Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://db.tt/kvoNmojQ

 

Σκεφτεσαι να παρεις το Ν4 ή εχεις βαλει πλωρη για 5;

thanks man για αλλη μια φορα, πολλα :respect:

του χρονου πια για καινουριο,μεχρι τοτε βλεπουμε, αλλα σιγουρα θα ειναι nexus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

καλημερα με το δικο σου ρομ σχετικα με το τηλεφωνο ,κατασταση,imei ,υπαρχει το imei ,backup imei δεν εχω να μην λεω ψεματα :chair:

πως εγινε τωρα, πηρα απο το vision καποιο rom που ηθελα να δοκιμασω για την δικη μας συσκευη με οδηγο απο εδωhttp://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1908008 και στο τελος αφου εβαλα ολα τα αρχεια (σχεδον) ξεχασα το σημαντικοτερο

ξεχασα να αλλαξω το boot.img και ετσι εγινε η πατατα μπρικη.... :whistle:

συμβαινουν και στης καλυτερες οικογενειες :scared:

νομιζω οτι με ενα backup rom θα στρωσει ...το θεμα ειναι οτι δεν εχω backup ομως...καποιος ενα καθαρο????

εν΄τω μεταξυ εχω κανα 3μηνο εγγυηση ακομα τη κανω?

 

Mαλλον εχω τη λυση στο προβλημα σου.... :D

Πες μου σε ποιο baseband εισαι τωρα και μπορεις να φλασαρεις ρομ ?????

 

Edit

Αν εισαι σε gb baseband, φλασαρε το Stallion και καθαρισες.

Αν εισαι σε ics, πες μου να σου φτιαξω αλλο ρομ για να φερεις το logo πισω.

Μαλλον το κερνελ που φλασαρες ειχε μεσα και το boot logo αλλα λογω αλλης οθονης, δεν βγαινει σωστα στη δικια μας .

Την πατησα κι εγω χθες, εβαλα ενα ρομ που ετοιμαζω ( sonyXperia style , port απο honor) , φλασαρα λοιπον το ρομ και ειχα αλλαξει και το bootlogo , επαθα λοιπον ακριβως το ιδιο που επαθες κι εσυ με αυτη τη πρασινη οθονη και το κοκκινο και μπλε τετραγωνο.

Φλασαρα ξανα με το huawei logo και ολα κανονικα πλεον.

Πρεπει το boot logo ναεχει το μεγεθος της οθονης μας για να εμφανιζεται σωστα και να μην εχουμε προβλημα.

Εφοσον το'παθα κι εγω τωρα ξερω απο που προηλθε και ετσι εχουμε λυση.

Αν δεν παθεις δεν μαθαινεις ..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Πάει! Έκανα κ γώ τη μετάβαση από αυτό το κινητό σε άλλο. Gkalen ελπίζω να σε δω στα μονταρίσματα του S4, να τους βάλεις τα γυαλιά εκείνων εκεί κ να δουν πώς έιναι οι σωστές ρομ!!! Πάντως το κινητό περνάει σε άλλα χέρια μελών της οικογένειας, οπότε θα παρακολουθώ το τι καλούδια φτιάχνετε παιδιά.
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

βαζω handsfree και δεν ακουω τιποτα εχω την MIUI reborn εαν παιζει καποιο ρολο

 

Εχω δοκιμασει τα ακοθστικα μου στο laptop και δουλευουν κανονικα

 

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο παρομοιο προβλημα, γιατι διαβασα στο xda οτι τα μαμα ακουστικα δεν παιζουν με τιποτα στο κινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε κανεναν αλλο παρομοιο προβλημα, γιατι διαβασα στο xda οτι τα μαμα ακουστικα δεν παιζουν με τιποτα στο κινητο μας.

 

Μια χαρά παίζουν εμένα.

 

 

Gkalen πως και δεν χρησιμοποίησες την miui 2.3.9 του σοφοκλα σαν βάση για να φτιάξεις την ultimate? Τη δοκιμάζω από χθές και είναι εξαιρετική..:confused: ενώ η ultimate μου έβγαζε προβλήματα (κόλαγε, έκανε reboots,bootloops). Σκέψου ότι στου σοφο δουλεύει ακόμα και το bootanimation με ήχο :lol: .Έχει πολύ ωραίο καθαρό και δυνατό ήχο και στο ηχείο και στο ακουστικό, gps, 3g, wifi, blutooth δουλεύουν όλα super, κλήσεις εισερχόμενες/εξερχόμενες όλα οκ χωρίς καθυστέρηση, gapps προεγκατεστημένα, με ελληνικά και ελληνικό πληκτρολόγιο κανονικά. Κατανάλωση μπαταρίας δεν ξέρω ακόμα γιατι δοκιμάζω ακόμα αλλά έχει τον #7 kernel του geno (δεν θυμάμαι να είχε πρόβλημα αυτός ο κέρνελ)

Το μόνο που χρειάζεται έτσι όπως την έχει ανεβάσει ο sofo είναι μια αλλαγή στο hosts και στο gps.conf και είσαι ready.

 

Δοκίμασε όταν θα έχεις χρόνο, αξίζει τον κόπο ;)

 

Άσχετο : Βρήκες μήπως το ελληνικό cust.img?

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για αγορα νεας μπαταριας?καποιος που να πηρε απο καπου αξιοπιστα?

 

Είχα αγοράσει κάτι παραπάνω από 1 χρόνο από εδώ http://www.ebay.com/usr/batteriesstore μια μπαταρία στα 2050mAh (2050mAh HB4F1), αλλά δεν είχε ιδιαίτερη διαφορά με την αρχική εταιρική.

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Νεο link για MIUI ReBorn στο xda .

Οσοι ειχατε προβληματα με το boot δεν θα'χετε πλεον.

 

@ antonius

Για δουλεψε τη λιγο ακομα και βλεπουμε ( εγω την εχω δοκιμασει).

Ο ηχος στο boot δεν ειναι τιποτα, απλα βαλε το αρχειο ηχου στο system/media και εχεις ηχο στο boot σε οποιοδηποτε ρομ ( εμενα δεν μ'αρεσει).

Το cust το εχω σε καποιο stallion rom, θα βρω ποιο ειναι και θα σου δωσω το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Νεο link για MIUI ReBorn στο xda .

 

@ antonius

Για δουλεψε τη λιγο ακομα και βλεπουμε ( εγω την εχω δοκιμασει).

Ο ηχος στο boot δεν ειναι τιποτα, απλα βαλε το αρχειο ηχου στο system/media και εχεις ηχο στο boot σε οποιοδηποτε ρομ ( εμενα δεν μ'αρεσει).

Το cust το εχω σε καποιο stallion rom, θα βρω ποιο ειναι και θα σου δωσω το λινκ.

 

Είμαι στη δική σου τώρα, δοκιμάζω :lol:

Δουλεύει πολύ καλά η Reborn, το μόνο πρόβλημα που έχω βρεί μέχρι στιγμής είναι αν δοκιμάσεις στο networking (data) για να κάνεις αλλαγή μεταξύ 2g/3g δικτύου μόλις μπείς στο menu κάνει force close.

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω επειγόντως βοήθεια!!! Θέλω να περάσω την cm7 του gkalen έχω κάνει τα wipe data wipe cache wipe dalvik format system αλλά όταν πάω να κάνω install zip from sd card δεν μου το εμφανίζει... Στα mounts δεν έχει την sd-ext ως mounded και όταν το πατάω μου λέει error mounding sd-ext. Έχω 2 sd κάρτες μια 2gb και μια 16 gb και το κάνει και με τις 2. Βοηθήστε την κατάσταση!!! :D

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω επειγόντως βοήθεια!!! Θέλω να περάσω την cm7 του gkalen έχω κάνει τα wipe data wipe cache wipe dalvik format system αλλά όταν πάω να κάνω install zip from sd card δεν μου το εμφανίζει... Στα mounts δεν έχει την sd-ext ως mounded και όταν το πατάω μου λέει error mounding sd-ext. Έχω 2 sd κάρτες μια 2gb και μια 16 gb και το κάνει και με τις 2. Βοηθήστε την κατάσταση!!! :D

 

Κάνε reboot recovery και θα στην εμφανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος! Μια ερώτηση τώρα χρειάζεται να κάνω πάλι wipes η κάνω απευθείας install; Και με τα mounts τι παίζει; Ποια πρέπει να είναι mount; Γιατί μου είχε την sd card, system και data unmounted. Να τα αφήσω έτσι έχει καμιά σημασία; Να αλλάξω και την sd μόλις κάνω τη δουλειά μου; Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!!

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος! Μια ερώτηση τώρα χρειάζεται να κάνω πάλι wipes η κάνω απευθείας install; Και με τα mounts τι παίζει; Ποια πρέπει να είναι mount; Γιατί μου είχε την sd card, system και data unmounted. Να τα αφήσω έτσι έχει καμιά σημασία; Να αλλάξω και την sd μόλις κάνω τη δουλειά μου; Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!!

 

Δεν χάνεις τίποτα να τα ξανακάνεις, γιατί παίζει να μην έγιναν και σωστά πριν για τον ίδιο λόγο. Mounts δεν πειράζεις, δεν χρειάζεται. Μόλις ολοκληρώσεις την εγκατάσταση μπορείς να βάλεις όποια sd θέλεις ή να κρατήσεις αυτή που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά! Έχω 2 θεματάκια αν γνωρίζεις κάτι να μου πεις ή όποιος άλλος... Μου κλέψανε τον φορτιστή τις προάλλες και πήγα αγόρασα ένα πολυφορτιστή αλλά όταν το σύνδεσα στο laptop δεν συγχρονίζεται για να το δει ως εξωτερικό δίσκο. Παίζει το καλώδιο να μην είναι για μεταφορά δεδομένων; Και το πιο σημαντικό, είναι μια συγκεκριμένη γραμμή οριζοντίως στην οθόνη που δεν αποκρίνεται στο άγγιγμα :( Είναι ακριβώς στο σημείο της πρώτης ειδοποίησης στο κουρτινάκι. Ήλπιζα να είναι κάποιο θέμα software άλλα απ' ότι βλέπω και τώρα το ίδιο κάνει... Είναι κάτι απλό; Ή πάει για πέταμα;

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

Και με τα mounts τι παίζει; Ποια πρέπει να είναι mount; Γιατί μου είχε την sd card, system και data unmounted. Να τα αφήσω έτσι έχει καμιά σημασία; Να αλλάξω και την sd μόλις κάνω τη δουλειά μου; Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ!!!

τα mount πρεπει να ειναι ... ολα mount , εκτος απο το δευτερο , unmount/cache

φτιαξε τα mount και ξαναφλασαρε απ'την αρχη

 

Όλα καλά! Έχω 2 θεματάκια αν γνωρίζεις κάτι να μου πεις ή όποιος άλλος... Μου κλέψανε τον φορτιστή τις προάλλες και πήγα αγόρασα ένα πολυφορτιστή αλλά όταν το σύνδεσα στο laptop δεν συγχρονίζεται για να το δει ως εξωτερικό δίσκο. Παίζει το καλώδιο να μην είναι για μεταφορά δεδομένων; Και το πιο σημαντικό, είναι μια συγκεκριμένη γραμμή οριζοντίως στην οθόνη που δεν αποκρίνεται στο άγγιγμα :( Είναι ακριβώς στο σημείο της πρώτης ειδοποίησης στο κουρτινάκι. Ήλπιζα να είναι κάποιο θέμα software άλλα απ' ότι βλέπω και τώρα το ίδιο κάνει... Είναι κάτι απλό; Ή πάει για πέταμα;

το ειχες και πριν, αυτο το προβλημα με τη γραμμη ??

αν δεν το ειχες, ξαναφλασαρε απο την αρχη .

αν το ειχες , πας για service με official rom βεβαια , εχεις δεν εχεις εγγυηση.

 

 

EDIT

@ antonius και για οσους εχουν MIUI reborn

Προστεθηκε FAQ στο thread του xda, με screenshots για αλλαγη 2g/3g ..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=46179791

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα και πριν το προβλημα. Αξιζει να το φτιαξω αν δεν εχει εγγυηση; Δε θυμαμαι και ποσα χρονια ηταν η εγγυηση της wind πρεπει να το ψαξω.

Nexus 5 root

Samsung Galaxy Note P605

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΥΣ FANS ΤΗΣ MIUI

Σημερα το βραδυ, θ'ανεβασω το ReBorn στο φορουμ, με ολα τα fixes κομπλε και με το spiritfm και θα δω τι αλλο ...:p

Μετα τις τελευταιες αλλαγες ελπιζω πλεον οτι το ρομ θα ειναι λειτουργικο για ολους τους χρηστες.

Ο ηχος εχει βελτιωθει σε βαθμο κακουργηματος, θα παθετε πλακα αρκετοι απο σας.

Ξεχαστε τα αποτομα ανεβοκατεβασματα ηχου λογω της κακης βαθμονομησης, τωρα ο ηχος θ'ανεβοκατεβαινει τελεια , μεχρι τωρα στα ρομ μου εφτιαχνα την βαθμονομηση ηχου μονο για τα media, τωρα θα ειναι σωστος για ολους τους ηχους ( ειδοποιησεις,ξυπνητηρια κ.λ.π).

Οι ηχοι συστηματος τωρα θα εχουν 21 σκαλοπατια, αντι για 7 που ειχε απο τη μανα του , και ο ηχος για τα media θα εχει 30 αντι για 15 .

Το 2g/3g toggle ετοιμο κι αυτο, κατι ακομα αλλαγες σε καμερα libs ( πηρα τα, liboemcamera.so,libVdec.so και libVenc.so απο το Stallion),σε media profiles.xml και build.prop για καλυτερη καμερα και βιντεο.

 

 

MIUI GR REBORN

Κατεβασμα

http://www.mediafire.com/download/8p0pc97zxs40se3/MIUI_GR_ReBorn.zip

 

Εγκατασταση

Με το γνωστο τροπο των διπλων wipes και format system.

Οτι αλλο θελετε απο οδηγιες και FAQ, θα το βρειτε στο πρωτο ποστ του xda

Ραδιοφωνο εδω ... http://www.mediafire.com/download/0mtqz3r37xtajas/Spirit_FM_Radio_Unlocked_Mar5.apk

 

Ολα τα fixes ειναι μεσα, δεν χρειαζεται να φλασαρετε το fix απο το xda.

 

Enjoy ......

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΟΥΣ FANS ΤΗΣ MIUI

δεν υπαρχουν λεμε:p:lol:

εχει καποιο app που να μπορω να ορισω χειροκινητα σε πιο level θα με ειδοποει για την μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν λεμε:p:lol:

εχει καποιο app που να μπορω να ορισω χειροκινητα σε πιο level θα με ειδοποει για την μπαταρια?

 

Ρυθμισεις / συστημα / μπαταρια / και επιλεγεις σε ποιο επιπεδο να ειδοποιει για μπαταρια ( εχει επιλογες 5,10,15,20 και 25 ...

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις / συστημα / μπαταρια / και επιλεγεις σε ποιο επιπεδο να ειδοποιει για μπαταρια ( εχει επιλογες 5,10,15,20 και 25 ...

δεν εχει η "καλη" μου τετοια

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει η "καλη" μου τετοια

Αντε παλιιιιι ...

Εβαλα screenshot στο xda, ριξτου μια ματια ..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=46291780

Δεν εχεις τετοιο ??????:blink:

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

θα σε σκασω να ησυχασεις

την kalo εχω ρε συ

 

τεσπα,θα δοκιμασω το Battery Booster Lite

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

θα σε σκασω να ησυχασεις

την kalo εχω ρε συ

 

τεσπα,θα δοκιμασω το Battery Booster Lite

Χαχαχα , συνενοηση μπουζουκι, χαχα ....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλησπερα και σε ολα τα παιδια.Μια παρατηρηση.Εχω φλασαρει 2 φορες την καινουρια ρομ και συμβαινει το εξης.Ενω φλασαρω κανονικα χωρις προβλημα περναω τις εφαρμογες που εχω στην sd μαζι με την ρομ οταν κλεινω το τηλεφωνο και αλλαζω την sd με μια αλλη που εχω τραγουδια με το που ξεκλειδωνω το τηλεφωνο μου κανει ενα μικρο reboot και μετα μου ζηταει το pin.Δεν το φλασαρα σωστα η θεωρειται κατι φυσιολογικο?Δεν ξερω αν εχει συμβει κατι τετοιο και σε αλλους.Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...