Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια με τη cm7 εχω προβλημα με:

1.δεν τραβαει βιντεο η καμερα

2.gr caller id απο market(πολυ καλη εφαρμογη...)

3.ipasta απο market

ολα αυτα δουλευαν κανονικα με 2.3.5

καμια γνωμη?

(τα εχω κανει ολα απεγκατασταση και ξανα εγκατασταση αλλα τιποτα)

 

Δοκιμασα το gr caller id (οντως ειναι χρησιμη εφαρμογη) και δουλευει μια χαρα :confused:

Το ιδιο και η καμερα..

Πριν βαλεις την cm7 ησουνα σε 2.3.5 η σε 2.2.2?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα το gr caller id (οντως ειναι χρησιμη εφαρμογη) και δουλευει μια χαρα :confused:

Το ιδιο και η καμερα..

Πριν βαλεις την cm7 ησουνα σε 2.3.5 η σε 2.2.2?

 

Καλημερα.παιζει ρόλο;εγω απο 2.3.5 που είχα παει σε cm7 δεν έπαιζε η κάμερα.βασικα θα ήθελα να γυρίσω σε 2.2.2 αλλα αμα δεν βγει σαφής αναλυτικός οδηγός δεν τολμώ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω μεινει στην 2.2.2 κ δεν εχω σκοπο να ανεβω παρα περα (προς το παρον τουλαχιστον) μεχρι να βγει επισημη 2.3.5 (κ οχι βετα). Θα ηθελα ομως να βαλω μια recovery για να κραταω images σαν backup. Οταν εγκαθιστω καποιες εφαρμογες κ κολλαει η συσκευη, η μονη μου επιλογη ειναι factory reset. Οποτε τα παντα εγκατασταση απο την αρχη.. βαρεθηκα! Απο οτι εχω καταλαβει η σωστη cwm για 2.2.2 ειναι η 5.0.2.3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1291848 .

 

3 ερωτησουλες μονο:

 

1. αν σβησω το recovery img (της cwm) κ επανελθω στο αρχικο της "μαμας", το κινητο θα εχει γυρισει παλι σε κατασταση out of the box;

 

2. αν αποφασισω να παω 2.3.5, κανω αναβαθμιση στην cwm απλα αλλαζοντας το recovery.img;

3. τα images που θα εχω παρει δεν θα μπορω να τα χρησιμοποιησω αν κανω αναβαθμιση σε αλλη εκδοση android, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το gr caller id (οντως ειναι χρησιμη εφαρμογη) και δουλευει μια χαρα :confused:

Το ιδιο και η καμερα..

Πριν βαλεις την cm7 ησουνα σε 2.3.5 η σε 2.2.2?

και στις δυο δουλευαν ολα τα παραπανω...

αλλες εφαρμογες απο market τρεχουν κανονικα.

το gr caller id συγκεκριμενα δουλευει στο παρασκηνιο κανονικα,μου βγαζει αποτελεσματα σε αναζητηση αλλα οταν με περνει τηλεφωνο καποιο σταθερο μου βγαζει error το προγραμμα και αναγκαστικο κλεισιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

μολις πηρα το χ5 προ (εχω καποια εμπειρια απο android ,γιατι εχω το lg p500 εδω και ενα χρονο και του εχω κανει τα παντα)

Λοιπον,για το χ5 προ τωρα...

του εκανα ροοτ(superoneclick) και εβαλα και recovery.img (v5.0.2.3)

δεν αλλαζω rom ακομα, θα περιμενω για κατι καλυτερο

ολα καλα μεχρι τωρα,,ομως θελω να μαθω πως ξεκλειδωνουμε το FPS,,βρηκα ενα link στο xda αλλα ειναι κινεζικο και τελως παντων δεν μπορω να βρω ουτε πως μπορω να αλλαξω το build.prop .....

υπαρχει καποιος που εχει ξεκλειδωσει fps στη μαμα ρομ ???????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

μολις πηρα το χ5 προ (εχω καποια εμπειρια απο android ,γιατι εχω το lg p500 εδω και ενα χρονο και του εχω κανει τα παντα)

Λοιπον,για το χ5 προ τωρα...

του εκανα ροοτ(superoneclick) και εβαλα και recovery.img (v5.0.2.3)

δεν αλλαζω rom ακομα, θα περιμενω για κατι καλυτερο

ολα καλα μεχρι τωρα,,ομως θελω να μαθω πως ξεκλειδωνουμε το FPS,,βρηκα ενα link στο xda αλλα ειναι κινεζικο και τελως παντων δεν μπορω να βρω ουτε πως μπορω να αλλαξω το build.prop .....

υπαρχει καποιος που εχει ξεκλειδωσει fps στη μαμα ρομ ???????

αν εννοεις αυτο :

http://forums.miui.us/showthread.php?9789-Tutorial-Teach-you-how-to-uncap-FPS-for-U8800-or-U8800-Pro-to-55

 

κατεβαζεις το 1ο link(μονο το rar) και κανεις απο cwm install zip from sd card.

δεν το δοκιμασα σε 2.2.2 παντως σε 2.3.5 δεν δουλεψε...

ετσι αναγκαστικα να περασω custom rom γιατι ειχα προβλημα με τα fps.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις αυτο :

http://forums.miui.us/showthread.php?9789-Tutorial-Teach-you-how-to-uncap-FPS-for-U8800-or-U8800-Pro-to-55

 

κατεβαζεις το 1ο link(μονο το rar) και κανεις απο cwm install zip from sd card.

δεν το δοκιμασα σε 2.2.2 παντως σε 2.3.5 δεν δουλεψε...

ετσι αναγκαστικα να περασω custom rom γιατι ειχα προβλημα με τα fps.

 

μπορεις να το στειλεις καπως να το κατεβασω, γιατι με τα κινεζικα δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Τι άκρη να βγάλεις? Είναι εμφανές πιο είναι το αρχείο για download, έχει το εικονίδιο zip δίπλα του και είναι το μόνο που είναι γραμμένο αγγλικά
Link to comment
Share on other sites

[Practical Tutorial] December 28 touch screen are two ways to upgrade the firmware, no official recovery (pro-measurement available!)

απο μεταφραση της google

Correction U8800 + touch screen problem Caton

 

Scope: Only U8800 +

 

Upgrade method:

 

1.1 Prepare a SD card, the remaining space at least 50M, while ensuring that the cell phone battery power remaining 50% or more;

 

1.2 in the SD card root directory create a folder named update;

 

1.3 update will be copied to the directory synaptics.img;

 

1.4 the phone off, the SD card into the phone SD card slot;

:confused:

τι ειναι παλι τουτο;:

 

Akalos,ευκαιρια να ξανασχοληθουμε τι λες?Παλι δοκιμασιες!!

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Τι άκρη να βγάλεις? Είναι εμφανές πιο είναι το αρχείο για download, έχει το εικονίδιο zip δίπλα του και είναι το μόνο που είναι γραμμένο αγγλικά

 

βαζω στο κουτακι τον τετραψηφιο αριθμο ,παταω απο κατω , παει εκει που ειναι εμφανες ποιο ειναι το αρχειο με τα αγγλικα και το εικονιδιο zip , αλλα τι πατας για να κατεβει...........οπου και αν πατησω, ekei που θα μπορουσε να ειναι το download button,,,,,,,με παει αλλου ,,,,,,,,,,,,, δεν ξερω τι να πω???????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

μολις πηρα το χ5 προ (εχω καποια εμπειρια απο android ,γιατι εχω το lg p500 εδω και ενα χρονο και του εχω κανει τα παντα)

Λοιπον,για το χ5 προ τωρα...

του εκανα ροοτ(superoneclick) και εβαλα και recovery.img (v5.0.2.3)

δεν αλλαζω rom ακομα, θα περιμενω για κατι καλυτερο

ολα καλα μεχρι τωρα,,ομως θελω να μαθω πως ξεκλειδωνουμε το FPS,,βρηκα ενα link στο xda αλλα ειναι κινεζικο και τελως παντων δεν μπορω να βρω ουτε πως μπορω να αλλαξω το build.prop .....

υπαρχει καποιος που εχει ξεκλειδωσει fps στη μαμα ρομ ???????

 

Λοιπόν παιδιά μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω αρχείο uncapfps.sh το οποιο βάζοντάς το στο /system/etc με δικαιώματα 755 τρέχοντας το τα fps πάνε στα 55.

 

Το πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά που το κάνω restart πρέπει να το ξανά τρέξω.

Ξέρει κανείς πως μπορεί να τρέχει αυτόματα;

 

 

Ευχαριστώ .

 

Ξεκλείδωμα fps βρίκα με τον παραπάνω τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Akalos,ευκαιρια να ξανασχοληθουμε τι λες?Παλι δοκιμασιες!!

την τυφλα μου:lol:

δεν ξερω τι κανει,γιατι δεν εμπιστευομαι την μεταφραση

Link to comment
Share on other sites

βαζω στο κουτακι τον τετραψηφιο αριθμο ,παταω απο κατω , παει εκει που ειναι εμφανες ποιο ειναι το αρχειο με τα αγγλικα και το εικονιδιο zip , αλλα τι πατας για να κατεβει...........οπου και αν πατησω, ekei που θα μπορουσε να ειναι το download button,,,,,,,με παει αλλου ,,,,,,,,,,,,, δεν ξερω τι να πω???????

Εγώ πήγα στο φόρουμ που δίνεται στο λινκ και πάτησα πάνω σε αυτό που έγραφε δίπλα από το download

http://dl.dbank.com/c0hxhzjdsk

Στη σελίδα που άνοιξε πάτησα πάνω στο UncapFps_by_Msa_fix.zip

και μου έβγαλε το γνωστό παράθυρο διαλόγου για να αποθηκεύσω το αρχείο(δεν το έκανα μιας και δεν το χρειάζομαι, απλά το δοκίμασα).

Τώρα που το ξαναδοκιμάζω όμως με πάει και μένα σε μια οθόνη που ζητάει μάλλον username και κωδικό. Δεν ξέρω τι άλλαξε μιας και όταν σου απάντησα δοκίμασα και τα 2 links που είχε και δεν έβγαλε κάτι τέτοιο.

 

EDIT:

Τελικά κατέβηκε, το ανέβασα εδώ, απλά σβήσε την κατάληξη .pdf

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται με την MIUI τα FPS ξεκλειδώνουν στα 55, χωρίς καμία πατέντα..και η οθόνη πάει νερό!!
www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ρε παιδια για την βοηθεια,,,πανω που βρηκα και κατι αλλο και δοκιμαζω,,,,,

περασα αυτο (【Kernel】u8800pro-32&35--overclock-kernel【fixed sensor】).....

εβαλα το boot.img για froyo και δεν εχει προβλημα με το μαμα ρομ Ο/C 768/1400 set on boot και δοθλευει κανονικα .........αλλα το fps 29.6

θα δοκιμασω και τιποτα αλλο και θα τα παρατησω για σημερα,,,,,,,,,

ευχαριστω !!!!!!

 

Για όποιον ενδιαφέρεται με την MIUI τα FPS ξεκλειδώνουν στα 55, χωρίς καμία πατέντα..και η οθόνη πάει νερό!!

 

ναι, με ρομ κατι γινεται,,,,,,,,το θεμα ειναι μηπως ξεκλειδωνουν με τη μαμα ρομ.......

αλλιως τι να κανω, θα φλασαρω και εγω κανενα ρομ γιατι τ0 29,6 δεν υποφερεται ,,,

φαντασου με lg p500 600αρι επεξεργ.... και εχω 62 fps στο neocore....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

ναι, με ρομ κατι γινεται,,,,,,,,το θεμα ειναι μηπως ξεκλειδωνουν με τη μαμα ρομ.......

αλλιως τι να κανω, θα φλασαρω και εγω κανενα ρομ γιατι τ0 29,6 δεν υποφερεται ,,,

φαντασου με lg p500 600αρι επεξεργ.... και εχω 62 fps στο neocore....[/quote

 

Δυστυχώς φίλε μου οι μαμάδες ROM μέχρι στιγμής δε αξιοποιούν τις δυνατότητες της συσκευής...

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

Αφου είπα είχα και εγω.για αυτο την έβγαλα.

 

το θυμαμαι αλλα καποιος αλλος ειπε δεν εχει... τεσπα θα περιμενω καποιο fix αν και εχω ψηθει για ice cream sandwich...

εσενα το τηλεφωνο ολα κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια διαβαστε αυτο:

τρεχω μαμα ρομ 2.2.2

ρουτ με superoneclick v2.2

recovery v5.0.2.3

boot.img απο το ποστ στο xda(το εγραψα προηγουμενως),,,,,,εβαλα και το αρχειο enchanced.conf στο system/etc

στο system/build.prop αλλαξα το dalvick heap απο 32 σε 48 και εγραψα στο τελος (open in text editor) ........ debug.gr.swapinterval=0

εφτιαξα φακελο system/etc/init.d και εβαλα μεσα το αρχειο z89uncapfps

κατεβασα απο μαρκετ to busybox installer και εγκατεστησα to busybox v1.19.3

O/C -nofrills cpu settings: smartass v2 ,768/1400, io(cfq)....set on boot

επανεκινηση ..............και

neocore: 55.6 fps

quadrant: 2420

εξαιρετικα...........ξανα επανεκινηση και ξανα ιδια σκορ .....

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που βοηθησατε να το πετυχω αυτο με μαμα ρομ...

τωρα μπορω να περιμενω να βγει καποια πληρως λειτουργικη ρομ για φλασαρισμα...

θα κανω τωρα καποιες δοκιμες με καποια tweaks και scripts που εχω κατα νου ,θα εγκαταστησω και το ram manager pro ,,θα κοιταξω να φτιαξω και κανα θεμα στο uot kitchen και να δουμε πως θα παει.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια διαβαστε αυτο:

τρεχω μαμα ρομ 2.2.2

ρουτ με superoneclick v2.2

recovery v5.0.2.3

boot.img απο το ποστ στο xda(το εγραψα προηγουμενως),,,,,,εβαλα και το αρχειο enchanced.conf στο system/etc

στο system/build.prop αλλαξα το dalvick heap απο 32 σε 48 και εγραψα στο τελος (open in text editor) ........ debug.gr.swapinterval=0

εφτιαξα φακελο system/etc/init.d και εβαλα μεσα το αρχειο z89uncapfps

κατεβασα απο μαρκετ to busybox installer και εγκατεστησα to busybox v1.19.3

O/C -nofrills cpu settings: smartass v2 ,768/1400, io(cfq)....set on boot

επανεκινηση ..............και

neocore: 55.6 fps

quadrant: 2420

εξαιρετικα...........ξανα επανεκινηση και ξανα ιδια σκορ .....

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που βοηθησατε να το πετυχω αυτο με μαμα ρομ...

τωρα μπορω να περιμενω να βγει καποια πληρως λειτουργικη ρομ για φλασαρισμα...

θα κανω τωρα καποιες δοκιμες με καποια tweaks και scripts που εχω κατα νου ,θα εγκαταστησω και το ram manager pro ,,θα κοιταξω να φτιαξω και κανα θεμα στο uot kitchen και να δουμε πως θα παει.....

 

χμμ με έβαλες σε σκεψη τωρα, με μαμα τομ να μπουσταρουμε λιγο το κινητό! Not bad!

Link to comment
Share on other sites

U8800+ V100R001C00B540G001(通用版)(Gingerbread)

2011-12-31

αυτο παλι::blink::blink:

καλημερα σε ολους

Τι ειναι αυτο...?εκανα κοπανες στα κινεζικα και δεν καταλαβα τιποτα....!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...