Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χριστος ανέστη παίδες. θα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις, θα κανω 9 μηνο -ειμαι προστάτης- παίζει καμία μετάθεση κατ εξαιρεση ?είναι και η μάνα μου κάποιας ηλικίας αυτό δεν παίζει ρόλο? η θα φάω ολους τους μήνες εξω? με βλεπω για υλικου πολέμου αν παω ΣΞ ,για παραμεθόριο πάω όπου να ναι η υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη? ευχάριστώ παιδια !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χριστος ανέστη παίδες. θα ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει κανεις, θα κανω 9 μηνο -ειμαι προστάτης- παίζει καμία μετάθεση κατ εξαιρεση ?είναι και η μάνα μου κάποιας ηλικίας αυτό δεν παίζει ρόλο? η θα φάω ολους τους μήνες εξω? με βλεπω για υλικου πολέμου αν παω ΣΞ ,για παραμεθόριο πάω όπου να ναι η υπάρχουν συγκεκριμένα μέρη? ευχάριστώ παιδια !

 

χρονια πολλα!

 

υποψιν οτι στο 9μηνο εισαι αμεταθετος!!

μονο οι 12μηνητες παιρνουν μεταθεση!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και καλως σας βρηκα! λοιπον μπενω στο ψητο..

 

τελειωσα το λυκειο το 2007

εφυγα Σεπτεμβρη για Αμερικη-σπουδες

μου ειρθε χαρτι για Κορινθο 15/5

εστειλα πισω τα χαρτια για αναβολη και περιμενω να μεταφραστει το χαρτι του κολεγιου και μετα να γινει η αιτηση αναβολης..

 

1. δεν ειναι πολυ αργα ετσι?

2. εφοσον παιρνω αναβολη για ποσα χρονια παιρνω?

το χαρτι απο το κολεγιο δεν αναφερει διαρκεια σπουδων

αλλα μονο οτι ειμαι εγγεγραμενος απο το καλοκαιρι μεχρι και την τρεχουσα ανοιξη 2008

3. εχω "μεσο" για αεροπορια στο νησι μου αλλα στο περιοδευων δηλωσα ναυτικο και τωρα με βαλανε πεζικο(?) Κορινθο. Ποσο δυσκολο ειναι να αλλαξει αυτο...οταν κοψω την αναβολη?

γιατι το "μεσο" ειπε οτι ειναι πιο δυσκολο να γινει καποια αλλαγη αν εχω δηλωσει αλλο σωμα (ναυτικο στην προκειμενη)

Link to comment
Share on other sites

Της 301 εχουν βγει, σε εμας αν τηλεφωνησεις στο σωμα (Δ) και πεις το ονομα σου στη λενε.

 

Btw 723 ΤΜΧ παω στην Ασσυρο Θεσ/νικη, ξερω οτι ειναι χαλια δε χρειαζεται να μου το πειτε :p

 

το οτι εχουν βγει το ξερω το ποτε θα μας τις πουνε ειναι το θεμα!κ εγω 301 σειρα ειμαι!απ' οσο ξερω οπου κ να τηλεφωνησεις δεν σου τις λενε!δεν μας διευκρινιζεις που πηρες η εστω απο που να μαθουμε τον 4ψηφιο αριθμο να τηλεφωνησουμε?

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!

 

υποψιν οτι στο 9μηνο εισαι αμεταθετος!!

 

Μην το λες αυτο.εχω φιλο μου που κανει 9μηνο και εχει μεταθεση.

τωρα τι παιχτηκε..δεν εχω ιδεα :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο.εχω φιλο μου που κανει 9μηνο και εχει μεταθεση.

τωρα τι παιχτηκε..δεν εχω ιδεα :whistle:

Ακόμα και τα 6μηνα έχουν μεταθέσεις, τουλάχιστον στην αεροπορία. Η μετάθεση έρχεται 3μηνες αφού κάτσεις στην παραμεθόριο και είναι ευνοϊκή στον τόπο διαμονής σου. Μιλάμε χωρίς βύσμα. Κανονικά και με το νόμο αν και εγώ δήλωσα παραμονή εκεί που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και τα 6μηνα έχουν μεταθέσεις, τουλάχιστον στην αεροπορία. Η μετάθεση έρχεται 3μηνες αφού κάτσεις στην παραμεθόριο και είναι ευνοϊκή στον τόπο διαμονής σου. Μιλάμε χωρίς βύσμα. Κανονικά και με το νόμο αν και εγώ δήλωσα παραμονή εκεί που είμαι.

ο φιλος μου ειναι Εβρο κι εχει 5 μηνες.(νομιζω).

τωρα ερχετε στο μερος του σε ταγμα με φυλακια.(εδω που ητανε σημερα ο Προεδρος της Δημοκρατιας) :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην το λες αυτο.εχω φιλο μου που κανει 9μηνο και εχει μεταθεση.

τωρα τι παιχτηκε..δεν εχω ιδεα :whistle:

 

Είναι πολύ απλό. Δεν κάνεις χαρτιά για 9μηνο όταν μπεις. Κάνεις κανονικά την παραμεθώριο σου. Και τελικά σου ρχεται η μετάθεση η 2η. Πας και υποβάλλεις τα δικαιολογητικά για το 9μηνο και τελειώνεις... (εκτός αν έχεις καβατζωθεί καλά στην 1η μετάθεση, οπότε τα κάνεις νωρίτερα)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!

 

υποψιν οτι στο 9μηνο εισαι αμεταθετος!!

μονο οι 12μηνητες παιρνουν μεταθεση!;)

 

Μην το λες αυτο.εχω φιλο μου που κανει 9μηνο και εχει μεταθεση.

τωρα τι παιχτηκε..δεν εχω ιδεα :whistle:

 

αυτο που παιζει ειναι το εξης(νομιμα παντα και χωρις βυσμα)

παιζει η κατ εξαιρεσην μεταθεση η οποια συμπληρωνεται απο τον ενδιαφερομενο(η αιτηση) για σοβαρα οικογενειακα προβληματα και αυτοι κρινουν αν και εφοσον πρεπει να την παρεις!!(το ξερω γιατι αρκετοι φανταροι μου την εχουν κανει στο 9μηνο)

 

αυτη η αιτηση ειναι σαν αυτη που κανεις οταν πας μοναδα για μεταθεση(φρουρες προτημησης)αλλα λιγο διαφορετικη...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

 

καλα απο τετοια ποσα εχουμε ακουσει...τιποτα δεν προκειται να γινει!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

πολυ σωστα γιατι δε μπορει να πηγαινει φανταρος ο 27χρονος και να το παιζει γερος ωστε να μη κανει απολυτως τιποτα και να τρωει ο 18χρονος το πακετο της αγγαριας και του καψονιου.συμφωνω και επαυξανω γιατι βλεπεις τους 27χρονους και βαλε να το παιζουν γραφιαδες :lol::lol::lol:ελεος ρε παιδια ελεος

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή την εκδοχή την είχα ακούσει από αρκετούς διοικητές όσο ήμουν μέσα... Είναι η λογική του τι να μάθεις σ'αυτόν που μπαίνει στα 25+ στο στρατό... που δεν είναι και λάθος... αλλά άντε να τους δω να βγάζουν άκρη με 18χρονα ίμο...

(μιλάει γραφέας που στραμπούληξε πόδι τη 2η φορά που πέρασε από στίβο μάχης... :P)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Μονο που παίρνοντας τους 25-30χρονους ο στρατός έχει τσάμπα γιατρούς, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κτλ ;) Να δω αν τους παίρνει στα 18 πως θα καλύψει τις διαφορες θέσεις υγειονομικού κτλ κτλ
Link to comment
Share on other sites

 

στο ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ελεγε απο το

2010 θα αρχισει να τηρειται

εγω το θεωρω σωστο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μονο που παίρνοντας τους 25-30χρονους ο στρατός έχει τσάμπα γιατρούς, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κτλ ;) Να δω αν τους παίρνει στα 18 πως θα καλύψει τις διαφορες θέσεις υγειονομικού κτλ κτλ

 

Ακριβως!αυτο ειναι ενα μεγαλο προβλημα γι αυτους και το ξερουν πολυ καλα.Ενα απο τα μεγαλα μειον για αυτους ειναι το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που παίρνοντας τους 25-30χρονους ο στρατός έχει τσάμπα γιατρούς, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κτλ ;) Να δω αν τους παίρνει στα 18 πως θα καλύψει τις διαφορες θέσεις υγειονομικού κτλ κτλ

 

Με τον ίδιο τρόπο που τόσα χρόνια τις καλύπτει και η Κύπρος. :rolleyes:

 

Δεν ξέρω τι να πω για μια τέτοια προοπτική. Έχει και θετικά, έχει και αρνητικά. Αμφιβάλλω όμως ότι θα εφαρμοστεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εγω μπαινω πυροβολικο Θηβα 13 μαιου. Τι λεει εκει? Γνωριζει κανεις? Μετα απο εκει που μας στελνουν συνηθως?

 

 

Παρουσιάστηκα εκει τον Φεβρουάριο

 

Γενικά είναι καλά/χαλαρά τα πράγματα για τις περισσότερες μοίρες

 

Απλά απέφυγε τις 4Β, 4Γ αυτόν τον καιρό γιατί είναι οι μοναδικες πυροβολαρχίες που υπάρχει τρέξιμο και πίεση.

 

2Β (που ήμουν εγώ) και 2Α πιο χαλαρά απ' όλες.

 

Το στρατόπεδο είναι σχετικά μικρό και με πολύ κόσμο (τουλάχιστο η Α ΕΣΣΟ είχε κόσμο) άρα με τις υπηρεσίες δεν υπάρχει πρόβλημα (έτσι και αλλιώς με την εκπαίδευση θα γλυτώνεις πολλά νούμερα στις σκοπιες).

 

Ο καινούργιος ταξίαρχος πάντως δεν πρεπει να ειναι και πολύ χαλαρός απ' ότι πρόλαβα να δω.

 

Η κωμόπολη της Θήβας είναι τραγική για εξόδους (υπάρχουν 1-2 μόνο καφετέριες και σε κάθε έξοδο πήζουν από φαντάρους). Τουλάχιστο θα βρεις αρκετά σουβλατζιδικα.

 

Μεταθέσεις όπως είπαν και άλλοι σε νησια και έβρο. Αυτή την εποχή, μάλλον θα θες να προτιμησεις καποιο νησι.

 

Αντε καλη πρώτη :)

-iPhone 6s

-iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

καπου πηρε το μάτι μου στο thread οτι απαγορεύονται τα μαύρα φανελάκια στο στρατό?? χαχαχα! Θα πρέπει να φοράμε άσπρα?? α πα ρα δε κτο! :):):) το ίδιο ισχύει σε κάλτσες-σώβρακα?? τραγικό!!!!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

καπου πηρε το μάτι μου στο thread οτι απαγορεύονται τα μαύρα φανελάκια στο στρατό?? χαχαχα! Θα πρέπει να φοράμε άσπρα?? α πα ρα δε κτο! :):):) το ίδιο ισχύει σε κάλτσες-σώβρακα?? τραγικό!!!!

 

Το προβλεπομενο φανελακι ειναι με τιραντα, χακι σαν αυτο που θα σου δωσουν οταν παρουσιαστεις. Μπορεις ομως να φορας οτι θελεις, αρκει να μη φαινεται. Επισης με το καλοκαιρινο προγραμμα φορας το χιτονιο και ενα φανελακι (με μανικι) παραλλαγης.

Link to comment
Share on other sites

Tι χακί φανελάκι με τιράντα... τα μπέρδεψες... λευκό σαν του παππού...

Πάρε κοντομάνικα παραλλαγής και είσαι κομπλέ... Ειδικά για καλοκαίρι υπολόγιζε 2 τη μέρα...

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Το προβλεπομενο φανελακι ειναι με τιραντα, χακι σαν αυτο που θα σου δωσουν οταν παρουσιαστεις. Μπορεις ομως να φορας οτι θελεις, αρκει να μη φαινεται. Επισης με το καλοκαιρινο προγραμμα φορας το χιτονιο και ενα φανελακι (με μανικι) παραλλαγης.

 

Λάθος το προβλεπόμενο είναι άσπρο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

αμα παλιωσεις φορας οτι θες :lol::lol::lol: εγω στους 9 μηνες φοραγα μια φαιοπρασινη ξεσκισμενη και μαλιστα με βλεπει ενας αρχιλοχιας και ψαρωνει......μου κανει,να σου πω ρε οπουλε τι σειρα εισαι;;;:lol::lol::lol:17 μηνες εκανα εγω παιδες.
Link to comment
Share on other sites

Μονο που παίρνοντας τους 25-30χρονους ο στρατός έχει τσάμπα γιατρούς, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κτλ ;) Να δω αν τους παίρνει στα 18 πως θα καλύψει τις διαφορες θέσεις υγειονομικού κτλ κτλ

Αγγαριομάχους θέλει ο στρατός. Όχι επιστήμονες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...