Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαίνω στη ροζ οθόνη, αλλά ( σημείωση: έχω σβήσει όλα τα αρχεία από την κάρτα, και άφησα μόνο της rom, υπήρχαν κάποια αρχεία απαραίτητα για τη λειτουργία της ροζ οθόνης) με το που το συνδέω στον υπολογιστή ενώ θα έπρεπε να βγαίνει το παράθυρο ότι το αναγνώρισε, δεν κάνει τίποτα.

 

Να βάλω τη ρομ από το πρώτο λινκ; Και επειδή έχω 4.0.3, να κάνω downgrade σε μία 2.3.5; Για να βάλω μέσω ροζ οθόνης το cmw 5.0.2.7; Για να μπορέσω να βάλω την ICE Droid V1; Ουφ, μανίκι..

Η τελευταία αναφέρει ότι μπαίνει μέσω cwm 6, θα γίνεται και με την 5.0.2.7;

 

Ευχαριστώ

 

Αν κανεις downgrade σε 2.3.5 δεν μπορεις να βαλεις την icedroid την icedroid μπορεις να την φλασαρεις μονο οσο εισαι ics baseband.

Αν κατεβεις σε 2.3.5 φλασαρε μια cm7 μεσω recovery 5.0.27 δεν σε λεω ακομα για miui γιατι θα μπερδευτεις ακομα περισσοτερο. Διαβασε και τον οδηγο μου στην υπογραφη μου μπας και σε βοηθησει να ξεμπλοκαρεις. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα και γινονται πολυ ευκολα η πρωτη φορα μονο "ποναει" :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Ξεκινησα να παιζω λιγο με τα θεματα στην MIUI

Εφτιαξα λοιπον ενα προχειρο θεματακι.

εχω τσιμπησει πραγματα δεξια και αριστερα για αρχη , αλλα βλεπω οτι ειναι πιο ευκολο απ'οτι νομιζα το theming στη MIUI.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , BlackOrange.mtz

http://www.mediafire.com/download/x4gfu88ehrxrxjv/BlackOrange.mtz

 

μερικα screenshots

[ATTACH]34373[/ATTACH] [ATTACH]34374[/ATTACH] [ATTACH]34375[/ATTACH] [ATTACH]34376[/ATTACH] [ATTACH]34377[/ATTACH]

 

με root explorer , βαζουμε το αρχειο (.mtz) που κατεβασαμε στο , sd card/MIUI/theme/ ...

ετοιμοι .

ανοιγουμε theme manager ( θεματα ) , και το βλεπουμε

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με την εμφανιση των επαφων απλα γραψε πρωτα το επωνυμο και μετα το ονομα απο μονο του δεν νομιζω οτι υπαρχει επιλογη τι να εμφανιζεται πρωτα

 

Παντως στην δικια σου την CM 7.2 δεν ειχαν προβλημα οι επαφες, μπορουσα να τις ταξινομησω και κατα επωνυμο ειναι προβλημα της MIUI γενικα αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να παιζω λιγο με τα θεματα στην MIUI

Εφτιαξα λοιπον ενα προχειρο θεματακι.

εχω τσιμπησει πραγματα δεξια και αριστερα για αρχη , αλλα βλεπω οτι ειναι πιο ευκολο απ'οτι νομιζα το theming στη MIUI.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , BlackOrange.mtz

http://www.mediafire.com/download/x4gfu88ehrxrxjv/BlackOrange.mtz

 

μερικα screenshots

[ATTACH]34373[/ATTACH] [ATTACH]34374[/ATTACH] [ATTACH]34375[/ATTACH] [ATTACH]34376[/ATTACH] [ATTACH]34377[/ATTACH]

 

με root explorer , βαζουμε το αρχειο (.mtz) που κατεβασαμε στο , sd card/MIUI/theme/ ...

ετοιμοι .

ανοιγουμε theme manager ( θεματα ) , και το βλεπουμε

 

 

 

Ωραίο το θεματάκι gkalen...Εγώ τελευταια έχω ερωτευθεί και έχω μείνει στο "Suave Redone Dark"..Σα να έχω την εντύπωση ότι κάνει το κινητό ακόμα ποιο smooth...Πάντως υπάρχουν πολλά θέματα αρκεί λίγο ψάξιμο στο google.

Gkalen..φοβερή η ρομ..άραξα πλέον, αλλά λέω μήπως ναριχνες και καμια ματια στην V5?...Μόνο απτα θέματα που κυκλοφορούν παθαίνεις πλάκα. Κυκλοφορούν κάποιες για το pro..αλλά πολύ βαριές και ασήκωτες..Λές να γίνεται τίποτε??...:p

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Παντως στην δικια σου την CM 7.2 δεν ειχαν προβλημα οι επαφες, μπορουσα να τις ταξινομησω και κατα επωνυμο ειναι προβλημα της MIUI γενικα αυτο ?

Δεν ειναι προβλημα αυτο.

Απλα η miui δεν εχει αυτη την επιλογη.

Ωραίο το θεματάκι gkalen...Εγώ τελευταια έχω ερωτευθεί και έχω μείνει στο "Suave Redone Dark"..Σα να έχω την εντύπωση ότι κάνει το κινητό ακόμα ποιο smooth...Πάντως υπάρχουν πολλά θέματα αρκεί λίγο ψάξιμο στο google.

Gkalen..φοβερή η ρομ..άραξα πλέον, αλλά λέω μήπως ναριχνες και καμια ματια στην V5?...Μόνο απτα θέματα που κυκλοφορούν παθαίνεις πλάκα. Κυκλοφορούν κάποιες για το pro..αλλά πολύ βαριές και ασήκωτες..Λές να γίνεται τίποτε??...:p

Το'χω δει κι εγω αυτο, μετα που βαζουμε καποιο θεμα, γινεται και πιο smooth το ρομ.

Το θεματακι δεν εχει και πολλα πολλα, πιο πολυ εβγαλα την ασπριλα και μικροαλλαγες, αλλα γενικα ωραιο ειναι.

Για miui v5 ειναι χαλια, ασηκωτες απο τη συσκευη , εδω δεν αντεχει την cm10, με τη miui κρεμαει περισσοτερο.

Τωρα που καταλαβα πως γινονται αλλαγες θεματων με .mtz, μπορω να βαλω αρκετα πραγματα απο θεματα της Miuiv4-v5, και για τη δικια μας ..... εχω ηδη αρχισει και κατεβαζω θεματα και τα ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Με ποια επιλογη στο μενου της miui αποκτουμε προσβαση στα δεδομενα της sd οταν το συνδεουμε με usb?

Σε χανω ...

Μολις βαλεις το usb, βγαινει ταμπελακι για ενεργοποιηση της καρτας.

Οπως κανουμε και με αλλες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά βλέπεις την sd στον η/υ χωρίς να έχεις πρόσβαση στους φακέλους της

Δοκιμασε καποια αλλη sd.

Ολοι οι φακελοι ειναι στη θεση τους κανονικα και αλλαζω οτι θελω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απ'την αρχη, εκλεινα τη διαχειρηση δικαιωματων και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Οποτε, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ειναι να απενεργοποιουμε τη διαχειρηση δικαιωματων, και ειμαστε κομπλε σε ολα.

 

Κάνοντας αυτό δεν έχουμε ρισκα και προβλήματα ασφαλείας; είναι ασφαλές αυτό;

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αυτό δεν έχουμε ρισκα και προβλήματα ασφαλείας; είναι ασφαλές αυτό;

 

Ρισκα παιρνεις απο τη στιγμη που θα ρουταρεις το κινητο απο τη στιγμη που αποφασιζεις να χρησιμοποιησεις οτιδηποτε μη official και εσυ κολλας εδώ? Ρισκα παιρνεις απο τη στιγμη που κατεβαζεις οτιδηποτε απο το play store αφου αυτοματως αυτα παιρνουν δικαιωματα ελεγχου του κινητου σου και ας εχεις εσυ τη ψευδαισθηση οτι δινεις δικαιωματα οπου θελεις μονο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη παρεα!

Επεστρεψε σημερα το κινητο μου απο το service.Προς το παρον φαινεται οτι ολα λειτουργουν καλως!

Μου κανανε αναβαθμιση στην 4.0.3 και το κινητο σερνεται.

Μπορεις κανεις να μου θυμησει πως κανουμε downgrade σε GB, ωστε να επιστρεψω σε custom,

και να πηγαινει το κινητο με χιλια?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας αυτό δεν έχουμε ρισκα και προβλήματα ασφαλείας; είναι ασφαλές αυτό;

Μη διαβαζεις το popup που λεει χαζομαρες .

Οι εφαρμογες θα εχουν τα δικαιωματα που πρεπει να εχουν, δεν μπορεις ν'αλλαξεις κατι σ'αυτο.

Στα αλλα ρομ που ηταν διαφορετικο το superuser δεν ρωτησε κανεις αν ειναι ασφαλες, γιατι δεν βγαινει αυτο το popup.

Αγνοηστε το popup του superuser .... ετσι θα ηταν τα δικαιωματα αυτοματα αν δεν ειχα βαλει αυτο το superuser, αλλα θα υπηρχε προβλημα με viber κ.λ.π.

Δεν εχει δουλεια ο superuser με τα δικαιωματα των εφαρμογων, αλλα μονο για τις εφαρμογες που θελουν δικαιωματα root.

Απενεργοποιηστε τη διαχειρηση δικαιωματων του superuser και αγνοοηστε το popup ... ολα θα'ναι μια χαρα.

 

@ georgesoho

Ωραια, αφου δουλευει η καμερα, θα'σαι οκ τωρα.

Βαλε σε dload φακελο στην sd, το στεπ2 απο official GB.

Η ονομασια του θα πρεπει να ειναι (UPDATE.APP) , και παταμε vol+ , vol- και power on συγχρονως για να ξεκινησει το update.

Στην υπογραφη του tzivas θα βρεις οτι χρειαζεσαι.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την ομορφη παρεα!

Επεστρεψε σημερα το κινητο μου απο το service.Προς το παρον φαινεται οτι ολα λειτουργουν καλως!

Μου κανανε αναβαθμιση στην 4.0.3 και το κινητο σερνεται.

Μπορεις κανεις να μου θυμησει πως κανουμε downgrade σε GB, ωστε να επιστρεψω σε custom,

και να πηγαινει το κινητο με χιλια?

Ευχαριστω.

 

dload φακελος στην sdcard μεσα πεταμε το 2ο στεπ της Β572 το μεταονομαζουμε σε update.app και κανουμε τα γνωστα βηματα και γυρναμε σε 2.3. Για περισσοτερες αποριες ριξε μια ματια στην υπογραφη μου στον οδηγο

Link to comment
Share on other sites

dload φακελος στην sdcard μεσα πεταμε το 2ο στεπ της Β572 το μεταονομαζουμε σε update.app και κανουμε τα γνωστα βηματα και γυρναμε σε 2.3. Για περισσοτερες αποριες ριξε μια ματια στην υπογραφη μου στον οδηγο

 

δεν το εχω τσεκαρει, αλλα λογικα πρεπει να ξακλειδωσω και την pink screen, πριν ξεκινησω σωστα?

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω τσεκαρει, αλλα λογικα πρεπει να ξακλειδωσω και την pink screen, πριν ξεκινησω σωστα?

 

Aφου θελεις να φυγεις απο ics σε 2.3 δεν χρειαζεται αυτο. Aυτο το κανεις οταν θες να περασεις custom rom σε ics

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω τσεκαρει, αλλα λογικα πρεπει να ξακλειδωσω και την pink screen, πριν ξεκινησω σωστα?

Οχι, δεν χρειαζεται.

Την ξεκλειδωνουμε, οταν θελουμε να φλασαρουμε ρομ για ics και πανω.

Κατεβασμα κανεις οπως εισαι.

 

@ tzivas

Χαχα, εισαι πιο γρηγορος βλεπω ...:p

Εντω μεταξυ απο θανασακηδες σε miui, μαλλον μπορω να βαλω και τον διαολο τον ιδιο ..:p

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ξεκλειδωμα της pink screen, το ρωταω γιατι το λινκ του pika για το unlock αναφερεται se B928, ενω εγω φοραω Β926.

Θα υπαρξει προβλημα η να προχωρησω στο ξεκλειδωμα της poz οθονης?

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ξεκλειδωμα της pink screen, το ρωταω γιατι το λινκ του pika για το unlock αναφερεται se B928, ενω εγω φοραω Β926.

Θα υπαρξει προβλημα η να προχωρησω στο ξεκλειδωμα της poz οθονης?

Δεν εχει σημασια ...

Προχωρας κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ξεκλειδωμα της pink screen, το ρωταω γιατι το λινκ του pika για το unlock αναφερεται se B928, ενω εγω φοραω Β926.

Θα υπαρξει προβλημα η να προχωρησω στο ξεκλειδωμα της poz οθονης?

 

Σε γραψαμε και εγω και ο γκαλεν αφου θες να κατεβεις σε 2.3 δεν χρειαζεται το ξεκλειδωμα της ροζ οθονης

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ξεκλειδωμα της pink screen, το ρωταω γιατι το λινκ του pika για το unlock αναφερεται se B928, ενω εγω φοραω Β926.

Θα υπαρξει προβλημα η να προχωρησω στο ξεκλειδωμα της poz οθονης?

 

ΟΚ παιδες ειστε παρα πολυ γρηγοροι

δεν σας προλαβαινω

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιειται το fast boot, στην γαμ.....νη 4.0.3?

εχω φαει τον τοπο και δεν το βρισκω........

Ανοιγεις τις ρυθμισεις και ειναι κατω κατω.

Θα δεις ενα ενεργοποιημενο κουτακι, απενεργοποιησε το και θα'σαι οκ.

Δεν θυμαμαι πως ακριβως το γραφει, αλλα ειναι λιγο πριν το about phone.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν χρειαζεται.

Την ξεκλειδωνουμε, οταν θελουμε να φλασαρουμε ρομ για ics και πανω.

Κατεβασμα κανεις οπως εισαι.

 

@ tzivas

Χαχα, εισαι πιο γρηγορος βλεπω ...:p

Εντω μεταξυ απο θανασακηδες σε miui, μαλλον μπορω να βαλω και τον διαολο τον ιδιο ..:p

 

Εγώ προς το παρον φοραω το ετοιμο θεμα του world of warcraft ειναι το πιο κοντινο σε καποιο hell theme με αρεσουν πολυ και τα εικονιδια του θεματος αλλα αν μπορεις εσυ να κανεις κατι πιο hell που μπορεις ειμαι σιγουρος θα περιμενω. Πάντως πλεον με την final ειμαι πολυ ευχαριστημενος και αφου κλεισαμε τα δικαιωματα του superuser και εχω και ολα τα παλια μου widgets. Νομίζω πιασαμε ταβανι του ταβανιου κατι παραπανω δυσκολα αν και σε εχει φοβηθει το ματι μου τι μπορεις να κανεις εισαι νιντζα :ninja::ninja::ninja:

 

οσο αφορα το ξεκλειδωμα της pink screen, το ρωταω γιατι το λινκ του pika για το unlock αναφερεται se B928, ενω εγω φοραω Β926.

Θα υπαρξει προβλημα η να προχωρησω στο ξεκλειδωμα της poz οθονης?

 

Σε γραψαμε και εγω και ο γκαλεν αφου θες να κατεβεις σε 2.3 δεν χρειαζεται το ξεκλειδωμα της ροζ οθονης

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...