Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτα πρωτα αν εχεις την 540 .....

ρυθμισεις/σχετικα με το τηλ.../αριθμος εκδοσης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Έχει πάνω την Β526.

Αλλη κι αυτη? ?

Δεν την ξερω, πως την περασες??

Αν μπορεις να δοκιμασεις και σ'εναν αλλο υπολογιστη, για να δεις αν στη διαβαζει την ροζ οθονη.

 

Edit

Ισως εχεις μεγαλυτερο προβλημα ...

Εχεις σιγουρα το u8800 pro? ??

Γιατι η Β526 ειναι για το u8800, ελπιζω να μην εχει γινει κατι τετοιο γιατι απ'οτι εψαξα δεν βρηκα λυση , ακομα και αλλη official να θελεις να περασεις , δεν νομιζω να τα καταφερεις.

Wifi και bluetooth, δουλευουν? ???

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αλλη κι αυτη? ?

Δεν την ξερω, πως την περασες??

Αν μπορεις να δοκιμασεις και σ'εναν αλλο υπολογιστη, για να δεις αν στη διαβαζει την ροζ οθονη.

 

Εχεις σιγουρα το u8800 pro? ??

 

Όπως έγραψα και στο επίσημο topic, η συσκευή δεν είναι δική μου αλλά ενός φίλου, αλλά σίγουρα ήταν έτσι από τη μάνα του. Και ναι, είναι το Pro, και μάλιστα από τα πρώτα που κυκλοφόρησαν από τη wind.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαξεις στο google για την B526 θα δεις οτι λενε οτι ειναι για το απλο u8800 ...

Αν δουλευει το wifi και bluetooth , τοτε δοκιμασε και σε αλλο pc να συνδεθεις ..

Link to comment
Share on other sites

Τα windows τα βρισκουν μονα τους τα drivers και μερικες rom τα εχουν και μεσα αν δεν κανω λαθος. Εγω και στα w7 και στα w8 η μονη φορα που χρειαστηκε να βαλω drivers ηταν για να ροοταρω την official 2.2.2 νομιζω
Link to comment
Share on other sites

Αμα ψαξεις στο google για την B526 θα δεις οτι λενε οτι ειναι για το απλο u8800 ...

Αν δουλευει το wifi και bluetooth , τοτε δοκιμασε και σε αλλο pc να συνδεθεις ..

Πάντως κάτω από τη μπαταρία γράφει U8800Pro, θα το ψάξω. Ευχαριστώ.

 

Τα windows τα βρισκουν μονα τους τα drivers και μερικες rom τα εχουν και μεσα αν δεν κανω λαθος. Εγω και στα w7 και στα w8 η μονη φορα που χρειαστηκε να βαλω drivers ηταν για να ροοταρω την official 2.2.2 νομιζω

Αυτό εννοούσα κι εγώ, ότι δε γίνεται να μη χρειάζονται drivers, απλά για κάποιες συσκευές περιλαμβάνονται στα windows, για κάποιες όχι.

 

 

Φοβάμαι ότι ο φίλος έχει κάνει κάποια μακακία... Πατώντας vol+ & power μπαίνει σε recovery. Ποιο image πρέπει να φλασάρω;

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτω από τη μπαταρία γράφει U8800Pro, θα το ψάξω. Ευχαριστώ.

 

 

Αυτό εννοούσα κι εγώ, ότι δε γίνεται να μη χρειάζονται drivers, απλά για κάποιες συσκευές περιλαμβάνονται στα windows, για κάποιες όχι.

 

 

Φοβάμαι ότι ο φίλος έχει κάνει κάποια μακακία... Πατώντας vol+ & power μπαίνει σε recovery. Ποιο image πρέπει να φλασάρω;

 

μα με vol+ και power σε recovery μπαινεις,με vol+,vol- και power μπαινεις σε Pink screen.Ας δοκιμασει να μπει με και χωρις μπαταρια.Ειδικα για φλασαρισματα official προτεινω μονο χωρις μπαταρια,με το usb,με μπαταρια βγαινουν failed πολλες φορες τα φλασαρισματα

 

drivers εδω http://www.sendspace.com/file/za1ar6 ,δοκιμασε και καποια θα κανουν.Αν και ξαναλεω οτι εκτος κι αν εχεις windows xp δεν χρειαζεται να βαλεις εσυ drivers.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ ΡΟΜ , ΓΙΑ GINGERBREAD BASEBAND 2.3.5

 

ΤΗΕ ΝΕW STALLION

Changelog

στηθηκε τελειως απο την αρχη , με αρκετες αλλαγες και βελτιωσεις σε ηχο και ελπιζω ακομα και αυτοι που ειχαν καποια θεματα , απο δω και περα να μην τα εχουν.

 

Download , THE NEW STALLION

http://d-h.st/6hX

 

εγκατασταση με το γνωστο τροπο

 

screenshots

το ιδιο με το ics look , και ερχεται κι ενα φρεσκο θεματακι μεσ'τη βδομαδα.

 

ΕΝJOY ... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτω από τη μπαταρία γράφει U8800Pro, θα το ψάξω. Ευχαριστώ.

 

 

Αυτό εννοούσα κι εγώ, ότι δε γίνεται να μη χρειάζονται drivers, απλά για κάποιες συσκευές περιλαμβάνονται στα windows, για κάποιες όχι.

 

 

Φοβάμαι ότι ο φίλος έχει κάνει κάποια μακακία... Πατώντας vol+ & power μπαίνει σε recovery. Ποιο image πρέπει να φλασάρω;

δεν φλασαρεις image,zip φλασαρεις

image βαζεις μονο απο ρoζ οθονη

αρα πρεπει να μπεις σε ροζ οθονη και να αλλαξεις σε recovery 5.0.2.7

και μετα να φλασαρεις το zip απο recovery,οταν προκειται για custom rom

για official ειναι αλλη διαδικασια

μην με μπερδευεις:p

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκανα οδηγο με οσο πιο απλα λογια για ολα τα βηματα και για recovery γραφω και για ρομ ειτε official εἰτε custom αλλά οπως γραφω και εκει διαβαστε προσεχτικα και να ειστε απολυτα σιγουροι οτι τα καταλαβατε πριν ξεκινησετε για να γλιτωσετε μελλοντικα προβλήματα!!!

 

Gkalen ειλικρινα μπαινω σε πειρασμο αποψε κιολας να φορεσω τη καινουρια αλλα επειδη αυριο τη κανω για χωριο και δεν ξερω εκει αν παιζει ιντερνετ ή οχι και μην ψαχνομαι ξεχασω να περασω κατι. Θα τη δοκιμασω λογικα κυριακη του πασχα το βραδυ που θα επιστρεψω. Θα ηθελα να σε ρωτησω το gps.conf που εχουμε στο κινητο μας πειραγμενο μπορω να το χρησιμοποιησω και για άλλα κινητα ή το καθενα θελει δικό του?

 

Αν μεχρι την κυριακη δεν μπω καλες σουβλες με καλο κρεας σε ολους παιδια και επιστρεφουμε απο βδομαδα δυναμικα με οτι καλυτερα νεα και νεες ρομ.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αρχικά Καλή Ανάσταση σε όλους!

 

Λοιπόν ο φίλος την έκανε τη μακακία και είχε φορτώσει την 526 στη συσκευή του, που μάλλον ήταν για το απλό, όχι το pro. Τώρα εγώ κάθομαι και βασανίζομαι επειδή είχα το κινητό αυτό πριν από κάνα χρόνο, και βασανίζω και εσάς μαζί. Θα προσπαθήσω να το επαναφέρω, αν έχετε καμιά ιδέα καλοδεχούμενη. (Πάντως το κινητό δουλεύει κανονικά με την 526, αλλά πρέπει να του βγάζει κάποια προβληματάκια σε gps, wifi, bt κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αρχικά Καλή Ανάσταση σε όλους!

 

Λοιπόν ο φίλος την έκανε τη μακακία και είχε φορτώσει την 526 στη συσκευή του, που μάλλον ήταν για το απλό, όχι το pro. Τώρα εγώ κάθομαι και βασανίζομαι επειδή είχα το κινητό αυτό πριν από κάνα χρόνο, και βασανίζω και εσάς μαζί. Θα προσπαθήσω να το επαναφέρω, αν έχετε καμιά ιδέα καλοδεχούμενη. (Πάντως το κινητό δουλεύει κανονικά με την 526, αλλά πρέπει να του βγάζει κάποια προβληματάκια σε gps, wifi, bt κτλ.)

 

Δεν εχει λυση , αν θα παμε να περασουμε official απο το προ , πιθανως θα μπρικαρει

Καλυτερα να το παει στο service για να ζητησει αναβαθμιση παρα να το πειραξεις τωρα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αρχικά Καλή Ανάσταση σε όλους!

 

Λοιπόν ο φίλος την έκανε τη μακακία και είχε φορτώσει την 526 στη συσκευή του, που μάλλον ήταν για το απλό, όχι το pro. Τώρα εγώ κάθομαι και βασανίζομαι επειδή είχα το κινητό αυτό πριν από κάνα χρόνο, και βασανίζω και εσάς μαζί. Θα προσπαθήσω να το επαναφέρω, αν έχετε καμιά ιδέα καλοδεχούμενη. (Πάντως το κινητό δουλεύει κανονικά με την 526, αλλά πρέπει να του βγάζει κάποια προβληματάκια σε gps, wifi, bt κτλ.)

 

Αφου του βγαζει μονο αυτα και δεν το ειχε μπλοκαρει τελειως παλι καλα. Εγω θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις πρωτα να του περασεις την official 2.2 που ειναι για προ την Β025 ή Β026 και για τις 2 δινω λινκ στον οδηγό μου. Μετα αν και μακαρι να τα καταφερεις να περασεις μια απο αυτες αφου την περασεις δοκιμασε για την Β572 για να πας σε 2.3 και μετα ακολουθα τα βηματα για φλασαρισμα της stallion. Σε ευχομαι να τα καταφερεις τωρα δεν ξερω γιατι δεν ειχα ακουσει για κανεναν να εχει περασει ρομ του απλου και τροπο επιλυσης του απλα σκεφτομαι οτι ισως πρεπει να ξεκινησεις πρωτα με 2.2 και αν τα καταφερεις να πας πιο περα. Παντως οτι και αν κανεις ειτε update ειτε downgrade όπως ειπαν και αλλοι το κινητο μας συμπεριφερεται καλυτερα χωρις μπαταρια μονο συνδεμενο με το usb στον υπολογιστη μη με ρωτησεις το γιατι δεν ξερω απλως απο εμπειρια στα συχνα update και downgrade το εχω διαπιστωσει οτι ισχυει. Σε ευχομαι καλη τυχη

 

Εγω τα λεω αυτα για να γλυτωσει το περιμενε με την wind μεσα σε γιορτες χαλαρα 20 μερες το λιγοτερο.Λεω να δοκιμασει την τυχη του και αν μπρικαρει τοτε να παει για service εξαλλου δεν περασε καμια custom μονο official απλα απο ανθρωπινο λαθος δεν εβαλε τη σωστη για το κινητο του.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ ΡΟΜ , ΓΙΑ GINGERBREAD BASEBAND 2.3.5

 

ΤΗΕ ΝΕW STALLION

Changelog

στηθηκε τελειως απο την αρχη , με αρκετες αλλαγες και βελτιωσεις σε ηχο και ελπιζω ακομα και αυτοι που ειχαν καποια θεματα , απο δω και περα να μην τα εχουν.

 

Download , THE NEW STALLION

http://d-h.st/6hX

 

εγκατασταση με το γνωστο τροπο

 

screenshots

το ιδιο με το ics look , και ερχεται κι ενα φρεσκο θεματακι μεσ'τη βδομαδα.

 

ΕΝJOY ... :cool:

 

τι αλλαγες παιζουν εκτος απο τον ηχο?Εχω ακομα την stallion ics που ειχες ανεβασει χωρις dsp και supercharger και μετα απο τοσες μερες μπορω να πω οτι τρωει κατι σκαλωματα ωρες ωρες..Την ειχα βαλει με super clean install ουτε titanium ουτε τιποτα.Ωρες ωρες παθαινει κανα freeze στο ασχετο ενω αλλες φορες κανει reboot χωρις να ζοριζεται ιδιαιτερα απο κατι απαιτητικο σε cpu και ram.Πχ παιζοντας angry birds.Επισης δεν παιζει να παιξω 3d παιχνιδι χωρις lag αν δεν κανω πρωτα soft reboot με το FastReboot η με κανονικο reboot.Ισως θελει καμια βελτιωση στο memory managment.Αμα βαλω την καινουργια και περασω τις εφαρμογες με titanium (app+data) λες να χει κανα θεμα?Αφου ειναι η ιδια rom εννοω,ιδιο baseband και ολα..

Link to comment
Share on other sites

τι αλλαγες παιζουν εκτος απο τον ηχο?Εχω ακομα την stallion ics που ειχες ανεβασει χωρις dsp και supercharger και μετα απο τοσες μερες μπορω να πω οτι τρωει κατι σκαλωματα ωρες ωρες..Την ειχα βαλει με super clean install ουτε titanium ουτε τιποτα.Ωρες ωρες παθαινει κανα freeze στο ασχετο ενω αλλες φορες κανει reboot χωρις να ζοριζεται ιδιαιτερα απο κατι απαιτητικο σε cpu και ram.Πχ παιζοντας angry birds.Επισης δεν παιζει να παιξω 3d παιχνιδι χωρις lag αν δεν κανω πρωτα soft reboot με το FastReboot η με κανονικο reboot.Ισως θελει καμια βελτιωση στο memory managment.Αμα βαλω την καινουργια και περασω τις εφαρμογες με titanium (app+data) λες να χει κανα θεμα?Αφου ειναι η ιδια rom εννοω,ιδιο baseband και ολα..

Στη θεση σου θα εκανα το data/app , αντιγραφη στο pc ..

Μετα, με drag and drop θα εβαζα τις εφαρμογες στο data/app του ρομ και θα το φλασαρα κομπλε, με τις εφαρμογες ετοιμες και περνα μονο τα δεδομενα με titanium.

Θα δουλεψει ανετα και θα'χεις βαλει μονος σου οτι εφαρμογη θες.

Πρεπει να το βαλεις, αφου εχεις και θεματα , εκτος του ηχου και φωτο εχω επαναφερει και αρκετα αρχεια στο system/bin και lib και ισως απο αυτα να εβγαζε προβληματα.

Νομιζω οτι θα νιωσεις οτι ειναι διαφορετικο ρομ ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εντύπωση ότι προχθές που πρωτοδοκίμασα την icsdroid άρχισε να laggarei γιατι ξεπέρασα κατά πολύ τις 100 εφαρμογές. Μετά στην προσπάθεια μου να βρω μια RΟΜ 4αρα, δοκίμασα την CyanogenMod 10.1 η οποία έχει τρισάθλιο ήχο στις κλήσεις και την σούταρα αμέσως.

Τέλος έβαλα πάλι ics droid εγκαθιστώντας μια μια εφαρμογές ωστε να καταλάβω τι φταίει. Τώρα είμαι στις 75 και με cpu στο 1,4ghz είναι καλή ακόμα (καμμία σχεση ομως με Horse την οποία σκεφτομαι να ξαναβάλω).

 

P.s. : Ξέχασα να αναφέρω ότι μετά τη δεύτερη εγκατάσταση της icsdroid έκανα και fix permissions από το advanced menu του recovery (με τη λογική τζάμπα ειναι δεν κάνουμε?). Δεν ξερω εαν συνέβαλε στο ότι γενικά παίζει καλύτερα από την πρώτη φορα...

Edited by RadiactiveToy
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι αμα ανοιξω μια εφαρμογη και την κλεισω το χοροπηδημα ειναι τρελλο που προς το παρον δεν εμφανιζει ουτε τα widgets

αλλα εκει θα χοροπηδαει μεχρι να το φτιαξει ο Γιωργος,δεν ξερω εαν εχει καμια ιδεα.....

η μπαταρια παει αρκετα καλα

 

Καλη Ανασταση σε ολους παιδια

τα λεμε.....

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ ΡΟΜ , ΓΙΑ GINGERBREAD BASEBAND 2.3.5

 

ΤΗΕ ΝΕW STALLION

Changelog

στηθηκε τελειως απο την αρχη , με αρκετες αλλαγες και βελτιωσεις σε ηχο και ελπιζω ακομα και αυτοι που ειχαν καποια θεματα , απο δω και περα να μην τα εχουν.

 

Download , THE NEW STALLION

http://d-h.st/6hX

 

εγκατασταση με το γνωστο τροπο

 

screenshots

το ιδιο με το ics look , και ερχεται κι ενα φρεσκο θεματακι μεσ'τη βδομαδα.

 

ΕΝJOY ... :cool:

 

Γιώργο ειναι full έκδοση? Με ram mamager script και ολα; εγω εχω την "light" που ειχες βγάλει για τον azuli. Ευχαριστημενος, αν και νομίζω ενα κλικ κάτω απο horse σε επιδόσεις. Θα τη βαλω κι αυτή οπωσδήποτε για να τσεκαρω διαφορες

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους!!! Ήρθε ο αδερφός μου για γιορτές και έχει ξεμείνει με την Stock 2.2.2. Ποιά ROM προτείνεται να φλασάρω? Και αν μπορείτε και κάποιον οδηγό επειδή είναι πολλά τα post και χάθηκα!!!
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ειναι full έκδοση? Με ram mamager script και ολα; εγω εχω την "light" που ειχες βγάλει για τον azuli. Ευχαριστημενος, αν και νομίζω ενα κλικ κάτω απο horse σε επιδόσεις. Θα τη βαλω κι αυτή οπωσδήποτε για να τσεκαρω διαφορες

Η ΝΕW Stallion ειναι τοπ.

Ειναι αδεια απο εφαρμογες..

 

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους!!! Ήρθε ο αδερφός μου για γιορτές και έχει ξεμείνει με την Stock 2.2.2. Ποιά ROM προτείνεται να φλασάρω? Και αν μπορείτε και κάποιον οδηγό επειδή είναι πολλά τα post και χάθηκα!!!

Εξαρταται τι κεφια εχεις, μπορεις να βαλεις ρομ για 2.2 κατευθειαν ...

Μπορεις ν'αναβαθμισεις πρωτα σε 2.3 και να βαλεις οποια ρομ θες ...

Για οτι ρομ θες κοιτα τα λινκ στην υπογραφη μου.

Επισης εδω θα βρεις οτι ρομ κυκλοφορει για το τηλ.. http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466

 

Οδηγο αναβαθμισης εχω στη σελιδα 506 .

 

Και οδηγο απο τον tzivas, εδω .... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712 ... και λινκ για κατεβασματα.

 

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή Ανάσταση σε όλους!!! Ήρθε ο αδερφός μου για γιορτές και έχει ξεμείνει με την Stock 2.2.2. Ποιά ROM προτείνεται να φλασάρω? Και αν μπορείτε και κάποιον οδηγό επειδή είναι πολλά τα post και χάθηκα!!!

 

ριξε μια ματια στον οδηγο του tzivas http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

 

Η ΝΕW Stallion ειναι τοπ.

Ειναι αδεια απο εφαρμογες..

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

.Με προλαβες.Θα δοκιμαζω και αν χρειαστω τιποτα σκριπτακια ή εφαρμογουλες,θα με μονταρεις σωστα?Αντε χρονια πολλα σε ολους

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την new stallion και εχει τα εξης προβληματα.

 

Δεν βλεπει τις φωτογραφιες τις εξωτερικης μνημης και επισης δεν βλεπει τα τραγουδια στο google music player.

 

Τις φωτογραφιες καταφερα να τις δω με το προγραμμα quickpic.

Tα τραγουδια δεν τα βλεπει δυστυχως.

 

Στην προηγουμενη εκδοση ολα δουλευαν ρολοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την new stallion και εχει τα εξης προβληματα.

 

Δεν βλεπει τις φωτογραφιες τις εξωτερικης μνημης και επισης δεν βλεπει τα τραγουδια στο google music player.

 

Τις φωτογραφιες καταφερα να τις δω με το προγραμμα quickpic.

Tα τραγουδια δεν τα βλεπει δυστυχως.

 

Στην προηγουμενη εκδοση ολα δουλευαν ρολοι!!!

 

Κατι δεν σου πηγε καλα, ολα δουλευουν τζαμι και καλυτερα απο την προηγουμενη.

Βεβαια οπως ειδες υπηρχαν και 4-5 που ειχαν προβληματακια με την προηγουμενη , εγω δεν ειχα θεματα ουτε με την πριν ουτε με την New, ισα ισα που θεωρω και καλυτερη την New ..

Βεβαια ξαδοκιμασε να την φλασαρεις απο την αρχη, αλλιως βαλε ξανα αυτην που σου δουλευε ρολοι ...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. Με υγεία και πολλές επιτυχιες. Σκεφτομαι να δοκιμασω τη new stallion αλλα η icsdroid εχει κάτσει καλά και εχει απίθανο ηχο και πολύ καλή μπαταρία παιδιά δεν ξερω αν το προσέξατε. Φτου φτου! Γεια σου ρε gkalen με τις τρομερές Rom σου!!!
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...