Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με τα πληκτρολόγια, έχω δουλέψει και το smartkeyboard pro και το Swiftkey 3 και παρέμεινα με το τελευταίο. Έχει καλύτερη λειτουργία στο σύνολο και καλύτερες προβλέψεις, αλλά δεν έχει τα skins που έχει το άλλο. Έχει ένα βέβαια που ταιριάζει απόλυτα με τα χρώματα του Interface γενικώς.

 

SwiftKey 3 χρησιμοποιώ και εγώ και είμαι πολύ ευχαριστιμένος.

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα τα ψιλοπήρα :mad:. Περιμένω το update και μετά ήθελα να κάνω root (τουλάχιστον). Διαβάζοντας στο xda, πέτυχα ένα thread που λέει πως ακόμα και αν κάνεις unroot και πας την συσκευή για service, υπάρχει τρόπος να το δούνε(...και ότι αλλαγή μπορεί να έχεις δοκιμάσει) και να μην έχεις εγγύηση. Υποστηρίζουν μεν,πως δεν θα σου αρνηθούν στο service της Moto την εγγύηση αν πας stock, αλλά με τα κόλπα που κάνανε τώρα τελευταία και με την ορολογία "root" που χρησιμοποιήσανε με βάλανε σε σκέψεις.

 

Ποιοί πήγατε με stock rom κάνοντας unroot στο service και δεν είχατε πρόβλημα;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που διαβάζω για την τελευταία έκδοση είναι με το gps!!

Ναι όντως υπάρχει θέμα με το gps. Η motorola εκτός ότι άργησε υπερβολικά (δεδομένου ότι έχει αγοραστεί από την google) να λανσάρει την ICS, ακόμα και έτσι από ότι φαίνεται δεν τα πήγε και πολύ καλά (χρειάζεται άμεσα update το update). Μάλλον θα πρέπει να πάρει εξολοκλήρου τον έλεγχο η μαμά google.

 

Τώρα τα ψιλοπήρα :mad:. Περιμένω το update και μετά ήθελα να κάνω root (τουλάχιστον). Διαβάζοντας στο xda, πέτυχα ένα thread που λέει πως ακόμα και αν κάνεις unroot και πας την συσκευή για service, υπάρχει τρόπος να το δούνε(...και ότι αλλαγή μπορεί να έχεις δοκιμάσει) και να μην έχεις εγγύηση. Υποστηρίζουν μεν,πως δεν θα σου αρνηθούν στο service της Moto την εγγύηση αν πας stock, αλλά με τα κόλπα που κάνανε τώρα τελευταία και με την ορολογία "root" που χρησιμοποιήσανε με βάλανε σε σκέψεις.

 

Ποιοί πήγατε με stock rom κάνοντας unroot στο service και δεν είχατε πρόβλημα;

 

Αν θέλεις την άποψη μου, ναι αυτό με το root και unroot μπορεί να ''παίζει'' εξαρτάται και από τον υπάλληλο του sevice, βράστα χαράλαμπε δλδ!!!!!! Τώρα αν το κινητό είναι σε stock λογισμικό (όπως και να μπήκε αυτό) και δεν έχει γίνει η συσκευή root ποτέ, νομίζω πως δεν χάνεται η εγγύηση. Θα μου πεις βέβαια τότε τι το πήραμε το ''μηχανάκι'' αν δεν το κάνουμε και καμιά μοντιφιά; έχεις δίκιο αν το πεις αυτό και συμφωνώ απόλυτα, άλλα μάλλον λάθος ''μηχανάκι'' πήραμε από ότι φαίνεται με τις χίλιες δυο νοοτροπίες της motorola και δεν συμμαζεύεται. Το μόνο που μπορεί να σώσει την κατάσταση είναι να αναλάβει το θέμα η google γιατί αλλιώς, εμείς θα πάμε για άλλο ''μηχανάκι'' (ως συνήθως) και αυτοί θα χάσουνε πελάτες, έτσι απλά....!!! :)

frastgr
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση σχετικά με το επίσημο ΟΤΑ.Όταν λένε ότι θα έρθει μνμ για το update εννοούν απλό sms ή email?Και ανάλογα την περίπτωση, που το δηλώνουμε αυτό?(τον αριθμό τηλ ή το mail δλδ)
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως υπάρχει θέμα με το gps. Η motorola εκτός ότι άργησε υπερβολικά (δεδομένου ότι έχει αγοραστεί από την google) να λανσάρει την ICS, ακόμα και έτσι από ότι φαίνεται δεν τα πήγε και πολύ καλά (χρειάζεται άμεσα update το update). Μάλλον θα πρέπει να πάρει εξολοκλήρου τον έλεγχο η μαμά google.

 

Το μόνο θέμα που διαβάζω για την τελευταία έκδοση είναι με το gps!!

 

Τι θέμα υπάρχει με το GPS? Αυτό δεν το χρησιμοποίησα ακόμα. Μόνο λίγο στο google maps.

Αργεί να κλειδώσει? ή χάνει το σήμα?

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα υπάρχει με το GPS? Αυτό δεν το χρησιμοποίησα ακόμα. Μόνο λίγο στο google maps.

Αργεί να κλειδώσει? ή χάνει το σήμα?

 

Από αυτά που διάβασα στο xda δεν κλειδώνει.

Η λύση που δίνουν είναι αυτή:

 

Download the 676 eu Update, unpack it and copy the BP.img on your external SD. Boot in Custom Recovery and select flash Radio > select the BP.img > ready

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση σχετικά με το επίσημο ΟΤΑ.Όταν λένε ότι θα έρθει μνμ για το update εννοούν απλό sms ή email?Και ανάλογα την περίπτωση, που το δηλώνουμε αυτό?(τον αριθμό τηλ ή το mail δλδ)

μέσω ΟΤΑ θα έρθει η αναβάθμιση, δλδ το μήνυμα θα εμφανιστεί εφόσον έχεις ανοικτό το wifi ή το data. Μπορείς να ελέγχεις όποτε θέλεις για την αναβάθμιση πηγαίνοντας ρυθμίσεις συστήματος-σχετικά με το τηλέφωνο-ενημερώσεις συστήματος

 

Τι θέμα υπάρχει με το GPS? Αυτό δεν το χρησιμοποίησα ακόμα. Μόνο λίγο στο google maps.

Αργεί να κλειδώσει? ή χάνει το σήμα?

Αργεί να κλειδώσει ή δεν κλειδώνει καθόλου κυρίως (ιδίως σε κλειστό χώρο ενώ με την 2.3.6. έπιανε σφαίρα).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια σε εμενα ειναι μια χαρα. Ισως και καλυτερη απο 2.3.6. Το keyboard ομως ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ... Εβαλα και εγω το smartkeyboard pro.. Εχει θεματα και μπορεις να αλλαξεις την εμφανιση.

 

Δηλαδή τέλος το Swype από το 4.0.4;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τέλος το Swype από το 4.0.4;

 

το swype δεν το αλλάζω από την εποχή που το είχα στο 5800 μου, είναι μακράν ότι καλύτερο υπάρχει για τηλέφωνο.Υπάρχει δωρεάν σε beta(εδώ και αρκετό καιρό) στο site τους.Απλά πρέπει να τους δώσεις ένα mail για να σου στείλουν link.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τέλος το Swype από το 4.0.4;

 

ποιος είπε ότι τέλος το swype; διάβασε λίγα ποστ πιο πίσω που αναφέρω ότι μόνο swype χρησιμοποιώ στην 4.0.4. Τα παιδια μιλάνε για το κανονικό πληκτρολόγιο όχι το swype (υπάρχει κανονικά προεγκατεστημένο όπως πριν).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

ποιος είπε ότι τέλος το swype; διάβασε λίγα ποστ πιο πίσω που αναφέρω ότι μόνο swype χρησιμοποιώ στην 4.0.4. Τα παιδια μιλάνε για το κανονικό πληκτρολόγιο όχι το swype (υπάρχει κανονικά προεγκατεστημένο όπως πριν).

 

ΟΚ φίλε, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Off topic: θα ήθελα γνώμη συμβουλή, έχω βρει μεταχειρισμένα το Motorola xoom και το Asus tf101 μαζί με τη βάση-πληκτρολόγιο του στα ίδια χρήματα. Κλείνω προς το Asus μόνο και μόνο επειδή έχει το πληκτρολόγιο στην ίδια τιμή, αλλά απ'την άλλη μετά από δύο συσκευές μοτορολα είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής τους και το φινίρισμα. Τι προτείνετε? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως περναμε νεο κερνελ στη συσκευη? ακολουθησα αυτον τον οδηγο για να φυγω απτην leak που ημουν και ειδα πως απο κατω λεει "new kernel"

Off topic: θα ήθελα γνώμη συμβουλή, έχω βρει μεταχειρισμένα το Motorola xoom και το Asus tf101 μαζί με τη βάση-πληκτρολόγιο του στα ίδια χρήματα. Κλείνω προς το Asus μόνο και μόνο επειδή έχει το πληκτρολόγιο στην ίδια τιμή, αλλά απ'την άλλη μετά από δύο συσκευές μοτορολα είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής τους και το φινίρισμα. Τι προτείνετε? Ευχαριστώ

το xoom 2 (wifi) το ειχε μεχρι πριν λιγο το αμαζον 149,9 λιρες, τωρα το ανεβασε στις 184,9

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

παιδια πως περναμε νεο κερνελ στη συσκευη? ακολουθησα αυτον τον οδηγο για να φυγω απτην leak που ημουν και ειδα πως απο κατω λεει "new kernel"

Αν διαβάσεις παρακάτω στο post που έδωσες γράφουν ότι η τελευταία έκδοση που περάσαμε έχει τον νέο kernel οπότε δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που διάβασα στο xda δεν κλειδώνει.

Η λύση που δίνουν είναι αυτή:

 

Download the 676 eu Update, unpack it and copy the BP.img on your external SD. Boot in Custom Recovery and select flash Radio > select the BP.img > ready

 

Άλλος τρόπος να κάνουμε flash το BP.IMG δεν υπάρχει; μόνο με custom recovery γίνεται; οπότε πρέπει να είμαστε και Root;

SakisLad
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις παρακάτω στο post που έδωσες γράφουν ότι η τελευταία έκδοση που περάσαμε έχει τον νέο kernel οπότε δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις.

το link που ειχα εγω ειχε το post ως μεμονομενο comment και δεν εδειχνε τιποτα αλλο, γι'αυτο δεν το παρατηρησα...

good news though :)

 

edit: εχω θεματακι με το GPS μετα το περασμα στην official (δεν δουλευει) και η λυση απ'οτι φαινεται ειναι να φλασαρω ενα radio

αλλα το recovery που εχω εγω δεν εχει Flash Radio επιλογη.. ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? εδω και πιο περιεκτικη διατυπωση

του προβληματος

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Official και βλακείες... Περιμέναμε τοόοοσο καιρό για να υπάρχει και βασικό πρόβλημα με το GPS?

Πάλι καλά που έχω μείνει στο τελευταίο leak και δουλεύουν όλα και άψογα...

Link to comment
Share on other sites

Official και βλακείες... Περιμέναμε τοόοοσο καιρό για να υπάρχει και βασικό πρόβλημα με το GPS?

Πάλι καλά που έχω μείνει στο τελευταίο leak και δουλεύουν όλα και άψογα...

 

Συμφωνώ απολύτως φίλε μου.και εγώ εκεί έχω μείνει. Απορώ γιατί δεν το έχει κυκλοφορήσει επίσημα αυτό το leak. Δεν εδώ αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω που εβαλα την 4.0.4 αλλα την εκανα εγκατασταση οπως ελεγε ο frastgr γιατι εγω δεν εχω κανενα προβλημα απο ολα αυτα που λετε εσεις.Εγω χρησιμοποιω το Navigon Europe και το GPS κληδωνει και κανενα προβλημα δεν εχω με τιποτα!!!!Τι να πω κατι αλλο τρεχει.
Link to comment
Share on other sites

καναν φορτιστή αυτοκινήτου, εχει να προτείνει κάποιος κάτι καλό?

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα φορτιστή της Sony Ericsson.

Tον είχα πάρει από Γερμανό 14€. Είναι μικρός σε μέγεθος, 1,2mAh και έχει και καλώδιο στη συσκευασία.

AN401

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το GPS ουδεν προβλημα

Ποια leak εχετε βαλει??

Εχει βαλει κανεις καμια custom ROM??

επισης κανενα hack για 1% μπαταρια εχετε βρει??

Για ICS μιλαμε παντα...

Link to comment
Share on other sites

το link που ειχα εγω ειχε το post ως μεμονομενο comment και δεν εδειχνε τιποτα αλλο, γι'αυτο δεν το παρατηρησα...

good news though :)

 

edit: εχω θεματακι με το GPS μετα το περασμα στην official (δεν δουλευει) και η λυση απ'οτι φαινεται ειναι να φλασαρω ενα radio

αλλα το recovery που εχω εγω δεν εχει Flash Radio επιλογη.. ξερει κανεις τι πρεπει να κανω? εδω και πιο περιεκτικη διατυπωση

του προβληματος

τελικα βρηκα πως και περασα το radio που χρειαζεται, ολα καλα μεχρι στιγμης, θα ανανεωσω το ποστ σχετικα με τα αποτελεσματα σε λιγο

 

edit: και μετα το φλασαρισμα του radio το GPS δεν δουλευει :worry:

 

edit2: το ξαναφλασαρα αλλα αυτη τη φορα το radio το ειχα

στην εσωτερικη μνημη της συσκευης (οχι στην sd), τωρα Δουλευει αψογα

tested with Sygic

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τελικά το έβαλες με το bootmenu όπως σου πρότεινα? ή βρήκες άλλο τρόπο? Thanx για το xoom2 τελικά πήρα το asus και λίγο που το έχω παίξει είναι super.

Για το φίλο παραπάνω που ρωτάει για custom roms, έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από cm10 (JB) που τη φοβάμαι ακόμη. Αυτή τη στιγμή τρέχω σαν πρώτο σύστημα gsm cm9 χωρίς κανένα πρόβλημα, πετάει το τηλέφωνο και έχει 400 με 500 mb μνήμη ελεύθερα. Σαν δεύτερη τρέχω μία AOKP από τις πολλές που έχουν βγει για cdma νομίζω η τελευταία που πέρασα είναι η full throttle και αυτή αρκετά καλή (θέλει gsm patch). Προσοχή όποιος ξεκινάει πρώτη φορά με custom roms συγκεκριμένα στο razr θέλει μεγάλη προσοχή στις οδηγίες για να μη γινετε bricked. πχ καμία AOKP rom με gsm patch δε φλασάρεται σαν 1ο σύστημα, μόνο σαν δεύτερο, αλλιώς bootloop και rsd back. Επίσης με το gsm patch σε πρώτο σύστημα δε δουλεύει η κάμερα. Πρέπει να υπάρχει ένα πρώτο σύστημα με λειτουργική κάμερα (gsm cm9) και μετά θα δουλέψει και στο δεύτερο σύστημα με gsm patch. Γενικά υπάρχει μια στασιμότητα τις τελευταίες μέρες στις custom γιατί θα βγει το kexec και θα βγάλουν όλες τις roms με custom kernel. Όποιος δεν καταλαβαίνει τι λέω ας μην προσπαθήσει να περάσει καμία custom rom μέχρι να διαβάσει αρκετά στο xda ώστε μετά να καταλαβαίνει απολύτως τι λέω. Για οποιαδήποτε ερώτηση ευχαρίστως να βοηθήσω με pm

 

Κορυφαία ρομ για 1ο σύστημα είναι η fts που είναι βασισμένη στην στοκ και έχει φοβερή μπαταρία, αλλά ο frasertag θα βγάλει αναβάθμιση τις επόμενες μέρες οπότε καλύτερα να περιμένει όποιος θέλει.

Πολύ καλή δουλειά κάνουν τα kernel tweaks του whirleys. Θα τα βρείτε στο xda και νομίζω μπορείτε να τα βάλετε και στην στοκ ρομ. Με αυτά μπορείτε να κάνετε underclock overclock & under/over volt, καθώς και να αλλάξετε τον governor. Για governor προτείνω pegasusq και hotplug. Πρόγραμμα για να αλλάζετε governor no frills cpu και για να τσεκάρετε ότι όλα λειτουργούν οκ cpu spy.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...