Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιγότερο ρεύμα = λιγότερη κατανάλωση = χαμηλότερη θερμοκρασία στο τσιπ = πιο κρύα συσκευή. Και το underclock βέβαια βοηθάει ή συνδυασμός και των δύο τεχνικών.

 

Σωστό.

Αλλά εάν από έναν επεξεργαστή με undevolt ζητάμε για πολύ ώρα τον μέγιστο χρονισμό, τότε πάλι δεν θα ζεσταθεί;

Μπορεί να το σκέφτομαι και λάθος βέβαια......

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ορθόν. Όμως σκέψου ότι είναι χειρότερο να του ζητάς να δουλεύει στο 100% με 1.3V από το να δουλεύει πάλι στο φουλ αλλά με 1V. Βέβαια τίθεται θέμα σταθερότητας, επομένως πάντα κατεβάζουμε σε μικρά βήματα σε κάθε συχνότητα και δοκιμάζουμε σε πραγματικές συνθήκες, πχ. ένα παιχνίδι, browsing, κλήσεις κλπ, ώστε να τσεκάρουμε ότι δεν έχουμε παγώματα, SOD, επανεκκινήσεις κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 2 ωρες τωρα με CM11 την τελευταια εκδοση που ανεβασε ο markox89 και η Ρομ Γ@Μ@Ε! και δερνει. Δεν εχω τα προβληματα μου. Με apolo of curse.

Και με Xposed. Με dpi 225.

 

Ποιά version apolo έβαλες ?

 

NVM, το είδα στο post σου στο XDA, Apolo 7.3

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν. Όμως σκέψου ότι είναι χειρότερο να του ζητάς να δουλεύει στο 100% με 1.3V από το να δουλεύει πάλι στο φουλ αλλά με 1V. Βέβαια τίθεται θέμα σταθερότητας, επομένως πάντα κατεβάζουμε σε μικρά βήματα σε κάθε συχνότητα και δοκιμάζουμε σε πραγματικές συνθήκες, πχ. ένα παιχνίδι, browsing, κλήσεις κλπ, ώστε να τσεκάρουμε ότι δεν έχουμε παγώματα, SOD, επανεκκινήσεις κλπ.

 

Σωστό αυτό αλλά μόνο εφόσον μιλάμε για ίδιες συχνότητες. Αν μαζί με το undervolt κάνεις και underclock στην ουσία αναγκάζεις τη cpu να δουλεύει περισσότερη ώρα στη μέγιστη συχνότητα και χάνεις οτι έχεις κερδίσει απο την χαμηλότερη τάση.

 

Πρακτικά επειδή η σχέση κατανάλωσης-συχνότητας δεν είναι γραμμική κάθε cpu έχει ενα σημείο βέλτιστης λειτουργίας όπου πετυχαίνει τον καλύτερο συνδιασμό επιδόσεων-κατανάλωσης. Αν πας πάνω απο αυτό έχεις μεν καλύτερες επιδόσεις αλλά το πληρώνεις με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση, ενώ αν πας κάτω απο αυτό έχεις μεν μικρότερη κατανάλωση αλλά το πληρώνεις με μεγάλη μείωση επιδόσεων.

 

Προσωπικά κάνοντας overclock (έτσι απο συνήθεια) το S2 δεν είδα ουσιαστική αύξηση επιδόσεων οπότε πιστεύω οτι το βέλτιστο σημείο είναι στο 1,2 Ghz που έχει ορίσει η samsung. Με δεδομένο οτι ήδη το S2 είναι παλιό και οι εφαρμογές έχουν βαρύνει, δεν θα πήγαινα πιο κάτω. Undervolt δεν δοκίμασα γιατί πρακτικά η διάρκεια της μπαταρίας είναι καλή και δεν ήθελα να ρισκάρω τη σταθερότητα. Μπορεί όμως να σε βοηθήσει αν είσαι τυχερός και έχεις καλή cpu απο το κέντρο του wafer. :p

Link to comment
Share on other sites

Ότι είσαι οικονομικός... :p

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Ότι είσαι οικονομικός... :p

 

Ρε παραλίγο να μου βγεί ο φραπές απο τη μύτη!!!! :lol:

 

Ρε Ελληνόδρακε, επανέφερε στα 1.2 παιδί μου... Γιατί τρώγεσαι χωρίς λόγο...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τ κανω εφοσον δε βλεπω κολληματα και τετοια; Δεν κανει σολο με regular voltages?
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και ένα δικό μου setup για όποιον θέλει lollipop αίσθηση αλλά χωρίς πειράματα με τις 5.x.x roms ακόμα.

 

 

Φλασάρουμε ρομ, κέρνελ, gapps, εγκαθιστούμε το theme και έχουμε πλήρως αίσθηση (και καλύτερη κατ' εμέ) της Lollipop. Επίσης εγκαθιστούμε και το lagfix για να αξιοποίησουμε το trim που προσφέρει ο kernel, μέσα από το οποίο (το lagfix) μαρκάρουμε system, data και cache και δίνουμε run. Δεν υπάρχει φόβος brick ή οτιδήποτε άλλο, αν κάποιοι έχουν ενδοιασμό, διότι οι διορθώσεις του Lanchon καλύπτουν πλέον οποιαδήποτε συσκευή.

 

Τέλος, εγκαθιστούμε και το synapse, μέσω του οποίου κοντρολάρουμε τις ρυθμίσεις του kernel (BLN, overclock, undervolt κλπ).

 

Το παραπάνω setup λειτουργεί επί μέρες απροβλημάτιστα σε μένα χωρίς κόλλημα, sod ή οτιδήποτε. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. :)

Μετά το φλασάρισμα της τελευταίας έκδοσης που έβγαλε (χθες/προχθές) και την επιτυχή εγκατάσταση, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το lagfix. Το ανοίγω και γράφει πως "Requires root acccess" ενώ το Synapse λειτουργεί κανονικά. Επίσης, από το boot menu αν δώσω boot to recovery απλώς κλείνει η συσκευή και δεν μπαίνει ποτέ σε recovery μόνη της. Μέγας είσαι κύριε! :) Τέλος, με το setup σου, και με χρήση "κινητού" και όχι τόσο smart δυνατοτήτων (πολύ μπλα μπλα, λίγο internet) είμαι στην τρίτη μέρα μπαταρία. Πολύ ευχαριστημένος! Ούτε κρασαρίσματα ούτε lagαρίσματα!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους κρατάει η μπαταρία 3 ημέρες, έχετε την ίδια μπαταρία από την πρώτη αγορά ή έχετε αλλάξει στην πορεία;

Η δική μου που είναι του '11 με το ζόρι βγάζει ημέρα με 2 ώρες οθόνη.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους κρατάει η μπαταρία 3 ημέρες, έχετε την ίδια μπαταρία από την πρώτη αγορά ή έχετε αλλάξει στην πορεία;

Η δική μου που είναι του '11 με το ζόρι βγάζει ημέρα με 2 ώρες οθόνη.

 

Και μένα μια απο τα ίδια... :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρε παραλίγο να μου βγεί ο φραπές απο τη μύτη!!!! :lol:

 

Ρε Ελληνόδρακε, επανέφερε στα 1.2 παιδί μου... Γιατί τρώγεσαι χωρίς λόγο...

 

Φημίζομαι για τις ατάκες μου... :p

 

Όποιο παιδάκι έχει Lollipop μπορεί να μου πεί εάν έχει σετάρει την Camera (που περιλαμβάνεται με τη ROM) για αποθήκευση στην SD ? :)

 

Προς το παρόν με Ressurection Remix 5.4.2 & Apollo 8.0 Beta 9 και είμαι ευχαριστημένος (PIT 1GB System/3GB Data) :D

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

 

Όποιο παιδάκι έχει Lollipop μπορεί να μου πεί εάν έχει σετάρει την Camera (που περιλαμβάνεται με τη ROM) για αποθήκευση στην SD ? :)

 

 

Καλημέρα

Όχι στη στοκ εφαρμογή δε μου έχει επιλογή για το παθ αποθήκευσης!!! Δεν το είχα προσέξει γιατί χρησιμοποιώ το camera zoom fx που έχει επιλογή που ακριβως θες να αποθηκεύει τις φωτο ;-)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους κρατάει η μπαταρία 3 ημέρες, έχετε την ίδια μπαταρία από την πρώτη αγορά ή έχετε αλλάξει στην πορεία;

Η δική μου που είναι του '11 με το ζόρι βγάζει ημέρα με 2 ώρες οθόνη.

 

Του '11 ειμαι κι εγω αλλα την βγαζω εως και 4.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους κρατάει η μπαταρία 3 ημέρες, έχετε την ίδια μπαταρία από την πρώτη αγορά ή έχετε αλλάξει στην πορεία;

Η δική μου που είναι του '11 με το ζόρι βγάζει ημέρα με 2 ώρες οθόνη.

Άλλαξα πέρυσι μπαταρία με αυθεντική, αλλά τις τελευταίες μέρες ανοίγω ελάχιστα (κάνα μισάωρο) data και πολύ μπλα μπλα. Την επόμενη φορά θα τσεκάρω και ώρες οθόνης, αλλά δεν είναι και κάτι τρομερό. Το μπλα μπλα τρώει αβέρτα μπαταρία.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μετά το φλασάρισμα της τελευταίας έκδοσης που έβγαλε (χθες/προχθές) και την επιτυχή εγκατάσταση, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το lagfix. Το ανοίγω και γράφει πως "Requires root acccess" ενώ το Synapse λειτουργεί κανονικά. Επίσης, από το boot menu αν δώσω boot to recovery απλώς κλείνει η συσκευή και δεν μπαίνει ποτέ σε recovery μόνη της. Μέγας είσαι κύριε! :) Τέλος, με το setup σου, και με χρήση "κινητού" και όχι τόσο smart δυνατοτήτων (πολύ μπλα μπλα, λίγο internet) είμαι στην τρίτη μέρα μπαταρία. Πολύ ευχαριστημένος! Ούτε κρασαρίσματα ούτε lagαρίσματα!

 

Θα πρότεινα να κρατήσεις ένα nandroid και να δοκιμάσεις τον Apolo...

Πιστεύω πως είναι πιο απροβλημάτιστος...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επίσημη nightly είναι στις 12/4. Από εκεί και πέρα το changelog για τη νέα περιέχει ό,τι η τελευταία unofficial, συν κάποια έξτρα. Μιας και δεν βγήκε νέα αυτό το ΣΚ, λέτε να πλησιάζουμε στην τελική;
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επίσημη nightly είναι στις 12/4. Από εκεί και πέρα το changelog για τη νέα περιέχει ό,τι η τελευταία unofficial, συν κάποια έξτρα. Μιας και δεν βγήκε νέα αυτό το ΣΚ, λέτε να πλησιάζουμε στην τελική;

Σε ποιά αναφέρεσαι;

 

@mclound & stefan_city

Τελικά η CM11 που πρότεινε ο Corey, είναι οκ για καθημερινή χρήση;

Λόγω του ότι επέστρεψα στην δουλεία την Δευτέρα, επέστρεψα και στην Neat, αλλά με τρώει να της δώσω άλλη μια ευκαιρία... :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Στην official κυρίως αναφέρομαι. Ο κύκλος αναβάθμισής της είναι εβδομαδιαίος, αλλά το ΣΚ που μας πέρασε δεν βγήκε νέα έκδοση. Γι'αυτό λέω μήπως φτάνουμε στην τελική σιγά σιγά, δεν ξέρω.

Πάντως, μιας και είμαι πολύ καιρό με CM11, είτε official, είτε αυτή του corey, είναι απολύτως σταθερή. Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάτι αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά αναφέρεσαι;

 

@mclound & stefan_city

Τελικά η CM11 που πρότεινε ο Corey, είναι οκ για καθημερινή χρήση;

Λόγω του ότι επέστρεψα στην δουλεία την Δευτέρα, επέστρεψα και στην Neat, αλλά με τρώει να της δώσω άλλη μια ευκαιρία... :O

Ούτε εγώ έχω κάποιο παράπονο, απλά όπως έγραψα νωρίτερα δεν κάνω πολλη χρήση του κινητού πια, λόγω χρόνου. Με βλέπω να γυρνάω σε Neat ή ακόμη και μαμά μιας που το χρησιμοποιώ πλέον ως κινητό μόνο και ας είναι έτοιμο για δώσιμο :) Αλλά σίγουρα είναι αστέρι το setup του corey. Αλλά μάλλον κάτι έσπασα μετά την αναβάθμιση και δεν έχω χρόνο να αλλάζω kernels και ρυθμίσεις.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δεν υπάρχει επιστροφή.:p

Μάλλον θα μείνω με το τελευταίο build του Markox, το οποίο τόσες μέρες είναι απροβλημάτιστο, και θα περιμένω τελική έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μαμά τελικά και κάποια στιγμή θα περάσω Philiz για να είμαι rooted και μέχρι εκεί. Δεν έχω πλέον χρόνο :) οπότε θέλω να λειτουργεί σωστά και ας είμαι σε 4.1.2. Ελπίζω το επόμενο να είναι κάποιο nexus για να μπορώ να του περνάω ότι θέλω! Ξέρει κάποιος άλλο κινητό να έχει τέτοιο ενδιαφέρον και υποστήριξη όπως το δικό μας; 4 χρόνια μετά την επίσημη κυκλοφορία του; Έχουμε διαμαντάκι τελικά :)
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Απλώς να πω σχετικά με τον apolo, ότι είναι κι αυτός σταθερότατος, όμως δεν υποστηρίζει trim commands άρα και ούτε το lagfix, το οποίο είναι βασικό για εμένα. Κι αυτό γιατί o developer του apolo αρνείται πεισματικά να το προσθέσει στον kernel του, θεωρώντας το ως επίφοβο.

 

Επίσης να πω ότι είμαι τελείως κατά των dirty flashes διότι πάντα κάτι μου έσκαγε στην πορεία. Έτσι κρατάμε ένα nandroid σταθερό σαν βάση κι αν δε κάτσει το dirty flash, τότε καλύτερα clean install με full wipe to install new rom από το recovery του philz και φλασάρισμα από κει.

Edited by coreyhalkis
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα μαμά τελικά και κάποια στιγμή θα περάσω Philiz για να είμαι rooted και μέχρι εκεί. Δεν έχω πλέον χρόνο :) οπότε θέλω να λειτουργεί σωστά και ας είμαι σε 4.1.2. Ελπίζω το επόμενο να είναι κάποιο nexus για να μπορώ να του περνάω ότι θέλω! Ξέρει κάποιος άλλο κινητό να έχει τέτοιο ενδιαφέρον και υποστήριξη όπως το δικό μας; 4 χρόνια μετά την επίσημη κυκλοφορία του; Έχουμε διαμαντάκι τελικά :)

 

Βάλε Neat ρε, και αυτή μαμά είναι... (μα τον θεό αν έπρεπε να φορέσω μαμά, θα το είχα σουτάρει! Δεν μπορώ με τίποτα να ανεχτώ την stock...)

 

Όταν μιλάς για Nexus, μιλάς για 5άρι έτσι; Γιατί το καινούργιο είναι δίσκος σερβιρίσματος...

Εγώ γλυκοκοιτάω το S6... για τα Χριστούγεννα πάντα... :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Βάλε Neat ρε, και αυτή μαμά είναι... (μα τον θεό αν έπρεπε να φορέσω μαμά, θα το είχα σουτάρει! Δεν μπορώ με τίποτα να ανεχτώ την stock...)

 

Όταν μιλάς για Nexus, μιλάς για 5άρι έτσι; Γιατί το καινούργιο είναι δίσκος σερβιρίσματος...

Εγώ γλυκοκοιτάω το S6... για τα Χριστούγεννα πάντα... :lol:

Είναι πόνος (για μένα πάντα) οι πάνω από 4,5". Εδώ το δικό μας με 4,3 και δεν το ελέγχω πλήρως με το ένα χέρι. Ελπίζω σε κάποιο μικρό nexus στο μέλλον ή σε κάποια ναυαρχίδα (επίσης μου αρέσει πολύ το S6) με τρελή υποστήριξη για να πειραματίζομαι ;)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...