Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

off topic posts

 

Κάποια από αυτά θα μπορούσαν να είχαν μείνει μέσα στο θέμα, αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Παρακαλώ, αν θέλετε, συζητήστε με επιχειρήματα και όχι με προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Τα επόμενα off topic (εύχομαι να μην υπάρξουν) διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως σκέφτομαιπολύ σοβαρά να πάω για δόκιμος. Είναι κανείς άλλος εδώ μέσα;

 

Γιατι να χασεις αλλους 6 μηνες απ τη ζωη σου...?Για 500 ευρω το μηνα που ουτως η αλλως θα τα τρως και μεσα? Οπως το βλεπει βεβαια ο καθενας...Εγω παντως δεν προκειται!

Αντε 4 και σημερα μεινανε...,για να μπουμε...:( !!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να χασεις αλλους 6 μηνες απ τη ζωη σου...?Για 500 ευρω το μηνα που ουτως η αλλως θα τα τρως και μεσα? Οπως το βλεπει βεβαια ο καθενας...Εγω παντως δεν προκειται!

Αντε 4 και σημερα μεινανε...,για να μπουμε...:( !!!:lol:

Βασικά δεν είναι 6, αλλά 5 μήνες extra, αλλά δεν έχει καμμία σχέση.

Γιατί όχι; Δεν μπορώ να πω ότι είναι κανένα τρομερό ποσό, αλλά στις 3 θα είμαι έξω, δεν είναι και λίγο...Σαν δημόσιος υπάλληλος θα είμαι...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι...

Δ.Ε.Α

+

1)Ωράριο 07.00-15.00

2)Μισθός

3)Αντιμετώπιση από μόνιμους (όσο κι αν δεν τους αρέσει είσαι στέλεχος)

4)Δεν είσαι αντιμέτωπος επί 24ώρου βάσεως με τον κάθε καρυδιάς καρύδι φαντάρο στον θάλαμο. Με τους καλούς μπορείς να συναναστραφείς και εκτός στρατοπέδου αλλά και αργότερα εκτός στρατού.

5)Να βλέπεις τα μούτρα των μόνιμων (όχι όλων αλλά των κομπλεξικών) όταν στο τέλος παίρνεις το αστέρι του ανθυπολοχαγού!

Τα 1 & 4 από ότι γνωρίζω δεν ισχύουν σε ορισμένα φυλάκια του Έβρου.

 

-

1)Αντιμετώπιση από μόνιμους (επειδή ακριβώς δεν τους αρέσει που είσαι στέλεχος σε έχουν για όλες τις δουλειές, πάντα όμως μέχρι τις 15.00 εκτός αν έχεις υπηρεσία. Τους κατώτερούς σου Υπαξιωματικούς, Ε.Μ.Θ, Ε.Π.Υ, ΕΠΟΠ τους χειρίζεσαι ανάλογα με την μονάδα και τις λοιπές συνθήκες)

2)Αυξημένες ευθύνες γενικά

3)5 επιπλέον μήνες θητείας

 

Αυτά σε γενικές γραμμές πάντα.

Γνώμη μου: Αν κάποιος δεν καίγεται πραγματικά για τους επιπλέον 5 μήνες π.χ έχει έτοιμη δουλειά που τον περιμένει, ή κάτι τέλος πάντων πραγματικά σοβαρό, αξίζει ακόμη και μετά την μείωση της θητείας να υπηρετήσει σαν Δ.Ε.Α;)

Περί ορέξεως όμως πάλι.:)

Link to comment
Share on other sites

σουβλάκι ειδικά για σένα είναι μονόδρομος το δοκιμιλίκι. σκέψου μόνο ότι κάθε (σχεδόν) ΣΚ θα'σαι φρη να πηγαίνεις γήπεδο ή τεσπαν να δεις το ματς με την ησυχία σου σπίτι. κ ξεκινά κ το χαριλάου με κόσμο απ'την επόμενη αγωνιστική, έτσι? ;)

 

γενικότερα, όλα συνοψίζονται σ'αυτό που λέει ο τζόνι μπι

Αν κάποιος δεν καίγεται πραγματικά για τους επιπλέον 5 μήνες π.χ έχει έτοιμη δουλειά που τον περιμένει, ή κάτι τέλος πάντων πραγματικά σοβαρό, αξίζει ακόμη και μετά την μείωση της θητείας να υπηρετήσει σαν Δ.Ε.Α[/QUOTe]κ επειδή οι περισσότεροι δεν το χωνεύουν με τίποτα αυτό το +5 στη θητεία, σκεφτείτε το κι αλλιώς. Σαν ΔΕΑ:

 

δε θα σταματήστε να'στε μέρος του έξω κόσμου :)

θα βλέπετε περισσότερο τη γκόμενα σταδιακά ή θα'χετε επιπλέον 5 μήνες ελευθερίας απ'τη γκόμενα :p

το καλοκαίρι θα'χετε 3 μήνες διακοπές σε παραμεθόριο νησί ή τις παραλίες της γκατζολίας :rolleyes:

την ώρα που οι φαντάροι κ το δημοτικό θα γυρνάνε μέσα, εσείς θα κάνετε το ντουζ της βραδυνής εξόδου :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μια ζωή, μια ζωή, η ζωή μας κυλάει στα κίτρινα...

Βασικά ψάχνομαι πολύ για Πολύκαστρο...

11/4 είναι ο τελικός στο Βέλγιο. Αν είμαι οπλίτης, no problem. Αν είμαι δόκιμος;

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι δόκιμος θα πάρεις άδεια 10-11-12 κ τελείωσε. είτε γιατί πέτυχες αρειανό λοχαγό κ μπορείς να του πεις την αλήθεια, είτε επειδή "δίνεις μάθημα", είτε επειδή έχεις κάποιο άλλο προσωπικό πρόβλημα. στην τελική κολλάς 2 απαλλαγές στο σκ. σαν δόκιμος διαλέγεις πιο εύκολα την άδεια που θα πάρεις. δε σκέφτηκες όμως το σπουδαιότερο. σαν στρατευμένος δεν έχεις δικαίωμα να βγεις απ΄τη χώρα.
Link to comment
Share on other sites

αν είσαι δόκιμος θα πάρεις άδεια 10-11-12 κ τελείωσε. είτε γιατί πέτυχες αρειανό λοχαγό κ μπορείς να του πεις την αλήθεια, είτε επειδή "δίνεις μάθημα", είτε επειδή έχεις κάποιο άλλο προσωπικό πρόβλημα. στην τελική κολλάς 2 απαλλαγές στο σκ. σαν δόκιμος διαλέγεις πιο εύκολα την άδεια που θα πάρεις. δε σκέφτηκες όμως το σπουδαιότερο. σαν στρατευμένος δεν έχεις δικαίωμα να βγεις απ΄τη χώρα.

Μωρέ στη λούφα θα βγούμε. Το Βέλγιο είναι ΕΕ και δεν χτυπάνε το διαβατήριο στον υπολογιστή. Το θέμα είναι ότι μετά την βασική εκπαίδευση πάω Ηράκλειο για εκπαίδευση δοκίμων. Εκεί πόσο κάθομαι; Τι δικαιολογία θα πω;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό ρε γμτ. στο Ηράκλειο μην περιμένεις καμία άδεια, είναι ζόρικο αυτό το θέμα. 2 48ωρες θα πάρετε κι αυτές κατευθυνόμενες για ΣΚ. Όσο για το Βέλγιο κ την ΕΕ καλά τα λες αλλά άμα γίνει η στραβή, θ'ακολουθήσει "κρέμασμα". ένας μεθυσμένος να σε χτυπήσει ή κάτι να συμβεί στο αεροδρόμιο με το διαβατήριο κι άσχημα τα πράματα.
Link to comment
Share on other sites

Θα το ρισκάρω. Το θάμα είναι πώς πέρνεις άδεια...

Μην κάνω καμμιά χοντράδα και φύγω από το στρατόπεδο χωρίς άδεια και πάω και εξωτερικό γιατί τότε...

 

Edit: Το Βέλγο είναι εντός Schengen, οπότε το μόνο πρόβλημα είναι τι δικαιολογία θα πω...

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι δόκιμος θα πάρεις άδεια 10-11-12 κ τελείωσε. είτε γιατί πέτυχες αρειανό λοχαγό κ μπορείς να του πεις την αλήθεια, είτε επειδή "δίνεις μάθημα", είτε επειδή έχεις κάποιο άλλο προσωπικό πρόβλημα. στην τελική κολλάς 2 απαλλαγές στο σκ. σαν δόκιμος διαλέγεις πιο εύκολα την άδεια που θα πάρεις. δε σκέφτηκες όμως το σπουδαιότερο. σαν στρατευμένος δεν έχεις δικαίωμα να βγεις απ΄τη χώρα.

mporeis na kaneis aitisi sto analogo stratiotiko grafeio kai na sou eggrithei adeia gia eksoteriko -ektos orismenon choron vevea (koitakste pou emena)-

 

epipleon auti i adeia o kosmos na chalaei -ektos apo epistrateusi- den mporei na anaklithei kai einai ipochreomenos o dktis na sou dosei "isoposes" toulachiston imeres se adeia gia na mporeis na "antapokritheis".

 

poli radio arvila peftei edo mesa... anoiktste kai kanena kanonismo... -btw teliosa apo strato, eimoun dea kai perasa zachari charis stous kanonismous-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σκέφτομαιπολύ σοβαρά να πάω για δόκιμος. Είναι κανείς άλλος εδώ μέσα;

 

Κι' εγώ.

Δεν το έχω αποφασίσει ακόμα!!!

Το σκέφτομαι...

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ρώσε πράκτορα, για τον γενικό κανόνα λέμε, όχι τις εξαιρέσεις. επειδή πήγες εξωτερικό εσύ δε σημαίνει πως μπορεί ο καθένας κ το κυριότερο, το διάστημα που επιθυμεί. αν εσύ είσουν με τον κανονισμό στο χέρι κ τους απειλούσες κάθε 3 κ λίγο δε σημαίνει ότι ο σουβλάκι θα πάρει άδεια να πάει βέλγιο 11/4 κ μάλιστα απ'τη σεαπ. θέλει να το ζητήσεις πόσο καιρό πιο πριν, να πάει γες για έγκριση, μπορεί να πάρει μήνα η αναμονή, να'χει επιθεώρηση ή ασκήσεις το τάγμα κείνο τον καιρό κλπ κλπ, 1002 μπορούν να σκαρφιστούν. κ ΑΜΑ σου τη δώσουν. εξαιρείται κάθε δυνατό βύσμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πηρα πρασινες...

Με τα κινητα παιδια παντως δεν παιζει προβλημα να το παρεις απ την αρχη ε..?

Link to comment
Share on other sites

Με τα κινητα παιδια παντως δεν παιζει προβλημα να το παρεις απ την αρχη ε..?

 

Να το πάρεις.

Εγώ πάντως θα το πάρω.

Απλά να προσέχεις στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ενημερώσω ότι την Δευτέρα παρουσιάζεται ένα εξέχων μέλος του φόρουμ για να υπηρετήσει με ταπεινότητα την μαμά πατρίδα.Ήρθε ο καιρός να γίνει άντρας επιτέλους.

Καλή θητεία man και ...προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Τι να υπηρετήσει; Όλη μέρα θα ξύνεται το κωλόβυσμα. :mad:

Anyway... Καλή θητεία. :)

 

Θα μας λείψεις (?)

Link to comment
Share on other sites

Τι να υπηρετήσει; Όλη μέρα θα ξύνεται το κωλόβυσμα. :mad:

Anyway... Καλή θητεία. :)

 

Θα μας λείψεις (?)

 

ποιός πάει ρε?

:X
Link to comment
Share on other sites

ποιός πάει ρε?

ρε συ στειλε με Pm να ονομα σου λιγο να ψαξω να σε βρω να σου ριξω καμια:p

 

πειτε που και ποτε να παμε ολοι μαζι σαν meeting και να του λεμε να ζησεις πατοψαρο και χρονια πολλααααα....:whistle: :whistle: :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ενημερώσω ότι την Δευτέρα παρουσιάζεται ένα εξέχων μέλος του φόρουμ για να υπηρετήσει με ταπεινότητα την μαμά πατρίδα.Ήρθε ο καιρός να γίνει άντρας επιτέλους.

Καλή θητεία man και ...προσοχή

Τι να υπηρετήσει; Όλη μέρα θα ξύνεται το κωλόβυσμα. :mad:

Anyway... Καλή θητεία. :)

 

Θα μας λείψεις (?)

 

Για δες καιρο που διαλεξε ο χάρος να με πάρει... :cry:

365 ειναι πολλές ρεεεεε; :p :(

 

Όοοοομως τουτη η θητειααααα δεν τελειωνει πουθεναααααα :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...