Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδή το χθεσινό μου τόπικ, παρ' όλο που έχει πάνω από 100 views, δεν έχει καμία απάντηση, το παραθέτω εδώ κι ελπίζω να έχω κάποιες απαντήσεις

 

ψάχνω tablet με τα εξής :

 

- η τιμή δεν με νοιάζει

- το λειτουργικό του δεν με νοιάζει διότι θα λειτουργεί ανεξάρτητα με το κινητό (δλδ δεν με νοιάζουν sync και τέτοια)

- και το βασικό, η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για : forums-εικόνες-βίντεο-σεμινάρια μέσω internet, να είναι και ξεκούραστο για τα μάτια.

- θα βρίσκετε πάντα εντός οικίας οπότε δεν χρειάζομαι Cellular μοντέλο

- να με βγάλει 1 χρόνο minimum

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα .

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω tablet και ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε.

Η χρήση του θα ειναι σερφάρισμα (wifi και 3g ) , emails , ταινιες - σειρες ( και HD ) , αντε και κανα χαζο παιχνιδι .

Επίσης η χρήση σε ταξίδια σε αεροπλάνο - αεροδρόμια κλπ ( για την μπαταρια το λεω αυτο )

Προηγούμενη ταμπλετα που ειχα ( ικανοποιημενος πολυ ) το Pipo M9pro 3G .

Απο αυτα πιο εχει και πιο καλη υποστηριξη ?

 

1. Cube talk 9X U65GT

2. Teclast X98 Air 3G

Η περιοχη τιμης ειναι παρεμφερής και στα δυο

 

* Γλyκοκοιταζω και το ONDA V989 ( νομιζω value for money στα 145 ευρω που το βρηκα ) αλλα δεν εχει 3G και θα πρεπει να κουβαλαω και στικακι ( εχω )

 

Οπως καταλαβατε εχω πελαγωσει .

Προτασεις με καλες προσφορες για καποιο απο αυτα δεκτες ;-)

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες έχετε κάτι φθηνούλι να προτείνετε για να το χρησιμοποιήσουμε ως παιδικό τάμπλετ?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσο;;;

 

Κοίτα... Επειδή ξέρω οτι θα υποστεί τα πάνδεινα έλεγα μη ξεπεράσω το 50ρικο... Αλλά από την άλλη θα μου πεις τι θα πάρεις με 50€? Κάτι που θα τα παίξει σε 2 μήνες?

 

Κοιτάω αυτά στα διάφορα ελληνικά μαγαζιά (να μην κατονομάσω) και είναι πάρα πολύ ακριβά και για τα specs τους αλλά και για τις αξιολογήσεις που έχουν πάρει... Και έλεγα να κινηθώ προς Κίνα μεριά

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω αυτό: http://www.geekbuying.com/item/CHUWI-V17HD-RK3188-1-6GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-4-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1224-600-1G-8GB-White-328219.html

έχω το 8άρι σχεδόν έναν χρόνο και "πετάει".

Το συγκεκριμένο έχει καλούτσικη ανάλυση και οθόνη IPS οπότε δεν θα πειράζει τα μάτια των παιδιών. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μαν...

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες έχετε κάτι φθηνούλι να προτείνετε για να το χρησιμοποιήσουμε ως παιδικό τάμπλετ?

 

HP 7 Plus, πολύ τίμιο κ πολύ καλό

με 69eu υπάρχει ακόμη στα καταστήματα της Vodafone

οι υπόλοιποι το δίνουν στα 99eu

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω tablet και ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε.

Η χρήση του θα ειναι σερφάρισμα (wifi και 3g ) , emails , ταινιες - σειρες ( και HD ) , αντε και κανα χαζο παιχνιδι .

Επίσης η χρήση σε ταξίδια σε αεροπλάνο - αεροδρόμια κλπ ( για την μπαταρια το λεω αυτο )

Προηγούμενη ταμπλετα που ειχα ( ικανοποιημενος πολυ ) το Pipo M9pro 3G .

Απο αυτα πιο εχει και πιο καλη υποστηριξη ?

 

1. Cube talk 9X U65GT

2. Teclast X98 Air 3G

Η περιοχη τιμης ειναι παρεμφερής και στα δυο

 

* Γλyκοκοιταζω και το ONDA V989 ( νομιζω value for money στα 145 ευρω που το βρηκα ) αλλα δεν εχει 3G και θα πρεπει να κουβαλαω και στικακι ( εχω )

 

Οπως καταλαβατε εχω πελαγωσει .

Προτασεις με καλες προσφορες για καποιο απο αυτα δεκτες ;-)

 

Μα κανεις ? ??

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μα κανεις ? ??

Φιλε μου αυτα ειναι τα πιο hot που κυκλοφορουν αυτη την περιοδο. Δεν εχω κανενα απο αυτα αλλα κι εγω ψαχνω μακρυπροθεσμα.

Δυσκολη αποφαση. Το θεμα ειναι να βρεις εσενα πιο σου κανει καλυτερα. Γι' αυτο δεν μπορουνε να σου απαντησουν οι κατοχοι. Ο,τι ειναι να υποθει εχει υποθει και συνεχιζει να υπονεται στα τοπικς του καθενος tablet. Οποτε διαβασμα, διαβασμα και διαβασμα. Reviews, handson και myphone.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτα τι γνωμη εχετε? http://www.teclast.com/en/zt/P98Airc8/ η για αυτο http://www.teclast.com/en/zt/P983Gc8/ μου κανει εντυπωση που κανεις δεν ασχολειται με αυτα τα δυο και νομιζω πως αξιζουν
Link to comment
Share on other sites

επειδή το χθεσινό μου τόπικ, παρ' όλο που έχει πάνω από 100 views, δεν έχει καμία απάντηση, το παραθέτω εδώ κι ελπίζω να έχω κάποιες απαντήσεις

 

ψάχνω tablet με τα εξής :

 

- η τιμή δεν με νοιάζει

- το λειτουργικό του δεν με νοιάζει διότι θα λειτουργεί ανεξάρτητα με το κινητό (δλδ δεν με νοιάζουν sync και τέτοια)

- και το βασικό, η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για : forums-εικόνες-βίντεο-σεμινάρια μέσω internet, να είναι και ξεκούραστο για τα μάτια.

- θα βρίσκετε πάντα εντός οικίας οπότε δεν χρειάζομαι Cellular μοντέλο

- να με βγάλει 1 χρόνο minimum

 

κανείς?.....

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που ζητας δεν ειναι ιδιαιτερα, οποτε υπαχουν πολλες επιλογες. Βεβαια δε λες το μεγεθος της οθονης.

Γενικα παιζουν τα Cube talk 9x, Onda v989, Teclast x98 air (3g), Pipo P1, P9...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Aυτα που ζητας δεν ειναι ιδιαιτερα, οποτε υπαχουν πολλες επιλογες. Βεβαια δε λες το μεγεθος της οθονης.

Γενικα παιζουν τα Cube talk 9x, Onda v989, Teclast x98 air (3g), Pipo P1, P9...

 

ευχαριστώ φίλε, οθόνη θα προτιμούσα 8 ίντσες. αυτά που αναφέρεις έχουν "καθαρή" (να μην είναι ξεπλυμένα χρώματα π.χ.) και ξεκούραστη οθόνη?

Link to comment
Share on other sites

Nαι, δεν εχει παραπονεθει κανεις για τις οθονες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθησει καποιος;

Θελω ενα tablet για χρηση mail, facebook, internet αντε και κανενα ταβλι. υπαρχει τιποτα κατω απο 100 Δολαρια usd στα κινεζομαγαζα που να κανει την δουλεια;Ποιο θεωρειται αξιοπιστο σε αυτην την κατηγορια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι,μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις αυτό?

 

SAMSUNG GALAXY TAB 3 LITE 7.0 T111 7'' 8GB 3G

 

Ευχαριστώ

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε, οθόνη θα προτιμούσα 8 ίντσες. αυτά που αναφέρεις έχουν "καθαρή" (να μην είναι ξεπλυμένα χρώματα π.χ.) και ξεκούραστη οθόνη?

 

Γενικά το "ξεκούραστη οθόνη" που λες είναι αρκετά σχετικό... Για μένα όταν είναι πιο μεγάλη η οθόνη είναι πιο "ξεκούραστη" ας πούμε...(απο την άποψη οτι έχει πιο μεγάλο resolution και με βολεύει καλύτερα). Απο εκεί και πέρα όλες οι οθόνες πάνω-κάτω ξεκούραστες είναι απλά όσο καλύτερη η ποιότητα της εικόνας τόσο πιο "απολαυστική" είναι και όχι πιο "ξεκούραστη". Τέλος το αν έχεις παρατηρήσει οτι κουράζεσαι σε κάποιες οθόνες πολύ πιθανό να μην φταίνε οι οθόνες αλλά άλλοι λόγοι π.χ. η χρήση που κάνεις, οι ώρες που κάθεσαι και μια διαθλαστική διόρθωση που μπορεί να έχεις και να μην έχεις αντιληφθεί(το έχω δει πολλές φορές!)

 

Απο εκεί και πέρα τα tablet που σου πρότεινε ο Roid_rage είναι όλα μια χαρά. Αλλά εαν δεν σου κάνουν λόγο οθόνης και εφόσον τα χρήματα δεν σε νοιάζουν για μένα πάρε ένα samsung 8inches και RAM πάνω απο 1gb όπου δεν θα χρειαστείς να αγχωθείς για τίποτα για κανα δυο χρόνια. Όποιο και να πάρεις θα σε καλύψει σε αυτα που θές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αφού αναφέρει 3G.

 

Το ότι ένα tablet είναι 3G ή 4G δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορει και πραγματοποιεί κλήσεις;)

 

Για αυτό ρωτάω εδώ για σιγουριά

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το "ξεκούραστη οθόνη" που λες είναι αρκετά σχετικό... Για μένα όταν είναι πιο μεγάλη η οθόνη είναι πιο "ξεκούραστη" ας πούμε...(απο την άποψη οτι έχει πιο μεγάλο resolution και με βολεύει καλύτερα). Απο εκεί και πέρα όλες οι οθόνες πάνω-κάτω ξεκούραστες είναι απλά όσο καλύτερη η ποιότητα της εικόνας τόσο πιο "απολαυστική" είναι και όχι πιο "ξεκούραστη". Τέλος το αν έχεις παρατηρήσει οτι κουράζεσαι σε κάποιες οθόνες πολύ πιθανό να μην φταίνε οι οθόνες αλλά άλλοι λόγοι π.χ. η χρήση που κάνεις, οι ώρες που κάθεσαι και μια διαθλαστική διόρθωση που μπορεί να έχεις και να μην έχεις αντιληφθεί(το έχω δει πολλές φορές!)

 

Απο εκεί και πέρα τα tablet που σου πρότεινε ο Roid_rage είναι όλα μια χαρά. Αλλά εαν δεν σου κάνουν λόγο οθόνης και εφόσον τα χρήματα δεν σε νοιάζουν για μένα πάρε ένα samsung 8inches και RAM πάνω απο 1gb όπου δεν θα χρειαστείς να αγχωθείς για τίποτα για κανα δυο χρόνια. Όποιο και να πάρεις θα σε καλύψει σε αυτα που θές.

 

σ' ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ένα tablet είναι 3G ή 4G δεν σημαίνει απαραίτητα ότι μπορει και πραγματοποιεί κλήσεις;)

 

Για αυτό ρωτάω εδώ για σιγουριά

 

Όχι...? Και εγω έτσι νόμιζα, ξέρεις δηλαδή tablet που να έχει 3G αλλά να μην μπορεί να πραγματοποιήσει κλήσεις? Γιατί εγω το έχω δει αυτο μόνο οταν κάποιος χρησημοποιεί μόνο sim δεδομένων κατα τα άλλα αν έβαζες κανονική sim λειτουργούσε μια χαρά....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω για ένα 8 ιντσο tablet (ή 7.9) Κινέζικο καλό, με καλή ανάλυση οθόνης και με καλή μπροστινή κάμερα (για βιντεοκλήσεις)

Αν υπάρχει και με μεταλλική πλάτη προτιμάται. κοντά στα 100 ευρώ +-

 

Με ψήνει αυτό Chuwi-vx8-3g-8

Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...