Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το απλό μοντέλο με τα 512mb ram εδώ και 6 μήνες περίπου.

Για τα χρήματά του είναι πολύ καλό, αλλά στην επόμενη αγορά μου θα επιλέξω κάτι πιο ακριβό με διπύρηνο επεξεργαστή, καλύτερη ανάλυση οθόνης που να είναι και ips. Οι περισσότερες απλές οθόνες δεν έχουν καθόλου καλές γωνίες θέασης.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=328448

 

Επίσης θα βρεις αρκετά βίντεο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης ναδεις κάτι σαν αυτό

http://ipadalternative.com/44-ainol-novo-7-advanced-ii-0694679580074.html

 

Εγώ παιδες ψάχνω για ένα 7 ιντζες rk3066 επεξεργαστή που ακουσα ειναι πολύ καλός άλλα ειναι λιγες οι επιλογές.. Κανένα δεν εχει gps και το PIPO U1 δεν εχει hdmi και το cube30 mini δεν εχει bluetooth.. Μάλλον θα συμβιβαστώ με το ainol fire που τά έχει ολα (εχτος gps) και μονο ο επεξεργαστής με ξινιζει (Α9 CORTEX) που λενε πως ναι μεν ειναι καλος αλλα ο 3066 ειναι πολύ καλυτερος.. :(

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα Tablet 8 Inches (μπορεί και 9.7 , θα δούμε).

Είμαι ανάμεσα στο Ramos W13 Pro (103 E) και στο Onda Vi30 Dual Core ( 127Ε) από Ipadalternatives.

Έχετε να πείτε καμιά πρόταση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tα MAKRO έχουν στο φυλλάδιό τους κι ένα tablet με 69 Ευρώ (μάλλον χωρίς το ΦΠΑ). Δεν λέει όμως μοντέλο.Το έχει δει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ αυτου

http://ipadalternative.com/100-cube-u30gt-dual-core-101-inch-ips-1280800-with-android-403-os-dual-camera-hdmi.html

Υπερ: καλυτερος επεξεργαστης

Κατα: Δεν ξερω πως θα ερθει απο Κινα και με τι εξτρα χρεωσεις απο τελωνεια κλπ

 

και αυτου

http://www.groupon.gr/deals/special-deal/e-technoshopgr-scorpion-102/9878271?nlp=&CID=GR_CRM_1_0_0_243&a=1656

Υπερ: ειναι και Gps, ειναι απο Ελλαδα

 

Επισης δεν ξερω ποιο θα εχει καλυτερη υποστηριξη

Ποιο να προτιμησω ?

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρηγγειλα το Scorpion για να μη μπλεκω με αποστολες απο Κινα τελωνεια επιστροφες κλπ

 

Για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

μου ζητήθηκε η γνώμη για αγορά tablet και budget μέχρι 400 € στο οποίο να περιλαμβάνονται και φορητά ηχειάκια. Ο σκοπός του θα είναι για μαθήματα από καθηγήτρια αγγλικών και listening (εξ'ου και τα έξτρα ηχειάκια). Σίγουρα θα πρέπει να είναι 10ιντσο και σίγουρα να τρέχει Android (ICS και πάνω καλύτερα). Θα τρέχει mp3 με το listening, λίγο από εφαρμογές office και τέτοια πράγματα, έγγραφα, λίγο surfing κλπ. Τι προτείνετε εσείς; Εγώ έχω καταλήξει στο Motorola Xoom 2 το 10.1 αλλά βγαίνει αρκετά πάνω από το budget από Ελλάδα... Στο γερμανικό ebay το βρήκα 339€. Κάτι άλλο;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Το xoom 2 εδω http://www.expansys.com.gr/motorola-xoom-2-16gb-wi-fi-225495/ το εχει 300 αλλα ακομα δεν πηρε ics... Επισης θα σου προτεινα να δεις και αυτο http://www.skroutz.gr/s/1923380/Samsung-Galaxy-Tab-II-16GB-P5110.html
Link to comment
Share on other sites

Το xoom 2 εδω http://www.expansys.com.gr/motorola-xoom-2-16gb-wi-fi-225495/ το εχει 300 αλλα ακομα δεν πηρε ics... Επισης θα σου προτεινα να δεις και αυτο http://www.skroutz.gr/s/1923380/Samsung-Galaxy-Tab-II-16GB-P5110.html

 

Το έχω δει το Galaxy αλλά έχει τόσα πολλά διαφορετικά Galaxy που από μόνο του αυτό ήταν ανασταλτικός παράγοντας αφού δεν ήξερα τι είναι τι... Το Xoom 2 δεν το έβγαλε σε τέτοια τιμή στο Skroutz, τρομερή ευκαιρία στο Expansys, και μάλλον εκεί θα καταλήξω, ευχαριστώ πολύ!

 

Υ.Γ. Αυτό στο expansys είναι το ίδιο με αυτό εδώ που το public δίνει 500 ευρώ;;;;;;;;;;;;;

Edited by Makinen

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.de/Acer-Iconia-Tablet-PC-Quad-Core-Android/dp/B008VM8JHU/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1347204793&sr=8-3

 

Ξερει κανεις κατι παραπανω για το συγκεκριμενο προιον? 2-3 σχολια απο Γερμανικα comments που διαβασα ολοι εοχυν γραψει πολυ θετικα,κι εγω αναμεσα στο xoom 2 και αυτο ειμαι...Το μονο που με κραταει μην παρω ακομη το acer ειναι η 3620mah μπαταρια του li-po,δε ξερω αν μπορει να βγαλει 3 ωρες!?

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazon.de/Acer-Iconia-Tablet-PC-Quad-Core-Android/dp/B008VM8JHU/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1347204793&sr=8-3

 

Ξερει κανεις κατι παραπανω για το συγκεκριμενο προιον? 2-3 σχολια απο Γερμανικα comments που διαβασα ολοι εοχυν γραψει πολυ θετικα,κι εγω αναμεσα στο xoom 2 και αυτο ειμαι...Το μονο που με κραταει μην παρω ακομη το acer ειναι η 3620mah μπαταρια του li-po,δε ξερω αν μπορει να βγαλει 3 ωρες!?

 

Ειναι το τι ψαχνει ο καθενας.

Εγω θεωρω τις 8.2" καλο μεγεθος για αυτο που το θελω και προτιμαω το λιγοτερο βαρος και ας εχει μικροτερη αυτονομια.

 

Αν δε σε βολεψαν οι 8.2" μη πας για 8.9".Πηγαινε κατευθειαν για 10".Το galaxy tab 8.9 το μονο καλυτερο που εχει ειναι η μπαταρια

 

Το a210 θα ειναι αρκετα πιο γρηγορο και η μπαταρια λιγο καλυτερη(λογω tegra 3) αλλα πολυ βαρυ βρε παιδι μου για τετοια μπαταρια.Επισης δε ξερω ποτε θα ειναι διαθεσιμο.

 

Εγω σου προτεινω να κανεις λιγο υπομονη να κυκλοφορησει το acer και να παρει το xoom 10.1 την ics.Αν στρωσει για τα καλα με ics τοτε σου προτεινω αυτο αλλιως πας για το acer

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε για αυτο? http://www.ramos-tablet.com/ramos-w30-quad-core-10-1-inch-hd-ips-touch-screen-android-tablet-wifi-bluetooth-16gb.html Απιστευτα χαρακτηριστικα αλλα στελνεται απο Κινα. Αμα το παραγγειλω θα το παρω απο το σαιτ του κατασκευαστη του αυτο δηλαδη που επισυναπτω. Αξιζει να μπω στη διαδικασια? Το τελωνειο δε με απασχολει αμα η τιμη δεν ξεπερναει τα 300 ευρω. Ακομη σημερα στα Media Markt ενα Xoom 2 10.1 3G κατεβαζε αρχεια για update ;) Τελος μεταξυ των Lenovo A2109 και Acer Iconia A210 πιο αξιζει περισσοτερο? Ρωταω γιατι πολυ λιγα εχουν ειπωθει για αυτα... Ευχαριστω πολυ παιδια που με βοηθατε εδω και πολυ καιρο:):)
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε μια το λινκ σου,ειναι μαλλον μεγαλο και δε το εμφανιζει σωστα οταν πατας πανω του,εγω θεωρω οπς σου εγραψα και πμ μεγαλο ρισκο αγορες απο Κινα και γενικως εκτος ΕΕ,ειναι τελωνειο,ειναι οι μεταοφρες που αργουνε,ειναι το αγχος μη τυχον ερθει ψιλοδιαλυμενο το προιον,ειναι πολα βασικα,το κυριοτερο η εγγυηση!

 

To acer ->

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε μια το λινκ σου,ειναι μαλλον μεγαλο και δε το εμφανιζει σωστα οταν πατας πανω του,εγω θεωρω οπς σου εγραψα και πμ μεγαλο ρισκο αγορες απο Κινα και γενικως εκτος ΕΕ,ειναι τελωνειο,ειναι οι μεταοφρες που αργουνε,ειναι το αγχος μη τυχον ερθει ψιλοδιαλυμενο το προιον,ειναι πολα βασικα,το κυριοτερο η εγγυηση!

 

To acer ->

 

Εγώ δύο φορές έχω παραγγείλει από Κίνα... όλα μία χαρά ....

Συν άλλη μία που έστειλα ένα tablet για επισκευή .... πήγε και ήρθε μια χαρά....

:)

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο φορές έχω παραγγείλει από Κίνα... όλα μία χαρά ....

Συν άλλη μία που έστειλα ένα tablet για επισκευή .... πήγε και ήρθε μια χαρά....

:)

 

Δεν σου κόστισε ακριβά να το στείλεις;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κόστισε ακριβά να το στείλεις;

 

Μπά.... με ΕΛΤΑ... γύρω στα 12€ νομίζω..

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα tablet 10". Θα ήθελα να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

-- Αποσπώμενο πληκτρολόγιο

-- HDMI

-- GPS

-- DLNA

-- 3G (αν δεν έχει το αντέχω μιας και μπορώ να το συνδέσω με το κινητό)

 

H χρήση του θα είναι προσωπική (διάβασμα, εφαρμογές γραφείου, emails, πλοήγηση, σερφάρισμα, ταινίες, μουσική, σημειώσεις) όσο και επαγγελματική (σύνδεση με windows pc's στη δουλειά για ενημέρωση βάσεων δεδομένων, web development, προγραμματισμός κτλ)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα στο λειτουργικό. Windows 8 και Android είναι αρκετά θελκτικά τα μεν πρώτα για τους γνωστούς λόγους το δε δεύτερο γιατί με ένα teamviewer συνδέεσαι όπου θες και ουσιαστικά έχεις και windows tablet!!!

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. Budget από 500 εως 700.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα Tablet 8 Inches (μπορεί και 9.7 , θα δούμε).

Είμαι ανάμεσα στο Ramos W13 Pro (103 E) και στο Onda Vi30 Dual Core ( 127Ε) από Ipadalternatives.

Έχετε να πείτε καμιά πρόταση?

Ευχαριστώ

 

Αυτά βλέπω και εγω μαζί με το hyundai rock x στα 155!

Τι έκανες τελικά;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Nexus 7 απο που μπορω να το βρω οικονομικα?

πουθενά !! η CYTA θα το φέρει 250 ευρώ άλλα αν έχεις κάποιον αμερικα κανε καμιά παραγγελιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Οσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.Γι'αυτό και θα ήθελα να με συμβουλέψετε.Θέλω ένα τάμπλετ για ψυχαγογία,δηλαδή,για χρήση το βραδάκι απο το κρεβαττάκι όπου συνήθως χαζέυω ειδήσεις , youtube , βλέπω καμιά ταινία,αντε να παίξω και κα'να παιχνιδάκι - όταν είμαι κολλημένος.Κι όλα αυτά επειδή,σαν κάτοχος iphone 4 μου βγαίνουν τα μάτια!Και έτσι ξεκινάω την αναζήτησή μου ...κι έχουμε και λέμε:7'',7.9'',8'',10''...άντε να επιλέξεις.Κατέληξα στο συμπέρασμα οτι αυτό που θέλω είναι να μπορώ να το κρατάω με το ένα χέρι,αλλιως κουβαλάω και το λάπτοπ μου κρεβατακι και είμαι εντάξει.Οπότε υποθέτω οτι παιζω κάπου ανάμεσα στο 7'' και 8''.απο και και πέρα,ενω η πρωτη μου σκέψη ήταν Ipad και γενικά είμαι πολύ ευχαρηστημένος απο μηλαράκι λόγω σταθερότητας,δεν είμαι και ορκισμένος φαν.Εξαλλου θεωρώ οτι η εϊπλ μας κοροϊδεύει λανσάροντας ολο τα ιδια και τα ίδια προϊόντα.Αλλά για να πω την αμαρτία μου ...την λατρεύω την ρετίνα ρε γμτ...άρα υποθέτω οτι δεύτερο κριτήριό μου ειναι η πολύ καλή ανάλυση και απόδοση.συνεχίζω λοιπόν στο κυριότερο ερώτημά μου:IOs η αντρόϊντ?Δεν το γνωρίζω καθόλου το δεύτερο.διάβασα πολλά αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο το customization είναι τοσο σημαντικό feature.για μενα σημασία εχει να είναι σταθερό,να μην κολλάει , να μη χρειάζεται καθε λιγο ρεσταρτ,ρεμπουτ κτλ...Είναι έτσι το αντρόϊντ?Θεμα τιμής δεν τήθεται,προτιμώ να δωσω κάτι παραπάνω αλλα να το χαιρομαι 2 χρόνια(όπως κάνω με το αϊφοουν 4).αλλά τα'χω πάρει κ με την apple,ειδικά μετα το λανσάρισμα το ipad mini,κοροϊδια!λοιπόν παίδες τι προτείνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Edited by rosacruz
Αγαπάτε Αλλήλους
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το Nexus 7. Από τα καλύτερα τάμπλετ με προσιτή τιμή. Συγκεκριμένα το βρίσκεις στα 270 νομίζω από eshop.gr.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω το Nexus 7. Από τα καλύτερα τάμπλετ με προσιτή τιμή. Συγκεκριμένα το βρίσκεις στα 270 νομίζω από eshop.gr.

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Όντως , απ'τα πρώτα που τσέκαρα ήταν αυτό.Ο ενδιασμός μου είναι το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της μνήμης.Ούτε υποστηρήζει landscape mode.Επίσης το οτι είναι της google θεωρείται περιποριστικό?Οσο για αντρόιντ,είναι ελευθερο ή χρειάζεται σπασιματα κι αυτό οπως το άϊφόουν για να μπορεσεις να κανεις τη δουλειά σου?Είναι σταθερό?Απο την άλλη είναι πολύ καλή η οθόνη του σε σύγκριση με την τιμή του...άλλες επιλογές εχω σε αυτη την κατηγορία?η το αμεσως επόμενο καλό είναι το άϊπαντ 4?Συγγνωμη κ παλι αν κουραζω αλλά δεν εχω ασχοληθει καθολου με αντρόϊντ ...

Edited by rosacruz
Αγαπάτε Αλλήλους
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις καμια συσκευή που να ειναι 7'' , αναλυση 1280χ600(τυπου nexus7)που να διαθετει usb θυρα ή υποδοχή για καρτα μνημης???
Αγαπάτε Αλλήλους
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...