Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιήσω το z4root στο ideosx5 pro θα έχω αποτελέσματα ή δεν θα καταφέρω τπτ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά.Αφού ακολούθησα τις οδηγίες σας κατάφερα να πάω σε 2.3.5 rooted.Τώρα θέλω να κάνω overclock το κινητό αλλά δεν ξέρω πως!Ψάχνοντας κάτι είδα για custo rom κτλ αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με απλά βήματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρησιμοποιήσω το z4root στο ideosx5 pro θα έχω αποτελέσματα ή δεν θα καταφέρω τπτ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Οχι,δεν γινεται τιποτα με z4,,,,,αν εισαι με 2.2.2 τοτε πηγαινε σελ.56,ποστ #834 και εχει τα παντα,,,,,,,,αν εισαι update με την 2.3.5 τοτε η πρωτη σελιδα εχει τα παντα......

 

Καλησπέρα παιδιά.Αφού ακολούθησα τις οδηγίες σας κατάφερα να πάω σε 2.3.5 rooted.Τώρα θέλω να κάνω overclock το κινητό αλλά δεν ξέρω πως!Ψάχνοντας κάτι είδα για custo rom κτλ αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς!Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με απλά βήματα?

 

 

Πρεπει να περασεις και recovery.img για να μπορεις νσ παρεις backup το τηλεφωνο στην περιπτωση στραβης............οποτε πρωτα κατεβαζεις απο δω recovery.img.....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276...........

Mετα κοιτας να κατεβασεις,boot.img για overclock.........καλο ειναι να σου δωσει καποιος αλλος ενα λινκ για καποιο δοκιμασμενο kernel,,,,εγω παντως θα πηγαινα στο xda και θα κατεβαζα ολα τα .35 kernel που υπαρχουν και ολα τα custom rom (τα κανεις extract και περνεις το boot.img απο μεσα) που εχουν .35 kernel...και θα τα δοκιμαζα ολα....

ΠΡΟΣΟΧΗ,,,ψαχνεις για .35 kernel,,,οχι .32 ..

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο ερωτησεις...πρωτη ειμαι με χ5 προ στην 2.3.5 ολα καλα αλλα το κινητο σε μερικες φασεις laggarei ασχημα φταιει η 2.3.5 που κατεβασα απο xdadev η ειναι φυσιολογικο για το κινητο..και δευτερη στην 2.2.2 εκανα root με Oneclick μιας που τπτ αλλο δεν δουλεψε στην 2.3.5 δεν δουλευει ουτε αυτο...δοκιμασα τον οδηγο της πρωτης σελιδας με το bat που εδωσε ενας φιλος εκανε και ρεσταρτ το κινητο αλλα superuser δεν εχω...καμια αλλη λυση?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο ερωτησεις...πρωτη ειμαι με χ5 προ στην 2.3.5 ολα καλα αλλα το κινητο σε μερικες φασεις laggarei ασχημα φταιει η 2.3.5 που κατεβασα απο xdadev η ειναι φυσιολογικο για το κινητο..και δευτερη στην 2.2.2 εκανα root με Oneclick μιας που τπτ αλλο δεν δουλεψε στην 2.3.5 δεν δουλευει ουτε αυτο...δοκιμασα τον οδηγο της πρωτης σελιδας με το bat που εδωσε ενας φιλος εκανε και ρεσταρτ το κινητο αλλα superuser δεν εχω...καμια αλλη λυση?

 

Recovery.img εχεις αλλαξει,,δηλαδη μπαινεις σε recovery πατωντας vol+ και power on.......η οχι........αν μπαινεις σε recovery παρε ενα backup πρωτα και μετα φλασαρε αυτο....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1461655.....πρεπει να δουλευει καλα...

Για recovery.img εδω....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276....

Μη κανεις τποτα χωρις να παρεις backup πρωτα..,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δυο ερωτησεις...πρωτη ειμαι με χ5 προ στην 2.3.5 ολα καλα αλλα το κινητο σε μερικες φασεις laggarei ασχημα φταιει η 2.3.5 που κατεβασα απο xdadev η ειναι φυσιολογικο για το κινητο..και δευτερη στην 2.2.2 εκανα root με Oneclick μιας που τπτ αλλο δεν δουλεψε στην 2.3.5 δεν δουλευει ουτε αυτο...δοκιμασα τον οδηγο της πρωτης σελιδας με το bat που εδωσε ενας φιλος εκανε και ρεσταρτ το κινητο αλλα superuser δεν εχω...καμια αλλη λυση?

ειναι ο ιδιος οδηγος με τη πρωτη σελλιδα (του DooMLoRD) στο παρων τοπικ, γραφει ενας φιλος οτι εχει κανει root στο απλο ideos χ5 αλλα δεν γραφει ποια ρομ εχει, ξεζιπαρεις το αρχειο και μετα τρεχεις το runme.bat. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Recovery.img εχεις αλλαξει,,δηλαδη μπαινεις σε recovery πατωντας vol+ και power on.......η οχι........αν μπαινεις σε recovery παρε ενα backup πρωτα και μετα φλασαρε αυτο....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1461655.....πρεπει να δουλευει καλα...

Για recovery.img εδω....http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1343276....

Μη κανεις τποτα χωρις να παρεις backup πρωτα..,

 

Επειδη παλευα χτες που εφαγα μετα απο το Update σε 2.3.5 bootloop δεν δοκιμασα καθολου να δω τη recovery εχω αλλα αν καταλαβα μου λες να βαλω το CWM και να flasharo κατι αλλα το λινκ σου ειναι λαθος γιατι πιανει και το ...πρεπει που εγραψες!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ειναι ο ιδιος οδηγος με τη πρωτη σελλιδα (του DooMLoRD) στο παρων τοπικ, γραφει ενας φιλος οτι εχει κανει root στο απλο ideos χ5 αλλα δεν γραφει ποια ρομ εχει, ξεζιπαρεις το αρχειο και μετα τρεχεις το runme.bat. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

 

Το δοκιμασα ειμαι με 2.3.5 official εκανα αυτα που ειπε με το dialer και τα υπόλοιπα εκανε και ρεσταρτ το κινητο αλλα τσιφος!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα ειμαι με 2.3.5 official εκανα αυτα που ειπε με το dialer και τα υπόλοιπα εκανε και ρεσταρτ το κινητο αλλα τσιφος!!

στο λινκ με τον οδηγο που παραθετω δεν λεει για dialer.... το ειδες το λινκ? ειναι για sony ericsson αλλα δοκιμαστηκε και απο ideos.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

στο λινκ με τον οδηγο που παραθετω δεν λεει για dialer.... το ειδες το λινκ? ειναι για sony ericsson αλλα δοκιμαστηκε και απο ideos.

 

AA sorry Ειδα το Doomlord και πριν κατι ωρες κατεβασα απο τη πρωτη σελιδα ενα root που ειχε και αυτο Run.bat!!Θα το δοκιμάσω και θα σου πω!

 

[+] Found a GingerBread ! 0x00017118

[*] Scooting ...

bugreport dir[/data/local/tmp] exist.

[*] Sending 149 zerglings ...

bugreport dir[/data/local/tmp] exist.

[*] Sending 189 zerglings ...

[-] Hellions with BLUE flames !

--- WAITING FOR DEVICE TO RECONNECT

if it gets stuck over here for a long time then try:

disconnect usb cable and reconnect it

toggle "USB DEBUGGING" (first disable it then enable it)

--- DEVICE FOUND

--- pushing busybox

3790 KB/s (1075144 bytes in 0.277s)

--- correcting permissions

--- remounting /system

mount: permission denied (are you root?)

--- copying busybox to /system/xbin/

/system/xbin/busybox: cannot open for write: Read-only file system

--- correcting ownership

Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory

--- correcting permissions

Unable to chmod /system/xbin/busybox: No such file or directory

--- installing busybox

/system/xbin/busybox: not found

--- pushing SU binary

failed to copy 'files\su' to '/system/bin/su': Read-only file system

--- correcting ownership

Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory

--- correcting permissions

Unable to chmod /system/bin/su: No such file or directory

--- correcting symlinks

rm failed for /system/xbin/su, Read-only file system

link failed Read-only file system

--- pushing Superuser app

failed to copy 'files\Superuser.apk' to '/system/app/./Superuser.apk': Read-only

file system

--- cleaning

--- rebooting

ALL DONE!!!

 

Αυτα βγαζει και Superuser δεν εχει!!! :/

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη παλευα χτες που εφαγα μετα απο το Update σε 2.3.5 bootloop δεν δοκιμασα καθολου να δω τη recovery εχω αλλα αν καταλαβα μου λες να βαλω το CWM και να flasharo κατι αλλα το λινκ σου ειναι λαθος γιατι πιανει και το ...πρεπει που εγραψες!!

 

Eνταξει μου ξεφυγε,,,απλα καντο copy,paste χωρις το πρεπει....

Και αν περασεις recovery.img ,παρεις και ενα backup...τοτε πιθανως να μπορεις να φλασαρεις το ρομ που σου ειπα και χωρις να το εχεις κανει ροοτ,,,,και το ρομ που θα φλασαρεις θα ειναι ετοιμο, και με ροοτ και με ολα....

Link to comment
Share on other sites

Eνταξει μου ξεφυγε,,,απλα καντο copy,paste χωρις το πρεπει....

Και αν περασεις recovery.img ,παρεις και ενα backup...τοτε πιθανως να μπορεις να φλασαρεις το ρομ που σου ειπα και χωρις να το εχεις κανει ροοτ,,,,και το ρομ που θα φλασαρεις θα ειναι ετοιμο, και με ροοτ και με ολα....

 

Το recovery.img που με λες ειναι το CMW αν καταλαβα καλα...μεσα απο το CMW θα κανω root το κινητο??Η μαζι με το recovery πρεπει να αλλαξω και το boot.img κιαν ναι το εχεις να το κανεις ενα Upload γτ στο xda ειναι σε multiupload που εκλεισε!!

 

Βασικα εχω ενα μεγαλυτερο προβλημα απο το Root τωρα..καθε φορα που παταω το power και κανω restart το κινητο χανονται ολα τα widget μου!!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ,το recovery.img ειναι το cwm 5.0.2.7,,,,,το boot.img ειναι το kernel,αλλα δεν το ηξερα οτι δεν κατεβαινει,,,,εχω και τα δυο recovery.img που δουλευουν στο τηλεφωνο μας αλλα δεν ξερω πως να στο στειλω????
Link to comment
Share on other sites

Σωστα ,το recovery.img ειναι το cwm 5.0.2.7,,,,,το boot.img ειναι το kernel,αλλα δεν το ηξερα οτι δεν κατεβαινει,,,,εχω και τα δυο recovery.img που δουλευουν στο τηλεφωνο μας αλλα δεν ξερω πως να στο στειλω????

 

Λογικα θα τα εχεις καπου στο δισκο σου...αν δεν γινετε λογο μεγεθους να τα ανεβασεις απο εδω μεσα..χωστα σε κανα rapidshare και κανε copy paste to Link...Στο θεμα που οταν κανω restart χανονται τα widget ξερεις τπτ?ειναι φυσιολογικο??

 

Αν και το boot.img θελω κυριος μην μπερδευτουμε παλι σαν χτες και φαμε bootloop...το cmw 5.0.2.7 το βρίσκω ευκολα!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

 

Αρχοντας..μπορει τωρα καποιος να μου απαντησει γιατι χανονται τα Widget οταν κανω restart??Δεν εχω καποιο launcher!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα τα εχεις καπου στο δισκο σου...αν δεν γινετε λογο μεγεθους να τα ανεβασεις απο εδω μεσα..χωστα σε κανα rapidshare και κανε copy paste to Link...Στο θεμα που οταν κανω restart χανονται τα widget ξερεις τπτ?ειναι φυσιολογικο??

 

Τωρα ειμαι στη δουλεια και σε μιση ωρα φευγω,,,απο το τηλεφωνο τα γραφω ολα σημερα,,,το αρχειο το εχω ομως και στο τηλ.,,το ζιπαρα και αν ειχα το mail σου θα το εστελνα σαν επισυναψη,,, ,το αρχειο ειναι μικρο αλλα εγω δεν ξερω πως να το ανεβασω,τι παταω?? δεν ξερω τι να πατησω για να στο στειλω,,,,πηγα μεσω π.μ. αλλα δεν ξερω τι επιλογη να διαλεξω για να στο στειλω

 

Χανονται τα widget????

Μονο αν τα εχεις μεταφερει στην sd,

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειμαι στη δουλεια και σε μιση ωρα φευγω,,,απο το τηλεφωνο τα γραφω ολα σημερα,,,το αρχειο το εχω ομως και στο τηλ.,,το ζιπαρα και αν ειχα το mail σου θα το εστελνα σαν επισυναψη,,, ,το αρχειο ειναι μικρο αλλα εγω δεν ξερω πως να το ανεβασω,τι παταω?? δεν ξερω τι να πατησω για να στο στειλω,,,,πηγα μεσω π.μ. αλλα δεν ξερω τι επιλογη να διαλεξω για να στο στειλω

 

Μην ανχωνεσε τα ανεβασε ενας φιλος ποιο πανω...ειμαι σε ροζ οθονη και δεν βλεπει τπτ το pc...χτες μια χαρα το εβλεπε τη επαθε τωρα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσε τα ανεβασε ενας φιλος ποιο πανω...ειμαι σε ροζ οθονη και δεν βλεπει τπτ το pc...χτες μια χαρα το εβλεπε τη επαθε τωρα?

 

Αυτο δεν ειναι καλο,,,,μηπως πρεπει να το ξανακανεις το update απο την αρχη,,,γιατι χωρις ροοτ η ροζ οθονη δεν μπορεις να κανεις τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι καλο,,,,μηπως πρεπει να το ξανακανεις το update απο την αρχη,,,γιατι χωρις ροοτ η ροζ οθονη δεν μπορεις να κανεις τιποτα.....

 

Εκανα Restart το Pc γτ δεν βρισκει τα drivers το εχει σαν αγνωστη συσκευη παλι τσιφος...χτες οταν παλευα να φταιξω το bootloop το εβλεπε το Pc τωρα τπτ παλι...τη εννοεις να κανω το update παλι??την Official 2.3.5??Χτες το εκανα κανονικα και οταν πηρα απο το Step1 kai step3 εφαγα το bootloop!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα Restart το Pc γτ δεν βρισκει τα drivers το εχει σαν αγνωστη συσκευη παλι τσιφος...χτες οταν παλευα να φταιξω το bootloop το εβλεπε το Pc τωρα τπτ παλι...τη εννοεις να κανω το update παλι??την Official 2.3.5??Χτες το εκανα κανονικα και οταν πηρα απο το Step1 kai step3 εφαγα το bootloop!

 

Μαλλον ναι,,,και τι θα κανεις??θα μεινεις ετσι?? Αυτα τα καραγκιοζιλικια που σας συμβαινουν θελω ν'αποφυγω γι'αυτο και θα αναβαθμισω οταν το δωσει η wind,αλλωστε το εκανα το τηλ. να πεταει και ακομα δουλευω επανω του να το κανω ακομα καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι,,,και τι θα κανεις??θα μεινεις ετσι?? Αυτα τα καραγκιοζιλικια που σας συμβαινουν θελω ν'αποφυγω γι'αυτο και θα αναβαθμισω οταν το δωσει η wind,αλλωστε το εκανα το τηλ. να πεταει και ακομα δουλευω επανω του να το κανω ακομα καλυτερο....

 

Ενταξη official εβαλα δεν εβαλα custom...απλα ειδα οτι περιμενετε καιρο για να την δωσει η wind γιαυτο ειπα να την βαλω..τωρα πρεπει να βρουμε καποιον που εχει βαλει την official για να δουμε τι εχει να μας πει αυτος!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα Restart το Pc γτ δεν βρισκει τα drivers το εχει σαν αγνωστη συσκευη παλι τσιφος...χτες οταν παλευα να φταιξω το bootloop το εβλεπε το Pc τωρα τπτ παλι...τη εννοεις να κανω το update παλι??την Official 2.3.5??Χτες το εκανα κανονικα και οταν πηρα απο το Step1 kai step3 εφαγα το bootloop!

 

Ξανα περνα τους drivers. Ποια εκδοση φορας? εκει που λεει ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο, τερμα κατω γραφει V100R001C00B512G001 η V100R001C00B540G001 ?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Ξανα περνα τους drivers. Ποια εκδοση φορας? εκει που λεει ρυθμισεις-σχετικα με το τηλεφωνο, τερμα κατω γραφει V100R001C00B512G001 η V100R001C00B540G001 ?

 

Την 540!!ποια drivers??

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Την 540!!ποια drivers??

 

ξαναβαλε την 512. Στην 540 η huawei εχει κλειδωσει τον φακελο image απο την pink screen και δεν μπορεις να κανεις ροοτ ουτε να περασεις cwm

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...