Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει; Ο οδηγός για εγκατάσταση JB στην σελίδα 380 είναι για retail μόνο; Για όσους έχουν NonEFIGSRetail πρέπει να περάσουν πρώτα την retail 4.0.4 κ μετά να ακολουθήσουν τον οδηγό;

 

Ετσι ακριβως. πρώτα την retail 4.0.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιο λινκ με την ρεταιλ μην βάλω κάτι λάθος και κλαιω το κινητο

 

Σελιδα 380. Τα εχει ολα εκει και με οδηγιες. Οταν την βαλεις πες εντυπωσεις γιατι το σκεφτομαι και εγω.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι, δεν το είχα δει. Αναγκαστηκά βάζω την JB γιατι με την ICS έχω ακόμα και τώρα πρόβλημα με το ηχείο (μερικές φορές νομίζει το κινητό πως είναι συνδεδεμένα τ ακουστικά και δεν παίζει ο ήχος απ το ηχείο). Θα σου πω όταν το κάνω... Καλή μου τύχη!!

 

EDIT: Θέλω μια βοήθεια. Μπήκε η JB (έκανα και ρουτ πριν όπως έλεγε ο οδηγός) και έκανα factory reset και εγκατέστησα πάλι το SuperSU και μου πετάει μήνυμα "There is no SU binary installed, and SuperSU cannot install it. This is a problem!". Ξέρει κανείς τι παίζει;

Edited by Dinos_Patra
Link to comment
Share on other sites

εχει θεμα το supersu καντο update/reinstall η δοκιμασε και το superuser

 

 

και τσεκαρε αν εισαι rooted σιγουρα (με το root checker) μηπως ξεχασες να κανεις restore το root (με το rootkeeper)

Edited by phoinixtk
Katw i apple :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Από Δευτέρα μου έχει έρθει η 982.124.14.xt910.retail.en.EU

4.1.2 android :p Με upgrade από ICS όλα τέλεια...

 

Μόνο που έχω χάσει κάποια widgets όπως πχ για το 3g και για σημειώσεις,

γνωρίζει κανείς που είναι???:O

Link to comment
Share on other sites

εχει θεμα το supersu καντο update/reinstall η δοκιμασε και το superuser

 

 

και τσεκαρε αν εισαι rooted σιγουρα (με το root checker) μηπως ξεχασες να κανεις restore το root (με το rootkeeper)

 

Τελικά απεγκατέστησα και τα δυο (OTA Rootkeeper kai SuperSU) και έβαλα πρώτα το OTA Rootkeeper, πάτησα restore root και δούλεψε (πριν κόλλαγε) και μετά έβαλα το SuperSU και δουλεύει μια χαρά. Κατέβασα και rootchecker και λέει πως είμαι ροοταρισμενος. Thanks!!

 

Είμαι μισή μέρα με JB και όλα καλά μέχρι στιγμής. Η εγκατάσταση ήταν πολύ εύκολη με την βοήθεια του οδήγου στην σελίδα 380. Ευχαριστώ τον Cirith για τον χρόνο που αφιέρωσε .

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug ή κάποιο μεγάλο αρνητικό.

Με μισή μέρα χρήση αυτά που χω να πω είναι:

- Το κινητό είναι όντως πιο γρήγορο. Κάποια μικροκολλήματα που έκανε με την ICS δεν τα κάνει τώρα. Έχω την εντύπωση πως κάνει και λιγότερη ώρα να ανάψει το κινητό όταν είναι τελείως κλειστό.

- Μεγάλο θετικό είναι το κουμπάκι στο πληκτρολόγιο για γρήγορη εναλλαγή από Ελληνικέ σε Αγγλικά και το αντίστροφο. Είχα αγανακτήσει με την ICS που πάταγες παρατεταμένα το space και έπρεπε να επιλέξεις γλώσσα.

- Για μπαταρία είναι νωρίς αλλά 15 ώρες με JB και αρκετή ώρα στο wifi για εγκατάσταση των apps και των λογαριασμών και έχει 50% ακόμα άρα περίπου όσο με την ICS το βλέπω.

- Απ' ότι πρόσεξα δεν υπάρχει συντόμευση για ξυπνητήρι. Υπάρχει το Clock που το πατάς και σου δείχει την ώρα και από εκεί πατάς για ξυπνητήρι.

- Ενώ το φόντο σε όλη την JB όπως και στην ICS είναι μαύρο, στην JB όταν μπαίνεις στις επαφές, το φόντο μόνο εκεί είναι άσπρο... τι άσχετο είναι αυτό; Επισηνάπτω φώτο για να δείτε τι εννοώ.

Αυτά για τώρα

Edited by Dinos_Patra
Link to comment
Share on other sites

1.αν αλλάξω από nonefigs σε retail ics(με τις οδηγίες της σελ 380), θα μου έρθει update jb με ota κανονικά και όλα τα μελλοντικά πιθανόν updates?

2.αν αλλάξω με τον ίδιο τρόπο σε jb, θα μπορώ να πάρω ota ότι update προκύψει στο μέλλον?

Βέβαια, μιλάω για μελλοντικά updates της motorola, την εταιρία που έχει "κλάσει" την μισή ευρώπη(και βάλε), αλλά ποτέ δεν ξες τι θα κάνουν οι αμερικάνοι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απεγκατέστησα και τα δυο (OTA Rootkeeper kai SuperSU) και έβαλα πρώτα το OTA Rootkeeper, πάτησα restore root και δούλεψε (πριν κόλλαγε) και μετά έβαλα το SuperSU και δουλεύει μια χαρά. Κατέβασα και rootchecker και λέει πως είμαι ροοταρισμενος. Thanks!!

 

Είμαι μισή μέρα με JB και όλα καλά μέχρι στιγμής. Η εγκατάσταση ήταν πολύ εύκολη με την βοήθεια του οδήγου στην σελίδα 380. Ευχαριστώ τον Cirith για τον χρόνο που αφιέρωσε .

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο bug ή κάποιο μεγάλο αρνητικό.

Με μισή μέρα χρήση αυτά που χω να πω είναι:

- Το κινητό είναι όντως πιο γρήγορο. Κάποια μικροκολλήματα που έκανε με την ICS δεν τα κάνει τώρα. Έχω την εντύπωση πως κάνει και λιγότερη ώρα να ανάψει το κινητό όταν είναι τελείως κλειστό.

- Μεγάλο θετικό είναι το κουμπάκι στο πληκτρολόγιο για γρήγορη εναλλαγή από Ελληνικέ σε Αγγλικά και το αντίστροφο. Είχα αγανακτήσει με την ICS που πάταγες παρατεταμένα το space και έπρεπε να επιλέξεις γλώσσα.

- Για μπαταρία είναι νωρίς αλλά 15 ώρες με JB και αρκετή ώρα στο wifi για εγκατάσταση των apps και των λογαριασμών και έχει 50% ακόμα άρα περίπου όσο με την ICS το βλέπω.

- Απ' ότι πρόσεξα δεν υπάρχει συντόμευση για ξυπνητήρι. Υπάρχει το Clock που το πατάς και σου δείχει την ώρα και από εκεί πατάς για ξυπνητήρι.

- Ενώ το φόντο σε όλη την JB όπως και στην ICS είναι μαύρο, στην JB όταν μπαίνεις στις επαφές, το φόντο μόνο εκεί είναι άσπρο... τι άσχετο είναι αυτό; Επισηνάπτω φώτο για να δείτε τι εννοώ.

Αυτά για τώρα

 

Φίλε μου το κουμπάκι για την αλλαγή γλώσσας που το είδες?Διότι με swype ενεργό σου έχει το Ζ σαν επιλογή να πατήσεις παρατεταμένα και να επιλέξεις γλώσσα όπως και στην ICS...Ή μου διαφεύγει κάτι???:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κουμπάκι για την αλλαγή γλώσσας που το είδες?Διότι με swype ενεργό σου έχει το Ζ σαν επιλογή να πατήσεις παρατεταμένα και να επιλέξεις γλώσσα όπως και στην ICS...Ή μου διαφεύγει κάτι???:worry:

 

Κοίτα στην φώτο παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες

Επειδη δεν εχω καταλαβει

Απο NonEFIGSRetail σε retail 4.0.4 ( την Αγγλικη), μετα ξαναστηνεις λογαριασμους-εφαρμογες κλπ??

 

Ακυρο ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα κα εγω,σφαιρα το τηλεφωνο,μας εξαφανισαν την αδρανεια απο οτι ειδα, βλεπω τεραστια διαφορα στην ram, δεν πιστευα βασικα οτι θα την παρουμε,οτι αλλο δω θα το πω παιδια. Επισης εχει μπει η επιλογή να αποθηκευουμαι της επαφες μας αμεσως στην καρτα Edited by kwsths87
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην φώτο παρακάτω.

 

Φίλε μου εγώ δεν έχω αυτή την επιλογή καθόλου με την υδρόγειο...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρουτ την ICS και ειχα διαγραψει εφαρμογες,μου ερχετε αναβαθμηση την εκανα ανεπιτυχως ,περναω με RDS lite την ICS παλι και τωρα εβαλα την 4.1 στην SD .... Καλη μου τυχη :lol:
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ελεγαν οτι στην jelly bean θα μπορεις να χρησιμοποεις το google search offline για να κανεις διαφορα π.χ να στειλεις ενα μηνυμα γιατι δεν λειτουργει σε μενα; :O
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Ειχα ρουτ την ICS και ειχα διαγραψει εφαρμογες,μου ερχετε αναβαθμηση την εκανα ανεπιτυχως ,περναω με RDS lite την ICS παλι και τωρα εβαλα την 4.1 στην SD .... Καλη μου τυχη :lol:

 

Και ολα πηγαν καλα,αλλο τηλεφωνο:up:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ δεν έχω αυτή την επιλογή καθόλου με την υδρόγειο...:worry:

 

Και συ την 4.1.2 απ την σελίδα 380 έβαλες; Όταν λειτούργησε η 4.1.2 πρώτη φόρα και ρώταγε σε ποιά γλώσσα θέλω το λογισμικό έβαλα US English. Στο πληκτρολόγιο είχε μόνο αγγλικά. Μπήκα απ' τις ρυθμήσεις και επέλεξα και ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Και όταν πήγα να γράψω υπήρχε η υδρόγειος. Δεν χρησιμοποιώ Swype όμως άρα δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και συ την 4.1.2 απ την σελίδα 380 έβαλες; Όταν λειτούργησε η 4.1.2 πρώτη φόρα και ρώταγε σε ποιά γλώσσα θέλω το λογισμικό έβαλα US English. Στο πληκτρολόγιο είχε μόνο αγγλικά. Μπήκα απ' τις ρυθμήσεις και επέλεξα και ελληνικά στο πληκτρολόγιο. Και όταν πήγα να γράψω υπήρχε η υδρόγειος. Δεν χρησιμοποιώ Swype όμως άρα δεν ξέρω αν φταίει αυτό.

 

Αυτο φταιει

Edited by antrenik
ορθογραφικο λαθος
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την 4.1.2 αλλα απο μπαταρια το κινητο μαπαααααα. Ολο το βραδυ μου καιει 10℅ ενω παλια με το ζορι 2-3℅. Εκτος απο αυτο η μπαταρια πεφτει ανα 10℅. Ετσι ειναι η jelly bean 4.1.2? Γιατι στο nexuws που εχω 4.2.2 δεν ειναι ετσι.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την 4.1.2 αλλα απο μπαταρια το κινητο μαπαααααα. Ολο το βραδυ μου καιει 10℅ ενω παλια με το ζορι 2-3℅. Εκτος απο αυτο η μπαταρια πεφτει ανα 10℅. Ετσι ειναι η jelly bean 4.1.2? Γιατι στο nexuws που εχω 4.2.2 δεν ειναι ετσι.

 

Εμένα μετά την αναβάθμιση είναι στα ίδια επίπεδα με την 4.0.4, ίσως και λίγο καλύτερα... Έκλεισα 24 ωρο χωρίς φόρτιση και με 16% υπόλοιπο μπαταρίας ενώ με ICS κράταγε γύρω στις 16-18 ώρες με την ίδια χρήση.

Edited by Dinos_Patra
Link to comment
Share on other sites

Στους XDA ανέβηκαν fastboot files διαφόρων official Jellybean ROMs, μεταξύ των οποίων και η αγγλική retail. To thread βρίσκεται εδώ.

 

Τώρα πλέον μπορεί όποιος θέλει να εγκαταστήσει απλούστατα την Jellybean απλώς flash-άροντας τη ROM με το RSDLite (από ver. 6.0 και πάνω).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

1. Ο τρόπος αυτός σβήνει το Root και δεν υπάρχει προς το παρόν τρόπος για root-άρισμα ευρωπαϊκών Razr σε JB.

2. Ο τρόπος αυτός κάνει wipe την internal storage. Οπωσδήποτε backup προηγουμένως!

3. Δεν έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά αυτό τον τρόπο και δεν μπορώ να εγγυηθώ τα αποτελέσματά του.

 

Εβαλα και εγω την 4.1.2 αλλα απο μπαταρια το κινητο μαπαααααα. Ολο το βραδυ μου καιει 10℅ ενω παλια με το ζορι 2-3℅. Εκτος απο αυτο η μπαταρια πεφτει ανα 10℅. Ετσι ειναι η jelly bean 4.1.2? Γιατι στο nexuws που εχω 4.2.2 δεν ειναι ετσι.

 

Υπομονή! Τα ίδια φίδια είχαν ζώσει και εμένα.

Μετά από 3-4 κύκλους φόρτισης - αποφόρτισης, θα διαπιστώσεις ότι η μπαταρία κρατάει το ίδιο, πάνω - κάτω, όπως και με την ICS.

Link to comment
Share on other sites

Στους XDA ανέβηκαν fastboot files διαφόρων official Jellybean ROMs, μεταξύ των οποίων και η αγγλική retail. To thread βρίσκεται εδώ.

 

 

Thanks για την ενημέρωση φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω την 4.1.2 αλλα απο μπαταρια το κινητο μαπαααααα. Ολο το βραδυ μου καιει 10℅ ενω παλια με το ζορι 2-3℅. Εκτος απο αυτο η μπαταρια πεφτει ανα 10℅. Ετσι ειναι η jelly bean 4.1.2? Γιατι στο nexuws που εχω 4.2.2 δεν ειναι ετσι.

 

Εμενα η μπαταρια μου κραταει γυρω στις 10 ωρες παραπανω απο πριν:happy:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...