Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας. Έχω περασμένη στο κινητό την 2.3.5 και ήθελα να δοκιμάσω την ICS. Ποια διαδικασία να ακολουθήσω; (Σόρρυ που ρωτάω κάτι που σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά έχω χαθεί μέσα στις τόσες πληροφορίες και φοβάμαι μην κάνω το Χ5... τούβλο)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

ξεπερασα τις 4 ημερες με ομιλια μονο,μηνυματα,και ενα φλασαρισμα,χωρις wifi,gps,για πρωτη φορα στα χρονικα.

εχει μεινει και ενα 16%

kalo rom=its just great.

για οποιον ενδιαφερεται για χρηση οπως την δικια μου,νομιζω οτι ειναι καλα.

 

Γεια σας. Έχω περασμένη στο κινητό την 2.3.5 και ήθελα να δοκιμάσω την ICS. Ποια διαδικασία να ακολουθήσω; (Σόρρυ που ρωτάω κάτι που σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά έχω χαθεί μέσα στις τόσες πληροφορίες και φοβάμαι μην κάνω το Χ5... τούβλο)

περνα recovery 5.0.2.7 ,ακολουθεις τα γνωστα backups,wipes και φλασαρεις.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα το μνμ σου. Δεν ήξερα για την horse rom και εννοείται ότι ενδιαφέρομαι. Για πες μόνο γιατί έχω καιρο να το κάνω. Ποιο image να βάλω και πως, τα υπόλοιπά τα ξέρω. Λογικά με το νέο image θα χω recovery mode και έτσι θα φλασαρω την rom.

Σ ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

 

Κραταμε , πατημενα τα πληκτρα , (vol+ , vol- και power on)

Κατεβαινει μια ροζ οθονη.....

Συνδεουμε το τηλ ... στο pc η laptop η netbook , και ανοιγει ενα παραθυρο , με εναν φακελο που λεγεται ,image ...... και τον αντιγραφουμε οπως ειναι στο pc μας ....

Κατεβαζουμε το recovery.img , απο δω ..... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download ......

Μετα σβηνουμε το υπαρχον , ,recovery.img ,απο τον φακελο , image ,και βαζουμε αυτο που κατεβασαμε και το μετονομαζουμε σε ,, recovery.img ....

Αποσυνδεουμε το τηλ ... και βγαζουμε την μπαταρια ,

Ξαναβαζουμε μπαταρια και , κραταμε πατημενα τα πληκτρα ( vol+ και power on ) , μεχρι να μπουμε σε cwm recovery 5.0.2.7 ....

Μπαινουμε στο recovery menu και κανουμε ενα backup του τηλ.. μας ,,,

Και μετα που θα τελειωσει το backup ,, ειμαστε ετοιμοι να φλασαρουμε το ,Horse rom.....

Μετα πηγαινε στο λινκ που σου εδωσα , στο xda , και κατεβασε οποια version θες και κανε τα wipes , και φλασαρε το ,horse rom.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Έχω περασμένη στο κινητό την 2.3.5 και ήθελα να δοκιμάσω την ICS. Ποια διαδικασία να ακολουθήσω; (Σόρρυ που ρωτάω κάτι που σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά έχω χαθεί μέσα στις τόσες πληροφορίες και φοβάμαι μην κάνω το Χ5... τούβλο)

Κανε αυτο που λεει ο gkalen αλλα εσυ στο τελος θα φλασαρεις μια απο αυτες:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1532662

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1561635

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1563564

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κραταμε , πατημενα τα πληκτρα , (vol+ , vol- και power on)

Κατεβαινει μια ροζ οθονη.....

Συνδεουμε το τηλ ... στο pc η laptop η netbook , και ανοιγει ενα παραθυρο , με εναν φακελο που λεγεται ,image ...... και τον αντιγραφουμε οπως ειναι στο pc μας ....

Κατεβαζουμε το recovery.img , απο δω ..... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download ......

Μετα σβηνουμε το υπαρχον , ,recovery.img ,απο τον φακελο , image ,και βαζουμε αυτο που κατεβασαμε και το μετονομαζουμε σε ,, recovery.img ....

Αποσυνδεουμε το τηλ ... και βγαζουμε την μπαταρια ,

Ξαναβαζουμε μπαταρια και , κραταμε πατημενα τα πληκτρα ( vol+ και power on ) , μεχρι να μπουμε σε cwm recovery 5.0.2.7 ....

Μπαινουμε στο recovery menu και κανουμε ενα backup του τηλ.. μας ,,,

Και μετα που θα τελειωσει το backup ,, ειμαστε ετοιμοι να φλασαρουμε το ,Horse rom.....

Μετα πηγαινε στο λινκ που σου εδωσα , στο xda , και κατεβασε οποια version θες και κανε τα wipes , και φλασαρε το ,horse rom.

 

σ ευχαριστώ για την βοήθεια... δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί δεν έχω το κινητό της φίλης μου. Αλλά θα το δοκιμάσω. Τα επεξήγησες αναλυτικά και απλά οπότε με την εμπειρία που έχω πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. thanks again!!!!:)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ για την βοήθεια... δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί δεν έχω το κινητό της φίλης μου. Αλλά θα το δοκιμάσω. Τα επεξήγησες αναλυτικά και απλά οπότε με την εμπειρία που έχω πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. thanks again!!!!:)

 

Να'σαι καλα ... ειναι πολυ ευκολο , να το κανεις και δεν θα σε παρει ουτε 3 τεταρτα , να τα κανεις ολα .......

Απλα διαλεξε ποια version να βαλεις ,, αν και αυτο παλι ευκολο ειναι , μπορεις να δοκιμασεις και τις 3 version , και οποια της αρεσει καλυτερα ,,,, εγω προτεινω την , horse rom V1 ,, που ειναι ανοιχτοχρωμο το θεμα και θα πηγαινει επειδη προκειταιγια γυναικα ,, αλλιως αμα προτιμαει τα σκουρα , βαλε το , horse power black.....

Link to comment
Share on other sites

Gkalen γρηγορη ερωτηση...οταν εκανες την horse..πηρες τα update.app και τα πεταξες στην κουζινα??κιαν ναι πως περνας το ερρορ με το boot.img?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Gkalen γρηγορη ερωτηση...οταν εκανες την horse..πηρες τα update.app και τα πεταξες στην κουζινα??κιαν ναι πως περνας το ερρορ με το boot.img?

 

Θα σου πω αργοτερα , γιατι ειμαι δουλεια τωρα ......

Παντως βαζεις πρωτα το μεγαλο , update app , στην κουζινα ( απο στεπ 2 )...

Μολις τελειωσει θα σου πει οτι δεν βρεθηκε , boot.img ....

Πας στον ,working folder και ανοιγεις το φακελο system, και παιρνεις απο μεσα το ,,, system.img και το βαζεις στον φακελο , original update ....

Σβηνεις τον , working folder , και ......

Μετα βαλε και το στοκ boot.img ,στο φακελο , original update ...

Και ξανα επιλεγεις το 1 , επιλεγεις το ,,,, system.img+boot.img , και γινεται νεος , working folder.....

Και μετα θα πρεπει να επιλεξεις μεταξυ , explore2fs η το αλλο δεν θυμαμαι για να γινει , extract το system.img , στον working folder....( ριξε μια ματια και στο pdf με τις οδηγιες )

Οταν τελειωσεις και μ'αυτο ,, κανεις τις αλλαγες και οτι αλλο θες (zipalign κ.λ.π)...

κανεις και αλλαγες σε εφαρμογες και τελος το 9 , για το updater script ....

Μετα το 99 , να γινει το ρομ ......

Οταν γινει το ρομ , αλλαξε , boot.img (o/c ) και updater script ,, και ετοιμο...

Αναλυτικοτερα ,,,, αργοτερα ....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αργοτερα , γιατι ειμαι δουλεια τωρα ......

Παντως βαζεις πρωτα το μεγαλο , update app , στην κουζινα ( απο στεπ 2 )...

Μολις τελειωσει θα σου πει οτι δεν βρεθηκε , boot.img ....

Πας στον ,working folder και ανοιγεις το φακελο system, και παιρνεις απο μεσα το ,,, system.img και το βαζεις στον φακελο , original update ....

Σβηνεις τον , working folder , και ......

Μετα βαλε και το στοκ boot.img ,στο φακελο , original update ...

Και ξανα επιλεγεις το 1 , επιλεγεις το ,,,, system.img+boot.img , και γινεται νεος , working folder.....

Και μετα θα πρεπει να επιλεξεις μεταξυ , explore2fs η το αλλο δεν θυμαμαι για να γινει , extract το system.img , στον working folder....( ριξε μια ματια και στο pdf με τις οδηγιες )

Οταν τελειωσεις και μ'αυτο ,, κανεις τις αλλαγες και οτι αλλο θες (zipalign κ.λ.π)...

κανεις και αλλαγες σε εφαρμογες και τελος το 9 , για το updater script ....

Μετα το 99 , να γινει το ρομ ......

Οταν γινει το ρομ , αλλαξε , boot.img (o/c ) και updater script ,, και ετοιμο...

Αναλυτικοτερα ,,,, αργοτερα ....

 

Εισαι αρχοντας....τωρα το ειχα καιρο απορια...ΕΧΤ3/4 Διαφορες κανεις τη ειναι καλυτερο??παω σε 3 τωρα γιατι ειναι ποιο common!

Με το 2 δεν εκανε τπτ πατησα το 3 και εκανε extract!! :/

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι αρχοντας....τωρα το ειχα καιρο απορια...ΕΧΤ3/4 Διαφορες κανεις τη ειναι καλυτερο??παω σε 3 τωρα γιατι ειναι ποιο common!

Με το 2 δεν εκανε τπτ πατησα το 3 και εκανε extract!! :/

 

Εννοεις , την επιλογη 1 για ext3 , η την επιλογη 2 για ext2,3,4 ??

Εμενα ,extract εκανε με την επιλογη 1 για ,ext3 ..... με τη 2 , δεν γινοταν σωστα το extract ...

Ειναι σημαντικο να γινει σωστα , αυτο το βημα .....

Ανοιξε το παραθυρο του explore2fs , και επελεξες το system.img , απο τον working folder , και το εσωσες ( extract )στον working folder ,στο φακελο system ,, ετσι ??

Μετα τελειωσε , εκλεισες το παραθυρο του explore2fs και επελεξες το , 3 , που λεει οτι εμεινες ευχαριστημενος απο το extraction ,, και σε πηγε στις πληροφοριες του ρομ , ετσι ??

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις , την επιλογη 1 για ext3 , η την επιλογη 2 για ext2,3,4 ??

Εμενα ,extract εκανε με την επιλογη 1 για ,ext3 ..... με τη 2 , δεν γινοταν σωστα το extract ...

Ειναι σημαντικο να γινει σωστα , αυτο το βημα .....

Ανοιξε το παραθυρο του explore2fs , και επελεξες το system.img , απο τον working folder , και το εσωσες ( extract )στον working folder ,στο φακελο system ,, ετσι ??

Μετα τελειωσε , εκλεισες το παραθυρο του explore2fs και επελεξες το , 3 , που λεει οτι εμεινες ευχαριστημενος απο το extraction ,, και σε πηγε στις πληροφοριες του ρομ , ετσι ??

 

Με την 2η επιλογη μου ανοιγει το fp2blabla δεν θυμαμε επιλεγω το system.img και περιμενω..τπτ...ξανα 2η φορα τπτ..επιλεγω την 2η επιλογη εχτ3/4 κανω την ιδια διαδικασια (με αλλο προγραμμα αυτη τη φορα) κανει extract τωρα τη εκανα μετα απο αυτο ομως δεν ξερω γιατι το bootloop το εφαγα στου κεφαλ!! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Με την 2η επιλογη μου ανοιγει το fp2blabla δεν θυμαμε επιλεγω το system.img και περιμενω..τπτ...ξανα 2η φορα τπτ..επιλεγω την 2η επιλογη εχτ3/4 κανω την ιδια διαδικασια (με αλλο προγραμμα αυτη τη φορα) κανει extract τωρα τη εκανα μετα απο αυτο ομως δεν ξερω γιατι το bootloop το εφαγα στου κεφαλ!! :Ρ

 

τι αλλαγες εκανες ??? εβαλες init.d ?? αλλαξες build.prop ?? εσβησες εφαρμογες ???

επισης , τι update binary και updater script , εβαλες ???

αλλαξες ολο τον meta inf φακελο ??

τι εκανες δηλαδη με το updater script ????

Link to comment
Share on other sites

τι αλλαγες εκανες ??? εβαλες init.d ?? αλλαξες build.prop ?? εσβησες εφαρμογες ???

επισης , τι update binary και updater script , εβαλες ???

αλλαξες ολο τον meta inf φακελο ??

τι εκανες δηλαδη με το updater script ????

 

Εβγαλε ενα δικο του...το αφησα για την ωρα επιασα μια ετοιμη...δεν μου βγαζει τα widget ομως...γρρρρρρ τα νευρα μου βραδυατικα! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε ενα δικο του...το αφησα για την ωρα επιασα μια ετοιμη...δεν μου βγαζει τα widget ομως...γρρρρρρ τα νευρα μου βραδυατικα! :Ρ

 

να δοκιμασεις να βαλεις , update binary και updater script , απο αλλα ρομ ... εγω ετσι εκανα ...... και πετυχε ....

Link to comment
Share on other sites

να δοκιμασεις να βαλεις , update binary και updater script , απο αλλα ρομ ... εγω ετσι εκανα ...... και πετυχε ....

 

Το ξερω απλα σκεφτηκα οτι θα ηταν ποιο ευκολο με μια ετοιμη ρομ οπως εκανα και με του καλο...δεν ειμαστε και dev απλα με μια που εχω τωρα δεν βγαζει τα widget πανω στο Notification..δεν τρεχει δλδ το toolbox.apk!!

 

Τα widget τα καταφερα..τωρα θελω να αλλαξω την αιδια την κυκλικη στο lockscreen...το apk καποιος??Που κρύβεται?

 

Παει και το Lockscreen...im on fire!! ^_^

 

 

Προβλημα κρασαρει το system Οταν παταω το about phone...γμτ τη επαθε τωρα??

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, που υπάρχει τελικά η επίσημη αναβάθμιση για 2.3 στο Pro? Έχω μπερδευτεί με τόσες εκδόσεις που κυκλοφορούν :p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, που υπάρχει τελικά η επίσημη αναβάθμιση για 2.3 στο Pro? Έχω μπερδευτεί με τόσες εκδόσεις που κυκλοφορούν :p

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1501943

 

Αν και για 'μενα αυτη ειναι καλυτερη και σταθερη. Προσοχη ομως στην διαδικασια.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1501943

 

Αν και για 'μενα αυτη ειναι καλυτερη και σταθερη. Προσοχη ομως στην διαδικασια.

 

Βάζω τον φάκελο dload που περιέχει τα αρχεία "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP και προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με την αναβάθμιση από την κάρτα SD και το κινητό κάνει απλά Reboot, δεν ξεκινάει η αναβάθμιση. :wacko: Κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον φάκελο dload που περιέχει τα αρχεία "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP και προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με την αναβάθμιση από την κάρτα SD και το κινητό κάνει απλά Reboot, δεν ξεκινάει η αναβάθμιση. :wacko: Κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ. :cool:

με ποια εισαι τωρα;;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον φάκελο dload που περιέχει τα αρχεία "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP και προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με την αναβάθμιση από την κάρτα SD και το κινητό κάνει απλά Reboot, δεν ξεκινάει η αναβάθμιση. :wacko: Κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ. :cool:

 

δεν εχεις απενεργοποιησει την γρηγορη εκκινηση(fast reboot) ειναι στο ρυθμισεις/εφαρμογες

επισης γραφεις: "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP" οχι "dload1" αλλα "dload"

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τον φάκελο dload που περιέχει τα αρχεία "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP και προσπαθώ να κάνω την διαδικασία με την αναβάθμιση από την κάρτα SD και το κινητό κάνει απλά Reboot, δεν ξεκινάει η αναβάθμιση. :wacko: Κάνω κάτι λάθος? Ευχαριστώ. :cool:

 

Απενεροποιησε την επιλογη γρηγορη εκκινηση, ενεργοποισε τον ενταπισμο σφαλματων και την εγκαταταση αγνωστων εφαρμογων και ξαναδοκιμασε με φακελο dload.

Μηπως εχεις το Χ5 το απλο κι οχι το pro?

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα τροπο να αλλαξουμε/μικρύνουμε τον carrier στο Notification...με λιγη βοηθεια απο καλο!! ^_^ Περνουμε το αρχειο /system/lib/ libril-qc-1.so το ανοιγουμε με ενα Hex editor ψαχνουμε τον carrier μας και αλλαζουμε το ονομα...δεν εκανα πολλα πειραματα αλλα επελεξα ολο το cosmote communications bla bla αφησα μονο το cosmote και τα υπολοιπα τα εκανα κενα (space) μεχρι το επομενο που ειναι η vodafone...με delete δεν εβρησε σημα...οποτε εγω εμεινα στο κενο απλα!!!

 

Official B876 GB ICS Themed Rom Pika_V1.6 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1573653

 

-------

Καποιος βρηκε καποιο τροπο να κανουμε compile το systemui και το framework???

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

με ποια εισαι τωρα;;

Stock 2.2.2 .

δεν εχεις απενεργοποιησει την γρηγορη εκκινηση(fast reboot) ειναι στο ρυθμισεις/εφαρμογες

επισης γραφεις: "dload1/UPDATE.APP και UPDATE_g.APP" οχι "dload1" αλλα "dload"

Δηλαδή δημιουργώ τον φάκελο dload και απλά βάζω μέσα τα 2 αρχεία ενημέρωσης (Update_g & Update), σωστά;:confused:

 

Απενεροποιησε την επιλογη γρηγορη εκκινηση, ενεργοποισε τον ενταπισμο σφαλματων και την εγκαταταση αγνωστων εφαρμογων και ξαναδοκιμασε με φακελο dload.

Μηπως εχεις το Χ5 το απλο κι οχι το pro?

 

Το Pro είναι, δεν είναι δικό μου (εγώ έχω το απλό) και γι'αυτό ρωτάω, να μην κάνω καμιά βλακεία και brickάρω το τηλέφωνο γιατί στο XDA συνέχεια αναφορές γίνονται για bricked phones :D.

 

 

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :).

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαια νεα , απο kalo ....

Μολις πριν λιγο , εκανε ενα ποστ , στο thread του , Horse rom , και ειπε οτι θα κανει , rom και για το froyo (.32 kernel) .... για να δει αν δουλευει καλυτερα το ρομ του στο froyo η στο gingerbread .....

Aναμενουμε λοιπον κι αλλες εξελιξεις , απο τον kalo ....

Οσοι εχουμε παραμεινει στο froyo , λοιπον ,, μαλλον ερχεται και για μας το , Κalo rom για 2.2.2 ......

Ισως η υπομονη που καναμε θα μας βγει σε ακομα καλυτερα πραγματα , εκτος απο το horse rom , να εχουμε και το ρομ του kalo , για την 2.2.2

Μπραβο λοιπον στον kalo , και περιμενουμε εξελιξεις.......

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...