Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ξερει κανεις καποιο χαπι η΄ τροπο να μην σου <<σηκωθει>> στο στρατο; την περιοδο της εξετασης;

 

Αν την περιοδο της εξέτασης που θα είστε απο 15 και πάνω γυμνοί, υπάρξει τέτοιο θέμα τότε πίστεψε έχεις πρόβλημα.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια για 625 ιαννινων 13/5 ειναι κανεις?Τι παιει εκει πανω γιατι ειμαι και με ρηξη χιαστων και δεν θελω να φαω καμια ηττα?Παω για Ι4 ?Δεν ξερωι προβλεπεται.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

προσεξε μη σου δωσουν καμμια 6μηνη αναβολη....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

πως θα γλυτωσω την εξαμηνη αναβολη ρε παιδια?Με ρηξη χιαστων δινουν αναβολη?θελω να τελειωνω με τον στρατο.Θ μου δωσουν 6μηνη αναβολη?δεν θελω να κανω εγχειρηση
Link to comment
Share on other sites

Τριτη και 13 (τρομαρα μου) παρουσιαζομαι στο Κεντρο Εκπαιδευσης Παλασκας (ΚΕ/ΠΑΛ) του πολεμικου ναυτικου(ΠΝ).

 

Απο τεταρτη και για 2 βδομαδες Πορο. Μετα βλεπουμε.... :whistle:

 

Αν μπαινει κανεις αλλος μαζι μου ας δωσει το παρον!! :)

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Τριτη και 13 (τρομαρα μου) παρουσιαζομαι στο Κεντρο Εκπαιδευσης Παλασκας (ΚΕ/ΠΑΛ) του πολεμικου ναυτικου(ΠΝ).

 

Απο τεταρτη και για 2 βδομαδες Πορο. Μετα βλεπουμε.... :whistle:

 

Αν μπαινει κανεις αλλος μαζι μου ας δωσει το παρον!! :)

 

Φιλικα

Καλες διακοπες σου ευχομαι :D

Εχω παει σε ορκωμοσια στον πορο και καλυτερες εγκαταστασεις στρατοπεδου δεν εχω :worry: πουθενα.(προσωπικη εμπειρια)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Τελη Απριλιου εκοψα αναβολη για να μπω Αυγουστο και δηλωσα αεροπορια.Ο διευθυντης που μου ελεγχε τα χαρτια ομως μου το διεγραψε και μου εβαλε ξηρα.Του λεω γιατι?Και μου λεει ετσι κανουμε σε ολους,δεν γινονται μεταθεσεις.Που ξερει ομως ο τυπος εμενα οτι μου ειχε ερθει για ξηρα οταν στα 18 μου πηγα να παρω χαρτι αναβολης λογο σπουδων?Και αν ειναι ετσι κανεναν δεν θα παρουν αεροπορια????????????Αρα οι θεσεις αεροπορια και ναυτικο θα υπερκαλυφθουν προφανως απο οσους εχουν δυνατα βισματα!Και επισης ρωταω και το αλλο.Μεταθεσεις γινονται και τις 4 φορες το χρονο που μπαινει καποιος ή οχι?
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την στράτευση των γυναικών:

 

http://www.skai.gr/master_story.php?id=81264

 

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο. Και θίγει νομίζω με σωστά επιχειρήματα το εξεταζόμενο θέμα.

Τώρα κατά πόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο. Και θίγει νομίζω με σωστά επιχειρήματα το εξεταζόμενο θέμα.

Τώρα κατά πόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Φυσικά και δεν πρόκειται να γίνει, γιατί είμαστε μια εντελώς οπισθοδρομική χωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο. Και θίγει νομίζω με σωστά επιχειρήματα το εξεταζόμενο θέμα.

Τώρα κατά πόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, αυτό είναι άλλο θέμα.

 

Εγώ πάλι νομίζω ότι λέει πολλά χωρίς να αγγίζει το σπουδαιότερο.

Εφόσον οι γυναίκες γίνονται κανονικότατα δεκτές στις διάφορες στρατιωτικές σχολές(Ευελπίδων, ΣΜΥ κλπ) ή ως ΕΠΟΠ

δεν υπάρχει κανένας λόγος(ή δικαιολογία) για να μην υπηρετούν στρατιωτική θητεία, όπως οι και άνδρες (σε διαφορετικές ίσως θέσεις και με διαφορετικές ειδικότητες) ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

(σε διαφορετικές ίσως θέσεις και με διαφορετικές ειδικότητες) ;)

 

Δεν γίνεται έτσι στην πράξη. Τόσο στις σχολές λαμβάνουν πλήρη στρατιωτική εκπαίδευση, όσο και ως ΕΠΟΠ προσλαμβάνονται σε μάχιμες ειδικότητες, κανονικά και με το νόμο. To θέμα είναι μετά τι γίνεται.

 

Στον πρόσφατο διαγωνισμό, απo τους 1978 επιτυχoντες, oι 1095 δηλαδή ποσoστό 55,4% είναι άντρες και 44,6% γυvαίκες. Ήταν η πρώτη φορά που προσελήφθει σημαντικoς αριθμoς γυναικών σε μάχιμες ειδικότητες. Ένα παράδειγμα: Υπηρέτης όλμων (ΠΖ) δηλαδή 110% μάχιμη ειδικότητα: επιτυχόντες 160, άνδρες 69 (43%), γυναίκες 91 (57%). Στις ειδικές δυνάμεις, το πoσοστό στις μάχιμες ειδικότητες συνολικά ήταν 16%. Αν το έλεγες αυτό πριν μερικά χρόνια θα σε πέρναγαν το δίχως άλλο για τρελό.

 

Όταν όμως αυτές οι τσούπες πάνε στις μονάδες, μόνο ολμίστριες δεν θα είναι. Στα χαρτιά όμως θα έχουν αυτήν την ειδικότητα, με αποτέλεσμα να χώνουν άλλους, για αυτό και λέω το εξής απλό, ότι εφόσον έχουμε αποδειχθεί στην πράξη ανίκανοι να διαχειριστούμε απλές διοικητικές καταστάσεις, θα πάμε και σε πιο σύνθετες; :happy:

 

Πέρα από αυτό, μη μάχιμες και διαφορετικές θέσεις, βοηθητικές (ελαφρές) ειδικότητες κτλ δεν υπάρχουν στον στρατό διαθέσιμες για γυναίκες. έχουν καταληφθεί όλες από υγιέστατους και μάχιμους άντρες, ούτε είναι τόσες που αν απαλλάσσονταν άντρες από αυτές θα υπήρχε διαφορά.

 

Εξάλλου, αν κρίνει κανείς από την εμπειρία του Ισραηλ όπου η θητεία είναι υποχρεωτική και για τις γυναίκες (στα 18 μάλιστα, όπως και για τους άντρες), τότε καλύτερα που δεν υπηρετούν, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που εμείς δεν είμαστε Ισραήλ.

 

Τέλος στην πράξη δεν θα εφαρμοζόταν ποτέ. Όλες οι κοκόνες θα έβαζαν το μπαμπά και τη μαμά να βρει την πλέον απίθανη δικαιολογία με βουλευτάδες, δημάρχους, παπάδες, ψυχίατρους κτλ για να μην υπηρετήσει, ή για να πάρει αναβολή, ή για να την βγάλει «στο χαλαρό», χωρίς να ιδρώσει το αφράτο καλοαναθρεμμένο κ.....ράκι τους (να ιδρώσει όμως των άλλων).

 

Ήδη το κάνουν και οι αρρένες άλλωστε :p

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν είπα να γίνουν ούτε χειριστές όλμων ούτε οδερπάδες, αλλά θα μπορούσαν να έχουν κατά αποκλειστικότητα καθαριότητες και μαγειρεία.

Δεν το λέω σεξιστικά.... αλλά μια χαρά θα μας καθόταν:p

Έτσι, για να υπηρετήσουν και αυτές την μαμά-πατρίδα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τοσο καιρο που βλεπω αυτο το topic ηρθε η ωρα να γραψω και γω!Το στρατιωτικο τελειωσε και για μενα...και μπορω να πω οτι περασα Π Ο Λ Υ καλα! :w00t:

Λιγο μεσα στο νοημα τους να μπεις μετα θα περασετε πολυ καλα για οσους δεν εχουν καταταγει ακομα!Βεβαια αυτο εξαρτατε απο το που θα πας και δεν εννοω τοποθεσια πχ ενα νησι αλλα σε ποιο στρατοπεδο θα πεσετε ΣΤΟ νησι!Και μετα μετραει και σε ποιον θα πεσετε μεσα στο στρατοπεδο το οποιο εχει εξισου μεγαλη σημασια!Τελος παντων να και η θητεια μου παρακατω για να μην απογοητευεστε οτι θα σας παρουν το κεφαλι ντε και καλα,αρκει λιγη τυχη οπως ειχα εγω και θα την περασετε μια χαρα!

 

Μπηκα:

ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ(μεγαλο Πευκο) για ενα μηνα περιπου.

Και αυτο οχι γιατι το ηθελα αλλα με το ζορι.Απλα επειδη το εγραφε το χαρτι.Εκει ηταν ζορι και ολους αυτους τους sorry για την εκφραση καυλωμενους να σε πριζουν πανω απο το κεφαλι σου καθε λιγο και λιγακι!

Μετα:

ΑΥΛΩΝΑ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ εκατσα και εκει περιπου ενα μηνα.

Εκει ηταν αρκετα καλα μπορω να πω...η υπηρεσια μηγαινε μια μια και ειχαμε και διανυκτερευση στο σπιτι μας!

Μετα:

625 ΙΩΑΝΝΙΝΑ για τρεις βδομαδες.

Για να παρω την ειδικοτητα του οδηγου.

Εκει περασα τελεια.Το μερος ειναι απιστευτο και το καλοκαιρακι που ημουν εγω εκει ειδικα ειναι απο τις καλυτερες εποχες!Ο κοσμος τρελος και γκομενες τριγυρω πολλες παρα πολλες!Υπηρεσια μια μια καιμια φορα και 2 εξω!

Μετα:

398 ΕΑΡΜΕΘ Μυτιλληνη για παραμεθωρειο.

Το στρατοπεδο αυτο ηταν στο πουθενα!Ησουν σε νησι και δεν εβλεπες θαλασσα!Περικυκλωμενοι απο βουνα εγω και η παρεα μου πιασαμε το νοημα γρηγορα και ημασταν απο τους λιγους που φυγανε απο κει με 50 μερες αδειας στο 5μηνο!! :yahoo:Μετα την πρωτη αδεια ανεβασαμε αμαξια και σε καθε εξοδο πηγαιναμε για μπανακια και στην πολη της Μυτιλληνης για να δουμε και λιγο κοσμο μιας και εκει που ειμασταν η μονη συντροφια μας εξω απο το στρατοπεδο ηταν κατι κατσικες,αλεπουδες,σκιουροι,σκορπιοι και τετοια!Υπηρεσια μια μια καμια φορα και 3 εξω!

Μετα:

ΑΥΛΩΝΑ ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ για το υπολοιπο τις θητειας ?!

Ωσπου μια ωραια μερα μετα απο ενα μηνα εκει μου ηρθε μια ακομα μεταθεση... :rtfm: για το ΓΕΣ.

Μετα:

ΓΕΣ/ΕΓΑ για το υπολοιπο.

Μην βγαλετε γρηγορα συμπερασματα για το ΓΕΣ οτι ειναι πολυ καλα και τετοια, καθως σας πληροφωρω οτι δεν ειναι καθολου καλα αν πας εκει σαν σκοπετανθρωπος η κατι παρομοιο καθως τους πηγαινε εμπλοκη!

Εγω πηγα σαν οδηγος του ΕΓΑ Επιτελικο Γραφειο Αρχηγου.

Και τωρα τα καλα...Ειμασταν 5 οδηγοι για να μοιρασουμε 1 υπηρεσια :dance: !Με τα ΠΣΚ μας και με ολα!Αα και να μην παραλειψω να πω οτι μπαιναμε με πολιτικα ρουχα μιας και τα οχηματα που ειχαμε ηταν ΙΧ με πολιτικες πινακιδες!!!

 

Τελος οι αδειες μου ολες μαζι οταν τις μετρησα μου βγηκαν 120 ΜΕΡΕΣ! :w00t: :yahoo:

Μεσον???Ναι εβαλα μονο και λεω μονο για την ειδικοτητα του οδηγου!

Στην Μυτιλλινη πηραμε τοσες αδειες γιατι οταν ειμασταν εκει καναμε τα παντα χωρις μα μου και ο Ιλαρχος μας το αναγνωριζε αλλα αυτο αποτελεσε μαζι και την μεταθεση μου στο ΓΕΣ αργοτερα διοτι για να σε παρουν εκει, περα απο την τυχη που πρεπει να χεις σκαει και ενα τηλεφωνημα απο το ΓΕΣ για να μαθουν για την συμπεριφορα σου κτλ.Οποτε οπως καταλαβαινετε τιποτα δεν ειναι τοσο τυχαιο!Βεβαια αυτο μην σας κανει να πιστευετε οτι δεν ειμασταν ρεμαλια...εξαλλου σας ειπα...πιασαμε απλα το νοημα του στρατου...οταν λειπει η γατα χορευουν τα ποντικια! :hunter:

Τελειωσε το στρατιωτικο μου και δεν εμαθα τι σημαινει "με πηγαινει εμπλοκη" ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Ο χρονος θα κυλησει και η ζωη θα ξαναρχισει παιδες!!

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έτσι στην πράξη. Τόσο στις σχολές λαμβάνουν πλήρη στρατιωτική εκπαίδευση, όσο και ως ΕΠΟΠ προσλαμβάνονται σε μάχιμες ειδικότητες, κανονικά και με το νόμο. To θέμα είναι μετά τι γίνεται.

 

Στον πρόσφατο διαγωνισμό, απo τους 1978 επιτυχoντες, oι 1095 δηλαδή ποσoστό 55,4% είναι άντρες και 44,6% γυvαίκες. Ήταν η πρώτη φορά που προσελήφθει σημαντικoς αριθμoς γυναικών σε μάχιμες ειδικότητες. Ένα παράδειγμα: Υπηρέτης όλμων (ΠΖ) δηλαδή 110% μάχιμη ειδικότητα: επιτυχόντες 160, άνδρες 69 (43%), γυναίκες 91 (57%). Στις ειδικές δυνάμεις, το πoσοστό στις μάχιμες ειδικότητες συνολικά ήταν 16%. Αν το έλεγες αυτό πριν μερικά χρόνια θα σε πέρναγαν το δίχως άλλο για τρελό.

 

Όταν όμως αυτές οι τσούπες πάνε στις μονάδες, μόνο ολμίστριες δεν θα είναι. Στα χαρτιά όμως θα έχουν αυτήν την ειδικότητα, με αποτέλεσμα να χώνουν άλλους, για αυτό και λέω το εξής απλό, ότι εφόσον έχουμε αποδειχθεί στην πράξη ανίκανοι να διαχειριστούμε απλές διοικητικές καταστάσεις, θα πάμε και σε πιο σύνθετες; :happy:

 

Πέρα από αυτό, μη μάχιμες και διαφορετικές θέσεις, βοηθητικές (ελαφρές) ειδικότητες κτλ δεν υπάρχουν στον στρατό διαθέσιμες για γυναίκες. έχουν καταληφθεί όλες από υγιέστατους και μάχιμους άντρες, ούτε είναι τόσες που αν απαλλάσσονταν άντρες από αυτές θα υπήρχε διαφορά.

 

Εξάλλου, αν κρίνει κανείς από την εμπειρία του Ισραηλ όπου η θητεία είναι υποχρεωτική και για τις γυναίκες (στα 18 μάλιστα, όπως και για τους άντρες), τότε καλύτερα που δεν υπηρετούν, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που εμείς δεν είμαστε Ισραήλ.

 

Τέλος στην πράξη δεν θα εφαρμοζόταν ποτέ. Όλες οι κοκόνες θα έβαζαν το μπαμπά και τη μαμά να βρει την πλέον απίθανη δικαιολογία με βουλευτάδες, δημάρχους, παπάδες, ψυχίατρους κτλ για να μην υπηρετήσει, ή για να πάρει αναβολή, ή για να την βγάλει «στο χαλαρό», χωρίς να ιδρώσει το αφράτο καλοαναθρεμμένο κ.....ράκι τους (να ιδρώσει όμως των άλλων).

 

Ήδη το κάνουν και οι αρρένες άλλωστε :p

 

για χαρα σεολους οπως τα λες ειναι φιλεμου σιγα να μην σηκωσουν τον ολμο και τη βαση πως θα τον παρουν αγκαλια:lol:

οπως ειπε κι αλλος επρεπε να εχουν ειδικοτητα στο γοπιν και στο τσαπιν αμα ποια:lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι: υπαρχει καποιου ειδους ιεραρχια αναμεσα στα σωματα του στρατου? δηλαδη ποιοι "μετρανε" περισσοτερο να το πουμε χοντρικα.. π.χ πρωτοι φανταζομαι πανε οι Ο.Υ.Κ μετα τα Λ.Ο.Κ μετα ξερω γω το πυροβολικο, κοκ. Υπαρχει καποιου ειδους τετοια ατυπη - η τυπικη ιεραρχια μεσα στο στρατο? καν αν ναι πως ιεραρχουνται??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Για μενα αυτα ειναι *******! σαν απλος στρατιωτης οπου και να πας εισαι το ιδιο.

το καθε οπλο εχει και την χαρη του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι: υπαρχει καποιου ειδους ιεραρχια αναμεσα στα σωματα του στρατου? δηλαδη ποιοι "μετρανε" περισσοτερο να το πουμε χοντρικα.. π.χ πρωτοι φανταζομαι πανε οι Ο.Υ.Κ μετα τα Λ.Ο.Κ μετα ξερω γω το πυροβολικο, κοκ. Υπαρχει καποιου ειδους τετοια ατυπη - η τυπικη ιεραρχια μεσα στο στρατο? καν αν ναι πως ιεραρχουνται??

 

Οι βαθμοί είναι συγκεκριμένοι. Ένας Στρατιώτης είναι παντού Στρατιώτης σε όποιον κλάδο των ενόπλων δυνάμεων και αν υπηρετεί. Το ίδιο ισχύει και μεταξύ ομοιόβαθμων, αλλά από εκεί και πέρα παίζει μόνο η αρχαιότητα. Έτσι πεζικό, τεθωρακισμένα και αεροπορία στρατού (με αυτήν την σειρά) είναι τα κατα σειρά αρχαιότερα όπλα μάχης. Μετά ακολουθούν μηχανικό, πυροβολικό και διαβιβάσεις διότι είναι όπλα μεν, υποστήριξης δε. Ακολουθούν τα σώματα (στρατολόγοι, οικονομικοί κτλ).

 

Τα ΟΥΚ είναι του ναυτικού. Δεν έχουν ιεραρχικά καμία ιδιαιτερότητα. Ο κελευστής π.χ. των ΟΥΚ δεν είναι ανώτερος από τον κελευστή τον απλό. Και οι δυο από την ΣΜΥΝ βγαίνουν, συνεπώς αρχαιότερος είναι αυτός που έβγαλε μεγαλύτερη βαθμολογία στην σχολή.

 

Στην πράξη, όλα τα παραπάνω είναι τρίχες και ελάχιστα ισχύουν στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν αντιλεγω και εγω συμφωνω οτι δεν πρεπει να διαχωριζονται, το ιδιο αναγκαιοι ειναι ολοι και το ιδιο αχρειαστοι να ειναι παραλληλα! ;) Απλα, πως να το θεσω, απο αποψη κυρους, δεν ξερω, απλα ηθελα να μαθω. Χαζη ερωτηση μαλλον.... Thanks!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Οι βαθμοί είναι συγκεκριμένοι. Ένας Στρατιώτης είναι παντού Στρατιώτης σε όποιον κλάδο των ενόπλων δυνάμεων και αν υπηρετεί. Το ίδιο ισχύει και μεταξύ ομοιόβαθμων, αλλά από εκεί και πέρα παίζει μόνο η αρχαιότητα. Έτσι πεζικό, τεθωρακισμένα και αεροπορία στρατού (με αυτήν την σειρά) είναι τα κατα σειρά αρχαιότερα όπλα μάχης. Μετά ακολουθούν μηχανικό, πυροβολικό και διαβιβάσεις διότι είναι όπλα μεν, υποστήριξης δε. Ακολουθούν τα σώματα (στρατολόγοι, οικονομικοί κτλ).

 

Τα ΟΥΚ είναι του ναυτικού. Δεν έχουν ιεραρχικά καμία ιδιαιτερότητα. Ο κελευστής π.χ. των ΟΥΚ δεν είναι ανώτερος από τον κελευστή τον απλό. Και οι δυο από την ΣΜΥΝ βγαίνουν, συνεπώς αρχαιότερος είναι αυτός που έβγαλε μεγαλύτερη βαθμολογία στην σχολή.

 

Στην πράξη, όλα τα παραπάνω είναι τρίχες και ελάχιστα ισχύουν στην πράξη.

 

σωστος αλλα αμα το παμε βυσματικα πρωτα ερχονται οι αεροποροι και τελευταιοι οι πεζικαριοι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τερμα τα ψεμματα.. Σε 36 ωρες θα ειμαι στην Αυλωνα. Πηρα εσωρουχα, καλτσες. λουκετα, θα εφοδιαστω και με κανα ψευτοτροφιμο, σαμπουαν, ξυριστικα, asspaper ;).. απο "λευκα ειδη" -χεχεχε- τι να παρω? σεντονια και πετσετες? να παρω και σκονη για πλυσιμο? sleeping bag λεω να βαλω μεσα αργοτερα οχι απο πρωτη μερα. Ξεχναω κατι?

Α! εχουμε επισκεπτηριο αυτην την κυριακη κατευθειαν? Ορκωμοσια ποτε?

Help! Moυ βγηκε το αγχος τωρα!!!:worry::worry::worry:

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...