Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε περίπτωση που μου προτείνουν να κανω εγχείρηση εκεί να δεχτώ η να το αφήσω;;Ειναι καλύτερα τα στρατιωτικά νοσοκομεία απο τα δημόσια;;Ειναι και ανάλογα τον γιατρό βέβαια...γλυτώνω κατι όσον αφορά τη θητεία η θα μου δώσουν καμια αναβολή;;Γιατι ξερω οτι χρειάζομαι φυσιοθεραπείες μετα και κάποιο διάστημα μέχρι να επανέλθω και δεν θέλω να πάρω κάποια αναβολή!!

 

ManoloG3 Δεν έχεις και άδικο..... :D

 

Τα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι πάρα πολύ καλά. Καλά, δεν ξέρω σε σύγκριση π.χ. με το Υγεία, αλλά τουλάχιστον με τα δημόσια είναι πραγματικά πολύ καλά.

Αλλά φυσικά εννοείται πως παίζει ρόλο και ο γιατρός. Αν του μιλήσεις και τον εμπιστευτείες, εγώ θα σου πρότεινα να την κάνεις την επέμβαση σε στρατιωτικό.

 

 

Οσο για το θέμα της αποθεραπείας, αυτό που ξέρω εγώ είναι πως δικαιουσαι ένα συγκεκριμένο αριθμό ημερών ειδικής άδειας (15 αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί είναι πάντως σίγουρα) και αν τον υπερβείς τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις από τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούσαι και αν και πάλι δε φτάνουν τότε τις υπηρετείς μετά την ημερομηνία που κανονικά θα απολυόσουν.

 

π.χ. αν ο γιατρός σου πει ότι πρέπει να πάρεις άδεια 30 μέρες και εσύ έχεις 10 μέρες κανονικής άδειας και 15 ειδικής άδειας, τότε θα υπηρετήσεις 5 μέρες παραπάνω από ότι κανονικά.

 

Η εξαίρεση σε αυτό είναι αν η αναρρωτική άδεια αφορά τραυματισμό στο στρατόπεδο και η Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) σε δικαιώσει (βρουν δηλαδή ότι δεν έφταιγες εσύ γι'αυτό).

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι πάρα πολύ καλά. Καλά, δεν ξέρω σε σύγκριση π.χ. με το Υγεία, αλλά τουλάχιστον με τα δημόσια είναι πραγματικά πολύ καλά.

Αλλά φυσικά εννοείται πως παίζει ρόλο και ο γιατρός. Αν του μιλήσεις και τον εμπιστευτείες, εγώ θα σου πρότεινα να την κάνεις την επέμβαση σε στρατιωτικό.

 

 

Οσο για το θέμα της αποθεραπείας, αυτό που ξέρω εγώ είναι πως δικαιουσαι ένα συγκεκριμένο αριθμό ημερών ειδικής άδειας (15 αν θυμάμαι καλά, κάπου εκεί είναι πάντως σίγουρα) και αν τον υπερβείς τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις από τις ημέρες κανονικής άδειας που δικαιούσαι και αν και πάλι δε φτάνουν τότε τις υπηρετείς μετά την ημερομηνία που κανονικά θα απολυόσουν.

 

π.χ. αν ο γιατρός σου πει ότι πρέπει να πάρεις άδεια 30 μέρες και εσύ έχεις 10 μέρες κανονικής άδειας και 15 ειδικής άδειας, τότε θα υπηρετήσεις 5 μέρες παραπάνω από ότι κανονικά.

 

Η εξαίρεση σε αυτό είναι αν η αναρρωτική άδεια αφορά τραυματισμό στο στρατόπεδο και η Ένορκη Διοικητική Εξέταση (ΕΔΕ) σε δικαιώσει (βρουν δηλαδή ότι δεν έφταιγες εσύ γι'αυτό).

 

 

Δεν ξερω να σου πω ποσες μερες δικαιουσαι για αναρωτικη πια, εγω παντως εχω κανει εγχειρηση μεσα (αλεξανδρουπολη) το 2000 και 424 απλη επεμβαση.Στην αλεξανδρουπολη εξαντλησα ολη την αναρρωτικη και μετα στην επεμβαση στο 424 πηγαινα στο φρουραρχειο και με εβγαζε ελευθερος υπηρεσιας μη δυνατης μετακινησεως.Αν θυμαμαι καλα τοτε ειχα δικαιωμα 3 φορες απο 4 μερες.Αυτο δεν γραφεται ως αδεια και καθεσαι σπιτι σου.Επισης για τα νοσοκομεια ειναι τα καλυτερα με κορυφαιους γιατρους και το λεω εκ πειρας μιας και εξεταζομουν εκει λογω πατερα στρατιωτικου

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα στρατιωτικα νοσοκομεια ειναι μυθος αλλα δεν ειναι του παροντος η αναλυση.

Να ξερεις οτι αν χειρουργηθεις υπαρχει το ενδεχομενο να σου δωσουν αναβολη αν ειναι κατι σοβαρο γιατι οι μερες της αναρωτικης

που δικαιουσαι ειναι μεχρι 20 απο εκει και περα τις υπολοιπες τις υπηρετεις κανονικα.

Επιπλεων δεν ξερω κατα ποσο σε ενδιαφερει πιθανων να αλλαξει και τιο Ι της ικανοτητας σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές!!!Σημερα μετα απο 9 μέρες στο κέντρο ορκίστηκα και πήρα 5ημερη άδεια :)
Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 ημέρες στο κέντρο; :Ο

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 9 ημέρες στο κέντρο; :Ο

Στο κέντρο έμαθα τι σημαίνει να μην αντέχεις άλλο να κάθεσαι...να βαριέσαι,πως το λένε(εκτός απο 2-3 μέρες που κάναμε πρόβα για ορκομωσια).Στην μονάδα δυστυχώς θα είσαι αλλιως.Αν είσαι πχ 5 μέρες αξύριστος θα φας καμπάνα,αν έχεις γυαλίσει τις αρβύλες 2 φορές στις 9 μέρες θα φας καμπάνα,αν περνάς μπροστά απο ανώτερους στον δρόμο και δεν τους δίνεις σημασία θα φας καμπάνα...εδω δεν υπήρξε ούτε παρατήρηση για όλα αυτα.Και τις αρβύλες τις γυάλισα για μένα,δεν μου είπε κανεις!Αυτα...οσο για για τις 9 μέρες είναι λόγω Πάσχα για να μπούμε γρηγορα στην μονάδα για να φύγουν οι αλλοι με άδειες...κατι τέτοιο παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο έμαθα τι σημαίνει να μην αντέχεις άλλο να κάθεσαι...να βαριέσαι,πως το λένε(εκτός απο 2-3 μέρες που κάναμε πρόβα για ορκομωσια).Στην μονάδα δυστυχώς θα είσαι αλλιως.Αν είσαι πχ 5 μέρες αξύριστος θα φας καμπάνα,αν έχεις γυαλίσει τις αρβύλες 2 φορές στις 9 μέρες θα φας καμπάνα,αν περνάς μπροστά απο ανώτερους στον δρόμο και δεν τους δίνεις σημασία θα φας καμπάνα...εδω δεν υπήρξε ούτε παρατήρηση για όλα αυτα.Και τις αρβύλες τις γυάλισα για μένα,δεν μου είπε κανεις!Αυτα...οσο για για τις 9 μέρες είναι λόγω Πάσχα για να μπούμε γρηγορα στην μονάδα για να φύγουν οι αλλοι με άδειες...κατι τέτοιο παίζει!

 

Καλά γι'αυτά που αναφέρεις μην ορκίζεσαι κιόλας :rolleyes: :rolleyes: :lol:

 

Ναι ξέχασα ότι παίζει και το Πάσχα στη μέση :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά γι'αυτά που αναφέρεις μην ορκίζεσαι κιόλας :rolleyes: :rolleyes: :lol:

 

Ναι ξέχασα ότι παίζει και το Πάσχα στη μέση :happy:

Δεν ξερω γενικά τι παίζει στις μονάδες αλλα στο κέντρο αλλιως τα περίμενα και αλλιώς τα βρήκα....ειδικα αφου ήταν μονο 9 μέρες περίμενα πολυ εκπαίδευση να μάθουμε τα βασικά αλλα δεν ρίξαμε ούτε βολή!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γενικά τι παίζει στις μονάδες αλλα στο κέντρο αλλιως τα περίμενα και αλλιώς τα βρήκα....ειδικα αφου ήταν μονο 9 μέρες περίμενα πολυ εκπαίδευση να μάθουμε τα βασικά αλλα δεν ρίξαμε ούτε βολή!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι θα κάνεις τόση εκπαίδευση στο στρατό που μετά θα αλλάξει το βιογραφικό σου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Ναι θα κάνεις τόση εκπαίδευση στο στρατό που μετά θα αλλάξει το βιογραφικό σου :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Χαχαχα δεν ξερω ρε φίλε,αλλιως τα είχα ακούσει τα πράγματα... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια...Γνωριζει κανεις για το 164 στη Σάμο;;Εκεί με στέλνουν,καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια...Γνωριζει κανεις για το 164 στη Σάμο;;Εκεί με στέλνουν,καθε πληροφορία ευπρόσδεκτη :)

 

Πριν αναλάβει ο Καμμένος θα σου έλεγα σε νησί δεν θα περάσεις καλά. Εγώ ήμουν Λήμνο και μας πήγαινε 1 έξοδο περίπου το μήνα αν όχι τον 1.5 μήνα. Όταν ανέβηκε ο Καμμένος και έστειλε ότα τα βύσματα σε Έβρο και Νησιά η κατάσταση έχει βελτιωθεί. Είχα φίλους στο ΓΕΣ που ξαφνικά παρουσιαστήκαν Ρόδο :lol: , δεν τους χάλασε :P.

 

Γενικά σε νησί είσαι κάπως ποιο δύσκολα από ότι στην ηπειρωτική Ελλάδα, αλλά πιστεύω θα περάσεις καλά. Σαν νησί, όπως και κάθε νησί έχει τις δυσκολίες του σε ΜΜΜ, πληθώρα μαγαζιών, τιμές κτλπ. Το 164 σαν ΤΕ πιστεύω δεν θα έχει πολύ πήξιμο οπότε θα είσαι καλά. Βέβαια δεν ήμουν σε ΤΕ οπότε δεν είμαι 100% σίγουρος. Τέλος ότι και να σου πούμε εμείς άμα δεν πας εκεί να το ζήσεις δεν θα μπορείς να καταλάβεις άμα είναι καλά ή άσχημα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πληροφοριες για την μοναδα πυροβολικου στη λημνο?παει ο αδερφος μου ..δε προλαβε να μου πει ονομασια ,μια δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο έμαθα τι σημαίνει να μην αντέχεις άλλο να κάθεσαι...να βαριέσαι,πως το λένε(εκτός απο 2-3 μέρες που κάναμε πρόβα για ορκομωσια).Στην μονάδα δυστυχώς θα είσαι αλλιως.Αν είσαι πχ 5 μέρες αξύριστος θα φας καμπάνα,αν έχεις γυαλίσει τις αρβύλες 2 φορές στις 9 μέρες θα φας καμπάνα,αν περνάς μπροστά απο ανώτερους στον δρόμο και δεν τους δίνεις σημασία θα φας καμπάνα...εδω δεν υπήρξε ούτε παρατήρηση για όλα αυτα.Και τις αρβύλες τις γυάλισα για μένα,δεν μου είπε κανεις!Αυτα...οσο για για τις 9 μέρες είναι λόγω Πάσχα για να μπούμε γρηγορα στην μονάδα για να φύγουν οι αλλοι με άδειες...κατι τέτοιο παίζει!

 

Αν δεν έχεις επιδερμίδα 12χρονου, τότε την καμπάνα για το ξύρισμα θα την φας πιο νωρίς από τις 5 μέρες....Τώρα για το να τους χαιρετίσεις, ανάλογα...αν δεις τον Διοικητή χαιρετάς...τώρα αν τον βλέπεις κάθε τρεις και λίγο δεν θα χεις θέμα και να μην βαρέσεις προσοχή την μια...

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις πληροφοριες για την μοναδα πυροβολικου στη λημνο?παει ο αδερφος μου ..δε προλαβε να μου πει ονομασια ,μια δεν ειναι?

 

Το πυροβολικό έχεις νομίζω 2 ή 3 μονάδες και είναι όλες στο ίδιο στρατόπεδο, ΔΠΒ και δύο ή τρεις ακόμα. Δεν μου έρχονται στο μυαλό. Όταν ήμουν εγώ Λήμνο η κατάσταση ήταν απλά τραγική για όλο το νησί. Αλλά όπως προανέφερα ο Καμμένος όντως έστειλε άτομα, γιατί τώρα έχω φίλο στη Λήμνο αλλά Πεζικό που τους φέρανε άτομα. Πες του πως Μέσα Μαζικής Μεταφοράς δεν παίζουν, νέρο από βρύση δεν πίνει άμα δεν θέλει να "πεθάνει", αυστηρά εμφιαλωμένο και το λέω και από προσωπική πείρα :wacko:.

 

Άμα δεν κάνω λάθος η τοποθεσία τους είναι μακρία από την πρωτεύουσα του νησιού και αφού τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς είναι απλά ανύπαρκτα εκτός από ταξιτζήδες που σου ρουφάνε το αίμα και δεν παίζει να τους πάρεις σε solo ταρίφα θα είναι δύσκολη η μετακίνηση, άμα δεν βγάζει το στρατόπεδο μετακινήσεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γενικά τι παίζει στις μονάδες αλλα στο κέντρο αλλιως τα περίμενα και αλλιώς τα βρήκα....ειδικα αφου ήταν μονο 9 μέρες περίμενα πολυ εκπαίδευση να μάθουμε τα βασικά αλλα δεν ρίξαμε ούτε βολή!!

 

Στο στρατό φίλε μου πας για να κάνεις τις δουλειές που δεν κάνουν οι έμμισθοι και όχι για να μάθεις να πολεμάς !!! Θα μάθεις λοιπόν να πλένεις, να σκουπίζεις, να σφουγγαρίζεις, να γυαλίζεις παπούτσια, να στρώνεις κρεβάτι, ίσως και να μαγειρεύεις και πολλά άλλα τέτοια χρήσιμα πράγματα... Θα γίνεις άντρας όπως λέγανε οι παλιοί !!! Επιπλέον θα μάθεις να κοροϊδεύεις, καθώς θα ρωτάς συνθήματα και παρασυνθήματα τις εφόδους και τα περίπολα, τα οποία παρεμπιπτόντως θα έχεις ήδη αναγνωρίσει, πολύ πριν σε πλησιάσουν !!!

Βολές, σε όλη τη θητεία σου ίσως κάνεις μερικές, αλλά αυτές είναι άσχετες με την στρατιωτική σου καθημερινότητα !!!

Καλή θητεία να έχεις. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως Στη Ρόδο είχα 300 εποπ. Οπότε πραγματικά δεν ήξερα αν είναι από το στρατόπεδό μου, αρκετοί!

Το πόσο σκληρό είναι το τάγμα, το ορίζουν οι άνθρωποι που διοικούν το στρατόπεδο και σαφώς και η αριθμητική δύναμη της μονάδας και οι απαιτήσεις της σε σκοπιές και άλλες αγγαρείες.

Ένα τάγμα που θα περάσεις ζωάρα, μετά από 5 μήνες μπορεί να είναι μαύρο άμα πάει στραβός διοικητής και στελέχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...σημερα φτάσαμε με πλοίο απο Πειραιά στο Βαθύ στις 4:30 το πρωί περάσαμε απο συνεντεύξεις απο Λοχαγό και Διοικητή μου φάνηκαν πολυ εντάξει ειδικά ο διοικητής με πολύ κατανόηση σε κάποια προβλήματα που του ανέφερα κλπ.Οι "παλιοί' με όσους μίλησα τουλάχιστον είναι πολύ ξηγημένοι και ότι αποριες είχαμε μας βοήθησαν και μας εξήγησαν πως ειναι τα πράγματα...!Εντάξει δεν μπορώ ακομα να συνηθίσω το μέρος εννοείται γιατι αναγκαστικά συγκρίνω με Θήβα ακομα στο μυαλό μου.Βροχή πολυ από το πρωί...
Link to comment
Share on other sites

Ο διοικητής σχεδόν πάντα είναι καλός αλλά να ξέρετε ότι αν σας πήζουν ειναι από δικές του εντολές να είστε τσίτα, ή να έχει τους αξιωματικούς τσιτάτους.

 

Επίσης θα έλεγα να κρατάς μικρό καλάθι για τους παλιούς γιατί σε εσάς βλέπουν αυτούς που θα πάρουν τα άσχημα νούμερα ή τα άσχημα πόστα. Και καλό είναι να μην λες ό,τι σκέφτεσαι γιατί ο Σπιουνέας Τρύφων είναι πρόσωπο από την πραγματική ζωή οπότε δε ξερεις πόσο μακρυά θα φτάσει ό,τι πεις.

 

Αυτά από εμένα. Μπορεί άλλοι να έχουν καλύτερες εμπειρίες αλλά θα πρότεινα αντιμετωπίζετε τα πάντα με Ε ΠΙ ΦΥ ΛΑ ΚΤΙ ΚΟ ΤΗ ΤΑ

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.στην αιτηση για την κατ εξαιρεση μεταθεση πρεπει να αναφερθουν οι μοναδες που επιθυμεις να δηλωσεις .μπορειτε να μου πειτε στην θεσσαλονικη ποιες ειναι """"""καλες""""η ποιες ειναι τελος παντων.ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Γ Σώμα Στρατού έχει η Θεσ/νίκη. Αν και επειδή ως κεντρική περιοχή θα παίζουν πολλά βύσματα, αν πας ως κατ' εξαίρεση παίζει να τραβάς το ζόρι για όλους τους υπόλοιπους που θα είναι σπίτι τους.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω ενα πρόβλημα! με έγραψαν για διπλωμα τα Χριστούγεννα ενω ειμαι φανταρος, μου ηρθε στρατοδικειο τον Σεπτέμβριο ενω απολύομαι τον Ιούνιο θα παω να βγαλω το δίπλωμα αλλα τι κυρώσεις μπορει να εχω;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, εχω ενα πρόβλημα! με έγραψαν για διπλωμα τα Χριστούγεννα ενω ειμαι φανταρος, μου ηρθε στρατοδικειο τον Σεπτέμβριο ενω απολύομαι τον Ιούνιο θα παω να βγαλω το δίπλωμα αλλα τι κυρώσεις μπορει να εχω;

 

Οπωσδηποτε να βγαλεις διπλωμα δεν το συζητω και αν δεν προλαβεις να παρεις αναβολη.

Για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο σου προτεινω να συμβουλευτεις καποιο δικηγορο και ολα θα πανε καλα.

Μην το αφησεις στην τυχη και πας χαλαρα γιατι θα βρεθεις προ εκπλησων.

Συνηθως στα πολιτικα αν εχεις το διπλωμα ξεμπερδευεις αμεσως εκτος και αν τυχεις σε τιποτα περιεργο δικαστη και το ψυριζει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καμία γνώμη/ εμπειρία για πυροβολικό θήβας ?

 

Παρουσιάζομαι Μάη ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...