Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ, το δοκιμάζω με τον οδηγό σου, και θα περάσω την cm11 που πρότεινες, και οτι βγεί.. με TWRP Recovery v2.7.1.0

 

αντε με το καλο και καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

οκ, δουλεύει υπέροχα, και πιο απλό από όσο περίμενα, και η recovery touch άψογη.:lol::lol::lol::lol: θα το κρατήσω κανα χρόνο ακόμα το κινητάκι :lol:
Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο τον ακούω, αλλά με ακούει κιόλας. Το είχα αυτό το θεματάκι πιο πριν και ήταν και ο λόγος που πέρασα άλλη ROM, αν δεν έπιανε, θα άλλαζα κινητό. Αλλά όλα καλά από ήχο!! όσο για την μνήμη, δεν το έχω φορτώσει ακόμα σχεδόν τίποτα, αλλά πετάει.. ( επίσης θεαματική βελτίωση και σε browsing WiFi και 3g.. )γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Αλήθεια , για ραδιόφωνο τι παίζει? Έχουμε κάτι να προτείνουμε για να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο τον ακούω, αλλά με ακούει κιόλας. Το είχα αυτό το θεματάκι πιο πριν και ήταν και ο λόγος που πέρασα άλλη ROM, αν δεν έπιανε, θα άλλαζα κινητό. Αλλά όλα καλά από ήχο!! όσο για την μνήμη, δεν το έχω φορτώσει ακόμα σχεδόν τίποτα, αλλά πετάει.. ( επίσης θεαματική βελτίωση και σε browsing WiFi και 3g.. )γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Αλήθεια , για ραδιόφωνο τι παίζει? Έχουμε κάτι να προτείνουμε για να βάλω?

ART????????

Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο τον ακούω, αλλά με ακούει κιόλας. Το είχα αυτό το θεματάκι πιο πριν και ήταν και ο λόγος που πέρασα άλλη ROM, αν δεν έπιανε, θα άλλαζα κινητό. Αλλά όλα καλά από ήχο!! όσο για την μνήμη, δεν το έχω φορτώσει ακόμα σχεδόν τίποτα, αλλά πετάει.. ( επίσης θεαματική βελτίωση και σε browsing WiFi και 3g.. )γενικά πολύ ευχαριστημένος.

Αλήθεια , για ραδιόφωνο τι παίζει? Έχουμε κάτι να προτείνουμε για να βάλω?

 

με ολες τις προηγουμενες ρομ που φορουσα εβαζα τον spirit για ραδιο αλλα σε αυτη οποτε παω να τον αναψω κανει reboot το κινητο δεν ξερω αν φταει η ρομ ή η kit kat γενικως. Κατα τα αλλα ειναι πολυ λειτουργικη ρομ και προς το παρον θα μεινω σε αυτη μεχρι να ερθει το καινουριο μου κινητο

Link to comment
Share on other sites

ART????????

 

Δουλεύει αλλά δεν το δοκίμασα πολύ ώρα γιατί εγκατέστησα Xposed για να έχω τα experimental features του Greenify και μου το γύρισε πάλι σε dalvik μιας και δεν είναι συμβατό. Οπότε δεν μπορώ να σου πω αυτονομία/ταχύτητα. Δεν έχει lag, όπως και με dalvik όμως.

 

Γενικά πολύ καλή rom, το είχα αφήσει το τηλέφωνο προς χάρη ενός Xperia Neo V που έχει καλή επίσημη ICS και καλές custom Jelly Bean (σχετικά) αλλά είδα ότι ακούγεται πολύ σιγά ο συνομιλητής στην κλήση αλλά και ιδιαίτερα στο viber. Το u8800 Pro δεν έχει τέτοιο θέμα ούτε καν σε Kit Kat και η μπαταρία φαίνεται να κρατάει.

 

Συμπτωματικά είδα το post του tzivas και έχω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος... Η στοκ κάμερα μόνο κράσαρε στην αρχή αλλά μετά έστρωσε. Μάταια βέβαια επειδή βγάζει πολύ σκοτεινές και με κόκκο. Με την Google Camera και το Camera Zoom FX φτιάχνει αρκετά η ποιότητα αλλά παραμένει grain στις φώτο...

 

Σίγουρα όλο και κάποιο bug υπάρχει αλλά ΟΚ 2.2 ξεκίνησε το τηλέφωνο και φοράει 4.4.4 μόνο και μόνο λόγω της απίστευτης κοινότητας, τα έχει βγάλει τα 70€ (με επιδότηση) και συνεχίζει προς το hall of fame... :lol:

Link to comment
Share on other sites

αλλά είδα ότι ακούγεται πολύ σιγά ο συνομιλητής στην κλήση αλλά και ιδιαίτερα στο viber. Το u8800 Pro δεν έχει τέτοιο θέμα ούτε καν σε Kit Kat

επειδη παρακολουθω αορατος πολλα θεματα τηλεφωνων,δυστυχως πολλοι χρηστες δεν αναφερονται σε αυτα τα θεματα

χαιρομαι που μερικοι ειναι ¨'παραξενοι" οπως εγω

Link to comment
Share on other sites

επειδη παρακολουθω αορατος πολλα θεματα τηλεφωνων,δυστυχως πολλοι χρηστες δεν αναφερονται σε αυτα τα θεματα

χαιρομαι που μερικοι ειναι ¨'παραξενοι" οπως εγω

 

Ναι, αυτή η παραξενιά με έχει φάει και δεν μπορώ να αποφασίσω τη τηλέφωνο να πάρω από Κίνα τόσο καιρό... :lol: Διευκρινίζω για να μην μπερδευτούμε ότι σιγά ακούγεται το Xperia Neo V με ICS ή JB. Το δικό μας το U8800 Pro ακούγεται πιο δυνατά. Όχι καμπάνα αλλά ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

tziva εισαι σιγουρος για το γυαλοχαρτο? Γιατι με ολα αυτα που εβλεπα και δω και στο xda για το latest build (28/06) ψηθηκα και γω να το φλασαρω και διαφορες δεν διαπιστωσα. Περασα και μια βολτα απο το github του Crysis και δεν ειδα κανα συνταρακτικο commit εκει.

 

Το πιο σημαντικο για μενα ειναι το "γυαλοχαρτο" το οποιο στο δικο μου κινητο τουλαχιστον παραμενει. Ο ηχος απλα εχει περισσοτερα volume steps και αυτο το extra flag στο BoardConfig " BOARD_QCOM_TUNNEL_LPA_ENABLED := false " που απ'οτι ειδα θα το χρησιμοποιησει και ο blefish συντομα για καποιο λογο.

 

Δυστυχως ομως τα graphical glitches παραμενουν (βλεπε crt-off effect που τρεμοπαιζει στην αρχη - καποιες φορες που τα γραμματα στα recents tasks ειναι distorted) αλλα αυτο ειναι θεμα του display hal.

 

Εγω λιγο αυτες τις μερες δν πολυασχολουμαι γιατι ειχα διαβασματα αλλα ελπιζω να μπορεσω να επανελθω συντομα και να μπορεσω να προσφερω κτ καλοκαιρινο :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά η συσκευή άρχισε να κολλάει πολύ δηλ κάθε εφαρμογή που ανοίγω μου βγάζει τερματισμό 2-3 φόρες οταν γράφω κάτι γράφω την λέξει και μετά εμφανίζετε γενικά κολλάει πολύ πως μπορώ να το στρώσω χωρίς να χάσω φοτο και εφαρμογές ?

έχω περασμένη miui

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά η συσκευή άρχισε να κολλάει πολύ δηλ κάθε εφαρμογή που ανοίγω μου βγάζει τερματισμό 2-3 φόρες οταν γράφω κάτι γράφω την λέξει και μετά εμφανίζετε γενικά κολλάει πολύ πως μπορώ να το στρώσω χωρίς να χάσω φοτο και εφαρμογές ?

έχω περασμένη miui

 

δοκιμασε να σβησεις το cache και το dalvik cache απο recovery,μπορει να ισιωσει λιγο.Αλλιως backup οτι θες και τις εφαρμογες με titanium και μετα wipe data/cache/dalvik

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ρομ που προτεινα τελικα εχει ενα bug που ειχανε πολλες και ακομα και με min frequency 368 χανω κλησεις μια σηκωνω και μια χανω. Σημερα πηρα το g750 στα χερια μου αλλα μεχρι να ερθουν θηκες και μεμβρανες θα ειμαι με αυτο θα δοκιμασω ισως να ανεβασω και αλλο τη min frequency μηπως και διορθωθει το bug αλλά κατα τα αλλα και περα και απο την ελλειψη ραδιοφωνου ειναι πολυ καλη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια η ρομ που προτεινα τελικα εχει ενα bug που ειχανε πολλες και ακομα και με min frequency 368 χανω κλησεις μια σηκωνω και μια χανω.

τι εννοεις χανεις κλησεις,απαντας και την αποριπτει?δεν την ακους καθολου και την βλεπεις μετα στο ιστορικο?

γιατι αυτο ειναι οχι bug αλλα αχρηστη rom αφου μιλαμε για τηλεφωνο

edit:την περασα και εγω χθες,προς το παρον δεν εχω δει κατι τετοιο ακομα,το γυρισα σε ART,περασα nova,απο θεμα μνημης φαινεται να τα πηγαινει λιγο καλυτερα απο αλλες φορες,in call sound καθαρος αλλα θα ηθελα να ειναι δυνατοτερος,reboot δεν εχω,crashes δεν επισης,wifi,bluetooth ok,ηχος κλησης νταξ... ,μπαταρια μετρια σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως σε GB

καλη και σταθερη φαινεται εκτος η ασπριλα στον dialer και sms ,μα ειναι δυνατον δηλ επιτηδες το κανουν?

καποια λυση χωρις να περασουμε αλλα apps καλοδεχουμενη

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι οι ρυθμίσεις και εφαρμογές που έχω περάσει αλλά παρατηρώ ένα μικρό drain σε idle. Την CM7 του Moihack την είχα τσίτα, το πολύ να έχανε 1-2% όλο βράδυ και το "Awake" και 'Screen On" πάντα ίδια. Αυτή χάνει 10% περίπου και έχει Awake με την οθόνη κλειστή. Το κακό είναι ότι πρώτα σε κατανάλωση φαίνονται Android system και Google Services (αν είναι 100% όταν πέσω για ύπνο), οπότε κάτι παίζει. Έχουν φορτωθεί BetterBatteryStats και άλλα προγράμματα και το ερευνώ, αλλά φοβάμαι μήπως είναι χούγια της Kit Kat αυτά... :)
Link to comment
Share on other sites

Ah, there: http://review.cyanogenmod.org/#/c/66894/

 

Αυτό είναι το bug που έχει και η rom του Crysis. Του έστειλα μήνυμα μήπως βγάλει καινούργια rom...

 

EDIT:

 

Προσωρινό fix με downgrade το Google Play Services σε version 4.3.25 (1117461-034). Έτσι διάβασα σε XDA και το έβαλα και βλέπουμε. Σας βάζω και συμβατά versions από Maps και Hangouts γιατί μετά το downgrade βγάζουν μήνυμα λάθους. Άλλη εφαρμογή δεν ξέρω που να εξαρτάται από Google Play Services αλλά αν βρείτε απλά βάλτε version εκεί στον Μάη περίπου. Θα δούμε αν φτιαχτεί έτσι αλλά νομίζω ναι (μέχρι να φτιαχτεί σε επίπεδο CM).

 

https://www.dropbox.com/s/ww7om5vkhwe8unf/GooglePlayServices_v4.3.25%281117461-034%29.apk

https://www.dropbox.com/s/lyusxemgbf8b9el/Google%20Maps%208.0.0-800001324%20%28API%2018%29.apk

https://www.dropbox.com/s/e0qtt8p27wufiyd/hangouts-2-1-100.apk

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

για να δουμε τι θα δουμε με το fix

ευχαριστουμε

 

εχω και ενα θεμα με το play store + browser,κολανε και τα δυο μερικες φορες

αμα πατησω καποιο link δεν ανοιγει αμεσως,δεν παιρνει την εντολη,πρεπει να το πατησω ξανα και ξανα

θα αλλαξω browser και θα δουμε,ισως φταιει και το art ομως

πως ξερω εαν μια εφαρμογη δεν ειναι συμβατη με art?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

την λιστα την ξερω αλλα για πχ το TouchPal δεν το εχει πουθενα

και ξανα ερωτω

βγαζει καποιο μηνυμα η κατι τις???

http://www.androidruntime.com/

 

edit:περασα το "fix" και davlink, οπερα μινιον και αναπνευσε το τηλ.

το playstore ειναι οκ οπως και το σερφαρισμα αυτο το λιγο που κανω εστω

θα δουμε και απο μπαταρια πως θα παει...

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις χανεις κλησεις,απαντας και την αποριπτει?δεν την ακους καθολου και την βλεπεις μετα στο ιστορικο?

γιατι αυτο ειναι οχι bug αλλα αχρηστη rom αφου μιλαμε για τηλεφωνο

 

εννοω χτυπουσε το τηλεφωνο αναβε η οθονη αλλα οταν εσερνα τον κερσορα στο εικονιδιο του τηλεφωνου για να το σηκωσει δεν το σηκωνε και εχανα την κληση και με την δευτερη καπακι που θα με καλουσαν γιατι τους ειχα ενημερωσει το σηκωνε κανονικα. Ενα ακομα bug που με εσπασε τα νευρα ήταν οτι οταν μιλουσα με καποιον στο κινητο και με καλουσε εκεινη τη στιγμη αλλος το κινητο χωρις να πατησω τιποτα ακυρωνε αυτον που μιλουσα και τον εβαζε στην αναμονη και σηκωνε τη δευτερη γραμμη απο μονο του και με συνεβη πολλες φορες αυτο σε σημαντικα τηλεφωνα και τσατιστηκα ασχημα και γυρισα σε miui gkalen η πιο λειτουργικη ρομ αυτη και η cm7 του moihack για το κινητο μας οποτε και σε kit kat παιδια αν δεν βαλουν το χερακι τους moihack ή gkalen δεν ξαναδοκιμαζω κουραστηκα πιια

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα bug που με εσπασε τα νευρα ήταν οτι οταν μιλουσα με καποιον στο κινητο και με καλουσε εκεινη τη στιγμη αλλος το κινητο χωρις να πατησω τιποτα ακυρωνε αυτον που μιλουσα και τον εβαζε στην αναμονη και σηκωνε τη δευτερη γραμμη απο μονο του .................κουραστηκα πιια

με call waiting τικαρισμενο η οχι?

δεν ειναι για 4 το κινητο,ειναι φανερο αυτο

και εγω κουραστηκα αλλα δεν ειναι για αλλαγες,βγηκε και αλλαγη λαστιχα στο car τωρα...****το@#$%^&

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να σβησεις το cache και το dalvik cache απο recovery,μπορει να ισιωσει λιγο.Αλλιως backup οτι θες και τις εφαρμογες με titanium και μετα wipe data/cache/dalvik

 

εσβησα cache και davlik αλλά δεν έγινε τίποτα έκανα wipe data/cache/dalvik χωρίς buck up φαίνεται να έστρωσε το κιν μόνο εφαρμογές χάθηκαν κανονικά δεν έπρεπε να χαθούν η φώτο βίντεο μουσική? αν θημαμε καλα οταν ειχα περαση την miui νομιζω last τα εικονίδια ήταν διαφορετικά και είχε περισσότερες εφαρμογές τώρα είναι αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

εσβησα cache και davlik αλλά δεν έγινε τίποτα έκανα wipe data/cache/dalvik χωρίς buck up φαίνεται να έστρωσε το κιν μόνο εφαρμογές χάθηκαν κανονικά δεν έπρεπε να χαθούν η φώτο βίντεο μουσική? αν θημαμε καλα οταν ειχα περαση την miui νομιζω last τα εικονίδια ήταν διαφορετικά και είχε περισσότερες εφαρμογές τώρα είναι αλλιώς

 

Περασε τη ρομ ξανα και κανε wipe cache και dalvik , και λογικα θα ειναι ολα οπως ηταν.

Link to comment
Share on other sites

και μετα το fix οι υπηρεσιες google ειναι παρουσες με μεγαλο ποσοστο στο ιστορικο της μπαταριας να τρεχουν

αρα δωρον αδωρον,αλλα απο οτι διαβαζω μαλλον θεμα της kitkat ειναι.

χαμενες κλησεις και λοιπα δεν εχω προς το παρον,αυτα που θελω εγω δουλευουν ικανοποιητικα,επανεκινησεις δεν εχω ουτε κρασαρισματα προς το παρον,ουτε για δειγμα

αξιζει καποιος να ασχοληθει για βελτιωσεις κατα την γνωμη μου

το θεμα με την ran παραμενει βεβαια οπως ειχε

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...