Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ παιδιά σας χαιρετώ μετά από 3 ολόκληρα χρόνια.Πήρα το s5 .Ατελειωτα φλασαρισματα και ρομ.Βρηκα οπως ειχα πει να το πουλησω 150 € αλλα το μετανιωσα την ημερα που θα το εδινα .Αποφασισα να το δωσω στην γυναικα μου και τα του περασω μια official rom. Καλη συνεχεια....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ παιδιά σας χαιρετώ μετά από 3 ολόκληρα χρόνια.Πήρα το s5 .Ατελειωτα φλασαρισματα και ρομ.Βρηκα οπως ειχα πει να το πουλησω 150 € αλλα το μετανιωσα την ημερα που θα το εδινα .Αποφασισα να το δωσω στην γυναικα μου και τα του περασω μια official rom. Καλη συνεχεια....

 

Με Γειά!

Καλοδούλευτο φιλαράκο!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αυτό με το να τα μετακινήσω στην εξωτερική δεν μου φαίνεται πρακτικό σαν ιδέα. Εκτός αν το να μεγαλώσω το χώρο στα 4GB (όπως είπες) θεωρείτε κακή ιδέα. Που μπορώ αυτά τα pit file? Ευχαριστώ!

 

Εδώ είσαι

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2538947

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Με Γειά!

Καλοδούλευτο φιλαράκο!

 

Φίλε δεν δίνεται αυτό το τηλέφωνο. Πιστεύω ήταν σταθμός. Μετά κυκλοφόρησαν όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ! Και ωραία υπογραφή επί της ευκαιρίας!

Link to comment
Share on other sites

το s2 κάθεται τόσο καλά ακόμα... δεν σέρνεται και τρέχει τα πάντα... με καλύπτει απόλυτα...

Θέλω κάποια στιγμή να πάρω το nexus 5, αλλά είναι καθαρά υπερκαταναλωτισμος και τίποτα παραπάνω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το GPS... γενικά χρησιμοποιούσα το κιν με την CM 10.1.3 (4.2.2) και δεν είχα πρόβλημα, φλάσαρα μια nightly CM11 και όλα ήταν καλά μέχρι αν δοκιμάσω το GPS. Εκεί εμφανίστηκε μεγάλο πρόβλημα με το φιξ κτλ, εν τέλει δοκίμασα όλες σχεδόν τις 4.4.4 από XDΑ και όλα τα προτεινόμενα φιξ χωρίς να αλλάζει κάτι, οπότε σήμερα αποφάσισα να γυρίσω στην CM 10.1.3. Φλασάρω, ανοίγω data&GPS βγαίνω στο μπαλκόνι και φιξ σε 5 δευτερόλεπτα!! :wacko::ninja:

 

Οπότε προσοχή μάλλον σ' αυτό το θέμα

 

Λοιπόν εντοπίστηκε το πρόβλημα, εν τέλει φταίει η τελευταία έκδοση του sygic από το μαγαζί :blink: όσο κι αν φαίνεται απίστευτο με το που κάνεις απεγκατάσταση του, λύνεται το πρόβλημα. Τώρα ξαναπήγα σε neatROM και φιξάρει μια χαρά :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,μπορειτε να μου πειτε γνωμες σχετικα με ποιον ειναι καλυτερος governor και scheduler για την συσκευη? τοσο για εξοικονομηση μπαταριας οσο και για γρηγορη αποδοση.Πιθανους συνδιασμους ισως.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Zzmove - row, sio

 

εχω το plus και δεν εχει zzmove.κατι αλλο ισως?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

το s2 κάθεται τόσο καλά ακόμα... δεν σέρνεται και τρέχει τα πάντα... με καλύπτει απόλυτα...

Θέλω κάποια στιγμή να πάρω το nexus 5, αλλά είναι καθαρά υπερκαταναλωτισμος και τίποτα παραπάνω...

Ετσι ακριβως, συν οτι σε σχεση με τις νεες κυκλοφοριες το μεγεθος του ειναι για πολλους ιδανικο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.μια ερωτηση στους κατοχους neat.εχω βαλει apolo regular και δεν μπορω να απενεργοποιησω τα 2 touch κουμπακια,δλδ δεν μπορω να απενεργοποιησω την φωτεινοτητα.εχω δοκιμασει install και με απολο light και συμβαινει το ιδιο...απο την αλλη οταν κανω install με stock phiz μπορω να τα απενεργοποιησω...αυτα..:D

Samsung Note 9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Περαστικός από το thread, πρόκειται αύριο να πάρω το S II του αδερφού μου για να του περάσω κάποια custom rom.

Το κινητό είναι απείραχτο, με την stock 4.0.4. Έχω σχετική εμπειρία με rooting/recovery/flashing από zte blade/xperia neo v/nexus 4/nexus 5, οπότε θα μπω κατευθείαν στο ψητό, παραβλέποντας ερωτήσεις του τύπου "πως περνάω recovery" και τέτοια.

Αν υπάρχει κάτι σημαντικό βέβαια που θα πρέπει να ξέρω είμαι όλος αυτιά.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι ποια rom να του βάλω. Το κινητό είναι σχετικά ισχυρό για την ηλικία του, οπότε φαντάζομαι ότι θα τα πηγαίνει περίφημα τόσο με JB όσο και με KK. Το "θέμα" είναι ότι ο χρήστης του δεν πρόκειται να ασχοληθεί με troubleshooting αφού του το παραδώσω. Ψάχνω επομένως μία ROM που να είναι απλή και σταθερή για day-to-day use, ώστε η συσκευή να πάρει παράταση ζωής.

 

Να δοκιμάσω SlimKat κατευθείαν (έχω καλές εντυπώσεις από τους dev σε άλλες όμως συσκευές) ή κάτι άλλο;

Σε kernel υπάρχει κάτι με έμφαση στην αυτονομία, όσο γίνεται χωρίς επίπτωση στις επιδόσεις; Πακέτο rom-kernel σχεδιασμένες η μία για την άλλη θα με ενδιέφερε αρκετά.

 

Γενικά, όσοι έχετε ακόμα την συσκευή σε χρήση, τι έχετε επιλέξει;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Περαστικός από το thread, πρόκειται αύριο να πάρω το S II του αδερφού μου για να του περάσω κάποια custom rom.

Το κινητό είναι απείραχτο, με την stock 4.0.4. Έχω σχετική εμπειρία με rooting/recovery/flashing από zte blade/xperia neo v/nexus 4/nexus 5, οπότε θα μπω κατευθείαν στο ψητό, παραβλέποντας ερωτήσεις του τύπου "πως περνάω recovery" και τέτοια.

Αν υπάρχει κάτι σημαντικό βέβαια που θα πρέπει να ξέρω είμαι όλος αυτιά.

 

Αυτό που με απασχολεί, είναι ποια rom να του βάλω. Το κινητό είναι σχετικά ισχυρό για την ηλικία του, οπότε φαντάζομαι ότι θα τα πηγαίνει περίφημα τόσο με JB όσο και με KK. Το "θέμα" είναι ότι ο χρήστης του δεν πρόκειται να ασχοληθεί με troubleshooting αφού του το παραδώσω. Ψάχνω επομένως μία ROM που να είναι απλή και σταθερή για day-to-day use, ώστε η συσκευή να πάρει παράταση ζωής.

 

Να δοκιμάσω SlimKat κατευθείαν (έχω καλές εντυπώσεις από τους dev σε άλλες όμως συσκευές) ή κάτι άλλο;

Σε kernel υπάρχει κάτι με έμφαση στην αυτονομία, όσο γίνεται χωρίς επίπτωση στις επιδόσεις; Πακέτο rom-kernel σχεδιασμένες η μία για την άλλη θα με ενδιέφερε αρκετά.

 

Γενικά, όσοι έχετε ακόμα την συσκευή σε χρήση, τι έχετε επιλέξει;

 

Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις σας.

Καλημέρα, κοίτα KK απολύτως σταθερή δεν παίζει. Έχουν θεματάκια το Bluetooth, GPS οπότε θα σου πρότεινα την επιλογή πολλών εδώ μέσα που είναι η NeatROM (JB) σε μια lite έκδοση (που διαλέγεις κατά την εγκατάσταση) και θα είσαι κύριος.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σας χαιρετώ μετά από 3 ολόκληρα χρόνια.Πήρα το s5 .Ατελειωτα φλασαρισματα και ρομ.Βρηκα οπως ειχα πει να το πουλησω 150 € αλλα το μετανιωσα την ημερα που θα το εδινα .Αποφασισα να το δωσω στην γυναικα μου και τα του περασω μια official rom. Καλη συνεχεια....

 

 

Ομοίως κι εγώ, δεν μου έκανε καρδιά να το πουλήσω και το πάσαρα κι εγώ στην γυναίκα και της φλασάρω που και που καμιά ρομ έτσι για να φεύγει η φαγούρα :lol: επίσης και το 1ο S το έχω δώσει στον γιο μου!

Είμαι με S4 τώρα και το 5 σε σχέση με αυτό δεν μου λέει απολύτως τίποτα (γιαυτό και από s2 δεν πήγα σε S3)

Καλοδούλευτο φίλε μου, να το χαρείς. :)

 

Μιας που βρίσκομαι εδώ...διαβάζω ότι η neatrom παίζει δυνατά... να την βάλω;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από αρκετή χρήση Neat διαπίστωσα πως βρήκα το λιμάνι μου. Μπορεί να μην είναι τόσο όμορφη όσο οι AOSP αλλά τελικά με το σωστό ψάξιμο βρίθει και αυτή από επιλογές και είναι σταθερότατη σε κάθε τομέα... δεν υπάρχει πλέον γυρισμός! (Μέχρι να βγει το Android L, στο οποίο δεν θα μπορέσω να αντισταθώ) Μία ερώτηση έχω μόνο νοιώθω πως ο Philz είναι σταθερότερος kernel από τον Apolo, παρόλα αυτά με τρώει το χέρι μου να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Τώρα πώς φλασάρω τον Apolo χωρίς clean fash; Μπορώ χωρίς ντράβαλα να περάσω εύκολα σε αυτόν; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά μετά από αρκετή χρήση Neat διαπίστωσα πως βρήκα το λιμάνι μου. Μπορεί να μην είναι τόσο όμορφη όσο οι AOSP αλλά τελικά με το σωστό ψάξιμο βρίθει και αυτή από επιλογές και είναι σταθερότατη σε κάθε τομέα... δεν υπάρχει πλέον γυρισμός! (Μέχρι να βγει το Android L, στο οποίο δεν θα μπορέσω να αντισταθώ) Μία ερώτηση έχω μόνο νοιώθω πως ο Philz είναι σταθερότερος kernel από τον Apolo, παρόλα αυτά με τρώει το χέρι μου να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Τώρα πώς φλασάρω τον Apolo χωρίς clean fash; Μπορώ χωρίς ντράβαλα να περάσω εύκολα σε αυτόν; Ευχαριστώ.

 

φλασάρουμε το script kernel wipe του hawkerpaul και στην συνέχεια τον apolo

 

Για Android L θα πάμε σε nexus 6 (εγώ προσωπικά, δεν πάω σε AOSP - είδα τα... καλά της ΚΚ)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κοίτα KK απολύτως σταθερή δεν παίζει. Έχουν θεματάκια το Bluetooth, GPS οπότε θα σου πρότεινα την επιλογή πολλών εδώ μέσα που είναι η NeatROM (JB) σε μια lite έκδοση (που διαλέγεις κατά την εγκατάσταση) και θα είσαι κύριος.

 

Αφού διάβασα τις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η NeatROM είναι αυτή που επιλέξατε πολλοί, οπότε θα εμπιστευτώ την εμπειρία σας. Δεν με πειράζει που είναι JB, καθώς το ζητούμενο είναι η σταθερότητα, και καθώς δεν θα έχω συχνή επαφή με την συσκευή (δεν είναι δική μου), το οποιοδήποτε troubleshooting θα είναι δύσκολο.

 

Για να μην κάνω κανένα λάθος, σε αυτή την NeatROM αναφέρεστε;

 

Με kernel να ψαχτώ καθόλου ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Τέλος, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά τα αρχικά στάδια πριν το flash;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω υπάρχει και μία AOSP NeatROM, μήπως να προτιμήσω αυτήν σαν πιο απλή/ελαφρύτερη;

Φαίνεται και πιο καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η NeatROM είναι αυτή που επιλέξατε πολλοί, οπότε θα εμπιστευτώ την εμπειρία σας. Δεν με πειράζει που είναι JB, καθώς το ζητούμενο είναι η σταθερότητα, και καθώς δεν θα έχω συχνή επαφή με την συσκευή (δεν είναι δική μου), το οποιοδήποτε troubleshooting θα είναι δύσκολο.

 

Για να μην κάνω κανένα λάθος, σε αυτή την NeatROM αναφέρεστε;

 

Με kernel να ψαχτώ καθόλου ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Τέλος, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά τα αρχικά στάδια πριν το flash;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω υπάρχει και μία AOSP NeatROM, μήπως να προτιμήσω αυτήν σαν πιο απλή/ελαφρύτερη;

Φαίνεται και πιο καινούρια.

 

το link που δίνεις είναι σωστό... neat rom 6.3

kernel apolo regular

όχι AOSP... μακρυά!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τις τελευταίες σελίδες, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η NeatROM είναι αυτή που επιλέξατε πολλοί, οπότε θα εμπιστευτώ την εμπειρία σας. Δεν με πειράζει που είναι JB, καθώς το ζητούμενο είναι η σταθερότητα, και καθώς δεν θα έχω συχνή επαφή με την συσκευή (δεν είναι δική μου), το οποιοδήποτε troubleshooting θα είναι δύσκολο.

 

Για να μην κάνω κανένα λάθος, σε αυτή την NeatROM αναφέρεστε;

 

Με kernel να ψαχτώ καθόλου ή δεν αξίζει τον κόπο;

 

Τέλος, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω κατά τα αρχικά στάδια πριν το flash;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω υπάρχει και μία AOSP NeatROM, μήπως να προτιμήσω αυτήν σαν πιο απλή/ελαφρύτερη;

Φαίνεται και πιο καινούρια.

Ναι αυτό είναι το link, η AOSP είναι ΚΚ οπότε δεν είναι σταθερή. Μπορείς να βρεις AOSP JB βέβαια... αλλά η Lite Neat για πολλούς είναι όλα τα λεφτά. Επίσης, έχω αφήσει τον Philz για kernel και δεν έχω ποτέ θέμα, ίσα ίσα που σε όλα τα backup και restore φάνηκε να παίζει μια χαρά. Γενικότερα όμως με kernels δεν (ξέρω να) πειραματίζομαι και προτιμώ τον build-in.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρασα την neatrom όλα ωραία και καλά. Όταν όμως πατάω το power button για να το σβήσω αντί για τις κλασσικές επιλογές, μου βγάζει: "επιλογές συσκευής:" σίγαση, δόνηση, ήχος. τι είναι τούτο πάλι; :wacko:

 

Πως το σβήνω;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρασα την neatrom όλα ωραία και καλά. Όταν όμως πατάω το power button για να το σβήσω αντί για τις κλασσικές επιλογές, μου βγάζει: "επιλογές συσκευής:" σίγαση, δόνηση, ήχος. τι είναι τούτο πάλι; :wacko:

 

Πως το σβήνω;

 

Αυτό είναι το power menu και είναι πάρα πολύ χρήσιμο

πήγαινε system ~ display ~ κάτω κάτω...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...