Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

 

οχι ενταξει δεν τα θελω στο πιατο απλα τα λενε πολυ αναλυτικα και καθεσαι διαβαζεις διαβαζεις και ακρη δεν βγαζεις ευκολα. Εντελει τα διαβασα τα προηγουμενα και αυτο που εστειλες τωρα δεν λεει και κατι διαφορετικο τα ιδια λεει και οκ νομιζω κατεληξα σε τι με καθεται συμφωνα με τα δικα μου θελω καλυτερα. Απλα θα σας συνιστουσα οχι deadline γιατι μαλλον αυτο με εκανε εμενα στο κινητο να κανει κατι τρελα. Οι αλλες 3 επιλογες ειναι πιο ενταξει αναλογως τι θελει ο καθενας να κανει με το κινητο του

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η miui, εχει τελειωσει ...

Θα εχουμε και multilanguage miui για ολους .

Επιτελους μου δουλευουν ολα και τα sms ...

Αστα διαλα, επιτελους ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η miui, εχει τελειωσει ...

Θα εχουμε και multilanguage miui για ολους .

Επιτελους μου δουλευουν ολα και τα sms ...

Αστα διαλα, επιτελους ...

 

Αντε gkalen, μη την πολυκοιτάς...Στείλτην για τεστάρισμα...:p

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Αντε gkalen, μη την πολυκοιτάς...Στείλτην για τεστάρισμα...:p

10 μερες τωρα, ψαχνω και ξαναψαχνω και επιτελους τελειωσαν τα προβληματα ..

Εννοειτε και θα την ανεβασω, ελπιζω το βραδυ να ειναι ετοιμη και αυριο θα εχουμε Ελληνικη miui, χωρις προβληματα.

Το μαμημενο, su binary, busybox και superuser apk, ηταν το μεγαλυτερο προβλημα.

Τωρα εχω και viber και sms και whatsapp και ολα δουλευουν τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει δεν τα θελω στο πιατο απλα τα λενε πολυ αναλυτικα και καθεσαι διαβαζεις διαβαζεις και ακρη δεν βγαζεις ευκολα. Εντελει τα διαβασα τα προηγουμενα και αυτο που εστειλες τωρα δεν λεει και κατι διαφορετικο τα ιδια λεει και οκ νομιζω κατεληξα σε τι με καθεται συμφωνα με τα δικα μου θελω καλυτερα. Απλα θα σας συνιστουσα οχι deadline γιατι μαλλον αυτο με εκανε εμενα στο κινητο να κανει κατι τρελα. Οι αλλες 3 επιλογες ειναι πιο ενταξει αναλογως τι θελει ο καθενας να κανει με το κινητο του

 

καθε rom θελει διαφορετικο συνδιασμο,δεν θα ειναι το ιδιο πχ αν βαλεις smartass με cfq στην 4.2.1 και το ιδιο στην 2.3.7.Γενικα δυσκολο να βρεις ιδανικο συνδιασμο εκτος κι αν κανεις πειραματα για μερες.Επισης ακομα και στην ιδια rom αλλα αποτελεσματα θα εχεις παιζοντας παιχνιδια και αλλα με απλη χρηση.Πχ για games βαζεις performance που κλειδωνει την μεγαλυτερη ταχυτητα.Τωρα οι schedulers eιναι αλλη ιστορια και εκει θελει πολυ πειραμα.Γενικα οι καλυτεροι (σχετικο) νομιζω ειναι οι deadline και noop αλλα πχ στις miui μπορει να παιζει καλυτερα με cfq η bfq.

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει δεν τα θελω στο πιατο απλα τα λενε πολυ αναλυτικα και καθεσαι διαβαζεις διαβαζεις και ακρη δεν βγαζεις ευκολα. Εντελει τα διαβασα τα προηγουμενα και αυτο που εστειλες τωρα δεν λεει και κατι διαφορετικο τα ιδια λεει και οκ νομιζω κατεληξα σε τι με καθεται συμφωνα με τα δικα μου θελω καλυτερα. Απλα θα σας συνιστουσα οχι deadline γιατι μαλλον αυτο με εκανε εμενα στο κινητο να κανει κατι τρελα. Οι αλλες 3 επιλογες ειναι πιο ενταξει αναλογως τι θελει ο καθενας να κανει με το κινητο του

οτι λεει ο Azuli

θελει πολυ πειραματισμους

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ , ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ.

 

ΜΙUI multi 2.3.7

Changelog

ολα διορθωμενα πλεον

οπως ειπα στη προηγουμενη σελιδα .

 

5. When I send an SMS/Accept Call with 3rd app (example HandcentSMS), my device freeze, hot boot!

- Set permission from "Always ask" to "Allow" for your app in Superuser app

- or Set disable Manage Permissions in Superuser app.

 

με αλλαγη γλωσσας μονο στο πρωτο boot , default γλωσσα ειναι τ'αγγλικα , και την αλλαζουμε στο πρωτο boot ( το ρομ θα ξεκιναει με τον setup wizzard και το πρωτο πραγμα που κανουμε , ειναι ν'αλλαξουμε γλωσσα).

και βαζοντας permissions , απο το , "να ερωτηθω παντα" σε , "αποδοχη" ,( μεσω του νεου superuser που εβαλα απο το προηγουμενο ρομ του defy ).. σε viber και σε τετοιου τυπου εφαρμογες ...

ΞΕΧΝΑΜΕ και το προβλημα με τα sms ... ΤΗΑΝΚΣ ΤΟ , Wajk

αφου κατεβασουμε το viber , ανοιγουμε το superuser και επιλεγουμε το viber ( η οποια αλλη παρομοια 3rd party app ) .

εκει βλεπουμε κι αλλες επιλογες , και στα sms , επιλεγουμε αποδοχη ( οπως λεω προηγουμενως).

και αυτο ηταν , κανουμε κι ενα reboot και μετα ανοιγουμε το viber .

το μηνυμα του viber μπορει να μην ερθει ποτε , αλλα ολα τ'αλλα απο κει και μετα θα ερχονται.

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , MIUI multi 2.3.7

http://www.mediafire.com/download/6moa5x7n0y44bt2/MIUI_multi_2.3.7.zip

 

εγκατσταση , οπως εχουμε πει , δυο φορες.

wipes (data'cache/dalvik) , format system

advanced , reboot recovery

wipes (data'cache/dalvik) , format system

install zip from sd card/choose zip from sd card

 

θα δουμε και σε βαθος χρονου , ισως αλλαξω , καποια πραγματακια ακομα .

 

πρεπει να βαλουμε κι εναν οδηγο , για το πως βαζουμε το spirit fm , γιατι ειναι ταχυδακτυλουργικο :p

και λινκ για κατεβασμα , δεν θυμαμαι πια version εχω , δεν το'χω δοκιμασει , τουλαχιστον οπως λεει και parthabatta στο xda , δουλευει και στο προηγουμενο miui ρομ .

 

ENJOY , ενα multilanguage MIUI ρομ , χωρις τα προηγουμενα προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ , ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ.

πρεπει να βαλουμε κι εναν οδηγο , για το πως βαζουμε το spirit fm , γιατι ειναι ταχυδακτυλουργικο :p

και λινκ για κατεβασμα , δεν θυμαμαι πια version εχω , δεν το'χω δοκιμασει , τουλαχιστον οπως λεει και parthabatta στο xda , δουλευει και στο προηγουμενο miui ρομ .

 

ENJOY , ενα multilanguage MIUI ρομ , χωρις τα προηγουμενα προβληματα .

 

Ναι και εγω απο αυτον διαβασα στο xda πως να περασω τον spirit και εδω στο σχολιο 125 τα αρχεια που ειχε ανεβασμενα στο λεω δοκιμασμενα οτι δουλευει η εκδοση που ειχε ανεβασει και εβαλα ειναι η vOct12_182. Απλα κατεβασε το αρχειο ζιπ με τα 3 αρχεια το ξεζιπαρεις και μεσα εχει 2 ζιπ αρχεια και ενα απλο τα πετας στον φακελο του titanium και μετα κανεις restore data+app οταν ανοιξεις το spirit πρωτη φορα στο μηνυμα που θα βγαλει δεν πατας τιποτα παρα πατας το κουμπακι με το βελακι που εχουμε στο κινητο μας κατω απο την οθονη και μετα το ραδιο λειτουργει κανονικα ασχετα αν στις ρυθμισεις τοπικη ζωνη λεει india δεν ξερω γιατι αυτο συμβαινει απλα ετσι ειναι. Εμενα παντως δεν πετυχε με την πρωτη φορα αλλα με την δευτερη δουλεψε. Μπραβο ρε γκαλεν αν ειναι και εγω απο βδομαδα θα την φορεσω και θελω να πιστεψω θα αραξω εδω και δεν κουνιεμαι. Aπλα δεν διακινδυνευω τριημερο να φαει σκαλωμα και να ειμαι μακρια απο τον πολιτισμο και χωρις κινητο δεν θα το αντεξω. Γκαλεν αν τελειωσεις με τα λειτουργικα της miui να τα πουμε για κανα hell theme γιατι εχει μπολικα θεματα αλλα πολυ κινεζικα ή φλωρικα κατα τα γουστα μου το μονο που με αρεσε και φοραω ειναι ενα θεμα απο wow

Link to comment
Share on other sites

εξαίρετη η νέα miui, πολλά εύγε!!!!!!!!!!εξαιρετικός ήχος, ωραίο smoooth, το κινητό μας απογειώθηκε

Thanks ..:)

Την ηθελα πολυ, μια miui στα Ελληνικα και απογοητευθηκα με το προβλημα.

Αλλα αυτο το ρομ του Wajk, εφερε τα κατω - πανω, χαχα.

Για να τη δουμε ομως και μετα απο μια βδομαδα, και γω μια μερα τη φοραω .

 

Επισης, προτεινω να πατε στις ρυθμισεις του launcher και να ξετικαρετε την πρωτη επιλογη (κρατημα στη μνημη) , φροντιζει αλλος γι'αυτο και θα εχετε κερδος λιγη ραμ ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο gkalen ..μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά..Προσοχή σε κάτι που το τόνισες και συ..Πριν τρέξουμε viber, ή εφαρμογή που χρειάζεται sms confirmation, "αποδοχή" σε όλα τα δικαιώματα..Το λέω γιατί από κεκτημενη ταχύτητα έτρεχα πρώτα την εφαρμογή και δημιουργούταν το πρόβλημα με τα sms..Και πάλι μπράβο..
www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο gkalen ..μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά..Προσοχή σε κάτι που το τόνισες και συ..Πριν τρέξουμε viber, ή εφαρμογή που χρειάζεται sms confirmation, "αποδοχή" σε όλα τα δικαιώματα..Το λέω γιατί από κεκτημενη ταχύτητα έτρεχα πρώτα την εφαρμογή και δημιουργούταν το πρόβλημα με τα sms..Και πάλι μπράβο..

Πολυ σωστα , το'κανα κι εγω ετσι, και εκανα "αποδοχη" μετα ( θα μας το θυμησει μονο του αν δεν το κανουμε ,χαχα).

Υπαρχουν ομως και εφαρμογες που μπορει μετα το confirmation να θελουν "αποδοχη " και στα sms και στο phone ( θα το δουμε αυτο , απο τους χρηστες , γιατι εγω δεν χρησιμοποιω και πολλες τετοιες εφαρμογες, μονο viber και whatsapp εχω).

Απ'οτι μπορεσα να καταλαβω ειναι οτι :

Αφου ειχα βαλει τη miui του fcs και περασα το viber, ειδα οτι σε καθε μηνυμα που ερχοταν εβγαινε popup με ερωτηση.

Αυτη λοιπον την ερωτηση, δεν την εχουν τα αλλα ρομ ( μονο στη miui το ειδα αυτο) και γι'αυτο μαλλον εβγαινε το προβλημα, καθως μετα απο αλλαγη γλωσσας, δεν υπηρχε μεταφρασμενη αυτη η ερωτηση (μονο στ'αγγλικα και στα κινεζικα υπηρχε) , και εκει τα'χανε το ρομ και τραβαγε reboot.

Ετσι μετα απο το superuser της miui κανεις "αποδοχη" , και ακυρωνεται αυτη η ερωτηση, οποτε δεν σκαλωνει και το τηλ..

 

Παντως , το ευχαριστο ειναι οτι ολα πανε μια χαρα μεχρι τωρα .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

μπραβο gkalen, με βοηθησες πολυ. αναφερω να ξερετε οτι δουλεψε και για την εφαρμογη cosmote info, που πριν παρουσιαζε και αυτη προβληματα. και παλι μπραβο
Link to comment
Share on other sites

μπραβο gkalen, με βοηθησες πολυ. αναφερω να ξερετε οτι δουλεψε και για την εφαρμογη cosmote info, που πριν παρουσιαζε και αυτη προβληματα. και παλι μπραβο

Μπραβο παιδια, για τα feedback.

Θα δουλευει για οποιαδηποτε παρομοια εφαρμογη .

Ολα τα λεφτα, ο συγκεκριμενος superuser .

ΣΩΘΗΚΑΜΕ, και εχουμε miui καθαρη με Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι απο εμενα εχω παρατηρησει ενα καλο προβλημα στην cm7.2 gkalen(εκτος κ αν ειναι της συσκευης μου)

επειδη εχω δυο συσκευες με τον ιδιο αριθμο και οταν τελιωσει η μπαταρια απο την μια κ εναλαξ κλεινω κ ανοιγω .

αλλα στο u8800 pro εχουμε θεμα οταν κλεινω την συσκευη δεν κλεινει ας κανει απενεργοποιησει απο μονη της μετα πηγαινει

κατευθειαν κ περιμενει στη recovery.αν την κλεισω κανονικα παλι τα ιδια.και σε καθαρη εγκατασταση παλι τα ιδια κανει τη μπορει

να φταιει ???τα φωτα σας παρακαλω! :)

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι απο εμενα εχω παρατηρησει ενα καλο προβλημα στην cm7.2 gkalen(εκτος κ αν ειναι της συσκευης μου)

επειδη εχω δυο συσκευες με τον ιδιο αριθμο και οταν τελιωσει η μπαταρια απο την μια κ εναλαξ κλεινω κ ανοιγω .

αλλα στο u8800 pro εχουμε θεμα οταν κλεινω την συσκευη δεν κλεινει ας κανει απενεργοποιησει απο μονη της μετα πηγαινει

κατευθειαν κ περιμενει στη recovery.αν την κλεισω κανονικα παλι τα ιδια.και σε καθαρη εγκατασταση παλι τα ιδια κανει τη μπορει

να φταιει ???τα φωτα σας παρακαλω! :)

Δεν υπαρχει αυτο ..

Υπαρχει, οταν κλεισεις το τηλ.. και το βαλεις στο ρευμα σβηστο, τοτε μπαινει στο recovery ( συμβαινει σε πολλα τηλ.. με cm7).

Nα κλεισεις το τηλ.. και να πηγαινει recovery απο μονο του , δεν υπαρχει αυτο , πρεπει να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως gkalen το κλείνω περιμένω λίγο το βάζω για φόρτιση ανοίγει δείχνει το σήμα της Huawei και μετά recovery δεν βγάζει το σηματακι της μπαταρίας ότι φορτίζει.τι στο καλό τη κόλπο είναι αυτό που μου κάνει;

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Και όμως gkalen το κλείνω περιμένω λίγο το βάζω για φόρτιση ανοίγει δείχνει το σήμα της Huawei και μετά recovery δεν βγάζει το σηματακι της μπαταρίας ότι φορτίζει.τι στο καλό τη κόλπο είναι αυτό που μου κάνει;

Η μαλλον το ίδιο λέμε με διαφορετικό τρόπο :-)

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Και όμως gkalen το κλείνω περιμένω λίγο το βάζω για φόρτιση ανοίγει δείχνει το σήμα της Huawei και μετά recovery δεν βγάζει το σηματακι της μπαταρίας ότι φορτίζει.τι στο καλό τη κόλπο είναι αυτό που μου κάνει;

Η μαλλον το ίδιο λέμε με διαφορετικό τρόπο :-)

:lol::lol::lol:

εχουμε πλακα τελικα , αυτο δεν σου ειπα προηγουμενως ?

αυτο ειναι σε πολυ μεγαλο αριθμο τηλ... με cm7 rom , οταν πας να το φορτισεις κλειστο , τοτε μπαινει recovery .

νομιζα οτι το'σβηνες το τηλ.. και αυτο πηγαινε απο μονο του recovery ,:lol:

αυτο ετσι ειναι , δεν αλλαζει , η το αφηνεις στο recovery και φορτιζει η το ανοιγεις και δεν βαζεις pin , η το αφηνεις ανοιχτο.

προσωπικα, δεν το φορτιζω ποτε σβηστο ..

Link to comment
Share on other sites

38 μέρες συνεχούς λειτουργείας με την miui fcs χωρις reboot χωρις τιποτα, εχω βρει την υγεια μου.

Αμα έχετε υποψη σας κανένα καλο θέμα πλήν των γνωστών, πείτε γιατί βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

38 μέρες συνεχούς λειτουργείας με την miui fcs χωρις reboot χωρις τιποτα, εχω βρει την υγεια μου.

Αμα έχετε υποψη σας κανένα καλο θέμα πλήν των γνωστών, πείτε γιατί βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

 

Φιλε Sofokla κι εγω τα ιδια απο 5/5/13, με μια σταση στη MIUI του Γιωργου η οποια μου εκατσε ελαφρως χειροτερα απο του HAY. Εχω ομως δυο σημεια που υστερει η FCS απεναντυ στου gkalen.

Πρωτον: Καμια φορα στο σκρολαρισμα των homescreens παρατηρω μικρα λαγγακια. Δεν ειναι παντα smooth. Σου συμβαινει; Θα δοκιμασω και με τον launcher του gkalen να δω.

Δευτερον: Κλειδωνει πιο αργα σε δορυφορους, και καμια φορα δεν βρησκει κανεναν, σε συγκριση με του gkalen, ακομα κι αν εχω το ιδιο gps.conf ή και αλλα. (Ποιο αλλο αρχειο εχει ευθυνη για τη λειτουργεια του GPS; )

 

Απο θεμα, εχω για βαση το κλασικο MeeUI Dark 2.7 και λιγο απ'ολα απο καποια αλλα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Sofokla κι εγω τα ιδια απο 5/5/13, με μια σταση στη MIUI του Γιωργου η οποια μου εκατσε ελαφρως χειροτερα απο του HAY. Εχω ομως δυο σημεια που υστερει η FCS απεναντυ στου gkalen.

Πρωτον: Καμια φορα στο σκρολαρισμα των homescreens παρατηρω μικρα λαγγακια. Δεν ειναι παντα smooth. Σου συμβαινει; Θα δοκιμασω και με τον launcher του gkalen να δω.

Δευτερον: Κλειδωνει πιο αργα σε δορυφορους, και καμια φορα δεν βρησκει κανεναν, σε συγκριση με του gkalen, ακομα κι αν εχω το ιδιο gps.conf ή και αλλα. (Ποιο αλλο αρχειο εχει ευθυνη για τη λειτουργεια του GPS; )

 

Απο θεμα, εχω για βαση το κλασικο MeeUI Dark 2.7 και λιγο απ'ολα απο καποια αλλα.

 

Δεν εχω lag αλλα της εχω ριξει και αρκετο πειραγμα. Εχω ram manager και δεν εχω βαλει τον launcher κλειδωμενο στη μνημη. Το GPS το χρησιμοποιω σπανια γιατι εχει ενσωματωμενο το αυτοκινητο αλλα οσες φορες το χρειαστηκα δεν ειχα προβλημα, παντα με τα data ανοιχτα ομως.

Θα δοκιμασω και εγω τη miui του Γιωργου την Κυριακη.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την CM @gkalen. Φαίνεται πολύ καλή rom μέχρι στιγμής. Ωστόσο, ενώ πήρα backup στην SD, άλλαξα επιτέλους με μεγαλύτερη, που είχα πάρει εδώ και μήνες και δεν έμπαινα σε διαδικασία να την αλλάξω. Πάω να επαναφέρω τα αρχεία από την πρώτη SD στη νέα. Το θέμα είναι ότι δεν ενεργοποιείται η ειδοποίηση για το USB με το που το συνδέω στον υπολογιστή και άρα δεν βλέπει την κάρτα ο υπολογιστής. Πρέπει να κοιτάξω κάτι; Είναι πρόβλημα της rom;

 

Edit: Άκυρο, απλά δεν έβλεπε την κάρτα. Με ένα reboot ok.

Edited by GoofyX
... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πρόβλημα. Πήρα backup του τηλεφώνου με το Phone Backup πρόγραμμα πριν τη νέα rom και restore αντίστοιχα.

 

Οι επαφές δεν εμφανίζονται με τίποτα. Τουλάχιστον όχι όλες. Στις επιλογές προβολής, εμφανίζει μόνο το λογαριασμό στο gmail. Παλιά θυμάμαι ότι εμφάνιζε και το τηλέφωνο εδώ, σωστά; Καμιά ιδέα για το πως να κάνω να εμφανιστούν όλες οι επαφές όπως ήταν;

... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...