Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κράταω μία άποψη αυτό. Καμία άλλη επιλογή? Η μπαταρία του είναι ικανοποιητική? Να μην δω τα site merimobile, κλπ? μέσω alliexpres? Καμία Cubot ή Ainol? Με περισσότερες ιντσες?

Δες και Pipo U1pro, αλλά ξεπερνάει τα 100€. Δεν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο στα 100€

Link to comment
Share on other sites

Δες και Pipo U1pro, αλλά ξεπερνάει τα 100€. Δεν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο στα 100€

 

Οπότε κοιτάω πρώτα το window n70hd και μετά το Pipo. Για να δω κάτι αξιόλογο μετά πόσο πρέπει να ανέβω? Τελικά να μην δω στα site μminideal. merimoble και κλπ αλλά μόνο μέσω alliexpres?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κοιτάω πρώτα το window n70hd και μετά το Pipo. Για να δω κάτι αξιόλογο μετά πόσο πρέπει να ανέβω? Τελικά να μην δω στα site μminideal. merimoble και κλπ αλλά μόνο μέσω alliexpres?

Αφού πλέον δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Απ τους αξιόπιστους, μόνο το eternal το έχει (αν όντως έχει διαθέσιμο στοκ)

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Απ τους αξιόπιστους, μόνο το eternal το έχει (αν όντως έχει διαθέσιμο στοκ)

 

Μετά τι μπορώ να δω? 'αντε να ανέβω κανένα 30αρι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τι μπορώ να δω? 'αντε να ανέβω κανένα 30αρι ακόμα.

pipo u1pro, δες και το Onda V712 τώρα που το θυμήθηκα:p

Μετά, NO.1 P7, που τα χει όλα από χαρακτηριστικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι γνωμη εχετε γι αυτο??http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=62988&selectedCategoryId=1883 Δυστυχως δεν μπορω να παω παραπανω στα χρηματα...υπαρχει κατι καλυτερο στην τιμη των 100 ευρω?? :) Υπαρχει περιπτωση να μην δεχεται usb stick για ιντερνετ?
Πάντως τα χαρακτιριστικά του είναι αυτά για όποιον ενδιαφέρετε.
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Κράταω μία άποψη αυτό. Καμία άλλη επιλογή? Η μπαταρία του είναι ικανοποιητική? Να μην δω τα site merimobile, κλπ? μέσω alliexpres? Καμία Cubot ή Ainol? Με περισσότερες ιντσες?

 

Από merimobile παρήγγειλα και τους έκανα dispute καθώς δεν το είχαν διαθέσιμο και με είχαν στην αναμονή για tracking number 12 ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

pipo u1pro, δες και το Onda V712 τώρα που το θυμήθηκα:p

Μετά, NO.1 P7, που τα χει όλα από χαρακτηριστικά

 

Είδα το Onda και το έχει στα 88 Ε to merimobile και είναι καλή τιμή. Το No1p7 είναι στα 150 Ε και ξεφεύγει. Από τα τρία που είπες αν μπορείς βάλτα σε σειρά για να δω ποιο να παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω μπει και εγώ στην διαδικασία αναζήτησης tablet. Θέλω μερικές προτάσεις σας αλλά παρακαλώ να είναι από εμπειρίες δικές σας ή φίλων σας όχι από internet searches (εκτός και αν μου δώσετε link με κάποιο καλό review )

 

Ζητάω τα ακόλουθα:

 

1) Οθόνη 10"

2) Quad-core cpu

3) 2 gb ram

4) 16-32gb storage (αν είναι 16 τότε θέλω και microsd slot )

5) Android Jelly Bean και άνω

6) Υποστήριξη για stylus είτε από την μάνα του είτε έξτρα

7) Αυτονομία τουλάχιστον 2 ημερών με μέτρια χρήση ή να βγάζει άνετα τη μέρα με έντονη χρήση

8) 4g LTE κατά προτίμηση αλλά δεν είναι must βολεύομαι και με 3g

9) Περιφεριακά τύπου covers που να παίζουν ρόλο keyboard καλοδεχούμενα.

10) Υλικά κατασκευής αδιάφορο αρκεί να είναι καλής ποιότητας ανεξαρτήτως του είδους του υλικού.

12) ΟΕΜ εφαρμογές καλοδεχούμενες μόνο εάν είναι καλογραμμένες και έχουν δυνατότητα συγχρονισμού με το google-account μου (για αυτές που έχει νόημα κάτι τέτοιο φυσικά).

13) Κόστος μέχρι 600-650 ευρώ.

14) Ύπαρξη μπροστινης κάμερας για video κλήσεις απαραίτητη, οπίσθια κάμερα αδιάφορο.

15) Εξοδος HDMI είτε κανονική είτε μέσω MHL απαραίτητη, είσοδος usb καλοδεχούμενη.

 

Με bold είναι τα απαραίτητα που θέλω να έχει.

Υπάρχει κάτι τέτοιο; Εχω καταλήξει ανάμεσα σε Sony xperia tablet Z , ASUS Transformer Pad TF300TL , και Samsung Galaxy Note 10.1 αλλά κανένα νομίζω πως δεν καλύπτει 100% αυτά τα specs... διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος. Σκέφτομαι και για το Nexus 10 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει stylus.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω μπριζωθει αρκετα για αυτο http://www.geekbuying.com/item/Ainol-Novo-8-Discovery--Find--8--Tablet-PC-ATM7029-Quad-Core-1-5Ghz-Android-4-2-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-2GB-16GB-BT-Black-316148.html

εχει εκδοση ανδροιντ 4,2

Bluetooth

ram 2GB και Hard Drive Capacity16GB

τι λετε? υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα?

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω μπει και εγώ στην διαδικασία αναζήτησης tablet. Θέλω μερικές προτάσεις σας αλλά παρακαλώ να είναι από εμπειρίες δικές σας ή φίλων σας όχι από internet searches (εκτός και αν μου δώσετε link με κάποιο καλό review )

 

Ζητάω τα ακόλουθα:

 

1) Οθόνη 10"

2) Quad-core cpu

3) 2 gb ram

4) 16-32gb storage (αν είναι 16 τότε θέλω και microsd slot )

5) Android Jelly Bean και άνω

6) Υποστήριξη για stylus είτε από την μάνα του είτε έξτρα

7) Αυτονομία τουλάχιστον 2 ημερών με μέτρια χρήση ή να βγάζει άνετα τη μέρα με έντονη χρήση

8) 4g LTE κατά προτίμηση αλλά δεν είναι must βολεύομαι και με 3g

9) Περιφεριακά τύπου covers που να παίζουν ρόλο keyboard καλοδεχούμενα.

10) Υλικά κατασκευής αδιάφορο αρκεί να είναι καλής ποιότητας ανεξαρτήτως του είδους του υλικού.

12) ΟΕΜ εφαρμογές καλοδεχούμενες μόνο εάν είναι καλογραμμένες και έχουν δυνατότητα συγχρονισμού με το google-account μου (για αυτές που έχει νόημα κάτι τέτοιο φυσικά).

13) Κόστος μέχρι 600-650 ευρώ.

14) Ύπαρξη μπροστινης κάμερας για video κλήσεις απαραίτητη, οπίσθια κάμερα αδιάφορο.

15) Εξοδος HDMI είτε κανονική είτε μέσω MHL απαραίτητη, είσοδος usb καλοδεχούμενη.

 

Με bold είναι τα απαραίτητα που θέλω να έχει.

Υπάρχει κάτι τέτοιο; Εχω καταλήξει ανάμεσα σε Sony xperia tablet Z , ASUS Transformer Pad TF300TL , και Samsung Galaxy Note 10.1 αλλά κανένα νομίζω πως δεν καλύπτει 100% αυτά τα specs... διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος. Σκέφτομαι και για το Nexus 10 αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει stylus.

 

Galaxy note 10.1.Ουσιαστικά νομίζω ότι το περιγράφεις.Η δε υποστήριξη stylus είναι μοναδική.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Galaxy note 10.1.Ουσιαστικά νομίζω ότι το περιγράφεις.Η δε υποστήριξη stylus είναι μοναδική.

Το sony tablet z τα έχει όλα και είναι και 4g . Τσέκαρε ....http://www.skroutz.gr/s/3323116/Sony-Xperia-Tablet-Z-Wi-Fi-16GB.html .και έχει 517 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Το sony tablet z τα έχει όλα και είναι και 4g . Τσέκαρε ....http://www.skroutz.gr/s/3323116/Sony-Xperia-Tablet-Z-Wi-Fi-16GB.html .και έχει 517 ευρώ

 

Sony never again. Όσα Sony έχω πάρει και βλάβες βγάζουν και η υποστήριξη είναι τραγική. Τελευταίο παράδειγμα το ταμπλετ xperia s και δεν την ξαναπαταω

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά! Ψάχνω ενα 10" κινεζικό tabletaki όχι πανω από 150ευρω. Απο όσα έχω διαβάσει εδώ καταλήγω στο ainol Hero I ή το 10.1" Yuandao N101. Το χρειάζομαι για ταινίες κατά κύριο λόγο, Internet και καμιά εφαρμογή. Άπλα να μη κολλάει και να κραταει η μπαταρια σε ταινιες τουλαχιστον 6-7ωρες.... ;)Και βεβαια απο που? Εχω στο μυαλο μου το Buyincoins , minideals. Ευχαριστώ πολύ:) Edited by wolf2002
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω μπριζωθει αρκετα για αυτο http://www.geekbuying.com/item/Ainol-Novo-8-Discovery--Find--8--Tablet-PC-ATM7029-Quad-Core-1-5Ghz-Android-4-2-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-768-2GB-16GB-BT-Black-316148.html

εχει εκδοση ανδροιντ 4,2

Bluetooth

ram 2GB και Hard Drive Capacity16GB

τι λετε? υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα?

ευχαριστω

Μακρυά από τάμπλετ με Actions ATM7029 και Vivante GC1000.

Καλησπέρα και από μένα παιδιά! Ψάχνω ενα 10" κινεζικό tabletaki όχι πανω από 150ευρω. Απο όσα έχω διαβάσει εδώ καταλήγω στο ainol Hero I ή το 10.1" Yuandao N101. Το χρειάζομαι για ταινίες κατά κύριο λόγο, Internet και καμιά εφαρμογή. Άπλα να μη κολλάει και να κραταει η μπαταρια σε ταινιες τουλαχιστον 6-7ωρες.... ;)Και βεβαια απο που? Εχω στο μυαλο μου το Buyincoins , minideals. Ευχαριστώ πολύ:)

To N101 ξεπερνάει τα χρήματά σου. Το Hero 10 1 σε καλύπτει και με το παραπάνω. Αν το θες πριν τα..μέσα ιούλη απέφυγε το Buyincoins:p Από Minideal

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από τάμπλετ με Actions ATM7029 και Vivante GC1000.l

 

να παρω δηλαδη κατι με GPU: Mali 400 MP4 ? ειναι καλυτερο?

σκεφτεσαι καποιο 8 ιντσες με max 130-135 ευρω?

κατι αλλο το Bluetooth ειναι απαραιτητο σε ενα ταμπλετ?γιατι τοτε ειναι μονοδρομος το http://www.pandawill.com/pipo-s2-tablet-pc-rk3066-ips-screen-8-inch-bluetooth-android-41-16gb-1g-ram-camera-black-p68274.html

ευχαριστω

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

να παρω δηλαδη κατι με GPU: Mali 400 MP4 ? ειναι καλυτερο?

σκεφτεσαι καποιο 8 ιντσες με max 130-135 ευρω?

ευχαριστω

Χίλιες φορές καλύτερη η Mali 400 mp4. Αλλά και τα A31 με IT SGX544MP2 όπως το ONDA V812

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από τάμπλετ με Actions ATM7029 και Vivante GC1000.

 

To N101 ξεπερνάει τα χρήματά σου. Το Hero 10 1 σε καλύπτει και με το παραπάνω. Αν το θες πριν τα..μέσα ιούλη απέφυγε το Buyincoins:p Από Minideal

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Μου ειπες απο minideals ειδα και το pandawill.com! Ειναι αξοπιστο? Στελνουν γρηγορα απο εκει? Επειδη εκει το ainol βλεπω λιγο φθηνοτερο.

:happy:

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται,

ψαχνω για τον πατερα μου ενα tablet για να σερφαρει κυριως

κυρια χαρακτηριστικα μεγαλη οθονη (10'), καλη μπαταρια καλο wifi και να μην κολλαει.

ειχε δει την προσφορα της media markt για το Toshiba AT300SE - 101 αλλα το θεωρω υπερβολη (250ευρω)για τις αναγκες του.

κοιταγα κατι τετοιο ΜΜ

διαβαζω ομως για αναβαθμισεις και ελληνικο πληκτρολογιο και εχω μπερδευτει,ειμαι και ασχετος με τα android.μην παρει κατι και δεν του κανει.

τι προτεινεται μεχρι180-200ευρω το πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς stylus? S-pen μόνο τα samsung έχουν

 

Αυτό δεν το γνώριζα....νόμιζα ότι υποστηρίζουν και άλλα λειτουργία στυλό απλά όχι out of the box. Αν είναι έτσι τότε προς μαλλον είναι μονόδρομος η επιλογή. Κρίμα και ήθελα να πάω προς Ιαπωνία μεριά αυτή τη φορά :(

 

Galaxy note 10.1.Ουσιαστικά νομίζω ότι το περιγράφεις.Η δε υποστήριξη stylus είναι μοναδική.

 

Ναι δεν έχεις άδικο... τώρα όμως με τις καινούργιες παρουσιάσεις μοντέλων που είχαμε αυτές τις μέρες λέω να περιμένω λιγάκι ;-)

 

Το sony tablet z τα έχει όλα και είναι και 4g . Τσέκαρε ....http://www.skroutz.gr/s/3323116/Sony-Xperia-Tablet-Z-Wi-Fi-16GB.html .και έχει 517 ευρώ

 

Ναι το λατρεύω (και είναι και Ιαπωνία!!) αλλά αν δεν υποστηρίζει στυλό δυστυχώς δεν μου κάνει.

 

Sony never again. Όσα Sony έχω πάρει και βλάβες βγάζουν και η υποστήριξη είναι τραγική. Τελευταίο παράδειγμα το ταμπλετ xperia s και δεν την ξαναπαταω

 

Απλά μια αναφορά... η σειρά Ζ γενικότερα αποτελεί νέα στροφή της εταιρίας και δεν έχει καμία σχέση με τις προηγούμενες σειρές που σχεδιάστηκαν όσο η Sony συνεργαζόταν με τους άχρηστους (όπως αποδείχθηκαν) της Eriksson. H Z σειρά είναι καθαρά η Ιαπωνική Sony.

Τώρα από υποστήριξη αν εννοείς το service εδώ Ελλάδα, έχεις όλα τα δίκια του κόσμου.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Μου ειπες απο minideals ειδα και το pandawill.com! Ειναι αξοπιστο? Στελνουν γρηγορα απο εκει? Επειδη εκει το ainol βλεπω λιγο φθηνοτερο.

:happy:

Άσε το pandawill στην ησυχία του, εκτός κι αν θες να πειραματιστείς και να ρισκάρεις για ταλαιπωρία και καθυστερήσεις:p

 

χαιρεται,

ψαχνω για τον πατερα μου ενα tablet για να σερφαρει κυριως

κυρια χαρακτηριστικα μεγαλη οθονη (10'), καλη μπαταρια καλο wifi και να μην κολλαει.

ειχε δει την προσφορα της media markt για το Toshiba AT300SE - 101 αλλα το θεωρω υπερβολη (250ευρω)για τις αναγκες του.

κοιταγα κατι τετοιο ΜΜ

διαβαζω ομως για αναβαθμισεις και ελληνικο πληκτρολογιο και εχω μπερδευτει,ειμαι και ασχετος με τα android.μην παρει κατι και δεν του κανει.

τι προτεινεται μεχρι180-200ευρω το πολυ?

Ainol Novo 10 hero 1 με 140€ στο minideal.net

ή αν θες κάτι καλύτερο, Yuandao N101 2

Αυτό δεν το γνώριζα....νόμιζα ότι υποστηρίζουν και άλλα λειτουργία στυλό απλά όχι out of the box. Αν είναι έτσι τότε προς μαλλον είναι μονόδρομος η επιλογή. Κρίμα και ήθελα να πάω προς Ιαπωνία μεριά αυτή τη φορά :(
Άσε τη σόνυ, δεν σε σώνει:p
Link to comment
Share on other sites

τελικα παρηγγειλα το ONDA V812 στα 131 ευρω

μου τη δινει λιγο ομως που δεν εχει Bluetooth:(

ευχαριστω για τις απαντησεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Άσε το pandawill στην ησυχία του, εκτός κι αν θες να πειραματιστείς και να ρισκάρεις για ταλαιπωρία και καθυστερήσεις:p

 

Ainol Novo 10 hero 1 με 140€ στο minideal.net

ή αν θες κάτι καλύτερο, Yuandao N101 2

Άσε τη σόνυ, δεν σε σώνει:p

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα με τα ίδια στοιχειά που ψάχνω αν πήγαινα σε 7-8" ποιο θα μου προτείνατε? 7 ώρες τουλάχιστον να κρατάει η μπαταριά σε ταινίες όμως. υπάρχει κάτι κάλο σαν το Ainol novo hero?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας εχω ενα θεματακι με το 17track.net μου βγαζει καποια πραγματακια δειτε τα κι εσεις και εξηγηστε μου Singapore

In Error (Use Cache) (για ποιο λογο error στο singapore post οταν μου εβγαζε στο greece οκ ηξερα γιατι δεν το εβρισκε και ηθελε modify εκανα modify και μου πεταει αυτο πφφ )

Greece(Modify)

Normal Tracking

27-05-2013 15:01, Item in conta IPS, IPS (Τι εννοει ;; και γιατι τοσες μερες δεν εχει κανει ανανεωση ;;)

Transporting

γενικα η αυτό θα μου βγαζει ή αυτο :

Singapore

Normal Tracking

Greece(Modify)

Not Found 27-05-2013, Despatched to overseas (Country code: GR)

Transporting

το tablet θα μου ερθει ποτε ;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...