Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

εχεις βαλεις και το supercharger;

Οχι και τα δυο μαζι .

Εχω βαλει δυο ρομ στο xda , το ενα με supercharger και το αλλο με το rammanager script.

Το θεμα ειναι ομως οτι πετυχα να εξαφανισω το lag των οθονων .

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω;;;;;!!!!!!

που ειναι;;;;;

αυτα ειναι καλα νεα

 

ειπα και εγω,δεν το ειχα δει στο xda,σορυ man

εχω την εντυπωση οτι ram manager δουλευει καλυτερα αλλα ειναι νωρις ακομα για να πω με σιγουρια

επισης στην official δεν χοροπηδανε τα εικονιδια με re manager εαν για π.χ ανοιξεις ενα φακελο που εχεις αποθηκευσεις apps

ξερεις αλλαζει το ανθρωπακι στο image της εφαρμογης καθως σκρολαρεις

για δες το αυτο

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω;;;;;!!!!!!

που ειναι;;;;;

αυτα ειναι καλα νεα

 

ειπα και εγω,δεν το ειχα δει στο xda,σορυ man

εχω την εντυπωση οτι ram manager δουλευει καλυτερα αλλα ειναι νωρις ακομα για να πω με σιγουρια

επισης στην official δεν χοροπηδανε τα εικονιδια με re manager εαν για π.χ ανοιξεις ενα φακελο που εχεις αποθηκευσεις apps

ξερεις αλλαζει το ανθρωπακι στο image της εφαρμογης καθως σκρολαρεις

για δες το αυτο

Ναι ,καλυτερα με ram manager .

Θα τ'ανεβασω , λογικα σημερα ..

 

Edit

Επιτελους , μετα απο καμμια 20αρια build.prop που εφτιαξα σημερα , τελος το lag στον launcher .

Ελπιζω μονο να μη βγαλει τιποτ'αλλο γιατι εφυγαν αρκετες γραμμες απο το build.prop.

Μεχρι τωρα , ολα ειναι τζαμι ..... ειδωμεν λοιπον....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

gkalen

sms error code 38,κοινως δεν φευγουν τα μηνυματα

καμια ιδεα,εβαλα και handcent αλλα τα ιδια

 

Υπομονη μεχρι το βραδυ που θ'ανεβασω το επομενο.

Μολις εστειλα sms και ελαβα , αλλα ειμαι με το νεο ρομ τωρα και δεν ξερω αν ειχε προβλημα στα sms το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη μεχρι το βραδυ που θ'ανεβασω το επομενο.

Μολις εστειλα sms και ελαβα , αλλα ειμαι με το νεο ρομ τωρα και δεν ξερω αν ειχε προβλημα στα sms το προηγουμενο.

ναι,ειναι σιγουρα της rom γιατι πηρα wind τηλ.,το εκανα χειροκινητα αλλα MMI error

αλλα πως οριζουμε χειροκινητα το κεντρον μηνυματων;

δεν βλεπω ρυθμιση

red alert

*#*#4636#*#*

ρυθμιση SMSC

πατας update η στην δικια μου περιπτωση ειχε μπει το +306942190000 που ειναι της voda:confused: που δεν ειχα ποτε,ολα τα στραβα μου ηρθαν

το εσβησα,εβαλα το "+30693597000" για wind και δουλεψε ο....μακακας

 

Γιωργο σορυ ειλικρινα αγορινα

ολα καλα!!!

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι σιγουρα της rom γιατι πηρα wind τηλ.,το εκανα χειροκινητα αλλα MMI error

αλλα πως οριζουμε χειροκινητα το κεντρον μηνυματων;

δεν βλεπω ρυθμιση

red alert

*#*#4636#*#*

ρυθμιση SMSC

πατας update η στην δικια μου περιπτωση ειχε μπει το +306942190000 που ειναι της voda:confused: που δεν ειχα ποτε,ολα τα στραβα μου ηρθαν

το εσβησα,εβαλα το "+30693597000" για wind και δουλεψε ο....μακακας

 

Γιωργο σορυ ειλικρινα αγορινα

ολα καλα!!!

 

Α, ωραια ,μολις σχολασα και παω να το ετοιμασω για ανεβασμα.

Αυτο το ρομ , αξιζει να το ανεβασω κι εδω , πιο smooth

πο οποιοδηποτε ρομ 4.. και πανω που κυκλοφορει.

Ισως ειμαι ενθουσιασμενος για πρωτη φορα απ'οταν ξεκινησα την ICS.

12 ωρες το φοραω και εχω καμμια κατοστη εφαρμογες πανω του και ολα πανε ρολοι μεχρι τωρα.

Τα λεμε ........

Link to comment
Share on other sites

Α, ωραια ,μολις σχολασα και παω να το ετοιμασω για ανεβασμα.

Αυτο το ρομ , αξιζει να το ανεβασω κι εδω , πιο smooth

πο οποιοδηποτε ρομ 4.. και πανω που κυκλοφορει.

Ισως ειμαι ενθουσιασμενος για πρωτη φορα απ'οταν ξεκινησα την ICS.

12 ωρες το φοραω και εχω καμμια κατοστη εφαρμογες πανω του και ολα πανε ρολοι μεχρι τωρα.

Τα λεμε ........

σιγουρα,καλο μηνα με ferrari??

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ ΡΟΜ

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ICS BASEBAND (404029)

 

ICE DROID V1

Changelog

βαριεμαι να γραφω τα κλασικα... :p

πιο πολυ γι'αυτους με normal χρηση , (αν και αυτη η version , κραταει αρκετα καλα και σε multitasking ).

ειναι αρκετα smooth και ευελικτο παρα το "βαρος" του , τουλαχιστον οσοι ειναι "νεοι" με στοκ ics , πρεπει να το βαλουν , θα παθουν πλακα . ( οι παλιοι ισως προτιμουν την ελαφρυτητα της GB ).

εχει τα παντα (ραδιο) και δουλευουν ολα σε αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο πλεον , γι'αυτο και τωρα την ανεβαζω κι'εδω.

απο ηχο , το εχουν πει παντου ... εξαιρετικος !!!

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , ICE Droid V1

http://www.mediafire.com/download.php?7wvxwuwla4zir4y

 

Εγκατασταση με το γνωστο τροπο ( οι παλιοι τους ξερουν ολους τους τροπους , οι νεοι αν δεν ξερουν , ας ρωτησουν γιατι βαριεμαι να τα ξαναγραφω τωρα... :p )

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε. Εγω ως νεος θα παραμεινω στην σταλιον μεχρι να την βαρεθω.

 

Οσο αφορα την σταλιον εχω ενα θεματακι. Δεν μου φορτιζει με κλειστο το κιν. Οταν το συνδεω σε φορτιστη bootarei μονο του το κιν. Αμα το κλεισω ξανα bootarei σαν να του εχω δωσει επανεκκινηση. Οταν αποσυνδεεται απο φορτιστη ολα δουλευουν ρολοι. Ξερει κανεις καμια λυση;

 

Και μια αλλη απορια μου που δεν απαντηθηκε: στα τηλεφωνα που δεν εχουν προθεμα ελλαδας σας εμφανιζει κανονικα αναγνωριση κλησης;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε stock GB, πώς βάζω stallion? Δεν έχω root, δεν έχω recovery, είναι όλα εργοστασιακά. Διάβασα κάποιους οδηγούς στην πρώτη σελίδα, αλλά τα links σε MU είναι νεκρά.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε stock GB, πώς βάζω stallion? Δεν έχω root, δεν έχω recovery, είναι όλα εργοστασιακά. Διάβασα κάποιους οδηγούς στην πρώτη σελίδα, αλλά τα links σε MU είναι νεκρά.
Ακολούθησε τον οδηγό εδώ. Πήγαινε κατευθείαν στο βήμα που λέει για το recovery, μετά τα πρώτα 12. Κάνε πρώτα backup μέσω CWM πριν κάνεις τα wipes και φλασάρεις το rom.

Προτείνω επίσης να κάνεις backup τα μηνύματα/επαφές/εφαρμογές με κάποια εφαρμογή απο το market έτσι ώστε να τα επαναφέρεις γρήγορα στο νέο rom. (για τα δυο πρώτα χρησιμοποίησα το Super Backup προσωπικά, ενώ για το τελευταίο Titanium Backup αλλά χρειάζεσαι root)

Edited by MobbDeep
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους τους u8800pros. Με έφαγε πάλι η περιέργεια και έβαλα και την ICEDroid V1. Είναι πολύ όμορφη αλλά κατά ένα πολύ περίεργο τρόπο και αυτή συμπεριφέρεται όπως η stallion δηλαδή laggarei. Τώρα ξέρω θα με βρίζει ο Gkalen αλλά και εγώ τα έχω πάρει γιατί δεν μπορώ να κατάλαβω τι διαφορετικό έχει το τηλέφωνο μου. Υποψιάζομαι ότι ή οφειλεται στην atmel οθόνη στην κάρτα sd που είναι μια 32άρα samsung class 10.

Την κρατάω όμως γιατί είναι η πιο καινούργια :music:

Gkalen είσαι super, thanks

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δε σε παει με τιποτα ...

Κι εγω με atmel ειμαι και με 16αρα class 4 καρτα και παει τζαμι .

Δεν ξερω ...........

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως :D, εκτος και εαν ειναι καποια από τις εφαρμογες που έχω βάλει. αλλά τις ιδιες ειχα παντα...Μόνο η Horse επαιζε τζαμι. Τεσπα ιδωμεν μπορεί με την ανάσταση να φτιάξει...
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Δε σε παει με τιποτα ...

Κι εγω με atmel ειμαι και με 16αρα class 4 καρτα και παει τζαμι .

Δεν ξερω ...........

η αυτοματη φωτεινοτητα ειναι untick αλλα δουλευει απο μονη της με flickering.

ειδικα στο playstore ειναι εμφανεστατο

σε reboot ξετικαρει παλι το 2g και εισαι σε 3g απο μονο του

setcpu smartassv2 στα 1400 δουλευει καλυτερα,δεν εχω lags αλλα δεν ειναι πολυ smooth

συνδεση με φορτιστη με κινητο κλειστο,μπαινει σε recovery geno 5....:confused:

γενικα παει καλα,πολυ πιο καλα απο την προηγουμενη

θα επανελθω

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον οδηγό εδώ. Πήγαινε κατευθείαν στο βήμα που λέει για το recovery, μετά τα πρώτα 12. Κάνε πρώτα backup μέσω CWM πριν κάνεις τα wipes και φλασάρεις το rom.

 

Ευχαριστώ, αλλά έχω κολλήσει στη ροζ οθόνη γιατί το PC δε βρίσκει drivers. Yπάρχουν πουθενά, έχω ψάξει παντού;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά έχω κολλήσει στη ροζ οθόνη γιατί το PC δε βρίσκει drivers. Yπάρχουν πουθενά, έχω ψάξει παντού;
Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα (EDIT 2), όχι με την ροζ οθόνη, απλά δεν μου έβρισκε και εμένα τα drivers.

Έγραψα πως το έλυσα εδώ. Ελπίζω να είναι ενα από αυτά που ανέφερα, διότι και εγώ δεν έβρισκα πουθενά τους drivers της συσκευής μας όταν τους είχα ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά έχω κολλήσει στη ροζ οθόνη γιατί το PC δε βρίσκει drivers. Yπάρχουν πουθενά, έχω ψάξει παντού;

 

δεν χρειαζεσαι drivers με το που το κινητο θα σε βγάλει ροζ οθονη το συνδεεις στο pc με το usb καλωδιο περιμενεις ενα λεπτο πανω κατω και κοιτα στο Υπολογιστης μου για εναν δισκο με ενα φακελο μεσα και μεσα στο φακελο θα εχει ενα αρχειο recovery.img που το αντικαθιστας με το αρχειο recovery.img απο το λινκ που σας δινω για να κατεβασετε το recovery 5.027. Το αντικαθιστας και ακολουθησε τα βηματα που γραφω

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αυτό το "δε χρειάζεσαι drivers" στα windows δεν έχει λογική. Ό,τι και να συνδέσεις στο PC αν δεν μπορέσει να το αναγνωρίσει δε θα το δει, όσο και να περιμένω. Δοκίμασα και με το κινητό κανονικά ανοιχτό, αλλά και πάλι δεν το βλέπει. Εξυπακούεται USB Debug ενεργοποιημένο και fastboot απενεργοποιημένο.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αυτό το "δε χρειάζεσαι drivers" στα windows δεν έχει λογική. Ό,τι και να συνδέσεις στο PC αν δεν μπορέσει να το αναγνωρίσει δε θα το δει, όσο και να περιμένω. Δοκίμασα και με το κινητό κανονικά ανοιχτό, αλλά και πάλι δεν το βλέπει. Εξυπακούεται USB Debug ενεργοποιημένο και fastboot απενεργοποιημένο.

 

Κοιταξε εχω windows 7 ultimate 64bit αλλα και οταν είχα windows 7 ultimate 32bit με αυτη την διαδικασια το εκανα και ποτε δεν εψαξα για drivers τωραν αν εχεις παλιοτερα windows μπορει να φταιει και αυτο. Αλλά ειλικρινα επειδη εχω κανει downgrade και upgrade τοσες φορες και εχω φαει ξενυχτια με το κινητο σε διαβεβαιω οτι ποτε δεν χρησιμοποιησα drivers τώρα αν θες με ακους αν δεν θες καλο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

@drspiros

Μηπως εχεις την Β540 ???

Για κοιτα να δεις στις ρυθμισεις , αν εχεις την Β540 , πρεπει να βαλεις την Β572 , αν δεν εχεις την Β540 , βρες αλλο pc η laptop που θ'αναγνωριζει την ροζ οθονη και βαλε recovery.img.

Link to comment
Share on other sites

έχω ψάξει παντού;

παντου;;;;

https://www.google.gr/search?q=huawei+DriverTools&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a#client=firefox-a&hs=XRQ&hl=en&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=huawei+usb+Driver&oq=huawei+usb+Driver&gs_l=serp.3...17420.17420.1.17756.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0...0.0...1c.1.11.psy-ab.Cz4mnstedAg&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45921128,d.ZG4&fp=c1df530b68e325eb&biw=1120&bih=572

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=Mzk1MzA=

το εχω αναφερει ηδη πριν μερικα posts

ευχαριστω

tzivas δεν ισχυει αυτο που λες,ουτε σε εμενα τους βρισκει πλεον,εκτος και ειναι αυτο που λεει ο gkalen

η ιδια η google εχει oem huawei drivers αλλα το link δεν λειτουργει και για καποιο λογο ουτε το windows update τους βρισκει πλεον

βασικα δεν βρισκουν το huawei .... μεταξυ των 5-6 drivers που εγκαθιστουν,δεν θυμαμαι ακριβως το ονομα τωρα

Edited by kokik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

 

@tzivas

Έχουμε τα ίδια windows 7 64-bit αλλά εμένα δε μου βρίσκει τη συσκευή, ούτε τους σωστούς drivers.

 

@gkalen

Eυχαριστώ για την υπόδειξη, θα το ελέγξω και θα επανέλθω. Δεν είναι μόνο στη ροζ οθόνη που δεν αναγνωρίζεται, αλλά και όταν βρίσκεται σε κανονική λειτουργία.

 

@kokik

Εννοώ στο site της Huawei, στο XDA και φυσικά εδώ. Βρήκα κάποιους ADB drivers, Android drivers, Huawei drivers, αλλά κανείς δεν έκανε δουλειά. Θα δοκιμάσω και το λινκ που μου γράφεις.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...