Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

Γιατί να μην ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχίτερα;

Βέβαια, εσύ αποφασίζεις.

 

Το σκεφτόμουν γιατί τον τελευταίο μήνα είμαι για πρακτική στη Γερμανία και μου έκαναν πρόταση να μείνω για να δουλέψω κανονικά. Εγώ βέβαια από την αρχή είχα στο μυαλό μου όταν τελειώσω, να επιστρέψω για να πάρω το πτυχίο και να φύγω φαντάρος. Να ξεμπερδέψω, όπως λες κ εσύ και να έχω περισσότερη ευελιξία. Προς το παρόν λοιπόν μένω στις σκέψεις...

 

Και δεν θα υπήρχε και λόγος να το κάνουν γιατί, όπως απάντησαν και άλλοι πριν από εμένα, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να διακόψεις την αναβολή σου τελειώνοντας τις σπουδές. Μπορείς να την κρατήσεις κανονικά και με το νόμο μέχρι το τέλος.

 

Αυτό είναι που με απασχολούσε κυρίως. Νόμιζα ότι εφόσον μου έδωσαν αναβολή για σπουδές, θα πρέπει όταν πάψει να ισχύει η αιτία να τους ενημερώσω και να καταταγώ!

Οι πληροφορίες σας ήταν κατατοπιστικότατες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το σκεφτόμουν γιατί τον τελευταίο μήνα είμαι για πρακτική στη Γερμανία και μου έκαναν πρόταση να μείνω για να δουλέψω κανονικά. Εγώ βέβαια από την αρχή είχα στο μυαλό μου όταν τελειώσω, να επιστρέψω για να πάρω το πτυχίο και να φύγω φαντάρος. Να ξεμπερδέψω, όπως λες κ εσύ και να έχω περισσότερη ευελιξία. Προς το παρόν λοιπόν μένω στις σκέψεις...

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να δεχτείς το offer που σου έκαναν και να μείνεις για δουλειά. Όταν με το καλό αποφασίσεις να επιστρέψεις στην Ελλάδα, τότε αρχίζει να σε απασχολεί και ο στρατός.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το πιστοποιητικό τύπου Α, ναι, και δυστυχώς μόνο από εκεί. Αν ανήκεις στο στρατολογικό γραφείο Θεσσαλονίκης, δεν μπορείς να το αιτηθείς στο Ρουφ, για παράδειγμα. Πρέπει ή να πας ο ίδιος, ή να το παραγγείλεις μέσω του 1502. Θα βγει την επόμενη ημέρα και μπορεί να πάει να το παραλάβει ένας γνωστός σου και να σου το στείλει.

 

Ένα μπλε κ###χαρτο είναι, που παρέχεται για κάθε νόμιμη (sic) χρήση.

 

Ανήκω στο στρατολογικό γραφείο Ν.Πέλλας, η έδρα του στρατολογικού γραφείου είναι στην Έδεσσα, 35χλμ. από τον τόπο καταγωγής μου που πηγαίνω μόνο 2-3 φορές το χρόνο. :wacko: Μέσω ΚΕΠ δε μπορούμε να πάρουμε χαρτί (1564);

 

ΕΔΙΤ: Τσακ-τσακ έγινε η αίτηση έκδοσης πιστοποιητικου τηλεφωνικά από το 1564. KEΠ rulezz. :cool:

 

πωπω τι με θυμισατε τωρα..εγω ανοικω στο στρατολογικο της λαρισας..και οταν πηγα να κανω την μεταταξη μου ειπαν ελα σε 2 μερες! φρικαρα! γιατι ειχα ξεκινησει πολυ πρωι για λαρισα και δεν υπηρχε περιπτωση να ξαναπαω.ευτυχως ηταν ενας καλος αναπληρωματικος καποιου (δεν θυμαμαι) και τον ειπα οτι δυσκολα να ξαναρθω. παρολαυτα με βοηθησε και σε 1 ωρα το ειχα:D

η πλακα ειναι οτι το επιθετο μου το εχουν καποιοι καλοι στρατιωτικοι απ'οσο καταλαβα.. και στο πεζικο και στην αεροπορια! σε αλλους ελεγα ναι εχουμε συγγενεια σε αλλους στην αεροπορια τους ελεγα ειναι σμηναρχος!:lol:

 

αλλα περα απο την πλακα, αυτο το πιστοποιητικο του τυπου Α μου το ζητησαν απο τον οαεδ..παλι η ιδια διαδικασια ειναι? να παω και να περιμενω? και πειτε μου αν εχει ημ/νια ληξης οπως καθε δημοσιο εγγραφο (3μηνες). ξερει κανεις?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αλλα περα απο την πλακα, αυτο το πιστοποιητικο του τυπου Α μου το ζητησαν απο τον οαεδ..παλι η ιδια διαδικασια ειναι? να παω και να περιμενω? και πειτε μου αν εχει ημ/νια ληξης οπως καθε δημοσιο εγγραφο (3μηνες). ξερει κανεις?

 

Το πιστοποιητικό τύπου Α αναφέρεται σε γεγονότα του παρελθόντος, τα οποία προφανώς δεν γίνεται να αλλάξουν. Δεν είναι τπτ ιδιαίτερο, απλώς αναφέρει ότι υπηρέτησες, σε ποιες ακριβώς μονάδες, τι καθήκοντα είχες εκεί και πόσο έκατσες στην καθεμία.

 

Δε νομίζω να παύει να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας για/απο δορισκο 12η εμα? Ακουσα παλουκι για τους ενοπλους τεθωρακισμενους?

 

Τωρα ειμαι στην σεττηλ και ειναι πολυ καλα, αλλα μαλλον θα προσγειωθουμε ασχημα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ασχημα φιλε στη 12η....ημουν στον 31ΛΔΒ που ειναι διπλα. με παιδια απο τη 12η βλεπομουν καθε μερα που ερχοντουσαν να παρουν την αλληλογραφια τους. επισης με 7-8 παιδια απο την ΕΜΑ περασα μαζι ΛΥΒ. πολυ παλουκι μοναδα... μακρυα απο εκει αν μπορεις. αν εχεις καλο βυσμα, βαλε (αν μπορει) να σε στειλει με αποσπαση στο Λοχο Στρατηγειου της 31Μ/Κ ταξιαρχιας. ειχα πολλα παιδια απο την 12η ΕΜΑ που ηταν με αποσπαση στον ΛΣ. εκει ειναι ζαχαρη. προσπαθησε να αποφυγεις την ΕΜΑ.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RaZoR333 εχεις ακουσει αυτο που λενε...''καλυτερα Βαγδατη παρα στην 12ατη''??:lol:

Ε...αυτο τα λεει ολα....;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κρις αυτο ηθελα να γραψω αλλα ειπα να μην τον τρομοκρατησω τοσο....λολ!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η υφή της είδησης ταιριάζει στο παρόν θέμα .....

 

http://www.zougla.gr/news.php?id=8699

 

Έχουμε 131 κρούσματα φαντάρων που νοσηλεύτηκαν από τσιμπήματα τσιμπουριών στην παραμεθόριο την στιγμή που σε αυτές τις περιοχές υπάρχει το θανατηφόρο τσιμπούρι που προκαλεί θάνατο- ευτυχώς προς το παρόν δεν έχει τσιμπηθεί από αυτό λένε κανένας φαντάρος... άραγε για πόσο ακόμα, πριν θρηνήσουμε θύματα;

 

Μηδέν ενδιαφέρον για τους στρατευμένους (αλλά όταν δεν είναι τα "παιδιά μας" ποίος νοιάζεται από τους υψηλόβαθμους, χα!) , κρίμα :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Μηδέν ενδιαφέρον για τους στρατευμένους, κρίμα :(

 

Δεν τα λες σωστά φίλε μου. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Θα σου πω εγώ πώς είναι. Ναι, το ενδιαφέρον ειναι μηδέν για τους στρατευμένους, αλλά όχι για όλους, μόνο για όσους δεν έχουν βύσμα για να καβατζωθούν.

 

:)

 

ΕΝΤΙΤ: Βλέπω το πρόλαβες και εσύ με την τροποποίησή σου ;)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ασχημα φιλε στη 12η....ημουν στον 31ΛΔΒ που ειναι διπλα. με παιδια απο τη 12η βλεπομουν καθε μερα που ερχοντουσαν να παρουν την αλληλογραφια τους. επισης με 7-8 παιδια απο την ΕΜΑ περασα μαζι ΛΥΒ. πολυ παλουκι μοναδα... μακρυα απο εκει αν μπορεις. αν εχεις καλο βυσμα, βαλε (αν μπορει) να σε στειλει με αποσπαση στο Λοχο Στρατηγειου της 31Μ/Κ ταξιαρχιας. ειχα πολλα παιδια απο την 12η ΕΜΑ που ηταν με αποσπαση στον ΛΣ. εκει ειναι ζαχαρη. προσπαθησε να αποφυγεις την ΕΜΑ.

 

Βασικα ειμαι αοπλος και θα παρω και ττηλ ειδικοτητα, οποτε δεν το σκεφτομουν τοσο το βυσμα, αλλα αν ειναι τοσο χαλια θα προσπαθησω να την κανω τωρα που εχω και χρονο μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous katarxin....parousiastika sthn tripolh sto 11 SP stis 11 augoustou 2008 opou kai briskomai akoma,pernw atomiko filo poreias thn deutera logo parelaseis kai 8a parw 5 meres timitikh adeia. H meta8esh moy einai....Polybolitis ( h pirobolitis den 8ymame akribos ...nomizw polyboliths ) sto 543 TE sthn KW....8elw na mou pei opios kserei an einai kala ekei to 543 sthn KW h xalia kai genika ti akribos einai auth h eidikotita pou pira...einai dyskolh h oxi ? genika 8elw liges plirofories geia ola.

 

Thanks

PS.....Perimenw apantiseis oso pio grhgora ginete paidia....euxaristw

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου πω ψέματα...το 543 TE είναι αυτό που λέμε μαύρο στρατόπεδο...
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Perimenw perisoteres plirofories gia to stratopedo kai gia thn eidikotita mou parakalw...Akousa oti ton semptembrio alakse dihkith kai oti pezei na einai kalitera gia peite mou perimenw analitikes plirofories ...katalabenete to anxos mou.....

 

( Den me niazei na kanw sinexeia skopies ...den goustarw na trexw ka8e mera sta oroi kai sta bouna )

 

diabaste kai to proto mou mnm kai dwste mou apantiseis .

Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια μου ΓΡΑΨΤΕ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΤΣΙ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ωραια συγνωμη τοτε.απλα περιμενω απαντισεις στις ερωτισεις που εκανα.

O μόνος τρόπος να πάρεις απαντήσεις στις ερωτήσεις που έκανες είναι να υπάρχει κάποιος να ξέρει να σου απαντήσει.

 

Και πάλι θα πρέπει να είσαι επιφυλακτικός με ό,τι διαβάζεις...

 

Ενδεικτικά όμως, καλό θα είναι να μην έχεις άγχος για τον στρατό, σαν γενική αρχή και ειδικότερα, όσο μαύρο και να είναι το στρατόπεδο, δεν πρόκειται να σε φάει κανείς. Σε χρειάζονται για να φυλάξεις σκοπιές.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous katarxin....parousiastika sthn tripolh sto 11 SP stis 11 augoustou 2008 opou kai briskomai akoma,pernw atomiko filo poreias thn deutera logo parelaseis kai 8a parw 5 meres timitikh adeia. H meta8esh moy einai....Polybolitis ( h pirobolitis den 8ymame akribos ...nomizw polyboliths ) sto 543 TE sthn KW....8elw na mou pei opios kserei an einai kala ekei to 543 sthn KW h xalia kai genika ti akribos einai auth h eidikotita pou pira...einai dyskolh h oxi ? genika 8elw liges plirofories geia ola.

 

Thanks

PS.....Perimenw apantiseis oso pio grhgora ginete paidia....euxaristw

 

καλησπέρα φίλε μου. Για το στρατόπεδο δεν ξέρω, αν και δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα. Πάνως να ξέρεις ότι το πόσο μαύρο είναι ένα στρατόπεδο καθορίζεται από πολλούς παράγοντες. Για την ειδικότητα τώρα, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο απλά αντί για g3-a3/a4 θα παρεις το hk11 που ειναι πιο βαρυ.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειμαι αοπλος και θα παρω και ττηλ ειδικοτητα, οποτε δεν το σκεφτομουν τοσο το βυσμα, αλλα αν ειναι τοσο χαλια θα προσπαθησω να την κανω τωρα που εχω και χρονο μπροστα μου.
αμα παρεις ειδικοτητα τηλεφωνητη ετοιμασου να μαζευεις τηλεφωνικες καμπανες απο τον υποδιοικητη της ταξιαρχιας. εφυγε ενας Σχης (ΤΘ) και ηρθε αλλος παλι ΤΘ!!!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω... Ξερετε μήπως τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αναβολή???
Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω... Ξερετε μήπως τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αναβολή???

 

Δες ΕΔΩ φίλε ... κάτω στην σελίδα έχει όλες τις περιπτώσεις!;)

Link to comment
Share on other sites

geia sas.perasa periodeuon 2/2008.pote tha mpw peripou??akouw gia fevrourio ktl.opios gnorizei as mou pei!

 

Καταρχήν γράφε ΕΛΛΗΝΙΚΑ. :)

 

2/2008 είναι η δεύτερη από τις τέσσερεις σειρές του έτους. Αρχές Μαΐου θα μπεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...