Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόβλημα :(

 

Το τελευταίο 5ήμερο δεν μπορούσα να ακούσω ήχο στο κινητό. Δεν ακουγόταν όταν με καλούσαν ενώ αν προσπαθούσα να βάλω Youtube δεν είχα ήχο. Αποφάσισα να βάλω μια νέα Rom μήπως έφταιγε η ota που είχα βάλει, και έβαλα την Liquid χωρίς κάποιο safestrapper, χωρίς dual boot δηλαδή.

 

Δυστυχώς και με την νέα ρόμ (Liquid) δεν δουλεύει το ηχείο. Τι προτίνετε; Οκ χάνεις την εγγύηση αν βγάλεις την Default ,αλλά αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Αν το πάω να το δουν στο Service, θα πληρώσω πλέον κάποιο ποσό ή δεν θα το αναλάβουν καθόλου; :X

 

Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, fire away! :wacko:

 

ΥΓ

 

Το έχω αγοράσει από Amazon.de, από Ιανουάριο 13, ωφελεί να τους το στείλω πίσω;

 

1. Είναι δυνατόν να φλασάρεις στο Razr custom ROM χωρίς safestrap/BMM; Ρωτάω καθ' ότι άσχετος με custom ROMS και νόμιζα ότι μόνο με Safestrap/BMM γινόταν αυτό...

 

2. Μήπως να φλασάριζες με RSDLite την τελευταία stock ROM που είχες;

 

ΥΓ: Και ό,τι διάβαζα το post σου στο thread της Liquidsmooth στους XDA. Με "τρώει" για custom-ιές...

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Με BootManager μπήκα σε Recovery απλά δεν έχω βάλει 2ο boot, είναι στο κεντρικό. Wipe έκανα τα πάντα, flashara τα νέα zip.

 

Το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο το data που δεν δουλεύει στην Liquid 2.3 αλλά κυρίως ο ήχος. Λες και έχει χαθεί τελείως. Επειδή δεν έχω παίξει καθόλου με RSDLite, ξέρει κανείς κάποιο tutorial; Με αυτή την λύση ουσιαστικά θα έχουμε την δυνατότητα να το πάμε στο Service;

 

Όποιος πάντως γνωρίζει τι ισχύει αν τελικά χάνεις την εγγύηση, αν δλδ πλέον σε χρεώνουν και πόσο, ας γράψει

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Το αν χάνεις την εγγύηση από τη στιγμή που το έχεις "πειράξει" είναι καθαρά δικό τους θέμα, κατά πόσο θα βρουν ότι το έχεις πειράξει και αν ακόμη το βρουν τις περισσότερες φορές όταν προκειται για hardware πρόβλημα το διορθώνουν χωρίς πολλά πολλά. Εννοείται ότι θα τους το πας με εργοστασιακή ρομ.

Με ακουστικά ή με bluetooth υποθέτω έχεις ήχο? Πριν το πας για σερβις κράτα ενα backup όλων των αρχείων που χρειάζεσαι και κάνε ένα wipe στα πάντα. Κάνε format και στην εσωτερική μνήμη. Η liquid που έβαλες (σρυ δεν την έχω παρακολουθήσει καθόλου - είμαι φανατικός της aokp) είναι με custom kernel? Αν ναι τότε μάλλον είναι όντως χαλασμένο το ηχείο. Αν όμως δεν πειραξες κερνελ και απλά έκανες wipe data and cache και έβαλες την liquid τότε ίσως έχεις ελπίδες ακόμη. Για να μη μπλέκεις με αλλες δοκιμές, κατέβασε το stock kernel που ήδη έχεις από το xda και ξαναφλάσαρέ το από bmm. Κάτι τελευταίο και πιο απλό. Γενικά τα motorola είχαν πάντα ένα θεματάκι με το βύσμα (υποδοχή) των ακουστικών (earpiece problem), υποτίθεται ότι στο razr δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, παρόλαυτά κατά καιρόυς έχει πάρει το μάτι μου πολλούς με τέτοιο θέμα. Δοκίμασε να βάλεις τα ακουστικά και παίξε λίγο με το βύσμα τους χωρίς να το κουμπώσεις τελείως να δεις μήπως έτσι στρώσει (το είχα κάνει παλαιότερα σε ένα defy και είχε φτιάξει).

Link to comment
Share on other sites

Το αν χάνεις την εγγύηση από τη στιγμή που το έχεις "πειράξει" είναι καθαρά δικό τους θέμα, κατά πόσο θα βρουν ότι το έχεις πειράξει και αν ακόμη το βρουν τις περισσότερες φορές όταν προκειται για hardware πρόβλημα το διορθώνουν χωρίς πολλά πολλά. Εννοείται ότι θα τους το πας με εργοστασιακή ρομ.

Με ακουστικά ή με bluetooth υποθέτω έχεις ήχο? Πριν το πας για σερβις κράτα ενα backup όλων των αρχείων που χρειάζεσαι και κάνε ένα wipe στα πάντα. Κάνε format και στην εσωτερική μνήμη. Η liquid που έβαλες (σρυ δεν την έχω παρακολουθήσει καθόλου - είμαι φανατικός της aokp) είναι με custom kernel? Αν ναι τότε μάλλον είναι όντως χαλασμένο το ηχείο. Αν όμως δεν πειραξες κερνελ και απλά έκανες wipe data and cache και έβαλες την liquid τότε ίσως έχεις ελπίδες ακόμη. Για να μη μπλέκεις με αλλες δοκιμές, κατέβασε το stock kernel που ήδη έχεις από το xda και ξαναφλάσαρέ το από bmm. Κάτι τελευταίο και πιο απλό. Γενικά τα motorola είχαν πάντα ένα θεματάκι με το βύσμα (υποδοχή) των ακουστικών (earpiece problem), υποτίθεται ότι στο razr δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, παρόλαυτά κατά καιρόυς έχει πάρει το μάτι μου πολλούς με τέτοιο θέμα. Δοκίμασε να βάλεις τα ακουστικά και παίξε λίγο με το βύσμα τους χωρίς να το κουμπώσεις τελείως να δεις μήπως έτσι στρώσει (το είχα κάνει παλαιότερα σε ένα defy και είχε φτιάξει).

 

Σε ευχαριστώ πρώτα από όλα για την απάντηση και το χρόνο σου,

 

Όντως δεν είχα σκεφτεί να βάλω ακουστικά να δω. Δουλεύει κανονικά με το ακουστικά, αλλά όχι χωρίς. Άρα καμένο ηχείο λες;

 

Μπορείς να πεις που ακριβώς βρίσκω την Stock για να την φλασάρω; Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

ΥΓ

 

Αν ξέρει κάποιος τηλ για σέρβις, θα είναι και αυτό χρήσιμο!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για να έχεις πάρει ota και αφού το έχεις αγοράσει από amazon.de θα έχεις ήδη την επίσημη JB σωστά? Οπότε πρέπει να φλασάρεις την επίσημη jb με rsd lite. Είναι η eu retail? ή κάποια άλλη γερμανική? Θα πρέπει να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή σου και την τελευταία έκδοση του rsd lite. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2231289 εδώ είναι όλα τα stock firmware που μπορείς να βάλεις με rsd.

 

Μπορεί και να μην είναι καμμένο το ηχείο και να είναι απλά το παραπάνω πρόβλημα που σου είπα με την υποδοχή των ακουστικών. Δηλαδή όταν βγάζεις τα ακουστικά είναι σαν να μη τα έβγαλες ποτέ. στις κλήσεις έχεις ήχο? Ακούς δλδ αυτόν που καλέις ή σε καλέι? Αν ναι τότε είναι το εξωτερικό ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω ένα pm για να μην κουράζω τους υπόλοιπους εγγεγραμένους εδώ, σε ευχαριστω για το χρόνο ξανά

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου στείλω ένα pm για να μην κουράζω τους υπόλοιπους εγγεγραμένους εδώ, σε ευχαριστω για το χρόνο ξανά

Δοκίμασε να πάρεις κάποιον τηλ, να βάλεις το μεγάφωνο (ανοικτή ακρόαση) και να το ξαναγυρίσεις στο ηχείο

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάρεις κάποιον τηλ, να βάλεις το μεγάφωνο (ανοικτή ακρόαση) και να το ξαναγυρίσεις στο ηχείο

 

Μπα, νεκρό. Έκανα και factory reset, τίποτα.

 

Μίλησα με το Service, είπαν πως κοστίζει 20-25€ αν είναι με custom rom. Δεν είναι τπτ σπουδαίο, μάλλον θα το πάω εκεί να τελειώνει, από το να ψάχνω δλδ πως βάζω ξανά stock και τούμπαλιν

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίδες αξίζει να βάλω JB?

Είμαι με εργοστασιακή ICS και δεν έχω παράπονο απο απόδοση και μπαταρία..

Σκυλί μαύρο με 148 εφαρμογές, κλείνω δεδομένα όταν δεν με νοιάζει και βγάζει 1μιση ημέρα ανετοτατα.

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ηχο κλησης πως μπορω να αλλαξω στη συσκευη; δεν θελω να βαλω καποιον ηχο απο αυτους που εχει εργοστασιακα αλλα καποιον δικο μου.το εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ηχο κλησης πως μπορω να αλλαξω στη συσκευη; δεν θελω να βαλω καποιον ηχο απο αυτους που εχει εργοστασιακα αλλα καποιον δικο μου.το εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

 

Στην μνήμη του κινητού υπάρχουν φάκελοι "Ringtones" και "Notifications". Ο πρώτος είναι για ήχους κλήσεων και ο δεύτερος για ήχους ειδοποιήσεων (μηνυμάτων κλπ). Δοκίμασε να περάσεις εκεί μέσα (αν θες για ήχο κλήσης τότε στον φάκελο "Ringtones") ένα mp3 και μετά πήγαινε στις ρυθμήσεις να δείς αν στο εμφανίζει στην λίστα. Το δοκίμασα τώρα και μου το εμφάνισε. Μπορείς επίσης να το συνδέσεις και στον υπολογιστή και να το περάσεις στον συγκεκριμένο φάκελο. Πες μου αν δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Καμένο ηχείο τελικά. Το έφτιαξαν μέσα σε 4-5 ώρες, και εντός εγγύησης παρακαλώ (και ας είχε άλλη rom μέσα). Πολύ εξυπηρετικό Service, έμεινα εντυπωσιασμένος παρά τα όσα είχατε γράψει εδώ κατά καιρούς.

 

Θα πάω να το παραλάβω πιο αργά, θα γράψω ξανά αν υπάρξει κανά θέμα.

 

Εδώ θα βρείτε τα στοιχεία του Service για όποιον χρειαστεί κάτι: http://www.xo.gr/profile/profile-907450475/el/

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

@Dinos_Patra αδερφε σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου δουλεψε μια χαρα!:)

 

Μπορεις να κατεβάσεις και το ringdroid. Εμένα με έχει βολέψει πολύ, γιατί εκτός του ότι κάνει αυτό που ακριβώς θέλεις εσύ (δλδ έχει επιλογή για set as ringtone κτλ) έιναι και editor και μπορείς να βάλεις όποιο σημείο θέλεις ενός τραγουδιού.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση ηχο κλησης πως μπορω να αλλαξω στη συσκευη; δεν θελω να βαλω καποιον ηχο απο αυτους που εχει εργοστασιακα αλλα καποιον δικο μου.το εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

 

Eγω βαζω οποιον θελω μεσω καποιον player οπως οι n7 player και Fusion (ελληνικος και φοβερος αυτος) που πατωντας παρατεταμενα σε καποιο κομματι σου εχει την επιλογη

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Μια βοηθεια παρακαλω! Δυστυχως, απο μεγαλη μου ατυχια (και γκαντεμια), ραγισε η οθονη του RAZR μου, απο κατω-προς τα πανω υψους 4εκ. περιπου. Σε περιπτωση επισκευης ποσο θα μου κοστισει; Το κινητο ειναι ακομα εντος εγγυησης, να το στειλω στη Motorola; Ευχαριστω!
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση το nova launcher και δεν μου εμφανίζει επιλογή για live Wallpaper στο καινούριο picker . Σε άλλες συσκευές το βγάζει κανονικά. Το έχει κανείς άλλος το πρόβλημα; Αν ναι ή όχι, είστε με ics ή jb;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

@SpArchon , @antrenik σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια τωρα μολις εψαξα τους players που μου ειπατε και ειναι αψογοι!

ευχαριστω και παλι!!

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

@SpArchon , @antrenik σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια τωρα μολις εψαξα τους players που μου ειπατε και ειναι αψογοι!

ευχαριστω και παλι!!

 

να πω και για όσους δε θέλουν να εγκαταστήσουν ολόκληρες εφαρμογές για αλλαγή ήχου κλήσης:

1. βάζουμε/κατεβάζουμε το mp3 στην κάρτα μνήμης

2. κάνουμε μετακίνηση το mp3 με το My Files (Τα αρχεία μου) στο φάκελο Ringtones της Εσωτερικής Μνήμης /mnt/sdcard ...όχι sdcard-ext)

 

εμφανίζεται στο μενού ήχων κλήσης

TO CALL OR NOT TO CALL??
Link to comment
Share on other sites

@SpArchon , @antrenik σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια τωρα μολις εψαξα τους players που μου ειπατε και ειναι αψογοι!

ευχαριστω και παλι!!

 

Ελπιζω να τους ευχαριστηθεις :D

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα. Μια βοηθεια παρακαλω! Δυστυχως, απο μεγαλη μου ατυχια (και γκαντεμια), ραγισε η οθονη του RAZR μου, απο κατω-προς τα πανω υψους 4εκ. περιπου. Σε περιπτωση επισκευης ποσο θα μου κοστισει; Το κινητο ειναι ακομα εντος εγγυησης, να το στειλω στη Motorola; Ευχαριστω!

 

Δεν ξέρω αν θα στο καλύψει η εγγύηση αλλά το κόστος είναι μεγάλο γιατί η οθόνη πάει μαζί με touchscreen πλαίσιο.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα στο καλύψει η εγγύηση αλλά το κόστος είναι μεγάλο γιατί η οθόνη πάει μαζί με touchscreen πλαίσιο.

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Με μια ματια στο ebay, και εγω αυτο καταλαβα....:(

Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πώς γίνεται απόκρυψη αριθμού κλήσης σε στοκ ρομ; Ευχαριστώ

 

Πας στο τηλέφωνο, πατάς μενού-->ρυθμίσεις--> Πρόσθετες ρυθμίσεις (κάτω κάτω)--> Αναγνώριση κλήσης-->Απόκρυψη αριθμού.

 

Σε στοκ ICS.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πώς γίνεται απόκρυψη αριθμού κλήσης σε στοκ ρομ; Ευχαριστώ

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ρύθμιση συστήματος.

 

Χειροκίνητα, μπορείς να πληκτρολογείς #31# πριν τον αριθμό που καλείς (ή να αποθηκεύεις με αυτό το πρόθεμα τον αριθμό στις επαφές σου).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...