Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν παρουσιάστηκες Καλαμάτα π.χ., και πήρες μετάθεση Βάλτο - Έβρο, τα χαρτιά σου θα περάσουν μία μία όλες τις μονάδες μέχρι να φτάσουν σε εσένα.

 

 

Ωπ! Πες μου ότι πήγες προς τα εκεί;!:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε όλους!!!!

 

Νέο αίμα στο FORUM και ψαρι στα Ελληνικά Στρατά.Παρουσίαζομαι στισ 13/2 στην Λαμία.

 

Όποιος φεύγει προς τα κάτω ας στείλει.

 

 

ΚΕΥΠ φίλε;;;; Κι εγω εκεί θα είμαι, αλλά μια μερα νωρίτερα :mad: 12/2 λέει το χαρτί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Mythozz anapiriki syntaxi dn pairnei logo tou oti douleuei,strato dn exei paei logo anapirias,eforia meiwmeni pali logo anapirias episis exei ka4 anapiriko anaxi.

 

Δεν είναι σίγουρο οτι θα την πάρεις την κατ'εξαίρεση μετάθεση, να το γνωρίζεις. Εκτός φυσικά αν έχεις ήδη προνοήσει να... προετοιμάσεις το θέμα, μέσω γνωστού. Αν ο πατέρας σου είναι 67% ανάπηρος, και παίρνει αναπηρική σύνταξη και δεν δουλεύει πουθενά, και είσαι μοναχογιός έχεις πιθανότητες. Αλλιώς ξέχασέ το.

 

Ο στρατολόγος έχει δίκιο. Θα περιμένεις τα χαρτιά σου και μετά θα κάνεις μια αίτηση στο 1ο γραφείο της μονάδας σου. Τα χαρτιά κάνουν να έρθουν από ένα μήνα μέχρι και 8 :p Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις συνεχώς τηλέφωνο τη Στρατολογία του Κέντρου που παρουσιάστηκες και να τους πρήζεις. Το πότε θα έρθει παίζει και με το πόσο μακρυά έχεις πάρει μετάθεση από το Κέντρο σου. Αν παρουσιάστηκες Καλαμάτα π.χ., και πήρες μετάθεση Βάλτο - Έβρο, τα χαρτιά σου θα περάσουν μία μία όλες τις μονάδες μέχρι να φτάσουν σε εσένα.

 

Για κατ'εξαίρεση μετάθεση η απόφαση κάνει μέχρι και 15-20 μέρες να βγει. Το θέμα είναι όμως οτι η απόφαση μπορεί να είναι α) Απορριπτική, β) Καταφατική αλλά με εντολή να την πάρεις μετά το πέρας του 5μήνου-6μήνου παραμεθωρίου και γ) Καταφατική Άμεση, οπότε και φεύγεις για το σπίτι σου ASAP.

 

Η καλύτερη φυσικά επιλογή είναι η τρίτη, πολλά όμως μπορούν να προκύψουν.

 

Good luck..

 

To xarti pou tha katathesw einai apo deuterovathmia epitropi apalagwn pisteuw oti me t apaitoumeno sproximo kati tha ginei etsi dn einai?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι πλέον στο στρατό μπορεί να κάνεις και 12ωρη σκοπιά επειδή τα στρατόπεδα είναι άδεια από φαντάρους;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι πλέον στο στρατό μπορεί να κάνεις και 12ωρη σκοπιά επειδή τα στρατόπεδα είναι άδεια από φαντάρους;

κοίταξε να δεις. Σε αυτήν την ερώτηση δεν μπορεί να απαντήσει κάποιος με ένα ναι ή με ένα όχι. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποιες υπηρεσίες σε κάθε στρατόπεδο. Αυτές πρέπει όπωσδήποτε να υπάρχει κάποιος να τις κάνει. Αν υπάρχουν αρκετά άτομα, έχει καλώς, αν δεν υπάρχουν, αναγκαστικά κάποιοι θα κάνουν διπλοσκοπιές. Δεν γίνεται αλλιώς. Στην παραμεθόριο βέβαια, πολλές από τις υπηρεσίες τις κάνουν οι ΕΠΟΠ, οπότε το σενάριο που περιέγραψες είναι μάλλον απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Στην παραμεθόριο βέβαια, πολλές από τις υπηρεσίες τις κάνουν οι ΕΠΟΠ, οπότε το σενάριο που περιέγραψες είναι μάλλον απίθανο.

 

Όχι απαραίτητα τις περισσότερες... :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΥΠ φίλε;;;; Κι εγω εκεί θα είμαι, αλλά μια μερα νωρίτερα :mad: 12/2 λέει το χαρτί

 

Den trexei tpt. Tha to paizeis palioteros meta stis seires sou epeidh aytes tha apolyontai mia mera meta.xoxoxo:lol:

 

Ισχύει ότι πλέον στο στρατό μπορεί να κάνεις και 12ωρη σκοπιά επειδή τα στρατόπεδα είναι άδεια από φαντάρους;

Iσχύει αλλά όχι σαν κανονική υπηρεσία...

Δλδ.. Έχει τύχει να φύγει όλο σχεδόν το τάγμα για «αναγνώριση» σε φυλάκια (aka αγγαρεία στο μέρος που θα γινόταν η άσκηση) και έκατσαν πίσω 2 άτομα. Ένοπλοι.

 

Οι οποίοι από τις 8 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ που γυρίσαμε εμείς, βαρούσαν σκοπιά εναλλάξ ανά διώρο. Πίπα **** δλδ...

 

Αν δεν έχει κόσμο η μονάδα το συνηθες είναι να γίνονται 3 8ωρα. Τώρα αν παίζει διπλουπηρεσία, οι σκοπιές (τουλάχιστον η μία θα είναι πολύ χαλαρή) του στυλ καθιστός, αραχτός καλύτερα, χωρίς κράνος να διαβάζεις κανα περιοδικό ή να παίζεις με το κινητό. Και τότε λες, καλύτερα σκοπιά παρά αγγαρεία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα τις περισσότερες... :p

 

Mα δεν είπα αυτό. Και πράγματι, συνήθως δεν είναι οι περισσότερες, οι λιγότερες είναι. Στην μονάδα που είμαι εγώ ενδεικτικά, οι ΕΠΟΠ κάνουν 6 υπηρεσίες τον μήνα και οι φαντάροι 14. Δλδ χωρίς ΕΠΟΠ, οι φαντάροι θα έκαναν 20... Ίσως τα πράγματα σε αυτόν τον τομέα να βελτιωθούν όταν μπει και η νέα σειρά ΕΠΟΠ, γύρω στο Μάρτη. Τους περιμένουν με χαρά... :p

Link to comment
Share on other sites

Oxi gia na zilepsete alla mou irthe kai to apalaktiko!!!!!!!!

 

290 seira kai apo 1h marti isixazo mia kai kali.

 

Fyllo poreias leyko!!!!!!!!!!

 

Kali thiteia osoi mpite twra kai KALO PIKSIMO! ! ! ! ! ! !

Under a pale grey sky we shall arise!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτισω οι 88ριδες ποτε θα τους ερθει το χαρτι?εγω ειμαι γεννημενος 1988 φεβρουαριο και ακομα δεν μου εχει ερθει το χαρτι για το που θα παρουσιαστω...:worry:
ΔΕΙΞΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑΣ......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτισω οι 88ριδες ποτε θα τους ερθει το χαρτι?εγω ειμαι γεννημενος 1988 φεβρουαριο και ακομα δεν μου εχει ερθει το χαρτι για το που θα παρουσιαστω...:worry:

 

Και εγω ειμαι 2/88 και ουτε εμενα μου εχει ερθει χαρτι και το κακο ειναι οτι ακομα δεν εχω κανει τα χαρτια μου για να παρω την αναβολη μου!!!:cry: :cry:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι 2/88 και ουτε εμενα μου εχει ερθει χαρτι και το κακο ειναι οτι ακομα δεν εχω κανει τα χαρτια μου για να παρω την αναβολη μου!!!:cry: :cry:

 

Μην παρης αναβολη μπας και μπουμε μαζι στην ιδια μοναδα!:p

ΔΕΙΞΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑΣ......
Link to comment
Share on other sites

Μην παρης αναβολη μπας και μπουμε μαζι στην ιδια μοναδα!:p

 

:lol: :lol: Μπαααα εγω δεν θα παω στρατο θελω να γραφτει το ονομα μου στην λιστα με τους επωνυμους που βγηκαν στην φορα!!!!:p :p

 

Και αν με παρουν εγω θα τους ζητησω να βγω Ι5!!!! Αλλιως θα τους παρουσιαζομαι καθε μερα με φουστες εκει να μαθουν.......:lol: :lol: :lol:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Μπαααα εγω δεν θα παω στρατο θελω να γραφτει το ονομα μου στην λιστα με τους επωνυμους που βγηκαν στην φορα!!!!:p :p

 

Και αν με παρουν εγω θα τους ζητησω να βγω Ι5!!!! Αλλιως θα τους παρουσιαζομαι καθε μερα με φουστες εκει να μαθουν.......:lol: :lol: :lol:

:lol:

 

Με τις λεμονόκουπες θα σε πάρουν :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλιως θα τους παρουσιαζομαι καθε μερα με φουστες εκει να μαθουν.......:lol: :lol: :lol:

 

Μάλλον εσύ θα μάθεις...

... να "σαρώνεις την ψαρόσουπα", να "αποκρούεις το πέναλντι", να "ρουφάς το μακαρόνι".

:p

 

Γενικά δεν θα κοιμάσαι πιά "μπρούμυτα".

Μόνο ανάσελα και τοίχο - τοίχο, μη σε πετύχ(ω)ουν...

:p ;) :p

Link to comment
Share on other sites

@manolog & johnsta:

 

Όταν πήγα στρατό και μπαίναν 6 σειρές ετησίως, ο κανονισμός έλεγε ότι το χαρτί σου έρχεται τον πρώτο Ιανουάριο (πρώτη σειρά του έτους τότε,τώρα Φεβρουάριο είναι) που θα έχεις κλείσει το 19ο έτος της ηλικίας σου.

 

Από τότε δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά και μάλλον ισχύει "ο πρώτος Φεβρουάρης του 19ου έτους ηλικίας του άρρεν"

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Με τις λεμονόκουπες θα σε πάρουν :p

 

Μάλλον εσύ θα μάθεις...

... να "σαρώνεις την ψαρόσουπα", να "αποκρούεις το πέναλντι", να "ρουφάς το μακαρόνι".

:p

 

Γενικά δεν θα κοιμάσαι πιά "μπρούμυτα".

Μόνο ανάσελα και τοίχο - τοίχο, μη σε πετύχ(ω)ουν...

:p ;) :p

 

Λετε να γινει ετσι??? Ουτε πλακα δεν σηκωνει ο στρατος να κανουμε!!!! :lol: :lol:

Εεεε καλα τοτε αφου δεν θα πιασει το κολπο με την φουστα θα το παιξω τρελος.....μπορει να ειναι πιο πιστικο ή να το παιξω ιαχωβας καλυτερα???:p :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

@manolog & johnsta:

 

Όταν πήγα στρατό και μπαίναν 6 σειρές ετησίως, ο κανονισμός έλεγε ότι το χαρτί σου έρχεται τον πρώτο Ιανουάριο (πρώτη σειρά του έτους τότε,τώρα Φεβρουάριο είναι) που θα έχεις κλείσει το 19ο έτος της ηλικίας σου.

 

Από τότε δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά και μάλλον ισχύει "ο πρώτος Φεβρουάρης του 19ου έτους ηλικίας του άρρεν"

 

Σε ευχαριστω για την απαντιση varx!

Δλδ απο οτι καταλαβα το χαρτι θα μου ερθει το φεβρουαριο...ε?:confused:

ΔΕΙΞΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣΑΣ......
Link to comment
Share on other sites

Aν είσαι ήδη 19 και 1 ημέρας τότε να περιμένεις να μπεις με την σειρά του Φλεβάρη.Αν και έχω φίλο που μπαίνει τώρα (πεζικό) και για το χαρτί του ήρθε ειδοποίηση στις 10 του μηνός.

Αν και θα πρέπει να το σιγουρέψεις πρώτα,γιατί το προφίλ σου λέει 18 ετών και όχι 19 όπως θα έπρεπε.Προσωπικά εκτιμώ ότι είσαι αρκετά πιο μετά για κατάταξη (Φεβ 08).

Για να μην λέγω χαζομάρες και σε ενθουσιάσω άδικα, καλό είναι να περάσεις μία βόλτα από το στρατολογικό γραφείο που είσαι εγγεγραμμένος για να βεβαιωθείς :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

το φυλο πορειας θα ερθει ενα μηνα πριν μπεις

 

Θεωρητικα παντα...φιλος μπαινει 12-15 και ακομα χαρτι δεν του εχει ερθει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...