Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Έχουν βγει πλεον πολλές λολιποπ, άντε να βρούμε χρονο να δοκιμασουμε!!!! Οποίος δοκιμάσει κάποια από τις 3-4 που κυκλοφορούν ας μας πει και εντυπώσεις :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω δοκιμασει την CM 12. CM 12.1 . Ressurection Remix. Omnirom. SlimLP. Slimsaber. Sokp Lollipop. Γνωμη μου...μην τις βαζετε ουτε για daily χρηση για πλακα ειλικρινα. Παντως η σχεδον σταθερη να εχουν εξαλειφθει σχεδον το 95% των θεματων ειναι η τελευταια εκδοση του CM12.

 

 

ΥΓ: Ειμαι στην Neatrom 6.4 ΞΑΝΑ. :D

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει την CM 12. CM 12.1 . Ressurection Remix. Omnirom. SlimLP. Slimsaber. Sokp Lollipop. Γνωμη μου...μην τις βαζετε ουτε για daily χρηση για πλακα ειλικρινα. Παντως η σχεδον σταθερη να εχουν εξαλειφθει σχεδον το 95% των θεματων ειναι η τελευταια εκδοση του CM12.

ΥΓ: Ειμαι στην Neatrom 6.4 ΞΑΝΑ. :D

 

Μου θυμίζεις ...τα νειάτα μου (τότε που φλάσαρα 3-4 ρομς τη μέρα :lol: )

 

ΥΓ κακά τα ψέματα, το smoothness και την "σιγουριά" της Neat, δεν την έχει καμμία...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζεις ...τα νειάτα μου (τότε που φλάσαρα 3-4 ρομς τη μέρα :lol: )

 

ΥΓ κακά τα ψέματα, το smoothness και την "σιγουριά" της Neat, δεν την έχει καμμία...

 

Ο αρχοντας ο _Sale_ χαιρεται :D Εντωμεταξυ η Neat ειναι οπως τα λες. Τωρα ΑΝ βγει κατι που δεν θα γινει Σταθερη Lollipop θα την εβαζα. Οχι η Omnirom που την εχει βαλει ως stable και εχει θεμα με το video playback τοσο στο youtube αλλα σε απλο βιντεο.

 

 

ΥΓ:Τωρα δοκιμαζω το Nameless και σας λεω την γνωμη μου.

ΥΓ2:Μαυρα χαλια.

ΥΓ3: Εβαλα CM11 με το σεταπ του corey με την διαφορα οτι φλασαρα apolo kernel και τωρα παει...ΣΦΑΙΡΑ! :D

ΥΓ4: Επαθα τρομερο soft brick δεν μπουταρει recovery μετα απο αποτομο reboot. Ξανα παλι Neatrom 6.4 με το Restore(γι 3η φορα)

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω σκαλώσει...

Που φαινεται το CSC όταν έχεις μπρικαρισμένη συσκευή;

Στο recovery ή στο download screen?

Μπας και φαίνεται αν το συνδέσεις με KIES?

Ο s_sty89 τον έχει πιεί, και πρέπει να δούμε πως θα δει το CSC τους για να φλασάρει στόκ... :(

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω σκαλώσει...

Που φαινεται το CSC όταν έχεις μπρικαρισμένη συσκευή;

Στο recovery ή στο download screen?

Μπας και φαίνεται αν το συνδέσεις με KIES?

Ο s_sty89 τον έχει πιεί, και πρέπει να δούμε πως θα δει το CSC τους για να φλασάρει στόκ... :(

 

Στο Kies.Στο κουτι του κινητου το πακετο εχει γραμμενο το CSC...και κατω απο την μπαταρια λογικα.

Σε recovery δεν φαινεται. Μονο με στοκ recovery φαινεται.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

@GreekDragon μου κάνουν εντύπωση τα πόσα προβλήματα έχεις με KK. Εδώ και πολύ καιρό εγώ δεν έχω ούτε fc, ούτε reboot κλπ.

 

@DimitrisAndNiki Το CSC είναι σχετικό για το αν παίζει κάποιο ρόλο. Εννοώ πως κάθε συσκευή δεν είναι "παντρεμένη" με ένα CSC, γιατί μπορείς εύκολα να το αλλάξεις σε κάτι άλλο. Παλιότερα που δοκίμαζα τις τελευταίες επίσημες ρομ, ενώ η συσκευή μου είναι EUR, φλάσαρα κανονικά ΝΕΕ ρομ κλπ. Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε είναι πως αν είχα NEE ρομ, χωρίς να αλλάξω και το CSC σε ΝΕΕ, δεν θα μπορούσα να λάβω ΟΤΑ αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

@GreekDragon μου κάνουν εντύπωση τα πόσα προβλήματα έχεις με KK. Εδώ και πολύ καιρό εγώ δεν έχω ούτε fc

 

δεν με λατρευει η ΚΚ απο παντα.Οσες εκδοσεις ΚΚ να βαζω παντα επιστρεφω για ενα λογο που δεν ξερω ο ιδιος. Με LP αν με βολευει την βαζω. Ενδειχτικα

Με ΚΚ εμεινα συνολικα 2 μερες.

Με LP εμεινα 1 εβδομαδα.

Με Neatrom εμεινα 1,5 μηνα

Με στοκ εμεινα 2 χρονια :P

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

@GreekDragon μου κάνουν εντύπωση τα πόσα προβλήματα έχεις με KK. Εδώ και πολύ καιρό εγώ δεν έχω ούτε fc, ούτε reboot κλπ.

Γκουχ Γκουχ, μην το λες...

Το βράδυ κατά τις 3:30 το κινητο μου είχε πέσει σε bootloop... :wacko:

@DimitrisAndNiki Το CSC είναι σχετικό για το αν παίζει κάποιο ρόλο. Εννοώ πως κάθε συσκευή δεν είναι "παντρεμένη" με ένα CSC, γιατί μπορείς εύκολα να το αλλάξεις σε κάτι άλλο. Παλιότερα που δοκίμαζα τις τελευταίες επίσημες ρομ, ενώ η συσκευή μου είναι EUR, φλάσαρα κανονικά ΝΕΕ ρομ κλπ. Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε είναι πως αν είχα NEE ρομ, χωρίς να αλλάξω και το CSC σε ΝΕΕ, δεν θα μπορούσα να λάβω ΟΤΑ αν θυμάμαι καλά.

Μου έχει τύχει και σε Κινέζικο και σε Γερμανικό S2 να μπρικάρει η συσκευή κατά το φλάσάρισμα μέσω Οντιν στην Νάντ, και να το ολοκληρώνει ΜΟΝΟ με την μανίσια (same csc) ρομ

Το δικό μου απο την άλλη S2 δεν μασούσε, το φλάσαρα ότι csc να ναι χωρίς να παραπονιέται...

Πρέπει κατά την γνώμη μου να είναι θέμα (κλείδωμα) παρόχου (βλέπε παραεισαγωγή)

 

ΥΓ κάτι μου λέει πως τα προβλήματα του dragon είναι θέμα του kernel και όχι rom...

Μήπως να άφηνε 1-2 μέρες τον μανίσιο της CM?

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου, έχω ξεχάσει τι σημαίνει bootloop κλπ.. Και το δικό σου για kernel μου φαίνεται. Περάστε Apolo 7.3 Regular για δοκιμή να δούμε.

 

Σχετικά με τα CSC, ήταν branded αυτά που είχαν θέμα; Custom rom μπορούσες να περάσεις σε αυτά; Αν είναι να βάλει το pit για repartition στο odin, μαζί με έναν custom kernel μήπως ξεκολλήσει.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου, έχω ξεχάσει τι σημαίνει bootloop κλπ.. Και το δικό σου για kernel μου φαίνεται. Περάστε Apolo 7.3 Regular για δοκιμή να δούμε.

 

Με Apolo 7.3 εχω βαλει χτες και ετυχα ολα τα αλλα. Και με στοκ αν δειτε λιγα ποστς πιο πανω ανταποκρινεται μονο του.

Δεν ξερω τι γινεται. Θελω απο εσας να μου πειτε το καταλληλο dpi γia CM11 και το ΑΝ χρησιμοποιητε το wipescript του HawkerPaul.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Με Apolo 7.3 εχω βαλει χτες και ετυχα ολα τα αλλα. Και με στοκ αν δειτε λιγα ποστς πιο πανω ανταποκρινεται μονο του.

Δεν ξερω τι γινεται. Θελω απο εσας να μου πειτε το καταλληλο dpi γia CM11 και το ΑΝ χρησιμοποιητε το wipescript του HawkerPaul.

 

Τότε κάποια μακακία παίζεται στο download ή στην εγκατάσταση, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αν δεις και στο xda δεν υπάρχουν παράπονα, ειδικά αν μιλάμε για clean install, χωρίς uv κλπ.. Εγώ χρησιμοποιώ το default dpi.

 

Τώρα σχετικά με την εγκατάσταση, εγώ κάνω τα εξής για να είμαι 100% σίγουρος:

- flash το philz touch recovery

- flash το GS2ROMNuke

- εκτέλεση του wipe data to install a new rom μέσα από το philz (κάπως έτσι το αναφέρει)

- χειροκίνητο φορμάτ των partition μέσα από το mount and storage

- flash rom, gapps μέσω του philz touch ...

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάποια μακακία παίζεται στο download ή στην εγκατάσταση, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Αν δεις και στο xda δεν υπάρχουν παράπονα, ειδικά αν μιλάμε για clean install, χωρίς uv κλπ.. Εγώ χρησιμοποιώ το default dpi.

 

Τώρα σχετικά με την εγκατάσταση, εγώ κάνω τα εξής για να είμαι 100% σίγουρος:

- flash το philz touch recovery

- flash το GS2ROMNuke

- εκτέλεση του wipe data to install a new rom μέσα από το philz (κάπως έτσι το αναφέρει)

- χειροκίνητο φορμάτ των partition μέσα από το mount and storage

- flash rom, gapps μέσω του philz touch ...

 

Ειμαι σιγουρος οτι ο dev της neatrom κατι εβαλε στην ρομ ετσι ωστε αν αλλαξω rom να με καταστρεφει.

Αστο δεν πειραζει, ο,τι και να κανω γ@μ!ετ@! ασχημα. Κατι κανω λαθος δεν εξηγειται αλλιως, κανω τα εξης

 

Φλασαρω μεσω Apolo Cwm το CWM KitkatCompatible

απο εκει κανω reboot recovery και κανω wipe data,cache and dalvik,cache,system

φλασαρω το cm11 και μετα τον κερνελ και μετα τα gapps(τα δοκιμασα και χωρις gapps αλλα τα ιδια)

αυτα κανω. Χωρις lagfix τα ιδια, με lagfix τα ιδια.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να σχοληθώ με update. Έχει βγεί κάποιο custom rom που αξίζει να του περάσω ?

Μέχρι 32GB SD card βλέπει ?

Samsung Galaxy Tab 10.1 ICS 4.0.4, stock

Samsung Galaxy S II Jelly Bean 4.1.2

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να σχοληθώ με update. Έχει βγεί κάποιο custom rom που αξίζει να του περάσω ?

Μέχρι 32GB SD card βλέπει ?

 

Neatrom 6.4 χαλαρα με apolo 4.15b regular. αλλιως κοιτα το setup του coreyhalkis http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6072677#post6072677

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

- εκτέλεση του wipe data to install a new rom μέσα από το philz (κάπως έτσι το αναφέρει)

- χειροκίνητο φορμάτ των partition μέσα από το mount and storage

 

Το φορμάρισμα σε τί format πρέπει να γίνεται ? ext4, fat ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Neatrom 6.4 χαλαρα με apolo 4.15b regular. αλλιως κοιτα το setup του coreyhalkis http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6072677#post6072677

Με το setup αυτό είμαι μια χαρά 2-3 μέρες τώρα. Τελικά άφησα την LP γιατί πολύ unstable έπαιζε τελικά. Αν μπορούσα να βρω τρόπο να "κλέψω" τη λειτουργικότητα του battery saver της LP και στην ΚΚ θα ήμουν άψογα. Παίζει κάποιο app να κόβει ότι τρέχει στο background όπως το κάνει το battery saver? Γνωρίζει κάποιος;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με το setup αυτό είμαι μια χαρά 2-3 μέρες τώρα. Τελικά άφησα την LP γιατί πολύ unstable έπαιζε τελικά. Αν μπορούσα να βρω τρόπο να "κλέψω" τη λειτουργικότητα του battery saver της LP και στην ΚΚ θα ήμουν άψογα. Παίζει κάποιο app να κόβει ότι τρέχει στο background όπως το κάνει το battery saver? Γνωρίζει κάποιος;

 

Servicely, Autostarts.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Το φορμάρισμα σε τί format πρέπει να γίνεται ? ext4, fat ?

 

Υπάρχει επιλογή "default". Για να μην έχεις τυχόν θέματα, καλύτερα να επιλέγεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι ο dev της neatrom κατι εβαλε στην ρομ ετσι ωστε αν αλλαξω rom να με καταστρεφει.

Αστο δεν πειραζει, ο,τι και να κανω γ@μ!ετ@! ασχημα. Κατι κανω λαθος δεν εξηγειται αλλιως, κανω τα εξης

 

Φλασαρω μεσω Apolo Cwm το CWM KitkatCompatible

απο εκει κανω reboot recovery και κανω wipe data,cache and dalvik,cache,system

φλασαρω το cm11 και μετα τον κερνελ και μετα τα gapps(τα δοκιμασα και χωρις gapps αλλα τα ιδια)

αυτα κανω. Χωρις lagfix τα ιδια, με lagfix τα ιδια.

 

Ώπα!

Φλασαρω μεσω Apolo Cwm το CWM KitkatCompatible ΣΩΣΤΑ

απο εκει κανω reboot recovery και κανω wipe data,cache and dalvik,cache,system ΣΩΣΤΑ

1 Φλασάρεις CM11

2 Κανεις REBOOT RECOVERY (διαφορετικά παίζει να σου δώσει error #6 κατά το φλασάρισμα των gapps)

3 Φλασάρεις GAPPS

4 Κάνεις Boot, δίνεις email κτλ κτλ

5 RESTART to Recovery

6 Φλασάρεις Kernel wipe του HawkerPaul

7 Φλασάρεις Kernel

8 Wipe Cache + Dalvik

Boot κανονικά και είσαι ΟΚ

 

Κάνε τα παραπάνω και θα με θυμηθείς

προτείνω να φλασάρεις τον apolo regular

 

Σχετικά με τα CSC, ήταν branded αυτά που είχαν θέμα; Custom rom μπορούσες να περάσεις σε αυτά; Αν είναι να βάλει το pit για repartition στο odin, μαζί με έναν custom kernel μήπως ξεκολλήσει.

1. Ναι

2. Ναι

3. Ισως με τον philz για να καρφώσει στην συνέχεια μια Neat πχ...

 

2 bugs απο μένα:

 

1. Όταν πάω reboot to recovery απο το power menu μου δίνει endless loop

2. Σε κάθε reboot μου εμφανίζει όλα τα sms μου σαν αδιάβαστα (έχω κάνει default τον Chomp)

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2. Ναι

3. Ισως με τον philz για να καρφώσει στην συνέχεια μια Neat πχ...

 

2 bugs απο μένα:

 

1. Όταν πάω reboot to recovery απο το power menu μου δίνει endless loop

2. Σε κάθε reboot μου εμφανίζει όλα τα sms μου σαν αδιάβαστα (έχω κάνει default τον Chomp)

 

Ακριβώς. Το repartition καλύτερα με το stock pit αρχικά. Είναι που είναι, μην το αποτελειώσουμε.:p

 

Σχετικά με την CM, αυτό με το reboot to recovery έχει εμφανιστεί στις τελευταίες nightlies, αν είσαι με Apolo κάνε το μέσω του Apolo configurator, αλλιώς με τον κλασσικό τρόπο.

 

Για τα sms:

1. κάνε default την αρχική εφαρμογή μηνυμάτων που έχει η rom, και απενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις από τις ρυθμίσεις της. Στη συνέχεια κάνε ξανά default το Chomp.

2. Εναλλακτικά, πήγαινε στις εφαρμογές, βρες την εφαρμογή μηνυμάτων που έχει η rom και απενεργοποίησέ την.

Μετά από reboot λογικά δεν θα έχεις θέμα, για δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Ώπα!

Φλασαρω μεσω Apolo Cwm το CWM KitkatCompatible ΣΩΣΤΑ

απο εκει κανω reboot recovery και κανω wipe data,cache and dalvik,cache,system ΣΩΣΤΑ

1 Φλασάρεις CM11

2 Κανεις REBOOT RECOVERY (διαφορετικά παίζει να σου δώσει error #6 κατά το φλασάρισμα των gapps)

3 Φλασάρεις GAPPS

4 Κάνεις Boot, δίνεις email κτλ κτλ

5 RESTART to Recovery

6 Φλασάρεις Kernel wipe του HawkerPaul

7 Φλασάρεις Kernel

8 Wipe Cache + Dalvik

Boot κανονικά και είσαι ΟΚ

 

Κάνε τα παραπάνω και θα με θυμηθείς

προτείνω να φλασάρεις τον apolo regular

 

Δημητρη, σε λατρευω. Δουλευει τελεια. δεν εχω bugs. Αν κανω τον επεξεργαστη 1GhZ μεσω apolo configurator η συσκευη μειωνεται η αποδοση ενω αν βαλω 1.2GhZ παει τελεια. Τι τρεχει; Εντωμεταξυ για να γλιτωνω τα setups θα παιρνω backups και απο τον CM11 επισης.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, σε λατρευω. Δουλευει τελεια. δεν εχω bugs. Αν κανω τον επεξεργαστη 1GhZ μεσω apolo configurator η συσκευη μειωνεται η αποδοση ενω αν βαλω 1.2GhZ παει τελεια. Τι τρεχει; Εντωμεταξυ για να γλιτωνω τα setups θα παιρνω backups και απο τον CM11 επισης.

 

Καλά εσένα σε έχω χάσει.:lol:

Κανόνας: Κάθε φορά που ποστάρεις, ό,τι και να λες, θα αναφέρεις και σε τι ρομ βρίσκεσαι. Μόνο gingerbread δεν έχεις δοκιμάσει έως τώρα.:p

 

Λογικό μου φαίνεται να πέφτει λίγο η απόδοση αν κόβεις ταχύτητα από τη cpu, ειδικά αν τρέχεις βαρβάτες εφαρμογές. Τι άλλες αλλαγές έχεις κάνει μέσω του configurator;

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσένα σε έχω χάσει.:lol:

Κανόνας: Κάθε φορά που ποστάρεις, ό,τι και να λες, θα αναφέρεις και σε τι ρομ βρίσκεσαι. Μόνο gingerbread δεν έχεις δοκιμάσει έως τώρα.:p

 

Λογικό μου φαίνεται να πέφτει λίγο η απόδοση αν κόβεις ταχύτητα από τη cpu, ειδικά αν τρέχεις βαρβάτες εφαρμογές. Τι άλλες αλλαγές έχεις κάνει μέσω του configurator;

 

Εχω κανει quote το ποστ του δημητρη και ελεγε για CM11. Εκει ειμαι. Αλλαξα μονο 1GhZ.

Gingerbread εβαλα την προηγουμενη εβδομαδα. Μου ελειψε.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει quote το ποστ του δημητρη και ελεγε για CM11. Εκει ειμαι. Αλλαξα μονο 1GhZ.

Gingerbread εβαλα την προηγουμενη εβδομαδα. Μου ελειψε.

 

το 1ghz κάνε το 1.2

Αν θες μπαταρία πρέπει να κάνεις undervolt

Η Ginger ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ! Αν δεν είχα ασυμβατότητες με τις νέες εφαρμογές (βλέπε Greenify) ακόμα θα την φορούσα! :lol:

Μου άρεσε πάρα πολύ το περιβάλλον που είχε (statusbar, progressbars, buttons, dialogs...)

 

Ναι φίλε δράκε, ποτέ δεν φλασάρεις καπάκια kernel και μετά gapps

παντα rom + gapps - κάνεις ρεσταρτ, σετάρεις - και φλασάρεις κέρνελ

 

Γυρισα σε apolo regular...

Αν δω πάλι κανένα σκάσιμο, boot loop κτλ, γυρναω σε Neat, διαφορετικά την κρατάω για την ώρα

 

Καλά εσένα σε έχω χάσει.:lol:

Κανόνας: Κάθε φορά που ποστάρεις, ό,τι και να λες, θα αναφέρεις και σε τι ρομ βρίσκεσαι. Μόνο gingerbread δεν έχεις δοκιμάσει έως τώρα.:p

Είχαμε ένα τρελαμένο παληκάρι εδώ μέσα μια εποχή, πρέπει να ήταν ο djtony αν θυμάμαι καλά...

Φλάσαρε ότι σαβούρα έβρισκε, τον είχαμε κάνει πειραματόζωο στην κυριολεξία! :D :D :D

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...