Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια και τη συμπαρασταση,αιντε να φυγει αυτο το βαρος απο πανω μου να τελειωνουμε
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα προστίματα ισχύουν για 20 έτη και μπορεί να σου έρθουν και αναδρομικά και με τόκους στην εφορία και να μπλέξεις να βρείς το δίκιο σου στα δικαστηρια.

Δεν είναι η πρώτη φορά,και ειδικα με τον Στρατό που χρεώνουν τα πάντα....παλαιότερα δεν σε άφηναν να απολυθείς αν δεν ξοφλήσεις .:!:

 

Έχω ρωτήσει στη στρατολογία στο Ρουφ δύο φορές (μία όταν πήρα το πτυχίο και μετά όταν έκοψα τελικά την αναβολή) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον προσκομίσεις το πτυχίο που πήρες κατά τη διάρκεια της αναβολής.

Τί να σου πω από εκεί και πέρα, δε με απασχολεί και ιδιαίτερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ξερει κανεις τιποτα για το μεσολογγι παρουσιαζομαι 18 αυγουστου!!!

σαν ολα τα κεντρα,γενικοτερα ολα τα κεντρα του πεζικου ειναι χυμα..εξαρταται καθε φορα απο τις ορεξεις που εχουν ο μονιμοι.

τιποτα χαλαρα θα περασεις.

οσο για το Μεσολογγι ειναι μια μικρη πολη που δεν σου προσφερει τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

"Κεπικαριος" μπορει να ειναι "χυμα" αλλα εχεις δουλεια και τυπικοτητα.

για εμενα η καλυτερη ειδικοτητα..για "Ιωταδες ειναι Γραφεας και να πας σε Αποθηκη εφοδιασμου η το αλλο που δεν θυμαμαι ειναι η αποθηκη που παιρνεις ρουχα-κουβερτες-οπλισμο.

εγω εκανα 19 μηνο...και ημουν Ιωτα 4 παθολογικο (κομμενο τενοντα δαχτυλου) αλλα τις σκοπιες τις εκανα οταν χρειαζοτανε.και ολη μου η θητεια ηταν σε ενα γραφειο εφοαδιασμου οταν ημουν στον εβρο και εβγαινα για ψωνια 2 φορες την εβδομαδα και ειχα και τα "τυχερα" μου.

 

Όλα σχετικά είναι. Αν πας σε αποθήκη και τύχει να αλλάζει λοχαγό ο λόχος σου, την πάτησες αγρίως. (γιατί γίνεται καταμέτρηση και της καρφίτσας κατά την παράδοση-παραλαβή).

Με λίγα λόγια, αν δεν είσαι ΤΟ χοντρό βύσμα,πάντα θέλει και τύχη.

Αλλά η τύχη δεν βοηθάει τα βύσματα. Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον...:O:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι. Αν πας σε αποθήκη και τύχει να αλλάζει λοχαγό ο λόχος σου, την πάτησες αγρίως. (γιατί γίνεται καταμέτρηση και της καρφίτσας κατά την παράδοση-παραλαβή).

Με λίγα λόγια, αν δεν είσαι ΤΟ χοντρό βύσμα,πάντα θέλει και τύχη.

Αλλά η τύχη δεν βοηθάει τα βύσματα. Έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον...:O:O

μου μιλας για μια περιπτωση που συμβαινει μια στις τοσες.

κι εγω πετυχα αναλογη κατασταση και 1 βδομαδα τρεχαμε.σιγα το πραγμα..μετα εισαι σε χυμα κατασταση.βεβαια στον στρατο θα χρειαστει να "τρεξεις" και ενα διαστημα,σκοπος ειναι να γλιτωνεις τις αγγαριες και γενικοτερα να περνας απαρατηρητος.

εγω ετσι ενιωθα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μου μιλας για μια περιπτωση που συμβαινει μια στις τοσες.

κι εγω πετυχα αναλογη κατασταση και 1 βδομαδα τρεχαμε.σιγα το πραγμα..μετα εισαι σε χυμα κατασταση.βεβαια στον στρατο θα χρειαστει να "τρεξεις" και ενα διαστημα,σκοπος ειναι να γλιτωνεις τις αγγαριες και γενικοτερα να περνας απαρατηρητος.

εγω ετσι ενιωθα!

 

Επειδή μου είχε τύχει και εμένα, γι αυτό το έγραψα.

Δεν ξέρω πόσο σπάνιο είναι. Οι μεταθέσεις είναι συχνές.

Εγώ, μόνο απαρατήρητος δεν ήμουν.

Σε μια βδομάδα με ήξερε ολόκληρο τάγμα. Ήμουν γραφέας στο 1ο γραφείο.

Φυσικά, όχι λόγω βύσματος, άλλωστε δεν μου άρεσε καθόλου , αλλά ήμουν από τους ελάχιστους εκεί μέσα που ήξερα γραφή και ανάγνωση:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

την "πατησες" γιατι ηξερες απο γραμματα που λεμε...

τα γραφεια μεσα στο διοικητηριο ειναι χαλια..ειδικα το 1ο που εχεις και ευθυνες και συνεχεια γραψιμο.αλλα και παλι εχεις αλλες καβαντζες..εχω κανει κι'εγω καποιο καιρο εκει..συνηθως οταν επαιρναν αδεια ο γραφες και πηγαινα εγω.μαλιστα ειχα "καβαντζωθει" και αδεια..γιατι εκει μεσα ηταν ολα τα πειμπουκ..μπορουσες να επεμβεις σε οτι θελεις.και τοτε που σου λεω δεν υπηρχε υπολογιστης,μαλλον υπηρχε ενας με windows 95 και τον ειχαμε για διακοσμητικο ρολο.παντως ειχε πλακα...και οταν το ταγμα εφευγε για ασκηση και καθοσουνα με προσωπικο αφαλειας...κανα δοκιμο...η κανα αρχιλοχια..χοντρο..περναγες ζαχαρη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σαν ολα τα κεντρα,γενικοτερα ολα τα κεντρα του πεζικου ειναι χυμα..εξαρταται καθε φορα απο τις ορεξεις που εχουν ο μονιμοι.

τιποτα χαλαρα θα περασεις.

οσο για το Μεσολογγι ειναι μια μικρη πολη που δεν σου προσφερει τιποτα.

 

Ωραιος ευχαριστω για την πληροφοριση!!!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά ανέφερες , πλεον οι Ι3-Ι4 προβλέπεται να κάνουν κανονικά ελαφριές ή δευτερεύουσες σκοπιές (πχ εσωτερικών χώρων όπως αποθήκη κλπ) όταν χρειάζεται.

 

Ο κανονισμός αναφέρει πως ΜΟΝΟ περίπτωση έκτακτης ανάγκης (εμπλοκή δηλαδή ή σε περίοδο άσκησης) οι άοπλοι μπορούν να κάνουν σκοπιά όπως οι ένοπλοι ΧΩΡΙΣ να φέρουν όπλο αλλά με την προβλεπόμενη εξάρτυση + κράνος.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

την "πατησες" γιατι ηξερες απο γραμματα που λεμε...

τα γραφεια μεσα στο διοικητηριο ειναι χαλια..ειδικα το 1ο που εχεις και ευθυνες και συνεχεια γραψιμο.αλλα και παλι εχεις αλλες καβαντζες..εχω κανει κι'εγω καποιο καιρο εκει..συνηθως οταν επαιρναν αδεια ο γραφες και πηγαινα εγω.μαλιστα ειχα "καβαντζωθει" και αδεια..γιατι εκει μεσα ηταν ολα τα πειμπουκ..μπορουσες να επεμβεις σε οτι θελεις.και τοτε που σου λεω δεν υπηρχε υπολογιστης,μαλλον υπηρχε ενας με windows 95 και τον ειχαμε για διακοσμητικο ρολο.παντως ειχε πλακα...και οταν το ταγμα εφευγε για ασκηση και καθοσουνα με προσωπικο αφαλειας...κανα δοκιμο...η κανα αρχιλοχια..χοντρο..περναγες ζαχαρη.

 

Δεν λέω, είχε και τα καλά του,με εξαίρεση ότι έμπαινα στο γραφείο το πρωί στις 6 και έβγαινα ξανά το απόγευμα στις 5 - 5μιση.

Τα καλά ήταν ότι δεν έκανα υπηρεσίες στο λόχο (μα τίποτα απολύτως) και γενικά ήμουν σεβαστό πρόσωπο:p γιατί όλοι με παρακαλούσαν για πληροφορίες:ninja: (πόσες φυλακές έχουν γραφτεί κλπ κλπ).

Πραγματικά δεν μου την έλεγε κανένας, ούτε δόκιμος, ούτε καν υπαξιωματικός. Σε όλους, λίγο πολύ ήμουν κάπου χρήσιμος.

 

Τιμητική πήρα μόλις 5 μέρες (αλλού έχω ακούσει τρελά ποσά).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός αναφέρει πως ΜΟΝΟ περίπτωση έκτακτης ανάγκης (εμπλοκή δηλαδή ή σε περίοδο άσκησης) οι άοπλοι μπορούν να κάνουν σκοπιά όπως οι ένοπλοι ΧΩΡΙΣ να φέρουν όπλο αλλά με την προβλεπόμενη εξάρτυση + κράνος.

 

O κανονισμός έχει αλλαξει χρόνια,υπάρχει πλεον διαχωρισμός Ι3 με ή χωρίς όπλο,Ι3-Ι4 ελαφρών υπηρεσιών ανά περίπτωση, και απλό Ι4 (που συνήθως είναι το άοπλο αλλά δίνεται πλέον πολύ δύσκολα για περιπτώσεις πχ κάποιος να είναι ψιλοψυχοπαθής,σχεδόν τυφλός κλπ) .... Ομως όλα φαίνονται πως τηρούνται στην πράξη,άσχετα τον κανονισμό .Αν εσένα δεν σου έτυχε ,δεν σημαίνει δεν γίνεται ή δεν ισχύει....(ρώτα και αυτούς που υπηρετούσαν στην κριση των Ιμίων σε μάχιμες μονάδες)-Εξαλλου σκοπιά χωρίς όπλο δεν έχει νόημα στον Στρατό,δεν είσαι security σε κατάστημα :lol:

 

Επίσης στις παραπάνω κατηγορίες ,άσχετα αν υπηρετήσεις τελικά χωρίς ποτέ να πιάσεις όπλο,αν σε καλέσουν επίστρατο μετά την θητεία σου,κάνεις κανονικά βολές,στιβο μάχης κλπ προβλεπόμενα παρόμοια της βασικής εκπαίδευσης .Οταν υπάρχουν ανάγκες ατόμων στο Στρατό λόγω υπογεννητικότητας,μη προσλήψεων μόνιμων κλπ, οι διαχωρισμοί μειώνονται και θα μειώνονται......

 

Έχω ρωτήσει στη στρατολογία στο Ρουφ δύο φορές (μία όταν πήρα το πτυχίο και μετά όταν έκοψα τελικά την αναβολή) και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον προσκομίσεις το πτυχίο που πήρες κατά τη διάρκεια της αναβολής.

Τί να σου πω από εκεί και πέρα, δε με απασχολεί και ιδιαίτερα.

 

Προφανώς έκοψες την αναβολή στα χρονικά πλαίσια που προβλέπονται (από την αναβολή σου), και δικαιολόγησες γιατί το έκανες (πήρες πτυχίο), οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω κοψει την αναβολη 25 ιουλιου...μου παν μπενω νοεμβρη,ποτε περιπου θα μου ερθει το χαρτι?
Link to comment
Share on other sites

Eνα μηνα νωρίτερα έρχεται συνήθως.

Mπορείς όμως να ρωτήσεις σχετικά στην Στρατολογία,για να προγραμματίσεις τον χρόνο σου σχετικά σε οτί θες να κάνεις..

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στρατό είχα ακούσει οτι σε κάποια στρατόπεδα -λόγω έλλειψης προσωπικού- οι γιωτάδες έκαναν περίπολο με φτυάρι και κασμά :lol:

 

Φαντάζομαι σκηνικό:

Περίπολο προς εχθρό: "Αλτ! Αλτ γιατί θα σου φέρω το φτυάρι στο κεφάλι" :lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στρατό είχα ακούσει οτι σε κάποια στρατόπεδα -λόγω έλλειψης προσωπικού- οι γιωτάδες έκαναν περίπολο με φτυάρι και κασμά :lol:

 

Φαντάζομαι σκηνικό:

Περίπολο προς εχθρό: "Αλτ! Αλτ γιατί θα σου φέρω το φτυάρι στο κεφάλι" :lol:

αυτα ειναι ψεμματα.και αμα εχει γινει..ειναι ενα κακο καψωνι :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από ραδιο Αρβύλα στο Στρατό,άλλο τίποτε:p

 

Oι Γιωταδες κάνουν υπηρεσίες (και αγγαρίες ) ανάλογα τι έχουν από θέμα υγείας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

αν και περιμενα με τα λεγομενα του στρατολογικου γραφειου θεσσαλονικης οτι επειδη υπηρχε αυξημενη προσελευση για καταταξη οτι πολλοι απο μας μπορει να πανε νοεμβρη το χαρτι ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα και παρουσιαζομαι στην θηβα στις 17 αυγουστου κανεις απο θεσσαλονικη?

καλη θητεια να εχουμε παιδια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

αν και περιμενα με τα λεγομενα του στρατολογικου γραφειου θεσσαλονικης οτι επειδη υπηρχε αυξημενη προσελευση για καταταξη οτι πολλοι απο μας μπορει να πανε νοεμβρη το χαρτι ηρθε την προηγουμενη εβδομαδα και παρουσιαζομαι στην θηβα στις 17 αυγουστου κανεις απο θεσσαλονικη?

καλη θητεια να εχουμε παιδια

 

Τεραστιο στρατοπεδο με κακες συνθηκες υγιεινης. Την ανηφορα μετα την εισοδο ακομα την θυμαμαι. Απιστευτη ταλαιπωρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με ότι γνωρίζω,το Πυροβολικό γενικά ,έχει γίνει Τεθωρακισμένα σε πολλά (και στις Μονάδες) και όχι μόνο σε θέματα υγιεινής....

 

Επίσης οι έξοδοι του ΚΕΠΒ στην Θήβα από πέρσι έχουν περιοριστεί σημαντικά,και διαμαρτύροντια οι καταστηματάρχες της περιοχής:cry:

Link to comment
Share on other sites

Υπηρεσίες ,ασκήσεις αλλά το χειρότερο αγγαρείες από αντιγόπινκ μέχρι γυαλίσματα όπλων (πυροβόλων) ....οι επαγγελματίες κάθονται και σου δίνουν διαταγές......δεν έχεις χρόνο ούτε για ξύρισμα.

 

Στις Μονάδες παίζουν πλέον υπηρεσίες και σε πολλά φυλάκια (λόχος ,διμοιρία) σε υποστήριξη Πεζικού (περιλαμβάνει και Τεθωρακισμένα).Είναι οι νέες μικτές μονάδες που έχουν γίνει παντού με την αναδιοργάνωση του Στρατού, (παλιά παρόμοιες ήταν μόνο αυτές οι προκάλυψης στον Εβρο) και υπάγονται σε σχηματισμούς τύπου Συντάγματος (ή Τακτική διοίκησης) .

 

Στις μικτές Μονάδες διοικητής τυγχάνει να είναι από οποιοδήποτε όπλο ή όποιος είναι αρχαιότερος,και δίνει διαταγές στον κάθε διμοιρίτη (πχ Πυροβολικου) σχετικά ,και φυσικά μιλάμε για μαχιμότητα,γιατί κεντρικές διαταγές δεν δίνονται από τις Μονάδες που ανήκεις, αλλά από την Τακτική διοίκηση .Ως τώρα την έχουν γλυτώσει οι Διαβιβάσεις (που θεωρείται όπλο) να πηγαίνουν σε τέτοια φυλάκια, γιατί βάζουν διαβιβαστές από τα άλλα όπλα .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Κυπρο αυτα τα περασα.. Αλλα επειδη δεν ειχαμε ΕΠΟΠ. Αλεξανδρουπολη ενα μηνα κοιταγαμε τους ΕΠΟΠ να δουλευουν και τους διναμε κανα κατσαβιδι. ;) Πριν κανα 2 χρονια αυτα.
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Στην θηβα λογω εκτασης του στρατοπεδου παιζει αρκετη αγγαρεια

 

Μετά τις περσινές φωτιές περιφερειακά της Θήβας που έκαψε και δέντρα του Στρατοπέδου,έχει πολύ αποψίλωση και επισκευές :X

Επίσης υπάρχει και το πρόβλημα νερού στην περιοχή....

 

 

Κυπρο αυτα τα περασα.. Αλλα επειδη δεν ειχαμε ΕΠΟΠ. Αλεξανδρουπολη ενα μηνα κοιταγαμε τους ΕΠΟΠ να δουλευουν και τους διναμε κανα κατσαβιδι. ;) Πριν κανα 2 χρονια αυτα.

 

Ετυχε και επεσες στην πρακτική εκπαίδευση των ΕΠΟΠ που γίνεται στις Μονάδες ,και όχι σε κέντρα εκπαίδευσης,και πρέπει να το κάνουν γιατί υποχρεώνονται.

 

Φυσικά το ίδιο μπορεί να γίνει παντού,όπως και γενικά να πέσεις σε σωστά άτομα ή σε καλή Μονάδα και υπομονάδα ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...