Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα δεν εχω και πολύ εμπειρία στις κάρτες μνήμης. Εγώ έχω βάλει μία nokia 8gb από ένα παλιό 5800 και παρόλο που η συγκεκριμένη καρτούλα προκαλούσε τότε πολλά προβλήματα στο 5800 αλλά και ήταν χώμα όταν την χρησιμοποιούσα για παιδικές ταινίες για τη μικρή μου, στο razr για κάποιο λόγο πετάει. Γενικά αν πάρεις από class 6 και πάνω ότι και να πάρεις θα είναι μια χαρά. Εχουν πέσει κ οι τιμές τους πολύ. Πριν τη βάλεις στο κινητό να την κάνεις format ακόμη και αν λέει ότι είναι φορμαρισμένη, γιατί έχω δει πολλά προβλήματα σε κινητά που οφείλονται τελικά σε κάρτες μνήμης. Δεν έχω προσέξει αν έχει το razr επιλογή στο μενού για διαμόρφωση της κάρτας. Εάν έχει να την κάνεις από το κινητό. Αν όχι, καλύτερα όχι με το απλό format των windows. Κατέβασε το http://download.cnet.com/HP-USB-Disk-Storage-Format-Tool/3000-2094_4-10974082.html. Αλλιώς από linux. Όλα αυτά βέβαια είναι για μένα ψιλο λεπτομέρειες ειδικά για το razr μας που σπάνια θα χρησιμοποιήσεις την sd για αποθήκευση εφαρμογών κτλ. απλά επειδή με ρώτησες :up:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έγινε leak το update της nonEFIGS του soak τεστ (που κατά πάσα πιθανότητα είναι το τελικό λογισμικό) στο παρακάτω λινκ.

http://forum.android.com.pl/f472/wyciek-ota-672-180-41-xt910-nonefigsretail-en-eu-build-date-mon-jul-16-11-15-45-cst-2012-a-203392/

 

στην ιστοσελίδα παραπάνω υπάρχει και τροποποιημένο boot.img και έτσι ακολουθώντας το οδηγό που έχω παραθέσει στο ποστ 3622 μπορείτε να την περάσετε άνετα (όσοι βρίσκεστε σε ICS) σε περίπτωση που δεν περνάει απευθείας από το stock recovery. Το άρθρο αναφέρει ότι όσοι βρίσκονται σε 2.3.6. μπορούν να την περάσουν απευθείας με stock recovery. Βεβαίως επαναλαμβάνω ότι για οτιδήποτε κάνετε η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική σας.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Έγινε leak το update της nonEFIGS του soak τεστ (που κατά πάσα πιθανότητα είναι το τελικό λογισμικό) στο παρακάτω λινκ.

http://forum.android.com.pl/f472/wyciek-ota-672-180-41-xt910-nonefigsretail-en-eu-build-date-mon-jul-16-11-15-45-cst-2012-a-203392/

 

στην ιστοσελίδα παραπάνω υπάρχει και τροποποιημένο boot.img και έτσι ακολουθώντας το οδηγό που έχω παραθέσει στο ποστ 3622 μπορείτε να την περάσετε άνετα (όσοι βρίσκεστε σε ICS) σε περίπτωση που δεν περνάει απευθείας από το stock recovery. Το άρθρο αναφέρει ότι όσοι βρίσκονται σε 2.3.6. μπορούν να την περάσουν απευθείας με stock recovery. Βεβαίως επαναλαμβάνω ότι για οτιδήποτε κάνετε η ευθύνη είναι αποκλειστικά δική σας.

πάνω που πήγα να γράψω αν είναι αυτό που περιμέναμε.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837971

Άρα το πιο πιθανό είναι να μη μας έρθει με ΟΤΑ update.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

πάνω που πήγα να γράψω αν είναι αυτό που περιμέναμε.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1837971

Άρα το πιο πιθανό είναι να μη μας έρθει με ΟΤΑ update.

 

Αν δεν έχει κάνει η motorola κάποια μικρή τροποποίηση της τελευταίας στιγμής, τότε Ναι είναι αυτό που περιμέναμε:):):)

Αν θα έρθει ΟΤΑ ή όχι ακόμα δεν το ξέρουμε, διότι δεν ξέρουμε τι ''προϋποθέσεις'' θα βάλει η μοτο στους server για το ποια τηλέφωνα θα πάρουν το update όταν θα κάνει το roll out. Μην συγχέουμε ένα soak test ή ένα leak update με ένα μαζικό roll out.!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τόοοοση αναμονή για να μας δώσει επίσημα αυτό που ανεπίσημα έχουμε οι περισσότεροι μέσα από τα διάφορα leaks. Ούτε κάποιo νέο widget, ούτε κάποια νέα προσθήκη...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει κάνει η motorola κάποια μικρή τροποποίηση της τελευταίας στιγμής, τότε Ναι είναι αυτό που περιμέναμε:):):)

Αν θα έρθει ΟΤΑ ή όχι ακόμα δεν το ξέρουμε, διότι δεν ξέρουμε τι ''προϋποθέσεις'' θα βάλει η μοτο στους server για το ποια τηλέφωνα θα πάρουν το update όταν θα κάνει το roll out. Μην συγχέουμε ένα soak test ή ένα leak update με ένα μαζικό roll out.!!!!

 

Απλά θεωρώ ότι όσοι έχουν το soak test είναι αδύνατο να μη πάρουν και ΟΤΑ udate.

Link to comment
Share on other sites

Απλά θεωρώ ότι όσοι έχουν το soak test είναι αδύνατο να μη πάρουν και ΟΤΑ udate.

και η δική μου γνώμη αυτή είναι.

Δηλαδη τι να κανουμε τωρα να περασουμε αυτο που λετε η να περιμενουμε την Motorola?

εγώ φίλε μου ότι βγαίνει το περνάω είναι το ''χόμπι'' μου. το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα το ''τινάξω''. Εξάλλου ότι και να γίνει με το επίσημο ΟΤΑ update δεν με πολυενδιαφέρει αφού ξέρουμε πλέον τη διαδικασία και περνάμε ότι θέλουμε.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Σωστα απλα λεω τωρα εγω φοραω αυτο που μου εστηλες προχθες Frastgr την nonefigsretail.en.eu τωρα τι να κανω ποιο να περασω? Edited by TASOS1988
Link to comment
Share on other sites

και η δική μου γνώμη αυτή είναι.

 

εγώ φίλε μου ότι βγαίνει το περνάω είναι το ''χόμπι'' μου. το μεσημέρι που θα πάω σπίτι θα το ''τινάξω''. Εξάλλου ότι και να γίνει με το επίσημο ΟΤΑ update δεν με πολυενδιαφέρει αφού ξέρουμε πλέον τη διαδικασία και περνάμε ότι θέλουμε.

 

Σωστα απλα λεω τωρα εγω φοραω αυτο που μου εστηλες προχθες Frastgr την nonefigsretail.en.eu τωρα τι να κανω ποιο να περασω?

Μόλις πέρασα το update σύμφωνα με τη γνωστή διαδικασία διότι από πάνω δεν περνούσε. Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές το wifi σαφέστατα βελτιωμένο.Η εκδοση ειναι η 672.180.41.xt910.nonEFIGSRetail.en.EU

Σε λιγο screenshots!!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το update σύμφωνα με τη γνωστή διαδικασία διότι από πάνω δεν περνούσε. Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές το wifi σαφέστατα βελτιωμένο.Η εκδοση ειναι η 672.180.41.xt910.nonEFIGSRetail.en.EU

Σε λιγο screenshots!!!!!

 

Με rsd περνιέται πάνω από custom rom άραγε; Περιμένουμε screenshot με τις πληροφορίες συστήματος :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα το update σύμφωνα με τη γνωστή διαδικασία διότι από πάνω δεν περνούσε. Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές το wifi σαφέστατα βελτιωμένο.Η εκδοση ειναι η 672.180.41.xt910.nonEFIGSRetail.en.EU

Σε λιγο screenshots!!!!!

 

Ανδρέα ποιο αρχείο boot χρησιμοποίησες; Το καινούργιο ή αυτό που είχαμε από τον οδηγό σου;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα unroot την συσκευη αλλα ο βλακας εσβησα σχεδον ολα τα preinstall apps,τωρα αμα τα περασω χειροκινητα απο το store θα παιξει κανα προβλημα?επισης ειναι ευκολο καποιος να μου πει ποια ειναι τα preinstall apps του razr?

 

If you're on an ICS leak, please use this kernel (also prepared by user mbartosik): boot_new_41.img.

πως το περναμε αυτο πανω σε leak?Κατεβασα το αρχειο μπαινω σε recovery και?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα unroot την συσκευη αλλα ο βλακας εσβησα σχεδον ολα τα preinstall apps,τωρα αμα τα περασω χειροκινητα απο το store θα παιξει κανα προβλημα?επισης ειναι ευκολο καποιος να μου πει ποια ειναι τα preinstall apps του razr?

 

If you're on an ICS leak, please use this kernel (also prepared by user mbartosik): boot_new_41.img.

πως το περναμε αυτο πανω σε leak?Κατεβασα το αρχειο μπαινω σε recovery και?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4232534#post4232534

Link to comment
Share on other sites

Με rsd περνιέται πάνω από custom rom άραγε; Περιμένουμε screenshot με τις πληροφορίες συστήματος :happy:

 

Δεν περνιέται με rsd γιατί δεν είναι sbf, είναι update zip και περνιέται μόνο από stock recovery από εξωτερική κάρτα μνήμης και μόνο σε stock rom και όχι πάνω σε custom. Ίσως περνιέται και χωρίς εξωτερική μνήμη, βάζοντάς το στο φάκελο cache και μετονομάζωντάς το σε update.zip και στην stock recovery πηγαίνετε update from cache, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε έχω ακούσει κάποιον να το έχει κάνει έτσι, αλλά λογικά θα δουλεύει.

 

 

Εκανα unroot την συσκευη αλλα ο βλακας εσβησα σχεδον ολα τα preinstall apps,τωρα αμα τα περασω χειροκινητα απο το store θα παιξει κανα προβλημα?επισης ειναι ευκολο καποιος να μου πει ποια ειναι τα preinstall apps του razr?

 

If you're on an ICS leak, please use this kernel (also prepared by user mbartosik): boot_new_41.img.

πως το περναμε αυτο πανω σε leak?Κατεβασα το αρχειο μπαινω σε recovery και?

 

Τι εννοείς έσβησες τα pre install apps? Απεγκατέστησες system apps? Χωρίς backup? Δεν μπορείς να τα βάλεις από το play store όχι (φυσικά μπορείς να τα εγκαταστήσεις αλλά δεν θα είναι system apps ώστε να πάρεις το update). Αν όντως έκανες κάτι τέτοιο και δεν ξέρεις τι ακριβώς απεγκατέστησες, η μόνη λύση για να πάρεις το update είναι να φλασάρεις με rsd το sbf του retail.eu και μετά να περάσεις το update με τον οδηγό του frastgr. Το boot img που δίνεις πιο πάνω είναι λογικά έτοιμο ώστε να παρακάμψεις τα αρχικά βήματα του οδηγού.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα ποιο αρχείο boot χρησιμοποίησες; Το καινούργιο ή αυτό που είχαμε από τον οδηγό σου;

 

Για πες μας την διαδηκασια frastgr να ην κανουμε και τα αρχεια που χρειαζομαστε!!!!!!

Η διαδικασία περιγράφεται στο ποστ 3622 με τη διαφορά ότι θα βάλετε το νέο boot αρχείο το οποίο υπάρχει στη σελίδα που βρίσκεται το νέο update zip.

Προσοχή στην ονομασία του boot αρχείου, πρέπει να είναι ίδια με τις εντολές που πληκτρολογούμε μετά στο cmd. Στο site παραπάνω το ονομάζει boot_new_41.img αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τις ίδιες εντολές με τον οδηγό θα πρέπει να το μετονομάσουμε σε boot_new.img

 

Ενημέρωση

Εγώ πριν δεν έκανα factory reset άλλα μόνο wipe cache partition, όλα πήγανε οκ και το κινητό πάει σφαίρα. Έτσι δεν έχασα τίποτα και δεν χρειάστηκε ''στήσιμο'' από την αρχή. Βέβαια αν θέλεις κάποιος να κάνει όσο το δυνατόν clean install αυτό είναι άλλο θέμα, πάντως ήμουνα σε ICS NonEFIGS και με την νέα αναβάθμιση πήγε οκ χωρίς factory reset.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνιέται με rsd γιατί δεν είναι sbf, είναι update zip και περνιέται μόνο από stock recovery από εξωτερική κάρτα μνήμης και μόνο σε stock rom και όχι πάνω σε custom. Ίσως περνιέται και χωρίς εξωτερική μνήμη, βάζοντάς το στο φάκελο cache και μετονομάζωντάς το σε update.zip και στην stock recovery πηγαίνετε update from cache, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ και ούτε έχω ακούσει κάποιον να το έχει κάνει έτσι, αλλά λογικά θα δουλεύει.

 

 

 

 

Τι εννοείς έσβησες τα pre install apps? Απεγκατέστησες system apps? Χωρίς backup? Δεν μπορείς να τα βάλεις από το play store όχι (φυσικά μπορείς να τα εγκαταστήσεις αλλά δεν θα είναι system apps ώστε να πάρεις το update). Αν όντως έκανες κάτι τέτοιο και δεν ξέρεις τι ακριβώς απεγκατέστησες, η μόνη λύση για να πάρεις το update είναι να φλασάρεις με rsd το sbf του retail.eu και μετά να περάσεις το update με τον οδηγό του frastgr. Το boot img που δίνεις πιο πάνω είναι λογικά έτοιμο ώστε να παρακάμψεις τα αρχικά βήματα του οδηγού.

 

To sbf retail.eu ειναι που παραθετεις λινκς στο 3622 ποστ?πωωω ρεε τι ηθελα και εμπλεξα με root και ξε-root!!εκανα unistall ναι τα system apps!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Aντιγράφω πάλι τον οδηγό του Ανδρέα, τροποποιημένο με τα link που χρειαζόμαστε για το σημερινό update (αντιγράφω τον οδηγό γιατί κανονικά πρέπει να μπει στο πρώτο post για να μη ψάχνουμε συνέχεια....):

 

Επανέρχομαι, τώρα που έχω λίγο χρόνο, για ένα μικρό οδηγό (frastgr).

πρώτα κατεβάζετε τα παρακάτω:

1) http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1080638&d=1337846142

2) SPDREM_U_01.6.5.1-167_SPU-15-M2-1-CEE_1C.91P_0A.6C_RTCEE_CFC_HWp2b_SIGNED.xml.zip από εδώ: http://sbf.droid-developers.org/umts_spyder/list.php είναι η τελευταία 2.3.6 θα χρειαστούμε το αρχείο system_signed που υπάρχει εκεί. (αν έχετε ξανακάνει την διαδικασία άλλη φορά, έχετε ήδη το αρχείο)

3) https://hotfile.com/dl/167461766/1e24d34/Blur_Version.651.167.21.XT910.NonEFIGSRetail.en.EU.zip.html

4) http://www.mediafire.com/?gqq7qm6j0nq6mmf κατεβάζετε το αρχείο που βλέπετε και το μετονομάζετε σε boot_new.img

 

Προετοιμασία διαδικασίας:

α) Μετά τα παραπάνω κάνετε εξαγωγή στην επιφάνεια εργασίας του η/υ το 1)

β) το 2) το κάνετε εξαγωγή σε ένα ξεχωριστό φάκελο και παίρνετε από εκεί το system_signed αρχείο και το τοποθετείται στην επιφάνεια εργασίας μαζί με τα άλλα αρχεία.

γ) το 4) δλδ το αρχείο boot_new.img το τοποθετείται και αυτό στην επιφάνεια εργασίας.

δ) το 3) το τοποθετείται στην εξωτερική κάρτα μνήμης του τηλεφώνου σας.

 

Τώρα έχετε όλα τα εργαλεία για να ακολουθήσετε το βίντεο που παρέθεσα παραπάνω και να ξεκινήσετε την διαδικασία.

Καλό είναι να κάνετε ''επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων'' στο τηλέφωνο πριν την έναρξη της διαδικασίας, για όσο το δυνατόν πιο ''καθαρή'' εγκατάσταση.

 

Εκτέλεση Διαδικασίας

1) Σβήνουμε το κινητό, το θέτουμε σε Ap fastboot mode και το συνδέουμε μέσω usb στον Η/Υ.

2) Στον Η/Υ πηγαίνουμε: έναρξη/αναζήτηση και εκεί γράφουμε cmd και το επιλέγουμε.

3) Στην γραμμή εργασιών γράφουμε τις παρακάτω εντολές μία κάθε φορά, όπως φαίνεται στο βίντεο.

cd desktop

eprj-mfastboot flash boot boot_new.img

eprj-mfastboot flash system system_signed

4) Αφού τελειώσουμε τα παραπάνω, αποσυνδέουμε το κινητό από το καλώδιο και πατάμε το πλήκτρο power μια φορά για να κλείσει.

5) Ανοίγουμε το κινητό πατώντας power και πλήκτρα +,- ταυτόχρονα, επιλέγουμε (επιλογή με το πλήκτρο +, κύλιση στο μενού με το πλήκτρο - ) recovery, στην συνέχεια και μόλις εμφανιστεί το ανθρωπάκι του Android Πατώντας τα πλήκτρα (+),(-) ταυτόχρονα, στο μενού που εμφανίζεται κάνουμε wipe cache partition (επιλογή με power button, κύλιση με πλήκτρα +,- ). Αφού τελειώσει το wipe, στη συνέχεια επιλέγουμε apply update from external storage.

6) Εκεί (κύλιση στο μενού με πλήκτρα +,- και επιλογή με το power) βρίσκουμε και επιλέγουμε το zip αρχείο της αναβάθμισης που είχαμε βάλει πριν στην εξωτερική κάρτα. Αρχίζει η διαδικασία της αναβάθμισης (κάνει περίπου 15 λεπτά).

7) Μόλις τελειώσει η διαδικασία αναβάθμισης, κάνουμε πάλι wipe cache partition και επιλέγουμε reboot.

 

Έχετε πλέον κάνει την αναβάθμιση-επιστροφή στο λογισμικό για Ελλάδα, στην έκδοση λογισμικού 172.180.39.XT910.NonEFIGSRetail.en.EU (ICS 4.0.4). Να σημειωθεί ότι μέχρι στιγμής είναι η μόνη αξιόπιστη διαδικασία και για την επαναφορά σε λειτουργία ''νεκρού'' τηλεφώνου (μόνο για τηλέφωνα με ICS)

 

 

Σημαντικό: Εννοείται ότι η επιλογή για την έναρξη της διαδικασίας είναι αποκλειστικά δική σας και δεν φέρω καμία ευθύνη για οποιαδήποτε εμπλοκή που τυχόν σας παρουσιαστεί.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

To sbf retail.eu ειναι που παραθετεις λινκς στο 3622 ποστ?πωωω ρεε τι ηθελα και εμπλεξα με root και ξε-root!!εκανα unistall ναι τα system apps!!!:(

 

Όχι είναι αυτό http://www.eternityproject.eu/topic/117-rom-gsm-xt910europeaustraliaemea-final-eu-ics-fastboot-official-fastboot-package-for-motorola-razr/

 

Αν κάποιος ξέρει κάποιον καλύτερο τρόπο για να βοηθήσουμε τον φίλο ας το πει. Πάντως αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ίσως ένα stock nandroid backup αλλά είναι δύσκολο να βρεις και απότι ξέρω είναι καλύτερα να μη κάνεις restore nandroids που δεν είναι της συσκευής σου.

 

Αφού το φλασάρεις με rsd lite, είτε μένεις σε αυτό και περνάς το μικρό update όπως θα κάνω εγώ για την ώρα (lol), ή ακολουθείς τον οδηγό πιο πάνω και βάζεις το "επίσημο" soak test update που κατά 99,9% θα είναι όντως το επίσημο.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

τη διαφορα εχει απο αυτην που φοραμε πες μας εσυ που την εβαλες frastgr γιa να μην κανουμε τσαμπα ολα αυτα παλη απο την αρχη,αν ειναι καλητερη την βαζω τωρα με χιλια για πες. Edited by TASOS1988
Link to comment
Share on other sites

τη διαφορα εχει απο αυτην που φοραμε πες μας εσυ που την εβαλες frastgr γιa να μην κανουμε τσαμπα ολα αυτα παλη απο την αρχη,αν ειναι καλητερη την βαζω τωρα με χιλια για πες.

 

Σε καμία περίπτωση να μη μείνει κανείς στο leak nonefsgi, να βάλετε όλοι το επίσημο update. Το συγκεκριμένο leak είχε αρκετά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει καποιος τροπος να φυγουνε ολα να επιστρεψω στην 2.3.6 ωστε να περασω την τελευταια εκδοση ics?Τα εχω χαμενα lol
Link to comment
Share on other sites

τη διαφορα εχει απο αυτην που φοραμε πες μας εσυ που την εβαλες frastgr γιa να μην κανουμε τσαμπα ολα αυτα παλη απο την αρχη,αν ειναι καλητερη την βαζω τωρα με χιλια για πες.

 

Σε καμία περίπτωση να μη μείνει κανείς στο leak nonefsgi, να βάλετε όλοι το επίσημο update. Το συγκεκριμένο leak είχε αρκετά προβλήματα.

 

Μια και σχεδόν σίγουρα αυτό είναι το επίσημο update καλό είναι να μπει. Με το προηγούμενο εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα αυτά τα ''αρκετά'' προβλήματα αλλά καλό είναι να βάζουμε ότι πιο τελευταίο βγαίνει, γιατί σίγουρα έχουν γίνει κάποιες διορθώσεις από την μοτο όπου χρειάστηκε.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο που λες frastgr δεν ειναι που λεει και ο Sparchon το leak nonefigs που το κατηγορει αυτο δεν εβαλες και εσυ?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...