Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες να φτιάξεις τον τιραμόλα μια χαρά είναι. Αν θες κανένα μικρό σπίτι στο λιβάδι με τα δέντρα του κλπ δεν ξέρω αν θα σε καλύπτει.

 

Τώρα ζωγράφισες εσύ :lol:

 

Αν μπορούσες να πας σε κάποιο κατάστημα που να έχει κάποιο εφάμιλλης ανάλυσης να έκανες μια σύγκριση θα ήταν ακόμα καλύτερο.

 

Μάλλον αυτό πρέπει να γίνει. Πάντως από μια έρευνα στο ebay δε φαίνεται όντως να παίζει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα ζωγράφισες εσύ :lol:

Μάλλον αυτό πρέπει να γίνει. Πάντως από μια έρευνα στο ebay δε φαίνεται όντως να παίζει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Και πάλι σ' ευχαριστώ.

Να 'σαι καλά φίλε :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, με ενδιαφέρει η αγορά ενός τάμπλετ, γύρω στις 8 ίντσες. Μάξιμουμ 200 ευρώ, η μνήμη με ενδιαφέρει να είναι γύρω στα 32 gb ( η 16 και επεκτάσιμη ή 16 και να μπορεί να πάρει κάποια επέκταση μέσω usb ή κάποιας πατέντας, σε περίπτωση που χρειαστώ περισσότερο ). Απαραίτητα τα 2 gb ram αν μιλάμε για android. Θεμιτό,αλλά όχι απαραίτητο να είναι 3g/4g και να έχει μια καλή οθόνη. Ως χρήστης δεν είμαι απαιτητικός στη χρήση μου, απλά με νοιάζει τα 5 πράγματα που θα κάνω ( πχ fb, surfing κτλ ) να τα κάνω ανενόχλητος, με εκνευρίζουν τα lag. Το gaming δεν με ενδιαφέρει, σπανίως κανά παιχνιδάκι για την πλάκα. Ενδεχομένως να χρησιμοποιηθεί και για επεξεργασία κειμένων. Δεν με ενδιαφέρουν κάτι tablet του τύπου teclast. Είδα το xiaomi mi pad 2, απλά με προβληματίζουν τα 16 gb. Τέλος, δεν έχω θέμα να πάω και σε μεταχειρισμένο μέχρι αυτά τα λεφτά.
Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_259808.html

Αυτό εδώ πώς σου φαίνεται; Έτσι πρόχειρα κοίταξα όμως. Όταν λες τύπου Τeclast όμως τί εννοείς; Γιατί πήρα πρόσφατα ένα μοντέλο της κι είναι μια χαρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_259808.html

Αυτό εδώ πώς σου φαίνεται; Έτσι πρόχειρα κοίταξα όμως. Όταν λες τύπου Τeclast όμως τί εννοείς; Γιατί πήρα πρόσφατα ένα μοντέλο της κι είναι μια χαρά.

 

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοώ ότι δεν έχω δουλέψει καθόλου με κινεζιές και δεν τα ξέρω καθόλου, προτιμώ να είμαι σε πιο safe επιλογή σε κάτι πιο γνωστό ( πχ την xiaomi την ξέρω και θα την εμπιστευόμουν ευκολότερα ). Το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ δυνατό, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Xiaomi κινητό για τα τελευταία 2.5 χρόνια και το Teclast X98 plus εδώ και 3 μήνες. Η ποιότητα κατασκευής του τελευταίου είναι εξαιρετική.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Ειδα 2 Tablets στο Γερμανο (στo site) το ενα λεγεται Tab Fluo play και ειναι 8ιντσο στα 99Ε και το αλλο Tab Fluo Cinema και ειναι 10.1'' στα 129.Σε σχεση με την τιμη μου φανηκαν πολυ καλα και θα ηθελα την γνωμη σας.Την εταιρια πρωτη φορα την διαβαζω αν και ψιλοκοιταζω γενικα εταιριες αγνωστες κυριως λογω τιμης.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοώ ότι δεν έχω δουλέψει καθόλου με κινεζιές και δεν τα ξέρω καθόλου, προτιμώ να είμαι σε πιο safe επιλογή σε κάτι πιο γνωστό ( πχ την xiaomi την ξέρω και θα την εμπιστευόμουν ευκολότερα ). Το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ δυνατό, πάντως.

Η pipo ειναι απο τις καλυτερες εταιρειες. Οσο για το ταμπλετ τι να πω? Το εχω κοντα δυο χρονια τωρα. Παροτι εχει ξεπερασμενο cpu παει σφαιρα, δεν κολλαει πουθενα. Εχει 32gb hd, του εχω βαλει και αλλη μια 32αρα sd, του εχω περασει απειρα πραγματα και ακομα ειναι 60% γεματο. Εχει πολυ καλο gps, και η μπαταρια κραταει απειρες ωρες. Με το 3g δεν εχω θεμα, πιανει αμεσως. Το ιδιο και το wifi. Και το καλυτερο? Φορτιζει με δυο τροπους. Και με pin και με usb. Παρτο με κλειστα ματια.:)

Περισσοτερα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391396&page=2

Edited by zenix

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία.Βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς ενός tablet.Θέλω ένα 10ιντσο πάνω κάτω.Το tablet θα χρησιμοποιείται για ταινίες βίντεο youtube κανένα παιχνιδάκι και που και που κανένα βιβλίο.Οπότε θέλω να χει καλή οθόνη και καλό ήχο.Απ' τα λίγα που ξέρω έχω καταλήξει στα εξής

 

Galaxy Tab E wifi

 

Lenovo Tab 2 A10-30.

 

Το θέμα μου είναι ότι θα το πάρω από Ελλάδα και μάλλον με κάρτα.οπότε κοιτάω τα επώνυμα καταστήματα.Στο lenovo με προβληματίζει η ram που είναι 1gb.Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά εσείς που ξέρετε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων (Κάτι ακόμη.στην 4:3 οθόνη του samsung δεν θα χω θέμα με τις ταινίες? Δηλαδή τα μαύρα κενά στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης?)

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδία.Βρίσκομαι στην διαδικασία αγοράς ενός tablet.Θέλω ένα 10ιντσο πάνω κάτω.Το tablet θα χρησιμοποιείται για ταινίες βίντεο youtube κανένα παιχνιδάκι και που και που κανένα βιβλίο.Οπότε θέλω να χει καλή οθόνη και καλό ήχο.Απ' τα λίγα που ξέρω έχω καταλήξει στα εξής

 

Galaxy Tab E wifi

 

Lenovo Tab 2 A10-30.

 

Το θέμα μου είναι ότι θα το πάρω από Ελλάδα και μάλλον με κάρτα.οπότε κοιτάω τα επώνυμα καταστήματα.Στο lenovo με προβληματίζει η ram που είναι 1gb.Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά εσείς που ξέρετε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων (Κάτι ακόμη.στην 4:3 οθόνη του samsung δεν θα χω θέμα με τις ταινίες? Δηλαδή τα μαύρα κενά στο πάνω και στο κάτω μέρος της οθόνης?)

Η αξία του θα είναι κοντά στα 200€
Link to comment
Share on other sites

Η pipo ειναι απο τις καλυτερες εταιρειες. Οσο για το ταμπλετ τι να πω? Το εχω κοντα δυο χρονια τωρα. Παροτι εχει ξεπερασμενο cpu παει σφαιρα, δεν κολλαει πουθενα. Εχει 32gb hd, του εχω βαλει και αλλη μια 32αρα sd, του εχω περασει απειρα πραγματα και ακομα ειναι 60% γεματο. Εχει πολυ καλο gps, και η μπαταρια κραταει απειρες ωρες. Με το 3g δεν εχω θεμα, πιανει αμεσως. Το ιδιο και το wifi. Και το καλυτερο? Φορτιζει με δυο τροπους. Και με pin και με usb. Παρτο με κλειστα ματια.:)

Περισσοτερα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=391396&page=2

 

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Θα το κοιτάξω!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω το pipo t9s γυρω στα 130$ απο aliexpress.

Στο pipomall βεβαια δεν υπαρχει ουτε καν σαν συσκευη.

Τι λετε ;

Υπαρχει κατι πιο συγχρονο σαν μοντελο αλλα κοντα σε αυτα τα χρηματα ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω το pipo t9s γυρω στα 130$ απο aliexpress.

Στο pipomall βεβαια δεν υπαρχει ουτε καν σαν συσκευη.

Τι λετε ;

Υπαρχει κατι πιο συγχρονο σαν μοντελο αλλα κοντα σε αυτα τα χρηματα ;

 

Το επισημο site εδω: http://www.pipo.com/product.php?id=134

Στα 130$ ειναι κελεπουρι. Ειναι πληρες, μεχρι τηλεφ. παιρνει και οθοναρα samsung.

Θα το καταχαρεις επειδη και εγω το ιδιο εχω κανει.

Στα λεφτα αυτα ισως βρεις κατι πιο συγχρονο αλλα σιγουρα θα θυσιασεις το 3g η τις ιντσες.

Για παραδειγμα ο κοτσοβολος εχει προσφορα ενα archos 8" 3g, τετραπυρηνο στα 99€, αλλα παρολο που ειναι συγχρονο και με χαμηλοτερη αναλυση οθονης, ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Εσυ αποφασιζεις

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το επισημο site εδω: http://www.pipo.com/product.php?id=134

Στα 130$ ειναι κελεπουρι. Ειναι πληρες, μεχρι τηλεφ. παιρνει και οθοναρα samsung.

Θα το καταχαρεις επειδη και εγω το ιδιο εχω κανει.

Στα λεφτα αυτα ισως βρεις κατι πιο συγχρονο αλλα σιγουρα θα θυσιασεις το 3g η τις ιντσες.

Για παραδειγμα ο κοτσοβολος εχει προσφορα ενα archos 8" 3g, τετραπυρηνο στα 99€, αλλα παρολο που ειναι συγχρονο και με χαμηλοτερη αναλυση οθονης, ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Εσυ αποφασιζεις

Πολύ ωραίο δείχνει φίλε μου. Πόσα giga rom έχει; Σου έχει πάρει αναβάθμιση, ή μένει στην 4.2;

edit: και τη μπαταρία φοράει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το επισημο site εδω: http://www.pipo.com/product.php?id=134

 

Στα 130$ ειναι κελεπουρι. Ειναι πληρες, μεχρι τηλεφ. παιρνει και οθοναρα samsung.

 

Θα το καταχαρεις επειδη και εγω το ιδιο εχω κανει.

 

Στα λεφτα αυτα ισως βρεις κατι πιο συγχρονο αλλα σιγουρα θα θυσιασεις το 3g η τις ιντσες.

 

Για παραδειγμα ο κοτσοβολος εχει προσφορα ενα archos 8" 3g, τετραπυρηνο στα 99€, αλλα παρολο που ειναι συγχρονο και με χαμηλοτερη αναλυση οθονης, ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Εσυ αποφασιζεις

 

 

Το 3g ειναι το μονο που δεν με ενδιαφερει να υπαρχει , καθως προκειται για την κορη μου.

Δεδεμενου οτι τωρα εχει ενα 7αρι, 8 νομιζω θα ειναι καλα.

Εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ψαχνω ενα ταμπλετακι και θα ηθελα να εχει τα εξης:

- οθονη 8" (δε θα ηθελα να παω στις 10")

- αν ειναι δυνατον να ειναι dual boot (win + android)

- οσο το δυνατον μεγαλυτερη αυτονομια

 

για να εξηγηθω βασικο μου κριτηριο ειναι η μεγαλη αυτονομια, αρα δε με απασχολει πχ. η αναλυση της οθονης ή καλες καμερες

οθονη προτιμω 8" και απο θεμα φορητοτητας, αλλα και για θεμα χαμηλοτερης καταναλωσης

τελος το dual boot δεν ειναι 100% απαραιτητο, αλλα επθυμητο

 

εννοειται οτι κοιταω μονο απο εξωτερικο και φυσικα δεν εχω προβλημα να αποκτησω καποια κινεζικη συσκευη (onda, teclast, cube κλπ.) :happy:

ακουω τις προτασεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Το επισημο site εδω: http://www.pipo.com/product.php?id=134

Στα 130$ ειναι κελεπουρι. Ειναι πληρες, μεχρι τηλεφ. παιρνει και οθοναρα samsung.

Θα το καταχαρεις επειδη και εγω το ιδιο εχω κανει.

Στα λεφτα αυτα ισως βρεις κατι πιο συγχρονο αλλα σιγουρα θα θυσιασεις το 3g η τις ιντσες.

Για παραδειγμα ο κοτσοβολος εχει προσφορα ενα archos 8" 3g, τετραπυρηνο στα 99€, αλλα παρολο που ειναι συγχρονο και με χαμηλοτερη αναλυση οθονης, ΣΕΡΝΕΤΑΙ. Εσυ αποφασιζεις

Έχει και Windows η μόνο android? γιατί δεν κατάλαβα ακόμα από τα site!

Link to comment
Share on other sites

Το 3g ειναι το μονο που δεν με ενδιαφερει να υπαρχει , καθως προκειται για την κορη μου.

Δεδεμενου οτι τωρα εχει ενα 7αρι, 8 νομιζω θα ειναι καλα.

Εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου ;

Επιδη ψαχνω και εγω για τη δικη μου κορη μερικα ποστ πιο πισω με προτηναν αυτο http://m.banggood.com/Teclast-P80h-8GB-MT8163-Quad-Core-1_3GHz-8-Inch-Android-5_1-Tablet-p-1009392.html δες το μηπως σε κανει. Και πολυ καλη τιμη εχει και το κουπονι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Επιδη ψαχνω και εγω για τη δικη μου κορη μερικα ποστ πιο πισω με προτηναν αυτο http://m.banggood.com/Teclast-P80h-8GB-MT8163-Quad-Core-1_3GHz-8-Inch-Android-5_1-Tablet-p-1009392.html δες το μηπως σε κανει. Και πολυ καλη τιμη εχει και το κουπονι ετοιμο

 

 

Μου αρεσει που εχει αντροιντ 5.1 αλλα νομιζω πως δεν φτανει. Η αγορα καινουργιου γινεται γιατι το υπαρχον με 1gb ram και 8gb rom σερνεται και εχει γινει κουραστικο στη χρηση του.

Αν υπηρχε με καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα και μεχρι τα 130-150$ ειναι μεσα στα πλαισια.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όλα αυτά απο Κινεζικα μαγαζιά έχουν ελληνικό μενου κι ελληνική πληκτρολόγηση?

Ολα όμως!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει φίλε μου. Πόσα giga rom έχει; Σου έχει πάρει αναβάθμιση, ή μένει στην 4.2;

edit: και τη μπαταρία φοράει;

Το t9s νομιζω εχει παρει αναβαθμιση στο 4.4.2 και εχει και καλυτερη μπροστινη καμερα. Αυτες ειναι οι διαφορες με το προηγουμενο τ9.

Εχει 32gb rom και μπαταρια 7500 mah

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το t9s νομιζω εχει παρει αναβαθμιση στο 4.4.2 και εχει και καλυτερη μπροστινη καμερα. Αυτες ειναι οι διαφορες με το προηγουμενο τ9.

 

Εχει 32gb rom και μπαταρια 7500 mah

 

 

Εχεις καμμια καλυτερη προταση αγορας απο το aliexpress στα 119$ ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

για αγορακι 8 ετων ταμπλετ 7 -8 ιντσων αλλα με 2 γιγα ραμ και 16 ρομ για παιχνιδια μονο το θελει τι να κοιταξω?καμια προταση μεχρι 80 ευρω υπαρχει τιποτα?

 

βασικα δεν μπορω να βρω μεχρι 8 ιντσες αλλα μονο με android μιας και ο μικρος τι να τα κανει τα windows!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...