Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις να ξεκλεiδωσεις τη ροζ οθονη, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Το μονο που γινεται ειναι να κατεβεις σε GB και αυτο αν το πετυχεις χωρις προβληματα.

Ειναι περιεργο παντως που δεν μπορεις να φλασαρεις το ξεκλειδωμα της ροζ.

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις ενεργο το fastboot?????????

Αν εχεις ενεργο το fastboot τοτε ισως γι'αυτο δεν ακουει το update για το ξεκλειδωμα.

Τσεκαρε στις ρυθμισεις, προς το τελος ειναι μια επιλογη με σημα σαν το power, απενεργοποιησε το, αν ειναι ενεργο και ξανακανε το στεπ για ξεκλειδωμα.

 

Τελικα φιλε μου το εκανα, ναι ηταν ενεργοποιημενο αυτο, αλλα και παλι ηθελε χωρις την μπαταρια. ο ηχος τωρα ειναι πραγματι πολυ δυνατοτερος. Σας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και εσενα και τον TUPAC_RIP.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Τελικα φιλε μου το εκανα, ναι ηταν ενεργοποιημενο αυτο, αλλα και παλι ηθελε χωρις την μπαταρια. ο ηχος τωρα ειναι πραγματι πολυ δυνατοτερος. Σας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και εσενα και τον TUPAC_RIP.

Α, γεια σου ...

Δεν γινοταν να μη μπορουσε να πετυχει, η με ρευμα η με μπαταρια επρεπε να δουλεψει.

Παντως αφου εφτασες μεχρι εδω, προτεινω να βαλεις recovery και φλασαρε icedroid, 10 φορες καλυτερα απ'αυτη που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Α, γεια σου ...

Δεν γινοταν να μη μπορουσε να πετυχει, η με ρευμα η με μπαταρια επρεπε να δουλεψει.

Παντως αφου εφτασες μεχρι εδω, προτεινω να βαλεις recovery και φλασαρε icedroid, 10 φορες καλυτερα απ'αυτη που εχεις.

 

χμ!!! με βαζεις παλι σε σκεψεις, καλυτερη 10 φορες? σε τι ακριβως ,και για πεσμου πως ξεκιναω!!!

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση φιλε μου, γιατι πρεπει να κανω το backup που λες ποιο πανω αφου εγγυηση δεν υπαρχει και ουτως η αλλως το τηλ οταν το πηρα ειχε την 2.2 και οχι την 4.0.3 που εχει τωρα

Και εγγυηση να μην εχεις, αν χρειαστει service το τηλ.. για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις να το πας με custom rom γιατι τοτε θα σου πουν οτι δεν το φτιαχνουν γιατι ειναι πειραγμενο το τηλ..

Ποτε δεν παμε το τηλ.. στο service με custom rom, παντα με official και ας ειναι froyo, gb η ics.

Με το backup γλυτωνεις το φλασαρισμα official rom απ'την αρχη.

Κανεις απλα restore οταν το χρειαστεις και σε 5 λεπτα εισαι ξανα με το official rom που ειχες.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη σε ολα, ταχυτητα,performance, καλυτερο multitasking και πολλα ακομη.

Καμμια σχεση με αυτο που εχεις τωρα και απορω και πως αντεχεις , εγω θα το'χα σπασει ..:p

Δυο βηματα θελεις τωρα και θα'σαι οκ.

To πρωτο ...

Βαζεις recovery.img, αλλαζεις με το recovery.img που εχεις ηδη, μεσω ροζ οθονης.

Ξεζιπαρεις αυτο .... http://www.mediafire.com/download/1ppwv0zavy09a04/5.0.2.7recovery.zip ... και το αλλαζεις οπως ειπαμε σε ροζ οθονη.

 

Το δευτερο ...

Τωρα πρεπει να παρεις backup απο το ρομ που εχεις τωρα.

Μπαινεις recovery 5.0.2.7 , με σβηστο τηλ.. κρατας πατημενα τα , vol+ και power on μεχρι να μπεις recovery 5.0.2.7.

Μετακινηση στο μενου με τα πληκτρα φωνης, επιλεγεις με το πληκτρο search και πας πισω με το πληκτρο πισω.

 

φιλε μου μιας και εκανες τον κοπο, πεσμου σε παρακαλω οταν μπορεσεις λιγο ποιο αναλυτικα τα βηματα για να το κανω και αυτο, γιατι δεν ειμαι και παρα πολυ γνωστης. σε ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μιας και εκανες τον κοπο, πεσμου σε παρακαλω οταν μπορεσεις λιγο ποιο αναλυτικα τα βηματα για να το κανω και αυτο, γιατι δεν ειμαι και παρα πολυ γνωστης. σε ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Αυτο προσπαθω, αλλα ειμαι δουλεια τωρα και τα γραφω σε κομματια.

Θα στο γραψω αναλυτικα οταν παω σπιτι και το φλασαρεις αυριο το ρομ.

Εκτος αν σου δωσει οδηγιες καποιο αλλο παιδι μεχρι αυριο.

 

Edit

Το recovery.img μπορεις να το βαλεις.

Θα κανεις οτι εκανες με το αρχειο που εβαλες σε ροζ οθονη.

Θ'αλλαξεις το recovery.img που εχει μεσα, με το recovery.img που σου ειπα προηγουμενως να κατεβασεις και να ξεζιπαρεις.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω, αλλα ειμαι δουλεια τωρα και τα γραφω σε κομματια.

Θα στο γραψω αναλυτικα οταν παω σπιτι και το φλασαρεις αυριο το ρομ.

Εκτος αν σου δωσει οδηγιες καποιο αλλο παιδι μεχρι αυριο.

 

Edit

Το recovery.img μπορεις να το βαλεις.

Θα κανεις οτι εκανες με το αρχειο που εβαλες σε ροζ οθονη.

Θ'αλλαξεις το recovery.img που εχει μεσα, με το recovery.img που σου ειπα προηγουμενως να κατεβασεις και να ξεζιπαρεις.

 

οκ φιλε μου το recovery το εβαλα, οταν μπορεσεις πεσμου την συνεχεια. ευχαριστω τα λεμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου το recovery το εβαλα, οταν μπορεσεις πεσμου την συνεχεια. ευχαριστω τα λεμε!!!!

Μπραβο...

Τωρα πρεπει να παρεις bacup της official rom που φορας .

Σβηνεις το τηλ.. , βγαλε μπαταρια και ξαναβαλτη.

Κρατας πατημενα τα πληκτρα, vol+ και power on, συνεχως μεχρι να μπεις στο 5.0.2.7 recovery menu.

Σου ειπα στο πιο πισω ποστ πως κινουμαστε στο μενου του recovery.

Ξεκιναμε λοιπον ...

Διαλεγουμε, advanced και επιλεγουμε το πρωτο, reboot recovery.

To τηλ.. θα σβησει και θα ξαναμπει στο recovery.

Διαλεγεις, backup and restore και επιλεγεις backup.

Αφηνεις το τηλ.. να τελειωσει με το backup του official rom.

Οταν τελειωσει, πας πισω στο αρχικο μενου και διαλεγεις, reboot system now.

Ετοιμος και με το backup.

Μπορεις πλεον να συννδεσεις το τηλ.. στο pc και ν'αποθηκευσεις τον καινουριο φακελο που εχει δημιουργηθει στην sd, που λεγεται clockworkmod.

Αυτον το φακελο θα τον φυλαξεις στη περιπτωση που πρεπει να γυρισεις σε εγγυηση.

Τελος και με το backup και τωρα εισαι ετοιμος να φλασαρεις custom rom based σε ICS.

 

Να ξερεις οτι για να γινει το backup πρεπει να εχεις χωρο στη καρτα σου, περιπου 1giga , αναλογα με το ποσες εφαρμογες εχεις στο τηλ.. σου.

Αν δεν εχεις χωρο θα σου γραψει στο recovery οτι δεν εχεις χωρο καιδεν εγινε το backup.

 

Τα υπολοιπα σε λιγο που θα παω σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο...

Τωρα πρεπει να παρεις bacup της official rom που φορας .

Σβηνεις το τηλ.. , βγαλε μπαταρια και ξαναβαλτη.

Κρατας πατημενα τα πληκτρα, vol+ και power on, συνεχως μεχρι να μπεις στο 5.0.2.7 recovery menu.

Σου ειπα στο πιο πισω ποστ πως κινουμαστε στο μενου του recovery.

Ξεκιναμε λοιπον ...

Διαλεγουμε, advanced και επιλεγουμε το πρωτο, reboot recovery.

To τηλ.. θα σβησει και θα ξαναμπει στο recovery.

Διαλεγεις, backup and restore και επιλεγεις backup.

Αφηνεις το τηλ.. να τελειωσει με το backup του official rom.

Οταν τελειωσει, πας πισω στο αρχικο μενου και διαλεγεις, reboot system now.

Ετοιμος και με το backup.

Μπορεις πλεον να συννδεσεις το τηλ.. στο pc και ν'αποθηκευσεις τον καινουριο φακελο που εχει δημιουργηθει στην sd, που λεγεται clockworkmod.

Αυτον το φακελο θα τον φυλαξεις στη περιπτωση που πρεπει να γυρισεις σε εγγυηση.

Τελος και με το backup και τωρα εισαι ετοιμος να φλασαρεις custom rom based σε ICS.

 

Να ξερεις οτι για να γινει το backup πρεπει να εχεις χωρο στη καρτα σου, περιπου 1giga , αναλογα με το ποσες εφαρμογες εχεις στο τηλ.. σου.

Αν δεν εχεις χωρο θα σου γραψει στο recovery οτι δεν εχεις χωρο καιδεν εγινε το backup.

 

Τα υπολοιπα σε λιγο που θα παω σπιτι.

 

μια ερωτηση φιλε μου, γιατι πρεπει να κανω το backup που λες ποιο πανω αφου εγγυηση δεν υπαρχει και ουτως η αλλως το τηλ οταν το πηρα ειχε την 2.2 και οχι την 4.0.3 που εχει τωρα

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση φιλε μου, γιατι πρεπει να κανω το backup που λες ποιο πανω αφου εγγυηση δεν υπαρχει και ουτως η αλλως το τηλ οταν το πηρα ειχε την 2.2 και οχι την 4.0.3 που εχει τωρα

Και εγγυηση να μην εχεις, αν χρειαστει service το τηλ.. για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις να το πας με custom rom γιατι τοτε θα σου πουν οτι δεν το φτιαχνουν γιατι ειναι πειραγμενο το τηλ..

Ποτε δεν παμε το τηλ.. στο service με custom rom, παντα με official και ας ειναι froyo, gb η ics.

Με το backup γλυτωνεις το φλασαρισμα official rom απ'την αρχη.

Κανεις απλα restore οταν το χρειαστεις και σε 5 λεπτα εισαι ξανα με το official rom που ειχες.

 

ΠΩΣ ΦΛΑΣΑΡΟΥΜΕ custom rom.

Κατεβαζεις το ρομ (icedroid) , απο το τελευταιο λινκ της υπογραφης μου.

Συνδεσε το τηλ.. στο pc και βαλε το icedroid.zip ( δεν ξεζιπαρουμε το ρομ) , στην sd (χυμα, οχι σε φακελο).

Αποσυνδεσε το τηλ.. και μετα σβηστο.

Κρατας πατημενα τα vol+ και power on μεχρι να μπεις recovery.

Διαλεγεις advanced και reboot recovery. ( το τηλ.. ξαναμπαινει σε recovery).

Μετα πρεπει να σιγουρεψουμε οτι το recovery βλεπει την sd καρτα μας

 

Διαλεγεις, install zip from sd card και, choose zip from sd card.

Τσεκαρεις να βρεις το , icedroid.zip και αφου δεις οτι τελικα το recovery βλεπει την καρτα σου, τοτε μπορεις να προχωρησεις στο φλασαρισμα του icedroid.

 

Πας πισω λοιπον, στο αρχικο μενου και κανεις τα παρακατω.

Wipe data factory reset

Wipe cache partition

Advanced / και διαλεγεις wipe dalvik cache

Mounts and storage / και διαλεγεις format system

Install zip from sd card / και, choose zip from sd card

Διαλεγεις το icedroid.zip και αφου τελειωσει, διαλεγεις, reboot system now

Περιμενεις κανα πενταλεπτο το πολυ μεχρι να ξανανοιξει το τηλ..

Feel the difference ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τελικα φιλε μου το εκανα, ναι ηταν ενεργοποιημενο αυτο, αλλα και παλι ηθελε χωρις την μπαταρια. ο ηχος τωρα ειναι πραγματι πολυ δυνατοτερος. Σας ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και εσενα και τον TUPAC_RIP.

 

Ρε'συ :) , στο πρωτο μου ποστ δε σου ειπα να απενεργοποιησεις τελειως το κινητο και για να σιγουρευτεις να βγαλεις την μπαταρια; Δεν πειραζει φιλε μου, τελος καλο ολα καλα.

Τωρα κανε αυτα που σου λεει ο gkalen και θα δεις μεγαλη διαφορα. Οι official ROMs ειναι χαλια, ειδικα η ICS. Σου προτινω ανεπιφηλακτα να πειραματιστεις με custom ROMs. Και μιας και εισαι σε ICS ξεκινα με την icedroid.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε'συ :) , στο πρωτο μου ποστ δε σου ειπα να απενεργοποιησεις τελειως το κινητο και για να σιγουρευτεις να βγαλεις την μπαταρια; Δεν πειραζει φιλε μου, τελος καλο ολα καλα.

Τωρα κανε αυτα που σου λεει ο gkalen και θα δεις μεγαλη διαφορα. Οι official ROMs ειναι χαλια, ειδικα η ICS. Σου προτινω ανεπιφηλακτα να πειραματιστεις με custom ROMs. Και μιας και εισαι σε ICS ξεκινα με την icedroid.

 

την μπαταρια την εβγαλα αλλα ηθελε να απενεργοποιησω το αλλο που δεν μου ειχες πει!!! δεν πειραζει ολα καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΦΛΑΣΑΡΟΥΜΕ custom rom.

Κατεβαζεις το ρομ (icedroid) , απο το τελευταιο λινκ της υπογραφης μου..

που ακριβως το βρισκω αυτο?

 

Εδω, .... http://www.mediafire.com/download.php?7wvxwuwla4zir4y

Kατεβασε και δεν ξεζιπαρεις , οπως λεω στο προηγουμενο ποστ θα κανεις.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εδω, .... http://www.mediafire.com/download.php?7wvxwuwla4zir4y

Kατεβασε και δεν ξεζιπαρεις , οπως λεω στο προηγουμενο ποστ θα κανεις.

ευχαριστω φιλε μου, τα εκανα ολα, θα το δουλεψω λιγο και θα σου πω εντυπωσεις. δεν μου λες μπορω να κανω και εδω backup οπως πριν για να μπορω να το επαναφερω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου, τα εκανα ολα, θα το δουλεψω λιγο και θα σου πω εντυπωσεις. δεν μου λες μπορω να κανω και εδω backup οπως πριν για να μπορω να το επαναφερω?

Βεβαια ,μπορεις να κανεις και τωρα backup.

Link to comment
Share on other sites

Gkalen θελω να ρωτησω το εξης:

Το Camera.apk που υπαρχει στην CM7.2 MOD V1 ειναι της CM7 (απο καποιο παλιοτερο release ισως ; - αν ναι ποιο ;) ή καποιο αλλο 3rd party camera app ;

 

Επισης τον kernel της ιδιας ρομ παλι που τον ξετρυπησες και βλεπει 360 MB ram + εχει χαμηλοτερο button backlight + δουλευει το home button ; Παλι καποιο παλιοτερο release ή απο καποιο mod στο bbs.anzhi ;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια ,μπορεις να κανεις και τωρα backup.

 

Παντως δεν βλεπω και τιποτα διαφορες μεγαλες!!! οπως π.χ. στην κινηση γενικος των εικονιδιων η οταν μεγενθυνεις μια φωτογραφια και την κουνας παει καρε καρε οπως και πριν, ενω σε αλλα τηλ που εχει η γυναικα μου και η κορη μου πανε τελειος ομαλα!! γιατι?

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν βλεπω και τιποτα διαφορες μεγαλες!!! οπως π.χ. στην κινηση γενικος των εικονιδιων η οταν μεγενθυνεις μια φωτογραφια και την κουνας παει καρε καρε οπως και πριν, ενω σε αλλα τηλ που εχει η γυναικα μου και η κορη μου πανε τελειος ομαλα!! γιατι?

 

Απ'οσο θυμαμαι στην official ics δεν ειχαμε καθολου hardware acceleration. Δηλαδη τα κανει ολα render η cpu προκαλωντας το lag που λες.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο θυμαμαι στην official ics δεν ειχαμε καθολου hardware acceleration. Δηλαδη τα κανει ολα render η cpu προκαλωντας το lag που λες.

 

και τωρα με την custom γιατι παλι τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

και τωρα με την custom γιατι παλι τα ιδια?

 

η ice-droid δεν ειναι custom. παραμενει official απλα με τις τροποποιησεις και τα mods του gkalen. σιγουρα ειναι καλυτερη απο την κλασσικη εκδοση της official που ειχες αλλα απλα ειναι μια πιο καθαρισμενη και προσεγμενη εκδοση. custom rom για να καταλαβεις ειναι οι cyanogenmod, miui, mokee os, depth os, paranoid android κτλ

Link to comment
Share on other sites

Gkalen θελω να ρωτησω το εξης:

Το Camera.apk που υπαρχει στην CM7.2 MOD V1 ειναι της CM7 (απο καποιο παλιοτερο release ισως ; - αν ναι ποιο ;) ή καποιο αλλο 3rd party camera app ;

 

Επισης τον kernel της ιδιας ρομ παλι που τον ξετρυπησες και βλεπει 360 MB ram + εχει χαμηλοτερο button backlight + δουλευει το home button ; Παλι καποιο παλιοτερο release ή απο καποιο mod στο bbs.anzhi ;

Η καμερα ειναι απο το huawei ascend G300.

Το kernel, εσυ το ειχες ξετρυπωσει ...:p

 

k30taas

Μπορεις ν'ανεβασεις ταχυτητα στα 1400 με το setcpu.

Αν δεν σου καθεται καλα, μπορεις να κανεις restore το backup που εχεις παρει και να γυρισεις στο χθεσινο ρομ.

Για καλυτερες ρομ στα παντα ολα, πρεπει να γυρισεις σε GB.

Μπορεις βεβαια να δοκιμασεις ολες τις ρομ που ανεφερε ο moihack και αμα σου αρεσει καποια θα'σαι μια χαρα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

η ice-droid δεν ειναι custom. παραμενει official απλα με τις τροποποιησεις και τα mods του gkalen. σιγουρα ειναι καλυτερη απο την κλασσικη εκδοση της official που ειχες αλλα απλα ειναι μια πιο καθαρισμενη και προσεγμενη εκδοση. custom rom για να καταλαβεις ειναι οι cyanogenmod, miui, mokee os, depth os, paranoid android κτλ

 

ποια λες ειναι η καλυτερη αυτη την στιγμη για το pro?

Link to comment
Share on other sites

ποια λες ειναι η καλυτερη αυτη την στιγμη για το pro?

 

για μενα cm7.2 αλλα ειναι gingerbread δηλαδη android 2.3

αν δεν εχεις κομπλεξ οπως εχουν μερικοι που θελουν συνεχως τη latest εκδοση android πιστευω ειναι οτι καλυτερο εχει το κινητο μας

αντε να δεχτω και τη miui gb αν δεν χρησιμοποιεις το ραδιοφωνο τοσο και θες UI σε στυλ iOS

Link to comment
Share on other sites

αντε να δεχτω και τη miui gb αν δεν χρησιμοποιεις το ραδιοφωνο τοσο και θες UI σε στυλ iOS

 

μια μικρη διορθωση με τη miui του γκαλεν εχουμε και ραδιοφωνο για μενα προσωπικα μετα απο δοκιμες τοσων ρομ εχω αραξει σε miui που ειναι υπεροχη ρομ και και κουκλα αλλα και η cm7.2 ειναι πολυ καλη σταθερη και αξιολογη ρομ. Οσοι θελουμε να αξιοποιουμε τις πραγματικες δυνατοτητες του κινητου δοκιμασαμε ics ειδαμε ποσο χαλια ειναι και γυρισαμε σε gingerbread custom roms για να γουσταρουμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...