Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eκανα το φανταριλικι μου και τωρα επιστρεφω στην δουλεια μου τι δικαιωματα εχω???

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eκανα το φανταριλικι μου και τωρα επιστρεφω στην δουλεια μου τι δικαιωματα εχω???

 

Έχεις το δικαίωμα να μπορείς να αφοσιωθείς στη δουλειά σου χωρίς να έχεις έναν 9μηνο βραχνά στο κεφάλι σου :lol:

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς τι δικαιώματα.

 

Ο εργοδότης σου δε μπορούσε να σε απολύσει όσο ήσουν φαντάρος (αν δούλευες για τουλάχιστον 6 μήνες στη δουλειά αυτή)

Αν τον ενημέρωσες εντός 15 ημερών από την απόλυσή σου από το στρατό, είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί πίσω θέλει δε θέλει και να σε κρατήσει τουλάχιστον για ένα χρόνο από την ημέρα που θα ξαναξεκινήσεις δουλειά.

 

Πέρα από αυτό δε νομίζω πως έχεις άλλα δικαιώματα.

Εκτός και αν εννοείς για την άδεια...

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το δικαίωμα να μπορείς να αφοσιωθείς στη δουλειά σου χωρίς να έχεις έναν 9μηνο βραχνά στο κεφάλι σου :lol:

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς τι δικαιώματα.

 

Ο εργοδότης σου δε μπορούσε να σε απολύσει όσο ήσουν φαντάρος (αν δούλευες για τουλάχιστον 6 μήνες στη δουλειά αυτή)

Αν τον ενημέρωσες εντός 15 ημερών από την απόλυσή σου από το στρατό, είναι υποχρεωμένος να σε δεχτεί πίσω θέλει δε θέλει και να σε κρατήσει τουλάχιστον για ένα χρόνο από την ημέρα που θα ξαναξεκινήσεις δουλειά.

 

Πέρα από αυτό δε νομίζω πως έχεις άλλα δικαιώματα.

Εκτός και αν εννοείς για την άδεια...

 

αυτα εννοω οτι δεν μπορει να με απολυσει για εναν χρονο τα διαβασα κ στο google αλλα επεδει ειναι παλια μην εχουν αλλαξει με τα μνημονια κτλ ειπα να κανω μια ερωτηση εδω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλία από Κουφόβουνο 340 εσσο

 

Ψαρουκλα καλη θητεια!:lol:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

αυτα εννοω οτι δεν μπορει να με απολυσει για εναν χρονο τα διαβασα κ στο google αλλα επεδει ειναι παλια μην εχουν αλλαξει με τα μνημονια κτλ ειπα να κανω μια ερωτηση εδω

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ψαρουκλα καλη θητεια!:lol:

Χαχαχα να σε καλά φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς αν θεωρείτε στην πολεμική αεροπορία παραμεθόριος η Κρήτη γιατί κάπου διάβασα ότι όσοι κάνουν 9μηνο πάνε παραμεθόριο...

Αν και καθυστερημενα να σου απαντησω οτι το 1992 που πηγα Κρητη θεωρειτο παραμεθοριος.Τωρα βεβαια μετα απο τοσα χρονια δεν ξερω ανα κατι εχει αλλαξει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το 2008 που πήγα εγώ αλλά και το 11 που πήγε φίλος,παραμεθώριος έπιανε από Ξάνθη και πέρα και Ρόδος Σύμη.Δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορώ να μάθω κάπου αν έχει έρθει η μετάθεση?

 

Κάτι έχω ακούσει για φρουραρχριο ?

 

Η περιμένω όταν θα μου πουν από τη μονάδα

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα θα στο πουν στη μονάδα. Υπομονή, περνάει γρήγορα ο καιρός :)
Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα θα στο πουν στη μονάδα. Υπομονή, περνάει γρήγορα ο καιρός :)

 

Οταν εισαι απεξω... γιατι οταν εισαι στο προβατοποιειο αστα, περασαμε φασεις που κολλουσαν μεχρι και τα δευτερολεπτα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα παρει αναβολη απο ιεκ για τον στρατο το θεμα ειναι οτι τελιωσα και δεν εκανα διακοπη της αναβολης μπηκα τωρα στην στρατολογια και ειδα αυτο Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία. η αναβολη μου διακοπικε? επισης ο ΣΑ λεει στο τελος 2016 αυτη την χρονια θα μπω γιατι θυμαμαι η αναβολη ελεγε μεχρι το 2017
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειχα παρει αναβολη απο ιεκ για τον στρατο το θεμα ειναι οτι τελιωσα και δεν εκανα διακοπη της αναβολης μπηκα τωρα στην στρατολογια και ειδα αυτο Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στην αρμόδια Στρατολογική Υπηρεσία. η αναβολη μου διακοπικε? επισης ο ΣΑ λεει στο τελος 2016 αυτη την χρονια θα μπω γιατι θυμαμαι η αναβολη ελεγε μεχρι το 2017

 

Αμα δεν εχεις κοψει την αναβολη λογικο ειναι να μην σε εχουν για να μπεις. Που θα ξερουν ποτε και αν εσυ εχεις τελειωσει; Αν δεν την κοψεις θα σε καλεσουν οταν "θεωρητικα" τελειωσει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, βέβαια, να πας και να διακόψεις την αναβολή το συντομότερο δυνατό διότι μπορεί να σου επιβληθεί ποινή (περίπου 15 ημέρες φυλάκισης αν θυμάμαι καλά - όχι κανονικής αλλά στρατιωτικής).

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλημέρα σας!Φίλος μου ορκίστηκε προχθές και τον στειλανε μετάθεση στο 228 Μ/Κ ΤΕ Χίου και θα ειναι εκεί την αλλη Βδομαδα!!Γνωρίζει κανείς καποιες πληροφορίες για το πως είναι τα πράγματα εκεί;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!Φίλος μου ορκίστηκε προχθές και τον στειλανε μετάθεση στο 228 Μ/Κ ΤΕ Χίου και θα ειναι εκεί την αλλη Βδομαδα!!Γνωρίζει κανείς καποιες πληροφορίες για το πως είναι τα πράγματα εκεί;

Έχει πολύ ψάρι εκεί

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ ψάρι εκεί

 

Αυτο που θέλω να μαθω είναι αν έχει καποιος πρόσφατη εμπειρία απο ατομα εκει μεσα αν υπάρχει καποιο θέμα γενικά ..Αν εχει πολυ ζορι τέλος πάντων.Οκ παραμεθοριος είναι και γω Σάμο ήμουν οπότε θα είναι λιγο στην τσίτα αλλα να τον προετοιμάσω οσο καλύτερα γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Τι να προετοιμάσεις;Φαντάρος πάει,το απρόβλεπτο είναι στο πρόγραμμα.

 

Sent from my HT3 Pro using Tapatalk

Σίγουρα απλα το να έχουμε και μια ιδεα για το πως ειναι τα πράγματα,δεν θα ηταν κακό!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απλα το να έχουμε και μια ιδεα για το πως ειναι τα πράγματα,δεν θα ηταν κακό!

 

Mόνο κάποιος που υπηρετεί αυτή την στιγμή στην ίδια θέση μπορεί να βοηθήσει.Το οποίο αύριο μπορεί πανευκολα να αλλάξει και προς το καλύτερο και προς το χειρότερο.Δεν υπάρχει κάτι στανταρ σε αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απλα το να έχουμε και μια ιδεα για το πως ειναι τα πράγματα,δεν θα ηταν κακό!

 

Με το που θα πατησει το ποδι του στο στρατοπεδο θα καταλαβει, απο μονος του πως παει το πραγμα. Αλλα συνηθως καλοκαιρι σε τετοια νησια... ΑtΜ εμπλοκη τους παει! :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ρε παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει... καταταχτηκα δ'εσσο αυλωνα τεθωρακισμενα τον ιουλιο και τωρα εμαθα οτι θα περασουμε σπεν μετα την μεταθεση στην μοναδα.. ποια ειναι τα στρατοπεδα στα οποια πραγματοποιουνται τα ΣΠΕΝ; και βασικα σε ποια στρατοπεδα πραγματοποιουνται ΣΠΕΝ για οσους ειναι τεθωρακισμενα.. οποιος ξερει κατι ας μου πει ρε παιδια..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει... καταταχτηκα δ'εσσο αυλωνα τεθωρακισμενα τον ιουλιο και τωρα εμαθα οτι θα περασουμε σπεν μετα την μεταθεση στην μοναδα.. ποια ειναι τα στρατοπεδα στα οποια πραγματοποιουνται τα ΣΠΕΝ; και βασικα σε ποια στρατοπεδα πραγματοποιουνται ΣΠΕΝ για οσους ειναι τεθωρακισμενα.. οποιος ξερει κατι ας μου πει ρε παιδια..

 

Απο όσο ξέρω, καθώς ΣΠΕΝ δεν πέρασα, τα ΣΠΕΝ διεξάγονται από μία μονάδα (ίσως και παραπάνω?) σε κάθε Ταξιαρχία. Οπότε αναλόγως σε ποια ταξιαρχία θα καταλήξεις θα το διοργανώσει και το ανάλογο στρατόπεδο. Τώρα να σου πούμε πόσα στρατόπεδα στην Ελλάδα διεξάγουν ΣΠΕΝ είναι λίγο δύσκολο.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...