Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για τα παιχνιδια πρεπει να βρουμε και την καταλληλη version ,εγω ας πουμε το pes 2012 το βρηκα με την πρωτη,το modern combat 2 με την τριτη ,το 9mm με την τεταρτη, το modern combat 3 ακομα ψαχνω να πετυχω το σωστο...........δεν μπορουμε οποιος βρισκει τη version που δουλευει, καπως να τη διαμοιραζουμε σε ολους(καλοοοοο εεεεεεεε)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Το τηλεφωνο δεν την παλευει...

Μια αναγνωριζε την εξωτερικη SD καρτα , μια οχι...

Αυτο για πολυ καιρο και οσο να ναι σου σπαει τα νευρα...

Εχω βαλει την 540 σε οχι ρουταρισμενο τηλεφωνο για να μην μου πουν τιποτα για εγγυηση..

Σημερα εχασε και το ΙΜΕΙ...

Για τα μπαζα...

και αφου δεν το ειχα ρουταρει δεν εχω backup για το γ.......ο το ΙΜΕΙ...

μονοδρομος τωρα το service?

 

Τελικα μετα απο 3 επανακινησεις ξαναεχει ΙΜΕΙ .... ακατανοητα πραγματα..

Τωρα θα τρεμει η ψυχη μας πως θα του ρθει του τηλεφωνου να συμπεριφερετε...

Ακαταλαβιστικα πραγματα... και καθολου εμπιστευσιμα...

Θα λειθουν αυτες οι ιστοριες αραγε με καμια αναβαθμιση ή αρχ....α καπαμα?

Μαλλον για το δευτερο το βλεπω....

Edited by daimosth
Link to comment
Share on other sites

Η λύση για όσους δεν έχουν χάσει το ΙΜΕΙ:

(..και έρχεται και άλλη για αυτούς που δε πρόλαβαν να κανουν backup)

 

απαιτεί root

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1325036

Link to comment
Share on other sites

Η λύση για όσους δεν έχουν χάσει το ΙΜΕΙ:

(..και έρχεται και άλλη για αυτούς που δε πρόλαβαν να κανουν backup)

 

απαιτεί root

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1325036

Καλημέρα σε όλο το forum.

Αγόρασα το ideos x5 pro το Σάββατο, εγκατέστεισα την έκδοση 2.3.5 gingerbread και η έκδοση kernel είναι η 2.6.35.7-perf, ο αριθμός έκδοσης είναι U8800V100R001C00B22G001.Εκτοτε δεν έχω wi-fi, bluetooth (ραδιόφωνο δεν το έψαξα). Με την αρχική έκδοση δεν είχα κανένα πρόβλημα (την 2.2.2 froyo). Μπορεί κάποιος να βοηθησει είτε να επανέλθω στην παλιά έκδοση είτε να εγκαταστήσω και πως μια νέα έκδοση η οποία να μην έχει πρόβλημα στο wi fi?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και τι πειραζει που χανεται το ΙΜΕΙ? Επηρεαζει λειτουργικα το κινητο αυτο ?

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω θα επανέλθει στη Froyo?Με ποια διαδικασία?Μπορώ πάνω από την Gingerbread να βάλω άλλη έκδοση πιο λειτουργική?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, επαναφορά της ρομ που είναι εγκατεστημένη κάνεις.

Αν εννοείς κάποια custom rom, θα πρέπει πρώτα η συσκευή να είναι rooted και με custom recovery, πράγμα το οποίο δεν μπορείς να κάνεις αφού δεν μπαίνεις στο λειτουργικό.

Με την επαναφορά ίσως καταφέρεις να μπεις. Αν όχι θα πρέπει να ξαναπεράσεις τη ρομ, και αν δε λειτουργήσει και πάλι, τότε καλύτερα να προσπαθήσεις να βάλεις τη προηγούμενη έκδοση beta. Αν και πάλι δεν μπορείς ούτε με αυτή να μπεις στο λειτουργικό, τουλάχιστον θα έχεις πρόσθετες επιλογές μιας και με αυτή την έκδοση λειτουργεί η ροζ οθόνη από το pc

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το forum.

Αγόρασα το ideos x5 pro το Σάββατο, εγκατέστεισα την έκδοση 2.3.5 gingerbread και η έκδοση kernel είναι η 2.6.35.7-perf, ο αριθμός έκδοσης είναι U8800V100R001C00B22G001.Εκτοτε δεν έχω wi-fi, bluetooth (ραδιόφωνο δεν το έψαξα). Με την αρχική έκδοση δεν είχα κανένα πρόβλημα (την 2.2.2 froyo). Μπορεί κάποιος να βοηθησει είτε να επανέλθω στην παλιά έκδοση είτε να εγκαταστήσω και πως μια νέα έκδοση η οποία να μην έχει πρόβλημα στο wi fi?Ευχαριστώ

 

που την βρηκες αυτη τη rom? εισαι σιγουρος οτι ειναι για το 8800 pro?

Περασε αυτη ειναι official και δεν μου ειχε δημιουργησει κανενα προβλημα

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

που την βρηκες αυτη τη rom? εισαι σιγουρος οτι ειναι για το 8800 pro?

Περασε αυτη ειναι official και δεν μου ειχε δημιουργησει κανενα προβλημα

 

8800+ λέει αυτή όχι pro...:blink:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

8800+ λέει αυτή όχι pro...:blink:

 

Το ιδιο ειναι. Οι κινεζοι το U8800 Pro το λενε U8800+. Εγω με αυτην την ROM δεν εχω κανενα προβλημα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ρώταγα πριν κάποιες σελ. ποια είναι αυτή που υπάρχει στο κινέζικο site της Huawei αλλά κανείς δεν μιλούσε.

 

Πολύ ωραία την κατεβάζω...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

how to root u8800 pro

1, download ROOT tools, there are links below. (DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.zip)

2, ensure that ADB drivers are correctly installed

3, turn on usb debugging in settings -> applications -> debugging. turn off fast boot option in settings -> applications

4, open dialer, type *#*#2846579#*#*, projectmenu, background settings, log setting, on, go back, open dump & log, turn on all options.

5 , on the PC run runme.bat

6, wait for the complete restart.

7, OK Congratulations root complete!

δουλεψε και για το pro

DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.zip

 

Δούλεψε άψογα σε ένα Huawei 8880 pro σε 2.3.5!!!!Ευχαριστώ:D

Link to comment
Share on other sites

Πως ξαναπερνάς τη rom και που τη βρίσκεις? τη συσκευή μου την έκανα root αλλά κολλάω εκεί. Σας υπερευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, κατέβασα την έκδοση που προτάθηκε παραπάνω και δεν έχω πρόβλημα με wifi και blue tooth πλέον Edited by nekmaria
Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμετωπιζω καποιο μικρο προβληματακι. καποιες φορες ενω εχω το κινητο συνδεμενο στον υπολογιστη και συγκεκριμενα περναω αρχεια απο παιχνιδια που εχουνε φακελους υποφακελους κτλ αυτο αποσυνδεεται. παιζει να ειναι καποιο προγραμα που να καθαριζει την μνημη και να διακοπτη την λειτουργια; η καρτα ειναι 10class και οταν την βαζω σε ανταπτορακι usb δεν εχω παρομοιο προβλημα. αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει.
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε μην κουνας το καλωδιακη γιατι και σε μενα αποσυνδεοταν αλλα εφταιγε επειδη ακουμπουσα λιγακι το βυσμα και εχανε επαφη για ενα δευτερο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή το φόρουμ είναι τεράστιο (σας διαβεβαιώ πως έχω διαβάσει ότι έχει να κάνει με το X5 Pro) και λόγω κάποιων ανενεργών links θα ήθελα από ένα πεπειραμένο χρήστη, να παραθέσει με τα κατάλληλα και ενεργά links, όλες τις απαραίτητες διεργασίες (και κάποια tips) στις οποίες πρέπει να προβώ για να κάνω το μαμίσιο τηλέφωνο μου αντάξιο των δικών σας. Με όση μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται ώστε να μην προκαλέσω κάποια μη αναστρέψιμη βλάβη. Ένα συγκεντρωτικό post θα έλυνε όχι μόνο τα δικά μου χέρια αλλά και πολλών επίδοξων ψαχουλευτάδων. Ελπίζω στην ανταπόκριση σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή το φόρουμ είναι τεράστιο (σας διαβεβαιώ πως έχω διαβάσει ότι έχει να κάνει με το X5 Pro) και λόγω κάποιων ανενεργών links θα ήθελα από ένα πεπειραμένο χρήστη, να παραθέσει με τα κατάλληλα και ενεργά links, όλες τις απαραίτητες διεργασίες (και κάποια tips) στις οποίες πρέπει να προβώ για να κάνω το μαμίσιο τηλέφωνο μου αντάξιο των δικών σας. Με όση μεγαλύτερη ασφάλεια γίνεται ώστε να μην προκαλέσω κάποια μη αναστρέψιμη βλάβη. Ένα συγκεντρωτικό post θα έλυνε όχι μόνο τα δικά μου χέρια αλλά και πολλών επίδοξων ψαχουλευτάδων. Ελπίζω στην ανταπόκριση σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Φιλε μου αν θες το τηλεφωνο σου με ραδιοφωνο και χωρις κανενα προβλημα,μεχρι την επισημη αναβαθμιση απο την wind ,τοτε πηγαινε σελιδα 56,ποστ #834........ ..τωρα αν δεν θες ραδιοφωνο και δεν αντεχεις να περιμενεις,,[εχεις δικιο για τα λινκ ,και εγω που τα εψαχνα για να τα εχω ,στην περιπτωση που βγει κανα σταθερο ρομ,,με το ζορι τα βρηκα]

Απο την πρωτη σελιδα να ξεκινησεις μονο οδηγιες για upgrade θα βρισκεις,και λινκ για κατεβασμα εδωσε ο sofoklas,δυο τρια ποστ πιο πισω θα το βρεις,,και ακομα ,οδηγιες θα βρεις και μεσα στο update που θα κατεβασεις ,,,,,υπαρχει ενα εγγραφο pdf που εχει οδηγιες.............καλη τυχη για οποια αποφαση κι αν παρεις..........και αν θες καποια βοηθεια εδω θα'μαστε .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...ειμαι καινουργιος στο ολο θεμα με το android μετα απο πολλα χρονια σε iphone προσπαθω ολοι μερα αν και σημερα πηρα το κιν να βρω πως μπορω να κανω αναβάθμιση σε 2.3.5 η σε οποια ειναι ποιο καινουργια..official μην το κανουμε Root και χασουμε την εγγύηση...αν υπαρχει καποιος οδηγος κατι να με βοηθησει..ευχαριστω!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ: CWM Recovery 5.0.2.7 για IDEOS X5 Pro με 2.3.5

 

Για οσους θελουν να περασουν CWM Recovery 5.0.2.7 με 2.3.5 (με η χωρις την αναβαθμιση του firmware)το κινητο rooted.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1).Κατεβαστε απο δω το αρχειο του "recovery image":http://forum.xda-developers.com/show...9#post19331019και αποσυμπιεστε το

στην επιφανεια εργασιας του Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2).Κλειστε το κινητο και αφαιρεστε την SD.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3).Αφαιρεστε την μπαταρια για λιγο και ξανατοποθετηστε την(15-20 δευτ.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4).Πατηστε συγχρονως το πλαινο κουμπι του ηχου πανω και κατω(Volume up +Volume down)μαζι με το πανω κουμπι(Power on-off).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5).Κρατηστε πατημενα μεχρι να ανοιξει μια ροζ(pink)οθονη.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6).Συνδεστε το κινητο(εχετε αφησει τα κουμπια) με usb στο Pc.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7).Στην οθονη του Pc θα σας ανοιξει ενα παραθυρο με ενα φακελλο ονοματι "image"

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8).Ανοιξτε το φακελλο "image" και μεσα θα δειτε ενα image αρχειο ονοματι recovery

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9).Μετονομαστε αυτο το image αρχειο ονοματι recovery σε recovery_Backup παραδειγμα και σωστε το καπου στον υπολογιστη σας(για να υπαρχει καλου-κακου).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10).Τωρα το recovery image που κατεβασατε και το αποσυμπιεσατε στην επιφανεια εργασιας,μετονομαστε το αφηνοντας το να λεει

μονο recovery.Επισης ξαναμετονομαστε μεσα στο φακελλο "image" το recovery και αφηστε το σκετο recovery.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11).Παρτε το recovery που κατεβασατε και καντε το αντιγραφη-επικολληση μεσα στο φακελλο "image" θα σας ρωτησει για αντικατασταση και επιλεξτε ναι.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

12).Πατε κατω στην toolbar στα δεξια της επιφανειας εργασιας του Pc και πατηστε "Ασφαλη καταργηση υλικου η οπως αλλοιως το γραφει για να αποσυνδεσετε με ασφαλεια το usb απο το κινητο και βγαλτε μπαταρια και usb απο το κινητο.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13).Περιμενετε λιγο και ξανατοποθετηστε την μπαταρια στο κινητο.Κρατηστε πατημενα συγχρονως την επανω πλευρα στο πλαινο κουμπι ηχου(Volume up)και το "Power on-off"...τα κρατατε πατημενα μεχρι να ανοιξει το κινητο και να φυγει και απο την "Boot Animation Screen"και να μπει στην οθονη του CWM Recovery 5.0.2.7.(Πρωτη Επιλογη "Reboot System")

Ειστε ετοιμοι!!!

 

Σημ:Την καρτα Sd να την ξαναπερασετε με το κινητο κλειστο.

 

και μετά:

 

Τα βηματα για να πας απο 2.2.2. σε 2.3.5 ειναι απλα. Αφου κατεβασεις την αναβαθμιση και την κανεις unrar/unzip στο pc σου, και δεις οτι υπαρχουν οι φακελοι STEP1 STEP2 STEP3, τοτε κανεις τα εξης:

 

1. Κλεινεις το κινητο, βγαζεις την μπαταρια για 10 δευτερολεπτα περιπου, την ξαναβαζεις και μπαινεις σε recovery mode πατωντας Volume+ και το power button μεχρι να εμφανιστει η αρχικη οθονη του recovery.

 

2. Αφου εισαι στο recovery κανεις wipe data/cache ωστε να καθαρισει η εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου. Αφου το κανεις αυτο κλεινεις το τηλεφωνο.

 

3. Παιρνεις την microSD την συνδεεις με USB adapter στον υπολογιστη σου και δημιουργεις μεσα στην SD εναν φακελο που τον ονομαζεις dload.

 

4. Πας στον φακελο STEP2 της αναβαθμισης και ονομαζεις το αρχειο UPDATE.APP σε UPDATE_g.APP

 

5. Παιρνεις τον αρχειο UPDATE.APP απο τον φακελο STEP1 και το αρχειο UPDATE_g.APP απο τον φακελο STEP2 και τα αντιγραφεις στον φακελο dload που εχεις δημιουργησει στην SD.

 

6. Βγαζεις την SD απο τον υπολογιστη, την βαζεις στο κινητο το ανοιγεις και πας ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ--> ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ--> ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ. Δινεις την αδεια σε οτι σου βγαλει μετα και αφηνεις το κινητο να κανει την αναβαθμιση.

 

7. Αφου γινει αυτο κλεινεις το κινητο, παιρνεις την SD την ξαναβαζεις στο pc πας στον φακελο dload και διαγραφεις τα 2 αρχεια (UPDATE.APP, UPDATE_g.APP) και οτι αλλο εχει μεσα ο φακελος. Μετα πας στον φακελο STEP1 της αναβαθμισης και αντιγραφεις το αρχειο UPDATE.APP στο dload. Πας στον φακελο STEP3 και μετονομαζεις το αρχειο UPDATE.APP σε UPDATE_g.APP. To αντιγραφεις και αυτο στο dload.

 

8. Βαζεις την SD στο κινητο και το ανοιγεις. Πας παλι ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-->ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ-->ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ και ξανακανεις αναβαθμιση.

 

Οταν τελειωσει και αυτη η αναβαθμιση εχεις την 2.3.5 στο κινητο σου.

 

Αν ΔΕΝ εχεις Usb adpter μπορεις να κανεις τις μεταφορες αρχειων με την εξωτερικη SD πανω στο κινητο, απλα θα μεγαλωσει ο χρονος μεταφορας των αρχειων.

 

Αυτα γινοντουσαν μεχρι τωρα για οσους ηθελαν να περασουν την επισημη 2.3.5 overseas normal που ειχε η Huawei στο site της. Αυτη η εκδοση ειχε καποια μικροπροβληματακια. Για παραδειγμα σε καποιες συσκευες μηδενιζει το IMEI της συσκευης. Θα σου προτεινω να περιμενεις την επισημη Ελληνικη 2.3.5 που η wind θα φερει σε λιγες μερες στην Ελλαδα. Αν αποφασισεις να κανεις τα παραπανω να σου επισημανω οτι θα γινουν με δικια σου ευθυνη. Εχουν δουλεψει τα παραπανω βηματα στις περισσοτερες συσκευες (και στην δικη μου) αλλα δεν μπορω να γνωριζω αν μπορει να δουλεψει σε ολες τις συσκευες το ιδιο.

 

με λίγα λόγια...:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε αν το queue ειναι για εμενα αυτο βλεπω ειναι για custom fw εγω δεν θελω κατι τετειο θελω να βαλω το official απο Huawei!!Εκτος αν η διαδικασια ειναι η ιδια!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...