Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια παιδια, εχω το u8800 ideos x5 pro και δεν του εχω κανει τιποτα εδω και ενα χρονο που το εχω παρολο που τρωει κολληματα. ειμαι ντιπ ασχετος, μπορει καποιος να μου στειλει αναλυτικα τις οδηγιες για να το κανω ανθρωπινο το κινητακι. ευχαριστω πολυ

 

Για αναβάθμιση σε 4.0.3. κοίταξε εδώ , έχει πλήρη οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4202540#post4202540 από τον Sofoklas.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί σβήνονται όλα τα προγράμματα , επαφές , μηνύματα κ.τ.λ. Καλό είναι πρώτα ένα πλήρες backup!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για αναβάθμιση σε 4.0.3. κοίταξε εδώ , έχει πλήρη οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4202540#post4202540 από τον Sofoklas.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί σβήνονται όλα τα προγράμματα , επαφές , μηνύματα κ.τ.λ. Καλό είναι πρώτα ένα πλήρες backup!

 

Κατ΄αρχην ευχαριστω..

1) εγω που εχω την 2.2.2 πρωτα θα το κανω 2.3.5 και μετα 4.0.3, σωστα?

2)τι ειναι τα root στην ics(ειμαι απ τα γκραβαρα)

3)Για να ξεκλειδώσετε τα fps του touch sensor( τι εννοει ο ποιητης?)

4)Η εγγυηση θα ισχυει?

Ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην ευχαριστω..

1) εγω που εχω την 2.2.2 πρωτα θα το κανω 2.3.5 και μετα 4.0.3, σωστα?

2)τι ειναι τα root στην ics(ειμαι απ τα γκραβαρα)

3)Για να ξεκλειδώσετε τα fps του touch sensor( τι εννοει ο ποιητης?)

4)Η εγγυηση θα ισχυει?

Ευχαριστω παρα πολυ.

 

1) Σωστά.

2) Δεν σου είναι απαραίτητο.

3) Δεν σου είναι απαραίτητο.

4) Λογικά, θα ισχύει.

 

Μη το παρεξηγήσεις αλλά γνώμη μου είναι να μην το πειράξεις το τηλέφωνο και να μην μπλέξεις με αναβαθμίσεις γιατί θα μπερδευτείς και φοβάμαι μη χάσεις επαφές , μηνύματα , προγράμματα κ.τ.λ. και καταριέσαι εμένα μετά!

Link to comment
Share on other sites

γεια παιδια, εχω το u8800 ideos x5 pro και δεν του εχω κανει τιποτα εδω και ενα χρονο που το εχω παρολο που τρωει κολληματα. ειμαι ντιπ ασχετος, μπορει καποιος να μου στειλει αναλυτικα τις οδηγιες για να το κανω ανθρωπινο το κινητακι. ευχαριστω πολυ

Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να μην αναβαθμισεις σε icecream sandwitch καθως εχει τα προβληματακια της. Για να γινει το κινητακι οχι ανθρωπινο απλως αλλα να πεταει κοιτα εδω. Ειναι μια custom ROM ενος παιδιου που ειναι εδω στο forum. Ειμαι σιγουρος και βαζω το χερι μου στη φωτια πως θα λες πώς ζουσα τοσο καιρο ετσι. Θα νομιζεις οτι εχεις αλλο κινητο. Η ROM αυτη ειναι βασισμενη στην officiall 2.2.2 και δεν μπλεκεις με αναβαθμισεις (αν και δεν ειναι τιποτα). Βεβαια η εγγυηση χανεται αλλα μεσα σε 10 λεπτα μπορεις να περασεις μια official ROM και να εισαι κομπλε οπως το εχουν κανει δεκαδες φορες πολλα παιδια. Η συντρηπτικη πλειοψηφια των παιδιων εδω μεσα φοραμε custom ROMs.

Ειναι μεγαλο κριμα να μενουμε με τις προβληματικες official ROMs και να μην εκμεταλευομαστε τις πολλες δυνατοτητες αυτου του κινητου.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι να μην αναβαθμισεις σε icecream sandwitch καθως εχει τα προβληματακια της. Για να γινει το κινητακι οχι ανθρωπινο απλως αλλα να πεταει κοιτα εδω. Ειναι μια custom ROM ενος παιδιου που ειναι εδω στο forum. Ειμαι σιγουρος και βαζω το χερι μου στη φωτια πως θα λες πώς ζουσα τοσο καιρο ετσι. Θα νομιζεις οτι εχεις αλλο κινητο. Η ROM αυτη ειναι βασισμενη στην officiall 2.2.2 και δεν μπλεκεις με αναβαθμισεις (αν και δεν ειναι τιποτα). Βεβαια η εγγυηση χανεται αλλα μεσα σε 10 λεπτα μπορεις να περασεις μια official ROM και να εισαι κομπλε οπως το εχουν κανει δεκαδες φορες πολλα παιδια. Η συντρηπτικη πλειοψηφια των παιδιων εδω μεσα φοραμε custom ROMs.

Ειναι μεγαλο κριμα να μενουμε με τις προβληματικες official ROMs και να μην εκμεταλευομαστε τις πολλες δυνατοτητες αυτου του κινητου.

 

Ωραια , υπαρχει καπου πως να το κανω αναλυτικα??

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , υπαρχει καπου πως να το κανω αναλυτικα??

 

Δωσε μου λιγες ωριτσες που θα ειμαι σπιτι να ψαξω και να σου πω φιλε μου.

 

edit: Λοιπον, πρωτα απ'ολα πρεπει να περασεις το CWM recovery με το οποιο μπορεις να περνας οποια ROM θες και να κανεις και αλλες αναγκαιες λειτουργιες. Ο οδηγος ειναι αυτος του φιλου tzivas31. Εσενα σε ενδιαφερει απο το σημειο ''Για όσους θέλουν να περάσουν κάποια "πειραγμένη έκδοση ή custom rom'' μεχρι το ''Προσοχή για να περάσετε κάποια'' αλλα διαβασε ολο το post εγκυκλοπαιδικα. Εκει που λεει να μετονομασεις το αρχειο σε σκετο ''recovery'' δεν συμπεριλαμβανει και την καταληξη '' .img''. Αυτο εξαρταται απο το πως εχεις ρυθμισμενο τον υπολογιστη σου. Αν φαινονται 'η οχι οι καταληξεις των αρχειων. Ας πουμε ενα εγγραφο του word με τα το ονομα του εχει καταληξη ''.doc'' , μια φωτογραφια εχει συνηθως καταληξη ''.jpg'' , το σημειοματαριο ''.txt'' κ.τ.λ. Αν στα αρχεια σου βλεπεις αυτες τις καταληξεις το recovery πρεπει να το μετονομασεις σε ''recovery.img'' αν οχι τοτε σε ''recovery''.

Εσυ παντως να ξερεις δεν κανεις ουτε upgrade/update ουτε downgrade. Εισαι με 2.2.2 και με 2.2.2 θα εισαι μετα το φλασαρισμα της ROM.

Οδηγειες για το φλασαρισμα της ROM εχει κι εδω απο τον gkalen, το παιδι που εχει φτιαξει τη ROM. Μην παραλειψεις κανενα βημα. Επισης εκει θα βρεις και το αρχειο της ROM που πρεπει να μεταφερεις στην sd καρτα σου. Ειναι η HORSEMAGEDDON FINAL.

Ουφ!!! Τελειωσα. Ελπιζω να ειμαι κατανοητος και να μη δυσκολευτεις. Φαινοντε πολλα αλλα μην τρομαζεις, ειναι η πρωτη φορα. Πλεον σ' εμας αυτη η διαδικασια ειναι τυφλοσουρτης και παιρνει περιπου 8 λεπτα.

Καλη απολαυση!

 

edit: Ξεχασα να σου πω κατι σημαντικο. Οταν τελειωσεις με το πρωτο βημα και περασεις το CWM recovery, πρωτα απ'ολα παρε ενα backup καλου κακου για περιπτωση που παει κατι στραβα να επανελθεις οπως ησουν. Θα πας backup/restore και μετα backup to sd card (καπως ετσι, θα καταλαβεις). Μετα μπορεις να προχωρησεις στα wipes και στην εγκατασταση της ROM.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μου λιγες ωριτσες που θα ειμαι σπιτι να ψαξω και να σου πω φιλε μου.

 

edit: Λοιπον, πρωτα απ'ολα πρεπει να περασεις το CWM recovery με το οποιο μπορεις να περνας οποια ROM θες και να κανεις και αλλες αναγκαιες λειτουργιες. Ο οδηγος ειναι αυτος του φιλου tzivas31. Εσενα σε ενδιαφερει απο το σημειο ''Για όσους θέλουν να περάσουν κάποια "πειραγμένη έκδοση ή custom rom'' μεχρι το ''Προσοχή για να περάσετε κάποια'' αλλα διαβασε ολο το post εγκυκλοπαιδικα. Εκει που λεει να μετονομασεις το αρχειο σε σκετο ''recovery'' δεν συμπεριλαμβανει και την καταληξη '' .img''. Αυτο εξαρταται απο το πως εχεις ρυθμισμενο τον υπολογιστη σου. Αν φαινονται 'η οχι οι καταληξεις των αρχειων. Ας πουμε ενα εγγραφο του word με τα το ονομα του εχει καταληξη ''.doc'' , μια φωτογραφια εχει συνηθως καταληξη ''.jpg'' , το σημειοματαριο ''.txt'' κ.τ.λ. Αν στα αρχεια σου βλεπεις αυτες τις καταληξεις το recovery πρεπει να το μετονομασεις σε ''recovery.img'' αν οχι τοτε σε ''recovery''.

Εσυ παντως να ξερεις δεν κανεις ουτε upgrade/update ουτε downgrade. Εισαι με 2.2.2 και με 2.2.2 θα εισαι μετα το φλασαρισμα της ROM.

Οδηγειες για το φλασαρισμα της ROM εχει κι εδω απο τον gkalen, το παιδι που εχει φτιαξει τη ROM. Μην παραλειψεις κανενα βημα. Επισης εκει θα βρεις και το αρχειο της ROM που πρεπει να μεταφερεις στην sd καρτα σου. Ειναι η HORSEMAGEDDON FINAL.

Ουφ!!! Τελειωσα. Ελπιζω να ειμαι κατανοητικος και να μη δυσκολευτεις. Φαινοντε πολλα αλλα μην τρομαζεις, ειναι η πρωτη φορα. Πλεον σ' εμας αυτη η διαδικασια ειναι τυφλοσουρτης και παιρνει περιπου 8 λεπτα.

Καλη απολαυση!

 

edit: Ξεχασα να σου πω κατι σημαντικο. Οταν τελειωσεις με το πρωτο βημα και περασεις το CWM recovery, πρωτα απ'ολα παρε ενα backup καλου κακου για περιπτωση που παει κατι στραβα να επανελθεις οπως ησουν. Θα πας backup/restore και μετα backup to sd card (καπως ετσι, θα καταλαβεις). Μετα μπορεις να προχωρησεις στα wipes και στην εγκατασταση της ROM.

 

Ευχαριστω πολυ παιδια, ειστε τσακαλοι..σημερα - αυριο που θα εχω χρονο θα το προσπαθησω.θα σας στειλω νεα

Link to comment
Share on other sites

Guest XristisFol

Καλησπερα παιδια. Εχω το Huawei Ideos X5 PRO με την 4.0.3 πανω.

Να κανω μια ερωτηση ομως?

Υπαρχει καποιος τροπος στις επαφες ωστε να μου φορτωνει μονο αυτες με αριθμους τηλεφωνου και οχι αυτες που εχω μονο τα mail τους?

Εχω αποθηκευμενα καποια ονοματα μονο email στο gmail μου και μου τα φορτωνει σαν επαφες. Υπαρχει καποιος τροπος να μη μου τα εμφανιζει αυτα?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά!!! ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί πολλες φορες, καθισα και διαβασα πολλα posts απο ατομα τα οποια ειναι στην ιδια μοιρα με μενα (δηλ. ασχετοι)...επειδη διαβασα τοοοσα και τοσα και ακρη δεν μπορω να βρω, εχω βρει 2 links στην huawei που γραφει για 2.3 αναβαθμιση στο x5 pro..!!Κατ'αρχην θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο ν μ στειλετε εναν απλο οδηγο ωστε να κανω την αναβαθμιση μου( οσο πιο απλα γινεται γιατι ειμαι τερμα ασχετος)... δευτερον, ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ για official updates..!!!και γενικως να με βοηθησετε γιατι δεν το αντεχω αλλο το 2.2...!!!

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!!! ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί πολλες φορες, καθισα και διαβασα πολλα posts απο ατομα τα οποια ειναι στην ιδια μοιρα με μενα (δηλ. ασχετοι)...επειδη διαβασα τοοοσα και τοσα και ακρη δεν μπορω να βρω, εχω βρει 2 links στην huawei που γραφει για 2.3 αναβαθμιση στο x5 pro..!!Κατ'αρχην θα ηθελα αν σας ειναι ευκολο ν μ στειλετε εναν απλο οδηγο ωστε να κανω την αναβαθμιση μου( οσο πιο απλα γινεται γιατι ειμαι τερμα ασχετος)... δευτερον, ενδιαφερομαι ΜΟΝΟ για official updates..!!!και γενικως να με βοηθησετε γιατι δεν το αντεχω αλλο το 2.2...!!!

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4286505 Οδηγος απο τον φιλο Tziva.

 

Θα σου προτεινα να περασεις την 2.2.2 του gkalenis αν και δεν ειναι official αλλα με officials δεν βγαζεις ακρη καθως δεν ειναι και τοσο σταθερες και ειναι κριμα να μην εκμεταλευομαστε τις δυνατοτητες του κινητου. Αν αποφασισεις να περασεις custom ROM, τεσσερα posts παραπανω εχω δωσει καποιες οδηγειες.

 

 

Οτι αλλο θες, εδω ειμαστε.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το κινητό το έφτιαξαν στην εταιρεία και το αναβάθμισαν στην έκδοση 4 αλλά έχω ενα προβληματάκι καθώς δεν πατιούνται από το πληκτρολογίο το q και το κουμπί με τις φατσούλες και όταν το γυρίζω σε landscape δεν πατιέται το κουμπί κάτω δεξιά. Μπορώ να κάνω κάπως βαθμονόμηση; Φταίει η έκδοση;
Link to comment
Share on other sites

Για αναβάθμιση σε 4.0.3. κοίταξε εδώ , έχει πλήρη οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4202540#post4202540 από τον Sofoklas.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως γιατί σβήνονται όλα τα προγράμματα , επαφές , μηνύματα κ.τ.λ. Καλό είναι πρώτα ένα πλήρες backup!

 

Να ρωτησω κατι ο ασχετος

 

Στην απαντηση του Sofoklas στελνει στην 927 εκδοση του ICS.

 

Υπάρχει πλεον και 928. Δε νομιζω να ισχυει κάτι αλλο για την 928 σωστα?Ακολουθουμε τα ίδια βήματα?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ο ασχετος

 

Στην απαντηση του Sofoklas στελνει στην 927 εκδοση του ICS.

 

Υπάρχει πλεον και 928. Δε νομιζω να ισχυει κάτι αλλο για την 928 σωστα?Ακολουθουμε τα ίδια βήματα?

 

Τα ιδια....

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....εχω βαλει στο x5 pro το ics 4.0.3 αλλα βλεπω τωρα οτι εχει καποια θεματακια....μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να του κανω downgrade σε 2.3.5??
NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....εχω βαλει στο x5 pro το ics 4.0.3 αλλα βλεπω τωρα οτι εχει καποια θεματακια....μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να του κανω downgrade σε 2.3.5??

 

Βαζεις το update.app απο step 2 μιας Gingerbread στον dload φακελο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

φιλε παταω download αλλα δεν κανει τιποτα...:(

 

Θέλει υπομονή και κυρίως μην το αγχώνεις. Ξαναπροσπάθησε με στοργή και θα σε ανταμείψει.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Βαζεις το update.app απο step 2 μιας Gingerbread στον dload φακελο.

 

φιλε βαζω το update.app στην sd ανοιγω το κινητο με vol+/- αλλα το μονο που εμφανιζεται ειναι μια ροζ οθονη.....

Edited by jimloca
NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

φιλε βαζω το update.app στην sd ανοιγω το κινητο με vol+/- αλλα το μονο που εμφανιζεται ειναι μια ροζ οθονη.....

θα φτιαξεις φακελο dload και θα το βαλεις μεσα αφου το ξεζιπαρεις

μετα> card&phone storage-〉Software Upgrade-〉SD card Upgrade,καπως ετσι θα ειναι και στην 4.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.

 

Εχω το κινητο με ρομ του kalo αλλα χθες μετα απο 10 λεπτα στα χερια της βαφτισιμιας μου, η οθονη αφης σταματησε σχεδον τελειως να δουλευει (δουλευει οποτε θελει). επειδη ειδα την μικρη να σαλιωνει το κινητο, υποθετω οτι περασε υγρασια μεσα.

 

1.κανενα κολπο μηπως κ δουλεψει;

2. ή να το παω service (που ειναι τα γραφεια τους);

3. το κινητο το εχω 14 μηνες, 2 χρονια δεν ειναι η εγγυηση της wind;

4. πριν το παω θελω να περασω μια official rom. επειδη εχω καιρο να ασχοληθω, κανω ενα φακελο dload κ μετα> card&phone storage-〉Software Upgrade-〉SD card Upgrade; πρεπει να κανω πρωτα WIPE DATA,WIPE CACH κ FORMAT/SYSTEM μεσω RECOVERY ;;

 

Ευχαριστω!

Edited by mits3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.

 

Software Upgrade-〉SD card Upgrade; πρεπει να κανω πρωτα WIPE DATA,WIPE CACH κ FORMAT/SYSTEM μεσω RECOVERY ;;

 

παρε ενα πιστολακι και φυσα το απο μακρυα η αστο να στεγνωσει

οχι,απλα περασε το step 1 και step 2 ξεχωριστα

τα αλλα θα τα κανει μονο του

λογικα θα το πας στην wind και αυτοι θα αναβαλουν η arvato servise

Link to comment
Share on other sites

παρε ενα πιστολακι και φυσα το απο μακρυα η αστο να στεγνωσει

οχι,απλα περασε το step 1 και step 2 ξεχωριστα

τα αλλα θα τα κανει μονο του

λογικα θα το πας στην wind και αυτοι θα αναβαλουν η arvato servise

 

μετα την επιχειρηση πιστολακι, η οθονη δεν δουλευει καθολου, ουτε εχει σημα.

 

σε κατι νοκια υπηρχαν κατι εφαρμογες με τις οποιες μπορουσες να ελενχεις το κινητο μεσω pc. υπαρχει κατι αναλογο για το κινητο μας;

 

EDIT: το προβλημα μου μοιαζει με αυτο που περιγραφεται στο παρακατω thread

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1112787

 

EDIT 2:περασα μια official αλλα δεν μπορω να προχωρησω στο βασικο μενου καθως δεν μπορω να πατησω τα αναλογα κουμπια στην οθονη.

 

υπαρχει καποιος τροπος να τσεκαρω τι rom φοραει το κινητο; ουτε το Hisuite το αναγνωριζει. μην το παω στο service ετσι

Edited by mits3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα!

 

Μολις αναβαθμισα το U8800 pro απο 2.3.5 σε 4.0.3 κι εχω μια ερωτηση...

Γνωριζει κανεις γιατι δεν κατεβαζει τα contacts απο Facebook?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...