Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας!ηρθε η ωρα να παρω κι εγω ενα ταμπλετ.

σκεφτομαι οθονη 10 ιντσων, τιμη μεχρι 180 ευρω και θα το χρησιμοποιω για ταινιες,σερφαρισμα στο ιντερνετ,skype και γενικοτερα απά πραγματακια καμμια προταση?

επισης ποια ειναι περιπου η διαρκεια ζωης ενος ταμπλετ?(εννοειται βεβαια αν δεν μου κατσει καμμια στραβη μολις ανοιξω το κουτι:p)

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

 

Ainol Novo 10 hero 1 με 140€ στο minideal.net

ή αν θες κάτι καλύτερο, Yuandao N101 2

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν ενδιαφερομαι για αγορα απο κινα λογω χρονου παραδοσης και μπλεξιματος με τελωνεια και λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν ενδιαφερομαι για αγορα απο κινα λογω χρονου παραδοσης και μπλεξιματος με τελωνεια και λοιπα.

Το χρόνο παράδοσης το καταλαβαίνω, τελωνεία δεν υπάρχουν

Γεια σας!ηρθε η ωρα να παρω κι εγω ενα ταμπλετ.

σκεφτομαι οθονη 10 ιντσων, τιμη μεχρι 180 ευρω και θα το χρησιμοποιω για ταινιες,σερφαρισμα στο ιντερνετ,skype και γενικοτερα απά πραγματακια καμμια προταση?

επισης ποια ειναι περιπου η διαρκεια ζωης ενος ταμπλετ?(εννοειται βεβαια αν δεν μου κατσει καμμια στραβη μολις ανοιξω το κουτι:p)

ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια!

Για τη χρήση που θες, κι ένα ainol novo 10 1 σου αρκεί. Αλλιώς θες το pipo m9. Τα τάμπλετ ζουν όσο οι μπαταρίες τους, εκτός κι αν κάνεις μοντιά και βάλεις άλλες όταν χαλάσουν οι αρχικές

 

Καλησπερα σας εχω ενα θεματακι με το 17track.net μου βγαζει καποια πραγματακια δειτε τα κι εσεις και εξηγηστε μου Singapore[...]

το tablet θα μου ερθει ποτε ;;

βάζε το τράκ στο site της singpost.com. το πακέτο έφυγε στις 27/5 για ελλάδα. μη βιάζεσαι

Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα με τα ίδια στοιχειά που ψάχνω αν πήγαινα σε 7-8" ποιο θα μου προτείνατε? 7 ώρες τουλάχιστον να κρατάει η μπαταριά σε ταινίες όμως. υπάρχει κάτι κάλο σαν το Ainol novo hero?
Δες πχ onda v812
Link to comment
Share on other sites

βάζε το τράκ στο site της singpost.com. το πακέτο έφυγε στις 27/5 για ελλάδα. μη βιάζεσαι

0 millisecond singapore o millisecond Greece . . . ΟΠΟΤΕ ;;; :happy:

το θεμα ειναι που ακριβως βρισκετε

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καμία γνώμη για αυτό το tablet

απο το γερμανό

https://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=62988&selectedCategoryId=1883

Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφερει ενα 8-9΄΄ γρηγορο και με καλη μπαταρια

ποσο πρεπει να ειναι η μπαταρια για να κραταει πχ 4-5 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανα ψιλοποιοτικο ταμπλετ με 9-10 ιντσες καλη οθονη με σχετικα καλη αναλυση,αν οχι γρηγορο αλλα υποφερτο και καλη μπαταρια κατω απο 100 ευρω υπαρχει?Το θελω κυριως για ταινιες ποιοτητας DVDrip με ελληνικους υποτιτλους εξωτερικους και λιγο σερφαρισμα (ειδησεις και youtube) με wifi.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

επηρεασμένος και γω από την γενικότερη τάση και αφού απέκτησα κάποια μικρή εμπειρία στο Android με το 1ο μου smartphone, αποφάσισα να κάνω το επόμενο βήμα και να προχωρήσω στην αγορά ενός Android tablet. Οι απαιτήσεις μου δεν είναι μεγάλες: διάβασμα e-books, περιστασιακή πλοήγηση και κανά "ελαφρύ" παιχνιδάκι να περνάει η ώρα. Συνεπώς, πιστεύω πως ένα διπύρηνο tablet με οθόνη 7' είναι ότι πρέπει για την περίπτωση μου. Έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς και είδα πως οι τιμές κυμαίνονται στην συγκεκριμένη κατηγορία από 70 εώς 120 με τους Κινέζους προμηθευτές να βρίσκονται στο ένα άκρο και τα ελληνικά καταστήματα στο άλλο. Μιας και είμαι φοιτητής και δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα θεωρώ την ύπαρξη μιας στοιχειώδους εγγύησης καλής λειτουργίας απαραίτητη προϋπόθεση για την αγορά. Έτσι οι Κινέζοι αποκλείονται για να μην στέλνω δέματα πίσω...

Είδα πως ο Γερμανός έχει στα καταστήματα το AllView SpeedCity με χαρακτηριστικά παραπλήσια σε αυτά που αναζητώ,τιμή 99 ευρώ και 2ετή εγγύηση.Απ' ότι είδα η εταιρία αυτή είναι από την Ρουμανία και δεν εντόπισα κάποια αρνητική κριτική για τα προϊόντα της. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η οθόνη με ανάλυση 800x480.

Έχει κάποιος φίλος προμηθευτεί αυτή την ταμπλέτα να μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του;

Πιστεύετε πως η συσκευή έχει καλό value-for-money, και αν όχι ποια εναλλακτική θα μου προτείνατε;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Ενδιαφέρομαι για ένα tablet γύρω στα 200 ευρώ (άντε και λίγο παραπάνω).

Θα ήθελα να μην έχει την κλασσική ανάλυση 1200x800 καθώς και να είναι 4πύρηνος φυσικά!

Η χρήση του θα είναι για σερφάρισμα (fb/youtube κτλπ) και θα χρησιμοποιηθεί και για office.

Θα μπορέσω να γράφω αρχεία στο tablet με πληκτρολόγιο?Θα είναι βολικό, έτσι?Δε θα έχω πρόβλημα...

Προφανώς θα πάμε σε κάτι κινέζικο και θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν αξιόπιστο καθώς και το κατάστημα από το οποίο θα το πάρουμε...!

 

Σας ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και απο μένα

ψάχνω μέχρι 250ευρώ την καλύτερη λύση σε tablet.

Πιο πολύ για χρήση ιντερνετ και κάποιες εφαρνογες (evernote και εμαιλς) αντε και κανα παιχνιδι και ταινίες που και που.

Βασικά με ενδιαφέρει:

Α. Να μην κολλάει (τουλάχιστον να μην σου σπάει τα νεύρα) κ

Β. Αν το παραγγείλω απο εξωτερικό να χω καλές πιθανότητες να το χω μέχρι τις 4 Ιουλίου.

 

Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και απο μένα

ψάχνω μέχρι 250ευρώ την καλύτερη λύση σε tablet.

Πιο πολύ για χρήση ιντερνετ και κάποιες εφαρνογες (evernote και εμαιλς) αντε και κανα παιχνιδι και ταινίες που και που.

Βασικά με ενδιαφέρει:

Α. Να μην κολλάει (τουλάχιστον να μην σου σπάει τα νεύρα) κ

Β. Αν το παραγγείλω απο εξωτερικό να χω καλές πιθανότητες να το χω μέχρι τις 4 Ιουλίου.

Ιδέες;

Πόσες ίντσες; Δες στα 140€ το Ainol Novo 10 Hero, ειναι ακρετά γρήγορο, εννοείται δεν κολλάει, και από minideal.net θα το χεις σε 2-3 βδομάδες. Αν θες κάτι καλύτερο δες τα Window N101 2, Pipo M9, Cube U30GT1 με RK3188 κλπ

Καλησπέρα στην παρέα!

Ενδιαφέρομαι για ένα tablet γύρω στα 200 ευρώ (άντε και λίγο παραπάνω).

Θα ήθελα να μην έχει την κλασσική ανάλυση 1200x800 καθώς και να είναι 4πύρηνος φυσικά!

Η χρήση του θα είναι για σερφάρισμα (fb/youtube κτλπ) και θα χρησιμοποιηθεί και για office.

Θα μπορέσω να γράφω αρχεία στο tablet με πληκτρολόγιο?Θα είναι βολικό, έτσι?Δε θα έχω πρόβλημα...

Προφανώς θα πάμε σε κάτι κινέζικο και θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν αξιόπιστο καθώς και το κατάστημα από το οποίο θα το πάρουμε...!

Σας ευχαριστώ :)

Μια χαρά θα γράφεις με πληκτρολόγιο, και ελληνικά με αυτό. Τετραπύρηνο και 200€ για τη χρήση που θέλεις είναι σαν να θες porsche για να πας στο περίπτερο:p Anyway δες ότι είπα και από πάνω

Παιδια κανα ψιλοποιοτικο ταμπλετ με 9-10 ιντσες καλη οθονη με σχετικα καλη αναλυση,αν οχι γρηγορο αλλα υποφερτο και καλη μπαταρια κατω απο 100 ευρω υπαρχει?Το θελω κυριως για ταινιες ποιοτητας DVDrip με ελληνικους υποτιτλους εξωτερικους και λιγο σερφαρισμα (ειδησεις και youtube) με wifi.
Αν θες και ταινίες και σερφάρισμα, ή θα πάρεις 7άρι σ αυτά τα λεφτά, ή θα πας σε κάτι πιο ακριβό, έστω 130+ για το ainol novo 10 hero, ή κάνα 8άρι

με ενδιαφερει ενα 8-9΄΄ γρηγορο και με καλη μπαταρια

ποσο πρεπει να ειναι η μπαταρια για να κραταει πχ 4-5 ωρες?

Chuwi V88. 5-8 ώρες αυτονομία, κι ο ταχύτερος επεξεργαστής που υπάρχει σε τάμπλετ
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα γράφεις με πληκτρολόγιο, και ελληνικά με αυτό. Τετραπύρηνο και 200€ για τη χρήση που θέλεις είναι σαν να θες porsche για να πας στο περίπτερο:p Anyway δες ότι είπα και από πάνω

 

Αυτό το cube πώς σου φαίνεται?

Αυτά που πρότεινες έχουν χαμηλή ανάλυση και δε μου αρέσουν τόσο...

Λες να έχω πρόβλημα με την υψηλή ανάλυση?

 

Edit:Δε το έγγραψα αλλά θέλω 10αρι προφανώς.

Edited by Steliossss
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το cube πώς σου φαίνεται?

Αυτά που πρότεινες έχουν χαμηλή ανάλυση και δε μου αρέσουν τόσο...

Λες να έχω πρόβλημα με την υψηλή ανάλυση?

 

Edit:Δε το έγγραψα αλλά θέλω 10αρι προφανώς.

Απλά ανέφερα ότι κάνεις τη δουλειά σου και με φθηνότερα. Καλό κι αυτό, απλά χάνει σε επιδόσεις σε παιχνίδια, αλλά όχι σημαντικά ώστε να χεις πρόβλημα. Μην πάρεις απ αυτό το μαγαζί, ειναι ανύπαρκτοι στην εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Απλά ανέφερα ότι κάνεις τη δουλειά σου και με φθηνότερα. Καλό κι αυτό, απλά χάνει σε επιδόσεις σε παιχνίδια, αλλά όχι σημαντικά ώστε να χεις πρόβλημα. Μην πάρεις απ αυτό το μαγαζί, ειναι ανύπαρκτοι στην εγγύηση

 

Όχι πρώτα θα βρούμε ποιο tablet θα πάρουμε και μετά βλέπουμε και το κατάστημα :P

Ήθελα να πάω και σε ainol novo firewire αλλά με χάλασε που δεν έχει bluetooth...

Μέχρι τώρα είμαι στο cube που σου πρότεινα...

 

Αν βρεις/βρει κανείς κάποιο άλλο στα ίδια λεφτά και όχι με χαμηλή ανάλυση ας το ποστάρει εδώ :D

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για συμβουλή.Θέλω ένα tablet για τις κόρες μου και για μένα ,internet και παιχνίδια Μaximum χρημάτων 270€.

Ψάχνοντας κατέληξα στα κάτωθι.

1. Toshiba http://www.skroutz.gr/s/2890664/Toshiba-AT300SE-101-16GB.html?keyphrase=toshiba+at300+se+101+aluminium 258€ 10in,αλλά με κάποια προβλήματα στη θύρα φόρτισης από ότι διάβασα σε reviews

2. SAMSUNG http://www.skroutz.gr/s/1923380/Samsung-Galaxy-Tab-II-16GB-P5110.html 270€ 10in

3.SAMSUNG http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10111401 7in 159€

4. VERO http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10108651 9,7in 192€. Ελληνική υποστήριξη.

5.ASUS http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ASUS-FONEPAD-7%E2%80%99%E2%80%99-3G-ME371MG,99452,397553,702966.html?et_cid=68&et_lid=366 7in 199€ και 3G και τηλέφωνο

Edited by basilise
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ίντσες; Δες στα 140€ το Ainol Novo 10 Hero, ειναι ακρετά γρήγορο, εννοείται δεν κολλάει, και από minideal.net θα το χεις σε 2-3 βδομάδες. Αν θες κάτι καλύτερο δες τα Window N101 2, Pipo M9, Cube U30GT1 με RK3188 κλπ

 

Για τις ίντσες δεν είμαι σίγουρος. Θέλω να το κουβαλάω κ μαζί μου (στην τσάντα) με σκοπό μήπως κ καταφέρω να αντικαταστήσω το ημερολόγιο τελικά κ δεν το κουβαλάω συνέχεια μαζί μου. Με ανησυχεί κ ο όγκος κ βάρος. Κοιτάω κ λίγο προς ipad αλλά το θεωρώ κοροϊδία να δώσω τόσα λεφτά για 7''.

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ λιγοτερα euro απ του ipad mini παιρνεις 7/8αρι τουμπανο! Δες σε κινεζικα ηλεκτρονικα καταστηματα

 

Εκτος αν θες 10αρι, που δεν εχει μεγαλη διαφορα σε σχεση με το ipad

Link to comment
Share on other sites

Για τις ίντσες δεν είμαι σίγουρος. Θέλω να το κουβαλάω κ μαζί μου (στην τσάντα) με σκοπό μήπως κ καταφέρω να αντικαταστήσω το ημερολόγιο τελικά κ δεν το κουβαλάω συνέχεια μαζί μου. Με ανησυχεί κ ο όγκος κ βάρος. Κοιτάω κ λίγο προς ipad αλλά το θεωρώ κοροϊδία να δώσω τόσα λεφτά για 7''.

Δες το No.1 P7, ή το Huyndai T7S, ή και το Viewsonic N710 (με αρνητικο ότι έχει ξεμείνει σε android 4 και δεν έχει καλή υποστήριξη)

Link to comment
Share on other sites

Δες το No.1 P7, ή το Huyndai T7S, ή και το Viewsonic N710 (με αρνητικο ότι έχει ξεμείνει σε android 4 και δεν έχει καλή υποστήριξη)

 

Ευχαριστώ!

Πήγα κ είδα το Galaxy Note 8.0 (N5110) κ το 10.1 (Ν8110 αν δεν κανω λάθος). Μου άρεσαν πολύ κ μάλλον μου φαίνεται καλύτερο το 8''. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε δυνατότητες αλλά σε καλύτερη τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Πήγα κ είδα το Galaxy Note 8.0 (N5110) κ το 10.1 (Ν8110 αν δεν κανω λάθος). Μου άρεσαν πολύ κ μάλλον μου φαίνεται καλύτερο το 8''. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε δυνατότητες αλλά σε καλύτερη τιμή;

Pipo S2, Chuwi V88

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια βρισκομαι στην αγορα ενος Tablet και ειμαι αναμεσα στο galaxy note 10.1 wifi και στο asus memo pad smart 301t.Ενα πραγμα που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να συνδεσω το tablet ασυρματα με την τηλεοραση η με dlna η με wifi direct.Aν μπορει να με βοηθησει καποιος ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

από tablet με δυνατότητα κλήσεων και sms τι έχουμε?

Ψάξε τάμπλετ με MTK6589, ή αν θες οικονομικά, με MTK6377. To Νο.1 P7 είναι πολύ καλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...