Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιωργο θυμισε μου οταν κανουμε upgrade downgrade μπορουμε να αλλαξουμε recovery χωρις τη χρηση υπολογιστη?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Γιωργο θυμισε μου οταν κανουμε upgrade downgrade μπορουμε να αλλαξουμε recovery χωρις τη χρηση υπολογιστη?

 

Οχι σε στοκ ρομ , μονο σε rooted rom μπορουμε ν'αλλαξουμε recovery χωρις pc.

Οταν ειμαστε σε official θελουμε pc.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε στοκ ρομ , μονο σε rooted rom μπορουμε ν'αλλαξουμε recovery χωρις pc.

Οταν ειμαστε σε official θελουμε pc.

 

Αν βρουμε τροπο να αλλαζουμε και recovery χωρις pc θα ηταν τελειο.

 

Σημερα το πρωι πηγαινοντας στη δουλεια ανεβηκα απο miui σε ics και οταν εφτασα στην δουλεια μεσω pc δοκιμασα την anime ρομ παιδια αθλια στο κουρτινακι δεν μπορουσες να προσθεσεις ουτε και να αφιαρεσεις πλακακια (tiles) ουτε και να επιλεξεις τι επιλογες θα εχεις στο καθενα. Ο spirit δεν δουλευε. Δεν ειχε κανενα file explorer ουτε καν εργοστασιακο ειδα και επαθα με αυτο. Ο ήχος σε κληση με hands free ήταν τερμα χαμηλος ουτε η cm11 ετσι. Eπρεπε ξεχωριστα να φλασαρεις gapps και μετα ξεχωριστα να φλασαρεις και superuser.Δεν την συνιστω σε κανεναν και για τιποτα. Τωρα μολις ξαναγυρισα σε miui. Σιγουρα θα δοκιμασω και αλλες ρομ αν βγουν αλλα νομιζω μονο τα παιδια απο εδω μεσα οπως gkalen και moihack αν ποτε ασχοληθουν θα φτιαξουν κατι αξιολογο σε kit kat ή κατι αλλο.

 

 

Υ.Γ. Γιωργο με το hell theme στη miui που ελεγες ηθελες να κανεις και κατι ακομα ασχοληθηκες τιποτα? Και ετσι μαματο ειναι αλλα παντα με αρεσουν οι καινουριες σου αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει περασει κανεις λογαριασμο hotmail απο email.apk με exchange σε V3?Δινω τα ιδια στοιχεια που εδινα και στην ιδια εφαρμογη με cmx,αλλα εδω δεν βρισκει λεει τον διακομιστη.Καποια ιδεα?:mad:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους.ρε παιδες μια βοηθεια.αν θελω να αλλαξω rom υπαρχει τροπος να μην σβηνονται οι επαφες?και κατι αλλο φοραω τωρα την cm7 by galen!σε gb!και το κιν αρχισε κατι κολληματα!μηπως εχω κανει καποια ρυθμηση λαθος?αν μπορει καποιος να μου πει!ουτε το ποιο απλο παιχνιδι δεν μου πεζει φανταστειτε και το κιν ειναι αδειο απο εφαρμογες μονο το sygic εχω μεσα!καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!
Link to comment
Share on other sites

@petros1969 Το email.apk δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε. Και ετσι οπως εχει κανει η microsoft πια το hotmail/outlook ισως να μην ειναι συμβατα πια δεν ξερω. Αν θες δοκιμασε να παρεις το email.apk απο το .zip της cmx μηπως δουλεψει με κεινο.

 

@nissanklark

Να μην σβηνονται οι επαφες δν γινεται γτ οταν φλασαρεις μια ρομ κανεις wipe data (οπου εκει μεσα εκτος ολων των αλλων ρυθμισεων των διαφορων εφαρμογων που εχεις ειναι και οι επαφες σου)

 

Για να τις φορτωνεις ευκολοτερα ομως μπορεις ειτε να τις κανεις export μεσα απο την εφαρμογη contacts/people στην καρτα sd ειτε να τις εχεις καπου που θα συγχρονιζονται (πχ με το gmail & το google contacts sync - οι πιο πολλες αν οχι ολες ρομς που εχουν gapps το υποστηριζουν αυτο)

 

Τωρα για αυτο που λες οτι το κινητο ειναι λιγο για πεταμα, θα σου προτεινα να κατεβασεις την δικη μου cm7 απο το xda και να φλασαρεις με το γνωστο τροπο (wipe data,dalvik cache (και optional format system) - η ρομ αυτη εχει λινκ για gapps απο κατω τα οποια θα φλασαρεις μετα τη ρομ).

Αν και με αυτη τη ρομ εχεις προβληματα, τοτε φλασαρε ξανα μια official ειτε 2.3 ειτε 4.0 δεν εχει σημασια. Αν το κινητο συνεχισει τα περιεργα τοτε ισως ειναι θεμα του hardware.

 

@ολοι οι υπολοιποι

οριστε στο screenshot ενα μικρο teaser απο αυτο που προσπαθω εδω και 2 μερες με την cm11

Ειναι ο kernel του blefish αρα πλεον χρησιμοποιουμε ION

Δεν εχουμε ομως καμερα,wifi,bt & sensors

Εχουμε ομως data,video playback & music playback και ο ηχος ειναι αρκετα καλυτερος. Στην κληση πλεον δεν ακουγεται και το συρσιμο των δαχτυλων στην πλατη του κινητου.

Link to comment
Share on other sites

ολοι οι υπολοιποι

οριστε στο screenshot ενα μικρο teaser απο αυτο που προσπαθω εδω και 2 μερες με την cm11

Ειναι ο kernel του blefish αρα πλεον χρησιμοποιουμε ION

Δεν εχουμε ομως καμερα,wifi,bt & sensors

Εχουμε ομως data,video playback & music playback και ο ηχος ειναι αρκετα καλυτερος. Στην κληση πλεον δεν ακουγεται και το συρσιμο των δαχτυλων στην πλατη του κινητου.

 

αντε moihack μπας και εχουμε να δοκιμασουμε καμια καινουρια ρομ με δυνατοτητες ετσι για να ξεσκουριασουμε και να πουμε καμια κουβεντα γιατι το τελευταιο καιρο βλεπω ψοφια πραγματα. Εγω σε εμπιστευομαι και πιστευω εν καιρω θα βγαλεις ακρη και θα μας δωσεις επιτελους μια αξιολογη ρομ για κκ ενταξει αν αργησει και ολο το καλοκαιρι εδω ειμαστε don't worry και αν ζαλιζεσε πολυ κανε καμια βουτια να ξελαμπικαρεις

Link to comment
Share on other sites

Moihack υπάρχει κάποιο γνωστό θέμα με την CM7 την δικιά σου που όταν βάζει το τηλέφωνο σε usb storage δείχνει μόνο την internal και όχι την external sd; Σήμερα το πρόσεξα. Είναι κάτι που γνωρίζεις σαν θέμα ή έκανα εγώ καμιά βλακεία;

 

Κάτι που ήθελα να αντιγράψω το έκανα από την cwm recovery όπου δουλεύει ύστερα από mount sdcard και mount usb storage.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ moihack για τις απαντησεις σου!πως μπορω να φλασαρω εργοστασιακη rom στην 2.3 και μετα μια custom απο αυτες που υπαρχουν?
Link to comment
Share on other sites

Moihack υπάρχει κάποιο γνωστό θέμα με την CM7 την δικιά σου που όταν βάζει το τηλέφωνο σε usb storage δείχνει μόνο την internal και όχι την external sd; Σήμερα το πρόσεξα. Είναι κάτι που γνωρίζεις σαν θέμα ή έκανα εγώ καμιά βλακεία;

 

Κάτι που ήθελα να αντιγράψω το έκανα από την cwm recovery όπου δουλεύει ύστερα από mount sdcard και mount usb storage.

 

οχι,τις βλεπει και τις 2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ moihack για τις απαντησεις σου!πως μπορω να φλασαρω εργοστασιακη rom στην 2.3 και μετα μια custom απο αυτες που υπαρχουν?

 

Εχουμε πει , βαζεις stallion και φλασαρεις official μεσω ρυθμισεων , αλλιως με το γνωστο τροπο των κουμπιων .

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Δεν μου δουλευευ καθολου το mobile internet, εχω βαλει τις ρυθμισεις APN Cosmote αλλα οταν παω να ψαξω για δικτυα μου λεει σφαλμα κατα την αναζητηση δικτυων

 

Εχω MUIU last εαν παιζει καποιο ρολο

Link to comment
Share on other sites

Καλο απογευμα σε ολους.Μετα απο καιρο ειπα να ριξω μια ματια τι παιζει για το κινητο μας.Τυχαια λοιπον χθες,ειδα μια νεα ρομ που ανεβασε ο Crysis στο xda,κι ειπα να την δοκιμασω.Ενα θεμα το οποιο αντιμετωπιζα σε ολες σχεδον τις ρομ(με εξαιρεση την cmx)ηταν αυτο με τον συγχρονισμο του hotmail.Σε αυτη την ρομ(δεν ειχα δοκιμασει τις προηγουμενες για να ξερω) ο συγχρονισμος γινεται κανονικα.Ενα αλλο επισης θετικο,ειναι και η βελτιωση του ηχου κλησης.Δεν ειναι επιπεδου V3,αλλα ειναι αρκετα βελτιωμενος.Βεβαια το γυαλοχαρτο στο καπακι εξακολουθει και υφισταται.Απο ηχο μουσικης δεν το δοκιμασα,γιατι δεν εχω κατι αξιοπιστο απο ακουστικα,οποτε θα ηταν λαθος συμπερασμα.Ραδιοφωνο δουλευει κανονικα.Καμερα επισης,και στο 720p.Αν δεν βαριεστε καποιοι ισως αξιζει να την δοκιμασετε.

Moihack πιο πανω ανεφερες κι εσυ για μια καινουργια.Ειμαι σιγουρος οτι θα την βγαλεις την ακρη,και θα τα λυσεις τα θεματα.

Κι οταν εισαι ετοιμος,εμεις τα καρταλια θα ειμαστε ετοιμοι για δοκιμες και εντυπωσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

 

Δεν μου δουλευευ καθολου το mobile internet, εχω βαλει τις ρυθμισεις APN Cosmote αλλα οταν παω να ψαξω για δικτυα μου λεει σφαλμα κατα την αναζητηση δικτυων

 

Εχω MUIU last εαν παιζει καποιο ρολο

 

Καμια ιδεα ρε παιδια γιατι ξαναπερασα την ROM αλλα παλι 3G internet δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

 

και εγώ έχω το κινητάκι, μετά από 2,5 χρόνια, και διάφορα φλασαρίσματα έχει φορεμένη την 4.0.3 official με kernel 3.0.8

θέλω να περάσω μια σταθερή rom , με νοιάζει να δουλεύει σαν τηλέφωνο, να μιλάω, να με ακούνε.. δε με νοιάζει κάμερα και ομορφιές.

τι προτείνετε να περάσω; και το κυριότερο.. πως. ( τελευταία φορά ήταν 1,5 χρόνο πριν που το φλάσαρα, και έχω ξεχάσει τα πάντα..και εκτός αυτού, μετά από πολλές ώρες που διαβάζω το forum νομίζω ότι οι αρχικοί τρόποι έχουν αλλάξει λίγο ή είναι η ιδέα μου?)

μια πρόταση για να περάσω και ένα link με οδηγίες και θα είμαι ευγνώμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ρομ της προκοπης πρέπει να κατέβεις σε official gb 2.3 Β572.

Λίγο πιο πάνω στην υπογραφή του tzivas31 εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712 θα βρεις τους οδηγούς και λινκ για ρομ.

Εγώ έχω τη miui του gkalen, αλλά μπορείς να βάλεις και την stallion που είναι βασισμένη στην official 2.3

 

Ας γράφουμε που και που για να μην σκουριάζει και το thread χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

 

και εγώ έχω το κινητάκι, μετά από 2,5 χρόνια, και διάφορα φλασαρίσματα έχει φορεμένη την 4.0.3 official με kernel 3.0.8

θέλω να περάσω μια σταθερή rom , με νοιάζει να δουλεύει σαν τηλέφωνο, να μιλάω, να με ακούνε.. δε με νοιάζει κάμερα και ομορφιές.

τι προτείνετε να περάσω; και το κυριότερο.. πως. ( τελευταία φορά ήταν 1,5 χρόνο πριν που το φλάσαρα, και έχω ξεχάσει τα πάντα..και εκτός αυτού, μετά από πολλές ώρες που διαβάζω το forum νομίζω ότι οι αρχικοί τρόποι έχουν αλλάξει λίγο ή είναι η ιδέα μου?)

μια πρόταση για να περάσω και ένα link με οδηγίες και θα είμαι ευγνώμων!!!

 

Πρεπει να ξεκλειδωσεις την ροζ οθονη για να μπορεσεις να φλασαρεις τουλαχιστον την Back To Ice V3 , αφου δε θες και πολλα πολλα.

Αυτο γινεται κατεβαζοντας και περνωντας το στεπ4 που λεμε οτι ξεκλειδωνει τη ροζ οθονη.

Πηγαινε εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=27965265

Διαβασε το πρωτο ποστ και στο σημειο που λεει , "Unlock the pink screen" , θα κατεβασεις το ζιπ που λεει ο pika.

Το ξεζιπαρεις και μεσα εχει ενα φακελο dload .

Βαζεις το φακελο dload στην sd , και κλεινεις τη γρηγορη εκκινηση ( fastboot ) στο τηλ..

Πας ρυθμισεις/καρτα sd και αποθηκευτικος χωρος/ αναβαθμιση απο sd / .... και επιλεγεις να γινει αναβαθμιση.

Μετα απ'αυτο εχεις ξεκλειδωσει τη ροζ οθονη , μπορεις να βαλεις recovery.img και να φλασαρεις , με τις οδηγιες στην υπογραφη του tzivas31.

 

@ da77

Δουλευουν ολα κανονικα και με cosmote sim , δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις αυτο το προβλημα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες βδομαδες ειχα δοκιμασει πολλες νεες ρομ που βγηκανε. 'Οπως mokee και cm11 του desalouche για το u88860 που τις εκανε port για το κινητο μας o lihis στο xda. 'Ολες καλες αλλα ειχαν θεμα για μενα προσωπικα με τον ηχο οταν καλουσα και μιλουσα υπηρχε ο ηχος "γυαλοχαρτο" και σχετικα χαμηλος. Ένα άλλο bug που ειχαν ήταν οτι ειχαν min frequency στα 245 και αργουσε να ξυπνησει το κινητο και εχανα κλησεις και οταν το εβαζα σε 368 με το επομενο reboot δεν το κρατουσε και ξαναγυρνουσε στο 245, οσοι το εχουν πετυχει ξερουν τι σπαστικο ειναι να χανεις κλησεις για αυτο το λογο. Χθες περασα την τελευταια δουλεια του crysis την cm11 4.4.4 η οποια ειναι ρυθμισμενη απο την αρχή να ειναι min frequency 368 και max 1400 οποτε δεν χανω κληση και ο ηχος εχει καθαρισει απο το γυαλοχαρτο και εχω την εντυπωση ειναι καποια κλικ πιο δυνατος. Το wifi δουλευει αψογα και το bluetooth. Αυτα εχω δοκιμασει προς το παρόν και ειμαι ευχαριστημενος θα δεξει και μεσα στην εβδομαδα πως θα παει και θα δωσω ενα αναλυτικοτερο feedback. Την συγκεκριμενη ρομ μπορειτε να την βρειτε εδώ ειναι η latest 28-06 και εχει και λινκ για νεο ομορφο recovery TWRP 2.7.1.0 πιο ευκολο στη χρηση.

 

Όπως προειπα θαα δωσω ενα πιο αναλυτικό feedback μεσα στην εβδομαδα για αυτη τη ρομ αλλα ισως και το τελευταιο μιας και περιμενω μεσα στην εβδομαδα το νεο μου κινητο για νεες περιπετεις το Huawei G750. Θα προσπαθησω να μενω στις εξελιξεις και να ανανεωνω τον οδηγο και για το αγαπημενο μας u8800 pro που για μενα αυτο ηταν το πρωτο smartphone που ειχα και μπηκα στο μαγικο κοσμο του android και ολα τα κολπα του. Ευχομαι gkalen και moihack που για μενα προσωπικα ήταν δάσκαλοι να συνεχισουν την καλη δουλεια και με αυτο το κινητο περαν άλλων. Χαιρομαι με τον οδηγο μου που έβαλα και εγω ενα λιθαρακι στην αναπτυξη αυτου του τοσο υπέροχου κινητού

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

οκ, ξεκλείδωσα την pink κατέβασα και το recovery. ερώτηση, στον οδηγό λέει να γίνει extract αλλά αυτό είναι σε img αρχείο , και όταν πάω να το ανοίξω με powerISO μου λέει είναι κατεστραμμένο το αρχείο και δεν το κάνω τίποτα. Το "ανοίγω" τελικά με κάποιο τρόπο, η μόνο όνομα πρέπει να το αλλάξω σε όλη τη διαδικασία ?

επίσης, για την recovery που ανέφερες τώρα, είναι άλλη διαδικασία για να περαστεί?

Edited by mormegil
Link to comment
Share on other sites

οκ, ξεκλείδωσα την pink κατέβασα και το recovery. ερώτηση, στον οδηγό λέει να γίνει extract αλλά αυτό είναι σε img αρχείο , και όταν πάω να το ανοίξω με powerISO μου λέει είναι κατεστραμμένο το αρχείο και δεν το κάνω τίποτα. Το "ανοίγω" τελικά με κάποιο τρόπο, η μόνο όνομα πρέπει να το αλλάξω σε όλη τη διαδικασία ?

 

Όταν βγαλει τη ροζ οθονη και συνδεσεις το κινητο σου με τον υπολογιστη εκει θα δεις ενα φακελο που μεσα εχει ενα αρχειο recovery που θα τον κανεις αντικατασταση με το αρχειο που εχεις ακριβως όμως με την ιδια ονομασια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...