Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις να ειμαι σιγουρος 100% νομιζω οτι το τζαμι (digitizer) ειναι ασχετο με atmel k synaptics,νομιζω η οθονη απο κατω ειναι η atmel η synaptics.Για link ενα search στο ebay εχει πολλα

 

Atmel και Synaptics είναι τα touch screens (digitizers)

 

καλημερα σε ολα τα παιδια.

μια βοηθεια θα ηθελα.

μου εσπασε το τζαμι (touchscreen),και θελω να το αντικαταστησω.

υπαρχουν 2 τυποι αν δεν κανω λαθος ετσι?,π.χ ATMEL-SYNAPTICS

ποιος τυπος ειναι καλυτερος,και αν γινεται σας παρακαλω να μου δωσετε ενα λινκ να το παραγγειλω.

ευχαριστω θερμα:)

 

Βλέπω στο ebay υπάρχουν αρκετά προς πώληση αλλά αναφέρουν το U8800 απλά (δηλαδή το απλό μοντέλο). Δεν προσδιορίζει αν είναι συμβατά με το pro. Είναι πολύ πιθανόν να είναι συμβατά μεταξύ τους όμως για να ΜΗΝ το ρισκάρεις μίλα με τoυς πωλητές και ρώτα αν κάνει για το PRO.

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι. Wind. Το έδωσα την 18 Σεπτέμβρη.

 

55 ημερες εκαναν σ'εμενα και μολις το πηρα το περασα ICS 4.0.3 official με την B927 και το ρουταρησα και ησυχασα (δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα μετα το root και το ξεκλειδωμα των fps) αλλο τηλεφωνο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια...εχω το κινητο αυτο και κανει συνεχεια επανεκκινησεις!!! σε τι μπορει να οφειλεται??? :cry:

 

Ποιά έκδοση android φοράς; Με την εργοστασιακή είσαι ή έχεις κάνει αναβάθμιση σε άλλη;

Link to comment
Share on other sites

με την εργοστασιακη... 2.2.2...

 

Ποιά έκδοση android φοράς; Με την εργοστασιακή είσαι ή έχεις κάνει αναβάθμιση σε άλλη;

 

και το πιο περιεργο ειναι οτι ξεκινησε χθες.... ετσι στο ξεκαρφωτο...

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

με την εργοστασιακη... 2.2.2...

 

Τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή εγκατέστησες κάποια εφαρμογή και δημιουργεί πρόβλημα ή το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αν εγκατέστησες πρόσφατα κάποια/ες εφαρμογή/ες δοκίμασε να την/τις απεγκατεστήσεις και να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Αν συνεχίζεται κάνε ενα factory reset να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση και αν πάλι συνεχίζεται σημαίνει ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα και θα πρέπει να πας προς το service αφού λογικά θα είσαι σε εγγύηση ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα. Ή εγκατέστησες κάποια εφαρμογή και δημιουργεί πρόβλημα ή το τηλέφωνο έχει πρόβλημα. Αν εγκατέστησες πρόσφατα κάποια/ες εφαρμογή/ες δοκίμασε να την/τις απεγκατεστήσεις και να δεις αν συνεχίζεται το πρόβλημα. Αν συνεχίζεται κάνε ενα factory reset να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση και αν πάλι συνεχίζεται σημαίνει ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα και θα πρέπει να πας προς το service αφού λογικά θα είσαι σε εγγύηση ακόμα...

 

κοιτα... τα εκανα αυτα τα βηματα αλλα προσπαθησα και update... ομως απετυχε!!! τωρα τι να πω...

και το τραγικο ειναι οτι σημερα πηρα νεα συσκευη απο τη wind λογω επιδοτησης συνδεσης (ενα ZTE) και μου κανει ακριβως τα ιδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα (η οθόνη ανοιγόκλεινε ανά μερικά λεπτά συστηματικά) κ έκανα reset. Περνώντας μια μια τις εφαρμογές κ κάνοντας reboot για κάθε φορά που εγκαθιστούσα μια εφαρμογή, είδα ότι το προκαλούσε το 3g watchdog. Προφανώς σκάλωνε με κάποια άλλη εφαρμογή, γιατί τόσος κόσμος που το έχει το app θα είχε το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασε κάτι αντίστοιχο (αν κ χρονοβόρο) μπας κ στρώσει έτσι.
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

κοιτα... τα εκανα αυτα τα βηματα αλλα προσπαθησα και update... ομως απετυχε!!! τωρα τι να πω...

και το τραγικο ειναι οτι σημερα πηρα νεα συσκευη απο τη wind λογω επιδοτησης συνδεσης (ενα ZTE) και μου κανει ακριβως τα ιδια!!!!

 

Αν βλέπεις ότι δεν αλλάζει τίποτα ακόμα και αν δοκίμασες όσα είπα πρίν πήγαινε στο service. Είσαι σε εγγύηση εξάλλου (γι αυτό την έχουμε την εγγύηση). Από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει πειράγματα / root στη συσκευή ή δεν έχεις εγκαταστήσει κάποια custom rom το service θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπεις ότι δεν αλλάζει τίποτα ακόμα και αν δοκίμασες όσα είπα πρίν πήγαινε στο service. Είσαι σε εγγύηση εξάλλου (γι αυτό την έχουμε την εγγύηση). Από τη στιγμή που δεν έχεις κάνει πειράγματα / root στη συσκευή ή δεν έχεις εγκαταστήσει κάποια custom rom το service θα σε καλύψει.

 

οκ... ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!! στο σερβις λοιπον! να στε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανεις που να ειναι με 2.3 την 572;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω το εξής πρόβλημα,

το κινητό κάνει συνεχόμενα restart (προφανώς boot loop)

δοκίμασα με το vol+ να μπω στην boot screen αλλά το μόνο που κάνει 'ειναι να εμφανίζει μια ροζ μπάρα που φορτώνει κ αμέσως μετά ξανά restart..

 

Το κινητό είχε την 4.0 έκδοση κ όλα έγιναν όταν έβαλα να εγκαταστήσω την 4.03 από το official site της Huawei..

φόρτωσα το στεπ1 αλλά δεν το ξεπέρασε ποτέ..

Επίσης δεν είναι rooted και δεν έχω στημένο cwm recovery στο κινητό..

 

any ideas???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει κανεις που να ειναι με 2.3 την 572;

 

Εγω την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν..για πες τι θέλεις

 

Έχω το εξής πρόβλημα,

το κινητό κάνει συνεχόμενα restart (προφανώς boot loop)

δοκίμασα με το vol+ να μπω στην boot screen αλλά το μόνο που κάνει 'ειναι να εμφανίζει μια ροζ μπάρα που φορτώνει κ αμέσως μετά ξανά restart..

 

Το κινητό είχε την 4.0 έκδοση κ όλα έγιναν όταν έβαλα να εγκαταστήσω την 4.03 από το official site της Huawei..

φόρτωσα το στεπ1 αλλά δεν το ξεπέρασε ποτέ..

Επίσης δεν είναι rooted και δεν έχω στημένο cwm recovery στο κινητό..

 

any ideas???

 

Μία ICS υπάρχει, η 4.0.3. Τι εννοείς είχες την 4.0? Τι ακριβώς είχες πριν? Custom rom? Είχες μήπως παλαιότερη ICS και πήγες να κάνεις επανεγκατάσταση τη νεότερη ICS?

 

Τη ροζ μπάρα σου την βγάζει γιατί η κάρτα micro sd είναι στο κινητό με το αρχείο update μέσα. Αν τη βγάλεις και πατήσεις vol+ και power θα μπείς σε recovery.Ακολούθησες τα βήματα όπως λέει ο οδηγός της huawei για την αναβάθμιση? Δηλαδή στη κάρτα microsd να έχει μόνο ενα φάκελο dload και μέσα το αρχείο update.

 

Αν αναβαθμίζεις από την 2.3 gingerbred περνάς (ενα ενα / ενα κάθε φορα) και τα 3 steps ενω αν αναβαθμίζεις από προηγούμενη 4.03 official ICS περνάς μόνο το step 2.

 

Σε κάθε περίπτωση διαβάζετε καλά τον οδηγό που δίνει η huawei μαζί με τα αρχεία αναβάθμισης

Edited by antonius
Link to comment
Share on other sites

Εγω την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν..για πες τι θέλεις

 

 

 

Μία ICS υπάρχει, η 4.0.3. Τι εννοείς είχες την 4.0? Τι ακριβώς είχες πριν? Custom rom? Είχες μήπως παλαιότερη ICS και πήγες να κάνεις επανεγκατάσταση τη νεότερη ICS?

 

----Έχεις δίκιο, λάθος μου είχα την πρώτη έκδοση που είχε βγάλει η Huawei και πήγα να βάλω την καινούρια (που είδα εγώ πρώτη φορά προχθές)

 

Τη ροζ μπάρα σου την βγάζει γιατί η κάρτα micro sd είναι στο κινητό με το αρχείο update μέσα. Αν τη βγάλεις και πατήσεις vol+ και power θα μπείς σε recovery.Ακολούθησες τα βήματα όπως λέει ο οδηγός της huawei για την αναβάθμιση? Δηλαδή στη κάρτα microsd να έχει μόνο ενα φάκελο dload και μέσα το αρχείο update.

 

-----Και χωρίς την sd card πάλι το ίδιο κάνει!!!

 

Αν αναβαθμίζεις από την 2.3 gingerbred περνάς (ενα ενα / ενα κάθε φορα) και τα 3 steps ενω αν αναβαθμίζεις από προηγούμενη 4.03 official ICS περνάς μόνο το step 2.

 

Αναβαμίζα από την προηγούμενη και δυστυχώς έβαλα το step1 :S :(

Σε κάθε περίπτωση διαβάζετε καλά τον οδηγό που δίνει η huawei μαζί με τα αρχεία αναβάθμισης
Link to comment
Share on other sites

Αναβαμίζα από την προηγούμενη και δυστυχώς έβαλα το step1 :S :(

 

Ναι γι' αυτό σου βγάζει πρόβλημα.

Οκ τοτε δοκίμασε το εξης. Αδειασε την κάρτα micro sd και βάλε μέσα ΜΟΝΟ ενα φάκελο dload και μέσα το αρχείο update του step 2. Βαζεις πάλι την κάρτα στο κινητό και πάτα vol+ και power. Θα ξεκινήσει να κάνει force upgrade.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια. πως γινεται να εμφανιζονται στην μπαρα ειδοποιησεων οι ειδοποιησεις? γιατι τωρα δεν φαινεται τιποτα μονο πανω φαινονται.

εννοω το πλαισιο ειδοποιησεων αυτο που το τραβας κατω, ειναι παντα μαυρο δεν δειχνει τιποτα. υπαρχει καπου για να το ρυθμιζεις αυτο? γιατι πριν εμφανιζονταν οι ειδοποιησεις ενω τωρα οχι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Στις 25/10 είχα δώσει το κιν σε ένα κατάστημα της wind για καθαρισμό της οθόνης από τη σκόνη. Σήμερα, 3 βδομάδες μετά, το παρέλαβα ΜΕ τη σκόνη στην οθόνη. Τα χαρτιά του service γράφουν ότι έγινε πλήρης έλεγχος μα δε βρέθηκε βλάβη, αλλά με τη σκόνη δεν έκαναν τίποτα.

 

Όταν παραπονέθηκα στους υπαλλήλους της wind μου είπαν να το ξαναστείλω...δλδ τουλάχιστον άλλες 3 βδομάδες.

Το περίμενα πώς και πώς, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν το ξαναστείλω και επιστρέψει πάλι έτσι;;;

Edited by arte
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Στις 25/10 είχα δώσει το κιν σε ένα κατάστημα της wind για καθαρισμό της οθόνης από τη σκόνη. Σήμερα, 3 βδομάδες μετά, το παρέλαβα ΜΕ τη σκόνη στην οθόνη. Τα χαρτιά του service γράφουν ότι έγινε πλήρης έλεγχος μα δε βρέθηκε βλάβη, αλλά με τη σκόνη δεν έκαναν τίποτα.

 

Όταν παραπονέθηκα στους υπαλλήλους της wind μου είπαν να το ξαναστείλω...δλδ τουλάχιστον άλλες 3 βδομάδες.

Το περίμενα πώς και πώς, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

 

Αν το ξαναστείλω και επιστρέψει πάλι έτσι;;;

 

Γιατι δεν το πας εσυ στο σέρβις? Δεν μένεις Αθήνα? Θα γλυτώνες πολυ χρόνο έτσι. Την προγούμενη βδομάδα το είχα πάει για καθαρισμό και μου το επέστρεψαν μετά από 2 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το πας εσυ στο σέρβις? Δεν μένεις Αθήνα? Θα γλυτώνες πολυ χρόνο έτσι. Την προγούμενη βδομάδα το είχα πάει για καθαρισμό και μου το επέστρεψαν μετά από 2 εργάσιμες.

 

Θεσσαλονίκη μένω δυστυχώς. Αν ξέρετε κάποιο εξειδικευμένο σέρβις εδώ, να το πάω. Αν και δεν νομίζω να με καλύψει η εγγύηση σε κάποιο άλλο σέρβις πέραν του επίσημου

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη μένω δυστυχώς. Αν ξέρετε κάποιο εξειδικευμένο σέρβις εδώ, να το πάω. Αν και δεν νομίζω να με καλύψει η εγγύηση σε κάποιο άλλο σέρβις πέραν του επίσημου

Στη wind δεν σου είπαν αν υπάρχει άλλο σέρβις πέρα από αυτό της Αθήνας? Ενα σέρβις υπάρχει για όλη την Ελλάδα? :wacko: Αδικούνται οι επαρχιώτες αν ισχύει αυτό. Τουλάχιστον μέσω wind το στέλνεις δωρεάν..για φαντάσου να αγόραζες κινητό από κατάστημα που βρίσκεται μόνο στη Θεσσαλονίκη..:confused:

Στο μεταξύ υπάρχει και οδηγία που λέει ότι στις χρονοβόρες επισκευές μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν άλλη συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να επισκευαστεί η δική σου.

 

Όταν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής για προϊόν εντός εγγύησης υπερβαίνει τις 15 εργάσιμες μέρες, δικαιούστε να ζητήσετε την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή (ά. 5, παρ. 5 του ν. 2251/1994).

 

Το αναφέρει στη σελίδα της γενικής γραμματείας καταναλωτή ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Στη wind δεν σου είπαν αν υπάρχει άλλο σέρβις πέρα από αυτό της Αθήνας? Ενα σέρβις υπάρχει για όλη την Ελλάδα? :wacko: Αδικούνται οι επαρχιώτες αν ισχύει αυτό. Τουλάχιστον μέσω wind το στέλνεις δωρεάν..για φαντάσου να αγόραζες κινητό από κατάστημα που βρίσκεται μόνο στη Θεσσαλονίκη..:confused:

Στο μεταξύ υπάρχει και οδηγία που λέει ότι στις χρονοβόρες επισκευές μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν άλλη συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να επισκευαστεί η δική σου.

 

Όταν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής για προϊόν εντός εγγύησης υπερβαίνει τις 15 εργάσιμες μέρες, δικαιούστε να ζητήσετε την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή (ά. 5, παρ. 5 του ν. 2251/1994).

 

Το αναφέρει στη σελίδα της γενικής γραμματείας καταναλωτή ΕΔΩ

 

antonius ευχαριστώ για την πληροφορία, θα κάνω χρήση του δικαιώματος μου την επόμενη φορά.

 

Από τη wind μου είπαν ότι πρέπει να ξανασταλεί Αθήνα στο σέρβις της wind. Μίλησα με έναν τεχνικό (της wind λογικά) στο τηλ και μου είπε ότι το σέρβις της huawei έχει φύγει από Αθήνα και ότι τα στέλνουν στην Τσεχία. Ισχύει αυτό ρε παιδιά; Είναι δυνατόν; Και μου πε ότι γι'αυτό έκανε 3 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι το σέρβις της huawei έχει φύγει από Αθήνα και ότι τα στέλνουν στην Τσεχία.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Προ ημερών ήμουν στην Arvato, δεν μου είπαν τίποτα. Η επισκευή καλύφθηκε κανονικά με την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Πήγα να κάνω αναβάθμιση στο κινητό και την ώρα της εγκατάστασης κόπηκε ιντερνετ και έβγαλε μήνυμα installation failed! Από εκείνη την ώρα το κινητό δεν ανοίγει! Δοκίμασα πατώντας τα κουμπιά ήχου και το power αλλά τίποτα! Άδειασα την κάρτα μνήμης και έβαλα το αρχείο της 2.3 στη θέση sdcard/dload/update.app αλλά δεν ανοίγει.. Κανένας τρόπος να το επαναφέρω; Δεν είναι και δικό μου :(
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
γεια παιδια, εχω το u8800 ideos x5 pro και δεν του εχω κανει τιποτα εδω και ενα χρονο που το εχω παρολο που τρωει κολληματα. ειμαι ντιπ ασχετος, μπορει καποιος να μου στειλει αναλυτικα τις οδηγιες για να το κανω ανθρωπινο το κινητακι. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...