχει 110.

παρε και με 2 Ε μια πριζα που κανει την αγγλικη, ελληνικη και εισαι οκ.

 

Ουφ, λέω και γω, 110V πρώτη φορά άκουγα για Αγγλία, αλλά τσίμπησα αμέσως σαν ψάρι. Και αγχώθηκα όχι τόσο για τα χρήματα που έδωσα, αλλά για την απροσεξία μου που πήγα και αγόρασα ηλ. συσκευή χωρίς να δω καλά-καλά τι παίρνω. :O

 

Σε ευχαριστώ και πάλι gsa1967.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα παραγγελια πριν 2 μερες απο easybuyworld και εχω αγανακτησει !!!

Εκανα την παραγγελεια απο το χωριο μου μεσω ιντερνετ με το κινητο για μοδεμ μεσω πσ

επειδη ομως ο αριθμος q που εχω δεν εχει ιντερνετ ειχα βαλει εναν wind.

Με πηρανε σχεδον αμεσως για επιβεβαιωση αλλα οπως ειπα ειχα βγαλει την καρτα σιμ . μου στειλανε μαιλ οτι δεν με βρηκαν και απο εκεινη την ωρα μεχρι και πριν μια ωρα προσπαθουσα να επικοινωνησω μαζι τους αλλα τπτ χαλασα 13 ευρω καρτα και εστειλα και καμια 10αρια μαιλ αλλα τπτ ουτε φωνη ουτε ακροαση !

Μεχρι και στα καταστηματα του βυρωνα και της νεας σμυρνης πηρα αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τπτ.

Τελικα πριν μια ωρα ξανα πηρα στην νεας σμυρνης τηλ και πηρε ο υπαλληλος τα στοιχεια μου και ειπε οτι θα παρει στα κεντρικα να τους πει να επικοινωνησουν μαζι μου .

Αλλα ακομα τπτ και η παραγγελια ειναι κολλημενη στην επιβεβαιωση .

Κριμα γτ εχει πολυ καλες τιμες και μερικα πραγματα που δεν υπαρχουν αλλου.

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει οτι δεν αγοράζουμε με καρτα απο ιντερνετ ΠΟΤΕ, γιατι δεν το πήρες με αντικαταβολή?
Link to comment
Share on other sites

Με αντικαταβολη το εχω παραγγειλει.

Με πηρανε σχεδον αμεσως για επιβεβαιωση αλλα οπως ειπα ειχα βγαλει την καρτα

Σορρυ εννοουσα την καρτα σιμ . Το αλλαξα .

 

Εννοειτε οτι δεν αγοραζω ποτε με καρτα ουτε καν με paypal. Μονο αντικαταβολη !!!!!

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει οτι δεν αγοράζουμε με καρτα απο ιντερνετ ΠΟΤΕ, γιατι δεν το πήρες με αντικαταβολή?

γιατι δεν αγοραζουμε??? :blink: εγω την χρησιμοποιω πιστωτικη καρτα εδω και χρονια χωρις κανενα προβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανασταση ! Καταφερα να επικοινωνησω με το easybuyworld και θυμηθηκαν να μου πουνε οτι απο δευτερα θα υπαρχει η συσκευη και θα με παρουν παλι τηλεφωνο . Καλο πασχα μου φαινετε θα την παραλαβω

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει οτι δεν αγοράζουμε με καρτα απο ιντερνετ ΠΟΤΕ, γιατι δεν το πήρες με αντικαταβολή?
Ποιός το είπε αυτό και πότε;;;;:blink:
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Ενα ενδιαφέρον site με αρκετά καλές προσφορές σε λευκά είδη και σεντόνια είναι το www.spitishop.gr. Άν έχετε κατι και εσείς παραθέστε το παρακαλώ!
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εδώ http://www.eager.gr/ τι γνώμη έχετε; αξιόπιστο;

έχει πάρει κανείς κινητό;ήταν αντιπροσωπείας;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό εδώ http://www.eager.gr/ τι γνώμη έχετε; αξιόπιστο;

έχει πάρει κανείς κινητό;ήταν αντιπροσωπείας;

πρωτη φορα το :blink: αυτο το ηλεκτρονικο μαγαζι..και παρατηρω οτι εχει μεγαλη ποικιλια.βεβαια οι τιμες του για τα κινητα ειναι απο τις καλυτερες στην αγορα.τωρα τι να σου πω..αμα θες να αγορασεις κινητο..παρτους ενα τηλεφωνο και ρωτα τους..αλλιως επιλεγεις αλλο καταστημα.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η δικια μου περιπετεια με το easybuyworld δεν εχει τελειωσει ακομα !!!! Πανε 6 μερες και ακομα η παραγγελεια δεν εχει σταλει καν !!!!!!

Η παραγγελεια υποτιθετε οτι ολοκληρωθηκε την παρασκευη το βραδυ αρα λογικα σαββατο πρωι επρεπε να την ειχε παρει η γενικη ταχυδρομικη και δευτερα να την εχω στα χερια μου αλλα ειναι τριτη και στην γενικη ταχυδρομικη μου ειπαν οτι δεν εχουν καμια παραγγελεια με το ονομα μου !!! Αριθμο αποστολης δεν εχω γτ εχθες που πηρα μια μου ελεγαν οτι δεν την δινουν μια οτι δεν εχουν συνδεση στο ιντερνετ και αλλες ιστοριες !!!! Και σημερα δεν το σηκωνει κανεις !!!! Αποφασισα οτι εαν δεν μιλησω με κανεναν μεχρι το απογευμα και δεν εχει ερθει η παραγγελια θα την παρω απο αλλου και δεν θα κανω και τον κοπο να ειδοποιησω !!!!

Τι λετε συμφωνειτε με αυτη την πραξη η ετσι θα χασω και το δικιο μου ?

 

EDIT:

Τελικα τους βρηκα και μου ειπαν οτι δεν εχει σταλει ακομα !!!!!!! Και οτι θα σταλει σημερα !!!!!!!!!

Τους βριζεις τωρα η οχι ?!?!?!?!?!?!?!?!?!? Δλδ θα το εχω αυριο η μεθαυριο !!! 7-8 μερες απο την παραγγελια !!! απο την HTC απευθειας να το παραγγελνα και να το φτιαχναν εκεινη την στιγμη θα μου ειχε ερθει !!!!!

Edited by DTse

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Aφου ειναι αντικαταβολη τι σκας παρτο απο αλλου, αν τωρα το στειλουν και αυτοι μην το παραλαβεις, αστο να γυρισει πισω.
Link to comment
Share on other sites

Γτ ειναι πολυ πιο φτηνο απο αλλα σιτε

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ψάχνω μία κάρτα dstwo για το dsi xl. Έχει να μου προτείνει κάποιος ένα καλό eshop?

Το παρακάτω είναι αξιόπιστο?

http://www.gamesyeah.com/

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία κάρτα dstwo για το dsi xl. Έχει να μου προτείνει κάποιος ένα καλό eshop?

Το παρακάτω είναι αξιόπιστο?

http://www.gamesyeah.com/

εγω παντα αγοραζω απο το http://www.ebw.gr ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

43 ευρώ έχει την κάρτα που θέλω! Αρκετά ακριβή..

Κάτι φθηνό και αξιόπιστο; Στην παραπάνω σελίδα που έγραψα την έχει στα 28 ευρώ και η πληρωμή είναι με paypal.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή πολλοί (μεταξύ αυτών κι εγώ) χρησιμοποιούν το Mobile Fun για αγορές εξαρτημάτων κινητών, θέλω να σας επιστήσω την προσοχή σε κάτι που νομίζω πως όλοι θα πρέπει να γνωρίζουν.

 

Προσοχή στο ότι οι παραγγελίες σας παραδίδονται από απλό ταχυδρόμο και όχι μέσω κάποιου courier. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η παραγγελία σας θα έρθει μέσα σε έναν απλό φάκελο, χωρίς ιδιαίτερη προστασία και θα την παρατήσουν κάπου στην εξώπορτα σας, χωρίς να πολυασχοληθούν.

 

Είχα παραγγείλει διάφορα (συνολικής αξίας 60 ευρώ) τα οποία ήρθαν σε έναν φάκελο τον οποίο βρήκα παρατημένο στην πόρτα της πολυκατοικίας μου, στο πάτωμα. Ο ταχυδρόμος τον είχε παρατήσει εκεί χωρίς καν να χτυπήσει κάποιο κουδούνι για να ειδοποιήσει (δεν ξέρω αν είχε τέτοια εντολή όμως). Είναι φανερό νομίζω πως δεν είναι κι ότι καλύτερο να μαζεύεις από το πάτωμα στην εξώπορτα της πολυκατοικίας τέτοια αντικείμενα (bluetooth headet κτλ).

 

Πρότεινα στο MobileFun να χρησιμοποιεί courier όπως η Fedex. To κόστος θα είναι το διπλάσιο (γύρω στα 10 δολάρια), αλλά η αποστολή θα σου έρχεται πολύ πιο εγγυημένα από ότι με τον ταχυδρόμο, στο πάτωμα.

 

Δεν φταίει απόλυτα το Mobile Fun για το ότι βρήκα το πακέτο στο πάτωμα, αλλά φταίει για το ότι δεν προσφέρει κάποια εναλλακτική (ακόμη και πιο ακριβή, αξιόπιστη όμως) μέθοδο αποστολής των αντικειμένων εκτός Αγγλίας.

 

Αυτά ήθελα να σας αναφέρω, μιας και πολύ προτιμούν το εξωτερικό για τις αγορές τους. Αυτό δεν ισχύει μόνο για το Mobile Fun αλλά ίσως και για άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν χρησιμοποιούν κάποια αξιόπιστο μέθοδο αποστολής, οπότε προσοχή.

 

Δεν λέω να μην αγοράζετε από εκεί, απλώς να το έχετε υπόψιν σας.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακουσει για το http://chinaobdshop.com/ ? Δεν εμπιστευομαι τους κινεζους γιαυτο σας ρωταω,ειναι απο πολυ μακρια :worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...