Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μου πέρασε και κάτι άλλο από το μυαλό. Λέτε να προτιμήσω να κάνω εναλλακτική κοινωνική θητεία, που είναι ισότιμη με τη στρατιωτική??;) Παρότι είναι 3 μήνες παραπάνω για μένα (αντί για 15μηνο θα κάνω 12μηνο στην εναλλακτική ως προστάτης οικογενείας), μου αρέσει πολύ η ιδέα του να προσφέρω υπηρεσίες σε νοσοκομεία, δημόσιο, κέντρα αναπήρων κλπ.

Συν το ότι το απολυτήριο είναι το ίδιο.

Εσείς τι προτείνετε??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλύτερα θα είναι να πάρεις αναβολές λόγω του ιατρικού θέματος που έχεις και να τελειώσεις με το θέμα στρατός. Δεν υπάρχει λόγος να μπεις σε διαδικασία να κάνεις 15 μήνες κοινωνική εργασία, χάνεις παραγωγικό χρόνο όπου θα μπορούσες να αποκτήσεις προϋπηρεσία για κάποια δουλειά. Όσον αφορά αυτό που είπες ότι είσαι μορφωμένος, αυτό είναι που δεν θα πρεπει να έχει σημασία στο στρατο, μιας και όλοι πρέπει να είναι ισότιμοι.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Μου πέρασε και κάτι άλλο από το μυαλό. Λέτε να προτιμήσω να κάνω εναλλακτική κοινωνική θητεία, που είναι ισότιμη με τη στρατιωτική??;) Παρότι είναι 3 μήνες παραπάνω για μένα (αντί για 15μηνο θα κάνω 12μηνο στην εναλλακτική ως προστάτης οικογενείας), μου αρέσει πολύ η ιδέα του να προσφέρω υπηρεσίες σε νοσοκομεία, δημόσιο, κέντρα αναπήρων κλπ.

Συν το ότι το απολυτήριο είναι το ίδιο.

Εσείς τι προτείνετε??

 

Τιποτα μη κανεις, αναβολη στην αναβολη και θα τελειωσει μην αγχωνεσαι.

 

Εναλλακτικη θητεια ναι μεν αλλα... θα σε στειλει το "κρατος" σε κανεναν Εβρο να προσφερεις υπηρεσιες δουλου. Στη θεση σου θα τους πιεζα να μου δωσουν το χαρτι χωρις να ξαναχρειαστει να παρουσιαστω καθε 6 μηνες, δυσκολο αλλα γινεται.

 

Αν θες να προσφερεις πραγματικα στην πατριδα σου υπαρχουν πολλες κοινωνικες ομαδες/οργανωσεις που ζητανε χερια εθελοντων. :)

 

Οσο για τα πτυχια και την αξια τους στο στρατο.... :lol::lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ τι αναβολή μπορείς να πάρεις και να πράξεις ανάλογα

 

http://sep4u.gr/fek/fek_2014_17a.pdf

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδιά,

 

Μπήκα χτες στο stratologia.gr και είδα οτι παρουσιάζομαι Νοέμβρη στο ΚΕΕΜ Σπάρτης και ειδικά αναφέρει : Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμου Μεταφορών !

 

Τι είναι αυτο ρε παιδές ; Απο αναζητηση που εκανα χτες ολη μερα είδα οτι απο σπαρτη βγαινουν μάγειρες , σιτιστες, αρτοποιοί κλπ ..

Εγω είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ του Πολυτεχνείου , πώς με στείλανε εκει ; Τι σόι ειδικότητα μπορώ να πάρω απο εκει σχετική με το αντικείμενο μου ;

 

Να σας πω την αλήθεια περίμενα να δω κανένα Ερευνας και Πληροφορικής και ψιλοφρίκαρα.. γιατί όλοι μου οι γνωστοί εκει πήγαν σε παλαιότερες εσσο

 

Όποιος ξέρει να μου πει και γενικά τι παίζει στη Σπάρτη θα ήμουν ευγνώμων .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μπήκα χτες στο stratologia.gr και είδα οτι παρουσιάζομαι Νοέμβρη στο ΚΕΕΜ Σπάρτης και ειδικά αναφέρει : Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμου Μεταφορών !

 

Τι είναι αυτο ρε παιδές ; Απο αναζητηση που εκανα χτες ολη μερα είδα οτι απο σπαρτη βγαινουν μάγειρες , σιτιστες, αρτοποιοί κλπ ..

Εγω είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ του Πολυτεχνείου , πώς με στείλανε εκει ; Τι σόι ειδικότητα μπορώ να πάρω απο εκει σχετική με το αντικείμενο μου ;

 

Να σας πω την αλήθεια περίμενα να δω κανένα Ερευνας και Πληροφορικής και ψιλοφρίκαρα.. γιατί όλοι μου οι γνωστοί εκει πήγαν σε παλαιότερες εσσο

 

Όποιος ξέρει να μου πει και γενικά τι παίζει στη Σπάρτη θα ήμουν ευγνώμων .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Ποιος σου είπε ότι στο στρατό θα πάρεις ειδικότητα σε σχέση με το αντικείμενο που σπούδασες;

 

Έρευνας και πληροφορικής και PhD στην πληροφορική να είχες, εάν δεν έχεις βύσμα το ξεχνάς.

Διπλωματούχος και εγώ πάνω στο αντικείμενο και φυσικά ούτε εμένα πήραν στο έρευνας και πληροφορικής και ούτε περιμένα να με πάρουν.

 

Για τη Σπάρτη δεν ξέρω τι παίζει, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει!

Καλή θητεία!:)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι στο στρατό θα πάρεις ειδικότητα σε σχέση με το αντικείμενο που σπούδασες;

 

Έρευνας και πληροφορικής και PhD στην πληροφορική να είχες, εάν δεν έχεις βύσμα το ξεχνάς.

Διπλωματούχος και εγώ πάνω στο αντικείμενο και φυσικά ούτε εμένα πήραν στο έρευνας και πληροφορικής και ούτε περιμένα να με πάρουν.

 

Για τη Σπάρτη δεν ξέρω τι παίζει, ας απαντήσει κάποιος που ξέρει!

Καλή θητεία!:)

 

Καλά εντάξει το παρατραβηξες εσυ, με PhD πας σίγουρα ρε συ !!

Ξερεις γιατι το είχα ψιλοσίγουρο ; Γτ 5-6 γνωστοι,φίλοι πρωην συμφοιτητες μου πηγαν καρφι εκει χωρις Master , PhD .. τι να σου πω μπορει να βαλανε βυσμα και να μην το ξέρω ή μπορει να τους έκατσε και η τυχη !!

 

Δεν πειράζει , τυχερά ειναι αυτα αλλωστε εξαρταται και που θα πας μετα κλπ . Μπορει να είσαι ΕΠ και στη μοναδα που θα πας να χεις στην τελικη πιο πολυ δουλειά να βγαλεις απο έναν οδηγό ή αποθηκαριο κλπ :lol:

 

Που παρουσιάζεσαι εσυ ;

 

Καλη μας θητεία !! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα παραπάνω. Υπάρχουν ασφαλώς κάποιες εξαιρέσεις όπως οι γιατροί, οι εμποροπλοίαρχοι κα.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει το παρατραβηξες εσυ, με PhD πας σίγουρα ρε συ !!

Ξερεις γιατι το είχα ψιλοσίγουρο ; Γτ 5-6 γνωστοι,φίλοι πρωην συμφοιτητες μου πηγαν καρφι εκει χωρις Master , PhD .. τι να σου πω μπορει να βαλανε βυσμα και να μην το ξέρω ή μπορει να τους έκατσε και η τυχη !!

 

Δεν πειράζει , τυχερά ειναι αυτα αλλωστε εξαρταται και που θα πας μετα κλπ . Μπορει να είσαι ΕΠ και στη μοναδα που θα πας να χεις στην τελικη πιο πολυ δουλειά να βγαλεις απο έναν οδηγό ή αποθηκαριο κλπ :lol:

 

Που παρουσιάζεσαι εσυ ;

 

Καλη μας θητεία !! :ninja:

 

Ούτε με PhD είναι σίγουρo ότι θα πας σε αυτό το σώμα διότι βύσμα>πτυχία.

Οι γνωστοί σου οι 5 από τους 6 ήταν βυσματίες και δεν το λένε και ο 6ος άντε να επιλέχθηκε κατά τύχη. Κοινώς ήταν κ@λόφαρδος.

 

ΚΕΠΒ Θήβα here!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα βγήκε για Μεσολόγγι... άρα μην παραπονιέσαι καθόλου για Σπάρτη!

 

Δεν παραπονιέμαι ρε συ απλα ρώτησα τι παίζει εκει !

Μεσολόγγι δεν σαρεσει ; Εχω περάσει αυθημερον μικρή πόλη ειναι .. καλά ειναι !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ούτε με PhD είναι σίγουρo ότι θα πας σε αυτό το σώμα διότι βύσμα>πτυχία.

Οι γνωστοί σου οι 5 από τους 6 ήταν βυσματίες και δεν το λένε και ο 6ος άντε να επιλέχθηκε κατά τύχη. Κοινώς ήταν κ@λόφαρδος.

 

ΚΕΠΒ Θήβα here!

 

Τι να σου πω συγγενη μου με PhD τον πηραν ΕΠ χωρις βύσμα ! Και γενικά ειχα ακουσει οτι PhD= ΕΠ με τη μια !

Ρε συ τι να σου πω , δεν τους ειχα για τόσο βυσματίες .. ίσως και να τους έκατσε , ίσως στην ΕΣΣΟ τότε να ήταν τυχεροι να μην είχε πολλά άτομα κλπ.. ξερω γω

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραπονιέμαι ρε συ απλα ρώτησα τι παίζει εκει !

Μεσολόγγι δεν σαρεσει ; Εχω περάσει αυθημερον μικρή πόλη ειναι .. καλά ειναι !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι να σου πω συγγενη μου με PhD τον πηραν ΕΠ χωρις βύσμα ! Και γενικά ειχα ακουσει οτι PhD= ΕΠ με τη μια !

Ρε συ τι να σου πω , δεν τους ειχα για τόσο βυσματίες .. ίσως και να τους έκατσε , ίσως στην ΕΣΣΟ τότε να ήταν τυχεροι να μην είχε πολλά άτομα κλπ.. ξερω γω

Από ότι έχω ακούσει Σπάρτη είναι πολύ καλά κ Μεσολόγγι Όχι κ τόσο.. τι να το κάνεις κ αν είναι μικρή,μέσα θα είμαστε έτσι κ αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ακούσει Σπάρτη είναι πολύ καλά κ Μεσολόγγι Όχι κ τόσο.. τι να το κάνεις κ αν είναι μικρή,μέσα θα είμαστε έτσι κ αλλιώς

 

αυτο να μου πεις.. όπως και να χει φίλε μου 1 μηνας είναι στο κέντρο , ασχημα , ομορφα παντου τα ιδια θα ειναι καθως είμαστε νέοι.. ολα δυσκολα θα μας φανουν :lol:

 

Καλή μας θητεία , όσο πιο αναίμακτη γίνεται.. btw τι σειρά είμαστε ξέρει κανένας ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο να μου πεις.. όπως και να χει φίλε μου 1 μηνας είναι στο κέντρο , ασχημα , ομορφα παντου τα ιδια θα ειναι καθως είμαστε νέοι.. ολα δυσκολα θα μας φανουν :lol:

 

Καλή μας θητεία , όσο πιο αναίμακτη γίνεται.. btw τι σειρά είμαστε ξέρει κανένας ;

Νοέμβρης 14 πρέπει να είστε 335 αν μέτρησα καλά. 325 ήμουν εγώ Μάρτιο 13.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο στρατο ισχυει ακομα οτι και παλιοτερα? δηλαδη κοντοκουρεμενοι ολοι? :(

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Ναι.. Εκτός και αν είσαι ναυτικό.. Εκεί και μούσι μπορείς να έχεις..

 

Μια συμβουλή σε όσους μπαίνουν και σε όσους θα μπουν.. Κάντε ότι μπορείτε για να περνάτε απαρατήρητοι.. Όσο λιγότεροι σας ξέρουν τόσο καλύτερα θα περάσετε..

Και να ξέρετε ότι ο στρατός δεν έχει καμία λογική. Κάντε ότι σας λένε και τελειωνετε..

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο στρατο ισχυει ακομα οτι και παλιοτερα? δηλαδη κοντοκουρεμενοι ολοι? :(

 

Ναι και ευτυχώς! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όλοι λέτε για κλέψιμο στη σειρά μου 325 ΔΒ δεν είχαμε κανένα θέμα στο κέντρο. Ούτε στις μονάδες που πήγα μετά. Μάλιστα στις 2 μονάδες που πήγα μετά παίζανε και λαπτοπ χωρίς κανένα θέμα για κλέψιμο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες όλοι λέτε για κλέψιμο στη σειρά μου 325 ΔΒ δεν είχαμε κανένα θέμα στο κέντρο. Ούτε στις μονάδες που πήγα μετά. Μάλιστα στις 2 μονάδες που πήγα μετά παίζανε και λαπτοπ χωρίς κανένα θέμα για κλέψιμο.

 

Σχετικά με το κλέψιμο, δεν έχει να κάνει με το εάν είσαι στο κέντρο η στη μονάδα, αλλά έχει να κάνει με τα άτομα με τα οποία θα είστε στον ίδιο θάλαμο.

Μπορεί να τύχει να είναι όλοι ξηγημένοι και σωστοί και να παρατάς το smartphone κλπ και να μην το πειράζει κάνεις.

Από την άλλη μπορεί να πετύχεις έστω και ένα ποντικό στο θάλαμο σου και να πρέπει να τα έχεις όλα τριπλοκλειδωμένα.

Edited by KostasGre
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κλέψιμο, δεν έχει να κάνει με το εάν είσαι στο κέντρο η στη μονάδα, αλλά έχει να κάνει με τα άτομα με τα οποία θα είστε στον ίδιο θάλαμα.

Μπορεί να τύχει να είναι όλοι ξηγημένοι και σωστοί και να παρατάς το smartphone κλπ και να μην το πειράζει κάνεις.

Από την άλλη μπορεί να πετύχεις έστω και ένα ποντικό στο θάλαμο σου και να πρέπει να τα έχεις όλα τριπλοκλειδωμένα.

 

Συμφωνώ μαζί σου, και θα ήθελα να προσθέσω κάτι χωρίς ίχνος ελιτισμού. Στην Αυλώνα όπως είναι γνωστό είναι πλέον οι ΔΒ και οι ΤΘ. Κατά κύριο λόγο στις ΔΒ πάνε άτομα (φυσικά έκτος από τα βύσματα) που έχουνε βγάλει κάποια σχολή και ίσως κάποιο μεταπτυχιακό κτλπ όπως και στα υπόλοιπα σώματα (ΥΓ, ΕΠ, ...), ενώ στα όπλα ΠΖ, ΤΘ, ΠΒ πηγαίνουν άτομα από όλα τα στρώματα της εκπαίδευσης ή μη. Αυτό πιστεύω έχει και ένα αντίκτυπο στο τι είδους πάστα ανθρώπους θα πετύχεις. Δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο ότι σε ένα στρατόπεδο με 300 άτομα δεν κλάπηκε τίποτα και στις μετέπειτα μονάδες μου, πάλι δεν είχε ακουστεί τίποτα τα τελευταία χρόνια το αντίθετο μάλιστα. Ενώ σε μονάδες των όπλων υπήρχαν συνεχή και επανελλημμένα κρούσματα βίας και κλεψίματος.

 

Όλα αυτά χωρίς ίχνος ελιτισμού ή σνομπαρισμού ή οτιδήποτε είναι απλά συμπεράσματα που έβγαλα από τη θητεία μου και έχοντας έρθει σε επαφή λόγο της θέσης που κατείχα με όλα τα όπλα και σώματα.

 

Ελπίζω να μην έθιξα κανένα δεν ήταν/είναι αυτός ο σκοπός μου. :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι σώμα το κέντρο της Σπάρτης..εφοδιασμού μεταφορών..βγάζει,οδηγούς,κάποιους τεχνίτες οχήματων,αρτοποιους,μάγειρες κτλ..το κέντρο είναι αρκετά καλό με αρκετό κόσμο αν και έχω να πάω από το 04..Η Σπάρτη είναι λίγο πικρά ,μικρή και Δεν πολυχωνευουν τους στραταιους αν και από Αυτους ζούνε..Γενικά είναι αρκετά υσηχα και νορμάλ..Επίσης βγάζει κάποιους χημικούς και έχει και τμήμα αλεξιπτωτιστών που μεταφέρουν οχήματα,πέφτουν μαζί τους κτλ

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι σώμα το κέντρο της Σπάρτης..εφοδιασμού μεταφορών..βγάζει,οδηγούς,κάποιους τεχνίτες οχήματων,αρτοποιους,μάγειρες κτλ..το κέντρο είναι αρκετά καλό με αρκετό κόσμο αν και έχω να πάω από το 04..Η Σπάρτη είναι λίγο πικρά ,μικρή και Δεν πολυχωνευουν τους στραταιους αν και από Αυτους ζούνε..Γενικά είναι αρκετά υσηχα και νορμάλ..Επίσης βγάζει κάποιους χημικούς και έχει και τμήμα αλεξιπτωτιστών που μεταφέρουν οχήματα,πέφτουν μαζί τους κτλ

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !

 

Ενταξει δεν θα την παντρευτουμε κιόλας τη Σπάρτη, 30 μέρες θα μείνουμε και θα φύγουμε... και αυτες τις 30 δεν νομίζω να βγουμε εξω απο το στρατοπαιδο να πάμε βολτ πχ στην πολη :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες !

 

Ενταξει δεν θα την παντρευτουμε κιόλας τη Σπάρτη, 30 μέρες θα μείνουμε και θα φύγουμε... και αυτες τις 30 δεν νομίζω να βγουμε εξω απο το στρατοπαιδο να πάμε βολτ πχ στην πολη :p

 

Θα έχετε μία έξοδο και ένα επισκεπτήριο. :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Μπήκα χτες στο stratologia.gr και είδα οτι παρουσιάζομαι Νοέμβρη στο ΚΕΕΜ Σπάρτης και ειδικά αναφέρει : Έχετε επιλεγεί Εφοδιασμου Μεταφορών !

 

Τι είναι αυτο ρε παιδές ; Απο αναζητηση που εκανα χτες ολη μερα είδα οτι απο σπαρτη βγαινουν μάγειρες , σιτιστες, αρτοποιοί κλπ ..

Εγω είμαι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ του Πολυτεχνείου , πώς με στείλανε εκει ; Τι σόι ειδικότητα μπορώ να πάρω απο εκει σχετική με το αντικείμενο μου ;

 

Να σας πω την αλήθεια περίμενα να δω κανένα Ερευνας και Πληροφορικής και ψιλοφρίκαρα.. γιατί όλοι μου οι γνωστοί εκει πήγαν σε παλαιότερες εσσο

 

Όποιος ξέρει να μου πει και γενικά τι παίζει στη Σπάρτη θα ήμουν ευγνώμων .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Το ότι βγαίνουν αρτοποιοί, μάγειρες δεν έχει να κάνει με το ότι θα παρουσιαστείς εκεί. Αν μείνεις εκεί και μετά την ορκομωσία τότε ίσως πάρεις ειδικότητα μάγειρα, αρτοποιού ή οδηγού. Μπορεί πολύ απλά να παίξει με μετάταξη και να βρεθείς και σε κανά πεζικό κοκ....

 

Τώρα σχετικά με το τι έχεις σπουδάσει και τι γνώσεις έχεις, ισχύει

, στο κέντρο ιδίως. Στην μονάδα είναι πιο πιθανό να αξιοποιηθείς κάπου και να είσαι χρήσιμος.
Link to comment
Share on other sites

Με το Καλό να πας και να μας πεις εντυπώσεις..Και πόσα άτομα σειρά είσαστε Γιατί εμείς δεν έχουμε ούτε έναν στρατευσιμο!!!χαιρετίσματα στα παγώνια...έχει πολύ καλό κψμ να ξέρεις

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...