Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά είναι η τελευταία CWM Recovery που μπορούμε να βάλουμε στο κινητό μας ?

 

Στο site της CWM δείχνει 4.0.1.5 (απλή) και 5.8.1.5 (touch) ενώ διαβάζω σε θέματα που αφορούν custom roms στο XDA και γράφουν για 6.0.5.1 κλπ. Επίσης βρήκα πως η τελευταία CWM Advanced του Phil είναι η philz_touch_6.48.4-i9100.zip.md5 ( δηλαδή 6.0.5.0).

 

Εάν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο, θα με βοηθούσε πολύ. Εχω ξεκινήσει ενημέρωση για να πειραματιστώ με κάποια από τις Ressurection Remix 5.0.2 , ή SlimLP 5.0.2 και ξεκινάω από SlimSaber 4.4.4 20141221 του fusionjack με TWRP 2.7.1.0.

 

Επίσης, όταν βρώ ποιά είναι η τελευταία, την φορτώνω από το "install zip" της υπάρχουσας recovery ή/και από ODIN βάζοντας το zip στη θέση του AP,σωστά ?

 

Ευχαριστώ

 

Αμα βρεις την τελευταία την κάνεις κανονικά install zip απο την recovery...Αν δεν έχει την μορφή .zip τότε το φλασάρεις στο PDA η αλλιως στο AP στο ODIN

 

 

μετά από 2 χρόνια ήρθε ο καιρός και γω να αποχωριστώ το κιν. είμαι ήδη κάτοχος του g2

το κιν όμως δεν θα σταματήσει να γράφει ώρες λειτουργίας καθώς θα το δώσω στην αδερφή μου

 

αυτή τη στιγμή έχω πάνω την neat rom αλλά θέλω να της το δώσω με την ''μαμίσια'' stock rom και να διαγράψω τα πάντα από την συσκευή τη διαδικασία να κανω???

Γιατι να το κανεις αυτο;η neatrom ειναι καλη και ειναι μαμισια stock rom...

 

Κατέβασε ODIN και το λογισμικό του απο Sammobile και από εκεί το φλασάρεις...

Ο ποιος γρήγορος τρόπος και ασφαλές είναι το Mobile ODIN του Chainfire....

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα βρεις την τελευταία την κάνεις κανονικά install zip απο την recovery...Αν δεν έχει την μορφή .zip τότε το φλασάρεις στο PDA η αλλιως στο AP στο ODIN

 

 

 

Γιατι να το κανεις αυτο;η neatrom ειναι καλη και ειναι μαμισια stock rom...

 

Κατέβασε ODIN και το λογισμικό του απο Sammobile και από εκεί το φλασάρεις...

Ο ποιος γρήγορος τρόπος και ασφαλές είναι το Mobile ODIN του Chainfire....

 

Επίσης, χρειάζεσαι και το προγραμμα Samsung KIES για να βρει τους drivers του κινητου το ODIN. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Ξαναγραφω στο thread μετα απο πολυ καιρο, μια και την συσκευη την εχει πλεον η γυναικα μου.

 

Την εχω αφησει με την παλια καλη CyanogenMod με Android version 4.2.2 και kernel Dorimanx 9.39. Επισης εχει CWM, δεν θυμαμαι πια version.

 

Λεω να βαλω Lollipop, να "προχωρησω" λιγο μπροστα, μια και η συσκευη, οσο καλα και να πηγαινει, ειναι πολυ πισω απο θεμα λειτουργικου!!!:lol::p

 

Συγχωρεστε με που θα ρωτησω πραγματα που σιγουρα εχουν ξαναγραφτει, οπως ειπα ομως δεν παρακολουθω πλεον το forum, οποτε θα ηθελα μια γνωμη οσων εχουν την τελευταια version του λειτουργικου...

 

Σκεφτομαι την Slim-i9100-5.0.2.alpha.1.0.2-UNOFFICIAL-20150311-1540 ή την cm-12-20150319-UNOFFICIAL-i9100. Τις εχει δοκιμασει κανενας?

Επισης χρειαζεται αλλος kernel, ή ειναι ΟΚ αυτος που εχουν?

Τελος, υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται update η recovery?

 

Αυτα τα λιγα!!!! Σας ευχαριστω πολυ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

 

Ξαναγραφω στο thread μετα απο πολυ καιρο, μια και την συσκευη την εχει πλεον η γυναικα μου.

 

Την εχω αφησει με την παλια καλη CyanogenMod με Android version 4.2.2 και kernel Dorimanx 9.39. Επισης εχει CWM, δεν θυμαμαι πια version.

 

Λεω να βαλω Lollipop, να "προχωρησω" λιγο μπροστα, μια και η συσκευη, οσο καλα και να πηγαινει, ειναι πολυ πισω απο θεμα λειτουργικου!!!:lol::p

 

Συγχωρεστε με που θα ρωτησω πραγματα που σιγουρα εχουν ξαναγραφτει, οπως ειπα ομως δεν παρακολουθω πλεον το forum, οποτε θα ηθελα μια γνωμη οσων εχουν την τελευταια version του λειτουργικου...

 

Σκεφτομαι την Slim-i9100-5.0.2.alpha.1.0.2-UNOFFICIAL-20150311-1540 ή την cm-12-20150319-UNOFFICIAL-i9100. Τις εχει δοκιμασει κανενας?

Επισης χρειαζεται αλλος kernel, ή ειναι ΟΚ αυτος που εχουν?

Τελος, υπαρχει περιπτωση να χρειαζεται update η recovery?

 

Αυτα τα λιγα!!!! Σας ευχαριστω πολυ!!!

 

CM12 προτεινω αλλα δεν ειναι ακομα σταθερη..αλλα με σχεση με την slim σαφως το πρωτο το υπερνικαει.ΔΟκιμασα cm12 ειναι για μενα σταθερη...δεν εχω βρει προβλημα.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

CM12 προτεινω αλλα δεν ειναι ακομα σταθερη..αλλα με σχεση με την slim σαφως το πρωτο το υπερνικαει.ΔΟκιμασα cm12 ειναι για μενα σταθερη...δεν εχω βρει προβλημα.

 

Συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα. Ειναι τελικα σταθερη η CM ή οχι? :wacko::wacko::wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η συσκευή χρησιμοποιείται σαν κύρια από την γυναίκα σου, αν κατάλαβα καλά, καλύτερα να αποφύγεις τη Lollipop.

 

Για μένα βάλε CM11 (official ή linaro/sabermod) με Apolo ή Gustavo kernel.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η συσκευή χρησιμοποιείται σαν κύρια από την γυναίκα σου, αν κατάλαβα καλά, καλύτερα να αποφύγεις τη Lollipop.

 

Για μένα βάλε CM11 (official ή linaro/sabermod) με Apolo ή Gustavo kernel.

Τοσο χαλια?

(χρειαζεται update η recovery? ειμαι σε πολυ παλια version, παιζει ρολο?)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια?

(χρειαζεται update η recovery? ειμαι σε πολυ παλια version, παιζει ρολο?)

 

Ω ναι!

Φλάσαρε την recovery που προτείνει ο developer στο thread, αλλοιώς θα σου δώσει error #7 (αν θυμάμαι καλά)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, αλλα δεν καταλαβα. Ειναι τελικα σταθερη η CM ή οχι? :wacko::wacko::wacko:

 

ναι ειναι.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια?

(χρειαζεται update η recovery? ειμαι σε πολυ παλια version, παιζει ρολο?)

 

Χάλια δεν είναι (ειδικά για το στάδιο που βρίσκεται - beta), αλλά σίγουρα ούτε για καθημερινή χρήση.

 

Για 4.4+ θέλεις συμβατό ΚΚ recovery για να μπορείς να φλασάρεις. Αυτό, ή τον τελευταίο Αpolo 7.2 για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Repartition και εβαλα τα 8GB! εχω και microsd 14GB ολα κομπλε...

Ιδου η εικονα της απογνωσης! :P Κανενα προβλημα!Επρεπε να ακουσω τον δημητρη τοτε γιατι εβαλα τα 6.4 και εκανε ******** ο Developer με τα partitions!

http://i.imgur.com/YZatxjI.png

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πώς το έκανες γιατί με ενδιαφέρει;;

 

Γεια σου φιλε,

 

Kοιτα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

 

ελπιζω να ξερεις αγγλικα. :P

Να ξερεις κατι ομως.Αν ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες που λεει θα ειναι ολα καλα..αν δεν κανεις εστω ενα βημα σωστα τοτε θα εχεις θεμα....

στο PDA η αλλιως AP που λεει το αρθρο μπορεις να βαλεις ειτε την στοκ ρομ ειτε το κερνελ.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε,

 

Kοιτα αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/mod-partition-internal-memory-app-t2538947

 

ελπιζω να ξερεις αγγλικα. :P

Να ξερεις κατι ομως.Αν ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες που λεει θα ειναι ολα καλα..αν δεν κανεις εστω ενα βημα σωστα τοτε θα εχεις θεμα....

στο PDA η αλλιως AP που λεει το αρθρο μπορεις να βαλεις ειτε την στοκ ρομ ειτε το κερνελ.

Γεια σου φιλέ μου!Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω αγγλικά . .Πολύ μανούρα όμως για να το κάνεις. ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλέ μου!Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω αγγλικά . .Πολύ μανούρα όμως για να το κάνεις. ..

 

τι να κανουμε ομως; αν το εχεις αναγκη...

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. .απλά είχα μια ελπίδα μήπως μου έλεγες ότι ήταν γρήγορο και μου ανέβαζες την ψυχολογία. .χιχι.

 

Κατεβάζεις το 6αρι pit

το βάζεις στο Odin μαζί με την stock

φλασάρεις

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ??????????? :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χάχα σωστός. .απλά ποιος το κάνει πάλι ρουτ, recovery ,αλλαγή ρομ και στήσιμο. ..χάχα. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! !
Link to comment
Share on other sites

Απλώς προσέχουμε όταν φλασάρουμε pit file, πάντα να έχουμε κάνει backup στον υπολογιστή την internal sd του κινητού για να μην κλαίμε τα αρχεία μας. ;)
Link to comment
Share on other sites

Χάχα σωστός. .απλά ποιος το κάνει πάλι ρουτ, recovery ,αλλαγή ρομ και στήσιμο. ..χάχα. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας! !

 

εγω εχω κρατησει backup απο CWM και το εκανα επαναφορα μετα τα wipes

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το 6αρι pit

το βάζεις στο Odin μαζί με την stock

φλασάρεις

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ??????????? :lol:

 

Στη θέση της stock ρομ γράφει ότι μπορείς να φλασάρεις και τον kernel της επιλογής σου.

 

Αν θέλω δηλαδή να κανω repartition με το 1GB/4GB pit (1GB για ROM αντί για 512MB, 3GB για apps αντί για 2GB και το υπόλοιπο internal SD) και καπάκια να φλασάρω μια custom ρομ, δεν μπορώ να βάλω το pit και έναν custom kernel ή ένα recovery στη θέση αυτή και μετά reboot σε recovery και flash τη ROM ?

 

Τα γράφω και αριθμημένα για να μου πείς ποιά βήματα δεν στέκουν

 

1) Ανοίγω ODIN 3.07 και συνδέω το S2 σε download mode

2) Τικάρω τα Re-partition, Reboot και F.Reset Time

3) Φορτώνω στη θέση PIT το file που έχω για 1GB σε system, 3GB Apps και το υπόλοιπο Internal Storage (από εδώ)

4) Φορτώνω στη θέση PDA τον Apolo 8.0 Beta7 σε .tar (converted από .zip με το εργαλείο εδώ

5) Tελειώνει η διαδικασία και μπαίνω στο TWRP recovery

6) Recovery> format data/factory reset

7) Reboot σε recovery

8) Φλασάρω από το Recovery τη ROM που θέλω (5.0.2) και τα GApps

9) Restore apps, data κλπ

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση της stock ρομ γράφει ότι μπορείς να φλασάρεις και τον kernel της επιλογής σου.

 

Αν θέλω δηλαδή να κανω repartition με το 1GB/4GB pit (1GB για ROM αντί για 512MB, 3GB για apps αντί για 2GB και το υπόλοιπο internal SD) και καπάκια να φλασάρω μια custom ρομ, δεν μπορώ να βάλω το pit και έναν custom kernel ή ένα recovery στη θέση αυτή και μετά reboot σε recovery και flash τη ROM ?

 

Τα γράφω και αριθμημένα για να μου πείς ποιά βήματα δεν στέκουν

 

1) Ανοίγω ODIN 3.07 και συνδέω το S2 σε download mode

2) Τικάρω τα Re-partition, Reboot και F.Reset Time

3) Φορτώνω στη θέση PIT το file που έχω για 1GB σε system, 3GB Apps και το υπόλοιπο Internal Storage (από εδώ)

4) Φορτώνω στη θέση PDA τον Apolo 8.0 Beta7 σε .tar (converted από .zip με το εργαλείο εδώ

5) Tελειώνει η διαδικασία και μπαίνω στο TWRP recovery

6) Recovery> format data/factory reset

7) Reboot σε recovery

8) Φλασάρω από το Recovery τη ROM που θέλω (5.0.2) και τα GApps

9) Restore apps, data κλπ

 

κανε πρωτα μετα το repartition wipes τα cache.data.dalvik cache.System.Preload.Sdcard0 για να εισαι 100% σιγουρος

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

παιδες,οταν ανοιγω την μουσικη δεν ακουγεται δυνατα στα ακουστικα μου..εβαλα τον ισοσταθμιτη που εχει αλλα δεν κανει κατι..εβαλα το music volume eq που με εχει σωσει σε αλλες συσκευες αλλα τιποτα....τι γινετε; τα ακουστικα δουλευουν μια χαρα.

Μονο στo apolo configurator μπορω να ανεβασω την φωνη.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το Viper4android για καλύτερη ποιότητα ήχου. Από εκεί και πέρα, αν σου φαίνεται χαμηλή η μέγιστη ένταση, όπως είπες δώσε μερικά dB από τον Apolo.
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλική συμβουλή:

Παίδες μην το παρατραβάτε με τον ήχο, μείνετε στα επίπεδα που προτείνονται...

Εγώ την εποχή του Nexus S, έπαιζα με τα sound hacks που κυκλοφορούσαν με αποτέλεσμα, ναι μεν να έχω τον τέλειο ήχο, αλλά κατέληξα με μόνιμη εμβοή στο αριστερό αυτί...

Δεν είναι σωστό. να παίζουμε με την υγεία μας...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...